Het verboden paradijs In een iinprime het voorjaar door n k a t o e n ook 's nachts ZELF IJS MAKEN Nederlandse zomer-couture Zaterdag 23 mei 1964 Pagina 3 Boven: een heel mooi nachthemd van satijnkatoen. De corsage van de rok gescheiden door een strik ,is van St.-Gallkant. Links: een pyjama van roze katoenbatist. De mouwtjes, panta lon en het hesje zijn met katoenen kant afgezet. Onder: blauwe stipjes op een witte ondergrond voor deze vlot te pyjama met randen aan de onderkant van het tasje, op kraag (W)ETENSWAARD Nu mei ons zoveel warme dagen heeft ge schonken beginnen de gedachten van de kin deren en van onszelf weer te draaien om ijs. Wanneer U een koelkast hebt is het hele maal geen kunst om zelf ijs te maken. Een ijs- vla kunt U het lekkerst maken van melk met room. Als U namelijk geen room gebruikt is het vetgehalte te laag en worden grote ijskristallen gevormd. Voegt U bovendien nog wat gelatine toe dan is het resultaat nog beter. Ook zijn er zakjes ijspoeder in de handel waarmee men in enkele uren tijd heel smakelijke roomijs kan maken. Zorg, dat de koelkast van tevoren ontdooid is en plaats deze op de koudste stand. Duur van het be vriezen van de ijsvla is 2-5 uur, af hankelijk van het koelsysteem. Na het bevriezen kan de koelkast op de normale stand worden gezet, waar door het hs de luiste consistentie behoudt. Vanille-ijs op Amerikaanse wijze Sla 2 dl slagroom met 60 g ge zeefde poedersuiker en het zaad van 1 vanillestokje los itot een lobbige, niet te dikke massa. Sla 4 eiwitten daarna heel stijf en schep de room- massa er voorzichtig doorheen. Doe dit mengsel weer in de ijsla en laat het op de gewone manier bevriezen (zie vorig recept). De mens is een wonderlijk wezen; hij wit altijd dat wat onbereikbaar voor hem is, We waren dit jaar vroeg met het maken van plannen voor de vakantie. Kwam het omdat het half maart nog vroor dat het kraakte, omdat de win ter zo vroeg was begonnen en niet meer scheen te eindigen, of omdat Adriaan als zestien jarige een eigen paspoort en eigen kampkaart nodig had en we niet tot de grote toeloop wilden wachten met het aan vragen van die paperassen? Ik weet het niet. Maar het was een feit, dat we bij een laaiende kachel al met fol ders en kaarten voor ons zaten en ijverig de landschappen van Euro pa uit het hoofd leerden, gedreven door de alles overheersende vraag: waarheen deze zomer? „Zwitserland," zei vader. „Dat hebben we pas half bekeken en we kunnen er desnoods een stukje Italië bij nemen. „Frankrijk?" vroeg ik voorzichtig. „Geen denken aan. Frankrijk heeft de benzinereductie voor toe risten afgeschaft, dat wil zeggen dat je nu een cent of negentig de liter betaalt en dat voor drie duizend kilometers Ik ben Zwols- man niet!" Dat was logisch geredeneerd, dus zetten we La douce France meteen uit ons hoofd en bepaal den ons tot meer oostelijk gele gen landen. Die waren er genoeg: te beginnen bij de buren, tot aan Griekenland toe. Allemaal be reikbaar voor mensen met een eigen vervoermiddel, een tent en een paar weken verlof. We tuur den verheerlijkt naar de rode en blauwe lijnen op de kaart, droom den hardop boven de magische namen van oude steden, raad pleegden encyclopedieën en foto werken en stippelden een achttal routes uit, die elk voor zich het summum van schoonheid en avontuur beloofdenen die alle met een wijde boog om het pe perdure Frankrijk liepen. „Toch jammer," zei ik peinzend. „Vorig jaar gingen we naar Oos tenrijk omdat ze daar de mooiste zomer sedert een eeuw beleefden en wij daar ook van wilden genie ten maar als we toen naar Frankrijk waren gegaan „Gaan we wéér naar Karinthië," vroeg Henk gretig, want hij herin- overpeinzing „Neen, Zwitserland.Italië," pre velden we zonder