Eenvoudige combinatie met vele problemen J. Ch. I. van Niekerk benoemd per 1 juni RIPOLIN Reeds 10 jaar eerste burger van Eemnes Raad van Zoeterwoude komt dinsdag bijeen SLANG DOOD; KOUDEKERK VOOR EEN RAMP BEHOED LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 23 MEI 1964 HILLEGOM heeft weer burgemeester (Van een onzer redacteuren) Bij Koninklijk Besluit van mei is met ingang van 1 juni ot burgemeester van Hjllcgom enoemd de heer J. Ch. I. van Niekerk, eerste burger van de jcmeente Eemnes (N.-H.). Hij al jhr. mr .dr. O. F. A. H. van lispen tot Pannerden, die thans ommissaris der Koningin in de rovincie Overijssel is, opvolgen. zal worden gesteld. Het is zijn be doeling al zyn tijd. gaven en krach ten te wijden aan het besturen van zyn gemeente. Burgemeester Van Niekerk werd 26 februari 1917 in Haarlem geboren bezocht het gymnasium m Den Haag en was daarna twee jaar vo lontair ter gemeentesecretarie in Halfweg. In 1939 volgde zijn benoe ming bij de secretarie in Baarn, waar hij tot 1942 werkzaam was. Toen nam hij ontslag, omdat de grond te heet onder zijn voeten werd. Hij week uit naar het gemeen tehuis in Soest, maar kwam een jaar Burgemeester Van Niekerk werd later op verzoek van het Baarnse ge- februari 1917 in Haarlem, waar meentebestuur terug, want men jjn vader notaris was, geboren. Hij 147 jaar oud, getrouwd en heeft j ijf kinderen tussen de 4 en 11 jaar, jmelyk twee dochters en drie zoons. heer Van Niekerk is rooms- Ejholiek. wilde graag een vertrouwde ambte naar hebben voor de uitreiking van persoonsbewijzen. Tot 1947 bleef hij in Baarn. Toen aanvaardde h.ij een functie in het bedrijfsleven. Op 16 augustus 1954 volgde zijn benoe ming tot burgemeester van Eemnes. Vee! gedaan In Eemnes. zo bleek ons. bet: eurt men het vertrek van de heer Van Niekerk zeer. Hij heeft in de tien jaar, dat hij daar eerste burger was, bijzonder veel gedaan in het be lang van de gemeente vooral op het gebied van de woningbouw en de sociale zorg. Vreugde heerst er begrijpelijk in Hillegom. Loco-burgemeester W. F. van Dam werd gisteravond kwar voor zeven door mr. .T. Klaasesz opgebeld, dat de heer Van Niekerk tot burgemeester was benoemd. Hij kon dezelfde avond de raad, die in vergadering bijeenkwam, nog mede deling doen van deze benoeming. Verrassing was gisteravond omstreeks uil zeven, zo vertelde ons vanmor- burgemeester Van Niekerk. dat werd opgebeld door de comrnissa- der Koningin in de provincie lid-Holland, mr. J. Klaasesz. Deze eelde mij mede, dat ik bij Ko- inklijk Besluit met ingang van juni benoemd was tot eerste bur- Hillegom. was ik sprakeloos, zei hij. Ik iit wel dat ik een goede kans lakte, maar dat de benoeming zo iel af zou komen had ik niet ver- icht. Donderdag ben ik pas ont ogen door de minister van Bin- nlandse Zaken, mr. E. H. Toxo- toen is er over een even- tle benoeming gesproken. Voor Ogende week had ik geen bericht macht". Verheugd De heer en mevrouw Van Niekerk bijzonder in hun schik met deze omotie van een plattelands- naar bollengemeente. Zij zijn er reeds kijkje wezen nemen en hebben Ifs de ambtswoning bezichtigd. De streek is het nieuwe Hillegomse rgemeestersechtpaar niet hele- ul vreemd. Toch meent de heer Niekerk, dat hij voor geheel fiere problemen dan in Eemnes De raad van Zoeterwoude komt op dinsdag 26 