Onvoorstelbare hoeveelheid kunstschatten op Antiekbeurs kunst DE GLORIE DER ANTIQUAIRS Rondwandeling is 'n ware verrukking Voor première Navo-taptoe Hongaar veroordeeld Vier maanden wegens belediging Koningin fant „STROZAK IS GEEN MODE MEER ©Pserickt 1 maart 1860 Donderdag 4 juni 1964 Derde blad no. 31277 (Van kunstredactie) Mr. Th. Bot, minister van O., K. en W.. heeft gisteravond onder zeer grote belangstelling van genodigden, o.a. leden van het Corps Diplomatique en directeuren van muséa in het Stedelijk Museum „Het Prinsenhof" te Delft de Oude Kunst en Antiek beurs geopend, nadat de voorzitter van de Stichting Oude Kunst en Antiekbeurs, de heer H. Nijstad, hem had ingeleid. De minister wees in het bijzonder op de culturele betekenis van deze beurs, die thans voor de zestiende maal gehouden wordt. „Dat de museumdirecteuren tot de vaste bezoekers behoren, is zeker niet voor niets", zo zei de minister, die er voorts op wees, dat de verhouding tussen museumdirecties en de handelaren uit stekend is. Met de wens, dat zij een prijshoudende stemming zoü behalen, verklaarde de minister de beurs voor geopend. Deze zestiende Oude Kunst- en .Antiekbeurs te Delft presenteert weer een schier onvoorstelbare schat aan „schone dingen". Dat is ons gisteren tijdens de voorbeeichtiging wel geble ken. Gegarandeerd echt „oud", want alle aanwezige voorwerpen da teren van vóór 1830. Er is zoveel te Zien, dat het de bezoeker haast dui zelt. Het bezwaar van deze opeen stapeling, ondanks het feit dat het steeds moeilijker wordt, antiek te bemachtigen, is zeker dat de ene in druk de andere wel eens verdringt. Niettemin behoudt men aan het ein de van de rondgang toch de herin nering aan een overweldigende ver zameling, een glorie voor de zalen van het historische Prinsenhof, wel ke ongetwijfeld ook nu weer duizen den en duizenden bezoekers zal trek ken. Aan de hand van de prachtig uit gevoerde catalogus met 180 foto's kunt u zich urenlang verlustigen in al hetgeen de leden van de Vereni ging van Handelaren in Oude Kunst in Nederland hier hebben samenge bracht: één voor één experts op uit eenlopend gebied, in wie u volledig vertrouwen kunt stellen. Het is hun geheim, hóe zjj dit alles hebben sa- Wil Brons wint pianistenconcours Gisteravond is in het Kurhaus te Schèveningen de finale ge houden van het nationale con cours voor pianisten, dat ge organiseerd werd door de E.M.S., tussen Mariette van Wijk (Noordwijk) en Wil Brons (Amsterdam), met bege leiding van het Rotterdams Phil- harmonisch Orkest onder lei ding van Hein Jordans. Mariette van Wijk speelde het pianoconcert in c-gr. T. van Liszt en Wil Brons het piano concert in a-kleine terts van Ro bert Schumann. De jury, be staande uit Kees van Baam. Da niël Wayenberg en Theo Bruins heeft na zeer lang beraad beslo ten de prijs toe te kennen aan Wil Brons. De 27-jarige Wil Brons was leerling van het Muzieklyceum m Amsterdam, waar hij onlangs eindexamen heeft gedaan en de Prix d'Excellence heeft behaald. De prijs bestaat uit f 10.000,-, te besteden aan een studieperiode in Frankrijk van ongeveer een jaar. De jury heeft.als haar oordeel ge geven, dat het peil van de prestaties in technisch en muzikaal opzicht bij wijlen zeer hoog lag. De demi-fina listen Elizabeth van Malde, Ma riette van wyk, Gert Jan Kooien en Wil Brons zijn stuk voor stuk instrumentalisten met veel muzikale mogelijkheden. De uiteindelijke prijswinnaar, Wil Brons, verdient naar het oordeel van de jnry de zege op grond van het feit, dat