wat is wijsheid? UILTJE ELISABETH MOOY KAN NIET TEGEN DOMME MANNEN Psychiatrisch rapport in televisiereclithank SOUBRETTE: VOLTREFFER Naar beroepsleger in Frankrijk Flauw aftreksel van Beatlerig lawijt" SCHUW* CITROEN MET EEN ENKEL WOORD Kodak LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 29 MEI 1964 L.D. OVER RADIO EN T.V. L.D. ÓVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. buut als negentienjarige wéét nu wat ze wil. Ze gaat vooralsnog dóór. Maar niet meer als ze getrouwd zou zijn. „Ik ben geen carrièrevrouw", stelt ze vast, „stel je voor dat je met een zakenman trouwt, die veel reist. En juist als hy thuis komt zou je er dan niet kunnen zijn. Nee, dat gaat hele maal niet." Of het dan met alle geweld een zakenman moet zijn? „Ik kan niet tegen domme mannen. Ik moet er tegenop kunnen kyken. Anders klets Geen mannenwerk Zij zet haar bespiegeling nog even door: „Kijk nou maar eens hoeveel zaterdags de ramen staan l. Da's niks, da's geen man nenwerk. Of ze staan met de bood schappentas bij de zelfbedienings winkel Het oordeel van een tn sommige opzichten tamelijk hard meisje, dat een beetje de weg schijnt te zijn kwijtgeraakt, tussen haar openbare leven en een privé-bestaan. „Ik ga niet naar dure mode-toe standen. Een bloes of zo, doet het geweldig op het scherm. En niemand lie kan zien of die bloes één tientje of drie tientjes heeft gekost. Als je in bloot-met-een-petticoat komt, denken ze dat je ook een liedje gaat zingen. Wij zijn geen stars tenslot te". r ELISABETH MOOY met haar hond Copter. NTS zoekt andere financieringsregel! ng Ook journaal op tweede net Met ingang van een nog nader te bepalen datum zal de N.T.S. op het tweede net ook een volledig niéuws- journaal gaan verzorgen, zo heeft de N.T.S.-voorzitter Schüttenhelm meegedeeld. Naar aanleiding van het feit dat de N.T.S. in geldnood verkeert, door dat de begroting door de regering niet is goedgekeurd, verklaarde de N.T.S.-voorzitter, dat momenteel de mogelijkheden bestudeerd worden om te komen tot een andere wijze van financieren van de N.T.S., opdat der gelijke onaangename verrasingen in de toekomst worden voorkomen. De nieuwbouw in het omroep- kwartier vordert langzaam maar ze ker. Eind volgend Jaar komt de eerste tv studio klaar, één van de drie waaraan gebouwd wordt en die elk 650 vierkante meter speelvloer zullen hebben. De nieuwe studio's zullen meteen ingericht worden voor het maken van kleurentelevisie. Begin eens met Uiltje d'Or, de lichte senorita in het handige, rode blikje. „Spreek-rust" voor een hese tv-omroepster (Van onze Haagse correspondent) ELISABETH MOOY (24) verschijnt al een poosje niet meer op de vaderlandse beeld buizen. Ze bewoont intussen met (geringe) geldzorgen en met een hond en een kat, haar Rijswijkse flat en spreekt hees tot de leveranciers. Mijn stem banden zegt ze „liggen als een krul in mijn keel". Prof. dr. H A. E. van Dis- hoeck uit Leiden heeft twee maanden ,,spreek-rust voorge schreven voor het meis«e van de knipoog naar miljoenen, dat nu met een timbre dat op zijn slechtste moment herinnert aan het blaffen van een hofhond, het contact met de buitenwereld niet minder levenslustig dan voor heen, onderhoudt. Normaal leven r" zonder meer „hees" en het was moeder Mooy, die bezorgd uitriep dat het niet langer derfde inkomsten betaalt, heeft nim mer blük gegeven van