LEIDSCH DAGBLAD Ook gisteren was Lima nog onrustig Sjoukj Actie voor meer en betere wegen Pathet Lao rukt nog verder op hamol floot voor Arbiter omstreden doelpunt weer vandaag! Kritiek op publikaties over optreden politie ©ücf Qffieutvs Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 26 MEI 1964 No. 31269 Directeur; e. A. e. van Dishoect Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f.355 per maand, f.0.78 per wees Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: IH50T Witte Singel 1. Lelden - Giro no. 67055 Politie kreeg versterkingen De regering van Peru heeft giste ren naar aanleiding van de ramp in het stadion van Lima zeven dagen nationale rouw afgekondigd en mee gedeeld, dat zij alle begrafeniskos ten voor haar rekening zal nemen. De rouwperiode is gisteren ingegaan. Aan het Congres zal een wetsont werp worden voorgelegd Inzake hulp aan de slachtoffers. Vrouwen, wier echtgenoot bij het drama het leven verloor, zullen een vrij staatspensioen ontvangen. Gistermiddag hebben ongeveer 1500 personen in het nationale sta dion te Lima, stalletjes met verver singen vernield en schade aangericht de kantoorruimte, o.m. van de tal rijke sporttroffeeën die daar «orden bewaard. De politie trad krachtdadig herstelde de orde nadat zy enkele arrestaties had verricht. By het bekend worden van deze in cidenten deden zich op verscheidene plaatsen van de stad opgewonden tonelen voor. In de omgeving van de Grote Markt vluchtten honderden marktkooplieden, die hun stalletjes op straat opstellen omdat de markt hallen onlangs zijn afgebrand, in wanorde. Verscheidene winkels vul den zich met vluchtende voorbij gangers, die bang waren voor een herhaling van de ernstige ongere geldheden van de vorige dag. De bevolking is nog zenuwachtiger geworden nadat bekend werd dat er saandagochtend uit de voornaamste pvangenis van Lima 21 gevaarlijke gvangenen zijn uitgebroken. Om op alles voorbereid te zijn leeft de politie versterkingen gekre gen. Op verscheidene punten van de patrouilleert zij met lichte machinegeweren. Gisteravond deden zich opnieuw ongeregeldheden in het centrum van Lima voor De politie moest twee optreden met traangasgranaten tegen groepen betogers, die naar toe spraken van studenten hadden ge luisterd. Diep ontroerde scheidsrechter Angel Eduardo Pazos, de scheids rechter die de zo tragisch verlopen wedstrijd tussen Peru en Argentinië leidde, heeft vandaag by zyn terug- Montevideo verklaard, dat hij geen enkel doelpunt aeeft afge keurd. „Ik had al gefloten voordat de bal, via het lichaam van een spe- het Argentijnse doel terecht kwam". Diep ontroerd zei hij tegen journalisten: „Ik heb alleen maar de spelregels toegepast. De spelers van Peru hadden mijn beslissing ais een normale zaak opgevat en de partij werd juist hervat toen de eerste fanatiekelingen het veld oprenden". Dij werd door de politie tegengehouden. Een tweede liep het veld op met een fles in zijn en wilde me ook aanvallen, hij werd door een politieman bewusteloos geslagen. Dat maakte het publiek woedend. Er werd met lege flessen geworpen naar de groep po litiemannen, die voor de scheids- rechterskamer stonden. Omdat ik dat het verkeerd liep bleef mij niets anders over dan de partij te staken. De twee grensrechters en ik verlieten onder politiebescherming het terrein. De politie moest het hoofd bieden aan een totaal losge- menigte. Wat er daarna ge beurde is onbegrijpelijk. Wij zijn er ln het geheel niet bij betrokken ge weest want we zijn