II shirts Bunkers in duinen verwijderd Subsidie op brood nu de tarweprijzen stijgen Bollenkwekers hebben genoeg van mooie weer EL-MIOR EL-MIOR Overblijfselen van li de Atlantic-wal Kodak DESSO Parkeren in Londen wordt duur Iedere warme dag kost nu veel geld Ipgericht 1 maart 1860 =5 Vrijdag 5 juni 1964 Zesde blad no. 31278 Tussen Katwijk en Noordwijk van springstof worden weggeblazen Wanneer dat is gebeurd, rolt de bunker langzaam in de kuil. De werkzaamheden worden uitge voerd door de firma Smallegange uit Aerdenhout. Deze heeft, omdat er zand afgevoerd moet worden, een weg naar de bunkers aange legd. Wanneer alle bunkers uit het landschap zijn verwijderd zal de weg worden opgebroken en kan worden begonnen het duinland schap weer zijn oorspronkelijke vorm te hergeven. Snelle, comfortabele en goedkope familiewagen met enorme koffer ruimte. Felle motor met laag ben zineverbruik. Veilige voorwielaan drijving. Inspectièbeurten om de 10.000 km. Veel ruimte voor 5 per- sonon; Air-conditloning, verwar ming en defrosters. Tochtruitjes, zonneklep en vele andere snufjes. Gesynchroniseerde 4 - versnel lingsbak. StuurschakeHng. Sublie me wegligging.' MAAK 'N ONTDEKKINGSRIT BIJ: Automobielbedrijf GEBR. HUISMAN Levendaal 80, Tel. 22962—34000. LEIDEN. Sterke stijging van buitenlands bezoek Vorig jaar vertoonde het buiten lands toeristenbezoek aan Nederland een sterke stijging. Voor het eerst bedroeg de deviezenopbrengst uit dit bezoek meer dan driekwart miljard gulden. Dit was 110 miljoen gulden méér, dan de opbrengst in 1962. Het aantal buitenlandse ln het ho tel geregistreerde toeristen steeg met vijf procent tot 1.641.000, die 4.095.500 overnachtingen boekten. Daarmee was het aantal overnachtingen zeven percent groter dan in 1962. Het bezoek aan de Verenigde Sta ten is onder invloed van de grote wervingsactie van de ANW belang rijk toegenomen met 14 procent méér hotelgasten en 13 procent meer hotel overnachtingen. Het aantal logeemachten van Duitse bezoekers spande de kroon met 35 procent. Amerikanen brachten het tot ruim 13 procent, met een neuslengte verslagen door de Britten met 14,5 percent. Aanzienlijke stijgin gen van logeemachten werden ge constateerd van toeristen uit Azië, Australië en vooral uit Afrika. ij grote bunkers, overblijf- in van de Atlantic-wal. ston- tot voor kort nog uitdagend de hooge fraaie binnenduinen ten Katwijk en Noordwijk. Wen is thans bezig deze bun- i te verwijderen. Als dat is rhied zal het terrein weer favormig worden afgewerkt jmet helm worden beplant. I zware betonnen bouwsels van r dan 1500 ton waren reeds van r af te zien. Zjj vormden in het nlandschap een ware dissonant, om is het gelukkig, dat de Dl- t der Domeinen het besluit nomen heeft deze obstakels op te inen. HJze waarop dat gedaan moest [den is een punt van langdurige rweging geweest. Uiteindelijk i het duidelijk, dat het de meest smoudlge, veilige en goedkope '/ze was gewoon naast de bunker .Aangifte van iet! ^mishandeling or 4 agenten" a ■n 43-jarige pompbediende-mon- H uit Den Haag heeft bjj de po- aangifte gedaan van, zoals hij formuleerde, „mishandeling door Ml agenten". Daarop zijn twee re- fcheurs naar zjjn huis gegaan, l/r men na een verhoor de aan- Iheeft opgenomen. I (j de mishandeling zouden maan- ivond in de Tweede de Riemer- kt vóór het huis van de pomp ende, die met zijn zoon onenig- i had over een inwoningskwestie, agenten hem hebben bespron- en geschopt. Dit zou zich later ben herhaald in het politiebureau de Jan Hendrikstraat. I) het onderzoek naar deze zaak onder