Tineke de Jong Asperges Vrouw van een kampioen iVrouwen hebben veel meer weerstand dan mannen Zaterdag 30 mei 1964 Pagina 3 Nog maar enkele jaren geleden was Mario Wei man bij een dameskapper in Amsterdam het jongste per soneelslid. dat zich verdien stelijk maakte met het zetten van koffie, het halen van broodjes en met het wassen van haren of andere kar weitjes waaraan hij niets kon verknoeienMaar ter wijl andere kappersleerlin gen 's avonds zwoegden voor hun vakdiploma's wa* Mario te vinden op de ter rasjes en in de cafeetjes van het Leidsche Pleinwaar de langharige pleinmeisjes wil lig oefenmateriaal bleken voor kam en borstel van de jonge figaro. De volgende stap was een kappersstoel in de achter kamer van moeder en een jaar later opende hij op de Prinsengracht een intieme kapsalon met Parijse sfeer. Sindsdien heet hij Mario zonder meer en ofschoon de officiële kapperswereld hem als een enfant terrible en niet geheel vakbekwaam bleef beschouwen, kreeg hij langzamerhand in zijn klan tenkring alle vooraanstaan de actrices en honderden vrouwen die mooi willen zijnMario is een natuur talent. die na het sluiten van zijn winkel 's avonds in theaters en televisiestudio's handen tekort komt. De af gelopen jaren is hij boven dien actief op andere gebie den van de damesmode, om dat een kapsel alleen vol gens hem de vrouw niet mooi maakt Onlangs heeft Mario een dependence geopend in Zandvoort en hij heeft daar voor van de heer Caransa ruimte gekregen in het bad hotel. Hier zal hij met zijn assis tenten kapsels bouwen die speciaal op het strandleven zijn gericht. De dames kun nen bij mooi weer op een balkon met uitzicht op zee worden gekapt onder het nuttigen van een kreeften slaatje of andere lekkernij en. In datzelfde badhotel opende Mario tevens een boutiquewaar zijn klanten artikelen ter aanvulling op hun strandkapsel kunnen kopen en hiervan heeft hij gebruik gemaakt om tevens een nieuwe strandmode te creëren. Het is een opvallende mode waarvoor wel enige durf wordt gevraagd: kleur rijke stoffen die op velerlei manieren kunnen worden gedrapeerd, om het hoofd gezwachtelde turbans, die het haar tegen de wind be- (W)ETENSWAARD Op het ogenblik zien we in de winkels weer asperges lig gen. Ook al is het altijd een dure groente, toch moeten we ze wel enkele malen op ons me nu zetten, in de korte tijd dat we ze maar kunnen krijgen. In ons land wordt de voorkeur gegeven aan witte asperges en om deze blankheid te hand haven mogen ze nooit in het volle daglicht komen. Daarom worden de aspergebedden op gehoogd. zodat ze tijdens de groei onder het zand blijven. Ook thuis moeten ze worden afgedekt met een vochtige doek. schermen en bolletjes van kurk die met badstof om kleed opvallende oorbellen worden. De turbans worden vastge- stoken met een soort brei naalden aan het eind waar van weer zo'n badstoffen bolletje is geprikt. Ter afwisseling kan men ook een bandeau van bad stof dragen, met linten in de nek gestrikt, waardoor het haar tegen zon en wind wordt beschermd. Eventueel kan op de kruin dan nog een chignon van Chinees haar worden bevestigd. Wie wil opvallen aan het strand zal bij Mario tal van ideeën kunnen opdoen. f In de zon staan Auto's fou tief geparkeerd in de Amster damse van Limburgstirum- straat en hangen vrolijke men sen uit ramen te bruinen. Kin deren ontsnappen uit open voordeuren en worden duide lijk hoorbaar teruggeroepent „Keesie, binnenkomme! Jahan, Jahan, wil je wel 's maken dat je van die stoep afkomt." Je ziet veel wijde rokken in de Van Limburgstirumstraat en hoge kapsels en mannen die wat dorps samen scholen. Ondanks de grauwe huizen blokken een vrolijke buurt dus. Op no. 21 zegt Tineke de Jong: (23) „t Is hier fijn, *n echte volks buurt zonder kapsones. De mensen zijn hier verschrikkelijk hartelijk, ze leven met alles mee. Toen onze Mike geboren werd kwam iedereen met wat aan, ik was er gewoon verlegen van. En nu ook weer, ziet u zelf maar". Ze kijkt door de ka mer waarin wij zitten en naar de winkel pal ervoor. Ze is snel uit gekeken want kamer ®n winkel zijn minuscuul met alleen het hoog nodige er in. In de winkel twee toonbanken haaks op elkaar, vol gepakt met dozen en doosje#, in de kamer een bank, een tafel en twee stoeltjes. Maar er zijn bloe men, heel veel bloemen met roe rende kaartjes en er hangen blau we kartonnen borden met de let ters DWS erop en tussen die do zen en borden staat, blij als een kind, linksback Joop de Jong de buurt te ontvangen en sigaren met speciale DWS-bandJes uit te delen. Zoon Mike hangt wat te zeuren vanwege de warmte, de vader van Tineke telefoneert intussen druk, een mede-clublid wipt even langs, klanten komen luidruchtig felici teren, de AVRO belt, een fotograaf Asg Op de tribune. maakt plaatjes en midden In dit alles zit de vrouw van Joop dood kalm te vertellen van DWS lief en leed. rauw ..Als ik er nog aan denk (blijf van die cola af Mike we stonden met 1-0 achter toen Daan. dat is Daan Schrij vers. Joop z'n beste vriend, een penalty miste. Nou u begrijpt (neen Mike, geen cola meer) al die vrouwtjes op de tribune met zulke rooie hoofden maar ik niet: ik was asgrauw van angstlijkbleek was ik en ik had toch heus wel wat op m'n gezicht maar ja. je denkt: daar gaat onze kans. We hadden er zo lang naar toe geleefd, een heel seizoen, dat is wat. In januari al (Je moet dat kind nou horen dreinen, dat doet ie nooit). In januari al toen Joop jarig was dacht ik eraan. Toen heb ik hem een mooie koffer gegeven en hele fijne pyjama's en over hemden, allemaal voor de Europa-cup. ja, je kon toch niet weten en weg is het nooit. Met iedere wedstrijd kwam het dichterbij, dat gaat Je niet in je kou we kleren zitten. Ik ga altijd mee, dat heb ik al van vroeger toen mijn vader voorzitter van DWS was. Als klein kind stond ik al langs de lijn en later op een van die voetbalfee6ten heb ik Joop leren kennen, dus dat meegaan ging vanzelf door. Ook toen ik in verwachting was, zondags zat ik nog bij Feyenoord, woensdag werd Mike geboren en drie weken later wandelde ik met hem in de kin derwagen naar de andere kant van Amsterdam om Volenwijckers DWS te zien. En dan te denken dat ik helemaal niet zo'n wande- Voetbal Mevrouw De Jong in de winkel laarster ben, helemaal geen spor tief type trouwens. Ik heb wel ge tennist maar Joop vond dat niet leuk, hij zegt: „Al die rijke jon gens". Nou ik kon er ook niet veel van (waar is het kind nou. Joop, kijk 's even, is het kind daar buiten?) Bij DWS is het reuzen gezellig, de vrouwen kunnen het allemaal goed met elkaar vinden en ze zeg gen wel 's dat dat ook een steun voor een club is wat ik best wil ge loven want je hoort wel 's verhalen van anderen nou ja ,dat kan ook best wezen. Als twee vrouwen ruzie met elkaar hebben zit het tussen die mannen toch ook verve lend. (Vader, telefoon, 't arbeidsbu reauach gut, die man zit