ROXY Nieuwe Van Disselbrug is vrijwel gereed Prof. dr. L. J. van Holk gehuldigd bij afscheid als hoogleraar Dynamisch en veelvormig Si Veel waardering voor show van padvinders ja graag! ZESTIGDUIZEND KINDEREN KRIJGEN BUITENGEWOON ONDERWIJS IN NEDERLAND Winkeliers aan Hoge Rijndijk tegen sluiting Wilhelminabrug in de zomermaanden OLVAST ^pggrioht 1 maart 1860 Donderdag 28 mei 1964 Tweede blad no. 313?I Gisteren heeft prof. dr. L. J. v, geven als Leids hoogleraar in de wijsbegeerte van de Godsdienst welke functie hij bijna 33 jaren heeft bekleed. Na het afscheids college (waarover wij gisteren schreven) werd prof. Van Holk toegesproken door prof. dr. P. A. H. de Boer namens de univer siteit, de curator dr. J. F. van Royen namens de oud-leerlingen, die een geschilderd portret aanbood, en door de praeses van de theologische studentenfaculteit. Deze sprekers brachten hun waar dering onder woorden voor de voortreffelijke wijze, waarop prof. Van Holk als geleerde en mens zijn gaven in dienst van de theo logie heeft gesteld. Holk zijn afscheidscollege ge- De curator van de Leidse Universiteit burgemeester jh, mr. F. H. van Kinschot en echt genote nemen tijdens de receptie in de ontvangstzaal van de Aca demie afscheid van prof. Van Holk en echtgenote. (Foto L.D./Holvast) Royen de persoon beid van de scheidende hoogleraar. Prof. Van Holk laat geen afgerond theologisch systeem na in zijn werk, maar wel heeft hij aan talloze theo logen van zeer uiteenlopende pluima ge en aan leken bezinning, vormge ving en inspiratie geschonken: theo logisch, wijsgerig, ethisch en even zeer godsdienstig, liturgisch en pas toraal. Een groot aandeel in het geestelijk verzet heeft prof. Van Holk in de bezettingsjaren in gijze- gebracht. Ook hierin heeft hij en principieel en moedig strij- itoond voor het devies der uni versiteit: praesidium libertatis. Dr. Van Royen herinnerde aan enkele kenmerkende gebeurtenissen en aspecten van het werk van prof. Van Holk, die in een vrijzinnige geesteshouding invloed heeft uitge oefend tot ver buiten de grenzen van ons land. De leerlingen van prof. Van Holk zijn, evenals zijn vele vrienden, vüld dankbaarheid jegens zijn Examencommissies Tot leden van lie natuur- en scheikunde m.o. 1964 zijn o.a. benoemd prof. dr. J. J. M. Beenakker, prof. dr. E. Havinga, dr. D. de Klerk, prof. dr. E. C. Kooy- dr. K. W. Taconis, allen alhier, prof. dr. E. W. Gorter te Wassenaar, dr. W. L. Groeneveld te Oegstgeest, prof. dr. C. Visser te Voorschoten en dr. M. J. Voorn te Leiderdorp. Tot leden van de examencommis sie tekenen m.o. 1964 zijn o.a. be noemd dr. H. R. Rookmaker alhier, J. Tinkelénberg te Oegstgeest en J. L. van der Linden te Voorhout. Tot leden van de examencommls- lle gymnasium als bedoeld in artikel 18 H.O.-wet zijn o.a. benoemd dr. RA.' J. Koster en dr. ir. A. M. van Deventer, beiden alhier, dr A. Bol huis te Oegstgeest en dr. D. J. Hoor da te Leiderdorp. Ir. A. F. Vlag te Lisse is benoemd tot lid van de examencommissie l.o. land- en tuinbouwkunde. Benoemd tot lid van de sub- examencommissie Duits m.o. A en B de heer J. H. Drewes alhier en tot plaatsvervangend lid de heer A. J. Weijenberg, eveneens alhier. In de subcommissie Duits m.o. B lijn benoemd tot plaatsvervangende leden dr. G. Schönle, dr. G. Wunberg en dr. M. H. Würsner, allen alhier en dx. F. C. Maatje te Oegst- Dr. C. A. Zaalberg alhier is be noemd tot lid van de subcommissie Nederlands m.o. A; prof. dr. C. C. de Bruin alhier tot lid 1 Officiële publikatie VERKEER B;r en Wethouders van widen brengen ter openbare kennis "lat het Utrechtse Jaagpad met ingang jan heden voor de duur