Zangconcours Ring Leiden e.o. bracht velen in de Stadszaal altijd al de sigaar voor moderne mannen! „Doorstroming" van predikanten in Ned. Herv. Kerk gestagneerd S3S2S Wisselbeker Leidsch Dagbl. naar N. Vennep Leidse hotelaccommodatie wordt met 50 bedden uitgebreid Tumult op straat en in gerechtsgebouw OLVAST Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 4 juni 1964 Tweede blad no. 31277 Classis Leiden N.H. Kerk bijeen Standplaatswisseling kan werk ten goede komen Twee onderwerpen vroegen gisteren vooral de aandacht van de afgevaardigden, die ter vergadering van de Classis Leiden der Ned. Hervormde Kerk in het Zendingshuis te Oegstgeest bijeen gekomen waren, namelijk het onderwerp, hoe de kerk als geheel leidinggevend kan optreden bij het beroepen van predikanten door de plaatselijke gemeenten én de vraag, hoe de gemeenten in de nabije toekomst de steeds zwaarder wordende lasten zullen kunnen financieren. dat de beroeping Financiële krachttoer D. J. dot de kerk ook dit jaar weer voor een financiële krachttoer wordt gesteld. De sanering van de predi kantspensioenen vraagt een groot bedrag. De stijging van de salaris sen en tractementen stelt de ge meente voor de eis haar offervaar digheid op te voeren. De kerkbouw- actie, die dit najaar in samenwer king met andere kerken sal worden gevoerd, doet een nieuw beroep op de gemeenteleden om haar verant woordelijkheid te verstaan. l echter aan, dat "daar, wmx de kerk de gemeen teleden met het evangelie in hun leven vergezelt, de geldmiddelen steeds weer gevonden zullen wor den Classis gaf kwart miljoen gulden Dit de van de verschillende commissies, 's morgens aan de orde kwamen. De classis Lelden stelde voor twee doeleinden ln 1963 meer dan een kwart millioen gulden ter beschik king Het werk der zending ontving uit de classis ruim f 164.000, het al gemene werk van de Hervormde Kerk bijna 1117.000. Dit bedrag van meer dan 1280.000 staat dus geheel los van de financiering van het plaatselijk kerkewerk, de diaconale arbeid en allerlei andere vormen van kerkewerk. Een formidabel bedrag waar penningmeester van de classi cal zendingscommissie, de heei Sprey uit Alphen a. d. Rijn en de ouaestor van de classis, de heer van d'e Wijngaard uit Leiden, dankbaar VtormW£Sg1'bl) de kerkelijke'flnan- cien te blijven: in de middagver- gadering sprak de heer J. Moll uit de Bilt, zelf kerkvoogd en lid van de redactie van het maandblad van de kerkvoogdijen over de mogelijk heden, die de gemeenten ten dien ste staan om het kerkewerk te fi nancieren. Dit het referaat van de heer Moll bleek, dat de tijd, dat kerkelijke financiën alleen een zaak voor ingewijden waren, tot het ver leden behoort Er dient in alle op zichten een breed overleg te zijn. In de eerste plaats tussen de ker keraden en de kerkvoogdijen, in de tweede plaats vooral ook tussen kerkvoogdijen en gemeenteleden. In dient de gehele gemeente zo breed mogelijk te worden voorgelicht. Waarom zou dit b.v. ook niet eens kunnen geschieden in een korte toe lichting, voorafgaande aan de kerkdienst? Geld is ook een geestelijke zaak De tijd van de kerkelijke belas ting is voorbij. Grondgedachte zij, dat het kerkewerk door vrijwil lige bijdragen wordt gefinancierd. Deze vrijwilligheid sluit echter riet uit, dat een bepaald percentage van het inkomen als richtlijn wordt gesteld. In de kerk dienen we te le ren verstaan, dat geld niet alleen een materiële, maar beslist ook een zeer geestelijke zaak is. Soms lijkt het een onmogelijkheid om tegen alle taken, waarvoor we als gemeente ge steld zijn, opgewassen te zijn. Vrijwel altijd is het echter zo, dat het geld voor het kerkewerk er wel is. Het komt er echter alleen op aan, de gemeenteleden te leren, geven, waar nodig is. Het beroepingswerk In de ochtendvergadering hadden de afgevaardigden zich vooral be ziggehouden met voorstellen, die de synode de kerk voorlegde, om de be roeping van predikanten in een iet wat groter verband te plaatsen. Tot Advertentie Verbouwings-uifverkoop Tientallen werkelijke koopjes horloges, klokken, sieraden cassettes JUWELIER - HORLOGER v. d. WATER Haarlemmerstraat 207. 