Russische roman over Stalins verdenkingen tegen het Rode leg er Plan „Leidse Vaart" werd goedgekeurd Groot succes voor broers Van Lierop Kwekers van narcissen vieren gouden feest LVtDSCH DAGBLAD ZATERDAG M MOEI 1M4 Soldaten worden niet geboren Het is bekend, dat de door Stalin bevolen zuivering van de leidende officieren van het Sowjetrussische leger, enkele jaren voor de nazi-invasie in 1941, enorme schade heeft veroorzaakt aan de afweerkracht. Slechts 25 van de 225 regimentscomman- [jdanten hadden hun eindexamen gedaan aan een militaire acade mie. De overigen hadden slechts cursussen gevolgd voor de rang van tweede luitenant. Daar tegenover stond, dat alle Duitse regi- j mentscommandanten veteranen waren uit de eerste wereldoorlog. Ofschoon de hoofdzaken bekend faren, wordt dit nog eens onder- Jstreept in een nieuw boek van de Russische auteur Konstantin Simo now, een veelgelezen schrijver, die rinnaar was van de StallnprRs. De an Simonows boek luidt „Solda- r worden niet geboren". Het is, in vorm van een roman, een kritiek op het regime van Stalin. Zijn con clusies zijn gebaseerd op persoonlijke ervaringen gedurende de oorlog en op studie van de documenten van de rroeger geheime archieven van het Rode Leger. Thans staan deze bron- van onderzoek ter beschikking Russische geleerden en auteurs. it Rode Leger. Na de oorlog werd hij „J van het centrale comité van de 2 communistische partij, vooraanstaand J--'v de vak- Soldaten worden niet geboren" is de tweede roman van Simonow over zijn voetstuk geworpen Stalin. Zijn eerste roman „De levenden en de doden" was een boek over de Russi sche legers, welke onvoorbereid ten oorlog trokken. Dit boek werd ver- iilmd en trekt een massa publiek in duizenden theaters. „Het was ene beangstigende film", zei generaal Serpilin, de held van de nieuwe roman van Simonow. Het Russische officierskorps werd in de '30 op last van Stalin op bar baarse wijze gedecimeerd. Zoals zijn mede-officieren in het werkelijke leven, de beroemde maarschalken Ro- Bagramian en Meretskcrw bracht Serpilin geruime tyd in een concentratiekamp door om vrijgelaten le worden toen de oorlog uitbrak. Vanuit het verre Siberië werden zij OEGSTCEEST Burgerlijke Stand Geboren: Lützen, zn van J. Porten- ;n en D. Bouma; Willem J. R., zn van F. H. Asslnk en T. G. A. Zoons; drlanus G. B. M.. zn van A. G. M. ui der Poel en C. J. A. M. Stryk; [onon H.. dr van C. J. Schraven en Boogerd; Marie- lanse en K. Broeder; Robert, zn van P. van Zijl en A. M. Mostert. Ondertrouwd: F. J. J. ter Haar en H. Duijts; J. L. van Dlest en A. A. Dein; W. H. Duindam en C. C. Hooij- l J. T. Murre 4k Kerkvliet; J. Snel Warmerdam en A. de Groot; T. Oosten en G. H. C. Verrips; H. L. iger en P. I. Harms; M. Zwetsloot M. Schrijv J. i Beatrijs M. P. J„ dr inderhaast in de frontiyn geworpen om hele legers te commanderen, ter wijl Hitier op weg was naar Moskou. En zij redden de hoofdstad. Premier Chroesjtsjow was de eer ste die in het openbaar onthullingen deed over de uitroeiing van het Rus sische officierenkorps. De premier zei hierover in februari 1956: „Vele militaire commandanten politieke werkers werden tn de periode 19371941 door Stalin uitge roeid als gevolg van zijn wantrouwen en smerige beschuldigingen. Ver schrikkelijke gevolgen ran het begin van de oorlog waren ons deel". De Russische premier maakte dexe op merkingen in zijn historische .gehei- redevoering tot het 20ste con gres van de communistische partij. Ofschoon het verslag hiervan nooit werd gepubliceerd in de Sowjet-Unie, werd deze rede toch bekend over het gehele land door lezingen en derge- het. leger-kader gestrafte be. ginnen met de commandanten van compagnieën en bataljons en later tot de hoogste militaire kaders". Hij voegde hieraan toe: „In die tijd werd het kader, dat ervaring had op gedaan in Spanje en in het Verre Oosten, bijna geheel uitgeroeid". 