Real—Inter dr oomfinale Ad van Kemenade bewees leider Schuuring uitstekende dienst Teleurstellende draw Sleutelstad tegen DVZ WENNERSTROM SPIONEERDE IN '40 VOOR DE DUITSERS administratieve hulp Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 27 mei 1964 Vierde blad no. 31270 SPORL VAN Toernooi te Sitrbrton Trudy Groenman in derde ronde Op de tweede dag van de tennis kampioenschappen van Surbiton be reikte de Nederlandse vertegenwoor diging aanmerkelijk betere resultaten dan op de openingsdag. Tom Okker en Betty Stoeve wonnen beiden hun eerste wedstrijd terwijl Trudy Groen man zich voor de derde ronde plaat ste. Betty Stoeve verloor echter in de tweede ronde. De uitslagen waren: Dames enkel: Betty Stoeve (Ned) mej. Platstee (Austr.) 1—6. 7—5. 6—3; Trudy Groenman (Ned)—Vera Ro berts (GB) 1—6, 7—5, 6—3. Mevr. Lloyd (GB)—Stoeve (Ned) 6—3, 6—4. Heren dubbelspel: Okker/Summers (Ned/AZ)Cole/Tatum (GB) 6—4, Satohwell Smit/Anderson (GB) Kuypers/Ambrose (Ned/GB) 64, *—5. Heren enkelspel: tweede ronde: Otter (Ned)—C. H. Cole (GB) 6-6, 6-1. Geen groot slam voor Roy Emerson Nicola Pietrangeli, de 31-jarige ge makkelijk levende lieveling van het Italiaanse tennispubliek heeft giste- en onverwacht einde gemaakt de groot-slam-aspiraties van Roy Emmerson. In de kwartfina- i de internationale kampioen schappen van Frankrijk versloeg hij de atletische Australiër met de niet mis te verstane cijfers: 6—1, 63. Naast Pietrangeli, Darmen en (die zich maandag reeds plaatsen), bereikte dinsdag ook Jan Erik Lundquist de halve finales. De Zweed versloeg in een weinig specta culaire partij de Zuid-Afrikaan Cliff sdale met 6—4, 6—4, 3—6, 6—1. Kohlbeck tast mis in Spanje Een schaaktoernooi in Madrid is geen eenvoudige bezigheid. Op het programma van de internationale match „HolandaEspana (Equipos B)" prijkt een indrukwekkend aantal officials, organisatoren en arbiters. Voor een Nederlander is het curieus, dat de aanleiding tot deze match is de feestdag van Sint Isidoor, patroon m d« stad Madrid. Even merkwaardig is het te zien, dat Madrid dit alles onder het motto anos de pas (25 jaar vrede) orga niseert, terwijl het Juist deze stad was, die in 1939 na verbitterde tegen- Btand als laatste in Franco's handen viel. Deze capitulatie betekende het begin van de vrede, welks vijfentwin tigjarig bestaan de Madrüenen nu met stierengevechten, mode-shows en •chaaktoemooien vieren. Het team dat als Nederland B op treedt bestaat voornamelijk uit jonge spelers, onder wie de Leidse student Kohlbeck. Enigszins beduusd door de Beer enthousiaste ontvangst betraden de Nederlanders voor de aanvang van de eerste ronde het majestueuze Ca sino de Madrid. Onder flinke belang stelling begon de strijd. Deze ontwik- telde zich aanvankelijk gunstig voor onze landgenoten, men stond aan alle 8 borden goed en al snel was een te stand bereikt. Een ongelofe lijk aantal misgrepen op vier borden tegelijk, binnen een tiental minuten, deed de kansen keren, zodat een zware 52 achterstand werd bereikt. Kohlbeck vergaloppeerde zich in to taal gewonnen stelling en kon zelfs het halve puntje niet redden. Schoolhandbal Zaterdag a.s. (aanvang 2 uur) Worden op „Roomburg" de jaarlijkse ichoolhandbal wedstry den gehouden. De poule's zijn als volgt ingedeeld: Poule A: UTS, Prof. V. d. Leeuw blo 2, Oranje Nassau ulo, Rembrandt lyceum 2. Poule B: Prof. V. d. Leeuw ulo 1, 8ted. Gymnasium 2, Rembrandt Ly- iceum 1. Olympiads Tour door Nederland Van der Vleuten opnieuw voorin Ad van Kemenade heeft in de zesde etappe van Olympia's Tour door Nederland zijn in de oranjetrui rijdende ploegmakker Cor Schuuring een