LEIDSCH DAGBLAD WITTEVEEN ONTDEKT WAT EXTRA RUIMTE GOLDWATER WINT VAN ROCKEFELLER Kamer gered uit een chaotische impasse BEATLE-FESTIJN GAAT TOCH DOOR UITGERUST! DRAKACELI2I ©ud Opgericht m?.art 1860 DONDERDAG 4 JUNI 1964 No. SI 277 Directeur: E. A_ E. van Dlshoeck Hoofdredacteur: J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f.3.35 per maand, f.0.78 per wees Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Méér dan vijftig miljoen beschikbaar voor amendering belastingontwerp op (Van onze parlementaire redactie) Minister Witteveen van Financiën heeft zich vergist in de be rekening van de ruimte, die beschikbaar is voor amenderingen van de belastingontwerpen, die deze week bij de Tweede Kamer In behandeling zijn. Na een langerumoerige en verwarrende discussie deelde de bewinds- J M man. gisteravond de Kamer mee, dat correcties in de kostenberekening U hadden aangetoond, dat de ruimte enkele tientallen miljoenen guldens j groter is dan aanvankelijk was geraamd. dement een waarschuwing liet horen. De pacifist Slotemaker de Bruine vroeg, waarom de Kamer eerst de wet op de vermogensbelasting had behandeld en nu bü de inkomsten belasting moest horen, dat het geld dreigde op te raken. De KVP-er Lu cas vond uitstel van de stemming onzin. „De leden moeten zelf maar beslissen", zei hij. „In mp fractie zijn al die dingen al besproken. Nadat mr. Van Thiel had voorge steld de raad van de staatssecretaris op te volgen, kwam hetzelfde rijtje sprekers weer opdraven: de meesten voelden er niets voor. Het debat zat muurvast alleen een duidelijke uiteenzetting over de beschikbare ruimte zou de behandeling weer op gang kunnen brengen. plaj enkele tientallen De mededeling van prof. Witte- ■4 veen betekende het einde van de l nogal beschamende impasse, waarin de Kamer gistermiddag beland- j de toen de staatssecretaris van Fi- nanciën, dr. Van den Berge, eerst I weigerde de raming te noemen en 1 minister Witteveen na sterke aan- I drang een bedrag van 50 miljoen gulden noemde. Na een geheim be- raad van enkele uren met de finan- Iciële commissie van de Kamer kwam ibü 's avonds met zyn correctie van i miljoenen guld. de dag. Niet alleen de minister, maar ook de Kamer, heeft zich gisteren merk waardig gedragen. Tijdens het hele middagdebat weigerde de Kamer hardnekkig de stemming over de amendementen, die geld zouden kos ten, uit te stellen tot na de behan deling van de inkomsten- en loon belasting. Maar 's avonds, na het ge heime beraad met de minister en de staatssecretaris, stelde de finan- »n vtf Ciëie commissie van de Kamer ineens aan» voor wat de Kamer 's middags zo 1 hardnekkig had afgewezen. Dat he re J tekent dus, dat de Kamer de moei- ttjke bqglissing over de verdeling van w 1 de financiële speelruimte over de verschillende amendementen voorlo- pig uit de weg is gegaan 9 «raul toegevoegd mag worden, reK7 maakten de beide bewindslieden gis- teren de Kamer meer dan eens dui- en delijk. De argumentatie van de so- in cialistische fractieleider dr. Vonde- a ling, dat er eigenlek geen verschil iszara jg tussen ene gn de andere ruimte I sloeg bij de Kamermeerderheid en 06 bewindslieden niet aan. Waarschuwing De impasse begon gistermiddag, toen het eerste belangrijke voorstel aan de orde kwam. Een amendement van de liberaal Portheine om de on belaste winst bij het staken van een onderneming van de f7500 op ~~H f 10.000 te brengen. De fiscale ge- STffl volgen (een vermindering van f 10 u miljoen per jaar aan belastingop brengst) voor dit door de vier rege- J ringspartijen gesteunde amendement Q C bracht dr. Van den Berge tot zijn J waarschuwing: „Niet de pot leegma- ken voor de belangrijkste amende- I menten aan de orde komen". Men vo° zou dan het risico lopen dat de rege ring halverwege de behandeling moet i zeggen: „Het geld is op". Dr. Van den Berge gaf de Kamer de raad alle i amendementen, die geld zouden kos- v ten tegen elkaar af te wegen en dan aan het eind van de behandeling een keuze te doen. Deze raad