deze jonge pianist de in hem aanwezige grote mogelijk heden op dit moment het verst heeft gerealiseerd. Marlëtte van Wijk, de andere, finaliste, krijgt een speciale vermelding voor haar grote be gaafdheid en haar natuurlijke pia- Bbtiek. I mengcbracht. Wy verdiepen ons daar niet in, maar een groot wonder is het! Alle door 30 deelnemers ten toon - I gestelde voorwerpen, door commissies |van deskundigen gekeurd, vertegen woordigen een waarde van vele mil joenen. Vooral de schilderyen nemen op deze beurs een vooraanstaande plaats in. Er zyn talloze grote en kleine meesters, doch ook onder de laatste categorie treft men byzonder waar devolle stukken aan. Schilders als Van Goyen, Ruysdael, Breughel, Hob. bema, Pieter Aertsen, Thomas de Keyser, Van Ostade, Joost die Mom per, Savary en vele anderen nemen een eervolle plaats in. Een tipje van het geheim, waarop de antiquairs aan veel komen, wordt verklaard door het feit, dat er geput kon worden uit de nalatenschap van sir Bruce Ingram, bestaande uit een aantal 17de eeuwse werken van zee schilders. Uit diens bezit is veel waardevols weer naar ons land teruggekomen. Maar naast al deze schilderyen kunt u zich de ogen uitküken aan een uitgelezen collectie Delfts aarde werken, Chinees porselein, prachtige beeldhouwwerken, w.o. diverse Ma donna's, meubelen, zilverwerk en ju welen, te veel om op te noemen. Men valt werkelijk van de ene verbazing in de andere en krygt daarbij de grootste bewondering voor de speurzin dezer antiquairs, die het ganse jaar rondreizen, om waar ter wereld ook, de nieuwste en merkwaar digste snufjes op het gebied der oude kunst op te diepen, om deze dan op deze beurs te presenteren, alsof het de eenvoudigste zaak ter wereld is. Zo is het echter niet. Er is een enorme dosis kennis en wetenschap voor nodig. En als wy anders toe nodig is ook: namelyk een hartstocht, een bezetenheid, die de handelaar een gans mensenleven Het is werkelijk een verrukking op deze beurs rond te dwalen en telken male getroffen te worden door een nieuwe kostbaarheid. Grandioos winter gezicht van Joost de Momper In het algemeen kan dan ook ver klaard worden dlat deze antiquairs wederom uitmuntend voor de dag ko- Deze beurs, een voorbeeld voor vele andere, voortreffelijk voorbereid door onze stadgenoot Marcel B. Kee- zer, bluft geopend tot en met 24 ju ni, alle weekdagen van 10 tot 17.30 uur, op zondagen van 14 tot 17.30 uur en bovendien op de dinsdag- en donderdagavonden van 19 tot 22 uur. Een bezoek zal u opnieuw leren, wat ware schoonheid is! H. De Navo-taptoe die dit jaar voor de zevende maal in Arnhem wordt ge organiseerd, zal ook deze maal een voor-première beleven in het Olym- pisch-stadion te Amsterdam. Het militaire muziekfeest dat vorig jaar wegens deelneming van een Portugees korps doelwit werd van demonstraties die op een rel uit liepen, beloven nu rustiger te zullen verlopen, al zullen ook deze maal demonstranten tegen de Navo acte de présence geven. Er zyn ech ter geen Portugezen en wat Amster dam betreft is er zelfs een by- zondere attractie die eigeniyk niet met de taptoe van doen heeft: een jazz-concert dat aan de taptoe voor af gaat. De taptoe in Amsterdam heeft plaats op vrijdag 19 juni om negen uur 's avonds. Om half negen echter zullen de vroegkomers reeds van het jazz-concert kunnen genieten dat mogeiyk is geworden omdat in de Amerikaanse Usareurband die aan de taptoe deelneemt diverse jazz-mu- sici spelen. Het jazz-concert zal al leen in Amsterdam worden gegeven, en niet