leiding staat van de offi- van Justitie, is inmiddels ook Rijksrecherche ingeschakeld. Watermisère in Rotterdam en iL Delft ten einde I;watermisère in Delft en Rot- i schijnt achter de rug te zijn. )elftse drinkwater behoeft niet te worden gekookt en de ortoevoeging wordt geleidelijk jünderd. f toevoeging van chloor-amine het Rotterdamse drinkwater •t bijzonder goede resultaten op- Verd. Het euvel van de borstel- lipjes is bedwongennergens toen zich meer wormen uit de Mi- De Drinkwaterleiding zal .lopig nog wel met chloreren rgaan, maar de dosering zal tot helft worden teruggebracht. Advertentie KENNERS KOPEN ief FILMS Zo stonden de bunkers tot voor kort nog in het duinland schap. (Foto L.D./Jaap v. Duijn, Katw. a/Z.) een grote en diepe kuil te graven en het gevaarte er dan in te laten rollen, om het daarna weer af te dekken met zand. Het is geen eenvoudig werkje, want als de kuil op diepte is, moet het zand onder de bunker met behulp (Van onze parlementaire redactie). De regering heeft besloten de over heidssubsidie op brood te verhogen teneinde de broodprijs, die als ge volg van de gisteren verhoogde tar- weprijs zou moeten stijgen, stabiel te houden. Voor dit doel zal de maal- industrie ruim acht gulden per kilo gemalen tarwe uit de schatkist ont vangen, waarmede de regering de subsidie per enkel brood, die reeds 5 cent bedroeg, op 6,5 heeft gebracht. De subsidie geldt niet voor andere meelprodukten, zoals koekjes, gebak jes, beschuit, macaroni, tarwevlokken en dergelijke, die dus wel in prijs zullen stijgen. De minister van Landbouw, mr. B. W. Biesheuvel, zag zich gisteren als gevolg van het mislukte Brus selse overleg over een Europese graanpolitiek, wederom genoodzaakt binnenlande richtprijzen voor gra nen af te kondigen. Naar hij zei had hij deze beslissing liever ge plaatst gezien in een Europees be leid op langere termijn, zodat de graantelers geweten zouden hebben wat hun in de komende jaren te wachten staat. Bovendien zou het stelsel van heffingen op de verede- lingsprodukten eenvoudiger zijn ge worden en zou men met meer klaar heid de Kennedy-ronde kunnen in gaan. In richting De nieuwe binnenlandse graan prijzen gaan echter toch al een stuk in de richting van het plan-Mans- holt. De richtprijs voor tarwe b.v. is verhoogd met f2,35 per 100 kg. en daarmede op het niveau gebracht dat voor de Europese commissie als gemeenschappelijk prijspeil is voorgesteld. Teneinde te voorkomen, dat hierdoor de broodprijs stijgt, zullen de hogere kosten, waarvoor de maalindustrie komt te staan, worden opgevangen door een verhoging van de schatkistsubsidiie van f 6,25 tot 8.10 per 100 kg. voor brood bestem de gemalen tarwe. De graanheffin- genverordening van de E.E.G. voor ziet in die mogelijkheid. De kosten worden (op ongeveer 5 miljoen gul den na) bestreden uit het geld, dat door de heffingen op importgranen, die automatisch hoger worden, ln de schatkist vloeit. Voor gerst en haver gaan de prij zen gemiddeld omhoog met f 2.50 per 100 kg., de helft van de verhoging die in het plan-Mansholt was begre pen. De prijzen van rogge, mais en sorghum gaan gemiddeld f3,- per Deze bunker is reeds gezon ken in de kuil en moet nog wor den afgedekt met zand. (Foto L.D./'Jaap v. Duijn, Katw. a/Z.) 100 breed f 37,50 p. m. 380 breed f 145,p. m. verzet bouclé (zeer sterk). 125 breedf 28,90 p. m. 380 breedf 96,50 p. m. Traplopers sterke kwaliteit. 57 breedf 26,50 p. m. 70 breed f 32,50 p. m. Textielhandel en Woninginrichting W. J. ZIRKZEE Twee bussen botsten: 15 gewonden Twee autobussen met schoolkinde ren uit. Arnhem zijn gistermiddag in Westerhoven (N.