99 Neerland ia" naar Luzern Neemt deel aan Accordeon Wereld Festival De heer Lauw Boellaard, dirigent ui het Leid» Accordeonorkest Neerlandia", heeft van het organi serend comité de uitnodiging ont vangen deel te nemen aan het Ac cordeon-Wereld-Festival, dat van 5 tot S juni a.s. In Luzern zal worden gehouden. Aan dit festival doen in totaal 6006 accordeonisten nit de gehele wereld Het grootste aantal komt uit Duitsland, daarna volgt Zwitserland, Holland, Joego-Slavië en Hongarije. Ook Amerika zal daar worden ver tegenwoordigd door een orkest. Uit Frankrijk en Noorwegen komen duo's en trio's om aan dit evenement hun medewerking te verlenen. Het behoeft geen betoog, dat de heer Boellaard, na ruggespraak met bestuur en leden van „Neerlandia" deze uitnodiging heeft aanvaard, zo zullen dan donderdag 4 juni a.s. des avonds om 22.00 uur de orkestleden per autobus uit Lelden vertrekken en autobahn Karlsruhe-Offen- burg en Bazel naar Luzern rijden. Daar hopen zij vrijdag 5 Juni a.s. tegen de avond te arriveren. Ze gaan die avond vroeg „onder de wol" want zaterdagochtend om 06.50 uur is het de beurt van „Neerlandia" om, in de hoogste afdeling, voor een interna tionale Jury, zowel het verplichte als hot vrije werk, voor te spelen. Het verplichte werk ia speciaal voor dit gebeuren, gecomponeerd door de Zwitser Renato Bul en is getiteld ..Festival Melody" Het vrije werk dat „Neerlandia" zal spelen is de ouver ture „Donna Diana" van Emil Niko la us Resnlcek. Dan is het voor Neerlandia af wachten geblazen wat het oordeel is van de Jury. Tot de uitslag gaan de eden de omgeving van Luzern ver kennen en uiteraard genieten van de mooie natuur en hopelijk ook van het mooie weer. Maandag 8 Juni wordt na het ont- vaai hoopt hier laat in de avond en met goede resulta ten te arriveren. "V oetbaltournooi clubhuizen Op de Pomona-terrelnen wordt van 8-12 juni wederom een voetbaltoer nooi voor de Jeugd van de Leidse clubhuizen gehouden. Aan dit toer nooi nemen elftallen deel van de volgende clubhulzen: De Mirt, het Leidse Volkshuis, Het Honk, De Spreeuwpot, Inde Vroolycke Arke, Het Mierennest, De Sperwers, Het Voor onder en Jeugdhaven Oude Vest. Leerlingenavonden Muziekschool De leerltngenuitvoeTlngen der Stich ting Leidse Muziekschool worden ge geven op donderdag 11 juni a.z. 19,30 uur in de Pieterskerk en op vrijdag 19 Juni as. 19.30 uur in de Louise de Coligny-HBS. Aan de eerstgenoemde uitvoering werken mede kerkorgeileerlingen van de heer Blankenstein, leerlingen van mevr. Stevens, solozang, de heer Kunst, blokfluit en de heer Poth, viool; tevens werkt mede het Toon- kunstarkeat. De uitvoering op 19 juni staat, voor het eerst in de geschiedenis van de Muziekschool, geheel in het teken van het jeugdenaemble-onderwijs. Accordeortklassen, blokfluitgroepen, klarinetgroep, strJJkensemble, solo zang- en een slagwerkensemble wer ken aan deze avond mede. Het Leids Jeugd kamerorkest o.l.v. Henk Briër verleent zijn medewerking. Openbare les der Stichting „Muziekschool Leiderdorp" Interessante Gehrels-demonstraties jGodefridus J. Th., C„ dr J. F. C. Jongepier; té touhuijs; Helltje lieuwenhuizen Segaar en H. E. N. damsteeg: Robbert J., zn van J. de D. P. Brussee; Robert H. H., den Berg w, ten Hoonaard; L. G. van Veen en S. O. Overleden: J. Beek, w.v. J. P. de