mei 's avonds 8 uur in vergadering bijeen. Aan de orde wordt onder andere gestelde verhuur •oning Noordbuurtseweg 1, politie. Nu deze is overgeplaatst, stel len B. en W. voor deze woning te ver huren aan gemeenteopzichter G. Vo gelaar. Van het bouwbedrijf De Lange en Van der Plas is een rekening ontvan gen tot een bedrag van f. 29.935.60 voor het ophogen van de voor- en achtertuinen van 67 woning-wetwo- ningen. Aangezien deze kosten niet betaald kunnen worden uit de door het Rijk verstrekte grond- en bouw- voorschotten stellen B. en W. voor aan de woningbouwverenigingen een renteloos voorschot tot dit bedrag te verlenen. De beplanting van de tertiaire we gen vragen een uitgave van f. 16.350,Hiervoor is een krediet beschikbaar van f. 15.000,— zodat het college voorstelt dit kritiet te ver hogen met f. 1.350, Het raadsbesluit van 18 december 1963 tot overneming in eigendom, be heer en onderhoud van de Westeind- oop der bevolking van Leiden In de week van 6 t.m. 13 mei 1964 i' - \V5i GEVESTIGD Bachra en fam rggravenln 70. J. T. Bosch fam., Bjurggr: W. J. H. Verwers, Tomatenstraat i siangei G. D. Marsdln, verpleegster. Rijns- j Aar P ïerweg 10. V. M. Meinders. 1.1. p. LUh en fam pleegster, Jjg «el Boerhaavelaan 2. Alphen aan den Rijn. Raadhuisstraat Scheepe. Boerhaavelaan 14, Rotterdam, Benthulzerstraat 5a. W. J. ^otterdam, Benthulzerstrat chemicus, stikkelorum. Rich Holi_ - - - - -----1, e" fam. 's-Gravenhage, Noorderbeekdw.str. 240. £mter' K^rah^laaK 63i,.E' ^lke?L- H- M- Blk en lam.. Apothekersdljk J„^1'o«be?,m^t<Jmb<;Wakln?sdi.en6t,l 30. Zuld-Afrlka. S. C. van der Burg- i.n5e d v. on kanJ00,r- Groenendijk en fam., Oude Vest 87a. i' i M. Smit, Voorschoten, Curielaan 35. B. Keiler Igenlaborante, Marlslaan 5. L. en fam., Burggravenlaan 66. Haarlem- der Vliet. Zoeterwoudsesingei j mermeer, Plantsoenlaan 21. R. E. fam.. Morsweg 83. Schravendijkstraat 17, B" Genestetstraat Haellemstraat ihane- van der Molen, Van Swle- j jq2 37. J. Korteweg, Witte H. W. J. A. Fllkkenschlld fam., adm. ambtenaar fam., chauffeur, Spaarne- 33. H. W. Wltteveen en fam., Beethovenlaan 173. N H. fam., typograaf, rahmslaan 65 M. Dekker, welfare werkster, mbastraat 63. J. A. Stokvis, rijks- btenaar, Hoge Rijndijk 171. I. J. H. Engels, werktuig- Tomatenstraat 8. Hustlnx, lerares. Asserstraat 12. N. Vliet, secretaresse. Vreewijkstraat I H. Pruim, maatsch. werkster, erwoudseslngel 58. N. van Doorne leegster. Houtlaan 6. H. H A. ilngs en fam., verkoopassistent, -Inslaan 87. J. H. A. M. ten Berge. Ml Uhandel, Andr. Schotkade 7. A. Ailersloot, huLsschllder, Van Rle- dthof 58. T. G. Buis, meubelmaker, rit Doustraat 39, C. J. C. H. Mok- itorm-Lommers. Stationsweg 29. J. m. van Leeuwen. Merelstraat -3. P. Wolf, Van der Waalstraat 36. J. G. .Straaten-Gerrltsen, Herenstr. 76. Edwards-de Ruyter de Wildt, mmerweg 5a. J. Molleman-Maas Brandsmalaan 41. E. 'G. de Lu- arts. Boerhaavelaan 20. R. Wljk- verwarmingsmonteur, Heren- POl M 63. P. J. A. Verschragen. optt- Montgomerystraat 18. A. Rooden- ti lVan Vollenhovenpleln 105. H. G. Ticheloven, hoofdleldster, Rijn en 'ekade 63. E. de Haas, Rijn en «kade 96b. C. A. H. M. Strik, lijk 25. A. Heijkoop. 