-B.) op elkaar ge botst. Vijftien personen zijn met ver wondingen naar een ziekenhuis in Eindhoven vervoerd. De bussen waren op thuisreis van een bezoek aan Antwerpen. In Wes terhoven zou het Eurostrand nog worden aangedaan. De chauffeur van de eerste bus merkte waarschijnlijk te laat de plaats op. waar hij rechts moest afslaan. Hij remde af met het noodlottige gevolg dat de tweede bus er tegenop botste. Na de eerste bot sing raakte de chauffeur van de tweede bus bekneld, wat tot gevolg had dat de botsing zich nog twee maal herhaalde. Veertien kinderen en de chauffeur van de tweede auto bus liepen verwondingen op. Kerkelijk Leven NED. HEKV. KEKK Beroepen te Muiden (toez.) W. Kalk man te Wlllige-Langerak door de Generale Synode der Nkk., tot zen- dingspred., ten dienste van de arbeid van de Raad van Kerken in Indonesië, J. Blommendaal, kand. te Oegst-geest. Bedankt voor Veenendaal (6e pred.pl.) W. L. Tukker te Katw. a/Z. voor Ooltgensplaat S. Meijers te Amelde en Tienhoven. Benoemingen. Tot lector ln de Ned. kerkgeschiedenis aan de Rijks universiteit te Groningen ls benoemd dr. O. J. de Jong, thans pred. te Ten Boer (Gr.). BAPTISTEN GEMEENTEN Beroepen te Veendam A. Kik te Til burg te Harllngen G. H. W. Pflaum, kand. te Utrecht. Predikanten in ploegendienst De geref. predikanten ds. A. Broek te Enschede en ds. A. Brouwer te Rotterdam ontvingen van hun ker keraden enkele weken verlof om als fabrieksarbeider ln de Hoogovens te IJmuiden werkzaam te zijn in de ploegendienst. Zij willen zich daartoe beter in de gelegenheid stellen kennis te nemen van de problematiek van de industrialisatie en het bedrijfs leven. „Er sterft nooit een bisschop in het kraambed"' Een on verb id dellij ke afwijzing van elk voorbehoedsmiddel door 't Britse episcopaat, enkele weken geleden, heeft bepaalde groeperingen van r.-k. vrouwen in Engeland tot activiteit geprikkeld. Twee vrouwelijke artsen, die bei den praktizerend rooms-katholiek zijn, trachten op het ogenblik het episcopaat tot andere gedachten op dit punt te brengen. In Birmingham heeft de arts, Iris Tempowski een „groep van onafhan kelijke r-k. vrouwen" gesticht, die kg. omhoog, ongeveer 35 procent van de verhoging, die uit het plan-Mans holt zou zijn voortgevloeid. Kostenklimaat De hogere graanprijzen zijn inge geven door het stijgende kostenkli maat, waarin de akkerbouw leeft, zei minister Biesheuvel gistermiddag. Met het Landbouwschap is volledige overeenstemming over de nieuwe prijzen bereikt. Gevraagd of er niet iets te doen ls voor de legkippenhouderij die met de lage eierprijs worstelt, zei minis ter Biesheuvel dat de E.E.G.-re- glementen de regering verbieden steunmaatregelen te treffen, zoals een door de pluimveehouderij ge vraagde toeslag per kip. Dergelijke steunmaatregelen zouden onmiddel lijk leiden tot handelspolitieke maat regelen van andere landen. Ook de bewindsman toonde zich bezorgd over de vooruitzichten op langere termijn voor de legkippenhouderij. Maar een sanering van de bedrijfs leven zelf, al zal het pluimveehou derij ten volle delen in de struc tuurpolitiek van de regering. Advertentie bruining en bescherming PiGmadermfzss INCIDENT bij Portugal-Engeland In het vierlanden voetbaltoernooi, dat in Sao Paulo wordt gehouden, heeft Portugal 11 gespeeld tegen Engeland. De Portugese mldvoor Torres werd na een incident van het veld gestuurd. Het ontstond twintig minuten voor het einde bij de stand 11 toen de scheidsrechter een doelpunt van Portugal