bracht de poppen aan n snelle wisseling be- woordvoerders spreekgestoelte om hun zegje aan de rumoerige vergadering te zeggen. De communist Bakker „eerst de amendementen voor de gewone man" aria gaf de staatssecretaris geen on- aa| gelijk. De socialist Van den Tempel I vreesde, dat deze procedure in een koehandel zou ontaarden. De liberaal Portheine vond het overdreven, dat de staatssecretaris juist bü dit amen- Op gang Na een langdurige schorsing kwam de ijlings ontboden minister van Fi nanciën de behandeling weer op gang brengen. In rustige bewoordin gen wees hü de Kamer op de hoge prioriteit van de belastingverlaging van één miljard gulden. Van dit be drag zou niets mogen worden afge knabbeld terwille van de verbetering in de belastingwetgeving. Een rustig vermaan, maar het voor de verande ringen beschikbare bedrag noemde de minister niet. Dat zou hü pas doen, zo maakte hü duidelük, als de Kamer van geen uitstel van de stem mingen over de amendementen wil de weten. En daar wilde de Kamer op dat moment inderdaad niet van weten. De minister stak een vinger uit en in een opgewonden discussie nam de Kamer de hele hand: na een paar minuten noemde de minister het be drag (f50 miljoen), dat hü in de avondvergadering weer moest corri geren. Na de mededeling opsch plaats maar groter „De minister heeft één miljard gulden geblokkeerd", riep de Anti- Drie ministers praten met de vakbonden De ministers Andriessen (Econo mische Zaken), Witteveen (Finan- en Veldkamp (Sociale Zaken) zullen woensdagmiddag een bespre king hebben met vertegenwoordigers het N.V.V., de N.K.V. en het C.N.V. De bespreking zal worden ge houden in het ministerie van Eco nomische Zaken. De vakverbonden hebben zoals gemeld om een dergelijke bespre king gevraagd. revolutionaire fractieleider Smallen- broek uit. Hü doelde duidehjk op de waarschuwing van de minister om niet aan de grote belastingverlaging te tornen. „We komen er zo niet uit", aldus de heer Smallenbroek. „Hoe kunnen we de wet herzien met f50 miljoen. Dat is onmogelük". De felle taal van de heer Smallenbroek sloeg wel aan bü de Kamermeerder heid. Men was zo geschrokken, dat de vergadering opnieuw werd ge schorst. En toen men weer büeen- kwam was het alleen om nogmaals tot een schorsing te besluiten. Ty- dens deze laatste pauze onthulde mi nister Witteveen zün vergissing aan de financiële commissie, en nam de commissie het besluit de Kamer uit stel van stemming over de belang- rüke amendementen voor te stellen. Na deze opgewonden discussies in de middagvergadering hield men zich 's avonds alleen maar bezig met de discussies over een aantal amende menten. Tot stemmingen kwam het niet. Wellicht zou men in de verga dering van vandaag tot het stemmen i aantal amendementen gaan. Jimmy Nicliolls vervangt zieke Ringo RINGO STARR, wellicht de populairste Beatle, zullen de Ne derlandse Beatle-fans moeten ontberen. De 23-jarige drummer is gisteren in een filmstudio in Barnes (Engeland) in elkaar gezakt en ligt nu in een ziekenhuis met keelontsteking. Maar de reis van de Beatles naar ons land en Denemarken gaat toch door! Brian Epstein, de zakelüke leider van de Beatles heeft voor Ringo een andere drummer gevonden, die graag bereid is voor Beatle te spelen. Het is de 24-jarige Jimmy Nicholls. Hü maakt gewoonlijk deel uit van "Blue Flames". Volgens de perschef van de lang- tiaar de moeilükheid was iemand te Duizelig Ringo Starr zal een paar dagen in het ziekenhuis (waar wordt geheim gehouden) moeten blüven. De óve rige drie Beatles waren aanwezig, toen hü in de filmstudio onwel werd Ze waren allen in pandjesjassen en duifgrüze hoge hoeden gestoken voor fotoopnamen. Al bü het begin klaag de Ringo over duizeligheid en vroeg om een glas water. John, Paul en George hielpen hem in een stoel. Nog steeds in deftige kledü gestoken werd Ringo daarna per auto naar dokter gebracht en vervolgens i het ziekenhuis. Hij komt nu dus niet naar Tres long, voor tv-opnamen, en naar Blok ker .Gehoopt wordt dat