1.1. verpleeg- Houtlaan 55. J. C. de Bruin, dijk 46. C. C. Jüffermans. gezlns- [irectt torgster, Van Hogendorpstraat 60. Jager, kinderverzorgster. T*-~' Straa Tr L, Ed' mé rlemni ■t I Utr straat 51. M. Trago, receptioniste. j trastraat 179. M. Plugge. Mrkt 7. M. Schaap, kantoorbe- i Je. Rljnsburgerslngel 22a. H. J. "erwelj, chauffeur. Hogewoerd 50 der Horst. Hoefstraat 3. VERTROKKEN AD J' Overdljk en fam., Madoerastr. IIK| We Gld.. Verl. Maanderweg 119. 8. Klein en fam., P. v. Anrooystr. Eapendrecht, Vondellaan 78. Oord-Danser, a.b. Utr. Jaagpad 62, 's-Gravenhage, Soester- bergstraat 100. H. Danser, a.b. Utr. Jaagpad 62. 's-Gravenhage, Soester- bergstraat 100. C. J. van der Meij, Papengracht 25a, Wassenaar, Langstr. Ramb, Haarlemmcrstrt Noordwijk, Voorstraat 64. H. W. Jon- Haarlemmerstr. 295a, Duitsland. J. Lekstraat 1. Eli straat 31. E. A Isesingel 47. nervaplein 13. J. Buining. Zoeter- 42. J. S. Lips, Zijlsingel 34, Noord- wijk, Vuurtorenplein 36. H. van Eijs- den. Houtlaan 55, Voorburg, Rozen- boomlaan lij. T. C. H. van Egmond, Haagweg 47. Warmond. Norremeerstr. 52. W. F. H. Kurpershoek, J. van Govenkade 8. Rijnsburg, P. Heinstraat 8. I. A. van Doorn. KUkspaanweg 9, 's-Gravenhage. van Bevernlngkstr. 168. M. Hoette, Witte Singel 89, Rotterdam Oudorpweg 35. C. P. T. Fehmers, gewoerd 29. Utrecht. Maliesingel J. Bakker. Pieterskerkgracht la, sterdam. Spiegelgracht 211. F. Tim- Stationsweg 8. C. H. Hoekstra-van Polanen, Kuipersteeg 10. Wassenaar, v. Z. v. Neijeveltstraat 32. H. J. J. R. van de Camp. Morsstraat 62-64, Schoonhoven. Oude Haven 7. B. Martin Salinero. Nwe Beestenmarkt 8. Spanji Bennevelder- burgerweg 10. Zw nerstraat 162. seweg is gedeeltelijk door G.S. goed gekeurd. De overneming zal moeten ingaan op een nader vast te stellen datum, terwijl door de Prov. Water staat zal worden beoordeeld of de weg bij overneming in een behoorlijke staat veerkeert. Voorts zal een ont bindende bepaling moeten worden opgenomen. In verband hiermede stellen B. en W. voor voornoemd raadsbesluit te wijzigen overeenkom stig het verzoek van G.S. en de be paling op te nemen, dat de overne ming zal plaats hebben met ingang niet doorgaan. Als gevolg van de nieuwe brug over de Oude Rijn moet de Hoge Rijndijk ter plaatse in twee rijbanen worden gesplitst. Dit brengt tevens met zich, dat de straatverlichting moet worden gewijzigd, waarvan de kosten voor Zoeterwoude worden geraamd op f. 24.306,B. en W. vragen hiervoor een krediet van f. 25,000,te ver lenen. Getracht zal worden een bij drage te krijgen van het rijk en de provincie. Ged. Staten hebben bezwaar tegen de vaststelling van een maximum snelheid van 15 km. per uur voor het Watertje. Dit is alleen mogelijk wan neer er ter plaatse een zeer druk ver keer is. Uit een ingesteld onderzoek is gebleken, dat daarvan niet gespro ken kan worden. B. en W. stellen nu T-oor het betreffende raadsbesluit in te trekken. Het gedeelte van de Korte Miening, gelegen tussen de Zuidbuurtseweg en de Jan van Banningstraat, en de Schenkelstraat zijn beide voor het verkeer met motorrijtuigen afgeslo ten. B en W achten het echter wen selijk beide straten open te stellen voor het verkeer met motorrijtuigen in één richting en vragen hierover de mening van de raad. Ter vaststelling wordt verder aan geboden een verordening, regelende het gebruik van gronden, zomede van gebouwen en hun aanhorighe- den, in samenhang met de bestem mingen in een stedebouwkundig