LEIDSCH DAGBLAD Hoger onderwijs oorzaak coalitiecrisis in Belgie Stoffelijk omhulsel van premier Nehroe verast Socialisten tegen te grote spreiding ïamol weer vandaag'. tó: Rouwbeklag uit alle delen der wereld Overvallers gaan er met juwelen vandoor Vrouw en 5 kinderen bezetten leeg huisje (9ud ê>fa Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 28 MEI 1964 No. 31271 Directeur: E. A. E van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per wee* Telefoon Directie en Administratie: 36041; Redactie: 2150T Witte SLogel 1, Lelden - Giro no. 57055 (Van onze correspondent in Brussel) In de Belgische regeringscoalitie zijn ernstige moeilijkheden ge rezen met betrekking tot de voorgenomen uitbreiding en spreiding van het hoger onderwijs. Premier Lgfèvre zou gistermiddag in de Senaat een verklaring hebben afgelegd over de resultaten van het overleg, maar stelde dit drie weken uit, omdat de onderhandelaars liet nog niet eens hadden kunnen worden. Mogelijk zal die verkla ring nog wel langer op zich laten wachten. Het schijnt overigens, dat geen van beide regeringspartijn het tot een openlijke breuk wil komen. Inmiddels is naar buiten wel het ;n en ander gebleken van de on enigheid in de onderhandelingscom. Oud-premier Eyskens (de van de ongelukkige stakingen In de winter '60'61), die voor de Christelijke Volkspartij lid van de eommissie was, heeft plotseling voor die functie bedankt. Voorts hebben de beide vrije universiteiten (Leu- Water in Delft weer te drinken De narigheid met het Delftse drink- rater is nu zo goed als achter de rug. De defecte leiding is gerepareerd ifgespuid en opnieuw met water ge ruid. Een eerste onderzoek van de «nomen monsters is goed uitgeval- ieuwe monsters ook goed water bevatten, zal eind week de watervoorziening in Delft normaal zijn. Thans wordt het rater nog mondjesmaat toegediend, het moet ook nog gekookt worden, lerover informeerde burgemees- de Loor gisteravond de ge- .teraadsleden. Hij wijdde ook .lacht aan de veelbesproken wa- rormpjes. Hij noemde chloreren ruim afspuiten var het net de e bekende bestrijdingsmethoden. stoeipartij verdronken Van onze Utrechtse correspondent) Door een ongelukkige samenloop an omstandigheden is gistermiddag e 25-jarige C. H. van Breukelen it Vleuten (gemeente Maarssen) in t Amsterdam-Rijnkanaal verdron- n. Het gebeurde onder schafttijd ■n employés van een zeepfabriek het middaguur hun boterham nut- üden op de dijk langs het kanaal. Vee werknemers raakten in een loeipartij gewikkeld en rolden van steile kant het water in. Zij ver renen. elkaar vastklemmend, in de iepte. Op het geroep van een meisje: Kees kan niet zwemmen", werden srstond reddingspogingen aan- ewend, waarbij een werknemer, die el de zwemkunst machtig was, uit iet water werd gehaald. Het ontziel- e lichaam van de heer Van Breuke- werd later opgedregd. Advertentie Hillman-Imp Verkoop en service AUTOMOBIELBEDRIJF OfONGELEEN" ST.-JACOBSGRACHT 10—16 1 EDEN - TELEF. 21560 'scherm uw huid met hamol ultra WEERBERICHT TAMELIJK WARM .#1 °°e t vanavond hier en daar morgen op de meeste plaatsen °og weer. Overwegend zwakke In het binnenland tamelijk weer. maar in de kustgebieden in de middag een koele wind i 11.15 uur) 29 MEI Jon op: 4.29 uur; onder: 20.47 uur; «aan op: 23.43 uur; onder: 6.33 u. g! Boogewater te Katwijk te 4.58 1791 II,,- 1f n en 1C 13545 '121 uur, laagwater te 0.50 en 13.08 ven en Brussel) los van het resultaat van het overleg om subsidieverho ging gevraagd, dit in tegenstelling tot wat was afgesproken. De spreiding en uitbreiding van het hoger onderwijs is een vrij inge wikkelde zaak. Zij hangt samen met de wens van de beide grote politieke partijen, de katholieke en de socia listische, tegemoet te komen