geestdrift. „Waarom gaan we niet naar Frankrijk," kwam Adriaan die als gewoonlijk niet naar ons had ge luisterd. „Te duur." „Alle landen zijn duur." „De benzine," legden we uit. „Kost negentig cent de liter, en we lopen 1 op 10. Reken maar uit, over drieduizend kilometers." Adriaan zweeg. We bogen ons nogmaals over de kaarten, bekeken de routes buiten Frankrijk, bere kenden de aanloopetappes, die nooit langs de kortste weg mogen i woekeren. Jammer," zei ik weer. ,Jk had zo graag de Provence eens uitgekamd. Niet de Rivièra, die kennen we zo langzamerhand wel, maar het ganse achter landdat is zo onvoorstelbaar mooi en woest.en wat hébben we daar tot nu toe van gezien? We zijn nooit in Tarascon ge weesten de Gorges de Ver don en de Gorges du Tarn en... Daar waren zee weer, in volle sterkte aanwezig: de magische namen.Vader knikte warm. Dordogneprevelde hij. „Hè ja.en het Central Mas sif, ook zo'n verwaarloosd va kantie-oord, om van Auvergne maar te zwijgen." Adriaan keek weer op van zijn boek, met een afwezige blik. „Gaan we toch naar Frankrijk?" vroeg hij. „Néén!" gilden we in koor. „O ik dacht dat ik zoiets hoor de Ik wil anders best „We gaan naar Venetië," zei ik snel, hopend mezelf te kunnen overtuigen. „En misschien naar Triest en., en Cortina en het Garda-meer en.en.Verona en. We gaan de Brenner over en dan zo naar o, ik weet het niet meer." „Wanhopig keek ik op een kaart» die toevallig voor mij lag Frank rijk. „Waarom heb Ik opeens zo'n zin om juist déér heen te gaan?" vroeg ik klagend aan vader. „Ik weet het niet," steunde hij, „Ik zou zelfs niets liever willen. Als het maar niet zo duur was Dus wordt het Venetië, Cortina of Riva of iets anders dat ein digt opa.. En de hele reis zullen we denken aan het zinderende paradijs van de Provence, aan 't woeste Dordogne en het vergeten Auvergne en bij elke druppel re gen die we ontmoeten zullen we uitroepen: „Zie je wel ik wed dat in Frankrijk wél de zon schijnt en dat de wegen daar beter zijn en de campings ver zorgder en de vreemdelingen niet zo talrijk Want juist nu het niet kén, wil len we naar Frankrijk, het schone, uitgestrekte, lokkende Frankrijk, waar we in geen jaren naar ge taald hebben! THEA BECKMAN nerde zich de warme, blauwe ren en het houten cafétje waar elke avond in short kon twisten. Vanille-ijs 1/4 liter melk, vanille-stokje, 1/4 liter slagroom, 3 eieren. 100 g sui ker. 2 blaadjes gelatine. Roer 3 eieren met 100 g suiker schuimig. Breng 1/4 liter melk met het vanillestokje langzaam aan de kook en giet dit ander goed roeren bij de eieren. Doe de massa in de pan terug en laat het op een laag vuurtje al kloppend zachtjes binden. Het vanillestokje eruit ha len en 2 blaadjes geweekte en uit geknepen gelatine toevoegen. Laat de vanillevla afkoelen en voeg daar na pas 1/4 liter stijfgeslagen room toe. Voorzichtig dooreenscheppen. Haal het verdeelrooster uit het ijs laatje, doe de ijsvla erin en plaats dit i in het vrieslichaam. CAMELIA S In Parijs is dit voorjaar een vrouw nauwelijks gekleed als ze niet een camelia draagt. Het wordt haar gemakkelijk gemaakt: camelia's zijn verkrijgbaar in een zeer groot aan tal zaken en tegen zeer uiteenlo pende prijzen. Heel goedkope in de supermarkets, duurdere in nylon of chiffon in de „betere" zaken, zeer fraaie en kostbare in de boutiques. Men ziet ze dragen op exclusieve toiletiben, op kantoorpakjes en zelfs op de regenjas van de scholieren of in het haar. Wie over een ruime beurs be schikt, kiest dan nog een speciale make-up die bij de camelia past. Bij de voorjaarsshow van de Nederlandse haute-couture is wel duidelijk geworden dat onze bekende couturiers de voorkeur geven aan natuur- vezels ,of dat nu zijde is of wol. Men kan zich b.v. van