zo in de zorgen: twee artiesten zouden het programma voor het supporters feest verzorgen maar nou blijkt het dat ze niks hebben geregeld en nou moet hij in de gauwigheid nog proberen men sen te vinden Advertentie Sch ouderklopje Maar we hadden het over DWS 1: „Dat is een fijn elftal, de voor zitter zegt het zelf ook: „We heb ben 11 sterren", zegt hij, hjj zegt: „We hebben een lekkere ploeg" en dat is leuk dat zo'n man dat zegt want je hoort wel 's van andere clubs waar ze één of twee grote jongens hebben die in de watten worden gelegd. Maar bij ons niet, hoor en dat komt door de voorzit ter, die zegt: „Een schouderklopje is goed maar van ophemelen hou ik niet." Daardoor, nou ja, natuur lijk niet daardoor alleen, maar ook daardoor kunnen de jongens het geweldig met elkaar vinden en dat is geloof ik een reden waarom ze kampioen geworden zijn: ze wil den er allemaal even hard voor vechten. Bovendien zijn ze nog jong, mijn man is 25 en op twee na de jongste dus dan kan je na gaan. Daarom is het zo mooi. 'n Jonge ploeg en dan dit. Bij veel rassen en volken zien we dat de vrouw langer leeft dan de man. Het lijkt of de na tuur haar schadeloos wil stel len voor de gevaren van het moeder worden door een paar extra levensjaren. Dit verschil is sinds het begin van de twintigste eeuw steeds groter ge- warden. De Amerikaanse vrouw is volgens de statistieken wereld recordhoudster: zij leeft gemiddeld zes jaar langer dan haar man, di rect daarop volgen de Fran?aise en de Engelse. De Zwitserse vrouw leeft „slechts" vier en een half jaar langer. Aan deze numerieke wan verhouding is niet alleen het ge bruikelijke leeftijdsverschil tuseen de huwelijkspartners debet, maar ook de verschillen, die er bij de ge slachten in de biologische constitu tie bestaan. Op 100 vrouwelijke worden min stens 105 tot 106 mannelijke baby's geboren. Zij blijven echter niet lang in de meerderheid: zij zijn niet al leen veelvuldiger en ernstiger erfe lijk belast dan meisjes, maar vooral ook in veel hogere mate vatbaar voor ziekten, die optreden tijdens de zuigelingen- en kleuterleeftijd. In de leeftijdsgroep van 15 tot 19 jaar is het aantal meisjes gelijk aan dat van de jongens en daarna is het aanbod van huwbare jonge meisjes overal groter dan de vraag. Tot op heden is dit nog niet volledig ver klaard. Medio! kwamen door waar nemingen, die tientallen Jaren duurden tot de conclusie, dat man nen aan vele gevaarlijke ziekten veel minder weerstand bieden dan vrouwen. Dit geldt vooral voor de zogenaamde managerziekte en an dere vaatziekten, alsmede voor tu berculose en alle Infectieziekten met uitzondering van kinkhoest, die bij meisjes veelvuldiger optreedt. Tenslotte blijkt ook, dat er meer mannen het slachtoffer van kanker worden dan vrouwen. Het aantal ziekten, waaraan voornamelijk vrouwen ten offer vallen is daaren tegen betrekkelijk laag. Op de eer ste plaats staan ziekten aan de gal en diabetes, waaraan vrouwen drie tot zesmaal zo dikwijls lijden dan mannen. omdat ie in het eerste zit?" (ha, die Jos kom binnen, dit is Jos Vonhof, ook één uit DWS 1) goed er zijn dus men sen die dat zeggen en dan ben ik blij dat ik weet dat het niet zo is want er zijn er genoeg die het daarop aanleggen, poeh je zou ze eens moeten zien zondags en denk maar niet dat ze de getrouw de met rust laten, hoor. Zo'n vijf, zes keer in de week hangt er een aan de telefoon. Laatst nog. De telefoon gaat, ik neem