aan allerlei regionale wensen tot het be zitten van eigen hogere scholen en met de toestand van overbevolking van de bestaande universitaire in stellingen. Het plan, waarover, naar men dacht, de onderhandelingscom missie wel overeenstemming zou be reiken, hield in, dat enerzijds de vrije universiteiten (Leuven en Brussel), in bepaalde plaatsen een soort filia len* zouden openen waar de studen ten hun kandidaatsexamens zouden kunnen afleggen. Voor hun doctoraal zouden zij zich weer tot de moeder universiteiten moeten wenden. Ook zouden de Rijksuniversiteiten centra mogen oprichten te Antwerpen en te Bergen in Henegouwen, die zouden naast de bestaande hogescholen van Gent en Luik volwaardige universi taire opleidingen geven. Zij het in NEKKRAMP IN ZELHEM? kramp. Het ztfn de heer A. Dim- mendaal, zjjn twee dochters en de verloofde van één van hen, de heer Th Boomkamp. Zij zijn opgenomen in he4 Wilhelminaziekenhuis in Doe- tichem. Hun toestand is redelijk. Nekkramp is een vorm van hersen vliesontsteking. Het is een besmette lijke ziekte die onder bepaalde om standigheden een epidemisch karak ter kan krjjgen. Overeenkomst van VS met Roemenië De Verenigde Staten en Roemenië zijn tot een algemene overeenkomst gekomen over verbetering van de economische en politieke betrekkinge na besprekingen in Washington die tot nog toe tien dagen hebben ge duurd. Van Amerikaanse zijde is ver der vernomen, dat deze besprekin gen waarschijnlijk in het begin van de volgende week zullen worden be sloten met een gemeenschappelijk communiqué. De overeenkomst zou voorzienin gen bevatten voor uitbreiding van de handel door het verlenen van Amerikaanse kredieten op korte ter mijn. Ook zouden de wederzijdse ge zantschappen verheven worden tot ambassades. Het kamerlid Bommer van de P.v.d.A., een van de [eiste te genstanders van de huurverho ging, complimenteert na afloop van de behandeling minister Bo- gaers met het door hem behaal de de eerste Jaren in beperkte mate. Daarenboven zouden ook te Brugge, Hasselt, Namen en ergens in Hene gouwen de mogelijkheden komen in beide talen het onderwijs van be paalde faculteiten tot en met de kandidaatsexamens te volgen. Later, omstreeks 1970, zouden er echter allemaal complete hogescholen wor den. Over de financiële gevolgen van een en ander is men tot nu toe uiterst discreet, om niet te zeggen geheimzinnig geweest. Enige miljar den franken per jaar meer zouden er zeker mee zijn gemoeid. Het resultaat van de spreiding zou zijn, dat een betrekkelijk klein land als België acht hogescholen zou hebben (Leuven en Brussel zouden tweetalig zijn, er zouden daar vier complete universiteiten komen) en nog eens In tien steden de mogelijk heid de kandidaatexamens af te leg gen, terwijl er later in vijf van die tien steden een hogeschool zou komen. Hoe het ook zij, zowel de vrije universiteiten (vrjj in de betekenis van administratieve onafhankelijk heid van de staat, want Leuven is katholiek en Brussel is socialistisch) als de BSP zijn gekant tegen te grote spreiding welke het oorspronkelijke plan van de commissie beoogde. En nu blijkt ook binnen de CVP geen overeenstemming. Vandaar dat men verder zal gaan met de besprekingen en dat de regeringsverklaring voor lopig is uitgesteld. Het probleem blijft echter, zolang men rekening zou willen houden met allerlei regio nale belangen. Diamant van 24 mille verdwenen (Van A'damse correspondent) Uit een etalage van een juweliers zaak in de Leidsestraat in Amster dam is op mysterieuze wijze een diamant van 6,5 karaat verdwenen. De winkelwaarde van de edelsteen is f24.000-. Gistermiddag heeft de bedrijfslei der van de juwelierszaak, de firma Begeer, Van Kempen en Vos bij de politie aangifte gedaan van de