uitstekende dienst bewezen. De Eindhovense coureur hield na een 192 km lange rit van Lieshout naar Oldenz&al de opnieuw strijdlustige Jo van der Vleuten van diens tweede achtereenvolgende ritzege af en voor kwam daarmee dat de Brabander, die in twee dagen tijd een grote sprong in het algemeen klassement heeft gemaakt, nog eens dertig seconden dichter bij Schuuring kwam. Niettemin schaarde Van der Vleu ten zich door zijn tweede plaats bij de renners, .die de slotetappe van Oldenzaal naar Amsterdam ingaan met een betrekkelijke geringe ach terstand op Schuuring, zodat Olym pia's Tour 1964 wellicht nog een spannende finale krijgt. Overigens is Herman Krott's bierploeg aan een groot gevaar ont snapt. Een groepje van zes coureurs, van wie Jan Pieterse en Gerard Rijkers voor Schuuring het gevaar lijkst waren, was kort na de start de vrije ruimte ingestoven en had in een niet al te lange tijd een voor sprong van ruim een minuut geno men. Henny Schouten was erbij om de zaken voor Amstel te controleren en mede omdat bij Molenbroek, na ruim 50 km, een brug open ging, vlak voordat de kopgroep arriveerde, liep het allemaal op niets uit. Doch wanneer de koplopers erin geslaagd zouden zijn tijdig de brug te passe ren en het peloton had moeten wach ten, zou dit voor Schuuring c.s. desastreuze gevolgen hebben gehad, want pas zeven minuten nadat de brug was opengegaan, kon er op nieuw worden gestart. „Dollen" Kort na de hervating werd een nieuw offensief ingeleid door vier vrij ongevaarlijke figuren: de Pool Jan Magiera, de Belg Willy Vanneste en de noorderlingen Boonstra en Anne Koster. Boonstra viel snel af, omdat hjj een lekke band kreeg toen de achtervolgende materiaalwagen net een verkeerde weg was ingesla gen, maar de drie anderen mochten met instemming van het weinig in teresse tonende peloton nog wat lan ger „dollen". Zoals gebruikelijk in Olympia's Tour had ook deze in wezen onbete kenende aanval een enorm offensief tengevolge. Amateurs kunnen nu eenmaal in de regel niet hebben, dat een kopgroep een te grote voorsprong neemt en ook ditmaal waren er vrij willigers te over voor een tegen-aan- val. De forse Bredanaar Piet Core- mans leidde de jacht In en achter hem volgden, in verschillende groe pen, maar liefst zestien coureurs zijn voorbeeld. 1. Van Kemenade 4.43.59 met bonificatie 4.42.59 2. Van der Vleu ten z.t. met bon. 4.43,29; 3. Hoekstra z.t. met bon. 4,43,44 4. Evers; 5. Vanneste België); 6. Chtiej (Po len); 7. Van Lachterop; 8. Klooster man; 9. Lute allen z.t. als de win naar 4.43,59; 10 Koopmans 4.45,08: 11. Van Ginneken; 12. Schouten; 13. Karstens; 14. Visser: 15. Van Beugel; 16. Stevens; 17. De Jager; 18. Drum men; 19. Van Clooster (België); 20. Pieterse allen z.t. als Koopmans. Het algemeen klassement luidt nu: 1. Schuuring 22,12,48; 2. Zoet 22,13,50; 3. Visser 22,13,54 4. Peters 22,14.38; 5. Van der Vleuten 22,14,42 6. Lute 22,14,53; 7. Paul 22,15,46 8. Van Kemenade 22,15,49 9. Stevens 22,15,53; 10. Ritter (Denemarken) 22,15,54; 11. Middelkoop 22,16,10; 12. Pieterse z.t.: 13. Van Ginneken 22,16,31; 14. Deijkers z.t.; 15. Hoek stra 22,16,45; 16. Schouten 22.17.34; 17. Liebrechts 22,17,35; 18. Klooster man 22,17,35; 19. Van der Lans 22,18,28; 20. Van Smirren 22,19,09. Eerste paal op complex 'Noord' ..Noord" de eerste paal slaan clubhuis van Roodenburg. Zoals men weet. kwam „Noord" in 1962 gereed, maar door het uitblijven van de rijksgoedkeuring voor de ac commodatie, kon men er tot op heden niet op spelen. Roodenburg verwacht, dat het clubhuis aan het eind van dit jaar gereed is. Hazersw. Boys-VWS op RCL-terrein De beslissingswedstrijd tussen