der bestra- Hnwwerkzaamheden aldaar zal zijn af- (etioten voor het verkeer met alle towtuigen. rij- en trekdieren en vee, to beide rtoh tingen. persoon en zijn inspirerende' arbeid. Deze dank werd in materiële vorm gegoten door de aanbieding van een door Karei van Veen geschilderd portret, dat dr. Van Royen de oud-leerlingen en vrienden Prof. dr. P. A. H. de Boer herin nerde aan het belangrijke werk, dat prof. Van Holk in universitair ver band heeft verricht, en de student W. L. B. Schipper, voorzitter van de theologische studentenfaculteit, bracht de dank van de leerlingen onder wóórden. Wij vieren feest" „Wij vieren feest" was de ti tel van een grandioze padvin dersshow, die gisteravond voor een uitverkochte zaal van het St. Antonius Clubhuis werd opge voerd. Tien meisjes van het Leidse Sterrenvendel en de ge hele Leidse Dauwtrappersgroep verschenen op het toneel. Zij werden begeleid door het volks- muziekorkest van de Bussumse Impeesagroep. De leden van de Impeesagroep z*jn allen leerlingen van het Kon. Blin deninstituut in Bussum. Hun han dicap is van geen enkele invloed op de kwaliteit van de muziek. Het or kest is bijzonder origineel opgebouwd Het bestaat uit accordeons, klarinet, metallofoon, bas, gitaar, klokkenspel verscheidene ritme-instrumenten. Behoorlijk Het programma bestond uit lied jes, schetsjes en muzikale intermezzi. De teksten waren over het algemeen behoorlijk niveau. De voordracht liet soms wel iets te wen- De kostuums, decors en enscenering waren voortreffelijk. In „Zo was het toen" bleken de padvinders over gezonde zelfspot te beschikken. De algemene indruk was uitste kend, maar de meeste waardering hadden de aanwezigen (terecht) voor de prestaties van het orkest. De orkestleider, de heer R. Kem pen, vertelde ons dat In het orkest 17 meisjes en jongens van 13 tot 16 jaar zitten. Hij is als muziekle raar verbonden aan het blindenin stituut. De heer Kempen is zelf ook blind. Zijn dirigeerstok is een in strumentje, dat tikjes produceert. ities zijn voor het groot ste gedeelte van de he^r A. Samenwerking Het idee om de Bussumse Impeesa groep samen te laten werken met de Leidse Dauwtrappers en het Sterren- 'endel is uitgegaan van de heer H. -. d. Reyden. Hij is lange tijd lid geweest van de Dauwtrappers, de laatste jaren als oubaas. Hij werd 3Ms jaar geleden groepsleider bij het Bussumse blindeninstituut en zag de mogelijkheid tot samenwerken. De Bussumse padvinders waren gistermiddag al naar Leiden geko men en waren enkele uren de gasten van hun Leidse „broeders en zusters". De show van gisteravond werd onder meer bijgewoond door woordigde de Leidse Jeugd Actie. Openbare Leeszaal Reuven»" De Openbare Bibliotheek „Reu- vens" werd tijdens de verbouwings werkzaamheden aan de panden Bree- straat 25—27 om veiligheidsredenen op 24 april J.L genoodzaakt plotseling te sluiten. Óm de panden zo spoedig mogelijk weer in bedrijf te kunnen stellen is het noodzakelijk gebleken voorlopig nog gesloten te blijven. lenen, zijn hiertoe de volgen de mogelijkheden geopend: Met ingang van morgen kan men terecht voor het lenen van boeken en het terugbezorgen van vóór de slui ting van de hoofdbibliotheek geleen de boeken in de Louise de Coligny- H.B.S. in een daartoe ingerichte ruimte aan de Zweilandlaan 5. hoek Kagerstraat (tegenover het nieuwe Dlaconessenhuis Men wordt vriendelijk verzocht de lidmaatschapskaart mee te brengen. Hier is ook een collectie naslag werken en tijdschriften ter inzage. Openingstijden: maandag 2.30-5.30 en 7-9 uur; dinsdag: 2.30-5.30; woens dag 2,30-5.30; vrijdag 10-5.30 en 7-9 uur; zaterdag van 10-1 uur. Verder