ver missing. Het onderzoek wordt be moeilijkt, doordat niet meer kan wor den nagegaan wanneer de diamant is gestolen. De bedrijfsleider heeft de gewoon te iedere ochtend enige tableaus met briljanten uit de safe in de etalage te leggen. Als de winkel 's avonds wordt gesloten gaan de kostbare edel stenen weer in de safe. Dinsdagmor gen werd plotseling ontdekt, dat er een diamant aan de collectie ont brak. Het is echter mogelijk dat de steen toen al dagen weg was. De verzekeringsmaatschappij heeft een beloning van f2.000,- uitgeloofd vooi inlichtingen die tot opsporing van de steen kunnen leiden. Het stoffelijk overschot van premier Nehroe is vanochtend vroeg verast aan de oevers van de Joemna, niet ver van de plek, waar zestien jaar geleden het stoffelijk omhulsel van Gandhi werd gecremeerd. Vannacht hebben honderdduizenden mensen een laatste groet gebracht aan de overledene, wiens lichaam was opgebaard op de veranda van zijn ambtswoning. Bij de crematie plechtigheid waren o.a. aanwezig de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, de Britse premier Sir Alec Douglas-Home, de Russische vice-premier Kosigin en ook de laatste onderkoning van Brits-Indië, Mountbatten. Ook premier Tsoe En-lai van Rood-China zond gisteren bood schappen van rouwbeklag naar Nieuw-Delhi, gericht aan mevr. In dira Gandhi en aan president Rad- hakrisjnan. De Chinese bladen druk ten deze boodschappen van rouwbe klag op de voorpagina af, maar ga ven geen commentaar. De enkele re gels, waarin de dood van de Indiase leider werd gemeld, stonden onder aan op de achterpagina. In de bood schap aan de Indiase president wordt vooral uiting gegeven aan de hoop op verbetering van de betrekkingen „op grond van de vijf beginselen van vreedzaam samenleven". Nehroe en Tsjoe hadden deze beginselen onder schreven op de Bandoengse conferen tie van Afrikaans-Aziatische leiders. Scheuring in de Congrespartij Onze Londense correspondent tele- f o neer de hedenoch tenid Vooral in Londen beseft men, dat Nehroe's dood een nieuwe fase in In- veroorzaakt. Veel mensen lieten hun werk in de steek en er werden ijlings politie-eenheden naar de ambtswo ning gezonden om de snel aanzwel lende menigte in goede banen te lei den. De radio wijzigde haar program ma en zond nog slechts gewijde mu ziek uit. Alle handelskantoren, ban ken, bazaars en bioscopen werden spoedig gesloten. Politieke leiders van elke kleur over de gehele wereld heb ben hun leedwezen uitgedrukt over het heengaan van Nhroe. Velen her dachten hem als een persoonlijk vriend en als staatsman van grote betekenis. De Nederlandse premier Marijnen en minister Luns hebben telegram men van rouwbeklag naai- Nieuw Delhi gezonden. Laatstgenoemde heeft in de Eerste Kamer de overle dene geprezen als een man van grote wijsheid en bezadigheid bij de leiding van zijn land. Hij bracht de meer dan normale belangstelling in herinne ring, die Nehroe voor Nederland heeft getoond door het schrijven van een boek over de Nederlandse ge schiedenis. Minister Luns sprak ten slotte de hoop uit, dat India de po litieke lijn van Nehroe zal kunnen voortzetten. blad bestaat uit 20 pagina's .J dia's historie betekent. Hoewel Nehroe een geweldige leegte achter laat zijn er voldoende bekwame man nen, die zjjn taak kunnen overnemen, maar gevreesd wordt dat zij niet in staat zullen zijn de vaak felle onder linge tegenstellingen te overbruggen, zoals alleen Nehroe dat kon. Het is zelfs niet onmogelijk dat de Congres partij, die India heeft bevrijd, in een rechtse en linkse groep zal uiteen vallen, zodat zich een twee-partijen- systeem met een werkelijke oppositie zal kunnen ontwikkelen. Anderen daarentegen geloven, dat een split sing onwaarschijnlijk is, maar dat