Hazerswoudse Boys en VWS kampioenschap van de eerst van de Afdeling Leiden competitie) wordt zaterdagmiddag op het terrein van RCL gespeeld. Aanvang 4 uur. Arbiter is de heer de Wit. Moeilijk Toen werd het voor Schuuring even bijzonder moeilijk. Want Henk Peters, Nico Lute en Jo van der Vleuten, die zich na Arnhem (86 km) intensief met het najagen van de drie vluchters waren gaan bemoeien, waren zeer gevaarlijk voor de Am sterdammer. Het peloton had op een gegeven moment een achterstand van bijna drie minuten en de voorste groep was inmiddels zo Waterpolocompetitie Ad van Kemenade passeert te Oldenzaal winnend de finish, den, dat Schuuring's co-equipers, Ad van Kemenade en Rinus Paul, de zaken echt niet meer in de hand konden houden. Ook toen Rudi Liebrechts dankzij de steun van de met eno snelheid voortrazende Deense „trein" Ritter/Baunsoe In geslaagd was mede vooraan te komen, werd de toestand voor de Amstel-ploeg weinig beter. Schuuring genoot bovendien in het peloton van zijn overige ploegmakkers weinig steun en tientallen kilometers heeft de met de moed der wanhoop strijdende Amsterdammer hoogst per soonlijk de achtervolging moeten lelden. Het werd voor Schuuring iets i voudiger, toen voorin negen renners zich weer afscheiden. Op de ee: andere manier waren Paul en brechts erin geslaagd Henk Peters ver van de weglopers te houden, zo dat de grootste concurrent voor de leider minder gevaarlijk werd. Rest ten nog Nico Lute en Jo van der Vleuten, die respectievelijk drie mi nuut veertien seconden en drie minuut drie en dertig seconden op de oranjetrui achter stonden. Tot Enschede dan twee minuten tot de finish te behouden en al slaagden dan de negen leiders erin deze marge tot Enschede (25 km voor de eindstreep) te handhaven, aan de finish hadden zij toch enkele Dentallen seconden moeten prijsgeven. Op het zware 2te km lange aankomstcircuit, dat vier maal moest worden afgelegd, liepen de zaken voor Schuuring weer naar wens. Hijzelf bracht het peloton elke ronde dichter by de negen vluchters en Van Kemenade kweet zich uitste kend van zijn taak door Van der Vleuten van de eerste plaats af te houden. Uitslag De uitslag van de zesde etappe, Lieshout naar Oldenzaal over groot gewor- kilometer luidt: (Van onze speciale verslaggever) „Een droomfinale is het. Een gala- match. Eigenlijk moest het publiek verplicht worden om een avondkos tuum te dragen!" Dit zei Julius Ukralnczyk, een van de beroemdste voetbalmanagers ter wereld. Volgens de slimme Julius is er nog nooit een aantrekkelijker finale om de Europa-Cup geweest dan die van hedenavond in Wenen tussen Real Madrid en Intemazionale Milan. Niet minder dan 73.000 toeschou wers, het Prater-Stadion geheel vul lende, hebben om kaarten voor het grote duel moeten vechten. Oosten rijkers zijn meestal niet dol op Ita lianen (kwestie Zuid-Tirol) en men verwacht dan ook, dat de Weense voetballiefhebbers vooral Real zullen aanmoedigen. Inter heeft de gunst van het publiek trachten te winnen door 20.000 insignes en 5.000 club vaantjes kwistig uit de delen. Verder zorgden ze ervoor, dat 10.000 Milan ezen voor een prikje naar We nen konden reizen. Deze finale om de Europa-Cup is niet alleen een groot voetbalduel, het GEVRAAGD voor om» ABONNEMENTEN ADMINISTRATIE Schriftelijke sollicitaties aan de N.V. LEIDSCH DAGBLAD. Witte Singel 1. Leiden. ruim 500.000 gulden binnen. Real Inter krijgen elk 1 ton netto In han den. De club, die wint, kan daarvan niet eens de premies van rijn spe lers betalen. Die krijgen namelijk rond 15.000 gulden per man. Maar dat is ook niet belangrijk. De grote zaken worden pas na