STAP IN UW AUTO EN MAAK EEN MOOIE TOCHT Een juweel van een landschap ligt naast de deur IHBSSi WIE DOET HEM DAT NA Enorme belangstelling voor A.N.W.B. - routes Zaterdag 23 mei 1964 Pagina 1 (Van een onzer verslaggevers j LS U, LEZER EN LEZERES, eens een dag toeval- lig helemaal niets te doen hebt een zater- of zondag is daar heel geschikt voor en u ziet 's mor gens door het raam schuin omhoog, tussen de huizen een streep blauwe lucht, en u voelt als het ware dat de zon ergens moet schijnen, wel: start dan eens uw auto, haal een kaart bij een V-V-V.-kantoor en rijd eens langs en door de mooiste plekjes van Zuid-Holland. Ja, want ook daar tussen de grijze steden Leiden, Amsterdam en Utrecht is natuurschoon te vinden. Als u zo doet als wij (maar dat hoeft natuurlijk niet), dan haalt u bij het Leidse WV-kantoor een „Hollands Middenroute-kaart" en u vraagt gelijk even wat folders van de plaatsen, die u gaat be zichtigen. U krijgt er dan een paar. maar niet veel, want van niet elke hooiberg is een folder. Gelukkig maar. wat hebt u im mers aan al die beschrijvingen van monumentale gebouwen en huisjes die zijn in Leiden ook. Nee, de weinige folders die u krijgt zijn goed voor een regen achtige dag, zodat u bij het lezen kunt zeggen „Hé, dat wist ik niet". Wij gaan gewoon rijden met zo'n landkaart als kompas en de ANWB voert ons geheel gratis door een juweel van een land schap. zomaar naast onze deur, bij wijze van spreken. Over de Spanjaardsbrug rijden wij Leiden uit, een stukje langs de Zijl, even over de rijksweg naar Amsterdam en we zitten op Hol lands Middenroute, daar op die smalle kronkelweg langs de brede visserssloot bij Oud-Ade. Overal staan nu zeskantige witte borden met een pijl erop. Die volgen we gewoon en na 155 km komen Loenen. Daar aan de Vecht, vlak bij de Loosdrechtse plassen ligt wel de weelderigste streek van Hollands natuurlandschap uitge stald. Fraaie herenhuizen links en rechts, veel water met riet en nog veel meer groen dat alles langs een kronkelend weggetje, een grillige laan eigenlijk, waar men best eens uit de auto kan stappen, en zomaar in het gras kan gaan zitten, of een stukje omlopen. Aan die schone Vecht streek komt een einde, na kasteel Gunterstein, dat u en passant nog kan bezichtigen ook. in regenachtige dag laz< maakt, door aan Oudewater 1265 poortersrechten en „stad- privilegién" te verlenen. Het is een paar maal afgebrand en weer herrezen. Nu staan de oude pa- gracht te mediteren over triciershuizen langs de donkere de vergane glorie. Ten gerieve van de toeristen. Dat wel. Het stadhuis is bekend van de televi sie („Stadhuis op stelten") en de heksenwaag van de schoolboekjes. Men moet er geweest zijn om het oude Holland te kennen. kasteel in dit kaasstadje, schoon we natuurlijk vrij zijn blijven in ons doen en laten: i stukje omrijden mag gerust de ANWB. bU beginpunt. Jermtoerisme Oud-Ade rjjden we, loom na gewuifd door wieken van verre molens naar het rustieke Nieuwe Wetering en volgen de ringdijk van de Haarlemmermeer tot Lei iet muiden. Op mooie zondagen tiert op die ringdijk het bermtoerisme welig. Bumper aan bumper staan de auto's in het gras, daarvoor zit moeder met haar kinderen windstil afgeschut door een zeil, de breipatronen te bekijken, ter wijl vader zijn hengel heeft uit leggen, die door de kinderen wordt weggeduwd als ze gaan zwemmen. U moet er dan ook niet gaan vissen alleen maar kijken naar alles wat er gebeurt. IJ Maar we gaan verder, Leimuiden voorbij, langs de Westeinderplas- sen, waar de zeilers en speedboten elkaar voortdurend lijken te trei teren. Bij het wat- deemoedige plaatsnaambordje Vrouwentroost slaan we rechtsaf en we zitten tussen de dromerige koeien in de polder. .jffeus dicht Dan komen we langs Vrouwenakker en Uithoorn, een snelgroeiend groot dorp, waar we langs de mooie Amstel even de ramen van de auto en de neus dicht doen, want, in de fabrieken van de Gas unie wordt geen, eau de cologne gemaakt. Het