Deze zomer interessante serie orgelconcerten te Katwijk Zee TWEE „WINNERS" UIT DE RITMEESTER STAL RITMEESTER Koortsachtige drukte rond Beatle-avontuur Met medewerking van enige beroemde koren Verf? Plasticolor! Kleur? Plasticolor I Ppgericht 1 maart 1860 Vrijdag 5 juni 1964 Derde blad no. 31278 Dank zij een groots opgezette campagne in binnen- en buiten- j land heeft Katwijk aan Zee een gunstige en nog steeds groeiende reputatie verworven en mag zich thans tot de grootste badplaatsen I van Nederland rekenen, zonder dat het mondain is geworden, in- tegendeel. Het is de gezellige familie-badplaats gebleven wat juist I haar grote aantrekkelijkheid is. Cultureel kan Katwijk ook een woord meespreken, dank zij een ijverig comité dat in de zomermaan den orgel- en andere concerten or ganiseert. Orgelcomité In 1933 werden in de Nieuwe Kerk tan de Voorstraat de eerste zomer- orgelconcerten gegeven, georgani seerd door wijlen de heren H. Bos en G. van Rhee. Deze concerten waren slechts een kleine afschadu wing van de concerten in de Pieters kerk te Leiden. De oorlog en de slechte toestand waarin het orgel verkeerde deed min of meer deze -concerten beëindigen. Na de oorlog heeft de kerkvoogdij van de Ned. Herv. Kerk het orgel laten restau reren en werd het door de fa. Van Leeuwen uit Leiderdorp tot een elektrisch orgel omgebouwd. Dit was ■voor het comité aanleiding weer concerten te organiseren hetgeen al spoedig tot een groot succes uit groeide. Groots van opzet Om wat meer van de werkwijze te weten te komen hebben wij de heer J. v. d. Plas bezocht die als initiatiefnemer het leeuwendeel van de organisatie op zich heeft geno men. Hij heeft gedurende 5 jaar van elk concert, van iedere organist en elk programma het aantal bezoekers genoteerd, alsmede het juiste aantal centen, stuivers, dubbeltjes, kwar tjes, guldens en rijksdaalders. Hier uit bleek al snel wie de populairste organist en welke werken het hoogst gewaardeerd werden. Dit vormde de basis van de nieuw te organiseren concerten. De heer Van der Plas acht het de hoogste tijd dat de overheid cultu rele instellingen vrij stelt van belas ting. De kans dat zij zichzelf kun nen bedruipen wordt dan veel grotrfr terwijl de meeste organisaties niet meer afhankelijk worden van subsi dies. Wat de samenstelling van de pro gramma's betreft, er wordt gewaakt tegen eenzijdigheid! Tot de vaste gasten behoren de organisten Peike Asma en Piet van Egmond, tot de vaste koren o.a. „Vox Jubilans" uit Waddinxveen dat door de ongedwon gen en gave zang veel liefhebbers Wie treden op? Wat de programma's betreft: hier stond vorig jaar als groots evene ment de „Maastreechter Staer" op het programma, dit jaar belooft het ene programma al mooier te worden dan het andere. Als eerste organist in de serie zal optreden de juist door Frankrijk onderscheiden Feike Asma, die een speciaal Frans programma zal ver zorgen. Het tweede concert wordt gegeven door de organist van de Vaste Burchtkerk in Voorburg en oud- leerling van de heer Feike Asma, Wim van der Panne. Enkele jaren geleden heeft deze in de Nieuwe Kerk ook reeds enkele mooie con certen gegeven. Op het derde concert speelt weder om Feike Asma. Op het vierde concert treden op de bekende koren „Halleluja" en „Cantate Domino" beide koren o.l.v. Johan Admiraal. Tussen de koor- nummers zal de jonge organist uit Blaricum, Ru tg er van Mazijk, enkele orgelwerken vertolken. Deze neeft al diverse kleine orgelwerken ge componeerd alsmede enkele bewer kingen geschreven. Vorig jaar trad hij voor het eerst in Katwijk op met een veelbelovend concert. Op het vijfde concert zal te horen zijn de Tsjechische organist Jiri Ropek, organist van de beroemde St.