de finale gedaan. Dan kan de winnaar van de Europa-Cup voor elke vriendschappelijke wed strijd, die gespeeld wordt, minstons 100.000 gulden gaan vragen. Ja, voetbal is een enorme zaak ge worden. Waarschijnlijk daarom is de Oostenrijkse arbiter Stoll, die de finale leiden zal, sinds maandag nergens te vinden. „We hebben hem geïsoleerd", zei een bestuurslid van de Oosten rijkse voetbalbond, „om te voorko men, dat Inter of Real hem zullen be naderen!" Het is De Sleutelstad gisteravond niet gelukt om uit het duel met (het vorig seizoen uit de derde klasse ge promoveerde) DVZ de volle winst te behalen. De Leidenaars kwamen niet verder dan een teleurstellend gelijk spel (11). Een resultaat dat eerst in het laatste gedeelte van de strijd werd behaald, hoewel De Sleutelstad reeds vanaf de tweede periode speler méér in het water had DKD startte de eerste competitie KNZB met een nederlaag in Rotter dam tegen RZ en PC (4—1), terwijl de reserves van De Zijl in Den Haag met 1—3 van DVZ 3 Het heeft lang, heel lang geduurd voordat de Leidse aanhang in Den Haag de zekerheid had dat De Sleutelstad nog met een puntje uit de strijd zou komen. DVZ had door Zandhuis reeds in de eerste periode een voorsprong genomen, nadat Johnny Bekkering wegens een zware overtreding het water had moeten verlaten, en deed in het geheel niet onder voor de weinig imponerende Leidenaars. Beide ploegen voelden zich in het grote veld nog niet zo best thuis en hoewel de Leidse ploeg beter speelde dan in de ontmoeting met klopte het meestal wel maar zodra de bal in de buurt van het Haagse doel kwam, stokte er iets in de Leid- aanvalsmachine. Overduidelijk Overduidelijk trad dit aan het dag licht toen een Hagenaar uit het wa ter werd gestuurd. Met één speler meer duurde het bijzonder lang voor dat een doelpunt werd gemaakt. Twee speeltijden bleef de situatie on- wijzigd. Eerst in het laatste spel- gedeelte slaagde Johnny Bekkering er in gelijk te maken Het was verdiend gelijkspel, maar er had beslist i uit moeten komen. Debuut Het debuut van het Leiderdorpse DKD in de zomer competitie van de KNZB is geen grandioze entree ge worden. De Leiderdorpers waren met slechts zeven spelers naar Rotterdam getrokken en moesten daar in het eerste zevental van deze RZ en PC met 4—1 him meerdere erkennen. De Rotterdammers scoorden in iede- speeltijd eenmaal, terwijl KD het niet verder bracht dan een doelpunt in de laatste speeltijd door Robert Heck uit een strafworp. an De Zijl wonnen de eerste wedstrijd in de reserve derde klasse met 1—3 en hebben hiermee eerste stap gezet om het verle den jaar verloren gegane terrein te heroveren. Met de rust stonden de Leidenaars met 0—1 voor. De doel punten kwamen op naam van Roman Prognoses WIELRENNEN Ronde van Italië De Italiaan Marcoli heeft gisteren de elfde etappe van de Ronde van i Italië gewonnen. HU legde de 185 km I van Rimlni naar San Benedetto del Tronto ai in 4 uur 35 minuten en 35 seconden. Het büna voltallige pelo ton kwam in deze rustige etappe Slechts enkele renners, onder wie onze landgenoot Cees Lute, hadden een achterstand van ruim een halve minuut. De BeverwUker Ab Gelder mans bevond zich eveneens in het grote peloton. De uitslag luidt: 1. Marcoli (It.) 4.35.35; 2. Zandegu (It.); 3. Dancelli (It.); 4. Baldan (It.); 5. Ongenae (Belg.) allen z.t. Het algemeen klassement ziet er als volgt uit; 1. Anguetil (Fr) 48.53.24 2. De Rosso (It.) op 1.41; 3. Zilioli (It.) op 2.01; 4. Mugnami (It.) op 3.03; 5. Carlesi (It.) op 3.26; 47. Gel dermans (Ned.) 49.22.06 49. Lute (Ned.) 49.23.13. De zomercompetitie van de KNZB draait al weer een week op volle