1956 was volledig aan het initiatief plaatselijke gemeenten was overge- In 1957 werd een commissie het beroepingswerk ingesteld, tot wie men zich om advies kon wen den. In 1959 werd het vragen van advies bü het begin van een vaca ture verplicht gesteld. Deze commissie kan meestal veel beter overzien, welke predikant in een bepaalde gemeente op zijn plaats zal zijn. Het spreekt vanzelf, dat daarbij rekening gehouden wordt met de plaatselijke situatie. Op deze wijze worden per jaar meer dan 200 adviezen uitgebracht. In meer dan 40% der gevallen kwam een beroep tot stand, waarbij het gege ven advies werd opgevolgd. t Het thans aanhangige voorstel wil de bevoegdheid van de commissie voor het beroepingswerk nog iets uit breiden. Ook bij voortduring van een vacature dient bij ieder volgend be roep advies te worden gevraagd. Het wil de kerkeraden binden om ten minste 2 van de 4 in het advies genoemde predikanten te gaan horen. Ook zou na aanvaarding van een beroep verslag moeten worden uit gebracht van Wisseling van standplaats Het voorstel bracht heel wat ton gen los. Men vreesde vooral een aantasting van de autonomie der ge meenten en een verambtelijking van de kerk. Deze bezwaren golden ook een voorstel om te komen tot een rege ling van de verwisseling van stand plaats. Door allerlei factoren is de „doorstroming" van predikanten in bepaalde sectoren vna de Herv. Kerk gestagneerd. Een betrekkelijk klein aantal van de 1800 Hervormde pre dikanten staat in stadsgemeente met een dikwijls veel te groot zielental; een zeer grote meerderheid van het predikantenkorps bearbeidt de klei- legen. 40 jaar, bij het normale beroepings werk nauwelijks kans hebben om nog nieuw begin kan worden gemaakt. Dit is alleen mogelijk, wanneer tus sen predikant en gemeente c stemming is bereikt over de ling. Een nieuw voorstel wil de mo gelijkheid, om hiertoe te komen, ver ruimen. De commissie voor het be roepingswerk zou door raadgeving en overleg, met zorg voor de pastorale belangen van gemeenten en predi kanten, dergelijke standplaatswisser lingen kunnen bevorderen en voor bereiden. In vele gevallen zou dit de bearbeiding der gemeen ten goede komen. Een voorstel, dat ook voor predi kanten de mogelijkheid tot sollici tatie wilde openen, kon geen grote instemming vinden. Ds. Vossers, die zelf ten nauwste bij het werk van de beroepingscom missie betrokken is, leidde deze voor stellen in. AFSLUITING WEGVERKEER De hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat in de directie Zuid- Holland brengt ter kennis van be langhebbenden, dat in verband met de uitvoering van werken van 9 juni tot 18 september 1964, of zoveel langer als nodig of korter als mogelijk zal blijken, zullen zijn gesloten: a. de weg Haagsche Schouw—Lei den—Bodegraven (Rijkswegenplan 1958, nr. 11) en het aansluitende weg- vak van de gemeente Leiden, een en ander voor zoveel gelegen tussen de Bruggestraat in de gemeente Zoeter- woude (km 20.075) en de Wilhelmina- brug in de gemeente Leiden voor doorgaand verkeer met motorrijtuigen in beide richtingen, b. de Wühelminabrug in de ge meente Leiden voor alle verkeer. Het verkeer kan gebruik maken van door verkeersborden aangegeven om- Voor politie-brandweer- of ambu lanceauto's zal het passeren van die Wilhelmlnabrug mogelijk worden ge maakt. Plaatsingsregeling eerste jaars medici geen numerus clausus Vijf procent buitelanclers Het