de vroege morgen tot de late avond in wol kleden, dat heb ben de mantels van Holthaus, de pakjes van Max Heijmans, de namiddag-ensembles van Beeuwkes en de avondkleding van Offerman duidelijk bewe- Dick Holthaus bracht met o.a hoog geplaatste rugceintuurs een over het algemeen jeugdige stijl, zoals ook op bijgaande teke ning te zien is. Links bovenaan een rood zuiver wollen jasje, met vier zakjes waarin een plooi is aange bracht. De mantel is gemaakt in een redingote stijl, die ook dit jaar nog veelvuldig wordt gebracht, waarschijnlijk omdat het zo slank en flatteus staat. Daarnaast een zuiver wollen zwarte cocktailjapon, getooid met een satijnen roos. On der de roos drie knoopjes, die de schijnplooi z.g. op zijn plaats moe ten houden. Rechts onderaan een ensemble van de Haagse couturier Beeuwkes. Dit is uitgevoerd in een crème met rood gemêleerde zuiver wollen fan tasie tweed. Erbij behoort een vrij lang Jasje met twee lange splitten aan de achterkant. De stof heeft dezelfde kleuren crème en rood maar nu tot een ruit verwerkt. Er onder wordt een vuurrode zijden georgette blouse gedragen. De col lectie van Beeuwkes is zeer chic. Men vindt er o.a. veel door Cardin gebrachte details ln terug. In het midden van de tekening een pak van Max Heymans, dat op valt door de bijzonder originele wijze van stofverwerking. Het be treft hier een grijze zuiver wollen stof van eigen bodem. De blouse is Ieder meisje, iedere moeder °l jonge grootmoeder heeft voor voorjaar en zomer wel een „gebloemd jurkje". Nee, ze heeft er ongetwijfeld wel meer dan een en mogelijk zelfs niets anders. De vraag ist bezit ze wel iets effens voor het war me jaargetijde? De populariteit van het gebloemde jurkje is immers zó groot, dat heel de generatie die vandaag onze tie ners op het rechte pad tracht te houden, gebloemd door het le ven. gebloemd door alle lentes en alle zomers is gegaan. mierdessin (dat even klassiek is als de welbekende nop); meer in het teken van de huidige mode ech- ponnetje echter in eerste instantie wen in een imprimé japon zijn dags nieuw!» en de luxueuze stofsoort (batistdunne natuurzijde) voor een oersimpel model van bijna „daag- bijna sportieve allure. Het jurkje doet het 's morgens, 's mid dags en 's avonds en vrijwel over al. Het werd ontworpen door Tik- tiner, een van de bekende mode huizen van de Cóte d'Azur. In de goede zomergarderobe echter wordt een zeker evenwicht tussen gepatroneerd en effen na gestreefd. Er zijn imprimé's voor de goedkope huisjurkjes (omdat Imprimé's in de regel goedkoper zijn dan behoorlijke effen stofjes). Er zijn enkele daagse en wat meer geklede modelletjes van effen ma teriaal (dat vaak, vooral in het geklede genre, meer alluree meer distinctie, meer klasse heeft dan een imprimé). En tot slot is er de laatste aanwinst van de uitzet: een imprimé japon, maar een zo danige imprimé Japon dat hij on verheeld het stempel van 1964 draagt, zoals de beide hier afge beelde japonnen, en daardoor gun stig afsteekt bij een prettige af wisseling is op de meer klassieke of overjarige „bloemetjes" van de garderobe. De eerste japon onderscheidt zich niet zozeer door het dessin van de imprimé, dan wel door zijn model De imprimé ia een kasj- effen grijs, terwijl rok en jasje met de hand geborduurd zijn met on regelmatig gesponnen roze wol, die ook gebruikt is voor een rand langs het jasje en langs de zakken. Het was een van de weinige modellen uitgevoerd in een andere kleur dan bleu ciel. De collectie van Max Heymans getuigde van een grote smaak en originaliteit, zonder de grote Parijse couturiers te volgen waren zijn ontwerpen zeer modieus. Ferry Offerman tenslotte bracht o.a. een deux pièces in roze wol, zie de tekening rechts