is daar een en al bochtenwerk langs de Amstel; de bestuurder moet dan langzaam rijden wil hij óók van het water landschap meegenieten. Als we de slingerende Amstel vol gen, komen we vanzelf in Ouder - kerk aan de Amstel. Daar zou men de auto even kunnen laten rusten en op het terras van een restaurant neersblijken'en uitkij ken over het flonkerende water dat de bomen donker terugkaatst. Het is een mooi dorp, maar er volgt nog zoveel moois. Ale we de brug over de Amstel over zijn en het stroompje Bullewijk volgen, zien we voor ons de twee kerktorens van Abcoude en aan de linkerkant van ons het meer van Abcoude, dat wat vergeten door het groot-toerisme tussen de wij dere plassen ligt. Wij gaan met een grote boog om de Vinkeveense plassen heen langs kastelen en oude gebouwen onder en tussen het lover naar Dringen die u af toe De kerk van Abcoude droomt aan het water Geïnspireerd de bestuurder adem te komen tot het merk waardige dorpje Haarzuilens, dat zo schijnt te zijn geïmporteerd uit Duitsland of Frankrijk. De grond en de huizen van de inwoners hiervan behoren toe aan de eige naar van het kasteel De Haar (ook te bezichtigen), dat aan het einde van de 19de eeuw is neer gezet. Hiervoor, gaat het verhaal, moesten de huizen van de dorpe lingen een paar honderd meter worden verplaatst. Alleen de ka pel van het dorp is naast het kas teel blijven staan en de dorpe lingen gaan daar nog trouw ter kerke. Behalve twee maanden van het jaar, als de Franse kasteelheer in zijn slot komt, met de rood-witte poort, de dito blinden en luifels. Het dorp is een stukje oudheid, even fraai als goedmoedig feo daal. De huizen staan keurig rond de Brink gegroepeerd, waarmid den een waterpomp droog staat. En al die huizen hebben ook die kraakheldere rood-witte deuren, blinden en luifeltjes; precies een poppenidorp voor ons dochtertje. Als we hier alles bekeken hebben en moe zijn van de rondwande ling, rusten we uit in de lang- DE acrobatiek viert bij velen hoogtij: men kan er jong by blijven! Het begint bij hen al vroeg tijdig: wanneer 's morgens de nieuwsberichten beëindigd zijn, volgen tallozen blindelings de bevelen van de man, die de scepter bij de „ochtendgymnas tiek" zwaait. Zij rollen en kronkelen over de grond alsof dat allemaal een peuleschil is, voelen zich daar na volkomen fit en beginnen met voortgezette wilskracht hun zware dagtaak. HET is mij zelf nog nooit gelukt mee te rollen en te kronkelen, maar be wondering heb ik wèl voor die daadkrachtigen, die zich met een ruk uit Morpheus' armen hebben los geworsteld en fris en luchtig heupwiegen op de verende pianoklanken. Zij huldigen de stelling, dat een gezonde geest in een gezond lichaam huist en varen daar blijkbaar wel bfj. Anders zouden ze er allang mee opgehouden zijn. IN de gymnastische acrobatiek heeft een onzer abonnees, de heer Louis Gerrits, Burge meester Vernèdepark 13 te Voorschoten het verbazingwek kend ver gebracht. Hij staat, om zo te zien, voor niets! Hij is een man vol onuitput telijke actie, verenigt daarbij verschillende rages van deze tijd in zijn bewonderenswaar dige prestatie, t.w. die van de hoela hoep 'bekijk de vier draaiende hoepels), de twist (door het leren pak), de Beatles (zie zijn Beatle-pruik) en als laatste die van de „pedalo", waarmee hij voor- en achteruit rijdt op een tafeltje van nog geen vierkante meter oppervlak. Wie doet 't hem na BIJ al die originaliteit stelt zijn merkwaardig nummer de hoogste eisen aan ba lans en conditie. Het is werkelijk voor iemand, die de acrobatie zo schandelijk verwaarloost als ondergeteken de, om er jaloers op te wor den Maar het is misschien iets voor U om er de nieuwe dag mee in te gaan. Dit zou het hoogtepunt van Uw ochtendgymnastiek kunnen betekenen. Doch denk daarbij aan het woord: „Wie meent te staan, zie toe. dat hij niet valle". Het kan in een ogenblik ge beurd zijn FANTASIO. Middentroute. maar ook die van de bloesemroute, maar daar heeft men niet alle