LONGLIFE [Moeilijke uren voor mr. Van Aartsenj Waakzaamheid bij financiering der bedrijven is geboden Stijgende behoefte aan kapitalen urol Kerkdiensten Leiden en omgeving want ook Ford koos LONGLIFE en vestigde dit record met een gewone serie-wagen en met een motor-olie die iedereen kan kopen! LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 23 MEI 1964 (Van onze financiële medewerker) De fondsenhandel op de Amsterdamse beurs heeft over de eerste maan- van het lopende jaar zeker geen klagen. De maand april gaf voor de [delenmarkt een omzet te zien van rond f75 miljoen meer dan in die iind van het vorig jaar en over de eerste vier maanden is er een voor- Dj verschil van f 35 miljoen. Ook wat het algemeen koersverloop betreft, dl april het goed gemaakt, want de beurswaarde van de te Amsterdam noteerde aandelen is in die maand met niet mnider dan f VA miljard legen. Hier blijkt uit dat na een inzinking in februari en maart de belangstelling de kapitaalbeleggers voor de aandelenmarkt weer is toegenomen. Zoals tds vroeger opgemerkt, zal dit verschijnsel voor een goed deel aan de mee- fjllen resultaten over 1963, in nog sterkere mate aan de bedrijfsmedede- er het lopende jaar moeten worden toegeschreven. echter één ding is dat uit de idkaties van de laatste tijd naai en springt, dan is dat. de toene- ode behoefte aan kapitaal, waarop de directie van de Nationale- lerlanden in haar jaarverslag over j wijst. Twee factoren werken hier en In de eerste plaats de toene- ide noodzaak van nieuwe investe ren, mede als gevolg van de stij ve lonen, maar ook in verband ide verscherpte buitenlandse con. rentie. In de tweede plaats door slechts een zeer beperkte prijsver- ing toegestaan of mogelijk is en nere winstmarges de liquiditeit de bedrijven doen afnemen, zo sla die kleinere winstmarges door grotere omzet worden gecompen- ;d Want deze laatste vraagt im- en groter bedrijfskapitaal, let aantal nieuwe emissies is dit tot dusver dan ook groter dan dezelfde periode van 1963. Het ebedrag van de aandelenemissies tot eind april ruim f 52 miljoen n ca f 24 miljoen in de eerste vier aden van het vorig jaar. de uit- van obligaties in de private sec- (dus excl. de overheidsleningen) It f 29 miljoen bedragen tegen miljoen in de eerste vier maan- ran i963. Uitgifte aandelen voordeliger? ligt in de rede dat in een pe- van krimpende winstmarges de ies geneigd zijn de benodigde- niddelen via de uitgifte van obli- of converteerbare obligaties trekken. Weliswaar komt men ipenbare emissies thans niet be lt 5(4 klaar en moet er voor fhandse leningen op korter ter een nog hogere rente worden be. dit speelt zichtbaar niet zo een rol omdat die rente als een be st kan worden geboekt en de er om zo te zeggen in meebe- Alleen wanneer aandelen tegen jge koers kunnen worden uitge- t men dus slechts over een ,o.i het verkregen kapitaal divi- 1 behoefte te betalen, kan de uit- aandelen voordeliger zijn. dit verband wordt in het verslag de Nationale-Nederlanden ver- rpte waakzaamheid noodzakelijk ht. Algemeen gesproken kan bij Nederlandse ondernemingen van conservatieve vermogensstructuur