wegens buitenspel afkeurde. De 20.000 toe schouwers, die de gehele wedstrijd sterk op de hand van de Portugezen waren geweest, floten de Braziliaanse scheidsrechter uit en begonnen vuur werk af te steken. Vijf Portugese spe lers klitten rond de arbiter om hem van zijn ongelijk te overtuigen. Het incident eindigde ermee dat Torres, de meest hardnekkige van de vijf, van het veld werd gestuurd. Het Franse paard Relko won gistermiddag op het circuit van Epsom de z.g. Coronation Cup. Op de tweede plaats eindigde het Ierse paard Khlakis en derde werd Royal Avenue (GB). Start van ronde van Zuid-Holland in Leidschendam Op het kartodrome in Leidschen dam heeft zondagmiddag om 1 uur de start plaats van de elfde interna tionale Ronde van Zuid-Holland. Een „klassieke" amateurwedstrijd, die gaat over ongeveer 200 kilometer. Deze wedstrijd, waaraan nagenoeg alle bekende Nederlandse amateur renners deelnemen, zal ook een aan tal renners van de Swift-combina- tie starten. Dit zijn Gerben Karstens Bart Zoet. Nol Kloosterman, Cock van der Hulst en Wim van der Berg. In tegenstelling tot alle voorgaan de klassiekers van dit jaar. zullen Bart Zoet en Gerben Karstens niet in dezelfde ploeg starten. Zoet heeft na de verwikkelingen in Olympia's tour door Nederland afgezien van verdere bindineen met de ploeg van Wim van Beek. In afwachting van de finish van de Ronde van Zuid-Holland zullen er op het kartodrome wedscrjjden worden gehouden voor nieuwelingen en adspiranten. Advertentie MET DE PUNTJES OP DE (Van onze correspondent in Londen) De Engelse minister van Vervoer, Ernest Marples, heeft een nieuwe storm van protest veroorzaakt met zijn plan tegen het einde van het De bloembollenkwekers krij gen zo langzamerhand wel ge noeg van het mooie weer. Iedere mooie warme dag met een matig windje uit Noordoostelijke rich ting kost hen geld. Rijnlands boezem kan niet zoveel water in de sloten zetten, dat de wortels de verdamping uit de bladeren kunnen bijwerken. Daardoor verdrogen de bladeren. Ze kun nen dan niet meer deelnemen aan de voedselproduktie in cfe bol. Dat betekent, dat deze bol len dan niet zo groot worden als iedereen enkele weken geleden dacht. De narcissenkwekers heb ben al heel wat zilver in de nar cissen kunnen tellen. Het zijn geen zilverlingen, maar de zicht bare aantastingen van een virus. Bloembollen hebben de gewoonte om hoofdzakelijk na de bloei te gaan groeien. De tulpen maken een of twee nieuwe bollen, liefst met nog wat kleingoed er bij en dat moet dan in een paar weken tijd gebeuren. De bladeren moeten stevig zijn en in tensief meewerken in dat uiterst ge compliceerde systeem van omzetten van voedingsstoffen, lucht en water tot dat, wat wel eens de beste en meest ingenieuze verpakking van een bl>em ls genoemd, de bloembol. De kwekers in de oude bloembol lenstreek zijn bevoorrechte lieden. Tenminste als hun landerijen in het gebied van Rijnlands boezem liggen. Dat Hoogheemraadschap, dat al meer dan zeven eeuwen probeert de be woners van onze contreien droge voeten te laten houden, houdt zeer veel rekening met de benodigde af stand van het grondwater tot de op pervlakte, ofwel het maaiveld, voor bloembollen. Dreigt er droogte en haar opvattingen wil uiteenzetten voor de kerkelijke commissie die het concilie in september over deze kwes tie moet voorlichten. Mevr. Tempowski. die vijf kinde ren heeft, heeft gedreigd met een protestmars naar de r.