Groot; diggers. w.v. N. Rijnbende. )ll Gelderen i C. Seepers; WIJke, dr van M. J. Plomp: Gerrlt T. Kraaijenbrink Heemskerk i J. de Graaf. der Hulst; J. Kerkelijk Leven Gezamenlijke kerkbouwactie In het najaar gaat een kerkbouw- ftie van start, waaraan acht refor- utorische en de Oud-Katholieke er', gezamenlijk deelnemen. Er zijn 'ersehillende commissies ingesteld en UPaatregelen getroffen om de actie •Ind september begin oktober te la- ïn beginnen'. Het is de eerste keer een dergelijke gezameljjke actie It ondernomen. De voorzitter van de Vereniging i Keerkvoogden in de Ned. Herv. rk, prof. dr. H. G. van Beusekom, idigde de actie vanochtend aan in en rede, die hU hield by de opening to de algemene vergadering van lln vereniging. Wij hopen de actie De Stichting Muziekschool Leider dorp presenteerde weer haar klassen Al en A2 a.m.v.o. in een openbare les, die een impressie gaf van de toege paste Gehrels-methode. Dit „Tonika- do" systeem houdt zich voor alles in tensief bezig met de toontrappen, de toonhoogteverschillen, het stijgen en dalen van de melodie. Nu voltrekt zich dit geheel en al zonder noten schrift. Op zeker ogenblik zei de klasse leraar Ad Hoogenboon: „nu zult U liederen te zien krijgen". Genoem de methode maakt inderdaad de mu ziek zichtbaar, met name door mid del van zeven handstanden, overeen komend met de toonligging do re mi fa so la ti (dus niet „sol" en niet „si"). We reproduceren een paar lesflit- sen van klas Al. Het gehoor (zeer talrijk, in het Dorpshuis) wordt toe gezongen met een canon op de tekst „wees welkom in ons midden". Ge vraagd naar het soort canon, gaat een woud van leerlingenarmen de hoogte in. De aangewezen leerling spreekt over de „staande figuur" en spoedig komt de vijand van de „staande figuur" ter sprake. De leraar tekent met handstanden een lied uit, een handeling die „handzingen" heet. De klas moest er uit aflezen, welk lied. Het was „Hoe zaait do boer" en werd nu aan de hand van de handstanden eerst op de woorden, daarna op de notennamen gezongen. Toonladders worden behandeld, ook zigzaggend (do-mi, re-fa, enz.). Een bandzingend voorgezongen wijs moet met de stem worden nagezon gen met gelijktijdige toevoeging van de overeenkomstige handstanden. Naar de toonsoort gevraagd, blijkt deze „do plagaal, wegens de do in het mid den". Een leerling krijgt de klas voor zioh om haar precies als de leraar als koor met handstanden te dirige ren. Enzovoorts Klas A2 zong het welkom twee stemmig toe. Een z.g. speellied volgt, waarin Oranje rijmt op champagne. Soortgelijke precedé's hebben plaats als bij Al, maar de theorie is nu moeilijker. Men hoort van do-groep grote terts, van la-groep kleine terts, van moduleren en terugmoduleren en komt terecht in la-harmonisch wat allemaal zicht- én hoorbaar wordt gemaakt. Allerlei wordt gezongen, o.a. in .potjes-Chinees". Maar de met handstanden gedirigeerde twee stemmige zang, mogelijk doordat de leraar twee armen heeft wekte toch onze extra bewondering. optreden als solist op blokfluit, gi taar, of piano. Het laatste gitaar-duo deed het ondanks de kindereenvoud, onvervalst muzitesk. Sohoolbeerfcuurvoarzifcter C. E. Jans- !na bleek met de gang van zaken in alles tevreden. Hij memoreerde het begin van de school vier jaar gele den. Toen 43 leerlingen, nu 112. De cursus voor volwassenen werd door 18 gevolgd. Bij voldoende opgave voor deelneming zal deze worden her haald. -riëö zei hij dat de mltenstaanders niet zullen zeggen: 'li de kerken geld nodig hebben, we- 'n zij elkaar te vinden, maar anders tonen zij elkaar niet. Neen, wij loeten als gezamenlijke