Record voor Langerhorst ELEK SCHWARTZ NAAR BENFICA ZWEMTEAM STAAT IN BLACKPOOL 16 PUNTEN ACHTER OP BRITTEN VVS na enerverende strijd gelijk tegen HML Waterpolocompetitie LZC KLOPT HVGB ZONDER MOEITE Officieel bezoek van herdenking Ulbricht aan Rusland KENNEDY albertstad heroverd Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 30 mei 1964 Derde blad no. 31273 Groot BrittanniëNederland, die gisteren in het 55 yards zout- waterbad van Blackpool een aanvang nam, hebben de Engelsen een voorsprong van 16 punten: 6953. De beste Nederlandse prestatie kwam op naam van Dick Lan- gerhorst, die het Nederlands record op de 200 m vlinderslag scherper stelde en bracht op 2.18.5 (oud record 2.19.7 van Jis- koot). De Nederlandse waterpoloploeg behaalde een verrassend grote zege op de Britten: 10—3. Geen zege... Jong Oranje naar Moskou Het Nederlands bondselftal, dat de naam versterkt Jong Oranje heeft gekregen, is gistermiddag in het speciaal voor deze reis uit Moskou gezonden grootste vliegtuig van de ganse burgerluchtvaart, de Tupolev- 114, van Schiphol naar Moskou ver trokken. Aan boord bevonden zich met de spelers en officials een hon derdtal supporters. De ploeg was voltallig op Berg- holtz na, die wegens een blessure verstak moest laten gaan. en van daag met Feijenoord in Berlijn tegen Hertha (intertoto) speelt. In zijn plaats maakt Pierre Kerck- hofs van PSV de reis mee. Chef d'equipe is de heer J. Coler, voorzit ter sectie betaald voetbal van de KNVB. Jong Oranje komt zondag in Kiev uit tegen een Russische selectie- ploeg, op 3 juni in Leningrad tegen een versterkte plaatselijke club, ge naamd Zenith, en op zaterdag 6 juni in Moskou tegen het Russische Olympische elftal. Zondag 7 juru worden spelers en officials per KLM op Schiphol terug verwacht. De sup porters volgen een dag later. Enkele van hen moesten vandaag bij het vertrek verstek laten gaan. Zij hadden niet tijdig een visum voor de reis gekregen. Receptie Lugdunum i juni (van 17.30 tot 19.00 uur) recipiëren in het St.-Antonius Clubhuis. Molentoernooi Naar wij vernemen zal de Leidse eredivisie-fluitist W. Schalks dins dagavond a.s. (aanvang 20 uur) de fanile arbitreren van het Zilveren Molentoernooi welke zal gaan tus sen de nieuwe Leidse 2e klasser Lug dunum en het Rotterdamse Zwart Wit '28. Beide clubs zullen met hun volledige competitie elftallen aantre den. Als voorwedstrijd zal worden LFC aLugdunum a (adspi- ranten), aanvang 18.30 uur. Ook dit maal zal het Chr. Muziekgezelschap „Concordia" het geheel muzikaal omlijsten. Voorts zal hedenavond op het LFC- terrein (aanvang 19 uur) de tweede beslissingswedstrijd in de res. 2e kl. A Distr. West 2 ONA 2 tegen Laak kwartier 2 gespeeld worden. Tenslotte zullen LFC en LDWS morgenmiddag (aanvang 14.30 uur) op het terrein van de kanaries tegen elkaar uitkomen in een wedstrijd, geldende voor de KNVB beker. Oj> de vrijgekomen plaats Zeeuw is H. v. J ploeg opgesteld. Aeolns-Roodenburg UITGESTELD De wedstrijd voor de derde ronde van het toernooi om de KNVB-be- ker tussen Aeolus en Roodenburg, welke morgen in Rotterdam zou worden gespeeld, is uitgesteld tot Berg in de LFC- Het nieuwe record van de 18-jari- ge Langerhorst was echter niet vol doende voor een overwinning. Op de laatste baan trachtte hij, tussen Jenkins en Glenville inllggend. een aanval op de leider door te zetten, maar Jenkins (2.17.3) kon zich nog juist handhaven. Chns van Lint, dé tweede Nederlander, werd in 2.28.7 kansloze laatste. Op de 400 yards vrije slag dames moesten Ineke Tigelaar en Adrie Lastene de strijd aanbinden met Anita Lonsbrough en Elisabeth Adrie Lasterie viel al direct af. Zij draaide slecht, lag diep in het water en zag haar achterstand voortdurend groeien om in 