Israel houdt rekening I met een vervroegde Egyptische aanval jagraag! Prediking van dienstweigering NIET toelaatbaar Chinezen van „vuile trucs" beschuldigd (Van onze correspondent in Jeruzalem) (assers gewroet in het Midden-Oosten verontrust Israël steeds Ti Niet alleen omdat het zelf daarvan de dupe dreigt te wor- maar ook omdat het de Egyptische machthebber er om te ji is alle Arabische landen, van Marokko tot Irak, naar zijn 1 d te zetten en zo hun onafhankelijkheid tot een farce te maken. S| zichzelf heeft Israël sympathie unificatie van het Midden-Oos- flHet beschouwt dit deel van de •aa, waartoe het zelf hoort, als ^eenheid en het streeft er naar te leveren om van deze politiek, economisch en L die elke staat ten goede moet 'PPtn. Dat het destijds zijn onvoor- ffe8delijke steun gaf aan het re- kle bevloeiingsplan van Eisen- rers afgezant, de Amerikaanse leur Johnston, ligt helemaal in |n van deze politiek. hier echter één „maai*". Als •lei mogendheid de tot stand- ïg van een dergelijke unificatie ondemocratische weg zou po- forceren door de soevereini- n een of meer staten aan ambitie op te offeren, zou Is- ïich krachtig daartegen weren. .Nasser zijn ondermijningsspel •rsjfcfct tot Cyprus (wapenleveran- ftan de Grieken), Jemen, Aden wordt hier in de eerste plaats jvaarlijk geacht, omdat elk suc- laar hem meer aanmoedigt zijn ie aan de Arabische wereld in ben en Israël in een oorlog te kan, naar men hier meent, igekeerd zijn. Men sluit hier it, dat een muslukkig van. Nas- :tie ih de zojuist genoemde ge- zoals zjjn échec in Jemen r Jm er toe zal brengen zijn voor- men aanval op Israël te vervroe- inJom zo in de Arabische wereld andacht af te leiden van zjjn l en er te gelijkertijd koren te ■^pn op de molen van haat jegens ^^odse staat. En dat dan als van [onder het alles dekkende motief herstel van rechten voor de Pa- vluchtelingen. )r Israël, dat nu al vijftien jaar door zijn buren wordt belegerd, het er alleen op aan, of Nasser telkens weer met zoveel pathos Atókondigd plan inderdaad zal rea- In. En deze vraag wordt door Iraëli in principe en om ter wille nd leigen lijfsbehoud voorlopig nog lef beantwoord. J Lente 1966 vailpaar is een reden voor. Ook in laatste maanden heeft Nasser rhaaldelijk verklaard, dat aan Ki tweede oorlog om Palestina" valt te ontkomen. Een paar •nufeen geleden legde de Egyptische ^gister-president ALi Sabri in het Hl gekozen parlement een rege- jgsverklaring af, waarin woorde- t werd betoogd: „Onze politiek [geen vrede met Israël". En vol ta New York Herald Tribune en göere gezaghebbende bladen be nt Nasser tegen de lente van 0J6 het grote offensief tegen Israël dat de kroon op zijn werk Det zetten. faël gelooft aan een dergelijk nsief. En het houdt er rekening J Niet in de eerste plaats, omdat ^Ijer het zijn volgelingen plechtig JB beloofd, maar wel omdat het 1 dat Egypte zich met hulp van Ejcou en Washington, bewapent fen mate, die ver uitgaat boven [defensieve behoeften. Naar Israë- ie inlichtingen omvat de Egyp- Se weermacht momenteel o.m. infanteriedivisies, een pantser- We, ongeveer duizend tanks, circa whonderdvijftig Migs, tientallen Wlew-16 en Iljoesjin-28 bommen- 'pers, zeven kruisers en tien duik- 1 raming en organisatie zijn se- l de Sinai-nederlaag enorm ver- ird. De bedrijvigheid van de Egyp- 1 |pe inlichtingendienst op Israëlisch lied is sterk toegenomen. En bij dit S legt Nasser vele miljoenen ten aan de bouw van raketten en jere ruimtevaart-projectielen, hjj wordt geholpen door een Miderd Duitsers. Jnt nog niet, dat men van mening Z&p1. een dergelijke gebeurtenis niet uitblijven. Het is Israëls politiek alles in het werk te steller, om het ge vaar af te wenden. Met bijna irratio nele koppigheid kan men hier leiden de figuur horen spreken over de huns inziens nog steeds bestaande mogelijkheid van „normalisatie van de Israëlisch-Arabische betrekkin gen". Een paar weken geleden ver klaarde Sjimon Peres, vice-minister van Defensie, dat Israël niet alleen de hand blijft uitsteken naar de Arabische wereld, maar dit vredes- gebaar ook vergezeld laat gaan van benadering van die Arabische elemen ten die Nassers imperalistische poli tiek beu zijn. Onvoldoende Men is er zich hier