plan van de gemeente. Voor het bouwen van een rioolwa terzuiveringsinstallatie in het West einde heeft de gemeente ruim 2. ha grond nodig, welke toebehoren aan de Gebr. van Teijlingen. Deze gronden zijn getaxeerd op f 57.300,- inclusief de schadeloosstelling. De heren Van Teijlingen gaan hiermede echter niet akkoord en vragen f. 5,per m2 en daarboven nog een vergoeding voor bedrijfsschade. In verband hiermede stellen B. en W. voor over te gaan tot onteigening. Het schoolbestuur van R.K. Kleu terschool Schenkelweg heeft ge vraagd een huurvergoeding over 1963 toe te kennen. Voorgesteld wordt deze huurvergoeding te bepalen op f. 475,B. en W. vragen machti ging tot het opnemen van kasgeld- leningen in het jaar 1964 tot een maximum van f. 500.000, Tenslotte stellen B. en W. voor aan de Sportverenigingen Meerburg en S.J.Z. elk een subsidie te verlenen van f. 500,voor het jaar 1964 en aan de stichting tot bevordering van het geordend zwemmen over het jaar 1963 va» f. 921,11. Premier Chroesjtsjow tijdens zijn bezoek aan Egypte: met de sikkel in de hand. Waar hij de hamer heeft gelaten is niet be kend. WASSENAAR Inlichtingen gevraagd De Wassenaarse verkeerspolitie zou gaarne van eventuele getuigen na dere inlichtingen ontvangen over een tweetal ongevallen. Op zaterdag 16 me streeks 17.10 uur, heeft zich op de Rijksstraatweg bij de verkeerslich ten aan de Deyl een aanrijding voor gedaan tussen twee auto's, die bei den uit de richting Den Haag kwa men. Een Volkswagenbestelauto reed namelijk tegen de achterzijde van een Franse personenauto. De be stuurder van de Volkswagen is na de I Hoogl. Kerkgracht 53—8: Prof. Boiiaventura won schoolbasketbal Door ziekte en andere omstandig heden zijn enkele van de laatste wed strijden in de schoolbaskelbalcompe- titie niet gespeeld. Deze wedstrijden waren echter niet van invloed op de eindrangschikking. Bij de junioren is een extrabeslis- singswedstrild ingelast met als inzet de eerste plaats. Voor de kampioen van de afdeling junioren is door de Gemeentelijke Schoolsportcommissie een wisselbeker beschikbaar gesteld, die 3x achtereen of 5x in totaal ge wonnen moet worden om definitief eigendom te worden. Deze keer is hij Uitslagen: AspirantenSt.- BonaventurePles- manlaan 2418; Sted. Gymnasium Prof. v. d. Leeuw 6844; Plesmanlaan anrijding doorgereden in de richting Amsterdam. De verkeerspolitie ver zoekt hem of eventuele andere ge tuigen zich met haar in verbinding te willen stellen. Dinsdagavond 19 mei omstreeks kwart over 6 is op de hoek van de Van Zuylen van Nijeveltstraat en de Schoolstraat een matroos op een bromfiets bij het uitwijken tegen de ruit van een daar gevestigde winkel gereden, waarbij de ruit brak en de matroos snij wonden opliep. De ma troos zou zijn uitgeweken voor een man met een bromfiets, die weifelend de straat wilde oversteken. De ver keerspolitie verzoekt deze man en eventuele andere getuigen zich met liaar in verbinding te stellen (tel 3333). Wini Tliissen en Van Heek naar België Voor de jaarlijkse landenwedstrijd vyf- en tienkamp tussen België, En geland en Nederland, die dit jaar in Huizingen (België) wordt gehouden, heeft de KNAU de volgende ploeg samengesteld: Vijfkamp: Lia Hinten (K. en K„ Tilburg), Ellen Joacim-Ort (Atmo- des Haarlem) en Liberta Lensink (Memphis. Enschede). Tienkamp: Eef Kamerbeek (PSV. Eindhoven), Jan van Heek en Wim Thissen (beiden Holland, Leiden). Een vierde tienkamper zal nog worden aangewezen. LeeuwSt.