5.09.4 een teleurstel lende laatste te worden. Aanvanke lijk had Anita Lonsbrough de lei ding, maar in de tweede honderd meter kwam Elisabeth Long naar voren, veroverde de kop en hield deze zonder al te veel moeite vast. Ineke Tigelaar was goed met de Brit- haar toch niet in. Voor Elisabeth Long werd 4.54.6 geno teerd, voor Ineke Tigelaar 4.57.9. Slechte start Bobbie McGregor, de Schot, miste op een haar na een nieuw wereld record op de 110 yards vrije slag. Na een valse start van zijn landgenoot mpr Lord, bleef McGregor bij het volgen- Ti0nff de schot iets te lang op het blok daan en Hal hom veer Trip naar Madrid De trip van een tiental Nederland se schakers naar Madrid is een flinke misrekening geweest. De KNSB, wel. licht geplaagd door taalbarrières, zag deze ontmoeting louter als een trai ningswedstrijd, voor welke kracht meting een aantal jonge krachten goede ervaring kon opdoen. De Span jaarden hadden echter volkomen de bedoeling van een B-interland en waren enigszins verrast in het team zo weinig internationale namen aan te treffen. Onder deze omstandigheden waren de Nederlanders uiteraard kansloos. Het Spaanse team, opgebouwd Spaanse te e jeugdkam] vele provin ciale kampioenen en zelfs A-spelers, v/as verre superieur. De eerste drie ronden werden door de Spanjaarden fors gewonnen (6—2. 5Vè—2V4, 6—2) en slechts in de laatste ronde gelukte het de Nederlandse spelers een zij het kleine overwinning te boeken (4!!»— 31 j Dat dit veel voldoening gaf, be hoeft geen betoog, maar al met al hadden de Spanjaarden, die aan de organisatie van deze match koste noch moeite gespaard hadden een betere sparring-partner verdiend. De enige Leidenaar in het gezel schap. Kohlbeck, speelde bijzonder ongelukkig. Nadat hü, zoals gemeld. dit ook in de tweede ronde, terwijl hij de volgende dag een positioneel zeer interessante partij eveneens ver loor. Captain Schoondorbeek. eens eeni gevreesde naam in het Leids Studen ten Schaak Genootschap Morphy bleek de beste score van het Holland se team te hebben. Hij scoorde 2!^ pnt uit 4 partijen. Dit resultaat bleek bij de prijsuitreiking voldoende te zijn voor een van de 5 majestueuze bekers, die door allerlei hoge autoriteiten beschikbaar wa steld. Volleybalcompetitie 54.0 s Balen werd In 58.0 laatste. Op de 220 yards schoolslag: bleef Klenie Bimolt lange tijd liggen tus sen de Engelse meisjes Jill Slattery Stella Mitchell. Na 110 yards lag het drietal nog volkomen gelijk. Toen gingen de Engelse meisjes er vandoor en Klenie werd kansloze derde. De zege kwam aan Jill Slat tery in 2.49.0, de Groningse noteerde 2.512 en Truus Looijs (vierde) 2.54.5. Bontekoe had op de 1650 yards geen tegenstand van betekenis te duchten. Voor de Britten Campion Beresford stond het al na 300 nieter vast, dat het voor hen nog slechts zaak was zich de felle Kees Bakker van het lijf te houden. Bon tekoe draalde rustig op een overwin- Dauphine Liberé De Fransman Jean-Claude Lebau. be heeft gisteren de eerste etappe van het 18e criterium, Dauphine Libere gewonnen. Lebaube reed de 209 kilometer van Avignon naar Vals les Bains in 5 uur 38 minuten en 5 seconden: 2. Uriona (Sp.) 5,39,36: 3. Thysen (Belg.) 5,44,04 4. Bagnet (Belg.) z.t.: 5. Elliot (Ierl.) z.t.; 10. Michel Stolker (Ned.) 5,44,15; 14. ex aequo: Dick Enthoven en Arie den Hartog (beiden Ned) z.t.; 86. Huub Harings (Ned.) 5,57,10. ker was aanvankelijk laatste, zette tenslotte zo n formidabele aan val in, dat Campion nog maar juist zijn tweede plaats kon redden. Bon tekoe liet 18.20.8 afdrukken. Cam pion 18.35.5 en Bakker 18.36.1. Jiskoot won De persoonlijke wisselslag leverde een goede Nederlandse zege op. Jis koot nam al direct een duidelijke voorsprong op Van Oest en de Brit Matthiessen