op en een meisje vraagt: mag ik Joop even". Ik zeg: „die is er niet" en ik weet niet hoe het kwam maar ik vraag opeens: met wie spreek ik?" Zegt dat kind: „met z'n meisje." Nou, dat sta je toch wel even raar te kijken en zonder dat je het wil denk je toch: wat krijgen we nou? Maar dat is natuurlijk on zin, 't kan helemaal niet, want als hij gaat trainen gaat hij altijd sa men met Daan Schrijvers en hij komt ook altijd met Daan naar huis, nou ja. ik bedoel maar 't is toch brutaal hoewel je natuurlijk aan alles went na zeven Jaar. Als je nou van de ene in de andere dag opeens met voetbal te maken kreeg (Joop Joop, d'r is een klant. Moet u horen moet u horen wat de klanten hier zeggen: schat, lieverd, ja zo gaat het hier in de buurt, enig he?)» Maar ik bedoel maar: ons leven Is helemaal ingesteld op voetbal, we eten driemaal in de week 's middags warm als hi) 's avonds traint en vanaf donderdag gaan we altijd vroeg naar bed In verband met de wedstrijd van zondag, en alle Jon gens van het elftal komen bij Je thnls en Je trekt altijd met hun vronwen op dus, non Ja, je komt er niet van los he? en dan praten we samen natuurlijk ook veel over voetbal want al zeg Ik het zelf, ik weet er veel van. Soms vragen ze me op de tribune: „Waarom fluit die scheidsrechter nou?", nou dan vertel ik dat effetjes he, dat vind Ik leuk. Alleen als Joop iets niet goed doet en ze hebben het over „die rooie" dan wind ik me op maar zeggen doe ik niets want wat helpt dat? Trouwens, als ze hem rooie noe men als ie goed is. vind ik het fijn en dat komt meer voor. Hü is op het ogenblik in topvorm, 't zit allemaal lekker, ja als het toch zo is kan ik toch moeilijk anders zeggen? Ik hou heus niet m'n mond als ie iets stoms doet. Dan is ie nog maar amper thuis of ik zeg: „Hoe heb je dat nou kunnen doen" en dat vind ik dan niet zo aardig van mezelf maar ik kan het niet laten want Je zit je zo op te win den. Joop is een hele harde speler maar niet gemeen toe Joop. ga JU nu even de winkel in. anders klinkt het allemaal zo gek ik wil maar zeggen Joop is niet gemeen en als ie ge meen is doet hij het openlijk, meer een Engelse voetballer, hard maar eerlUk. Dat is z'n aard. ontzettend vurig, net z'n haar. Soms moet ik wel om 'm lachen want iedere wedstrUd probeert hU minstens een keer een goal te ma ken, maar dat is 'm nog nooit ge lukt in al die zeven jaar dat ik naar 'm WJk maar als ik hem een beetje ken blUft hU het proberen want het is een volhouwer, hele maal niet zo een van „ziezo, ik ben er". Toen hU in dienst zat en voor het Nederlands militair elftal werd gekozen belde hU me op en zei: „stel Je voor, nou zit ik bU ai die grote jongens, als Coen Mou- Ujn en Bennie Muller en Jaquee Swart". Dus ik bedoel maar Voor de boeg hU hoort al bU de reserve# het Nederlands elftal en volgens mU kan een voetballer, als ie er echt voor leeft wel mee tot zo'n 32ste, zeg 35. En daarna.(Neen Mike, niet op dat fietsje, dat ligt hele maal in elkaar.nou en daar na hebben we de zaak nog, daar bouwen we nu aan voor later. Zorg. dat bU het koken de asper ges helemaal onder water liggenna ongeveer 30 minuten zijn ze ga nr. Haal ze met een schuimspaan uit het water en serveer ze met gew eide boter, hard gekookte eieren, noot muskaat en kleine nieuwe aardap peltjes. Ook met kaassaus gecombi neerd zijn asperges heerlijk. Asperges met kaassaus 1 kg asperges. 