toeren en hoewel het nog vroeg is reeds nu met aan zekerheid schij nende waarschünlijkheid voorspel lingen omtrent de resultaten van de Leidse zeventallen te doen, gaat het wel naar uitzien dat van de Leid- tweedeklassers alleen de LZC een overheersende rol gaat spelen. LZC ontvangt vrijdagavond in Poelmeer het Haarlemse HVGB en is na de belangrijke verwinning in Waddinxveen op de Gouwe ook fa voriet in dit treffen. Minder gunstig staan de zaken er voor De Zijl voor. De Leidenaars verloren de eerste wedstrijd in De Zijl tegen het Am sterdamse DJK kansloos en komen vanavond in Amsterdan tegen AZ'70 In het water. De Amsterdammers kon- rersloegen De Sleutelstad, i den overigens niet imponeren. Toch de dag is gekomen komt deze week zal deze wedstrijd wel geen winst voor De Zijl opleveren, want in Har ry Trimp heeft AZ '70 een speler van PrOQramma formaat. Maandagavond komt De rogramma Zijl weer in het water met het Haag se DVZ als tegenstander. Een moei lijke tegenstander gezien het re sultaat tegen De Sleutelstad die echter overwonnen moet worden, wil len de Leidenaars niet in de hoek komen waar straks de klappen val- De Interzonale Amsterdam De uitslagen van de partijen ge speeld voor de zesde ronde van het interzone-schaaktoernooi in Amster dam luiden: Portisch (Hang)—Spasski (Rusl.) 0-1; Smyslov (Rusl.)Stein (Rusl.) te-te\ Pachman (Tsj.-Sl.)—Tal (Rusl.) 0-1; Forguelman (Arg.)— Bronstein (Rusl.) 0-1; Gligoric (Y.- Sl.)Tringov (Buig.) 1-0; Porath (Israel)—Darga (W.-Dld) te-te: Pe rez (Sp.)-Quinones (Peru) 0-1; Ben koe (VS)—Larsen (Denemarken) te - teBerger AustrRossetto (Arg.) 1-0; Bilek (Hong)—Ivkov (Y. SI.) 0-1; Lengyel (Hong)Vranesic (Canada (afgebr.); Reshevsky (VS) —Evans (VS) afgebroken, De stand ronden luidt: Smyslov beiden 4 pnt; 6. Evans 3'/2 pnt en 1 afgebr. partij: 7/8. Tal en Spasski beiden 3te pnt; 9/10. Lengyel en Reshevsky beiden 3 pnt 1 afgebr. partij; 11/15. Darge, 1 afgebr. partij; 17/18. Quinones en Stein beiden 2te pnt; 19/20. Bilek en Rosetto beiden 2 pnt; 21/22. Fo- guelman en Perez beiden lte pnt; 23/24. Tringov en Berger beiden 1 pnt. Het programma van de KNZB ze ventallen uit Leiden en omgeving luidt voor de komende week: Vanavond: LAC - LGB (dames) 7 45u; AZ'70 - De Zijl 8.15u; LWV - Te Werve 8 u. Donderdag: ZIOS -De Zijl (dames» 7.40 u; Die Haghe-LZC dames» 7.45 u: AZC Alphen - SZC (dames) 8u; AZC Alphen Swift 8.30u: AZC Alphen 2 - SNA 2 7.30 u. Vrijdag; De Sleutelstad -SNA (da mes) 7.45u: LZC - HVGB 8.u: De Sleutelstad 2 - Zwemlust 3 8.15u. Zaterdag en zondag: Polodagen in Utrecht. Maandag: De Zijl - HPC 'dames) 7.45u; LZC - Te Werve (da mes) 8 u; De Zijl - DVZ 8.15 u; LZC 2 - GSC 3 8.30 u; De Zijl 2 - HPC 2 7.15 u; DKD - Shell (R) 8.15 u. Dinsdag: LGB - ZCR (dames) 7.45u; Betere deelcijfers Roda JC beslissen De Limburgse tweede divisieclub Roda JC heeft gisteren in het Nij meegse Goffertstadion het recht ver worven deel te nemen aan de promo tiecompetitie om één plaats in de eerste divisie. Weliswaar kwam Roda in de beslissingswedstrijd tegen Xer xes niet verder dan een gelijkspel (2—2), welke stand ook in de vier maal lte minuut verlenging geen wijziging onderging, maar door be tere doelcyfers in het afgelopen sei zoen werd Roda winnaar. De eerste ontmoeting tussen beide ploegen eindigde zondag in hetzelfde stadion ook in een gelijkspel; 1—1. Roda JC zal a.s. zondag in Eind hoven uitkomen tegen RCH, de num mer drie van de tweede divisie A. De winnaar van deze wedstrijd, de num mers twee van de beide divisies (Zwartemeer en Hermes DVS) en de verliezer van het duel NEC-Alkmaar •zullen dan uitmaken wie de tweede