kerken to to, dat wü er zijn, dat de uitbrei- Img van onze steden en dorpen niet Heen bestaat uit woningen, winkels 0 gebouwen voor de overheidsdienst, laar dat overal waar mensen gaan 'onen de kerk present is en haar laats opeist. Wy zijn nog niet zover dat wij in to nieuwe stadswijk één kerk kun- to bouwen ten behoeve van alli hristusbelijders, die willen leven olgens de beginselen van de refor- tatie. wy moeten geen eenheid wil- '0 forceren, waar die er nog niet 1 Maar met het uitzicht op het tyd- l'P waarop dit wel het geval zal zijn, Uien wij deze kerkbouwactie onder- "toien, aldus prof. Van Beusekom. WARMOND Duivenvlucht De postduivenvereniging .War mond" hield een wedvlucht voor oude duiven vanaf St.-Denis. Afst. 393 km. In concours 167duiven. Ge lost om 6.30 uur. Aankomst eerste prysduif 12.24.27 laatste 13.39.00 uur. De uitslagen luiden: J. de Dunne, 1, 10; dr. J. Venker 2, 3, 8; A. v. Rui tenburg 4; A. v. d. Drift 5; P. Voge lenzang 6; Q. Beugelsdijk 7; A. V. Oostdam 9. AANRIJDING BIJ KORENMOLENBRUG tussen een bromfiets en een bus i de NZH. De bromfiets, bereden door twee jeugdige personen en komende uit de richting Sassenheim. verliet het fietspad om twee fietsers te kunnen passeren. Op het laatste ogenblik bemerkten zij echter hen achterop komende bus vai NZH. Geschrokken reden zij van de hoofdweg af en geraakten in het mulle zand. Hun bromfiets be gon te slingeren en raakte de bus. Door er bytyds af te springen kwa men beide jongens er met enkele lichte kneuzingen af. De bromfiets was echter zodanig beschadigd, dat deze niet meer te berijden was. ALPHEN A. D. RIJN Puzzelrit MAC Rijnland De MAC RJJnland organiseerde gisteravond een pnsselrit over 140 km. De inschrijving stond open voor auto's en motoren. Er verschenen 49 equipes aan de start. Begin en «Ind van de rally waren gelegen voor ho tel Centraal ln Alphen. De uitaag was: Auto's: 1. J. Heemskerk (Bode. graven) 80 str.p.; 2. P. Houwellng (Alphen) 84; 3. D. A. Spek (Nieuw - veen) 90; 4. C. v. d. Ent (Alphen) 112; 5. H. J. Thomas (Alphen) 143. Motoren: 1. J. RelJneveld (Ter Aar) 108 str.p.; 2. C. Verboom (Bo degraven) 171; 3. J. J. Kesael (Kat- wUk) 180; 4. F. van Deuren (Alphen) 190; 5. J. B. Merlov (Alphen) 237. Wandel - nachttocht „Op goede voet" De Aphense Wandelsportvere niging „Op goede roet" hield afgelo pen nacht een prestatietocht over 60 km. Tussen 9 en 10 uur gister middag hadden zich ruim 70 deel nemers bj) het ijsclubgebouw de start verzameld. De route ging vanaf Alphen langs het Rietveldse pad richting Boek Van hier uit sloegen de deelnei de weg naar Reeuwfjk en Gouda in. Vandaar ging het terug richting Oud-Bodegraven, waar de Rijn werd overgestoken. Via Zwammerdam kwa men de deelnemers tenslotte weer in Alphen. Omstreeks kwart over zes vanmorgen meldde de eerste wandelaar zich bij het ijsclubgebouw als herinnering werd aan de deel nemers een medaille uitgereikt. Raad van Rijnsaterwoude Een uitvoerige bespreking van het uitbreidingsplan Leidse Vaart, waar- bil enige gereten misverstanden uit de weg werden geruimd en de defi nitieve vaststelling van de wethou- derswedden vormden gisteravond de hoofdschotel van de gehouden raads vergadering. Op de van de familie Roest aangekocht bouwgrond zal men echter nog even moeten wach ten. Gedeputeerde Staten hebben de goedkeuring van de aankoop voorlo pig met twee maanden verdaagd, omdat men de kapitaalpositie van de gemeente van dien aard vond, dat niet voldoende dekking aanweizg was. Om hieraan tegemoet te komen keurde de raad het voorstel van B. Ïoed een lening aan te gaan 00.000.