hü op 8 juni Hongkong „Ramp" Uit Blokker hadden de Beatles te horen gekregen, dat indien hun reis naar Nederland niet zou doorgaa: dit een „onvoorstelbare ramp" zc betekenen. Ben Essing heeft de gage Een triomfantelijke Barry Goldwater na het bekend wor den van zijn overwinning in de voor verkiezing en in Californië, waar hij in een nek-aan-nek- race zijn tegenstander Rockefel ler Lot 18035 goed voor ƒ130.000 Bij de zestiende trekking ln de vierde klasse van de 563ste Staats loterij is de prüs van f 100.000,. met een premie van f 30.000,- gevallen op lot no. 18035. De loten werden verkocht in Am sterdam, Rotterdam, Den Haag, Leeuwarden, Nümegen en Koog aan de Zaan. WEERBERICHT MINDER ZONNIG Het KNMI verwacht van heden- tot morgenavond: Veranderlüke bewolking met kans op enkele regen- of onweersbuien Minder koude nacht. Morgen in het algemeen iets lagere middagtempe- raturen dan vandaag. Zwakke tot matige wind uit zuidelüke richtingen. (Opgemaakt te 11.15 uur) 5 JUNI Zon op: 4.23 uur; onder: 20.54 uur. Maan op: 2.27 uur; onder: 14.31 uur Hoogwater te Katwük te 10.55 en 23.30 uur, laagwater te 6.11 en 19.00 Uur. Dit blad bestaat uit 22 pagina'» (90.000 gulden) al aan de Beatles be taald en men heeft reeds vele voor bereidingen voor hun optreden ge troffen. Miljard voor defensie in Zuid-Af rika Zuid-Afrika geeft thans 105 mil joen pond sterling (1,05 miljard gul den) voor zün defensie uit. Van deze som zal naar schatting 165 miljoen gulden worden besteed aan de binnenlandse vervaardiging van munitie. Dit is in een wetboek van de regering bekendgemaakt, Toen 't land in 1960 het Britse Ge menebest verliet, besloot de Zuidafri- kaanse regering de gevechtskracht van alle onderdelen van de strüd- krachten te vergroten opdat deze zonder verwül doeltreffend zouden kunnen ingrüpen als dit nodig wordt geacht. Het land heeft op 't ogen blik büna vüftienduizend man be roepsmilitairen in dienst. Het wit boek zegt, dat de opleiding voor de „burgerdienst" is uitgebreid tot 16.500 man. Jaarlijks volgen thans honderdduizend jongelieden oefen cursussen aan opleidingsinstituten voor de drie strüdkrachten. Voorts zün automatische wapens, vliegtuigen en munitie voor een ge- zamenlük bedrag van ongeveer 650 miljoen gulden aangeschaft of in be stelling, terwijl militaire vliegvelden in aanleg zün. Tot slot wordt in het itboek opgemerkt dat een groter ...mtal Zuidafrikanen militaire oplei dingen in het buitenland volgen. In welke landen dit geschiedt liet het document Strengere straffen Mods en Rockers (Van onze correspondent in Londen) De Britse regering zal een spoed- ontwerp indienen welke strengere straffen mogelük maakt voor de Mods en,Rockers, de jeugdige rust verstoorders die op de feestdagen in een aantal badplaatsen de boel op stelten hebben gezet. De nieuwe wet zal nog voor de grote zomervakantie kracht worden. Na spannende nek-aan-nek-race In Kr onberg is gisteren, in de Evangelische Johanneskerk, het huwelijk tussen Prins Maurrts von Hessen en Prinses Tatjana von Sayn- Witgenstein kerkelijk ingezegend. Tot de vele gasten behoorden de Prinsessen Bea trix en Margriet. (Van onze correspondent in Washington) De kiezer was koning in Californië. Ondanks alle voorspellin gen van opinie-onderzoekers dat Nelson Rockefeller de Republi keinse voorverkiezingen in deze staat zou gaan winnen, kwam dc extreem-rechtse senator Barry Goldwater na een spannende nek- aan-nek-race uit de bus als de gewenste kandidaat voor het .pre sidentschap. Op Goldwater werden 1.089.133 en op Rockefeller 1.030.180 Republikeinse stemmen uitgebracht. Of een Republikeinse kandidaat voor het presidentschap als Goldwa ter veel stemmen zal weten te trek ken in de verkiezingsstrüd van no vember tegen een Democratische kandidaat met de naam Lyndon Johnson, is voor velen een open vraag. De meeste kenners van Ame- rika's partij-politieke spel geloven, J xai zyn. Deze uitslag betekent, dat de Californische gedelegeerden op het Republikeinse partücongres dat