twee uur in de kleedkamers gebleven. De spelers van de Uruguayse ploeg, die als toe- fachi Advertentie '-ernt uw huid met hamol ultra ZWAKKE WIND bewind ..v de kustgebieden vooral in de middag jen koele zeewind. Kans op een lo kale regen- of onweersbui. (Opgemaakt om 11.15 uur) 27 MEI 1964 - op: 04.31 uur; onder: 20.44 uur. Maan op: 21.55 uur; onder: 05.16 uur. Hoogwater in Katwijk te 03.53 en 16.17 'Mr; laagwater: en 12.03 uur. WEERBERICHT Dit blad bestaat uit 16 pagina's slissingen eens waren. Direct nadat hij deze verklaringen had afgelegd verliet de uitgeputte scheidsrechter onder politiebewaking het vliegveld. Ook in Engeland Onze Londense correspondent her innert aan de „voetbalramp" op het terrein van de Bolton-Wanderers in Lancashire op 9 maart 1946. Daar werden 33 mensen gedood en 500 ge wond toen duizenden door de om heiningen braken om de cup-wed strijd tussen Wanderers en Stoke City te zien. Velen werden doodge drukt voordat ook de stalen barriè res het begaven. Drie maanuen ge leden werden 100 mannen en vrou wen gewond tijdens de cupmatch tussen Sunderland en Manchester United. Twee toegangshekken gingen tegen de grond toen duizenden naar voren stormden. In september 1962 werden 53 personen gewond toen de ingang van een voetbalveld in Glas gow voor de match Celtic tegen Rangers werd bestormd. Op het ter rein van Manfield Town werden in januari 1962 38 supporters gewond toen de hekken bezweken bij een cup-wedstrijd tegen Ipswich. GRATIE VOOR OOSTDUITSE EX-MINIISTER Georg Dertinger, voormalig mi nister van Buitenlandse Zaken van Oost-Duitsland, die in 1954 wegens spionage tot vijftien jaar gevangenis straf werd veroordeeld, heeft bij be stuit van de Oostduitse staatsraad gratie gekregen en is vandaag in vrijheid gesteld. Dertinger was sinds 1946 secreta ris-generaal van de Christen-Demo cratische Unie in Oost-Duitsland. La ter werd hy voorzitter. Op 12 okto ber 1949 werd hij benoemd tot minis ter van Buitenlandse Zaken. Medio januari 1953 werd hij door de Oost duitse veiligheidsdienst gearresteerd en in juni 1954 veroordeeld. In ver band met zijn slechte gezondheids toestand werd Dertinger kortgeleden vanuit de gevangenis naar een zie- kerinrichting overgebracht. Zijn berechting had onder de groot ste geheimhouding plaats en zijn ver oordeling werd pas anderhalf jaar na het uitspreken van het vonnis openbaar gemaakt. Dertinger was ten laste gelegd tezamen met de voormalige Oostduitse staatssecreta ris Otto Lenz plannen tot omverwer ping van het regime te hebben be raamd. Reeds begin 1950 doken ge ruchten op over zijn op handen zijn de val. Daaraan werd nieuw voedsel gegeven, toen in februari 1952 twee hooggeplaatste ambtenaren van het Oostduitse ministerie van Buiten landse Zaken naar West-Duitsland uitweken. „Collectieve waanzin Het Vaticaanse dagblad „Osserva- tore Romano" schreef gisteren onder de kop „collectieve waanzin", dat „de tragische gebeurtenissen in Lima een geestesgesteldheid onthullen die niet alleen in Peru voorkomt" Wat er in het stadion van Lima gebeurd is, werd veroorzaakt door een tot de blindste heftigheid opgestuwde passie voor de sport. Wanneer de 40 000 toe schouwers in dat stadion in twee el kaar bestrijdende kampen verdeeld waren geweest, zouden de verliezen niet ernstiger geweest hebben kun nen zyn, schrijft het blad. De drama tische gebeurtenissen van Lima be tekenen een herhaling van de bloe dige uitspattingen van het circus der oudheid in het midden van de twintigste