-k. kathedraal van Westminster als de bisschoppen de groep geen gelegenheid willen ge ven haar mening uiteen te zetten. „Wfj zij het die moetei. lijden", aldus mevr. Tempowski. „Ik heb nog nooit van een bisschop gehoord die in het kraambed gestorven is". raken de sloten leeg dan wordt wa ter ingelaten en prompt stijg het grondwater weer netjes tussen de als capillaire vaten werkende ruimten tussen de zandkorrels. Het mulle zand ls zelfs in de zomer nog geen vijf centimeter hoog! Verdampen Maar als de droge noordooster over de vlakte Jaagt dan beginnen de bla deren ongelofelijke hoeveelheden vocht te verdampen. Zoveel, dat een regenbui plus grondwater niet vol doende zijn om de wortels in staat te stellen de tekorten in de blade ren aan te vullen. Als dat een paar dagen duurt dan verdwijnt de mooie frisse kleur van bladeren. Er komen nauw merkbare bruine punten, de stengels beginnen vrij vlot rood te worden, kortom het gaat slecht met de patiënten. Vroeger hebben de kwekers in deze gebieden wel eens geprobeerd tijdens droogte door middel van beregenen de nadelen te verdrijven. Zo'n re geninstallatie moest dan zoveel wa ter brengen, dat de patiënten niet meer naar adem snakkend op de gloeiend hete zandvlakten stonden. Uit het feit, dat er nergens meer een te zien is, mag men wel con cluderen, dat men er geen voordelen van heeft gezien. Integendeel, er werden gevallen van verbranding ge meld. De collega's in de Noordhollandse kleigebieden lopen wel dag en nacht te slepen met de regeninstallaties, omdat de grond daar veel sneller uitdroogt en de ellende dus van twee kanten tegelijk zou beginnen. Des ondanks hijgen de planten zich on der de zoele adem van de noord ooster wind een bruine kleur. Verwachtingen De pessimisten beweren al, dat de beste oogst van enkele weken gele den gevlucht is voor de zomerlucht. Men mag blij zyn als er een normale gemiddelde oogst uitkomt. De opti misten echter zien al dikke bollen tussen de vellen zitten en dus zal het wel weer op een normaal gewas uit draaien zonder al te grote uitschie ters. De narcissenkwekers hebben het niet gemakkelijk. Velen van hen za gen opeens na die warme dagen het ..zilver" in hun gewassen opduiken. Dit is een virusziekte, die men pas na enkele dagen warmte kan zien. Het is een teleurstellend gezicht. De serieuze kwekers lopen dagelijks zie ke planten uit te trekken en ze heb ben hoop het gewas gezond te hou den. En dan opeens zien ze die ziek te zich als mazelen bjj een klein kind over het gewas verbreiden. Zo is alles mooi groen en zo zie je over al de zilveren streepjes, waaraan deze ziekte de naam dankt. Niemand weet nu nog wat de mist van donderdag 28 mei heeft gedaan in de hyacinten. Over een of twee weken ziet men pas de sporen ervan in de vorm van kleine puntjes of streepjes in de bladeren. Het is een gevreesde ziekte, het zwartrand. Enfin, als heel Nederland juicht over de zonneschijn, loopt de bloembollenkweker bezorgd over zjjn terreinen te kijken of er niet een paar mooie oceaandepressies op komst zijn. Deze kunnen nog red ding brengen, maar dan moeten ze toch wel hard opschieten. Advertentie Jant HAARCREME fanl-astisch! In Schotland TYFUS 334 GEVALLEN Van onze correspondent in Londen) In Aberdeen hoopt men dat de derde golf van tyfusgevallen achter wege zal blijven. Men is Juist over de tweede golf heen. Indien de plaat selijke tyfusepidemie niet kan wor den bedwongen, zal er een landelijk gevaar ontstaan. Maar zover is het gelukkig nog niet. De medische autoriteiten verklaren dat de toestand ernstig is maar nog niet catastrofaal. Van een derde golf zal pas sprake zijn, indien het aantal gevallen tot in de buurt van 500 zou