zich op tien duur nieuwe stromingen binnen de partij zullen aftekenen. Al zal het uiterst moeilijk zjjn om de eenheid te bewaren, dat het keu ze-element sterker zal worden acht men uit democratisch oogpunt een goed ding. Overigens zullen in India de spanningen tussen een industriële en een agTarische gemeenschap nog lang en misschien wel altjjd voort duren. Het conflict over Kasjmier zal wellicht een andere wending nemen omdat het voor Nehroe, wiens voor geslacht uit dat gebied kwam, moei lijk was dit probleem rationeel te be handelen, maar het is de vraag of de harde kern van de congrespartij een eventuele soepele oplossing zal slikken. China en India niet zal beïnvloeden India wil een vriendschappelijke ver houding tot China mits het door China op eervolle wijze en als gelijke wordt behandeld en het zich uit de grensgebieden terugtrekt. Ook wat de Sowjet-Unie betreft gelooft men dat India rijp genoeg is om zich door geen enkele mogendheid te laten ge bruiken. Algemeen wordt erkend dat India door Nehroe's dood zijn meest diplomaat heeft verloren. DIENSTMEISJE GEKNEVELD Buit ƒ30.000 (Van onze Hilversumse correspondent) Twee mannen hebben gisteravond in Soesterberg een roofoverval ge pleegd, die hun een buit opleverde van f, 30.000 a f. 40.000 aan juwe len, baar geld en gouden munten. Zij verdwenen zonder achterlating van sporen met hun auto. Om half negen belden zy aan bij het huis van de zeer vermogende we duwe Labberton, die aan de Amers- foortsestraat woont. Het dienst meisje, dat alleen thuis was, deed open De mannen vroegen een emmer water vooi hun auto. welke zij kregen. Daarna vroegen zjj Even later hoorde zjj de hond blaf fen. Zij ging naar beneden en werd daar gegrepen door de twee man nen, die binnengedrongen waren. Zy bedreigden haar met de dood en bonden haar vast op een stoel Zij werd gedwongen aanwijzingen te geven waar haar werkgeefster kostbaarheden en geld bewaarde. De schaarse mededelingen van het meisje waren voldoende om het juwelenkistje te vinden met de kostbare inhoud. Dit kistje is in 1957 ook al eens gestolen met de zelfde Juwelen. Toen is de buit teruggevonden. oen mevrouw Labberton thuis kwam, vond zij het geboeide dienst meisje. dat geheel overstuur was De telefoonleiding bleek afgesne den te zijn. De politie van Soester berg en Soest stelt een grootscheeps onderzoek in. Prinses Beatrix opende giste ren in Den Haag een nieuw ge deelte van de blinden-biblio- theek. Door op een knop te drukken stelde zij de nieuwe ap paratuur in werking voor het vermenigvuldigen van geluids bandjes. Betrekkingen V.S.-Rusland verbeterd De Verenigde Staten en de Sowjet- Unie hebben een overeenkomst in zake een consulaire conventie geslo ten. Dit is het eerste tweezijdige ver drag dat de twee landen hebben ge sloten. President Johnson verklaar de dat het akkoord een stap van be tekenis is ter verruiming van het contact en begrip tussen de volken van dc V.S. en de Sowjet-Unie. Door het akkoord zouden de con sulaire diensten in beide landen ver beterd kunnen worden, zodat Ame rikaanse bezoekers van de Sowjet- Lnie, hetzij toensten hetzij zaken lieden, een grotere mate van con sulaire bescherming zullen kunnen krijgen dan ooit tevoren Volgens een woordvoerder van het Witte Huis hebben de Verenigde Sta ten op het ogenblik alleen in Moskou een consulaire dienst. Ook het Russische persbureau Tass heeft het ontwerp van de consulai re conventie een nuttige stap in de ontwikkeling en verbetering der be dekkingen tussen de Sowjet-Unie en dn VS genoemd. De ontwerp-conventie zal eerst van kracht worden als de opperste Sowjet (het Russische „parlement") en het Amerikaanse Congrés er hun goed keuring aan hebben gehecht. Duitse student in Caïro veroordeeld