VERZEKEREN COMPUTER-PROGRAMMEURS Bij solliciteren: straks hij tienduizenden nodig Schrijf niet meer dan je kunt verantwoorden VOORLICHTINGSNUMMER VAN HET LEIDSCH DAGBLAD 2T MEI 1994 bezigheid die omgangskunst eist hij tezeifder tijd ook kan verwerken hij U en blijft een levenloze machine. In zijn „geheugen" kunnen tienduizen den gegevens worden opgeborgen, maar hij kan er niets mee doen als hem niet, In zijn eigen „taai", verteld wordt wat er mee dient te gebeuren. Die gege vens kunnen betrekking hebben op de loonadministratie van een groot bedrijf of op de wiskundige grondslagen van een wetenschappelijk probleem; ze kun nen het produktieproces in een fabriek betreffen of de vlucht van een raket naar de maan. Wat het ook is de computer-programmeur Is de werkelij ke denker achter de machine. Hij ver telt haar hoe de loonbelasting van het salaris af te trekken af een vijfde- graadsvergelijking op te lossen. Een algemene «-obool voor program meurs bestaat er (nog) niet. Op het ogenblik worden deze deskundigen over het algemeen opgeleid door de grote on dernemingen, die computers fabriceren. Ze doen dat zowel voor zich zelf als voor de klanten, die hun computers ko pen. Die opleiding duurt enige jaren en kan leiden tot aantrekkelijke maatschap pelijke posities. Er is een instantie in ons land, die dit hele terrein kan over zien: de Stichting Studiecentrum Admi nistratieve Automatisering in Amster dam, die gegadigden graag inlichtingen zal willen verschaffen. Voor het beroep van programmeur is lang niet iedereen zonder meer ge schikt. Een wiskundig* aanleg en het vermogen om analytisch te denken zijn onontbeerlijk. Een behoorlijke portie ge duld is bovendien aanbevelenswaardig. Want: een computer is een „dom" ding: hij moet alles in extenso voorge zet krijgen, wil hij iets kunnen doen. Om een voorbeeld te geven, dat de wer kelijkheid enigszins benadert: als een mens uit een bakje met vijf verschil lend gekleurde knikkers een rode moet halen, pakt hij die er meteen nit zon der zich om de vier andere te bekom meren; de computer echter begint knik ker na knikker te onderzoeken of het de rode is en gaat ze dus alle vijf af wanneer de rode toevallig te laatste is. Weliswaar gaat dat razend snel, In fracties van tienduizendste seconden, maar het blijft omslachtig, vooral voor de programmeur, die ieder probleem moet uiteenrafelen tot een ingewikkeld patroon van zo simpel mogelijke pro bleempjes, die de machine kan oplossen met een eenvoudig ja of neen. Het maken van een programma kan dus zeer tijdrovend zijn, vooral als het om Ingewikkelde zaken gaat. Een paar dagen is doorgaans wel het minimum, maar het kan gemakkelijk uitlopen tot een half jaar. Is het programma een maal klaar en weet de machine wat haar te doen staat, dan is het eigen lijke werk veelal In enkele minuten ge daan Welke vooropleiding een gegadigde voor dit vak moet hebben hangt af van wat hij er In wil bereiken. Met een (M)ULO-diploma kan men er komen^ doch dan zal men altijd eenvoudig rou tinewerk moeten blijven doen. Wil men het redelijk ver brengen, dan Is een middelbare opleiding, bij voorbeeld HBS-B, wel vereist. Dit is dan de ba sis; afhankelijk van de soort werkzaam heden die men gaat verrichten kan een aanvullende opleiding wenselijk zijn. Zo zal de programmeur, die in hoofdzaak met loonadministraties en dergelijke te maken gaat krijgen, veel plezier heb ben van een diploma boekhouding of be drijfsadministratie. Een man die het in de technische of wetenschappelijke rich ting zoekt kan het met een diploma of technisch gebied ver brengen. Het aantrekkelijke van dit vak met zijn vele perspectieven is, dat er nog niets vast ligt, nog niets uitgekristalli seerd is. Alles bevindt zich nog ln het allereerste ontwikkelingsstadium. Tel kens worden nieuwe systemen ontwik keld, nieuwe mogelijkheden geopend, nieuwe typen machines ontworpen. Het arbeidsveld van het elektronische „re- kentuig" wordt met de dag groter en daarmee de behoefte aan mannen, die dat tuig lóten rekenen. STERK GESPECIALISEERD VAK MET TALRIJKE MOGELIJKHEDEN IN de EEG-landen staan op bet ogen- bWk in totaal 2000 computers. In 1970 zullen dat er naar verwachting 10.000 zijn. In diezelfde landen werken momen