eeuw. „Bij het afgrijzen, het medelijden met de slachtoffers, moet een stevige veroordeling ge voegd worden en dergelijke buiten sporigheden, die de mens omlaag halen. Natuurlijk is hier niet de sport in het geding voor zover deze een eerlijke en rechtstreekse confron tatie van gezonde energie betekent. Wat niet toegestaan kan worden is de oproerige uitbarsting van passies, die de toeschouwers buiten elke sportieve grens verblindt en hen tot dwaasheid dryft". Reclame en N.T.S. op het tweede net? bescheiden vorm van reclame rond het NTS-programma op het tweede net. Deze overgangsperiode zou moe ten duren totdat de definitieve rege ling voor de reclame-tv ingaat. De organisaties van dagbladen en tijd schriften zouden by de exploitatie van de reclame betrokken moeten worden. Volgens „De Volkskrant" van hedenochtend zouden deze pun ten de kern uitmaken van het ad vies, dat op 4 juni door de meer derheid van de z.g. pacificatie-com missie. De voorstanders van zo'n in terimregeling afgevaardigden van de omroepen en van de bevriende po- iuits model ASSOCIATIE EGYPTE-IRAK President Nasser van Egypte en president Abdel Salam Aref van Irak hebben vandaag in Cairo een ak koord ondertekend, dat voorziet in een samengevoegde presidentiële raad, die elk kwartaal zal vergaderen. Besluiten van deze raad worden di rect van kracht tenzij zjj een bijzon dere ratificatieprocedure vereisen. Nederlandse Politiebond De voorzitter van de Nederlandse Politiebond, de heer A. K. Mud, heeft vandaag ln zyn openingswoord voor het bondscongres in het Kurhaus in Scheveningen veel kritiek geuit op de berichtgeving over het poli tie-optre den in een deel van de Nederlandse dag- en weekbladen. Dat deel zou het zyns inziens wel erg bont hebben ge maakt en de zaken meermalen op een verkeerde manier hebben voorgedra gen. Kritiek kan een nuttige functie in onze samenleving hebben, zo zei hij, maar dan moet zij aan enige voor waarden voldoen, waaronder objecti viteit en rechtvaardigheid. Onrecht Veel publikaties over het politie optreden hebben te vaak de geest ge ademd alsof de politie zich tegen de burgers keert en alsof zy alleen maar bestaat uit ruwe machtswellustelin gen, die er maar naar hartelust en Samenwerking in ruimteonderzoek De Sowjet-Unie en de Verenigde Staten hebben gisteren in Genev nun besprekingen over verbetering van de samenwerking in ruimte projecten hervat. Tot de voornaamste onderwerpen van gesprek behoren Russisch-Amerikaanse proeven met de Amerikaanse „Echo"-satelliet uit wisseling van gegevens over het weer en een gezamenlijk programma voor het lanceren van kunstmanen ter testudering van het magnetisch veld van de aarde. eigen willekeur op los ranselen. Men doet daardoor niet alleen de politie ambtenaar onrecht aan, maar speelt tie-optreden gewijd pocketboek dag_ en weekbladen hadden er te recht geen goed woord voor over. Het werd als eenzijdig en tendentieus be stempeld. Maar op dp omslag staat dat een selectie uit de Nederlandse dag- en weekbladpers tot samenstel ling van het boek heeft geleid, aldus do voorzitter. Hier ligt een duidelijke aanwijzing dat er aan de berichtge ving in de dag. en weekbladen het een en ander heeft geschort. SJOUKJE DIJKSTRA zal Nederland niet langer meer kunnen vertegenwoordigen op Europese, Olympische en we reldkampioenschappen. Gisteren heejt de 22-jarige Amstelveense kunstrijdster bekend gemaakt, dat zij een contract heejt ge tekend voor de ijsrevue „Holi day on Ice". Voor verdere bij