verontrusting, óók niet toen de laatste woorden van Elisabeths zinnen, tot onverstaan baar geluid vervielen. En nu zit ze dan thuis. Met onder andere de hond Copter, die Neder land kent van een mislukt tv-optre- den. Géén feestavonden voor mili tairen meer, géén verenigingsfestij nen, geen modeshows, geen televisie. Het is niet voor niets dat Elisabeth Mooy zegt: „Ik kan nu eindelijk eens normaal leven. Zoals iedereen". Mooi plaatje in Wassenaar vinden spijkerbroeken liet netjes. Ik ben immers altijd net mooie plaatje? Ze willen dat ik dat ook blijf. Aan de andere kant. Etn heleboel mensen vinden het toch wel fijn dat je óók een gewoon mens bent. Ze kennen me eigenlijk alleen maar op een voetstuk, maar ik loop toch net zo goed op straat? Nee, od een plaatje zijn ze gauw uitgeke kenOp een normaal mens niet geloof ik. Iedereen heeft een beroep. Ik ook. Is het een leuk beroep, tv-om- roepster? Elisabeth Mooy denkt na. Het antwoord geeft de volwassen kijkgeldbetaler weinig illusies. „Kin derprogramma's die zijn leuk, meent zij hees. „En dat gastvrouw spelen bij militairen ook. Laatst was ik bij een avond van een bouwvak- kersvereniging: een zaal vol mensen met glimsnoeten in nette pakken. Daaraan kan je je honderd procent 10 StukS Leven. En verder doe ik dan nog i- luchtreclamebe- senoritas van 14 t/m 18 ct sigaren van 20 t/m 33 ct Korstje Jazeker, Elisabeth Mooy gaat die in het luchtruim achter vliegtuig wensen te adverteren. Ach", zegt ze zelfverzekerd; „de en tree is gemakkelijk. Maar om dan met een contract weg te gaan, da's iets anders. Het omroepen van tele visieprogramma's is maar een gering deel van haar veelomvattende werk zaamheden. Het korstje van het lende' brood", zegt Elisabeth Elisabeth Mooy, die nu I van Joego Slavlë heeft gisteren lachend kan praten over haar de- I Russische minister van Defe (Van onze Haagse correspondent) De VAR A-televisie zal op maandag 8 en woensdag 10 juni weer een zitting van de televisierechtbank" uitzenden. Ditmaal recht streeks uit Tivoli in Utrecht. Voor het eerst zal de tv-rechtbank niet ondier voorzitterschap van prof. Belinfante staan, maar van mr. J. Roelse, de placht te zitten. Mr. Roelse is wethouder van Hil versum. Hij vervangt prof. Belin fante, omdat deze laatste op de uit zenddagen buitenlands verblijft. Auto-ongeluk De tv-rechtbank zal ditmaal de zaak behandelen tegen de zoon van een garagehouder. De jongeman wordt er van verdacht de hand te hebben gehad in een auto-ongeluk, dat het leven heeft gekost aan een kruidenierszoon uit zün dorp. Het motief voor deze misdaad zou gele gen zijn in het feit dat verdachtes meisje met hem gebroken heeft, om zich te verloven met de kruideniers- die altijd aan prof. Belinfantes rechterhand chiatrisch rapport zijn toerekenings vatbaarheid ongetwijfeld uitvoerig ter sprake komen een nieuw ele ment in de zaken van de tv-recht bank. Clandestiene zender tot zwijgen gebracht In samenwerking met de Rijks politie te Terborg en Silvolde hebben opsporingsambtenaren van PTT de clandestiene zender „Montana", ook uitzendend onder de namen „Hilly Billy", „Tivoli" en „Mexico", opge spoord en in beslaggenomen. Daarbij is proces-verbaal opge maakt tegen een 16-jarige van Silvolde (gem. Wisch). Glimlach en vertedering tot zelfs ontroering toe Petra Laseur speelde gisteravond in Devals Soubrette" een adorabele