jaargetijden mee te maken. Het gaat ons niet om Woerden, want we blijven aan de buitenkant. Zelfs maken we geen omweg voor het grote plompe Wij zijn nu in de (Oude> Rijn streek. en volgen de Rijn aan de zuidzijde tot Bodegraven, waar we onvermijdelijk moeten dringen, om via de enge straten aan de noordzijde van de Oude Rijn té gaan rijden tot vlak bij Alphen aan den Rijn. Door het wijde weidelandschap schieten we langs het Aarkanaal water blijft onze voorliefde naar Ter Aar, en vandaar door de Vierambachts- polder naar Woubrugge. Nu nog enkele kilometers en we komen, voorbij Hoogmade in Leiderdorp, waarna we weer thuis zijn. Hier en daar hebben we nog wel wat vergeten te vermelden, zoals de zeer nauwe straatjes in Ab coude waar u zeer vriendelijk aan vrachtwagenbestuurders moet vragen om doorgang, en de hon- NOG SLECHTS TWEE jaar geleden stelde de vereniging de Utrechtse Heuvelrug zijn heu velroute voor het verkeer open. Sedertdien heeft de ANWB het initiatief van deze vereniging met graagte overgenomen en in andere aantrekkelijke streken van ons land elf soortgelijke routes uitgezet. Eén daarvan is Hollands Middenroute, die wij U hiernaast, op papier trachten te laten meerijden. Deze route, die als het ware een driehoek vormt tussen Amsterdam, Utrecht en Leiden, is speciaal voor het dag- toerisme. Er zijn ook andere routes, voor het vakantietoerisme. De be langstelling voor deze tochten, meestal door binnenwegen langs toeristisch zeer aantrekkelijke plekjes is enorm. In nauwelijks anderhalf jaar tijds zijn 375.000 routebladen uitgegeven. De ani mo is zelfs zo groot, dat velen de trajecten zonder de hulp van kaarten hebben moeten afleg gen. Dat is niet erg, want de be wegwijzering is uitmuntend. Doel de weg moet toeteren, mooi als midden-Holland werke lijk is. kunnen wij toch niet af schilderen. Het is eigenlijk een zeer merk waardig snel veranderend landschap, waar wij net doorreden. Eens regende het toen wij een stukje van die route reden, en aLles leek één grauw moeras. Maar als de zon schijnt uit een blauwe hemel, is het nergens zc mooi als in Holland. Dat ge looft u pas, als u het zeil hebt ervaren Het doel dat de ANWB met de toeristische routes nastreeft, is de openlegging van recreatie gebieden en het behoud van na tuurschoon ogenschijnlijk een tegenstellingmaar zij is het niet. Het is gebleken dat het lei den van het toeristische verkeer langs aangegeven wegen met de daaraan gelegen parkeerplaat sen en aangeduide wandelmoge lijkheden, juist leidt tot een be perking van beschadiging aan natuurschoon. Meer schade aan natuurschoon wordt toege bracht, als iedereen op eigen ge legenheid bos en veld intrekt. Voor de natuurliefhebbers zijn de volgende routes te rij den: Hollands Middenroude (155 km); Heuvelrugroute (80 km) in de omgeving van Amersfoort en Baarn; Noord-Veluweroute 125 km); Midden-Veluioeroute (130 km); Zuid-V eluweroute (120 km); Hondsrugroute (125 km) in Drenthe; Friese Merenroute (150 km); W ester schelder out e (190 km); Mergellandroute (125 km) in Zuid-LimburgOmme landroute (165 km) in Gronin gen; Sallandroute (110 km) De venter en omgeving; Beek- en Brinkroute (110 km) Meppel en omgeving. Fiets De ANWB heeft nog diverse routes in voorbereidingHet is te verwachten dat de fiets steeds meer zal worden ingeschakeld voor het recreatieve verkeer. De hierboven genoemde trajecten zijn trouwens ook niet uitslui tend bestemd voor de gemotori- seerden. Met opzet zijn de auto wegen vermeden, zodat ook fiet sers en bromfietsers van de tochten kunnen profiteren. "'V Dit kaart geeft een overzicht van de tot dusver door de A.N.W.B. ontworpen grote toeristische routes. 1. Noord- Veluweroute: 2. Midden-V eluweroute: 3. Zuid-Veluwe route: 4. Hondsrugroute: 5. Friese Merenroute: 6. Wester- schelderoute: 7. Mergellandroute: 8. Ommeland route: 9. Sallandroute: 10. Beek- en Brinkroute11. Hollands Mid- denroulo*

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 7