- met de Bank voor Ned. Gemeenten, welke voor de fi nanciering van deze grond en te vens voor de grond aangekocht voor de nieuwe school zal dienen. Naar de mening van burgemeester Kammen- ga zal men nu spoedig goedkeuring van GS. kunnen verwachten. Hoewel men met de toekenning van subsidies over het algemeen nog al karig is, kon de gehele raad nu instemmen met de door B. en W. voorgestelde bijdrage aan het comité voor de bejaarden, groot f 150,- waar mede men o.m. wil proberen een be iaarden*** te beginnen. Geringe verhoging De door burgemeenster Kammenga voorgestelde verhoging van de wet- houderswedden, aan de hand van de richtlijnen van G.S. kon ook vorige malen al weinig enthousiasme bij de raad opwekken. Opnieuw bracht de voorzitter, nadat het voorstel vorige maal was aangehouden, de zaak ter sprake. Waarschijnlijk rekening hoedend met de tegenzin van de raad om tot verhoging over tegaan stelde hij voor de vergoeding vast te stellen op f 760 per Jaar (G.S. voor 1963 f1122,- en voor 1964 f1221,-) Dit bleek echter nog veel te hoog gemikt te zijn, want de heer Van Spijkeren vond dat f575,- meer dan genoeg was. Bij stemming bleek de raad achter de heer Van Spijkeren te staan, want zijn voorstel werd met 4 tegen 2 stemmen aangenomen, zodat de ver hoging slechts f65,- zal bedragen. Een voorstel, dat naai- de voorzit ter zei. alleen maar opbrengt en niets kost, betrof de woon forensen- belasting. De raad vond dit ook. zo dat degenen, die een bungalow of woonboot hebben, zonder hun hoofd verblijf in Rijnsaterwoude te heb ben, voortaan belasting zulle nmoe- ten betalen. Ook de wijziging van de legesheffing werd zonder discussie aangenomen. van een aantal bezwaren welke wa ren ingediend door bewoner* var Molenpad. Hoewel deze bezwaar schriften te laat waren ingediend dus niet ontvankelijk waren, bracht burgemeester Kammenga *e toch ter sprake, omdat naar hR meende b|J de bewoners van het Molenpad de nodige misverstanden waren gereten over de bedoeling van het uitbrei dingsplan. Uit de discussie werd duidelijk dat cok de raadsleden de materie zeer moeilijk vonden, maar de voorzitter slaagde er in iedereen te vertulgen van de goede bedoelingen van F W. Voor de onrust van de bewoners van het Molenpad, die in de onderstelling zijn, dat de gemeente hun eigendommen of grond zou wil len onteigenen, bestaat geen enkele aanleiding, verzekerde de voorzitter enkele ongeruste raadsleden. Ook Wethouder Visser vond al die rust wat voorbarig. Nadat iedereen overtuigd was werd het uitbreidingsplan definitief vast gesteld. De KW. 221 „Arie Jacob komt volgende week in de vaart en is dus de nieuwste aanwinst voor de Katwijkse vissersvloot. Deze modern ingerichte kotter werd gebouwd door de Moto ren- en machinefabriek Gebr. de Mol voor rekening van rederij H. Krijgsman. Het schip ligt thans te pronk aan de afbouw- kade in het Prins Hendrikkanaal Dinsdag vertrekt de KW. 221 naar IJmuiden. Na de technische proefvaart volgt donderdag de overdracht aan de reder. (Foto L-D./Jaap x. Duljn, Xatw. a/Z.) Diploma-uitreiking Nijverheidsschool Martha-Stichting ln de tekenzaal van de Nyverheids- avondschool van de Martha Stichting vond gisteravond de sluiting plaats van de cursus 1%J—1964. De direc teur, de heer A. Hoekstra, begroette hi het bRzonder de directie van de Martha-Schichting, de heer C. Swe lls, die de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Leiden vertegenwoor digde en de heer G. W. Port, consu lent van de Stichting Regionale Or gaan Zuid-Holland Noord. De directeur maakte voorts de be vorderingen bekend, waarna ds. J. Veen Öe diploma's