en behield deze. Van Oest moest zijn tweede plaats af staan aan de Engelsman. Tijden: Jiskoot 5.11.8, Matthiessen 5.15.1 en Van Oest 5.15.2. Engeland won de 4x110 yards vrije slag, waarin Win nie van Weerdenburgmet 1.3.5 onze snelste en Toos Beumer met 1.5.0 onze slechtste zwemster was. De En gelse dames kwamen tot een tijd van 4.15.5, de Nederlandse tot 4.16.6. De 4x110 yards wisselslag bracht eveneens een teleurstelling doordat Mensonides 1.15.0 voor de schoolslag nodig had. Ook hier won Groot-Brit- tannië (4.17.6) met vrij grote voor sprong op Nederland (4.19.7). Verrassend Britten. Het verschil tussen beide teams was zeker een klasse groter dan tijdens de interland, die vorig jaar in Duisburg werd gespeeld. Er werd snel gecombineerd, maar vooral zuiver geschoten. De combinaties tussen de gebroeders Vriend en het sterke plaatsen uit het achterveld van Van der Zwan en Leenaards maakten voortdurend gaten in de Britse defensie. Een zeer goede wed strijd werd voorts gespeeld door Nico van der Voet. In de eerste speeltijd werd het al 03 door doelpunten van Van Dorp. heren twee keer tot een doelpunt, maar Nederland zette daar vier treffers tegenover, waarvan Nico van der Voet er drie en Harry Vriend één scoorde. Met een 7—2 voorsprong ging Nederland de derde speeltijd in. Wormgoor maakte er 8—2 van, Wim Vriend 9—2, waarna de Britten weer eens aan bod kwamen. In de laatste speeltijd vlotte het aanzienlijk min der in de Oranjeploeg. Door een treffer in eigen doel van de Engelsen werd het tenslotte 310. Bij het schoonspringen won Carter (Eng.) met 122.21 pnt, vóór Van Oudheusden met 114.77. Meelhuizen werd vierde met 99.95 pnt. Interzonale Amsterdam De uitslagen van de partijen, die gisteren werden gespeeld voor de achtste ronde van het interzone- sehaaktoemooi in Amsterdam, lui den: Portisch (Hong.)—Smyslov (Rusl.) afgebr.; Pachman (Tsj.-Sl.) —Passki (Rusl.) 0—1; Foguelman (Arg.)Stein (Rusl.) Vi\ Gligo- ric (Joego-Sl.)Tal (Rusl.) *4—H: Porath (Israël)Bronstein (Rusl.) 0—1; Perez (Sp.)—Tringov (Buig.) '4; Benkoe (V.S.)— Darga <W.- Dld) 01; Berger (Austr.)Quino- nes (Peru) afgebr.; Bilek (Hong.) Larsen (Denem.) Vi'j; Lengyel Hong.) Rosetto <Arg.) afgeor.; Reshevsky (VJS.)— Ivkov (Joego slavië) (4\'t\ Evans (VB.)Vra- nesic (Can.) l4lA. Larsen behield de leiding met een half punt voorsprong op Ivkov. dens de training voor de 1000 km, die zondag op de Nürnburgring wordt ge houden, verongelukt. Hetreed's Aus- tin-Martin slipte tijdens een hevige onweersbui, raakte van de weg en sloeg enkele malen over de kop. Op weg naar het ziekenhuis van Adenau overleed de Brit. Bouwer. Van Brink, Doesburg. Van der Graaff, Van Wullem, Meyers. Langerak, Kok, De Jong, Popowitz en B. de Vries. 1 Elek Schwartz, de trainer en coach i van het Nederlands elftal, heeft de j KNVB verzocht hem met ingang tijn contractuele te ontslaan. De hierin toegestemd, van Schwartz liep 30 juni verplichtingen KNVB heeft Het contract tot 1966. De thans 55-jarige Elek Schwartz, die in 1957 als opvolger van de Engelsman Georges Hardwick in dienst van de KNVB kwam. heeft een contract getekend met de Por tugese kampioen Benfica uit Lissa bon, die in 1961 en 1962 de Euro pese beker voor landskampioenen veroverde. Door het plotselinge vertrek van Schwartz zal de KNVB op korte termijn een nieuwe trainer aan het wereldkampioenschap, dat 1966 in Engeland wordt gehouden niet in de war gestuurd worden. Zoals bekend zegevierde het Ne derlands elftal afgelopen zondag in Rotterdam in de eerste wed strijd voor de voorronden met 20 over Albanië. Ook het militaire elftal is door het vertrek van Schwartz, die momen teel een versterkt jong Oranje be geleid op de tournee door Rusland, zonder trainer gekomen. Elek