-Bonaventura 3248: Hgl. KerkgrachtSt.-Bonaventura 30100 Plesmanlaan—Sted. Gymnasium niet gesp.; St.-BonaventuraSted. Gvm- nasium 87—62. Junioren: UTSSted. Gymnasium 3566; Sted. GymnasiumPlesman laan A 7855; Prof. v. d. Leeuw UTS 5630; Rijnil. LyceumSted. Gymnasium 56177; Plesmanlaan B Prof. v. d. Leeuw 2964; Rembrandt- lyceumSt.-Bonaventura 4980St.- BonaventuraProf. v. d. Leeuw 9335; Plesmanlaan AUTS- 5323; Rembrand tlyceumRijnl. Lyceum ling. Gerbera Bouvardla 30- j 50 per stuk. Chrysanten ""0-110, I Rozen: Roseiandia 10-18, Parel van Aalsmeer 12-19, Geh. Duisberg 18-37, Towny Gold 12-21, Baccarat 40-65, Stokman 15-19, New- yorker 18-27, Pink Sensation 25-60, Super Star 40-65, Carla 40-65 per stuk. DUIVENSPORT De LPV „De Rynklievers" hield een wedvlucht vanaf Tergnier (290 km). In concours 310 duiven. Gelost 6.15 uur. Eerste duif: 10.08.55 uur. Uitslag: 1. Chr. v. d. Pluym, 2-5- 7-8, Gebr. Kok, 3. A. G. Holland 4, J. Zevenhoven, 6. M. Jongeleen, 9. A. v. Royen, 10. F. Hogervorst. RIPOLIN Snelverf voor binnen en buiten. Met 3 Extra's: Extra glans, Extra dek kracht, Extra duurzaamheid! met is 't af! WARMOND Lezers schrijven: Onze bridgerubriek Bridgevraag dezer week: Noord gever, NZ kwetsbaar, parentoernooi. Zuid heeft: S10 H 5 2 RAHV642 K 6 5 4 3 Noord één schoppen - oost past - zuid twee ruiten - west past - noord drie Sansatout - wat moet zuid doen?? Antwoord elders op deze pagina. Indien u zichzelf erg goed thuis- •oelt in de speeltechniek, moet ge iw krachten eens beproeven op de olgende alledaags uitziende II H 6 5 3 R K A H B 10 5 3 S A V 4 H A B 10 9 R B 6 5 2 K V 4 Noord heeft met een klaver ge opend, zuid heeft harten geant woord en het eindcontract wordt zonder tussenbieden van OW tenslotte vier harten. Het spel komt voor in een viertallenwedstrijd. De westspeler komt uit met rui ten heer hoe speelt u dit spel? Neem enige bedenktijd, het is echt niet zó eenvoudig! Misschien hebt u het probleem wel binnen twee minuten opgelost u troeft de eerste ruiten in noord en er wordt harten nagespeeld die zuid snijdt met de harten negen. Als west de slag neemt, is de rest eenvoudig speelt west bijv. kan verder de was doen. Wanneer zuid echter met harten negen aan slag blijft, is de oplos sing meer verassend dan u wellicht hebt gedacht. Speelt zuid n.l. harten tien na (west bekent) en legt hij in noord de harten heer, dan dreigt een onaangename verrassing: oost kent niet meer! West had oorspronkelijk: drie Down wel zeker down. Na het maken t harten negen - en de hartenheer, blijft west met twee troeven (waar bij de vrouw) zitten. Hoe zuid ook verder speelt, west zal (bijv.) de derde klaver introeven en troef- vrouw nabrengen. De tafel (noord) verliest dan zijn laatste troef en het contract gaat down. Een spel als dit is een propagan dastuk tegen het spelen van een parentoernooi. Om vier harten te maken, is het. goede spel ervoor te zorgen dat de tegenpartij de har tenvrouw in elk geval maakt, doch slechts op het ogenblik dat noord nog voldoende troef over heeft om de aanval in ruiten op te vangen. In een parenwedstrijd speelt men niet zo: is de snit over oost op har tenvrouw