KATWIJK BEGROET DE 70 LENGEDERS STILBÉPAN Na vermoeiende busreis van elf uur Prettige en rustige vakantie toegewenst het behoud van uw haar... Wilson doet Chroesjtsjow voorstellen Geredden uit Lengede Heel veel dank voor medeleven99 MAN TRACHT VROUW TE OVERRIJDEN Opgericht 1 maart I860 Donderdag 4 juni 1964 Vierde blad no. 3127? (Van één onzer redacteuren) Begroet door een stralend zonnetje en door enige honderden ivoners arriveerde gisteravond om tien over half zeven het gselschap uit het Duitse mijnwerkersplaatsje Lengede op het Rmaplein in Katwijk aan Zee. Een mooie, maar vermoeiende rs van bijna elf uur zat erop en een week van genieten aan Nerlands kust was aangebroken. Toen de twee toeringcars van dfirma Beuk van de Boulevard af het plein op draaiden steeg eten hartelijk applaus op. het zien van zoveel hartelijkheid konden zij hun tranen niet be dwingen Kaasmeisjes boden de dames een Edammerkaasje aan en de heer D. Leeuwenburg overhandigde namens het Rijnsbursge corsocomité een boe ket bloemen. Bestuursleden van de Vereniging voor Vreemdelingenver keer „Katwijk" drukten vele handen en begeleidden de Lengeders naar de gezellig met tafeltjes, waarop fraaie tuiltjes bloemen stonden, en stoelen ingerichte bioscoopzaal van „Musica". Welkom Mr. Jan van der Plas, voorzitter van de VVV, die met de directeur, de heer Chris Verplancke, op de Hier begint bijna het 3800 in woners tellende dorpje Lengede. (Foto Leidsch Dagblad) Hij schonk mr. Van der Pla* als aandenken en als bewijs van erken telijkheid voor het vele werk door hem verricht een mijnwerkerslamp en het insigne met wapen van Len gende. Wethouder H. P. Bloot kreeg een koperen bord met het dorpswapen en eveneens een insigne. Het bord is bestemd voor de burgemeesterska- Bde ingang van de ertsmijn Mhildestaat het beeld van c mijnwerker met lamp. (Foto Leidsch Dagblad) CÜer het gesnor van 'film- cafna's en het geklik van de I fotoestellen verlieten de Duit se jsten de bussen. Eerst de gereden met hun vrouwen en kincten en daarna de in het zwa geklede weduwen en we zen ran hen, dié na de ver- schzkelijke instortingsramp in de ijn ..Mathilde" vorig jaar novnber het leven lieten. Bij Directeur Dolf Beuk was de com modore en verder zorgden Leen Beuk jr., Siem Dijkstra en Cor Slewe, dat de busreis in alle opzichten slaagde. In de bussen waren het mej. M. C. Verwijmeren en de heren A. J. Hou- waard, C. van Duijn en D. de Vreugd van de colonne Katwijk aan Zee van het Nederlandsche Roode Krüis, dat het de Lengeders aan niets ontbrak. Er werd van alles uitgedeeld: snoep, I spritsen, sigaretten en sigaren. Voor het eerst werd gestopt in Rasthaus Gütersloh, 200 kilometer van Hannover, en daarna in Albert's Wimpy in Zevenaar. Daar werd een kopje koffie aangeboden en konden de vakantiegangers de inwendige I mens versterken. Vreugdetocht De reis van Zevenaar naar Kat wijk aan Zee werd voor de Lenge ders een vreugdetocht. Zij maakten voor het eerst kennis met Nederland en konden tevens ervaren, dat de Hollanders In alle opzichten met hen meeleefden; zo goed als Iedere pas serende automobilist zwaaide harte lijk naar de inzittenden en ook velen die langs de wegen stonden, begroet ten de gasten wuivende. Eindelijk het was half zeven - werd de grens van Katwijk bereikt Via de Secr. Varkevisserstraat en de Sportlaan ging het naar de Zuid- Boulevard, waar velen voor het eerst de zee zagen. Men keek de ogen u.it, vooral de kinderen. En toen was het einde van de reis daar. Een tocht, die men niet spoedig zal vergeten U kunt niet meer (en niet minder) doen voor uw haar dan het dagelijks verzorgen met Stilbépan. Het tonicum dat haaruitval effectief stopt. De haarcream die beslist geen kalkroos veroorzaakt. De shampoo (4 soorten!) voor elk haartype: Stilbépan èn uw goede zorgen zijn het behoud van uw haar. wee ooievaars- ei ren uitgekomen (Va onze Bossche correspondent) I Sp.ng Capelle is twee jonge ooie vaar rijker. De heer L. Cove, die j vorif week met toestemming van het-iinisterie van O. K. en W. vier I eieri uit het nest van het ooie- vaaiweeuwtje had laten halen, om die In een broedmachine te laten uitkmen, zal de jonge dieren zelf probren