Schwartz trad namelijk sedert 1958 ook als trainer van de mili taire ploeg op. ELEK SCHWARTZ Ook grote zege van Sleutelstad-dames Schijnbaar moeiteloos en zonder zich ook maar enigszins in te span nen heeft het zevental van de Letd- sche Zwemclub gisteravond in Poel meer het Haarlemse HVGB kansloos verslagen. De Leidenaars, die door de komst van Ad Moolhuijzen aanmer kelijk zijn versterkt, wonnen zoals zij wilden met 8-2. De dames van De Sleutelstad doen evenals de LZC een goede gooi naar het kampioenschap. De Leidse dames wonnen hun tweede wedstrijd tegen SNA met 7-0. Het De uitgestelde ontmoeting tegen HZPC 4 werd met 4-6 gewonnen, ter wijl gisteravond het Utrechtse Zwem- lust 3 verstek Het gaan Rustig, misschien iets te rustig, liep LZC gisteravond over HVGB heen. In samenwerking met Cees Schoof bezorgde Ad Moolhuijzen LZC in de eerste speeltijd reeds een 2-0 voor sprong en toen was de strijd eigenlijk al beslist. Slmon Ouwerkerk zorgde in het tweede spelgedeelte na een vrije worp van Dick Timmermans voor 3-0 en Hans Slooter besloot een rush met een listig boogballetje, het geen 4-0 betekende. Ad Moolhuijzen scoorde in de derde periode 5-0 en toen Hans Slooter de bal direct naar Cees Schoof doorplaatste was het 6-0. Het laatste gedeelte van de strijd geloofde LZC het helemaal wel. Wel iswaar scoorde Moolhuijzen na aan geven van Parrel 7-0, maar HVGB kreeg nu ook enige kansen. Peter Schoberer liet het eerste tegenpunt aantekenen, terwijl Hans Slooter de marge weer op zeven treffers be paalde (8-1). Eric Klipp had echter het laatste woord door Jan Heek voor de tweede maal te passeren: 8-2. Crieketprogranima Eerste klasse A: ACC—VRA; HCC —Haarlem; Rood en WitQuick Hg; VOC—HBS Eerste klasse B: Hermes DVS Excelsior; PW—Sparta; Quick N— Rood en Wit II: SCHC—HCC II. 3de klasse E: Ajax IIQuick HIV. 3de klasse F: Ajax III—HDVS IV. Beter Het dameszevental van De Sleu telstad was in De Zijl op alle onder delen beter dan het op bezoek zijnde Haagse SNA en drukte dit ook dui delijk in de cyfers uit. Gerda van Es scoorde weliswaar slechts één doel punt. maar was de beste speelster in de Leidse ploeg. De overige doelpun ten kwamen op naam van- Jopie Lamboov 13Riet Duffels f2) en Toos Bredeveld. De reserves van De Sleutelstad ziin gisteravond voor niets naar De Zijl getrokken omdat het Utrechtse Zwemlust 3 niet op kwam dagen, maar hebben deze week toch de eer ste wedstrijd gewonnen. De uitgestel de wedstrijd tegen HZPC 4 werd met 4-6 gewonnen na een 2-2 ruststand. "Good-old" Jan Dool was de gevaar lijkste man in de Leidse aanvalslinle en nam vier doelpunten voor zijn rekening. Hans Hillikhuizen en Bert Advertent!* VVS heeft gisteravond HML, lijst aanvoerder van de kandidaten voor een plaats in de overgangskklasse, de eerste twee sets haar wil opgelegd. IVat de Hagenaars ook probeerden, zij zagen geen kans het initiatief tot zich te trekken. De hardste smashes spatten af op een hermetisch geslo ten VVS-blok. Slechts met veel pqn en moeite slaagde HML erin zich in de laatste twee sets nog naast onze stadgenoten te vechten en zodoende de halve winst te behalen. Was de winst van de eerste set nog een verre van eenvoudige zaak, 15—10, de tweede set stond geheel m het teken vaan WS. Gerard Kool schijn deed in het achter- en voor- veid voortreffelijk werk en ook aan voerder Henk Kleingeld gaf zon visitekaartje af met een serie fraaie piaatsballen. Met 157 leek VVb een surprise for maat. Jammer dat de onderhandse stop, basis voor het goede spel m de eerste en tweede set, in de derde set de juiste maat veerloor. HML, niet langer onder pressie gezet, kwam nu los met harde smashes waartegen het VVS-blok geleidelijk minder ver- weerb ood. Met 159 via 128 en 13—9 hield