gelukt", dan zal men. be lust op één of meer overslagen, de snit over oost herhalen. Het principe „contract veilig stel len", is in een parentoernooi niet zo belangrijk: het zijn de oversla gen, die meestal het spek op het brood betekenen. alsmede twee kleine kla- Antwoord op bridgevraag: Het spel kwam voor in het individuele toernooi te Juan les Pins (Frankrijk). Bijna geen enkele zuidspeler bood nog verder men was bang om in vijf ruiten te eindigen, wat in een parenwedstrijd al tijd een slechte score is, en men achtte zes ruiten niet zeker genoeg. Ik geloof, dat d.t onjuist is noords zeer sterk jumbod naar drie Sans maakt zes ruiten vrijwel ze- in werkelijkheid was rui ten voor het neerleggen, want noord had SA9742 HAH6 RB 9 8 KAH. Veel minder kon hij inderdaad niet heb ben. Ik geloof, dat noord over drie Sans eenvoudig zes rui ten moet bieden of des noods nog naar azen moeten vragen. Hoe het zij: door- bieden krijgt een tien en pas sen nauwelijks een voldoen de. 02Plesmanlaan BPlesmanlaan A 3041; Sted. GymnasiumSt.-Bona ventura 5551; Plesmanlaan B-Rem_ brandtlyceum 3837; Plesmanlaan A —Rijnl. Lyceum 20; Plesmanlaan B Sted. Gymnasium 3256; Beslis- singswedstrij dSt.-Bonaventura Sted. Gymnasium 8035. MARKTBERICHTEN AALSMEER, 22 mei Bloemenvei- j Waterdicht zijn hand met harten negen heeft gesneden, hij in slag 3 de harten tien moet natrekken: bekent west. dan moet hij ditmaal over west snijden! Het. kan natuurlijk gebeu ren. dat oost nu toch nog de har tenvrouw maakt, doch dat helpt OW niet: daar er nog een troef op tafel (noord) ligt. is het contract volkomen veilig. Dit is ongetwijfeld een uitzonder lijk verrassende combinatie: als de snit op de hartenvrouw (over oost) goed zit of beter gezegd, goed AUTOMOBILISME Snelle tijden te Zandvoort fam., a.b. Utr. Jaagpad 62, -dipitëi ?Verihage, Soesterbergstraat gff Meijer, Noorde,r«rt* r»™ Buitenhaven 5. - orden forg 7. Rotterdam. Mare 26. B aamÜ tan der Klugt. Spaarnestraat 2, «tred. 5°P Zand. Berndljksestraat iswr;, Haaren. Rijnsburgerwec 10 ircOT ut,, witte de Withi.-. Velzen, Rijnsburgerweg 10. Voor- -* van laris:A. X. van Kaldekerken-van Galen, 71,58 «ielnde 22. Coevorden, Burg. Felth- fl 52. Jonkvr. R. W. D. M. Serraris «nburg 42 Vlijmen, Meliestraat 35. ftfdeiC111 der Klelj. Steenschuur 8, Rot- vHp J Jm- 's-Gravenweterlng 26. M. H. 1Q"- Varkenmarkt 7. leiderdorp, alaardslaan 3. J. M. Knotter. Han- 'taat 14, Oegstgeest. Julianastraat Jeugdcircus voor de t.v. Het Jeugdcircus „Atleta" uit War mond is uit een 25-tal gegadigden gekozen voor een t.v.-optreden van 40 minuten in het jeugdprogramma de KRO, welke omroep jaarlijks jeugdcircus voor de camera's brengt. De opnamen worden gemaakt op ..oensdag 22 juli a.s. in „Treslong" te Hillegom, waarbij gebruik wordt ge maakt van een gedeelte van de en tourage, welke voor het variété pro gramma „Piste" dienst doet. De uit- zendig vindt plaats in het zaterdag- middagprogramma voor de jeugd op 22 augustus. „Toto", de gedresseerde hond van het jeugdcircus maakte gepresen teerd door Tonny reeds eerder zijn t.v. debuut, daar hij naar aanleiding van de Corry Brokken Show „Aan vang Dames en Heren!" werd aan gemerkt als Nederlands best gedres seerde amateurhond en als zodanig optrad in de show van 22 maart j.l. Onder het opschrift „Slang ge-j