zonderheden verwijzen wij naar de sportpagina. Topconferentie over Maleisië gaat door De Philippijnse oud-minister van Buitenlandse Zaken. Salvador Lopez, die als vertegenwoordiger van presi dent Macapagal tracht te bemidde len in het conflict rond Maleisië, heeft gisteren in Koeala Loempoer medegedeeld, dat Indonesië thans of ficieel heeft geantwoord op het voor stel tot het houden van een topcon ferentie, de volgende maand, in To kio tussen Indonesië, Maleisië en de Philippijnen en erin heeft toegestemd zijn guerrillastrijders uit Maleisisch Borneo geleidelijk terug te trekken. Volgens Salvador Lopez zouden er thans wat het houden van deze con ferentie betreft geen belangrijke hinderpalen meer bestaan. Het In donesische antwoord, waarover Sal vador Lopez zich niet verder wilde uitlaten, is door hem aan premier Rahman van Maleisië doorgezonden. Indonesië zal met het terugtrekken van de guerrillastrijders op 5 juni be ginnen. wanneer de ministers van Buitenlandse Zaken van de Philip pijnen. Indonesië en Maleisië bijeen komen. Deze ministersconferentie zal de medio juni in Tokio te houden topconferenti0 moeten voorbereiden, als tenminste Thailand erin toestemt toezicht op het terugtrekken der In donesische troepen te houden Irene's bezittingen naar Madrid (Van onze Hilversumse correspondent) De persoonlijke bezittingen van prinses Irene zijn gisteren op tran sport gesteld naar Madrid. Een aan tal kisten met kleding, porcelein en meubilair werd van het paleis Soest- dijk naar Amsterdam overgebracht en daar op een vrachtauto geladen. In totaal besloegen de bezittingen van de prinses ongeveer 45 kubieke meter. De vrachtauto werd vooraf gegaan door een particuliere auto. waarvan de inzittenden de grensformaliteiten zouden regelen. Wie de inzittenden van deze auto waren is niet bekend. De strijdkrachten van nistische Pathet Lao zyn gisteren ten noorden en ten zuiden van de Vlakte der Kruiken nog verder op- Volgens de berekeningen van de RAI is vandaag de miljoenste personen auto in Nederland op de weg ver schenen. Ter gelegenheid van dit feit heeft de vice-voorzitter van de RAI, de heer W. Smit, verklaard, dat de RAI met andere organisa ties, waaronder de ANWB en grote bedrijven, overleg pleegt welke stappen kunnen worden onderno men om een grootscheepse van het verkeersvraagstuk land te stimuleren. 3e versnelde massa-motorisering vraagt volgens de RAI om ernstige bezinning, temeer daar het einde van de auto-hausse nog niet te zien is. Wat de actie precies zal inhou den en wie haar zullen steunen kon de heer Smit nog niet meedelen, omdat het overleg nog in een begin stadium verkeert. „Het moet een soort politieke actie worden". „In 1963 heeft het Ryk aan motor rijtuigenbelasting, benzine- en weeldebelasting f 880 miljoen ont vangen. Daarvan werd f 340 mil joen gebruikt voor wegvoorzienin- gen. In 1964 zullen deze belastingen ongeveer één miljard gulden op brengen. Wij zijn van mening, dat van dit geld veel meer gebruikt dient te worden voor de verbetering en de aanleg van wegen", aldus de vice-voorzitter van de RAI. TOESTAND IN BRITS GUYANA IS GESPANNEN In Brits Guyana werd gisteren veelvuldig melding gemaakt van brandstichting en terreur. In de nacht van zondag op maandag zyn 27 huizen en winkels in vlammen op- lan. Veertien van deze gevallen deden zich voor in negerdorpen langs ivier de Demer&ra. Te Mackenzie werd een man door een geweerschot gewond en zou een ander zijn dood- In de jaarvergadering van de vereniging „De Nederlandse Dagbladpers" in Amsterdam werd gisteren voor de eerste maal de prijs voor de journalistiek uitgereikt door de voorzitter van de Tweede Ka mer, mr. Van Thiel. en wel aan het perscentrum Nieuwspoort. De voorzitter van de raad van bestuur van dit centrum, drs. G. van Lieshout nam de prijs in ontvangst. In het midden de gastvrouwe van „Nieuwspoort", mevr. Rijkens Georgetwon, de hoofdstad, bood gisteren een nol-male aanblik, on danks het feit dat vrijdagavond de noodtoestand is afgekondigd. Jeeps met. Engelse militairen, die af en toe voorbijreden, trokken nauwelijks aan dacht. Helb ontkent uitspraak van zijn vrouw Over microfoons in ambassade De Nederlandse ambassadeur in Zuid Afrika mr. H.A. Helb zou hebben ontkend, dat ztfn echtgenote ty- dens een lezing in Kaapstad heeft bekendgemaakt, dat in 1962 ver borgen microfoons werden ontdekt in de Nederlandse ambassade in Moskou. Mr. Helb was destyds am bassadeur in de Russische hoofd stad. De vorige week heeft mevrouw Helb, nadat het nieuws over de ontdek king van verborgen microfoons in de Amerikaanse ambassade in Mos kou bekend werd, tijdens een le zing verklaard, dat ook de gesprek ken in de Nederlandse ambassade werden afgeluisterd door een in een muur verborgen microfoon, liet ministerie van Buitenlandse Za ken stelt nu een onderzoek in naar de juiste toedracht van dit geval. Men acht het niet onmoge lijk. dat mevrouw Helb haar mede delingen heeft gedaan na afloop van de lezing. gerukt, nadat ztf zondag Moeong Keoeng, een steunpunt van de neu tralisten, hadden veroverd. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft zich ge schaard achter de neutralistlsche premier van Laos, prins Soevanna Phoema, in diens eis, dat de troe pen van de Pathet Lao hun jong ste militaire winst in Noord-Laos moeten prijsgeven. Rietje Af ink in België? Volgens de „Gazet van Antwer pen" zou een Nederlander op 13 mei. 's ochtends omstreeks elf uur, het vermiste Amsterdamse meisje Rietje Afink in het hotel Welling ton in Oostende hebben gezien. De Oostendse politie heeft pas eni ge dagen later van deze mededeling Kennis gekregen en heeft toen de portier van het hotel ondervraagd. Deze heeft verklaard, dat zich inder daad een jong meisje in het hotel had gemeld met de vraag of zjj een kamer kon huren. Gezien haar le«»ftyd werd dat verzoek echter af gewezen, waarna het meisje is ver trokken. De politie van Oostende heeft het sigralement verspreid en een oproep in de bladen gezet om het meisje te vragen zich by de politie te mei- het geen nut heeft een veertien lan- denconferentie over Laos te Genève te roepen tenzij aan deze conferen tie een doeltreffend bestand en een terugtrekking van de eenheden van de Pathet Lao voorafgaan. Volgens een woordvoerde van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken voeren ongewapende Ameri kaanse verkenningsvliegtuigen sinds vorige week. op verzoek van prins Soevanna Phoema, verkenningen uit f Uit het Leldsch Dagblad van f 26 Mei 1864: Heden heeft te 's Hage de aanbesteding plaats gehad van de levering van 19000 J illumineer glazen bij gelegen- a heid van de verjaardag van a H.M. de Koningin. Minste in- J schrijvers waren de heeren a Das en Hartrop alhier voor i 6 3/4 cent per stuk. i (Advertentie) Muziek Plantsoen door het muziek- j korps der Leidsche Schut- f terij. Uitvoeringen zullen f plaats hebben op Maandag 4 om de 14 dagen te half zeven ure, te beginnen 30 Mei.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1