van bewust, dat deze stappen op het ogenblik onvol doende zijn om een spaak in Nas sers wiel te steken, ook al gelooft men, dat de Arabische staten hoe langer hoe meer inzien, dat zij noch met een Egyptische overheersing, noch met een oorlog tegen Israël gediend zijn. Vandaar dat Israël elke gelegenheid aangrijpt om de aan dacht van de wereld te vestigen op de bedoelingen van de heersende groep in Cairo. Dat daarbij het ac cent valt op het Westen, ligt voor de hand. Moskou immers laat er geen twijfel aan bestaan, dat zijn sympa thie naar de Arabieren uitgaat. Dat Egypte zich tot de tanden bewapent heeft het in de eerste plaats te dan ken aan de grote hoeveelheden mo dern oorlogstuig, dat het van de Sow- jet-Unie voor een appel en een ei ontvangt Men betwijfelt hier dan ook, of het Kremlin tussenbeide zou komen als Nasser een oorlog tegen Israël zou beginnen. Zullen Washington, Parijs of Londen dat wel doen? De menin gen daarover zijn verdeeld. Formele toezeggingen bestaan niet. Maar wel hebben staatsleiders in de VS her haaldelijk ook de laatste tijd verklaringen afgelegd, die de conclu sie wettigen, dat althans Amerika niet werkeloos zou blijven toezien, als Nasser aan zijn dreigementen aan Israëls adres uitvoering zou geven. Binnenkort vertrekt de Israëlische premier, Levi Esjkol, naar Amerika op uitnodiging van president John son. Dat de kwestie van Washingtons houding in geval van een Arabische aanval dan uitvoerig ter sprake zal komen, is zeker. En misschien kan bij diezelfde gelegenheid ook wat meer worden onthuld over 't stand punt van Londen. Wat Parijs betreft, heeft men hier genoeg aan Frank rijke warme vriendschap, die dag in dag uit in daden haar bewijs vindt. Eigen kracht Bij die alles is echter alleen spra ke van hoop. Niet van vertrouwen. Vertrouwen doet men hier uitslui tend op eigen kracht. Israels leiders huldigen de opvatting, dat een agres sor zich alleen laat afschrikken door de wetenschap, dat zijn tegen stander in staat is formidabel hard terug te slaan. Het Israëlische leger heeft zijn gevechtswaarde tij dens de Sinai-veldtocht ondubbelzin nig bewezen. Zijn kracht is er sinds dien niet minder op geworden. Het is klein, maar goed getraind en mo dern uitgerust Aan zijn vervolma king wordt dagelijks gewerkt en het is paraat. Kwantitatief doet het sterk voor dat van Egypte onder, kwalita tief evenaart het de vijand. Dit alles kost de Istaëlische belasting betaler handen vol geld. Maar de Is raeli die vrede wil, heeft geen alter natief. Israëls leiders vertrouwen, dat Nasser in het aangezicht van machtsvertoon eieren voor zijn geld zal kiezen. Mocht hij dat niet doen, dan is men hier desondanks zeker van een overwinning, al maakt men zich niet de illusie dat het een bloe deloze zege zal zijn. Nasser bereidt zich volgens eigen zeggen ten aanval voor, Israël be wapent zich. De bewapeningswed loop in het Midden-Oosten is in vol le gang. Hoe lang zal deze onver kwikkelijke race nog voortduren?WL Het Egyptische gevaar wordt hier als een reëel iets gezien, temeer nu volgens buitenlandse bronnen Nasser in 1966 over een duizend ra ketten zal beschikken. Londen en Washington houden vol daarvan niets af te weten. De Israëlische au toriteiten weten het wel. Die raket- Israëls leger is klein, maar modern uitgerust. ten worden hier niet als een directe bedreiging beschouwd, omdat navi gatie- en brandstofmoeilijkheden de kwikkelijke race nog voortduren? typen in de weg staan. Momen teel, zo meent men hier, zijn de con ventionele wapens die Egypte dag en nacht bereiken, het gevaarlijkst. Dat neemt echter niet weg, dat het parlement kort geleden voor de tweede maal unaniem een scherpe resolutie aannam, waarin een drin gend beroep op Bonn wordt gedaan om onmidellijk een einde te maken aan de werkzaamheid van Westduit- se staatsburgers, die in Egypte ruim tewapens voor Nasser bouwen. „Cri minele activiteit" noemt de resolu tie deze hulp, die hier begrijpelij kerwijs wordt gezien aan een voort zetting van Hitiers uitroeiingspoli- tiek. Geen kernwapens Het zou onder deze omstandighe den logisch zijn, als ook Israël zich van kernwapens voorzag. Het schijnt dit niet te doen. De enige reactor waarover het beschikt, is mi