in Arnhem, waar de Navo- taptoe van 18 tot en met 27 juni (uitgezonderd zondags) iedere avond plaats heeft. De Usareurband is het meest representieve orkest van het Amerikaanse leger in Europa. Het is gelegerd in Heidelberg en bestaat uit 70 musici, (beroeps) Het hoogtepunt belooft het optreden van het solda- tenmuziekkorps van de Franse lucht macht te worden, dat bestaat uit meer dan 90 musici. Uit Italië komt 't orkest van de Carabinieri waarvan de meer dan 100 leden in kleurrüke uniformen zyn gestoken. Verder wer ken mee de originele Schotse Black Watch met doedelzak spelers en py- pers, een groot orkest van de Duitse Wehrmacht en tal van Nederlandse korpsen waaronder natuurlijk de luchtmachtkapel. De drie grote organisatoren van de Oude Kunst en Antiek beurs bij de bezichtiging i kostbaar beeldje, V.Ln.r. de he ren Marcel B. Keezer, H. Nij stad en drs. DH. G. Bolten, resp. administrateur, voorzitter en directeur van Het Prinsen hof". kc\leiöoscQQP Stichting Lichtscliil tiering De gemeente 's-Gravenhage wil, samen met het Ryk, een stichting in het leven roepen, die ten doel heeft de verdere ontwikkeling van de kinetische beeldende kunsten, in het byzonder van de zogenaam de „bewegende lichtschildering", te bevorderen. In deze in Den Haag te vestigen „stichting lichtschilde ring" zal worden voortgebouwd op hetgeen de Haagse kunstenaar Livi- nus van der Bundt heeft bereikt met de (ook buiten onze grenzen de aan dacht getrokken hebbende) photo- pcinture. De Stichting zal indien ten minste de gemeenteraad zich kan verenigen met het betreffende vaardigde apparatuur aanschaffen, het mogelijk maken van daarmee op tentoonstellingen e.d. demonstraties kunnen worden gegeven en verdere onderzoekingen in de richting als door de heer Van der Bundt aange geven bevorderen. Voorlopig wordt gevraagd een ge meentelijke subsidie van f7.500 be schikbaar te willen stellen. Samen met een even grote subsidie van het Ryk en een bedrag van f 10.000 van het Prins Bernhard fonds zal dit bedrag het eerste kapitaal van de Stichting vormen. Het bestuur van de Stichting zal uit drie leden be staan. Een daarvan zal worden aan gewezen door de minister van O., K. en W., een door B. en W. van Den Haag en een door beide deelhebbers gezameniyk. Het ligt in de bedoeling .de apparatuur bRjvend in het Haagse Gemeentemuseum op te stellen. Ramen voor Oude Kerk te Delft Zaterdagmiddag 13 juni zullen op nieuw negen gebrandschilderde ra men in de Oude Kerk te Delft wor den overgedragen aan de centrale kerkvoogdy der Ned. Herv. Gem. De schenkers van deze ramen zyn de heer en mevrouw C. Jeliffe-Gold- schmidt tilt New York, 17 Delftse industrieën, wijlen ir. W. H. van Leeuwen, destijds oud-president-di recteur van de N.V. Kon. Ned. Gist en Spiritusfabriek te Delft, de heer en mevrouw Van der Velden—Fon- tyne, jhr. en mevrouw Loudon—Van Tuyl van Serooskerken te Londen, jhr. en mevrouw Sandberg—De Vlie ger te Wassenaar en het weten- schappeiyk corps en de studenten van de TH te Delft. De ramen zyn, evenals de andere ramen die in de gerestaureerde kerk reeds werden aangebracht, vervaar digd door de glazenier Joep Nicolas. Repertoire Theater De toneelgroep Theater heeft de Nederlandse rechten verworven o.m. van „Sprookjes van New York" en van Antony Newley's musical „Stop the world", waarmede Theater het nieuwe toneelseizoen zal openen. De regie heeft in beide stukken Elise Homans. Verder staan o.m. op het pro gramma „Ubu", „Die goeie soldaat Schwejk", „Zes personages op