oplopen. Gisteren zijn in Aberdeen nog eens 33 personen met tyfus in ziekenhui zen opgenomen, waardoor het aantal personen in Schotland dat aan tyfus lijdt of van wie dit vermoed wordt, steeg tot 334. Gisteren kwamen ook meldingen binnen van ziektegevallen uit Edinburgh (5), Dundee (7) en Glasgow (4). jaar als er dan tenminste nog een conservatieve regering is de mees te auto's uit het centrum van Lon den te verjagen door in het West End het gebied rond Oxford Street en Piccadilly het parkeer- metertarief te verviervoudigen. Het zal nl. van 6 pence (ruim een kwartje) per uur op 2 shilling (een gulden) worden gebracht In Hol- born en de city (rond de Bank van Engeland) wordt het tarief 1 shilling (50 cent) per uur. Voor de meeste parkeermeters is de maximum tijds duur twee uur, maar er zyn enkele waar men vier uur mag „aanleg gen". Het hoge tarief zal ongetwijfeld vele automobilisten afschrikken, het geen ook de bedoeling is. Marples zegt dat hij ruimte wil maken voor automobilisten die slechts voor korte tijd willen parkeren, maar het bete kent dat men voor twee uurtjes parkeren twee gulden zal moeten be talen, al zal men hier en daar voor een korte boodschap maximaal een half uur voor een kwartje terecht kunnen. Als pleister op de wonde komt in aangrenzende stadsgedeelten een aantal goedkopere meters, waar men voor de volle twee uur slechts een kwartje betaalt. Maar dit betekent weer dat men vaak grote afstanden te voet moet afleggen of per bus of ondergrondse, om zijn plaats van be stemming te bereiken. Dit laatste is ook weer een kostbare, tijdroven de en ook vaak zenuwslopende ge schiedenis, omdat men immers in het drukke volle Londen met door personeelsgebrek vaak trage busdien sten een race met de parkeermeters moet aangaan. Totnutoe moet men in het centrum tussen 8.30 en 18.30 uur van een parkeermeter gebruik maken. Voor en na die tijd mag men in straten met parkeermeters kosteloos parkeren, maar zijn auto niet buiten een parkeermeter neer zetten. Een werkelijke verbetering op lossing is onmogelijk bij het steeds toenemende autoverkeer in een me tropolis waar dagelijks 40.000 auto's binnenkomen zou zijn, het aantal parkeerterreinen, zowel onder grondse, gelijkvloerse als torengara ges, te vergroten. Een ander denk beeld is om de grote, logge dubbel deksbussen, welke het centrum her haaldelijk blokkeren, te vervangen door kleine handige busjes, met uit sluitend of overwegend staanplaatsen en deze busjes een soort rangeer dienst te laten uitvoeren tussen het centrum van de stad en de rand daarvan of verder afgelegen buurten, waar nog vrije parkeerruimte be staat of waar de ondergrondse trei nen forensen die per auto komen kunnen opvangen. Weer verklaring tegen beklaagde mevr. Longpré Volgens de gepensioneerde onder wijzeressen A. en M. Foret zou de 34-jarige mevr. Longpré, die in Na men terechtstaat op beschuldiging van moord op haar zoontje Pierre, zelf hebben gezegd, dat het wandel wagentje leeg was, toen zij haar spraken op 12 april 1963, de dag waarop de kleine verdween. „Ik boog m(j over het wagentje heen en ik zag zelf, dat het leeg was" aldus ver klaarde een van de dames gisteren voor het hof van assisen in Namen, niertegenover voerde beklaagde aan, dat zjj wel eerst met het lege wagentje op weg is gegaan, maar daarna naar huis is teruggekeerd om haar zoontje op te halen. Maar vol gens de openbare aanklager klopt dit niet n.et de tijd, die nodig is om de afstand tussen huis en winkel af te leggen.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 19