kunnen de lezers gebruik maken van de filialen Obrechtstraat tin de Lagere School) eni Plantage 6. Door collegiale hulp van de R.K. Bibliotheek is het mogelijk op ver toon van 'de Reuvens-lidmaat- schapskaart ook gebruik te maken van de collectie van het hoofdge bouw van deze bibliotheek, Hoge- woerd 57. Ook de Algemene Openbare Bibliotheek Oegstgeest (Rijnlands Lyceum, M. H. Tromplaanl) heeft zich bereid verklaard op vertoon van de Reuvens-lidmaatschapskaart boe ken te lenen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat terugbrengen van vóór de slui ting geleende boeken alleen mogelijk is in de bibliotheek in de Louise de Coligny-H.B.S. Aan alle leden is een uitvoerige cir culaire met adressen en openingstij den onderweg. De Openbare Biblio theek „Reuvens" hoopt binnen zo kort mogelijke tijd een vernieuwde en aanmerkelijk vergrote bibliotheek ter beschikking te kunnen stellen. Radio-opnamen in Leids stadhuis Wereldomroep, dat zij, evenals op 9 maart J.I., een uitzending uit Leiden willen verzorgen van het programma „Stemmen uit het moederland", naar respectievelijk: Nieuw-Zeeland, Australië, Indone- sië-Malakka. Zuid- en midden-Afri- ka, Zuid-Amerika, West-Indië, Noord-Amerika-Canada. De opnamen zullen worden ge maakt op maandag 22 juni aa. in de koffiekamer van het Stadhuis te Leiden. Zij, die van deze gelegenheid ge bruik willen maken om groeten over te brengen kunnen zich tot en met uiterlijk 6 juni a.s. opgeven bij VVV Leiden, Steenstraat lb. Onze stadgenote, mej. L. M. A. van Hasselt slaagde te Amsterdam voor het Associatie-e (Advertentie) Zoekt U een GOUDEN RING voor een dame of heer. JUWELIER v. d. WATER Haarl.straat 207 heeft hem Ook briljanten ringen. Ruime keuze in alle prijzen. s Juist als man kun je dat zo waarderen Een lekkere Amerikaanse sigaret Sociale Raad Leiden Op de jaarvergadering van Sociale Raad Leiden, die in Stadsgehoorzaal werd gehouden hield de heer N. Y. Vlietstra uit Utrecht, hoofdinspecteur van het buitenge woon lager onderwijs, gisteravond een inleiding over „De onderwijszorgyn aan gehandicapte kinderen". In zijn historisch overzicht noemde hij als begin van de zorg voor gehandicap ten de opening van een inrichting Volgende week openstelling Weer 20 procent Leidsche wol mende jaarlijkse algemene vergade- aandeelhouders een divi- dendvoorstel over het boekjaar 1963/ worden aangeboden van irocent in contanten, waar procent als interim is uitgekeerd zodat nog een slotdivldend van 14 procent resteert (geheel on veranderd). Dit is de nieuwe Van Disselbrug, die de ver binding vormt tussen de Kraaierstraat en de Zoeterwoudse Singel. De brug is vrijwel gereed en wordt in de loop van de volgende week, zon der enig officieel vertoon overigens, openge steld. Het rijgedeelte is ongeveer twee meter breed en de twee trottoirs elk ongeveer anderhalve meter. De opritten zijn beide voorzien van een moderne verlichting. Er wordt nog een bord ge plaatst, waaruit moet blijken, dat de brug ver boden is voor auto's, motorrijwielen en bespan nen wagen, behoudens voertuigen, die niet har der gaan dan twintig kilometer per uur. De baily-(nood)brug die in het afgelopen na jaar door de Genie is geslagen, zal de volgende maand verdwijnen. (Foto LD/Holvast) Er zijn thans in Nederland 60.000 kinderen, die buitengewoon onder wijs ontvangen. Onder hen zijn er met leergebreken, leerbelemmeringen leerstoornissen. De eerste catego rie omvat voornamelijk zwakbegaaf- den, debielen, imbecielen, de tweede blinden, doven, spastici, moeilijk op voedbaren; in de derde groep beho ren de kinderen met een verminderd oriëntatievermogen (lees-, reken- en