zoek naar een auteur" van Pirandello, „Spoken" van Henrik Ibsen en „Lo geren in het Haagje", een biyspel van Goldoni. N obelpr ij swinnaar Frans Sillanpaa -75- overleden De Finse romanschrijver Frans Emil Sillanpaa, die in 1939 de Nobelprijs voor letterkunde heeft gekregen, is gistermorgen op 75-jarige leeftijd in Helsinki overleden. Sillanpaa, die alleen maar la gere school heeft gehad, begon als jongeman romans over het boerenleven te schrijven. Het genre van de boerenroman is hij zijn hele leven trouw gebleven. Hij wordt in Finland beschouwd als een van de grootmeesters hiervan. Kunstveiling in Dordrecht Op de kunst- en antiekveiling die tot en met donderdag by de N.V. Mak in Dordrecht wordt gehouden, werden voor oude en moderne schil deryen, die het eerst onder de hamer kwamen, vry normale prijzen be taald. schilder Ch. H. J. Leichert, dat f8.500,- van de hand ging. Voor f 5.500,- werd verkocht „Bij de kaart legster" van W. A. Netscher, voor f2.000,- „Riviergezicht" van H. Koek koek jr en f2.500 „Compositie" toe geschreven aan George Braque. Een kleine aquarel van Renoir werd voor f3.200,- gelaten. Oude gravures brachten van f 30,- tot f 70,- op, oude boeken van f20.- tot f40,- en Per zische miniaturen van f 20.- tot f 70.- Dat de kwaliteit van de Japanse prenten niet zo byzonder was, kwam tot uitdrukking in de pryzeri, die tus sen de f 10,- en de f 60,- lagen. Verkoop van 50 Kandinsky's Op 30 juni worden bij de we reldbekende veiling van Sotheby in Londen.50 schilderijen uit het werk van Kandinsky in het openbaar verkocht. Op twee punten wijkt deze verkoop van kunstwerken af van alle ande re. Er zullen recordopbreng sten worden gemaakt, maar ook zal de toekomst van verscheide ne belangrijke musea in de we reld er door worden beïnvloed. Sotheby in Londen is onbe twistbaar de grootste veiling ter wereld. De prijzen welke ge maakt zullen worden bij de ver koop van een belangrijk deel van hetoeuvre van Kandinsky zullen wellicht „astronomisch" zijn vol gens een woordvoerder van So theby. Unieke prestatie van edelsmid De (Van correspondent) Alsneomist Johan Klaassen zon dag in Oirschot zyn eerste plechtige Heilige Mis celebreert, zal hy ge bruik maken van een byzondere kelk, een geschenk van zyn familie. Het unieke van deze door de Oir- schotse edelsmid Wim Thieleü ge maakte kelk is, dat ze uit éen plaat zilver Is gedreven en geheel met de hand is gemaakt. De heer Thielen heeft byna drie weken gehamerd op de plaat gebrand zilver van één kilo gram. Op dezelfde middeleeuwse ambachtelijke manier heeft de Oir- schotse edelsmid een jaar of twin tig geledeneen kelk gedreven uit één stuk koper. (Van onze Haarlemse correspondent) Wegens belediging van Koningin Juliana is een 44-jarige Hon gaar gisteren door de Haarlemse politierechter veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf, waarvan twee voorwaardelijk. In de bus huizen, in 1958 met zyn gezin woont, man die in beschonken toestand verkeerde verschrikkeiyk kwaad geworden op een vrouw uit vyfhui- zen, die een opmerking had gemaakt over zyn drankgebruik. Hy schold haar uit. Hy breidde zyn scheld party vla alle vrouwen in de bus uit tot alle vrouwen van Nederland. Ook de Koningin. Prins Bernhard en een aantal met name gevende autoriteiten betrok hy in zyn grof heden. Een van de vrouwen in de bus maakte er werk van. Derhalve stond de Hongaar terzijde gestaan door een tolk gisteren voor de rechter on der beschuldiging van majesteits schennis, een delict dat in het Wet boek