teel 0.000 k 8.000 programmeurs. Ver wacht wordt, dat er in 1970 niet min der dan 66.500 nodig zullen zijn. Deze weinige getallen geven duidelijk aan, welk een enorme vlucht het ge bruiken van „elektronische breinen" aan het nemen is en welk een onafzien baar arbeidsveld zich opent voor hen, die de capaciteiten hebben om deze ver nuftige apparaten aan het „denken" te zetten. Natuurlijk kan een computer niet echt denken, en hij zal het ook nooit kunnen. Hoe ingewikkeld hij ook is, hoe snel hij ook werkt en hoeveel gegevens Mijne Heren, U hoeft niet langer te zoeken, want ik ben de man die U - nodig hebt Mijne Heren, Naar aanleiding van Uw advertentie neem ik de vrijheid om te solliciteren. Twee uitersten in de kunst van liet sol liciteren. Twee, die even fout zijn. De eerste, omdat de psychologische reactie bij de werkgever meestal zal zijn: wat verbeeldt hij zich, of hij de man is die ik nodig heb. maak ik zelf uit. En de tweede omdat de sollicitant blijk geeft van gemak zucht en gebrek aan fantasie door domweg de vanouds platgetreden pa den te bewandelen. Schriftelijk solliciteren is een kunst maar een die gemakkelijk te leren is. Hoofdvoorwaarde daarvoor is, dat je eerlijk bent, dat je niet meer schrijft dan je kunt verantwoorden. Als je een blauwe maandag op een kantoor facturen hebt zitten tikken dien je in een sollicitatiebrief niet te reppen van een langdurige erva ring in administratieve functies". Want gesteld al dat de werkgever in spe er niet direct door heen kijkt, la ter komt de overdrijving toch uit. Schrijf niet meer dan je waar kunt ma ken. Doe het bovendien begrijpelijk, logisoh en helder. En kort. In een sollicitatiebrief moet alleen datgene staan wat de werkgever behoeft om zioh een beeld te kunnen vormen van je persoon. Het lezen van dingen die met de eigenlijke sollicitatie niets te maken hebben kost hem nodeloos tijd, en in Se maatschappij is tijd nu eenmaal geld. Voor mondeling solliciteren geldt het zelfde. Antwoord op vragen kort en duidelijk, zonder omhaal van woor den. Overdrijf niet de man tegen over je is meestal een goed mensen kenner en houd hem niet langer op dan nodig is. Aan de andere kant: schroom niet om de vragen te stel len, die bij je rijzen. Het antwoord er op zou je immers eventueel ertoe kunnen brengen je terug te trekken, en als je dat later zou moeten doen. als je al in dienst bent getreden brengt dat voor beide partijen romp slomp mee. Denk vooral niet, dat het solliciteren er niet zo op aankomt omdat de baas om je zit te springen. Het is het be gin van een carrière en ook hier geldt het gezegde, dat een goed be gin reeds het halve werk kon zijn. MEN KAN rustig stellen, dat het ver zekeringsbedrijf te maken heeft met de ge hele samenleving. Niemand realiseert het zich of staat er ook maar een ogenblik bij stil, maar bij een wandeling door een wil lekeurige straat in een Nederlandse ge meente wordt men bij voortduring gecon fronteerd met het begrip „verzekering". De huizen in de straat zijn verzekerd te gen de gevolgen van brand, hetzelfde is het geval met alles wat zich in de wo ningen bevindt. En dan niet te vergeten de vele auto's, die de trottoirs markeren; ze zijn alle verzekerd, want geen bestuur der kan 't risico lopen de vaak hoge scha debedragen, die voortvloeien uit botsingen, uit eigen middelen te betalen. Vanzelfspre kend komt men op straat mensen tegen, en hoewel het niet van de gezichten valt te lezen, mag rustig worden aangeno men, dat een zeer groot percentage een levensverzekering heeft lopen bij een le vensverzekeringsmaatschappij. De goede ren, die bij een bedrijf, een eindje ver derop, worden gelost zijn vrijwel zeker ver zekerd tegen de gevolgen van beschadi ging of verlies tijdens hel leiding en zo nodig advies worden gege ven. Aangezien de tussenpersonen door gaans niet in loondienst zijn bij de maat schappijen, is hel voor de buitendienst dus van belang deze groep te interesse ren voor de eigen maatschappij en een zekere binding tot stand te brengen, op dat de posten zoveel mogelijk daar te recht komen waar men ze graag wil heb ben. Met deze voorbeelden zijn nog niet alle vormen van verzekering opgesomd, maar er blijkt wel uit, dat de mens, hoewel hij het zich