taalmoeilijkheden) De heer Vlietstra maakte duidelijk _jit men tracht de leerbrekkigen te brengen tot hun optimale vorm; de kinderen met leerbelemmeringen wordt geleerd via hulpmiddelen tot ontwikkeling te komen en bij de ge vallen van leerstoornissen wordt ge tracht de oorzaken daarvan op te sporen, waarna aangepast onderwijs kan worden gegeven. Doorgaans zijn de kinderen om wie het hier gaat hun leven lang gehandicapt. Het buitengewoon lager onderwijs wil proberen hen mèt hun Zwaar gewond na val op trap Een 48-jarige inwoonster van Kat wijk is gistermiddag omstreeks kwart over vijf in een warenhuis op de trap gestruikeld en gevallen. De vrouw kreeg een rechteronderbeen- breuk, een rechterbovenarmfractuur en een hoofdwond. Ztf is door de E.H.D. naar het Academisch Zieken huis overgebracht. bilzondere moeilijkheden te leren leven in de maatschappij. De psycholoog, pedagoog, medicus en maatschappelijk werker dienen nauw samen te werken in het belang van de gehandicapte kinderen, die nooit alleen maar in één van de ge noemde groepen thuishoren. Als kenmerken van het b.l.o. In Nederland noemde de heer Vlietstra ding tussen M.o. en g.l.o., de diffe rentiatie van de afwijkingen en de exclusiviteit.Hij betreurde het ont breken van kleuterscholen voor de bielen en Imbecielen, georganiseerd onderwijs aan zieke kinderen en de nog slechts geringe toepassing van voortgezet onderwijs voor gehandi capten. De vergadering keurde (onder voorzitterschap van mr. Ph. J. de Ruyter de YVildt) onder meer de rekening over 1963 en de begroting over 1965 goed. Naar wij vernemen, hebben de win keliers van de Hoge Rijndijk, ge steund door de aan deze Rijndijk gevestigde bedrijven, zowel bij het gemeentebestuur van Leiden als bij Ged. Staten te Den Haag bezwaren kenbaar gemaakt tegen het voorne- om de maanden juni, juli en augustus te bestemmen voor werk zaamheden aan de Wilhelminabrug waardoor de brug gesloten zal moe ten worden. Zij wijzen erop, dat juist maanden voor hun zaken van groot belang zijn, daar in het vakan- BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Helena Johanna Elisabeth Maria, dr n H. B. Jonkman en J G. M. Ma joor; Krijn, zn van W. T. Zweistra en G. Ta venier; Annemarle, dr van M. Kragt en J. M. A. Burbank: Karei, zn van G. J. Ouwehand en L Jolanda Johanna Cornelia, di M. Hendriks en E. C. M. Spree Michlel Ferdinand. tieseizoen in de regel hoge omzetten worden bereikt. Er wordt dan ook gevraagd, het werk eerst na 15 augus tus te doen beginnen: de topdrukte van het toerisme is dan voorbij- Zij verzoeken, dit temeer in overweging te nemen omdat in de periode Juni- juli-augustus ook de bouwvakvakan tie valt. Twee jaar geleden hebben de winkels en bedrijven al nadeel ondervonden van de bestratingswerk zaamheden aan de Hoge Rijndijk, die tot de winkels waren gevorderd juist toen het hoogseizoen begon. De bezwaarden werden gisteren ln de gelegenheid gesteld hun wensen bij een van de wethouders mondeling toe te lichten. Ged. Staten hebben dezelfde brief ontvangen. ONDERTROUWD P M. Boascher en C. A. Boon; J. Spierenburg en N. Jongsma; T. Gotten- bos en P. J. W. van Zyp; W. 8. Ramak en I. Bar ten; H. Vonk en S. Dhalgan- Janslng; B. L. van der WUllk en W. van der Roe: L. F. Brakel en H. K. de Vries; A S. Straathof en A. M. de Jong; A. L. M. Rebers en D. M. Frede- rlks; W. F. Verhoeven en J. Neute boom; L. A. Talapessy en M. C. Boe- zaard; P. Kraan en H. G. Massa ar. OVERLEDEN J Verstraaten. 74 jr. man; G. van foto GESPECIALISEERD IN HUWELIJKSREPORTAGES Apothekendjjk XI, Lelden, tel. M30S

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 3