-Jacobikerk te Praag. Niet alleen het Praagse publiek stelt de orgel concerten van Ropek op zeer hoge prijs, Ropek's optreden in Engeland, Frankrijk en België en sinds kort ook in Nederland zijn unaniem ge prezen. Vorig jaar heeft hij voor het eerst een concert in Rotterdam ge geven. Men noemde hem daar „Meester-organist". Op het zesde concert zal het be roemde „Byzantijnse" koor o.l.v. dr. Myroslaw Antonowycz concerteren. Indrukwekkend in hun wondermooie zang dat getuigt van een rijk kerke lijk leven in het oeroude Rusland en Griekenland. Het zal de moeite waard zijn dit koor te gaan beluis teren. Als zevende geeft Piet van Egmond een concert. Hij is een van onze grootste organisten. Op het achtste concert zal zich doen horen Vox Jubilans o.l.v. Ma- rinus Egberts en Feike Asma. Het negende concert zal weer wor den gegeven door Piet van Egmond en het tiende concert door Rutger van Mazijk. Men komt uit Urk! Als groot evenement staat op het programma het „Urkse mannenkoor" Op de vraag van de heer v. d. Plas aan het koorbestuur of men in Kat wijk wilde zingen was het antwoord „Augustus is onze vakantiemaand. Dan zingen we niet, maar al moeten we alles verzetten wat maar te ver zetten valt naar Katwijk komen we!" Je moest eens weten hoe dicht onze koorleden soms voorbij Katwijk va ren; het is voor ons een vertrouwd silhouet geworden. Dacht je dat we dat zouden negeren: wij komen"! Dit koor geeft ong. 24 concerten per jaar maar concerten met min der dan 1000 bezoekers kent men niet! Het laatste concert wordt ver zorgd door de organist van de Grote Kerk uit Gorlnchem, Jan Bonefaas. De heer Bonefaas wordt gerekend tot de 10 populairste organisten van Nederland en geeft jaarlijks talrijke concerten. Ook is de heer Bonefaas vaak opgetreden voor radio- en tv- Idealen Voor hen die de serie niet willen missen volgt hier het programma: 16 juni: Feike Asma, openingspro gramma; 23 juni: Wim van der Panne; 30 juni: Feike Asma; 7 juli: Koren Halleluja en Cantate Domino, orgel Rutger van Mazijk: 14 juli: Jiri Ropek (Praag); 21 juli: Byzan tijns koor; 28 juli: Piet van Egmond; 4 aug: Vox Jubilans, orgel Feike Asma; 11 aug: Piet van Egmond; 18 aug: Rutger van Mazijk; 21 aug: Urker mannenkoor; 25 aug: Jan Bonefaas. De taak die het comité zich voor stelt is het culturele leven in Kat- Leen 't Hart op tournee in VS De Rotterdamse en Leidse stads- beiaardier, Leen 't Hart, heeft een compositie geschreven ter nagedach tenis van president John F. Kennedy. Het werk „Prélude Solemnel", is op gedragen aan mevrouw Kennedy. Leen 't Hart zal dit werk voor het eerst, ten gehore brengen op een ca rillonconcert op 14 juni a.s. op de begraafplaats Arlington (bij Wash ington), waar wijlen president Ken nedy begraven is. Het carillon op „Arlington cemetery" is een Neder lands geschenk. Leen 't Hart geeft dit concert ter gelegenheid van het congres van de "Guild of carillon- neurs of North America", waarvan hij ere-lid is. De tournee door de VS duurt van 9 juni tot 6 juli. Van der Lindens Missa in Duitsland Op 24 juli zal in Baden-Baden de door Nico van der Linden gecompo neerde Missa in d kl. voor het eerst buiten Nederland worden uitgevoerd onder leiding van de componist. Deze avondvullende mis werd in ons land voor het eerst ten gehore gebracht op 28 april in Amsterdam door de hoofdstedelijke oratorium-vereniging „Zang en Vriendschap" ter gelegen heid van haar 60-jarig bestaan. Aan de uitvoering in Baden-Ba den, die plaats vindt op uitnodiging solisten Ans Rieke (sopraan), Dick de Jong (tenor) en David Hollestelle (bas), meewerken. Het oratorium koor „Zang en Vriendschap" zal de koorfragmenten zingen. Tijdens een der concerten die Nico van der Linden in dezelfde week, als gastdirigent van het orkest al daar zal leiden wordt o.a. Peter van Anrooys „Piet Hein Rapsodie" en twee delen van Van der Lindens symfonie „Victory and Peace" uitge voerd. wijk te helpen verhogen. Gelukkig ziet ook het gemeentebestuur dit in. De bekende muziekredacteur en componist Paul Chr. van Westering heeft een lezing gehouden voor de leerlingen van de ulo-school, welke in deze nieuwe school zelfs een mooie aula heeft voor muziekuitvoe ringen. „Ik hoop", aldus de heer v. d. Plas, „dat deze leerlingen ook zullen komen. Ze hebben zo vol in stemming geluisterd". Op een der programma's van Feike Asma zal worden geplaatst het or gelwerk gecomponeerd door Paul Chr. v. Westering dat in Amerika HET ORGEL te Katwijk aan Zee grote bewondering wekte n.l. „Avondmuziek". Een ander ideaal, dat het comité voor ogen heeft is het mooie orgel in de Nieuwe Kerk in een goede con ditie te houden, als het kan zelfs nog uit te breiden. Dit kost veel geld, de kerkvoogdij heeft geldzor gen, zodat het comité d.m.v. concer ten geld wil