len gesproken. Dat wil zeggen dat de meeste gevallen een verant- de verhouding bestaat tussen het i vermogen en het vreemd ver en op lange termijn. Die verhou- >zal zoveel mogelijk moeten wor- jehandhaafd, omdat grote en te (financiële verplichtingen, welke e stijging van de obligatieschuld (onderhands geplaatste leningen [spruiten in tijden van teruglo- winsten (financiële moeilijk- kunnen veroorzaken, daarom is het gewenst dat de '■'A [mogelijkheden van de bedrijven dermate worden aangetast, dat, MLsmetteloos zuiver Ontsnapt en mer gepakt Haagse correspondent) nan, die gisteren uit de lenlngse strafgevangenis ont- le, is twee uur later gepakt op Ie kilometers afstand van de r/ 5, waar tientallen politieman- in het zoeken waren. De ge le was niet in de richting van gevlucht, maar naar de dicht- gevangenis gelegen nieuwe 'rm feningse bosjes. Daar heeft hij J tot half twee 's middags verbor- Een normaal surveillerende po- igent zag hem in sportkleding :en struik liggen, maar de liep hard weg toen de agent erbij kwam. Een kwartier later het hele bos door pólitiewagens 21 egeld en werd de vluchteling koffietentje gearresteerd. Advertentie AM FORD publicatie nr. 2 IEUWE FORD IN VOORBEREIDING Q tegenwicht te scheppen tegen v'-/'£ èuwe Opel-produkten Kapitan, 9 hal en Diplomat zullen de Ford- ken te Keulen waarschijnlijk hi de loop van dit jaar uitkomen 'M ttn grote wagen, een Ford Tau- P 10 M. wagen zou een 6 cilinder V-mo- •ben die 105 pk ontwikkelt en -olheïd van 165 km per uur. as het zondagsblad Welt am •a lag loopt een prototype van deze n reeds op afgelegen wegen, itidigen vermoeden dat de prijs fer boven die van de 17 M zal n te liggen en dat de 20 M van mogelijkerwijze voor minder dan mark te krijgen zal zijn. of de directies uitbreiding van het eigen kapitaal niet meer durven ris keren, óf indien ze dat nog wel dur- de kapitaalbelegger niet bereid is zijn aandelen bezit te vergroten. In dit verband is het uiteraard ook in belang hoe zich de kapitaalmarkt ontwikkelt. De vorige week wezen wfj er reeds op dat het met de nationale besparingen, wat de particuliere sec tor betreft, niet zo bijster goed loopt. Ook de cfjfers van de Bondsspaar banken over april zijn een aanduiding die richting. Per saldo is het spaaroverschot van die maand slechts f 8,8 miljoen geweest tegen f 17.9 miljoen in diezelfde maand van het vorig jaar. De directie wijst er in haar toelichting op dat de inlagen groter zijn geweest, maar de opvragingen verhoudingsgewijs nog groter, dat cr op wijst, dat de besparingen voor een groter deel als „doelbesparingen" moeten worden beschouwd en niet tot zit. Maar de lagere overheidsorganen, de kapitaalvorming hebben bügedra- Stijgende consumptie Dit verschijnsel wordt ook aange toond door de indexcijfers van de consumptieve bestedingen in ons land. Voor de maanden december/ februari 1964 was dat indexcijfer 151 (1958 100) tegen 134 in die periode van het vorig jaar. De hoeveelheid geeft voor 1964 een cijfer van 133 te zien tegen 123, de consumptie per hoofd van de bevolking steeg van 116 tot 124. Ook in dit opzicht is dus een waar schuwing