40 g roomboter, 40 g bloem, 4 dl aspergekooknnt, 100 g geraspte kaas. peper, noot, paneermeel. Kook de schoor. - maakte asperges gaar in water met zout in ongeveer 30 nunuten. Leg ze in een beboterde vuurvaste scho tel. Maak van de bloem, boiter en het aspergenat een moo.e gladde saus. Roer de kaas er door en maak de saus op smaak af met peper en noot. Schenk de saus over de asper ges in de schotel. Strooi er paneer meel en geraspte kaas over en leg er wat klontjes boter op. Geef de schotel in een matig hete oven een heerlijk croquant korstje. Spaanse omelet Smoor in hete boter een gesnip perd uitje en wat gesnipperd knof look. Klop per persoon 1 ei met zout. paprikapoeder, woroestersauce, stukjes tomaat en een restje gare doperwtjes. Voeg per persoon 1 le pel geraspte kaas toe en gehakte peterselie. Giet dat omeletmengsel op de gesmoorde uitjes in de pan en bak de omelet op een zacht vuurtje zolang, tot de eieren ge stold zijin. Hier hebt u op gewacht, mevrouw Da nieuwste, gemakkelijke ma nier om uw huid een complete schoonheidsbehandeling te ge- mTOSCA de half-vette crème van het be roemde merk 4711. Deze nieuwe vinding Is het ge heim van drie crèmes in één tube: vochtinbrengend - uw huid blijft soepel, glad en jeugdig-fris. beschermend - zelfs voor de teerste huid bij het ruwste weer. als onderlaag - vóór u de make up aanbrengt. Dat geeft het ge voel van een werkelijk verzorg de huid. Begin tnorgen direct met de proef: u zult versteld staan over het resultaat. TOSCA. per tube 2.95 schap doet ons ook geen kwaad. Ik wil hier ook graag blUven. In het begin kon ik mezelf niet zo goed een houding geven. Ik was zo ver legen, ik dorst niemand goeiendag te zeggen. Toen heb ik twee jaar als coupeuse bU Kamphuis-Govers gewerkt, nou daar leer je Je ver legenheid wel af. Joop heeft me trouwens ook erg geholpen. Als hU een leuk meisje zag zei hU: zo zou Je Je haar 's moeten doen" of „zo'n Jurk moet je dragen". Dat laatste was makkeluk, ik maak alles zelf. Voor het supportersfeest moet ik er ook nog een maken, ik denk dat het een gekke wordt met gekruiste banden over een blote rug, ik hou van gek. BU het kampioenschap had ik ook iets aparts aan (vader de telefoon ja iets heel aparts met doorzichtige mou wen. Ze keken er wel van op. 't Was me anders wat die hul diging, uur speeches, ik werd er op het laatst melig van. Iedereen werd bedankt, tot de toiletjuffrouw toe, maar we hebben wel gelachen. En toen we thuis kwamen heeft Joop me beloofd dat we 't hier boven gaan verbouwen. Dan krij- gen we eindelUk meer ruimte want dit is niks. Je kan hier nauwelUks kaarten, laat staan een polenaise houden. Dan trek ken we deze kamer bU de winkel, met de toonbank hier en daar nog een. Die ruimte hebben we echt wel nodig want nu is het even rustig maar u zou hier de drukte op zaterdag 's moeten zien. Ik zeg wel 's: ,,'t LU kt net alsof alle winkels minder gaar\ en de onze beter. Alleen toen met die rat op de televisie; U weet wel, toen dat beest hele maal eng wegkromp toen ze hem iets engs vanwege de kanker inspoten, toen was het hier een week wat minder maar verder Is het steeds oplopend geweest. Ik maak me dan ook helemaal geen zorgen, nee echt niet. Ze hebben me wel verteld dat er in de oor log mensen waren die liever met eten ophielden dan met reken. En dat begrijp ik best. Als ie fi les zou moeten laten wat slecht voor je is, is er niks aan. MIES BOUWMAN

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 9