instellen van een commissie voor de plaatsing van eerstejaars studenten in de geneeskunde aan de drie Rijksuniversiteiten, de Vrije Universiteit te Amsterdam en de RK Universiteit te Nijmegen, is niet be doeld als een aanloop tot de invoe ring van een numerus clausus in deze studierichting, zo heeft minister Bot ^an Onderwijs Kunsten en Weten schappen medegedeeld in antwoord op schriftelijke vragenj^an hetJTwee- de buitenlandse studenten meer af te remmen dan strikt nood zakelijk wordt geacht. De commissie plaatsing eerstejaars studenten geneeskunde heeft 5 pet van het maximaal beschikbare aan tal plaatsen gereserveerd voor bui tenlanders. Buitenlandse studenten vormen een waardevol element in de univer sitaire gemeenschap, aldus de mi nister. De stijging van het aantal eerste jaarsstudenten in de geneeskunde heeft in het lopende studiejaar de meeste faculteiten der geneeskunde voor grote moeilijkheden geplaatst. veroorzaakt door het verhoogde Deze stijging de doorwerking van het verhoog geboortecijfer in de jaren 1945 J946, en door een onverwacht optre dende verhoging van de belangstel ling voor de medische studie. In ver band hiermede leek een zekere re geling van de toeloop naar deze stu die, ter vermijding van overbezetting bij bepaalde faculteiten en het on gebruikt laten van capaciteit elders, onafwendbaar. Naar analogie met hetgeen ten aanzien van ,de studierichting der tandheelkunde in 1960 en latere ja ren in geschied, waar eveneens de toeloop van eerstejaars studenten de maximumopleidingscapacitiet nader de, heeft de minister, in overleg met de universiteiten, een plaatsingscom missie in het leven geroepen. Aangezien het weinig waarschijn lijk is, dat de verhoogde belangstel- standplaatsverwisse- ling voor de medische studie zich in de komende jaren zal voortzetten, be staat de verwachting, dat ook bij de verdere doorwerking van de geboor tegolf alle zich aanmeldende eerste jaars studenten zullen worden ge plaatst. Daarbfj komt dat enkele medische faculteiten nog in een stadium van cpbouw verkeren en over enkele jaren over een ruimere capaciteit MARTINEZ maakt sublieme Senoritas de moderne PERLAS een voortreffelijke, lichte en geurige Senoritas! MARTINEZ... nog altijd even geurig en voortreffelijk als vroeger. Martinez is een fijnproevers-serie van 14 tot 35 cent. Zo heerlijk licht, zo rijk van geur, zo fantastisch fijn! BIJNA 150 JAAR FABRIKANTEN VAN LICHTE, GEURIGE EN FIJNE SIGAREN! De Ring Leiden en Omstreken van Chr. Zangverenigingen is tegenwoordig aangesloten bij de Bond van Chr. Zang- en Ora torium Verenigingen. Dit' heeft tot gevolg, dat van het Ringbe- stuur, wanneer het een concert organiseert, de zeggenschap inzake de jury-keuze ontnomen is en dat het de door het bondsbestuur benoemde jury te aanvaprden heeft. Ditmaal bleek het jury-trio samengesteld uit de heren Adriaan Schuurman van 's-Graven- hage, Adriaan Kousemaker van Goes en Maarten Kooy uit Soest. Het had te oordelen over 6 koren uit de Leidse Ring en over 3 van elders. Gisteren waren er (in de uitstekend gevulde Stadsgehoorzaal) vier koren, die ook reeds door de jury van 1963 van punten waren voorzien. Twee daarvan (Prot.-Bond Alphen en L'Espérance, Krimpen) ontvingen Officiële publikatie VERKEER Burgemeester en Wethouders van Lelden brengen ter openbare kennis, dat zij hebben besloten een wachtver- bod vast te stellen voor de Oude Sin ce 1 voor zover gelegen tussen de .gei, voor zo er_ b de Nleuwe verbouwing, zijn gelegen Beestenmarkt en de zijde Afschriften van zonden aan de Hoofd ingenieur-Direc teur van de Rijkswaterstaat ln Zuid- Holland, aan de door de Minister Verkeer en Waterstaat aangewezen enlglngen,^ behartiging^ i"zuid- Hol land weer ongeveer dezelfde taxering, „Ad- vendo", Burgerveen