groot te brengen. De twee eiera kwamen gistermiddag uit. Ver- I wact wordt dat vandaag of morgen de oigende twee vogels het licht zulln zien. I LLmoeder-ooievaar verschijnt nog mar af en toe op het nest en ziet er, feter uii. dan vorige week na haar hogerkuur. iet instappen in de bussen. I Gheel links de heer Chr. Ver- plsicke, directeur van de VVV „Katwijk (Poto Leidsch Dagblad) meer dan 600 kilometer lange tocht van Lengede naar Katwijk gezorgd had, dat het de Duitse gasten aan niets ontbrak, verwelkomde het ge zelschap namens de bevolking uit de vissers- en badplaats hartelijk. Het verheugde hem, dat loco-burgemees ter H. P. Bloot de eerste burger is met vakantie aanwezig was. Hjj wees erop, dat de gastheren en gastvrouwen in Katwijk zich bij zonder verheugen op de komst van de Lengeders en dat zij alles zullen doen om deze vakantieweek tot een onvergetelijke te maken. „Wij hopen", zei mr. Van der Plas. „dat het dagen zullen worden met veel zonneschijn, zodat u met uw kinderen volop kunt genieten op het strand en van de gezonde zee lucht. Bovenal wensen wij u de rust toe, die u allen zo hard nodig hebt". Grote dank De heer J. Arendts, procuratie houder van de ertsmijn „Mathilde" en lid van het Lengedese curatorium de plaatselijke gemeenschap dankte de Katwijkers voor het vor stelijke aanbod en voor de spontane begroeting. De reis is begonnen. De bus sen verlaten het mijnwerkers dorpje. (Foto Leidsch Dagblad) aan een diner aan, dat werd aan geboden door de eigenaar van dit restaurant, de heer B. M. P. Kor net, Toen deze maaltijd afgelopen was kwamen de „pleegouders" hun gasten afhalen. Eenmaal thuis ge komen werden eerst de door slaap overmande kinderen naar bed ge bracht en spoedig daarna volgden ook de ouderen. Die nachtrust hadden zij na deze Inspannende dag zeker verdiend. Vlot verloop Op een persconferentie in Moskou heeft de Britse socialistische leider Harold Wilson geregelde topconfe renties voorgesteld van wereldleiders in de VN wanneer de Algemene Ver gadering in het najaar bijeenkomt. Wilson merkte op, dat topconferen- ties in het verleden grote gebeurte- De lange reis van Lengede naar nissen waren, die hoge verwachtin- Katwjjk had een bijzonder vlot ver- j gen hadden gewekt. Maar er zou loop. Er werd op de minuut af ge- j minder van verwacht worden als zij gehouden worden.. Zijn i van de Russische rege „warme steun" gekre- wen en wezen, dat zij in deze badplaats de rust zullen vinden, die zij zozeer behoeven en dat men ons als gewone gasten zal ontvangen. „Wij hébben ontdekt", merkte Rudolf Wiese op, „dat het Ne derlandse volk weet wat een ramp is. Het is daar in 1953 zelf door getroffen toen de storm vloed de dijk?n doorbtak en. ve- (Van een onzer redacteuren). I In alle vroegte gistermorgen ston den wij in Lengede bij de plaats, waar de elf overleven den van de ramp in de ertsmijn Mathilde" naar boven waren gehaald. Rond de koker, die hun de vrijheid hergaf na vele dagen van spanning, stonden enige eenvoudige bloemstukjes. Een devote hulde aan hen, die het leven lieten en wier stofje- I lijke omhulsels rusten in de I mijn. We werden er stil van Het leed in Lengede is nog niet geleden. Door de ramp zijn wonden geslagen. Wonden, die heel moeilijk zijn te helen. Enige uren later, toen de Lenge ders op reis waren naar Kat wijk aan Zee, spraken we tij dens een kort oponthoud in een van de restaurants langs de autobaan, met enige geredden: Heinz Kuil, de oudste van de zeven mede-reizenden de vier anderen moesten door om standigheden de uitnodiging af slaan Rudolf Wiese en Her man Lübke, de man die de in gesloten mijnwerkers steeds weer moed insprak en als laat ste naar. boven kwam. De ramp hebben we niet aange roerd. Daar was het zeker het moment niet voor. We hebben gesproken over het medeleven dat men overal vandaan heeft betoond. Heinz Kuil was daar diep onder de indruk van. Hij zei: „Het reden en toch hebben de vakantie gangers volop kunnen genieten van j voorstel het boeiende landschap aan weers- ringsleiders zijden van de autobaan van Hanno- gen. ver naar Duisburg en verder naar de Sprekend over zijn drie dager Nederlandse grens bij Zevenaar. Er besprekingen mèt premier Ch:„^u werd tweemaal gestopt en na deze tsjow en andere Russische functiona- iroesj- rustpauzen wisselden de chauffeurs. zei Wilson, geen grote ontwik kelingen te verwachten op interna tionaal gebied vóór de Britse en Am rikaanse verkiezingen in het najaar. Wilson heeft Chroesjtsjow in het geheel elf voorstellen gedaan. Noe enkele hiervan zijn: 1. een wereld-conventie op grond waarvan alle landen hun burgers verbieden andere landen te helpen b(j de vervaardiging van kernwa- pens en raketten. 