tot verscherpte waakzaam heid, zoals de Nationale-Nederlanden in haar jaarverslag die tot de Neder landse gemeenschap heeft gericht, ongetwijfeld op haar plaats. Wat de behoefte aan nieuw kapi taal betreft, is het door de overheid opgenomen bedrag tot dusver kleiner dan het vorig jaar (f 258 miljoen tegen 328 miljoen), doordat de cen trale overheid wegens de stijgende be lastingopbrengst ruimer in het geld met name de gemeenten, staan voor grote kapitaalsuitgaven en zullen bo vendien dit jaar een belangrijk be drag vlottende schuld moeten conso lideren. De president van de Ned. Bank wijst er in zijn verslag op dat de lagere overheid in 1963 voor in vrij omvangrijke mate op inflatoire fi nancieringsmiddelen een beroep heeft gedaan. Het nadelig saldo van inkom, sten en bestedingen heeft in dat. jaar bij de gemeenten ca f 400 miljoen meer bedragen dan in 1962 en on danks een groter beroep op de kapi taalmarkt, is het liquiditeitstekort slechts van f 630 miljoen tot 320 mil joen gedaald. Wel heeft dit tot dus ver niet tot een overschrijding van de van regeringswege gestelde normen geleid, maar in de loop van 1964 zal verdere consolidatie van vlottende schuld nodig zijn, hetgeen els gevolg van de krappere kapitaalmarkt, slechts tegen een hogere rente kan geschieden. De deze week aangekondigde tweede 5% lening van de Bank voor Ned. Gemeenten, groot f 100 miljoen met een looptijd van 25 jaar (aflossing be gint in 1970) wordt thans uitgegeven tegen 99% zodat het effectief ren dement ruim 5% bedraagt. Ze is dus iets voordeliger dan de eerst 5% le ning van de Bank, die ca 100% no teert en een effectief rendement, van 4.91% oplevert. Maar de oude 5% le ning, die van 1958 met een iets kor tere looptijd heeft, noteert slechts even boven pari en biedt een rende ment van bijna 5%, zodat men op de beurs dan ook geen groot enthousias. mev oor de nieuwe lening verwacht. Nieuwe leningen noodzakelijk In elk geval staat het zo dat in de loop van dit jaar meer leningen door de Bank zullen moeten worden uitge geven om de vlottende schuld van de gemeenten tot een gewenst peil te rug te brengen en dat ook in de pri vate sector nog grote kapitaalbe hoeften zullen moeten worden gedekt. De Groninger Industriële Crediet- bank komt met een 514% lening a 98% en zij die met wat meer risico een hoger rendement wensen, hebben daartoe dus ook de gelegenheid. Vergissing in ziekenhuis Met verkeerde baby naar liuis (Van onze Groningse correspondent) Dankzij de oplettendheid van de moeder van Nicolaaske Donker, die juist met hoar op drie mei ge- horen eersteling thuiskwam tenminste dat dacht zij is dezer dagen de ver- wisseling va ntioee baby's in het Leeuwarder stadsziekenhuis ont dekt. De directie van het ziekenhuis, me vrouw J. M. Goos, vond verwis seling overigens een te groot woord. Bij het vertrek uit het zie kenhuis trokken verpleegsters de kinderen verkeerde jasjes aan, waardoor Nicolaas Donker met mevrouw Dijkstra naar huis ging en Alice Ida Dijkstra in de voor Nicolaaske bestemde wieg van de familie Donker terechtkwam. Nadat mevrouw Donker alarm had geslagen werden beide