mid den juli wordt gehouden, hun stemmen op Goldwater zullen uit- heeft 655 stemmen nodig om de no minatie te winnen. Nu hij Califor nië in zün zak heeft, is hü al zeker van meer dan 500 stemmen. Gema tigde Republikeinen menen echter, dat zün kandidatuur een splitsing in „Niets kan ons nu meer tegenhou den", zo riep een opgetogen Goldwa- ter-supporter gisteravond uit, en het ziet er naar uit dat hü gelijk heeft. Nu de verzamelde pogingen van alli gematigde en progressieve Republi keinen in Californië niet in staat zyn geweest het conservatieve gety van Goldwater te keren, bjkt wonder nodig om Barry de weg i de presidentiële kandidatuur nog te "ersperren. Indien dat wonder niet gebeurt, betekent het dat de Repu blikeinse party de komende ja ren een sterk conservatief gezicht zal krijgen, dai wellicht vele reactionai ren van het type Goldwater de es sentiële posities in de party zullen bezetten en dat de linker vleugel aan de oostkust leiyk in de verdrukking zal komen Australiërs in Noord-Borneo Vandaag zün in Jesselton op Noord-Borneo 200 Australische mili tairen aangekomen. Zü zün gestuurd op verzoek van Maleisië om deel te nemen aan operaties tegen de guer rilla activiteit. Volgens een leger- woordvoerder komen zü niet om te vechten. Hun werk zal voornameiyk bestaan uit het aanleggen van wegen, bruggen en vliegvelden. De Indone sische minister van Voorlichting, Ab- Intussen is Paul Hasluck, de nieu- e Australische minister van Buiten landse Zaken, gisteren in Djakarta aangekomen voor een informeel be zoek van drie dagen om, zoals hü de journalisten vertelde, na te gaan, hoe Australiërs en Indonesiërs op vrien- schappeiyker voet met elkaar kun- omgaan. dat het niet In Californië werden ook de kan didaten voor een der twee Senaats zetels gekozen. De Republikeinen ko zen George Murphy en de Democra ten Pierre Salinger, welke kandida ten elkaar nu voor de november ver kiezing gaan bestrüden. Democraat Salinger is de vroegere perschef in het Witte Huis van Ken nedy en zün overwinning in deze voorverkiezingen was opmerkelük, omdat hü pas laat aan een campag ne was begonnen en al jaren niet Californië woont, hetgeen grote handicap is. Salinger poseerde echter tegenover de kiezers als echte Kennedy-man, als vertrouweling en adviseur van de vermoorde president en als nabüe vriend van Jacqueline Kennedy en minister van Justitie Bobby Kennedy. Salinger verkiezing is dan ook al leen de interpreteren als aanwüzing dat de naam Kennedy nog altüd in- mens populair is en dat iedereen die zich met die naam associeert een groot aantal stemmen krügt. Een interessante zaak in het licht van veler wens dat president Johnson op het Democratische partycongres Bobby Kennedy zal kiezen als kan didaat Bevroren vlees in de winkels (Van onze Utrechtse correspondent# Het produktschap voor Vee en vlees heeft gisteren twee belapgryke In de eerste plaats werd besloten de ruilvoet te handhaven op 280 kg import tegen 120 kg export. En ten tweede om na de opheffing van de bestemmingsbeperking van Frans vlees nu ook die van bevroren (Argentüns) vlees op te heffen. Dit laatste betekent, dat er binnenkort bevroren vlees in de winkels verkrüg- baar zal zyn. In het Produktschap het vice-presidentschap. dukt. Daardoor zullen de prüzen verse rundvlees dalen. Uitgeslapen? neen... De HARDE MATRAS met alle comfort van 'n ZACHTE. NU 'N ARIST0NA KOPEN EN GENIETEN VAN.., Uillmaii-lmp Verkoop en service AUTOMOBIELBEDRIJF „JONGELEEN" ST.-JACOBSGRACHT 10—16 LEIDEN - TELEF. 21560 teutvs J Uit het Leidsch Dagblad van J 4 Junij 1864: De Gemeenteraad van R'dam heeft besloten, om f 500 te bestemmen voor het ne ln van een proef met een stoombrandspuit van de hee- ren Kaufman en Comp. te Londen. fAdvertentieSteenbak- kersklei. Men vraagt te koop t eene partij steenaarde, of wel t het lar.d waarin het zich be- vindt, in den omtrek van Ley- den of Leyderdorp. Franco opgaven b\f Gebr. v. d. Hoek te Leyden.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1