overhouden en het aan de kerkvoogdij wil overdragen; die het op haar beurt weer ten goede laat komen aan het orgel. kunst Beelden op bodem blauwe grot Capri Op de bodem van de beroemde blauwe grot van het eiland Capri heeft men één en mogelijk twee an tieke standbeelden ontdekt. Giuseppe Valvini, hoofd van de af deling Monumentenzorg op Capri, verklaarde dat drie duikers de bodem de grot zullen afzoeken om meer gegevens te krijgen. De ontdekking van het standbeeld, dat op twintig meter diepte ligt en bijna geheel bedolven Is onder grind, werd deze week gemeld door fotogra fen, die onderwaterfoto's namen voor wetenschappelijk tijdschrift. Zij verklaarden dat het standbeeld geen armen meer had, iets meer dan le vensgroot was en een mens met gebo gen hoofd voorstelde. Het beeld was sterk aan gevreten en overdekt met koraal en zeewier. De bodem was be zaaid met stukken marmer. Valvini verklaarde dat de beschrij ving van dlit beeld volkomen ver schilde met die van een zeeman uit Capri, die vorig jaar gemeld had een beeld op de bodem van de grot te hebben gezien. De zeeman had een tamelijk goed bewaard beeld van vijf of zes meter lengte zien liggen. Het stelde een Ro- mijnse patriciër voor. Aan het beeld ontbraken volgens hem slechts ds handen. De zeeman verklaarde dat het beeld op 30 meter diepte lag. „Atelieri'-toneel tloor jongeren Jongere leden van De Nieuwe Ko medie en toneelgroep Arena zullen zondag 14 juni in Diligentia in Den Haag „atelier-toneel" brengen. Opge voerd worden „Witte nachten" van Dostdjewski, vertaald door Dirk Decleir, en „Op weg Tar", zoals J. Verstappen zijn verta ling van „Rarvdo et Lis" van Fer nando Arrabel noemde, onder regie van F er ene Schneiders. Atelier-toneel is vakstudie voor de artiesten en omvat werkstukken die jongere toneelspelers gebruiken om lum spelmogelijkheden te verkennen en om proeven te nemen op het ge bied van de spelregie. In „Witte nachten" en „Op weg naar Tar" tre> den op: Etha Coster, Ferenc Schnei ders, Henk Somers, Hans Kemna en Dirk Decleir. Jlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll| Violist Jiula j achter het orgel I De violist Jo Juda maakt op ff I het ogenblik een concerttour- nee door de West. Toen hij i g op Bonaire was, vernam hij 1 g dat de enige organist van de i H Ned. Herv. kerk aldaar door 1 1 omstandigheden plotseling g naar Curagao moest vertrek- i g ken en dat niemand in staat i g was hem te vervangen. Jo I H Juda heeft toen aangeboden i i die zondag als organist op te g treden, hetgeen dankbaar I g aanvaard werd. Vele kerk- 1 gangers, die hem tijdens de 1 H dienst achter het orgel her- I jg kenden als de violist van het 1 g recital, dat enige dagen ge- 1 g leden gegeven rvas, wachtten g hem na afloop van de dienst g op om hun erkentelijkheid g uit te spreken voor zijn spel. g iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin kaleiöoscoQp Beeldende kurtsfenaars over kunstopdrachten Het bestuur van de beroepsvereni gingen van beeldende kunstenaars heeft in een schrijven aan de minis ter van Sociale Zaken en Volksge zondheid zijn ongerustheid en teleur stelling uitgesproken over een aantal maatregelen vervat in de sociale re geling „kunstopdrachtcn beeldende kunstenaars (d.d. 13-l-'64)". Deze re geling bevat naar de mening van het bestuur weinig verbeteringen in de bestaande toestand. In het schrijven worden een drietal principiële bedenkingen genoemd. Vooreerst acht het bestuur het peil van de uitkeringen nog steeds in aanzienlijke mate te laag: verder meent het bestuur dat de regeling van de nevenverdiensten tot onbil lijkheden aanleiding geeft en niet be vorderlijk is voor het hei-winnen van de maatschappelijke zelfstandigheid door de kunstenaars en in de derde plaats acht het bestuur, waardering hebbend voor de wens zoveel mogelijk opdrachten te geven, het noodzakelijk dat ten aanzien van de realisering dezer opdrachten duidelijker richt lijnen worden gegeven. Ernstig bezwaar heeft het bestuur tegen het feit dat zijn organisatie bij de totstandkoming der regeling niet rechtstreeks betrokken is geweest. Het bestuur bestudeert de regeling nog in al haar consequenties en zal trachten aan de hand van de prak tijk te komen tot voorstellen) die