2. Een VN-verdrag voor de registra tie van alle wapenverkopen bij de VN en voor een verbod op de particuliere handel in wapens, in het bijzonder „tweedehands wa pens". 3. Een model-project In Afrika waar bij Oost en West kunnen samen werking voor de maatschappelijke en economische vooruitgang. De Britse socialistische leider is van mening, dat Russische instem ming met een overeenkomst om de verspreiding van kernwapens te stui ten afhankelijk is van de omstandig heid, dat het Westen zijn plan op geeft voor een kemvloot met een gemengde bemanning. Wilson vindt verder, dat de stimu lans die is uitgegaan van het vorig I de politie. De Tijdens het korte oponthoud in het Rasthaus Gilterloh genie ten de kleintjes van de beker chocolademelk of een glas limo nade. (Foto Leidsch Dagblad) (Van onze Bredase correspondent) De Bredase politie heeft een 40- Jarige man aangehouden, omdat hij op de Markendaalseweg in Breda tweemaal met zijn auto is ingereden zijn 34-jarige echtgenote en haar -jarige vriend. De vrouw leefde al enige tijd ge scheiden van haar man. Toen zij op avond met haar vriend op de Markendaalseweg wandelde, zag zij de auto van haar man aankomen. Deze zwenkte plotseling het trotoir I reed recht op het tweetal af. I >uw en haar vriend konden j zich tenauwernood in veiligheid stel len achter een grote kabelhaspel. De j is daarop doorgereden, maar later keerde hij terug en reed op het tweetal af, dat inmiddels de wandeling had hervat. Weer mis lukte de opzet omdat de vrouw en haar vriend nogmaals de auto kon den ontwijken. Een getuige van deze aanslagen heeft aangifte gedaan bij de politie. De vrouw en haar vriend gesloten gedeeltelijke kernstop- hadden de voorvallen verzwegen. I verdrag in Moskou grotendeels ver- Gisteren is de autobestuurder gear- I loren is gegaan en dat nieuwe initia- 1 resteerd. HU heeft een volledige be- uus overweldigend. Wilt u het Nederlandse volk in het bijzon der bedanken? Uw land en Uw volk waren de eersten, die van hun medeleven blijk gaven. Dat hebben wij, geredden, in het ziekenhuis ondervonden en dat hebben de weduwen en kinde ren van onze omgekomen ka meraden thuis kunnen-ervaren. Negentig procent van de bloe men in het ziekenhuis was. af komstig uit Nederland, dertig procent van de post kwam uit uw land en vorstelijk was het aanbod, dat wij uit Katwijk aan Zee ontvingen. Wij hopen in het bijzonder voor de wedu- De heer J. Arendts. procuratie houder van de mijn en lid van het curatorium, overhandigt aan mr. J. van der Plas een mijn werkerslamp. (Foto Leidsch Dagblad) len het Leven lieten. Wij zijn uw volk zeer dankbaar". Herman Lübke de sporen van de ramp zijn nog van zijn ge zicht te lezen verheugde zich ook op de vakantie aan zee. Hij ivas blij met vrouw en kinderen te kunnen gaan en hoopte op een week met stralend weer. „Veel aanbiedingen hebben wij gekregen. Wij hebben die uit Katwijk geaccepteerd, ómdat deze niet alleen de geredden met hun'gezinnen betrof, maar ook de weduwen en wezen. Jammer, dat niet alle geredden mee konden. IZjj waren daartoe lichamelijk nog niet in staat of door huiselijke omstandigheden verhinderd". Naast dit drietal zijn de volgende geredden thans met vakantie in Katwijk aan Zee: Gerhard Ha- nusch en Emil Pohlai, de rt\ijn- werkers die het eerst 'naar bo ven werden gehaald, Dieter Rie- chey en Johannes Sitter, die met de drie reeds genoemde tot de laatste -groep behoorden. Van de elf geredden werken er zes iveer bovengronds bij de mijn; de anderen:zijnnog Jièr- stellende. De begroeiing in Katwijk aan Zee (Foto Leidsch .Dagblad I tieven nodig zün. kentenis afgelegd.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 7