van Strafrecht is te vinden on der het hoofd" misdryven tegen de koninkiyke waardigheid" en dat kan worden gestraft met een gevange nisstraf van ten hoogste vyf jaar. Vuile taal „Hy kent niet veel Nederlands, maar wat hy kent is alleen vuile taal", zei een van de getuige over de verdachte,-wiens gedrag in Vyf- huizen, waar hy een baan had als grondwerker al meermalen aanlei ding tot moeiiykheden had gegeven. De Hongaar, in 1956 uit zijn vader land uitgeweken, is inmiddels van zyn vrouw gescheiden. Hy mag haar huis op gerechteiyk bevel niet meer betreden. De gerechteiyke molen heeft na de scheldparty in de bus langzaam gemalen, want het incident speelde Advertentie Veroverend fris... after shave lotion Restaurateur mansportret van Hals neemt entslag De technisch-assistent-A van het restauratie atelier van het Ryks- museum te Amsterdam die net aan Frans Hals toegeschreven .Mans portret' van het echtpaar Hotinov heeft gerestaureerd, de heer D. Mid- delhoek, heeft by de hoofddirecteur van het museum zyn ontslag inge diend. Als reden gaf hy op van me ning te zyn dat zyn huidige functie by het Rijksmuseum hem te weinig perspectieven biedt. De ontslagaan vrage is naar het ministerie van O., K. en W. doorgezonden. zich af in augustus 1962. Op de dag. dat de Hongaar terugkeerde van een kraambezoek aan zyn vrouw, die die dag in een Haarlems ziekenhuis haar zevende kind ter wereld had ge bracht. Dat had hy met een stevige dronk gevierd. De officier van Justi tie vond majesteitsschennis „een by zonder kwaiyk feit" met name voor iemand die in ons land gastvryheid geniet. „Deze man zal moeten voelen wat door de politierechter werd overge- De politierechter zag niets dat ten gunste van de verdachte pleitte. „Het is bier, bier en nog eens bier", zo stelde hy vast. „Er komt je gewoon een dranklucht uit dit dossier tege moet". Staatssecretaris Haex van De fensie, speciaal belast met het be leid van de Landmacht, heeft gis teren in de Eerste Kamer meege deeld, dat een vervanging van de strozakken in de kazernes door matrassen in studie is. Er wordt thans in Seedorf, West-Duitsland, waar de Nederlandse militairen gelegerd zijn, een proef met ma trassen genomen. De totale ver vanging van de strozakken, waar om door de socialistische senator Thomassen was gevraagd, vergt acht miljoen gulden. De staatssecretaris zei, dat 't aan brengen van douches in de kazernes, vaar om eveneens was gevraagd, vier k vyf miljoen gulden kost. Naar de staatssecretaris meedeelde, zyn de plannen voor nieuwe oefen terreinen in ver gevorderd stadium. Door de bevolkingsdichtheid kan de oplossing niet geheel in eigen land worden gezocht. Omdat La Coortine wegens de beperkte oefenmogeiykhe- den en de gesteken kosten afvalt, zal in de toekomst naar mogelijkheid in West-Duitsland en België worden ge zocht. Minister De Jong deelde voorts mede, dat de ten uitvoerlegging van vrijheidsstraffen in het leger thans onderwerp van studie is Volgens de minister is de beslissing om toch met Centuriontanks te bftjven wer ken, genomen nadat bleek, dat de voorziening van de reserveonderde len geen probleem meer vormde. Hoe wel het betalingsplafond voor '64 van deiensie op 2460 miljoen gulden was gesteld, zal dit plafond met de 500 miljoen, die vorig jaar niet zyn uit gegeven, worden overschreden, om Je nodige betalingen te verrichten. De Kamer zal overigens over de financiële situatie nader worden in gelicht in de op handen zynde de-

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 5