kinderen naar het. stadsziekenhuis terugge bracht. Ze werden opnieuw gewo gen en gemeten, waardoor de ver gissing zonneklaar aan het licht kwam. Overigens was de identi ficatie ook mogelijk door op de ruggetjes geplakte pleisters met de familienaam. Van een echte verwisseling is dan ook geen sprake geweest, aldus het zieken huis. Maar het feit, dat twee jonge moe ders met eikaars kindje vaar huis konden gaan, was voor de directie van het ziekenhuis toch wel een bijzonder onprettige ervaring. Waarvoor dan ook verontschuldi gingen zijn aangeboden. Beide meisjes nog onwetend van het feitdat ze op z'n prille leeftijd al in de publiciteit kwamen ver keren in blakende welstand. Aanvraag telefoon aansluiting al na 8 inei duurder (Van onze Haagse correspondent) De prijs van een telefoonaanslui ting wordt per 1 juli van 75 op 100 gulden gebracht. Om nu te bepalen wie nog van het oude tarief mag profiteren en wie de hogere prijs moet betalen, heeft de P.T.T. een tarief grens getrokken op 8 mei, de datum waarop vele dagbladen de voorgenomen verhoging hebben ge publiceerd. Wie dus voor 8 mei op de wacht lijst stond, krijgt zijn aansluiting, ook al wordt die na 1 juli tot stand gebracht, nog voor 75 gulden. Wie later is gekomen moet 100 gulden be talen, met uitzondering van degenen wier aansluiting door plaatselijke „ruimte" in het telefoonnet, nog voor 1 juli wordt uitgevoerd. Zondag 17 mei Hooglandse Kerk: 10.30 u ds. H. J. Oosterkerk (Herengracht)10 u ds. D. J. Vossers en 5 uur ds. N. Kleer- Rotterdam. Bethlehemkerk (Driftstraat)10 u Made, Rotter- ds. H. Perdok te Oegstgeest. Herv. Ulo-school, Asserstraao: iu u ds. J. Groot en 7 u ds. D. J. Vossers. Ver. Vrijz. Herv. (Leidse Volkshuls) Diaconessenhuls: 10.3 an der Haar. Geref. Kerk (Zulderkerk) dr. B. Rietveld Kerk Oude Vest: 10 Ink en 5 uur ds Maranathakerk: ds. Maaskant uur ds. Ha- erkamp en 5 uur dr. Westerink. Chr. Geref. Kerk: 10 uur dr. Velema uur ds. Buys te Mu r mer woud e. Rem. Gemeente: 10.30 uur ds. .7. Th. Mackenzie en dr. A. W. Cramer "'(Broederscha] Evang. Luth. Kerk: 10.15 uur ds. H. J. A. Haan. Oud Kath. Kerk (Zw. Singel 50): 45 uur Hoogmis (donderdag 8 u nm oogmls) Leger des Hells: 10 uur korpszaal lt.-kol. H. Lahuis; 7.30 uur nm korps zaal: lt.-kol. H. Lahuis (3.30 u Boule vard Katwijk lt.-kol. H. Lahuis m.m.v. stafmuziekkorps). Nieuwe Apost. Kerk: (Hoge Rijn dijk 29): 9.45 en 4 uur dienst (don derdag 7.45 uur dienst) leesdienst ds. Elshout) Geref7 Kerk (vrijgemaakt) 9 en 5 u ds. J. van der Haar. Gereformeerde Gemeente: 9.3 ds. H. Rijksen (dinsdag 7.30 Baptistengemeente: 10 en 5.30 uur H. Schouten Jr. (woensdagavond 8 u) Jeugdfeestavond, vrijdag 8-9 bidstond kerk Oude Rijn). Alphen aan .len Rta J«erv. Oem Adventskerk. Jullanastraat 9.30 u d, J van Slledrecht te Baarn en 6.30 u ds P A. Lefeber. Aula Immanuel- school. Anna van Burenlaan 9.30 uu: ds. P. A. Lefeber en 630 ds M Hanemaaijer. Gebouw Jonathan. 9.30 .y. „_..