HML de deur naar ten minste een puntenverdeling open nl de vierde set werd het via 38 59 en 6—11 8—11 voor de Hage naars WS probeerde nog terug te komen. HML beet zich echter in de voorsprong vast. De Haagse aanval had het laatste woord, 15—10 en 2—2. Ook de reserves van Kaangoeroes behaalden een gelijkspel. Het score- vcerloop van de wedstrijd tegen Achilles (Delft) was: 15—17, 15—8, 15—8, 13—15. Ronde van Italië Ronde" van Italië gewonnen. Adomi, die in de laatste van de 210 kilometer Caserte naar Castel Gondolfo. met zijn landgenoot Botisso uit het grote peloton was ontsnapt, noteerde een tijd van 6 uur 10 minuten en 30 seconden. De sprint van het grote peloton dat elf seconden later ein digde, leverde een zege op voor de Italiaan Barrlviera. Na de veertiende etappe luidt het algemene klassement: 1. Anquetll (Fr.) 67.57.00. 2. Zilioli (It.) op 154. 3 De Rosso (It.) op 2.16, 4. Mugnani op 2.53 5. Carlesl (It.) op 3.32, Frans kampioenschap Margaret Smitli en Maria Bueno in eindstrijd Maxgareth Smith (Aus) en Maria Esther Bueno (Bra*) hebben zich vrjldag geplaatst voor de finale da mes-enkel van de Internationale ten niskampioenschappen van Frankrijk, die In Parijs worden gehouden. Margareth Smith had ruim 1*4 uur nodig om de niet-geplaatste Duitse Helga Schultze, die fel tegenstand bood. tot overgave te dwingen. De 21-Jarige Margaret, die de Austra lische en Italiaanse titel reeds op haar naam heeft staan, won de par tij. die ln een tropische hitte werd gespeeld, met 6—3, 46, 62. Maria Pueno. Wimbledon-kampioene in 1959 en '60. had een uur en 40 mi nuten nodig om haar Australissche tegenstandster Lesley Turner op de knieen te krijgen. Zij won de party met 3—6, 6—2, 6—0, Walter Ulbricht. Oostduitse partij leider voorzitter van de Oostduitse staatsraad, is gisteren in Moskou aangekomen voor een officieel bezoek van twee weken aan de Sowjet-Unie. Hij wordt vergezeld door verschei- party- Okker verliest in Surbiton Tom Okker is gisteren uitgescha keld in de halve finales van het heren enkelspel van het kampioen, schap van Surrey, Okker verloor in de In het herendubbel (derde ronde) versloeg Okker met Summers (Z.- Afr.i de Zuidafrikaanse combinatie Phllips/Ryan in drie sets: 36, 97 en 1513. In de volgende ronde ver., loren Okker en Summers echter met 64 64 van Cramer en Maud (Z.- Afr.) In de tweede ronde van het ge mengd dubbel behaalde de Neder landse combinatie Trudy Groenman/ Tom Okker met 46, 61. 64 een zege op het Brits/Australische duo Eentley/Carmichael. De twee andere Nederlandse ver tegenwoordigsters in het dames dub bel, Els Kröcke en An ja Lepoutre haalden beiden de volgende ronde. Els Krocke versloeg met de Brit Bluett de Zuidafrikaanse combinatie Morris/Cramer (75. 97), terwijl Anja Lepoutre en de Amerikaan Rees de Pakistani Ahmed/Pirzade de baas bleven. De cijfers waren hier 26, 62, 64. Ed i i Bree de luchtmacht zweefvliegclub Woensdrecht de tweede maal nationaal kampioen zweefvliegen geworden. Enkele uren na zijn aankomst in de Russische hoofdstad had hfj een ontmoeting met premier Chroesjt- sjow en president Brezjnew. Bij de begroeting op het vliegveld had Chroesjtsjow verklaard: „De deur van ons land staat wijd open voor vrienden". Onderling overleg tussen de communistische landen komt onze gemeenschappelijke vooruitgang ten goede". Ulbricht had daarop geant woord. dat hij de reeds hechte vriendschap tussen de twee landen nog wilde versterken. Dit is vermoedelijk het eerste vol ledige staatsbezoek dat Ulbricht aan de Sowjet-Unie brengt sinds hij vier jaar geleden staatshoofd werd. Als partijleider heeft hy veelvuldig be zoeken aan Moskou gebracht, laatst nog in april ter gelegenheid van Chroesjtsjows zeventigste verjaardag. Robles president van Panama In Panama is Marco Aurelio Ro bles gisteren officieel tot gekozen president verklaard. De uitslag van dc verkiezingen om het president schap is nu bekend. Marco Aurelio Robles behaalde 130,145 stemmen en riln tegenstander Amulfo Arias 119. 