Fran^aise met een adembenemend accent, heel veel al lure en al het goede wat er verder over te verzinnen valt. Zij had het niet „van vreemd". Meegedeeld werd dat haar moeder, Mary Dresselhuys (die in het stuk als haar schoonmoeder de „opkomst, ondergang en wederopkomst van een familie in goede doen" ragr fijn typeerde) alweer ruim 20 jaar geleden de rol van de Soubrette heeft gespeeld die Petra nu speelde. Omdat ik mij herinnerde on langs een foto van Petra Laseur te hebben gezien met haar baby op de armen, zonder te kunnen recapituleren of dat een zoon of een dochter was, heb ik de heer A. Viruly opgebeld, de echtgenoot van Mary Dresselhuys. weg, dat we een bijzonder plezierig stuk hebben gezien, dat niet alleen tot veel vertedering en geglimlach aanleiding gaf maar af en toe ook tot ontroering. Gerard Rekers had „Soubrette", ook al speelde het in New York, te recht met een fraaie Franse slag ge- regiseerd en ook had hij een geluk kige hand gehad bü de verdeling van de rollen, met Joan Remmelts, Inge borg Elzevier, Jan Teulings, Jan Grefe en Paula Petri als de voor- naamsten die nog ongenoemd bleven. Het fraaie en handzame decor was van Nic van Baarle. en ook de souf fleur verrichtte bescheiden zün werk, zodat gesproken kon worden van een jewelste. Met waardering kan verder mel- ;ebreid"met de "letter „X" (Ramses I ding worden gemaakt van de defini- X. Shaffy stond op de rolverdeling) tieve, alles omvattende Tellem-do- Dm later verwarring te voorkomen, cumentaire, die alleen te lijden had Een en ander neemt natuurlijk niet I onder de wetenschap die we al uit de Ik heb hem uitgelegd dat het mü goed zou uitkomen als de baby van Petra een dochter was, zodat ik in mün recensie de lijn moeder-dochter- kleindochter als Soubrette zou kun nen doortrekken, maar de heer Viruly moest mü teleurstellen: het was een zoon. „Als journalist lijd ik met u mee", voegde hü eraan toe, om het leed wat te verzachten vertelde hij dat Mary Dresselhuys, toen zü het Franse kamermeisje speelde, in ver wachting was van Petra, zoals Petra weer in verwachting was van haar zoon toen „Soubrette", nu weer enige tijd geleden, op de band werd opge nomen. De verwachting is nu, dat deze zoon te zijner tijd de rol van Eric zal spelen reden waarom Ram- j ^toeffS Teveel aan dienstplichtigen verwacht Als de dienstplicht zoals hü nu is, gehandhaafd blüft, zullen er van 1966 af veel te veel soldaten in Prankrük zün. Dit is de conclusie van een studie, gemaakt door de ge nerale staf van het Franse leger. De generale staf schat het aantal Fran se jongemannen van 20 jaar dat dan onder de wapenen geroepen kan wor den op 420.000, terwül de drie onder delen van de strijdkrachten jaarlüks maar rond 200.000 man in totaal no dig zullen hebben. De generale staf wil het „overschot" aan dienstplichtigen niet zo maar vrijstelling geven, doch onderbrengen bü de burgerlijke verdediging of andere para-militaire organisaties. Ook in het atoomtijdperk zal „leder een moeten dienen", maar niet altüd bij de strijdkrachten. De generale staf wüst voorts op de technische scholing, die in de toekomst voor de militair noodzakelük zal zün en die een langere diensttüd zal vereisen. Daarom zal men steeds meer een be roep op vrüwilligers moeten doen. Dit betekent dat het beroepsleger ook in Frankrijk geen utopie meer is. voorgaande afleverinkjes