kundige medewerker de hr v. d. Zee dood" verscheen in uw blad vanj heeft bij herhaling hierop gewezen in l 21 mei j.l. weer een van die steeds zyn „Kijkjes in de Natuur", doch he- zeldzamer voorkomende berichtjesin- laas. het devies blijft: doodtrappen, zake het in Nederland alom gewor telde gebruik: Sla dood of maak af, als je iets zeldzaams ziet. Deze berichtjes zullen n.l. in de toe komst byna nooit of helemaal niet meer voorkomen, om de eenvoudige reden, dat dan alles doodgeslagen is op het gebied van z.g. „slangen", ot ters, bijzonder grote of zelden voor komende vissoorten, enz. enz. Mijn „hulde" gaat nu voornamelijk naar de heer v. d. Berg voor zijn moedig optreden inzake het doden van „de slang", die eerst door de lieve jeugd met stokken was bewerkt. Het goede voorbeeld doet goed volgen en Koudekerk aan den Rijn is nu voor een ernstige ramp behoed. Want slangen bijten iemand dood en dat is, wat men de jeugd blijkbaar steeds vóórhoudt, zonder er op te wijzen, dat er in Nederland hooguit een be paald klein addersoort, dat in bos of heide leeft en zeer schuw is voor de mens, gevaarlijk zou kunnen zijn. Ik meen, dat de z.g. ringslang zelfs niet eens een slang is, doch tot de hagedisachtige behoort. Uw natuur- afmaken. Het is steeds weer teleurstellend en bovendien ergerlijk, hoeveel misver standen er zijn, waar het de (vooral onschuldige) dierenwereld betreft. Er zit nu in dezelfde akker blijk baar nog zo'n exemplaar, dat nodig afgemaakt moet worden. Wellicht is dit een echtpaar geweest, dat door de mens is gescheiden, hetgeen nog niet genoeg zal blijken te zijn. Overigens lijkt het mij op de weg van de heer Pennings. die „de slang" op sterk water heeft gezet, te liggen om deze vangst goed te bewaren, ten einde deze te zijner tijd aan de jeugd te tonen als een goed voorbeeld het wanbegrip van de mens. Boven dien zal dit bezit wel uniek zijn, dat het dan tot de in Nederland uit gestorven diersoorten zal behoren. U, M. de R.. hartelijk dankzeggend voor de plaatsruimte, verblijf ik, Hoogachtend. Leiden. D. Ligthart Schenk. Minderwaardig Met groeiende verontwaardiging las ik in Uw blad, dat enige jongens het zo „gewoon" blijken te vinden een reptiel in dit geval een slang eerst van te overtuigen of het hier een gevaarlijk dier betrof, het nodig vond de slang te doden. desillusie toen achteraf bleek, c hier om een voor ons volkomen gevaarlijk dier ging. Was hij nu i gende slang voorzichtiger worden omgesprongen onder het wakend oog van de toekomstige onderwijzer, de heer L. Pennings, aangezien onze fauna toch al zo arm Is. Zoniet, dan zal deze gebeurtenis zich weer herhalen, want het blijkt dat „men" in zo'n geval op een als hierboven geschetste minderwaardige wijze reageert. Jammer! Mej. E. Spruijt, Leiden. Erhard roept Seebolini ter verantwoording De Westduitse Bondskanselier Erhard heeft gisteren minister See- bohm (Verkeer) doen weten, dat hy met hem over zijn omstreden uitla tingen op het Neurenbergse congres der Sudeten-Duitsers een gesprek wenst te hebben. De Westduitse regeringswoordvoer. der Von Hase verklaarde dat West- Duitsland aan Tsjecho-Slowakije geen territoriale eisen stelt. De hou_ ding van de Westduitse regering in zake grenskwesties is in het geheel niet veranderd en alle uitingen over een Duits revisionisme