786. Toen het resultaat van de verkiezingen bekend was. werd na mens Arias een verzoek Ingediend cm de verkiezingen van Robles ongel dig te verklaren, daar deze volgens hem bedrog heeft gepleegd. Aanhangers van Arias gooiden gis termorgen met stenen naar het ge bouw van de wetgevende vergadering toen zij vernamen dat Robles geko zen was. De politie verdreef hen. Over de kunstmaan Telstar is gis teren (de verjaardag van wijlen pre sident Kennedy) een transatlantische televisiesamenspraak gehouden tus sen leden van de familie Kennedy en vooraanstaande Europeanen waarbij wijlen president Kennedy werd her dacht. Telstar liet aanvankelijk verstek gsan, zodat de ontvangst in Ame rika van beelden uit Europa gestoord weduwe van president Kennedy, sprak het eerst. Ook een broer van wijlen president Kennedy, de Ameri kaanse minister van Justitie, Robert, sprak enkele woorden. Aan de Euro pese zijde van de Atlantische Oce aan spraken burgemeester Brandt van West-BerlUn. premier Sean Le- mass van Ierland, senator Edward Kennedy uit Dublin en ex-premier MacMillan van Engeland. Honderden mensen hebben gisteren bloemen gelegd op de plaats waar Kennedy vorig jaar op 22 november werd vermoord. RUSSEN FOTOGRAFEREN VANUIT DE RUIMTE De leider van de Amerikaanse af vaardiging bij de Unesco, oud-sena tor William Benton, heeft gisteren in Parijs gezegd, dat premier Chroesjtsjow heeft meegedeeld dat de Russen foto's van Amerikaanse militaire installaties bezitten, die met behulp van kunstmanen zijn ge maakt. Nadere bijzonderheden had de Russische leider niet meegedeeld. Chroesjtsjow had tegenover Ben ton zijn misnoegen geuit over de Amerikaanse verkenningsvluchten boven Cuba. Deze zouden zijns in ziens tot ernstige problemen kunnen leiden. Overigens hechtte de premier groot belang aan de verbetering van de betrekkingen met de Ver. Staten. Hij sprak de wens uit dat deze ontwikke ling zich op alle gebieden zal voort zetten, aldus Benton. Au sell ivitz-proces Pleidooi voor arts Lucas het pro- Op de vijftigste i ces dat in Frankfort wordt gevoerd tegen voormalige bewakers van het vernietigingskamp Auschwitz is gis teren de Poolse medicus prof. Wladisaw Fejkiel uit Krakau als ge tuige gehoord. Fejkiel. die in 1940 naar Ausch witz werd gedeporteerd en daar laler zieke gevangenen verzorgde, zei dat er „moordopleidingen" bestonden waar SS-ers geschoold werden in het vergassen van gevangenen. Volgens Fejkiel had men ook gevangenen on derricht gegeven in het doden van medemensen. Hy bevestigde verklaringen van anderen waarm was gezegd dat de Duitse hospitaalsoldaten Josef Klehr. Herbert Scherpe en Emil Hantel ac tief hadden meegeholpen gevange nen te doden door middel van hart- injecties. Het aantal door injecties met een mengsel van benzine, water stof en carbolzuur gedode gevange- beklaagde Franz Lucas, die in Auschwitz kamparts was. Zolang hy er was. vonden geen selecties van slachtoffers plaats. Hy behandelde de gevangenen menselijk en de zie ken verzorgde hij goed, aldus dr. Fejkiel. De troepen van de centrale Kon golese regering hebben in Albertstad de hoofdstad van Noord-Katansa. het gezag weer in handen. Dit werd gisteren in Elisabethstad bekendgemaakt door de bevelhebber van de Kongolese troepen in Katan ga. Volgens hem was de stad twee dagen tevoren niet bezet door aan hangers van de linkse opstandeling Pierre Moelele, maar „alleen maar door jongeren".

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 5