vrijgekomen plaats in de eerste divi sie zal gaan innemen. Jeugdtoernooi Roodenburg Roodenburg organiseert zondag a.s. in de Leidse Hout (aanvang 10 uur) haar jaarlijkse nationale jeugdtoer nooi om de Du Prie-wisselbeker. Deelgenomen wordt door de volgen de verenigingen: Archipel, Kinheim, RVC. Wassenaar, Blauw Zwart en Roodenburg. Zaterdagmiddag organiseert Roo denburg een pupillentoernooi. Volleybaluitslagen jeugdwedstrijden Uitslagen meisjes: KVC—DES 3-0. SVL—Rijnsburg 2 3—0, Or. Groen '54 —Rijnsburg 1 0—3, Kangoeroes- gaan, Rijnsburg 2—Kangoeroes 1—3, Rijnsburg 1—KVC 1—3, DSS-LD 3—1. Slovnaft Bratislava heeft gisteren, door een in Wenen behaalde 10 zege op het Poolse Polonia By torn. beslag gelegd op de Rappan-beker. Het betaalde jeugdelftal van ADO. versterkt met o.a. de eerste elftal- spelers René Pas en Henk Houwaart heeft gisteren in het Haagse Zuider park na een uitstekende wedstrijd met 0—1 verloren van de jeugd van Tottenham Hotspur. Zaterdagelftal verliest onverdiend van Saarland net Nederlands zaterdag heeft gisteren in Leeuwarden 12 verloren van Saarland. By de j rust stonden onze landgenoten reeds met 0—2 achter. Het Saarlands team domineerde in de eerste helft en nam een verdiende voorsprong, al waren de beide doel punten niet van grote klasse. Het eerste ontstond na 20 minuten uit een als voorzet bedoeld vleugelschot van rechtshalf Hofer, waarop doel man Dam kennelijk niet rekende. Kort daarop kwam Saarland goed koop aan de tweede treffer, toen de cranjeverdediging bleef staan voor vermeend buitenspel, waardoor mid- Backer kon doorlopen en met de gasten werd de eerste helft afgesloten. De tweede helft toonde een geheel trok in een hoog tempo ten aanval en compenseerde de technische te- kortkomeningen door een grote dosis enthousiamse. Voorlopig hielden de Saarlanders met de prima stopper Stutz als uitblinker de verdediging goed gesloten. Maar de druk werd steeds groter en tenslotte raakte de gasten zelfs in paniek. Uit een wild heen en weer getrap catamboleerde de bal voor de voeten van de Neder landse voorhoede-speler Klaas Bos nia, die rustig inschoot (1—2). Het zaterdagelftal kreeg in het kwartier ie kan- flitsend «chot van de actieve Bosma ketste keihard tegen de paal, buiten bereik van de doelman en even later erd Krisch zelfs gepasseerd, maar acbterspeler Misschler op de doellijn redding brengen. Met kunst en vliegwerk hield ech- vnder beeld. De Nederlandse ploeg ter de Saarlandse verdediging stand. rW I w~l verzamelen van inlicht.lnaan nvsr do Letfs in rentagon ontmoeting met Russische contactmannen De Zweedse dubbelspion kolonel Wennerström placht de docu menten, die hij voor de Russen kopieerde, te fotograferen op een speciale film, die alleen in Moskou ontwikkeld kon worden. Hij ontmoette zijn contactmannen op straat of in parken in Washing ton en soms in het Pentagon, het Amerikaanse ministerie van Defensie, „als wij daar vertoefden voor een groepsbezoek". Er waren afgesproken tekens voor de ontmoetingen: de linkerhand moest altijd vrij langs het lichaam hangen. Wat hij bij zich droeg, hield hij in de rechterhand. Bij gevaar stak men de linkerhand onmiddellijk in de broekzak hetgeen voor de andere betekende, dat er gevaar was en dat er geen teken van herkenning moest worden gegeven. Gecensureerd rapport van de veiligheidsdienst Plutonium in atmosfeer De Amerikaanse commissie voor kernenergie heeft medegedeeld, dat vorige maand een kunstmaan, die een kilo radio-actief plutonium be vatte voer het voeden van een kern generator, niet In de beoogde baan om de aarde is gekomen, doch by de kust van West-Afrika in de