tot tien jaar De Duitse student Frowald Hüt- ternmeister is gisteren in Cairo tot tien jaar gevangenisstraf met dwangarbeid en een boete van dui zend Egyptische ponden (ongeveer 830 gulden) veroordeeld wegen spio nage voor Israël. De openbare aan klager had de doodstraf geeist. In het proces dat drie dagen heeft geduurd, was Hütternmeister afge schilderd als „een slachtoffer en niet een misdadiger, misleid door de Isra ëlische propagande". Hütternmeister was in november gearresteerd Al het in beslag geno men materiaal voor fotografie en. voor het per radio ontvangen en uit zenden van berichten is verbeurd In Amsterdam (Van onze Amsterdamse correspondent) Een 32-jarige vrouw, mevrouw J. Hilbrink, heeft met haar vjjf kinderen de deur van een woning aan de Planciusstraat in Amsterdam geforceerd en heeft daar illegaal haar intrek genomen. Het huis, dat kort tevoren was vrij gekomen, was reeds door het CHB toegewezen aan het echtpaar G. F. erbazing mevrouw Hilbrink huiskamer zag zitten. „Ik woon hier nu en ik ben niet van plan weg te schuwde. Maar de politie is in deze zaak niet bevoegd en toen de heer Dekker tenslotte op het CHB vroeg op welke wijze hjj de aan hem toe gewezen woning kon bezetten, zat men daar met de handen in het haar. Engels Paar volgend jaar naar Bonn (Van onze correspondent in Londen) Koningin Elizabeth en Prins Philip zullen in mei volgend jaar een staats bezoek brengen aan Bonn. nadat zij in februari een officieel bezoek zul len hebben gebracht aan Ethiopië. Koningin Elizabeth noch Prins Philip Elizabeth Duitsland bezoekt. Prins Philip, wiens twee zusters met Duitse prinsen zijn getrouwd, is er herhaal delijk geweest. Zo slecht was de verhouding tussen Engeland en Duitsland in de afgelo pen vijftig jaar, dat het in deze pe riode nooit tot een officieel bezoek van een Brits soeverein is gekomen. Men moet helemaal teruggaan tot 1913, toen koning George V en ko ningin Mary Duitsland bezochten en dan nog slechts Informeel. Voor de Bondsrepubliek betekent dit koninklijk -bezoek een diplomatieke overwining. Er is geen twijfel aan dat Adenauers aftreden de weg ertoe vrij maakte. Met een zucht van verlich ting constateerde Londen, dat Erhard niet blindelings achter De Gaulle aanloopt in diens negatieve houding tegenover de „Angelsaksen" en een open oog bezit voor de waarde van een Atlantische gemeenschap en een breed samengaan met de Europese Zes als een onderdeel van een naar buiten toegerichte EEG beschouwt. Een zekere verkoeling tussen Bonn en Parijs betekent voor Engeland een psychologisch ogenblik om de formeel goede betrekkingen met Bonn ook emotioneel door dit koninklijke be zoek te versterken. De heer Dekker, die zelf enige we ken geleden met zijn vrouw als on derhuurder op straat was gezet, had zich zeer verheugd in het kleine tweekamerwoninkje aan de Plancius straat. Hij kan het echter niet over zijn hart verkrijgen mevrouw Hil brink met geweld de deur uit te zet ten. Het wachten is nu op de beslis sing van het gemeentebestuur. Mevrouw Hübrink, die met haar vijf kinderen in de leeftijd van 7 maanden tot 12 Jaar haar man heeft verlaten, had enige tijd bij haar ouders gewoond, die haar na een ru zie op straat hadden gezet teuws Uit het Leidsch Dagblad van 28 Mei 1864: i Wij vernemen, dat van de i zijde der militaire autoritei ten bezwaar is gemaakt te gen het plan, om het plein van de Ruïne een andere be stemming te geven dan exer- citie-terrein van kavallerie en artillerie alhier. Volgens een statistiek be- staan er in Engeland 40.000 i verschillende familienamen. i Een enkele naam. die van i Smith, wordt door 53000. en die van Jones door 51000 ge- zinnen gedragen.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1