bovendaan, waaronder een zijden voile blouse gedragen wordt k la Cardin. Links onder geven wij een idèe van de door Offerman ontworpen crème kleurige avondjapon in zuiver wol len crêpe waarvan het jasje met de hand beschilderd is, hetgeen een zeer exotische toets verleent aan een klassiek avondtoilet. Het tweede model, dat in prin cipe even simpel, maar meer geraf fineerd en heel wat opvallender is, vraagt allereerst de aandacht door zijn grote, moderne tweekleuren- dessln in mosterd en wit. een „bloemetje" dat niet bepaald van het meest courante soort is. Bo vendien geven de driekwart mou wen het geheel een 1964-look, ter wijl het bijna tailleloze, rechte mo del, zo niet een unicum van dit seizoen, dan toch een der type rende modevormen der jaren zes tig is. Het werd door het Parijse huls Pierre Billet in een zeven achtste tuniekvorm toegepastw. J. V. PEPER ALS VERDEDIGING Voor leden van het zwakke ge slacht, die worden lastig gevallen en die geen judo meester zijn, is een afdoend verdedigingsmiddel te koop. Een Amerikaanse fabriek in verdel gingsmiddelen voor insekten brengt een spuitbusje op de markt- dat een oplossing van 5 Cayenne peper onder druk bevat. Met dit appa raatje is het mogelijk tot een af stand van ruim vier meter een ne vel van deze peperoplossing in het gelaat van de aanvaller te spuiten. De nevel stelt hem voor tenminste tien minuten buiten gevecht. Het preparaat heeft volgens de fabri kant geen blijvende schade voor de ogen of het lichaam tot gevolg, al bezorgt het de betrokkene een bij zonder onplezierig kwartiertje. De prijs voor een busje van dertig gram bedraagt ongeveer tien gul- Aan de universiteit van Giessen begint een twaalftal vrouwelijke studenten binnenkort met het derde semester van een voor Duitsland volkomen nieuwe studierichting. De meisjes studeren namelijk huis houdkunde en voedingswetenschap pen. Spotvogels beweren dat zij daar op academische basis het ko ken. bakken en schrobben leren. Maar zo eenvoudig is de zaak n-u ook weer niet. In andere landen, bij voorbeeld in de Verenigde Staten, Canada en Finland, bestaan er reeds lang studiemogelijkheden voor huishoudkunde aan de betreffende universiteiten en van de daar gebruik kunnen maken. In de Bondsrepubliek Duitsland waren dergelijke plannen reeds se dert jaren in vakkringen bestu deerd, verworpen en weer opnieuw opgevat. Uiteindelijk werd de uni versiteit van de stad Giessen met toestemming van de Duitse Weten- schapsraad als centrum van de nieuwe studie uitgekozen. De studie is ook open voor man nen, die in de Industrie uitstekende kansen hebben als huishoudtechniol en als huishoudkundigen. Het zal zeker zijn voordelen hebben wan neer later eenmaal keukenmeubels en -machines ontworpen worden door mannen, die ervaren zijn in de huishoudkunde De meisjes kunnen na de studie beroepen te over vinden als lerares aan landbouwscholen, als adviseuze bij consumentenorganisaties en bij de voorlichtingsdiensten voor de huishoudens en de voedingsweten schappen. Natuurlijk heeft een aca demisch opgeleide huisvrouw ook in het particuliere leven bijzondere kaneen. maar de studie duurt te lang om hem als voorbereiding voor een latere bezigheid van „alleen- maar-huisvrouw" te kunnen be schouwen. Vanaf het eindexamen van de middelbare school tot het universiteitsdiploma duurt het na melijk zeven jaar: een jaar praktijk in het huishouden, acht semesters aan de universiteit en twee kandi daatsjaren. Hoewel de eerste stu denten ln de herfst van 1962 hun studie begonnen, zal het nog tot 1968 duren voordat er in de Bonds republiek de eerste „Diplom Haus- wirtinnen gediplomeerde hulo» houdsdeckundJgen" zullen zijn.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 9