damp kring is verbrand. Volgens de woordvoerdervan de schyniyk op 36 km hoogteTn kleine deeltjes uiteengevallen, die pas over verscheidene jaren de aarde zouden bereiken. Dan zullen zij hun radio activiteit vrijwel geheel hebben ver loren. De satelliet werd in april van de basis Vandenberg in Californië ge lanceerd. Deze onthulling komt voor in het sterk gecensureerde rapport, dat de Zweedse veiligheidsdienst heeft sa- I mengesteld over het verhoor van de verrader, die zijn ondervragers ver Ie, dat de T 5 er achter t ook voor de Ver. Staten spioneerde, zy wilden echter dat hu zün con tacten met de Amerikaanse spiona gedienst zou biyven onderhouden, .omdat rij geloofden in zyn sympa thie voor de Sowjet-Unie". Dat was kort voor zyn benoeming in 1952 tt.t luchtmachtattaché in Washing ton. Wennerström zocht uit, aldus het rapport, voor welke -Russische bom bardementsdoelen de Amerikanen belangstelling hadden en hy koester de de verdenking, dat deze belang stelling in verband stond met voor bereidingen voor een biologische oor logvoering. De Russische geheime dienst had volgens Wennerström bij zonder veel belangstelling voor de kracht van de NAVO op het gebied van kernwapens. Zün functie van ontwapeningsdeskundige aan het Zweedse ministerie van Buitenland se Zaken (1961) was in dit opzicht van groot nut geweest. Toen ik in Washington verbleef, aldus verklaarde de Zweedse spion tegenover de veiligheidspolitie, vroe gen de Russen my eens om uit te zoeken of de Amerikanen bezig wa ren een aanval voor te bereiden die de Russische strijdkrachten voorlo pig de wind uit te zeilen zou ne men. Hy had dit tot tevredenheid van de Russen kunnen ophelderen, aldus het rapport, dat hierover niet |in nadere bijzonderheden treedt. Toen Wennerström van 1949 tot 1952 luchtmachtattaché in Mos kou was, bestond zün taak uit het verzamelen van inlichtingen c... Britse luchtmacht, die volgens hem jtoen als de doeltreffendste werd be schouwd. De kolonel vertelde zyn ondervra gers tenslotte, dat hy voor de eerste maal met het werk van de geheime dienst in contact kwam toen hy in daar Britten werkte.Tn T~940 en 1941, toen hy assistent-luchtmachtattaché in Moskou was hielp hy de Duitsers aan informaties over de Russen. Een van de taken van Wenner ström, toen hij in Washington was gedetacheerd bestond uit het zenden van gegevens naar Moskou, die de Russen ervan zouden kunnen weer houden de toestand op een bepaald moment verkeerd 'e beoordelen. Wen nerström zei, dat hij dit eenmaal deed. nameiyk ten tyde van de cri- Johnson zond Erhard brief Bondskanselier Ludwig Erhard heeft aan de Bondsdagfractie van de CDU—CSU meegedeeld, dat hy een persoonlyke brief heeft ont vangen van president Johnson met betrekking tot een voortzetting van het overleg over de kwestie-Duits- land. De Amerikaanse president zei in zyn boodschap dat de op de jongste NAVO-ministerconferentie in Den Kaag aangenomen resolutie over deze kwestie geen afsluiting van de ge dachtewisselingen vormt. Erhard heeft het voornemen, by het bezoek dal. hy de volgende maand aan /Washington zal brengen, met presi dent Johnson de mogeiykheden .na te gaan tot voortzetting van het overleg. Kanseher Erhard verklaarde nog, dat het voor de Westduitse buiten landse politiek noodlottig zou zijn. wanneer West-Duitsland geen nauwe banden met zün vrienden Frankrijk en de Verenigde Staten zou bewa ren. Hy deelde mee. dat hy de eerst volgende bijeenkomst van de minis terraad van de EEG in Brussel zal bijwonen in de hoop, dat andere re geringsleiders dit voorbeeld zullen volgen.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 7