daalde echter van 295 op 272 en „Ooncordia", Noordwijkerhout van 315 op 262. Dat een dergelijk verschil in taxa tie door hetzelfde orgaan van dezelf de Bond mogelijk is, onthutste ons. Die koren zjjn heus in niveau en lei ding gelijk gebleven. Wat een aan merkelijk verschil kan veroorzaken is het opgegeven verplichte werk. Maar dat is er soms ook naar! In de. gevallen Burgerveen en Noordwijker hout kunnen we vaststellen, zonder dat tegenspraak denkbaar is, dat de vrije werken, nJ. van Palestrina en van Joh. Wagenaar, kunstwerken zijn en dat de verplichte werken van Smilde en Beintema daar niet bij in de schaduw kunnen staan Toch moeten de dirigenten er hun kostbare en artistiek verloren tijd aan besteden. De dwang zet rich vaak nog voort doordat ettelijke ge meentebesturen deelneming aan een concours (wat dan dikwijls op „wild concours" uitdraait) als voorwaarde stellen voor subsidiëring of voor ver hoogde subsidie halve als het internationale concour sen betreft. Het is een verstenend in stituut. We stellen ons voor dat een jurylid, na het aamhorên van een verplicht nummer (dat hij kent als de vingers van zijn hand), zijn oor deel over een koor praktisch klaar heeft en dat hij 'er, psychologisch be paald, weinig toe neigen zal om na het beluisteren van het daarop te volgen vrije werk tot een aanzienlijk afwijkend oordeel te komen. Punten- verschil tusspn vrij en verplicht bleek1, in honderden gevallen die ons ter vergelijking beschikbaar hebben ge staan als regel slechts enkele per centen. Er bestaan reeds concoursregle menten, die het verplichte werk niet meer kennen. Daar moet het heen! Laat een koor op een concours geheel zichzelf zijn, slechts gebonden aan een tijdsduur en aan composities, die de moeilijkheidsgraad bezitten voor de klasse waarin zij uitkomen, terwijl uiteraard composities uitgesloten zijn van wie ook maar als jurylid aan de eigen Bond verbonden is. Ideaal zou voorts zijn, dat onartis tiek werk wordt geweerd. Dit is ech ter een uiterst subtiele zaak, aange zien juryleden meestal componeren en de muziekgeschiedenis leert, dat componisten schrikbarend onrecht vaardig denken kunnen over andere componisten We hebben ons tegen onze gewoon te in verooroofd, ons van zangka- rakteristieken te onthouden. Er zijn twee eerste prijzen toege kend in de eerste afdeling en slechts één in de ere-afdeling, die hier de hoogste was. De zes overige deelne mers moesten met een tweede prijs genoegen nemen. Dit behoeft men niet als diskwalificerend aan te mer ken en het is heel goed, dat het te grabbel gooien van eerste prijzen tot liet verleden gaat behoren. Noordwij kerhout ontving toch nog een waar dering, die neerkomt op 7, en Burger- veen van 7JA op 10. Het hoogste puntental in de Leidse omgeving is toegevallen aan. het Dub- belmannenkwartet uit Nieuw Vennep, onder leiding van G. van 't Hof, n.1. 300. Dit koor wordt daardoor voor een jaar houder van de wisselbeker van het „Leidsch Dagblad", terwijl de beker beschikbaar gesteld door de directie van de N.L.C. gaat naar „L'Espérance" van Krimpen, dat on der aanvoering staat van Wim Koen en de ere-voorzitter Gerrit Goedhart. Na hem sprak ds Schoonheim een korte pastorale inleiding uit tob het als christenen samen één rijn. Deelnemers: 2e afd. Zangkoor Ned. Prot. Bond, Alphen 287 p., 2e pr. Afd. Uitmuntendheid: Chr. Gem. Zangver. „Soli Deo Gloria", Krimpen a. d. Lek 299 p.. 2o pr. Ie afd.: Ger. Evang. Koor Velsen-Beverwijk 312 p., 1 pr. Ie afd.: Chr. Gem. Zangver. „Concordia", Noordwijkerhout 262 p., 2e pr. Ie afd.: Chr. Dubbel Mannen* kwartet „Onderling Kunstgenot" Nieuw-Vennep 300 p., Ie pr. Ie afd.: Chr. Gem. Zangver. „Halleluja", Oude-Wetering 299 p., 2e pr. Ie afd. Chr. Gem. Zangver. „Com Amore", Alphen 297 p., 2e