uitreikte. J. F. Va lenten ontving uit handen van de heer Sweris de eerste prijs van de dam de tweede prijs voor de door hun Kamer en J. Lange laar te Zwammer- geleverde prestatie's. Deze prijzen be stonden uit diverse gereedschappen. De lijst van geslaagden en gedi plomeerden ziet er als volgt uit. Van I naar Ilde klasse. C. Groote, S. C. K. Idelenburg, H. van Koperen, P. R. Smits, F. A. Aronds, P. Elberse (voorw.), J. Koolaard, Ph. van Norde, J. C. Posthumus en G. van Spengen, allen te Alphen, L. Verdoiyn te Zwammerdam, Drie niet bevorderd. Van nde naar Hide klasse; A. Broer, B. A. van Eijsden (voorw.), D. Koster, J. P. plinter. H. M. Bruné, J. W. J. van Gelder, W. Verbeek, al len te Alphen. Twee niet bevorderd. Diploma A; A. M. G. van Dijk, J. Zaal, P. J. Zutdam, W. de Neef P. Verlooy en P. F. Dongelmans allen te Alphen en G. Helling te Hazers- woude. Van de IVde naar de Vde klasse. A. Domburg. A. N. Haak. H. Meijers, A. J. Valk. J. W. Valk, H. van Veen er. H. N. Knol allen te Alphen en D. Scheer te Koudekrek aan den Rijn. Diploma B.: M. Idelenburg, C. Koopman en J. M. H. Rens te Al phen. J. H. Griffioen en J. Lange- laar beiden te Zwammerdam, J. P. de Bnüjn te Waddinxveen en J. F. Valentijn te Ter Aar. Uitbreidingsplan D® vaststelling van het uitbrei dingsplan „Leidse Vaart" bracht de tongen in beweging, naar aanleiding De tweede rit van de zomeravond competitie, die door de Ren- en Toervereniglng „De Bollenstreek" als een klasscmentswedstrjjd werd ver reden, is een volledig succes gewor den voor de broers Van Lierop; Siem zegevierde bJJ de A-klassers, Harry was de beste B-klasser en Rob triomfeerde by de C-klassers. De A-klassers moesten het kleine Boonderparcours zeventien keer af leggen en daarbij viermaal een sprintje maken voor de punten. De klassementen werden gewonnen door Siem van Lierop (2x), Willem Knop pert en Leo v. d. Berg. De uitslag luidt: 1. Siem v. Lierop 11 p.; 2. A. Caspers 8 p.; 3. L. v. d. Berg 6 p.; 4. w. Knoppert 2 p. HaiTy van Lierop (2 x), Cees van Stein en Jan Gellings. De uitslag: 1. Harry van Lierop 11 p.; 2. J. Cei lings 6 p.; 3. C. van Stein 5 p.; 4. W. v. d. Aar 4 p.; 5. B. van Leeuwen 2 p. Rob van Lierop wist bij de C-klas se rs alle vier de klassementen te winnen en werd onbedreigd winnaar. De uitslag: 1. Rob van Lierop 15 p.; 2. N. Teeuw p.; 3. H. Berbee 2 p.; 4. R. Bisschops 1 p. Ook Ronkes bracht het by de jeugdklassers tot vier klassements triomfen. De uitslag: 1. M. Ronkes 15 p.; 2. P. Bemelman 8 p.; 3. J~ d. Berg 2 p.; 5. Kritiek op liet produktschap Er waren niet zoveel narcissen- kwekers naar „Het Bruine Paard" in Sassenheim gekomen om het vyf- tigjarig bestaan mee te vieren van de vereniging, die zoveel voor hen heeft gedaan. De voorzitter, de heer M. Zandbergen, kon vry optimistisch xyn. Het gewas staat er behooriyk by en als er geen ongelukken ge beuren zullen we een normaal gewas oogsten, zei hy. Er is voldoende be langstelling voor de narcissen en er worden behoorlijke pryzen gegeven. die wat rigoreuzer dienen te worden be streden. Er zal zwaarder moeten worden gekookt. Aangetaste partyen moeten zeker het eerste jaar van de constatering geheel vier uur ln warm water van 45 gr. C. worden gezet. De 43.5 gr. C. is verleden tijd. Het beste is om een week voorw arm te te geven by 30 gr. C. en 24 uur te weken. Als men wil koken na de vijftiende augustus dan moeten de voorbeham delingen vervallen en weet men da men de partyen twee Jaar in hun geheel moet koken. Doet men voor de 15de dan kan het volgend jaar het leverbaar worden verkocht De import, uit Engeland moet