over de Tel- lem hadden vergaard. Ik kon me niet aan de indruk onttrekken, dat deze expeditie toch niet heeft geleverd wat er van verwacht werd. Zowel ar cheologisch als „televisionair" .niet. In „Memo" had Gerard van den Berg een goed geconstrueerd vraag gesprek met zeven leden van een groep Nederlandse jongeren, die in Columbia een „gemeenschapsontwik kelingsproject" gaan helpen ver wezenlijken. Van den Berg bewaarde dt nodige afstand tot deze onderne ming, niet ten onrechte als men hoorde dat zo'n meisje net de kweek school voltooid had en met drie maanden praktük de Columbianen wil gaan helpen bü het onderwüs. Ik heb een vraag gemist van Van den Berg: of de deelnemers al wisten welke taal er in Columbia gesproken wordt? Nico Scheepmaker. RADIO EN TV VANAVOND „Beet" heet het N.T.S.-programma aan de vooravond van het visseizoen, met flitsen uit de zondagochtend- bijeenkomst van de Club van 100 in het Amsterdamse City Theater (8.45 uur). De VARA brengt om 9.35 uur een aflevering van Dr. Kildare op het scherm. In het voorprogramma vraagt men zich af, waarom de ene verdienstelüke Nederlander een bron zen ere-miedaille krijgt en de andere Ridder in de Orde van de Nederland se Leeuw wordt. Dolf van der Linden dirigeert het Metropole-Orkest (VARA, 9.05 uur). Om 9.35 uur wordt de eerste van een serie documentaires van Tom Pauka en GabrI de Wagt herhaald over psychisch gestoorde mensén. De titel is: „Signalementen van het andere ik" (9.35 uur). Johan Bodegraven en Jan Filius stelden voor de NCRV het program ma „Prisma" samen, dat dit keer „visserslatün" als onderwerp heeft. Ook aan dit programma werkt de Club van 100 mee. VOOR ZATERDAG 30 MEI Hilversum I, 402 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgym. 7.20 Soc. strijdlied. 7.23 Lichte gram. finish: sportniepws. 13.00 Nws. 13.15 VARA-varla. .13.20 Radio Jazzclub. 13.50 V. d. twintigers. 14.25 Lichte gram. 14.45 Meisjeskoor. 15.05 Utlek zo ingewikkeld?, i Operamuz. (Om 16 00 Boekenwijsheid. 16 50 Zang en plano: lichte muz. 17.15 Pia noduo: lichte muz. 17.35 Licht ens. 18 00 Nws en act. 18 20 Lichte gram. 19.00 V. d. Lichte gram Kerkelijk Leven Harde J. C. de Ble te Aalst. Aan- Goes (als pred. voor buitengew. werkz.) J. v. Beek. voor ganger van de afd. Vrijzinnig Her vormden te Vlisslngen. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Gouda C. Verhagé te „Freddy and the dreamers" bij AVRO (Vanc rtv-medewerker) De Hilversumse tienerjeugd heeft braaf geklapt, gefloten en gestampt ter meerdere eer en glorie van vijf Engelse jongelui, die onder de naam "Freddie and his dreamers" „lawaai maken". De AVRO-televisie had hpt groepje naar Nederland gehaald en maakte woensdag een opname van een half uur voor zaterdag 6 juni. Nederland is dan volop in de lang verbeide Beatle-sfeer, want op 5 juni komen de enige echte Beatles „over ons". Wü verdenken de AVRO-heren zei hij. „Ga gerust ervan dat zü hun VARA-collega's iets te keer. Alles mag' van dit succes willen afsnoepen, met het optreden van Engelands tweede tienergroep. .Freddie and his drea mers" zijn overigens lang geen Beatles. Het enige dat zü met het langharige viertal gemeen hebben, is de tumultueuze lawaaierigheid en bij de „dreamers" is dat dan een kabaal waaraan nauwelijks enige muzikali teit te pas komt. hard mogelijk Alles moclit van „Freddie and hls dreamers" tot de schare tieners, die via een adver tentie naar studio-A waren gelokt. Langs vergeten wegen, hoorspel. 