litair vi-ijwel van geen betekenis en een tweede nog in aanbouw zal dit evenmin zijn. Bovendien wordt niet ontkend, dat Israël po gingen doet om in het buitenland kernwapens te verkrijgen. Voorlopig specialiseert men zich hier op conventionele wapenen. Men maakt ze zelf en koopt ze voornamelijk in het Westen. Niet in de eerste plaats om beslagen ten ijs te komen, maar om Nasser aan het besef te brengen dat hij er goed aan zal doen zich terdege te bedenken alvorens zich in een avontuur te storten, dat naar Israëlische zienswijze in Isra ël weliswaar dood en verderf zou zaaien, maar hem te staan zou ko men op 't definetieve verlies van zijn leiderschap. De Gaulle in sept. naar Znitl-Amerika Naar uit welingelichte kringen in Parijs is vernomen is het bezoek van president De Gaulle aan Latyns- Amerika thans definitief vastgesteld voor september- oktober van dit jaar. De Gaulle hield gisteren een bespreking met de diplomatieke ver tegenwoordigers van Frankrijk in elf Zuidamerikaanse landen. Economische groei van Zuid-Afrika „Zuid-Afrika staat op de drempel van het langste tijdperk van grote opbloei in zijn geschiedenis, mits we geen onverstandige dingen doen, als de beperking van de immigratie of als we ons door tijdelijke problemen als arbeidstekorten laten ontmoedigen", aldus J. S. Marais, directeur van de Trustbank van Afrika. „De econo mische groei van het land blijkt uit de stijging van het nationale inko men. Dat bedroeg in 1939 730.000.000 rand (1 rand is rijf gulden) en in 1963 R 5.070.000.000, een zevenvoudige toeneming in vijfentwintig jaar tijd". De heer Marais wees erop, dat de Bantoes in Zuid-Afrika de hoogste inkomsten van alle niet-blanken in Afrika hebben. „Het levenspeil van onze niet- blankcn Is ongetwijfeld hoger dan dat van welke niet-blanke staat m de wereld ook en steekt zelfs gunstig af bij dat van veel Europese volken", aldus de heer Marais. De Zuidafrikaanse regering- ver strekte op vragen in het parlement de volgende gegevens over het aantal niet-blanke universiteitsstudenten in de Republiek van Zuid-Afrika: Bü het universiteitscollege van West-Kaapstad zijn 389 kleurlingen (gemengdbloedigen) ingeschreven. Zij studeren aan de faculteiten van kunst, wetenschappen, onderwijs en handel. De universiteit van de Wit- watersrand heeft veertien kleurlingen studenten en de universiteit van Na- tal zevenendertig. Zij studeren aan de faculteiten van kunst, onderwijs, so ciologie en geneeskunde. Er studeren 1837 Indiërs in Zuid- Afrika 898 aan het universiteitscol lege voor Indiërs te Durban, 123 aan de universiteit van de Witwatersrand, 75 aan de universiteit van Kaapstad. 457 aan de Natalse universiteit, 6 aan de Rhodes-universiteit, 274 aan de universiteit van Zuid-Afrika en 4 aan het universiteitscollege van Fort Hare. Verder zijn er 1897 Bantoestudenten in Zuid-Afrika, van wie 307 aan het „Universiteitscollege van die Noorde", 180 aan het universiteitscollege van Zoeloeland, 274 in Fort Hare, 986 aan de universiteit van Zuid-Afrika; 7 aan die van Kaapstad, 11 aan de uni versiteit van de Witwatersrand en 132 aan de universiteit van Natal. Tenslotte werd meegedeeld, dat het analfabetisme onder de Bantoes van Zuid-Afrika nog onder het huidige geslacht verdwijnen zal. Op het ogen blik gaan vier van elke vijf Bantoe kinderen naar school. Het aantal Bantoeleerlingen neemt met 100.000 per jaar toe. Juist a/s man kun je dat zo waarderen Een lekkere Amerikaanse sigaret Minister De Jong in Eerste Kamer Geen aanleiding voor nieuw onderzoek naar organisatie (Van onze parlementaire redactie) De minister van Defensie, de heer P. S. de Jong, heeft er geen bezwaar tegen, dat de geestelijke verzorgers in de krijgsmacht de vraag ter sprake brengen of nucleaire bewapening aanvaardbaar is. Maar de bewindsman, die de tijd nog niet rijp achtte voor het uitbrengen van een officieel overheids-standpunt, waarschuwde de kerk daarbij nadrukkelijk het probleem voorzichtig te behandelen. De vrijheid van preken brengt voor de aalmoezenier en de leger- predikant veel verantwoordelijkheid met zich mee. Gevoelige kwestie De minister beantwoordde gisteren dc uitvoerige gedachtenwisseling die de eerste Kamer aan het probleem had gewijd, hij