altijd worden gekookt, omdat er aaltjes kunnen zitten. De voorzitter ging weer stevig te keer tegen dc maatregelen, die door het Produktschap voor Siergewassen worden getroffen. Engelse kwekers Seist 2 p.; 4. O Sanders 1 p. In de eerste rit van de competitie om de „Metz"-beker, die door „De Bollenstreek" als een korte tijdrit over één ronde van 3.5 kilometer op het kleine Boenderparcours werd verreden, heeft Ko Oele zich onbe twist de snelste getoond. De slanke Lissenaar. die de laatste tijd sterk naar voren is gekomen in de per soonlijke achtervolgingen, bleef zijn Uitslag A-klasse: 1. K. Oele in 4 min. en 46.1 sec.; 2. J. Aarts 4.58.5; 3. C. Stroombergen 5.007 4. J. van Dtfk 5.04.5; 5. L. v. d. Berg 5.07.4; 6. Siem van Lierop 5.10.8; 7. A. Cas pers 5.17.1; 8. C. Boot 5.21.0. Uitslag B-klasse: 1. B. van Leeu wen 5.11.2; 2. T. Zeldenthuis 5.12.0; 3. C. van Stein 5.12.4; 4. Harry van Lierop 5.14.5; 5. P. v. d. Aar 5.14.8; 6. J Geilings 5.15.3; 7. W. v. d Aar 5.19.7 8. J. Deegnaars 5.29.8; 9. H. Teeuw 5.31.6. Uitslag C-klasse: 1. Rob v. Lierop 5.34.4; 2. R. Bisschops 5.36.4; 3. H. Berbee 5.54.6; 4. N. Teeuw 5.56.4 Uitslag jeugdklasse: 1. P. Bemel man 5.33.1; 2. M. Ronkes 5.41.1; 3. B. van Beek 5.48.2; 4. D. van Seist 6.01.9; 5. P. v. d. Berg 6069; 6. H. Smit 6.14.8; 7. G. Sanders 616.8; 8. B. Nederstigt 6.22.8. Loodgieter in het zilver Hei zal voor de heer L. J. van der Veer uit Leiden op 1 juni zeker een gedenkwaardige dog worden. Hy is dan 25 jaar, in dienst by het in- staUateursbedryf, de firma IJssel- muiden en Zonen te Voorhout. De heer Van der Veer ls in Voor hout een zeer goede bekende gewor den en velen weten niet beter of hy hoort in deze gemeente thuis. Door zyn werk als loodgieter (veel repara ties aan huis bij de Voorhouters) heeft hy zich door zyn rustige ben voor deze medewerker. Zo hoorden wy dat de heer Van der Veer in de oorlog 1940-1945 voor zeer velen een reddende engel ls ge weest, wanneer er oude kookpannen gerepareerd moesten worden of wel z.g. wonderkacheitjes gemaakt. In deze tyd was hy velen, door zyn rustig optreden en werken tot grote steun. De heer Van der Veer heeft toen de tyd nog gekend, dat hy van zyn woonplaats Leiden moest lopen naar Voorhout. Er waren geen fietsen meer. Hy bleef in Voorhout slapen en eten en ging met het weekeinde naar huls. Dat kon toen niet anders en het was de beste oplossing om zyn zo noodzakelijk werk te verrich ten. Het zal deze trouwe medewerker van de firma IJsselmuiden, die op 1 juni a.s. 's middags 5 u., recipieert in café „Boerhaave", zeker niet belangstelling ontbreken. Stichting Leidse Werkplaatsen plaatsen sinds kort is deze veranderd in Stichtnig Leidse Werk plaatsen (Red.) - een optimistischer geluid laten horen dan in 1962. De lonen van de werknemers konden in het afgelopen jaar in overeenstem ming worden gebracht met die de gewone GSW, hetgeen voor vry- wel allen een belangryke financiële verbetering bracht. Bovendien werd door het Depar tement van Sociale Zaken en Volks gezondheid een nieuwe gesteld, de zgn. B-regeling, waardoor het mogeiyk werd nieuw geplaatsten het mogelijk werd nieuw geplaatsten via deze regeling een arbeidstraining te geven. Een begin kon ook worden gemaakt met de medische begelei ding van de werknemers. Verbiydend was verder dat ln het begin van dit jaar de rUksgoedkeuring afkwam voor de bouw van een nieuwe inrich ting. Op 31 december jj. waren 103 mannen en 67 vrouwen in de werk plaatsen tewerkgesteld. mogen wel bloemen en bollen verkopen en wy niet. Dat is geen kwestie van geiyke monniken, geiyke kappen. Het PV-S handelt