22.15 Muzikale com mentaartjes. 22.30 Nws. 22.40 Balani; progr. 22. m. 23.55-2- II, 298 KRO: 7.00 Nws. 7.10 Morgengebed, 7.15 Klass. orkmuz. 7.45 GeestelUk» 13.00 Nleüws. 13.15 13.18 Amateur-accordeonork, se les. 14.00 V. d. Jeugd. 15.00 Metropole-ork. en zangsolist. 15.4( Licht pianospel. 16.00 Voor Jonge men- •n 16.15 Jazzmuz. met comm. 16.4C latennws. 17.00 40 Jaar Kath. Unlver- telt. lezing. 17.20 Klass. gram. 17.3C oekbespr. 17.40 Roulette, muzikaal lelletje. KRO: 18.00 Rep. Academische zltl Kath. Universiteit te Nijmegen. 1 Lichte ork. muz. 18.50 Lichtbaken, 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.22 Sport- periscoop. 19.30 Brabants-ork, krant: Informaties uit het buitenland. Brac, cabaret. 22.20 ikbespr. 22.30 Nieuws. 22.40 t: discussie over de verschlj. ningsvorm van de kerk in de wereld van vandaag. 23.10^]^preking van TELEVISIEPROGRAMMA VPRO: 15.00 Beroemde filmcloww. 15.20 Genevlève, speelfilm. 16.40 Onbe-I kende sporten. 17.00-17.45 V. d. kind NTS: 19.30 Portret van een (III). NTS: 20.00 Journaal bericht. NTS: 20.20 Franse chansons. 20.55 Filmsterportret. rerk (dl. 3). NTS: 22.50-22.55 Jour- aal. Experimentele uitzendingen op hd weede net (kanaal 27). NTS: 20.15-22.00 Elner wlrd gewin- ten, nieuwe aflevering van de grots Europa-Quiz. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 m, 12.00 Kroniek v. d. automobilisten, 12.30 Interviews. 12.55 Weerber. en progr.nws. 13.00 Nws. 13.10 Hersengym, 13.40 Interviews en gram. 14.10 Hoor- spel. 15.10 Hoogtepunten uit de pro- van de afgelopen week. 16.00 7. 16.30 Klass. en moderns 5 Weerber. 18.00 Nws. 18.10 18.15 Berichten keer. 18.17 Sport. 18.45 Amus.muziek 22.00 Nieuwi Engeland, BBC Light Programme, 500 en 247 m. 12.00 Lichte muz. 12.32 Gram. 13.4 Nws. - Pi Lichte muziekfestival. 22.00 Ouderwet se dansmuz. 22.31 Uitsl. baluitslagen: BraziliëEngeland. 22.31 Jazzmuz. 23.55-24.00 Nws. Nordwestdentseher Rundfunk, 309 12.00 Nws. 12.15 Amusmuz. 13.00 Nieuws. 13.15 Amusmuz. 14.00 Gevar, muz. 15.30 Jazzmuz. 16.00 Nws. 16.05 Dansmuz. 17.35 Dansmuz. 18.55 Klok gelui en koorzang. 19.00 Nieuws. 19.20 Koorzang. 19.40 Die geschiedene Fran, operette. 21.30 Nws. 22.40 Gevax. muz. 24.00 Nws. 0.10 Dan», muz. 1.00 Lichte orkmuz. 2.00 Wee:- ber en gevar. Frankrijk. 2 12.00 Gram. 12.30 Nws. 12.42 Klam, en moderne muz. 15.15 Boheemse 16.00 Gevar. muz. 17.00 II fllosofo Cam,pagna. ppera. 19.58 Nws. 12.00 Nws. 12.03 Nwe grai 12.25 Weerber. en meded. 12.30 Amu progr. 12.55 Progr.-overz. en ber. 131 Nws. 13.20 Tophits. 14.00 Nw Berichten v. d. automobilisten. 14» Gevar. muz. (Om 14.50 Gram.). 158 Nws. 1503 Hoorspel. 16.27 Fllmkrtl Nieuws en comm. uit Amerika. 104 Lichte muz. 20.00 Planorecital met kest. 23.00 Nws. en ber. 23.15 En spelen de juryleden23.55-24.» 484 m.: 12.18 Gevar, 15.03 Gevar. muz. 16.03 Bel Cantopro gramma. 