stelde voorop, dat de geestelijke verzorging in de krijgs macht van het allergrootste belang is en uitstekend werkt. „Waar vindt u op kerkelijk terrein een derge lijke samenwerking" zei hij tot de senaat. Voor de regering is er dan ook geen aanleiding voor een nieuw on derzoek naar de organisatie van de ze geestelijke verzorging waarom van socialistische zijde was gevraagd. De bewindsman noemde het con flict tussen hoofdlegerpredikant, ds. Bos en staflegerpredikant ds. Dieker- hof een gevoelige kwestie, die sub ju- dice is. Er is een uitspraak van een arbitragecommissie gevraagd en daarom zou het niet van verstandig beleid getuigen er zich als overheid in te mengen. „Een broedende kip moet men niet smoren", vond minis ter De Jong. Minister De Jong zei, dat predi king van dienstweigering bjj nucle aire bewapening uiteraard niet toe laatbaar is, maar hij meende, dat dit thans niet aan de orde is. Het nucleaire probleem beroert het he le mensdom en het zou bedenkelijk Hoewel een scherpe scheidingslijn tussen kerk en staat niet te trek ken valt, vond de bewindsman, dat het probleem op dit ogenblik nog in de eerste plaats de kerken regar deert. In plaats van een uitspraak te doen, wilde hij liever de kerken de nodige ruimte verschaffen voor interne meningsvorming. Voor een publieke bepaling van een overheids standpunt achtte hij de tijd daarom nog niet rijp. De kerken zullen het probleem van de nucleaire bewape ning door gebed en gewetensonder zoek moeten uitkristalliseren, alvo rens van de overheid er een defini tief publiekelijk standpunt mag wor den verwacht, aldus de bewinds man. Jongen verongelukt met bakkerswagen Een zesjarig jongentje is gisteren om het leven gekomen bU het spelen op een elektrisch aangedreven bak kerswagentje. Het wagentje stond geparkeerd op het Zuidwoldepad bjj de Meppelweg in Den Haag. De bak ker, die zijn klanten bediende, had bet contactsleuteltje erin gelaten, zodat een jongentje en een meisje, die op het karretje geklommen waren het rijdende konden krijgen. Toen het karretje eenmaal reed ls het jongentje, de 6-jarige H. J. S. van Deinse, er in paniek afgesprongen en met het hoofd tussen de wagen en een muur beklemd geraakt. Op weg naar de Ursulakliniek in Wasse naar is het kind overleden. top-punt van hollandse helderheid! De Prawda heeft gisteren de Chi nezen beschuldigd van omkoperij, af persing en andere „vuile trucs" bij hun pogen om bepaalde buitenland se communistische partijen onder hun zeggenschap te krijgen. In Bel- gle hebben zy gebruikgemaakt van een oplichter, in Chili van een trotz- kist en in Ceylon betaalden zjj een „splijter". In andere partijen vor men zij afgescheiden groepjes met behulp van „afgevalligen, trotzklsten en avonturiers" en met „moreel cor rupte" mensen, schrijft de Prawda. „Allerlei renegaten proberen te drij ven op het vuile schuim van de op breuk gerichte strijd van Peking te gen de marxistisch-leninistische par tijen. Hoewel de leiders in Peking het imperialisme vervloeken, rich ten zy hun voornaamste aanvallen op de ware revolutionaire leninisten, de communistische partyen" Vooral op Ceylon zijn de Chine zen actief. Diplomaten van de Chi nese ambassade proberen daar de C'eylonese communistische party richtiynen te geven en voorzien de ze party van propaganda-literatuur. De Chinezen hebben de schuld van een Ceylonese communist betaald, die rijfduizend roepies bedroeg (f3750,-), voor een ander voldeden zy een hy potheek, een derde „spiyter" ontving duizend roepies voor reparatie aan zyn auto. In Peru deden Chinees-gezinden een gewapende aanval op het kan toor van het communistische dag blad, in Brussel probeerden „straat schenders" een communistische by- eenkomst in de war te schoppen en in Australië, waar de pro-Chinese afdeling slechts honderd leden telt, verschynen een eigen krant en een tijdschrift van deze afdeling, blijk baar met hulp van buiten. Aldus de Prawda. Een Scheveningse deputatie, bestaande uit de reder W. v. d. Zwan en zijn zoon. bood giste ren in Paleis Soestdijk aan de Koningin de traditionele Konin- ginneharing aan. agericht 1 maart 1860 Donderdag 4 juni 1964 Zesde blad no. 3127T

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 19