toch onbegrUpelijk, want men gaat daar eerst met de buitenlandse organisa ties spreken over de pryzen en dan pas met de Nederlandse. Het be stuur van „De Narcis" is tegen ver laging va de minimumexport prijzen van grove narcissen met 10 procent. De voorzitter noemde dit het span- ?n van het paard achter de wagen. Eigenaardig was. dat in deze ver eniging de oorspronkelyke gedachte de oprichters, de heren R. H. Beerhorst. en ds. Wüstenhoff toch nog steeds leeft. De heer Beprhorst had nameiyk een proeftuin aange legd. waar hy de narcissenkwekers uitleg en voorlichting gaf. De later door de vereniging ingestelde keu ringsdienst is ook veel meer een voorlichtingsapparaat dan een con troledienst. Prof. Van Slogteren heeft deze controleurs eens de soldaten aan de frontiyn genoemd. Dat waren ze in het begin zeker, want niet ieder was erop gesteld om voorlichting te krij gen. Men zag dan zyn eigen fouten zo goed. Het gevecht met de kwe kers is in ieder geval wel gewonnen. Volgens de voorzitter zal men in de toekomst moeten zorgen voor een goed assortiment en vooral een pri ma gezond produkt. Alleen op deze wyze zal men de concurrentie met het buitenland kunnen winnen. By het herdenken van het be staan zün zeer vele oude herinnerin gen opgehaald, waarby vooral de heer Th. R. de Vroomen, een van de oudste leden, het werk van prof. v. Slogteren zeer prees. Deze heeft met zijn medewerkers in de jaren om streeks 1920 de cultuur gered. De eveneens jubilerende admini strateur H. J. v. d. Laan kon ook nog wat herinneringen ophalen. Hy kreeg van de voorzitter een enve lop met inhoud. MARKTBERICHTEN i 120-265 per bos. Lelies 200-350 l Anjers: rood 15-22, 11-19, Rozen: Roselandla 8-13, Parel 6-13 per stuk. KATWIJK AAN DEN RJJN. 29 met Groenteveiling: waspeen per kist Al bloemkool per 100 st. Al 37-71, BI 21- 60. andijvie 9-28. kroten per 100 bos 13-38, prei Al 59-72, A2 11-17, B2 11- 12, rabarber 10-17, sla per 100 st. 6-13. sla-ulen per 100 bos 15-20, spinazie 23-30, spitskool 21, radijs per 100 bos i narcissen. De gewassen ston- KH* best, de belangstelling alle partijen werden Elsenhower 60. Triumph tulpen: Llmo- sa 35, El mus. brede rand 45. Demeter 90. Aristocrat 70. Enkele late tulpen: G. W. Leak 45, Rosv Wlngs 55. Smiling Queen 85. Ossi Oswalda 40. White Thlumphator 38. Parkiet tulpen: Par rot Wonder 45, Dubb. late tulpen: Mer- cate 38. Bonanzo 40. Narcissen: Mount Hood 35. Mary Copland 65. RIJNSBURG, 29 mei Violieren 10- 12. Margrieten 60-160, Robinson 250- 350, Red King 260-400, Mlmie 160-220, Korenbloemen 240-300. Dlv. gladiolen 25-40, Ixla 450-500, Papaver groot 12. Gerbera 1 26-35, Am. Anjers: Sim wit 13-17, rood 12-19, roze 12-17, Arthur 12-17, Tangerina 18-22 alles per 100, Lathyrus 35-50, Damast 30-35, Dui zendschoon 65-100 per bos. BOSKOO>, J.9 mei Butterfly 170- 200, Duisburg 140-240. White Butter fly 220, Pink Sensation 340, Vlerlanden 220-170, Offmann 160, Newyorker 210, Peperomla 36, Aphalandra 110, lm patlens 22. Hedera glazier 39-33-42, Elie 240-280. ld. gemengd 40. Rhodo lila 110-80, Madelieven 110 per kist Delphinium 14. Phlox 14. TER AAR. 29 Export kom- ulen 9 per bos. andijvie 15-21. rabar ber 15-24, spinazie 22-28, peulen 1 2- 3.20, ld. 2 50-1.70, snijbonen 2.80-3.90 snijbonen stek 1.80-2.40. waspeen 73 13-15 alles per kg. bloemkool A 65-77. B 50-64. C 39-48, D 11-27 komkommers 18-25, ld B 13-17 alles p. st.. aardbeien 57-74 per doosje, to maten binnenland A 7.90-8 60. ld' CC 3 60 per bakje. Bloemen: Salvia 15 AJrlkanen 10-11, Sneeuwkleed 7-8 per

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 13