17.00 Nws. 18.03 19.08 Lichte muz. 19.30 Maar toen de Engelse knaapjes, compleet met slordig geknipte boe- venhoofdjes en zeer luidruchtige gitaren op het podium sprongen om eens lekker gek te doen, was de reactie van het jeugdige publiek zo flets, dat de ampex-band tot twee maal toe moest worden stopgezet. „Jullie moeten echt wat meer te keer gaan. Zo kan Freddie niet werken", riep een wanhopige floormanager het publiek toe. Opnieuw begon de zeer beweeglüke Freddie te dartelen, te springen en te jammeren, zodat de lieve Hilver sumse jeugd weinig anders kon doen dan de longen wjjd openzetten om hem de noodzakelüke aanmoedigin gen te geven. Karei Prior wreef zich terzijde vergenoegd in de handen. „Heerlijk", zei hü voor zich heen, „heerlük". Flauwekul en zün maats echt niet de overtuiging waren toegedaan serieus muziek te maken. „We doen het alleen maar voor de flauwekul gisteren bekendge- Staten hebben maakt, dat d mlsche hulp aan nationalistisch- Chlna midden 1965 zal ophouden, ge zien de „gezonde economische groei" Maar de militaire b(J- totaal 3,6 miljard dol- Rassenscheidlng Ameri kaanse departement van Buiten landse Zaken heeft gisteravond kelljk cafetaria politie vastgehouden ..sn de eigenaar van geen klacht tegen hem en vrijgelaten de cafetaria wilde Judy Garland ziek De Ameri- der dokters. Held Mallnowskl President maarschalk Malinowski. benoemd tot „nationale held", de hoogste Joego slavische oorlogsonderscheiding. Ma linowski arriveerde woensdag in Joego-Slavlë aan het hoofd van een tien dagen aan het land brengt. Weer uitgesteld De lancering van trap volgende week dinsdag. Het Honi minister van Buitenlandse Janos Peter, is gisteren KSÏ met premier All Sabri en vlce-pre- mler Mahmoed Fawzl. Publieke vHand nr. 1 De Zuid- afrikaanse politie heeft ln een vuur gevecht „publieke vijand nummer pon" Joseph Malatsi, met de bijnaam gedood. Malatsi geleden voor de tweede maal uit de gevangenis ont snapt. Tvfoon „Viola" De tyfoon „Vlo- la" heeft gisteren ln Hongkong wan orde en vreugde gebracht. Het ver en duizenden werden dakloos, tyfoon ook vreugde bracht, rantsoenering op. •vlucht Acht Oostduitsers zijn 'ïr-Saksen ln West- Drie van hen, 21 Jaar, raak- mljnenveld doch ongedeerd Westduits gebied te en. BINNENLAND het Hil ton-hotel in Amsterdam uitgeroepen tot Mlss-Brll 1964. De juryleden, on- Mleg B0uwmarii de actrice Martie Verdenlus, Haan gekozen, waarbij de keuze van het Juiste brilmontuur bü de gelaats- vorm, haarkleur en huidtint van be slissende betekenis was. Vorig Jaar bereikte José bij de Mlss-Bril-verkie- zlngen een tweede plaats die haar f 500,- opbracht. Gisteravond legde zü beslag op de eerste prijs van f 1000.- plus een set van drie bril- Geiukkig ongeluk De Jan Wessellng Zwolle overleefd. Het ongeluk gebeur- getje zonder goed uit te kijken oj fiets passeerde. Waarschünlijl Nationaal monument Het natio naal monument op de Dam in Am- grote beurt werken dagen onderste gedeelte onder handen te ne: Men heeft geconstateerd dat de tuurstenen platen vanuit de voegen nale monument in de steigers te staan voegen tussen de Haringvlietbrug Om acht minu ten over vüf gistermiddag kondigd de gillende scheepshoorns een h torisch ogenblik aan: de laatste overspanning van de Haringvlietbrug, die Goeree-OverHakkee uit zijn iso lement zal verlossen, lag op zün plaats. Als hij klaar is ongeveer juli zal er één rübaan voor het ver keer worden opengesteld zal deze de hü de langste KENNERS KOPEN FILMS WERKRAPPORTEN (Van hedenmorgen v nur) Amsterdam onbewolkt 23 15 35 onbewolkt onbewolkt onbewolkt Helsinki onbewolkt Stockholm onbewolkt Oslo onbewolkt 1 Kupenhagei onbewolkt 21 13 1st 24 13 ist 25 13 onbewolkt licht bew onbewolkt r bew.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 2