pr. Ere-afdelingt Chr. Gem. Zangver. „L'Espérance", Krimpen a. d. Ussel 3Q0 p„ le pr, Ere-afd.: Chr. Gem. Zangver. „Ad- vendo". Burgerveen 272 p., 2e pr. „We tuigen je ivel af' Het tumult rechtsgebouw schaduwing van hetgeen zich op 14 december in de Julianastraat te Lei den had afgespeeld. Politiemannen kwamen uit alle za len aangedraafd om een opkomende vechtpartij in de getuigenkamer van het gerechtsgebouw te bezweren; ge tuigen en verdachte moesten geschei- uit het gebouw worden ge- gehuild. Voordat de verdachte de rechts zaal betrad, wist de Haagse Politie rechter reeds welk soort vlees hij in de kuip had. Doch het verliep alles nogal tam. Dat hier mishandeling was ge pleegd, liet zich tevoren al raden. Doch dat was niet alles. Het was een echte familie-aange legenheid, schoonmoeder die het niet Broederschap vau oud-padvinders Onder leiding van de voorzitter, de heer W. A. Kosten, kwam de kring Rijnland van de Broederschap van oud-padvinders(sters) bijeen. De heer Kosten heette allen wel kom en gaf een verslag van het door hem bijgewoonde landelijke weekein de te Assen. Uit dit verslag bleek, dat men zocht naar een nieuwe vormgeving van de OPV t.a.v. werkzaamheden, ceremo nieel, lidmaatschap en contributie. Hierover ontstond een levendige discussie. Nu de Kring Rijnland het volgend jaar als gastheer optreedt voor het landelijke weekeinde, kregen de le den de opdracht om hierover op de volgende bijeenkomst suggesties naar voren te brengen. Meegedeeld werd dat een lid van de kring gezorgd heeft voor bedden voor het as. kamp van de Klaver bladkring (invalide oud-padvind- sters). De in Leiden altijd nog beperkte hotelaccommo datie zal binnenkort een niet onbelangrijke uit breiding ondergaan. Door aankoop van de pan den Boommarkt 22 tot 23a zal de hotelaccom modatie van „Nieuw Minerva" (thans 148 bed den) worden opgevoerd tot circa 200. Zodra de verbouwingwelke in oud-Hollandse stijl wordt uitgevoerd, gereed is heeft dit hotel de beschikking over een dependance aan de Boom- markt, de Aalmarkt en aan (/e Warmonderweg. Links op de foto het huidige hotel, het voor malige studentenhuis „De Viking", rechts de aangekochte panden Foto L.D ./Holvast) foto GESPECIALISEERD IN HUWELIJKSREPORTAGES Apothekersdijk 27, Leiden, tel. 20308 met schoondochter kan vinden en uiteraard ook in omgekeerde rich ting. Zwagersen broers lieten zich niet onbetuigd. Het alles was oorzaak, dat een zwager in de verdachtenbank stond en een schoonzuster getuige was, om dat zij in de Julianastraat was neer geslagen. „Ik heb haar alleen maar op de arm geraakt," bekende ver dachte, doch zowel het slachtoffer als een getuige zeiden, dat de vrouw in het gezicht was getrofgen en te gen de straat gevallen. „Toen ik opstond kreeg ik nog een zwieper," stelde het slachtoffer vast. „Wonderlijke zaak", verzuchtte de rechter, want de dokter had weinig verwondingen kunnen constateren. Zelfs geen blauwe ogen, waarover verdachte sprak. .De Officier vond, dat de mishandeling vaststond en eiste f 60 boete. De rechter veroordeelde tot f40 boete. „Dadelijk op straat tuigen we je wel verder af," zo was aangekon digd. De politie hield daartoe bij het gerechtsgebouw een oogje in het zeil. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Wilhelmus Petrus, zn van P. A. van der Slot en J. M. Heemskerk; Dirk, zn van J. de Koning en A. G. de Ruiter; Wouterus Martlen Diederlk. zn van W. B. Blokhuis en J. N. Broekhuysen; Helnrich Petrus Ma- Johanna Catha- >ert Cornells, zn i A. P. Dlersman. M. Daalmeijer; q der Zeeuw Aerssens en n Beelen en van Kam- i J. Kluts: L Uhm; i M. Pijnakker; B. J. Ani- in Bostelen e l der Drift er J. Klsman Ouwehand, 61 Jr, ERLEDEN den Bosch. 85 Jr,

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 3