tot werkelijke verbetering daarvan kun nen leiden. PRIJS VOOR ZWEEDS BEELDHOUWWERK de te bekronen werken op de openluchttentoonstelling van Zweedse kleinplastieken die van 15 juni tot 8 augustus in Madurodam gehouden zal worden. De jury voor de keuze van dit werk, die tevens de Madurodam kleinplastiekprijs van f 1.500 zal uit reiken, bestaat uit de beeldhouwers Nic. Jonk, Rudy Rooyackers, Bram Roth en Aart van de IJssel en de directeur van Madurodam, de heer G. G. Jungerius. Haagse agenda In de gisteren gepubliceerde aan kondiging van Haagse evenementen in de komende week stond voor zon dagavond in de Kon. Schouwburg een uitvoering van Heyermans' „Uit komst". Dit moet evenwel zijn een voorstelling van „De Maxibulen". Ras is onmiskenbaar. Ras zit niet in het formaat. U herkent het in de heerlijke Pikeur, maar ook in de geurige Riant. Twee „volbloed" Ritmeesters. DE BEATLES ZIJN OVER ONS. Tegen één uur vanmiddag kwamen drie van de vier echte, en één gelegenheids-Beatle op Schiphol aan. Maar al dagen tevoren heerste er een koortsachtige drukte in Amsterdam, Blokker en op Schiphol: stafvergaderingen, besprekingen overleg met hoge politiefunctionarissen - het Beatle- avontuur is met Nederlandse zorgvuldigheid georganiseerd. De kamermeisjes van het Doelen- België hotel in Amsterdam weten er van mee te praten .Ze hebben de afge lopen nacht moeten doorwerken om de befaamde empire-suite op de eer ste etage in orde te brengen. „U be grijpt, dat wij deze suite, waarvan wij de prijs nooit openbaar maken, slechts reserverol voor zeer aristo cratische gasten", zegt de onder directeur van bet hotel. Loten En zo gebruiken de jongens, opge groeid in stinkende sloppen van het grijze Liverpool vanmiddag de lunch in de empire-salon, waar eens Rem brandt's „Nachtwacht" aan de wand hing. Vanavond zullen ztj loten, wie er in het bed mag slapen, waarin Roosevelt, prins Albert van geerd, maar hij was eigenlijk grensgeval. „Wjj zullen de Beatles de rust trachten te geven, waarop al onze hotelgasten recht hebben", aldus de Doelen-onderdirecteur. „Maar het belooft heel druk te worden. Ik heb al gehoord dat alle vensters van hui zen aan de Kloveniersburgwal tegen over de suites van de Beatles, zijn waakt door een politiebdbt hotel zullen twintig politiemannen in burger logeren". Vissen er niet om de fans op een afstand te houden, maar gewoon om eventueel in het water geduwde tieners op te vissen". In het rustieke Westfriese Dorpje Blokker houden de meeste dorpelin gen zich wat afzijdig van het Beatle- gedoe. Heel weinig kaarten zijn ver kocht aan de 3000 dorpelingen. Bur gemeester G. H. Essing van Blokker vond maandag wel een in staat van ontbinding verkerende honden- lichaam in zijn tuin. Een protest te gen de komst van het Beatle-kwar- tet? Verdienen De waardin van het Dorpshuis zegt: „Die Beatle-jochies trekken me hele maal niet. Maar als het. mooi weer is, zet ik mijn terras vol stoelen en dan kan ik misschien nog wat extra's verdienen". Ja, verdienen willen de Blokkers wel. „Ik denk dat we na aftrek va* de kosten ongeveer f 7000 aan hex Beatle-avontuur overhouden", zeg* wethouder E. Mol. Hij hield een jurk voor zich uit. „Een vondst hè, die Beatle-jurken? Al onze meisjes in de veilinghal zullen in zo'n jurk ver schijnen". De wethouder is tevens voorzitter van de Stichting Blokker Festival. „De winst die onze stichting maakt komt ten goede aan de verenigingen in Blokker. In de afgelopen jaren is al zo'n f24.000 uitgekeerd", zegt hij. Geheim Ben Essing: „Ik voorzie dat alles ordelijk zal verlopen. Mijn enige vrees is dat er behalve bezoekers ook nog nieuwsgierigen zullen komen, die het verkeer in de war kunnen stu- Hij laat zijn geheim niet los. Dat geheim is hoe hij de Beatles van Arasterdam naar Blokker vervoert en hen op het podium weet te krijgen, zonder dat de fans hun idolen uit louter liefde dooddrukken HAV LEVENSVERZEKERINGEN - SCHIEDAM - TELEFOON (010) 693 04 - HAV LEVENSVERZEKERINGEN Deense Beatle-fans raakten slaags met de politie, toen zij probeerden een hotel binnen te dringen, waar het viertal ver toefde. Slechts met de grootste moeite konden de politiemannen de horde de baas blijven.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 5