zijn foutief, zei hij. West-Duitsland heeft herhaaldelijk verklaard dat het zich houdt aan de Duitse grenzen van december 1937 en dat de grensregeling in een vredes verdrag met een regering voor ge heel Duitsland moet worden vastge steld. West-Duitsland hoopt daarom dat Tsjecho-Slowakije ten opzichte van het „Heimatrecht" van de Su- detenduitsers een liberaal standpunt zal innemen. Onderhandelingen over deze kwestie zijn nog niet begonnen en zullen ook „niet overmorgen" ter sprake komen, maar de Westduitse regering hoopt, dat op de lange duur met de oostelijke landen een gesprek over het „Heimatrecht" mogelijk zal worden. Het verdrag van München van 1938. waarmee Hitier de „Anschluss" van de Sudeten bij het j Duitse rijk bezegelde, is voor de Bondsregering politiek niet ter zake dienend, aldus Con Hase. LEIDSE SCHAAKTITEL Kans van Kort is gestegen Na de vierde ronde van het Leidse schaakkampioenschap heeft de LSG- er J. C. Kort de leiding behouden, hoewel zijn partij tegen J. J. Piket werd afgebroken. Piket, de voornaamste rivaal van Kort, zag zijn riskante aanvalsspel stranden op de hechte verdediging van Kort. In de afgebroken stelling heeft Kort duidelijk voordeel. Bij winst is Kort zo goed als zeker van verovering van de kampioenstitel. R. D. Westra zag in deze ronde geen kans zich te herstellen tegen mr. N. de Groot, want de partij werd afge broken in een vrijwel kansloos eind spel voor de huidige titelhouder. De afgebroken party tussen Kort en De Groot werd zonder verder spelen remise. De stand na de vierde ronde is: J. C. Kort (L.S.G.) 2Vi pnt. pl. 1 afg., J. J. Piket (Philidor) 2 pnt. 1 afg., R. D. Westra (Philidor) 1 pnt. pl. 1 afg., mr. A. de Groot (L.S.G.) pnt. pl. 1 afg. De vijfde ronde wordt dinsdag ge speeld op de clubavond van L.S.G. DAN GURNEY De training voor de Grote Prijs an Nederland op het circuit van Zandvoort heeft opmerkelijk goede tijden opgeleverd. Niet alleen werd het officiële ronderecord, dat met 1 min. 31,6 sec. sinds 1963 op naam stond van de Lotusrijder Jim Clark (G.-B.), aanzienlijk verbeterd, ook het officieuze record op 2 r gesteld. De Amerikaan Dan Gurney reed, in weerwil van de wat hinderlijke zeewind de snelste ronde ooit op Zandvoort geregistreerd. Met een Brabham formule 1-wagen legde hij het 4.293 meter lange parcours af in 1,31.2, hetgeen neerkomt op een gemiddelde uursnelheid van 165,512 km. De snelste rondetijden waren: 1. Dan Gurney (V.S.) met Brab ham 1,31,2, (gem. snelheid 165,512 km/u.); 2. Jim Clarke (G.-B.) met Lotus 1,31,3; 3. Graham Hill (G.-B.i met BRM 1,31,4; 4. John Surtees (G.-B.) met Ferrari 1,32,8; 5, Peter Arindell <G.-B.) met Lotus 1,33,5; 6. Jack Brabham (Aust.) met Brab ham RC 1,33.8; 7. Richie Ginther (V.-S.) met BRM 1,34.-; 8. Phil Hill (V.-S.) met Cooper 1,34,8; 9. Lorenzo Bandini (It.) met Ferrari 1,35,4; 10. Bruce McLaren (Nw.-Zeeland) met Cooper 1,35,6; 11. Chris Amon (N\v._ Zeeland) met Lotus BRM 1,35,9; 12. Mike Hailwood «G.-B.» met Lotus BRM 1,36,1; 13. Bob Anderson (G - B.) met Brabham Climax 1.36,8; 14. Joachim Bonnier (Zweden) met Brabham BRM 1,37,1; 15. Tony Maggs (Zuid-Afrikai met BRM 1,37,6: 16. Giancarlo Beghetti (Italië i met BRM 1.38.3; 17. Carel Codin de Beaufort (Nederland) met Porsche 1.39.9.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 13