niet dagelijks bewust is, elk uur van de dag met verzekeringen te maken heeft. Het is dan ook niet verwonderlijk, dat verzekeringsinstellingen een belangrij ke plaats in het economische leven inne men, immers zonder verzekeringen zou de maatschappij zeker in de hedendaagse moderne wereld, vrijwel niet kunnen functioneren. Jaarlijks keren verzekeraars miljoenen uit en innen zij miljoenen aan premies. Blijkens een zojuist door het Centraal Bureau voor de Statistiek uitgegeven pu- blikatie inden levensverzekeraars in 1962 meer dan 1 miljard gulden aan premies; de schadeverzekeraars passeerden in dat zelfde jaar de 700 miljoen gulden ruim schoots. Indrukwekkende cijfers, die de belangrijke plaats van het verzekerings wezen in ons land illustreren. Het verzekeringsbedrijf is zeer arbeids intensief. Dagelijks houden in ons land tienduizenden mensen zich bezig met werk zaamheden op verrek er ingsgetoied. De werknemers worden verdeeld in twee hoofdgroepen, nl. zij die werkzaam zijn in de binnendienst en zij die een functie vervullen in de buitendienst. Uit deze twee begrippen blijkt al wel dat in de binnen dienst mensen werken, die de kantoren van de maatschappijen bevolken, terwijl de buitendienst-functionarissen dagelijks „op pad" zijn. Deze laatsten zijn de ver tegenwoordigers van de maatschappijen, die het meest met het publiek in contact komen en een belangrijke functie vervul len bij het afsluiten van nieuwe verze keringen. Een voornaam deel van de taak van de buitendienst bestaat uit het opbouwen en het goed doen functioneren van een organisa tie van assurantie-tussenpersonen in elk district of rayon. Aan deze tussenpersonen, die in de meeste gevallen zelfstandig en voor eigen rekening werken, moet goede De buitendienstfunctionarissen dus een belangrijke schakel tussen de ver zekeringmaatschappijen en tussenperso nen en publiek. Het is begrijpelijk dat aan deze groep bepaalde eisen worden ge steld, omdat ze ais het ware het gezicht van de maatschappij naar buiten bepaalt. Voor een goed begrip zij er nog op ge wezen, dat mensen in de zgn. buiten dienst, zoals o.a. de verzekeringsinspec teur, maatschappij-functionarissen zijn, dit in tegenstelling tot de tussenpersonen. Het is niet gebruikelijk dat iemand, die door een verzekeringsmaatschappij voor de buitendienst wordt aangenomen, ook al meteen in deze dienst wordt geplaatst, tenzij hij reeds een jarenlange praktijk in een overeenkomstige functie achter de rug heeft. Voor de nieuwelingen geMt ech ter, dat ze eerst een grondige opleiding krijgen alvorens ze naar buiten mogen optreden. Deze opleiding vindt dan plaats binnen de muren van het maatschappij gebouw, waar polissen worden opge maakt en uitkeringen worden geregeld. De kandidaat-buitendienstman wordt ver trouwd gemaakt met de praktijkkanten van het verzekeringsbedrijf, zodat hij straks weet hoe hij moet handelen en waar hij over praat. Veel kan natuurlijk worden geleerd, maar de buitendienst-functionarissen moe ten toch ook over bepaalde persoonlijke eigenschappen beschikken om in dit be roep te slagen. Hij zal een zekere aanleg moeten hebben om met een sterk uiteen lopend publiek om te gaan en daarbij om gangsvormen en goede uitdrukkingsvaar digheid moeten demonstreren. De scholing door de maatschappijen kan de buitendienst-functionaris kennis van zaken en verkoop-techniek bijbrengen, voor de rest spelen persoonlijke eigen schappen, zoals gezegd, een grote rol. In de buitendienst onderscheidt men in grote lijnen de volgende functies: adjunct inspecteur, inspecteur, districts-inspec- teur of hoofd-inspecteur. Hiermee zijn de mogelijkheden evenwel niet uitgeput, want dikwijls klimt men in de buitendienst op tot directeur van een bijkantoor of chef van de buitendienst. Voor het ver vullen van een functie in de buitendienst is meestal een middelbare schooloplei ding nodig. Behalve genoemde functiona rissen werken in de buitendienst van verzekeringsmaatschappijen ook experts op het terrein van de schaderegeling en risico-beoordeling. Meestal komen deze personen uit het eigen bedrijf voort, maar dikwijls trekt men deskundigen (b.v. technici) aan uit andere bedrijfstak-

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 25