-,.erk oouw- Slledrecht «TBaarn. Kapel Hooftstraat: 9.30 u de heer D. Scheepmaker hulppredikant te Utrecht en 6.30 uur ds. A. J. Jo- rissen te Utrecht. Oudshoornseweg: 10 ur ds. G. Cadée. Martha-Stichtlng 10.30 uur de heer J. du Pon Prov. Secr. Jeugdwerk Ned. herv. kerk - Maranathakerk, Ra uur ds. Westerveld Schuring. Salvatorlkerk, W. de Zwligerlaan: 10 uur ds. Schu ring en 6.30 uur ds. Westerveld. Al phen-Noord, Hooftstraat 10 uur er Geref. Kerk: Jeruzalemkerk, Grijpen- Dienst des ds. R. Kok. ;engemeente. IJsclubgebouw: 10 Hoek. Chr. Geref. Kerk: 9.30 u Dienst des Woords en 2.30 uur ds. J. C. van Ravenswaay te Scheveningen. Benthuizen: Herv. Gem.: 9.3 ds Hegeman uit Sloux Center, owa, USA). Bodegraven Herv. Gem.: 9 uur Waarder. (Nleuwerbrug)9.30 den Hartogh en 6.30 u ds. W. ds. A. Hofman Evangelisatiekring: 10 Jb. Klein Haneveld. Leeuw. Geref. Kerk: 9.30 Rijn. Geref. Gem. 9.30 lees dienst. Ver. Vrijz. Herv.: 10 uur ds. J. van Leeuwen te Delft. Hillegoni: Ned. Herv. Gem.: 10 uur ds. J. Bronsgeest en 7 u ds. F. Brou wer. Geref. Kerk: 10 en 5 uur drs. G. R. Visser te Amsterdam. Chr. Geref. Zaandam. Ned. Prot. Bond: 10 het Nutsgebouw, Van den Endelaan 52 ds. Henkemans J Maranatha-samenko: dag 3 uur in het stichting Haven 50. Evangelist J. van Velen te Rotterdam. (Donderdagavond 8 uur ln het gebouw van de stichting Haven 50. Spreker evang. Jan Zijl stra te Gouda). Hoogmade: Herv. Gem.: 10 uur ds. Fred. J. Broeyer. Katwijk aan Zee. Nieuwe 'Kerk: 10 uur ds. Vroegindewey en 6 uur ds. Vink (HD). Oude Kerk: 10 u ds. Ha- Vroegindewey. Geref. Kerk: Voor straat: 9.30 uur ds. Pijlman en 5 uur ds. Bakker. Piet Heinlaan: 9.30 u ds. Bakker en 5 u ds. Pijlman. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. De Jong. Geref. Kerk (vrijgem.): 8. ten-Spakenburg. Geref. Gem.: 10 5 uur Leesdienst. Geref, Gemeente lokaal, school Narcisstraat: 10.S Herv. Gem.: 10 Leiderdorp: Herv. Gem. 10 uur ds. J. P. Honnef en 6.30 uur dhr. J. v. d. Hoek. (Kerkzaal Zijlkwartier) Drie. (Kerkzaal Zijl- Lindelaan 12a): 10.30 Rijn. Geref. Kerk: Llsse. Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. S. Koolstra en 7 uur ds. F. Brou wer van Hillegom. Geref. Kerk: 10 u ds. A. M. BoeljInga te Heerlen en 7 u ds. G. W. H. Peddemors te Nleuw- Vennep. Chr. Geref. Kerk: 10 en 4.30 uur prof. J. J. v. d. Schuit. Geref. Gem.: 10 en 4 uur ds. Van Gilst. Geref. Kerk (vrijgemaakt) 10 en 4.30 uur ds. J. J. Verleur. Oud Geref. Gem 9.30 en 3 uur Leesdiensten. Nieuwkoop: Herv. Gem.: 9.30 uur ds. Eerhardt te Hillegom en 6.30 uur ds. A. Ollemans te Dordrecht. Geref. Kerk: 9.30 uur ds. M. Hlensch en 6.30 uur ds. C. Assies te IJmulden. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur Dienst des Woords. Rem. Geref. Gem.: Geen dienst ln verband met Broederschaps dag te Lelden. Meuwveen Hen'. Gem.: 9.30 uur ds D. Ollemans te Nieuwkoop en 6.30 u ds. W. Slrag te Rotterdam. Geref. Kerk: 9.30 uur en 6.30 uur ds. Meln- ders. NoordwUk aan Zee^ Herv. Gemj io A. Wlsgerhof te Veenendaal. Noordwljk-Binncn Herv. Gem.: 10 en 7 u ds. J. van Dok. Geref. Kerk: 9.30 u ds. H. A. van Bottenburg te Noordwijk aan Zee; 5 u ds. A. Hofman te Lelden. Van den Berghstlchtlng11 u ds. H. A. van Bottenburg. Noordwykerliout Herv. Gem.: 10 u ds. A. H. Smits. Oegstgeest Herv. Gem.. Groene- of Wlllibrordkerk: 10.30 u ds. J. Irik (HA). Pauluskerk: 10 u ds. G (vrijgem W. de Zw.kerk: 8.3 ds J. C. J Bronsgeest te Nleuw-Ven- nep. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 u ds C. A. Verhoog. Rynsatenvoude Herv. Gem.: 10 er 7 u ds. C. J. Baart. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 2.15 u Dienst des Woords. d. Berg. Chr. Geref. Kerk: en 5 u ds. L. S. den Boer. Ter Aar Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 u ds. Heyboer te 's-Gravenmoer. Geref, Kerk: 9.30 en 6.30 u ds. Heyner. Valkenburg Herv. Gem.: 10 en 6.30 u ds. D. Lekkerkerker. Ger. Kerk: 10 u ds. H. v. d. Berg te Sassenhelm; 5 u ds. Langeler. Geref. Kerk (vrij gemaakt): 10.15 Voorhout Herv. Gem.: 10 u da. M. J. Elfferlch; 7 u ds. M. J. Elfferlch (Psalmdlenst). Voorschoten Herv. Gem., Dorps kerk: 10 u ds. Saraber; 7 u ds. Melje- rlng. Rijndijk: 10 u ds. Meljerlng. Hulp en Heil: 10 u ds. Zijlstra. Jeugdkapel: 10 u Dienst. Geref. Kerk: 9, 10.30 en 5 u ds. Smit. Geref. Kerk (vrijgem.): 10 en 5 u d6. J. Blokland. Warmond Herv. Gem.: 10 en 7 u ds. H. L. Boonstra. Wassenaar Herv. Gem.. Dorpskerk: 10 u ds. H. J. Voors; 7 u ds. J. T. ana. Kievietkerk: 9 u Jeugdkerk; ds. J. T. Wiersma. Deylerhuis: K. Dronkert 1 Heemstede. Zijllaan: 10 ds. L. Ringnalda te A'dam; 5 u ds. L. Ringnalda. Ned. Prot. Bond, Lange lndewey te Delft. (Gez. Prot. kerken): 8.30 u dhr. J. R. Zijlstra. Woubrugge Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 u ds Overgaauw te Leersum. Ger. Kerk: 9 30 en 6.30 u kand. De Jonge Zoeterwnude Herv. Gem.: 10 u ds. R. Hengstmangers. Zwamnierdam Herv. Genv: 10 en 6.30 u ds. C. L. v. d. Broeck. Geref. Kerk: 10 en 6.30 u ds. W. W(jma te Alphen a/'d Rijn. Rem. Geref. Gem.: 10 u ds. W. Knoppers to Utrecht. (Niet voor niets kozen de Ford-mensen Longlife. Een olie, waarvan de véél langere levensduur al onomstotelijk vaststond... een olie waarop ze konden vertrouwen! visco-static "^Wereld-afstandsrecord te Miramas (Fr.) metTaunus 12M over 300.000 km. Slechts 16 x werd olie ververst: dat is om de 19.000 km. 108 Internationale records werden gebroken. 'Van onze parlementaire redactie) De Eerste Kamer heeft het minis ter mr. Jan van Aartsen deze week niet bepaald gemakkelijk gemaakt. De anti-revolutionaire bewindsman van Verkeer en Waterstaat, die thans onder zijn derde en waarschijn lijk laatste premier dient, kreeg bij de behandeling van zijn begroting in de Senaat heel wat kritiek te ver duren over het beleid, waarin maar geen schot wilde komen. Hem werd niet allen verweten, dat er veel te weinig wegen, bruggen en tunnels worden gebouwd, maar ook dat er achter zijn beleid zo weinig en ent housiasme steekt. Het verweer van de bewindsman was bepaald zwak en maakte weinig indruk, zo uitvoerig als het was. Zijn betoog, dat het hem toegemeten budget (890 miljoen) on toereikend is om fatsoenlijk mee uit de voeten te kunnen, wilde de Se naat dan nog wel voor lief nemen, maar het feit. dat daarvan voor de wegen maar 340 miljoen is uitgetrok ken i terwijl de automobilist maar even 900 miljoen aan motorrijtuigen belasting en bezineaccijns opbrengt), vond men minder acceptabel. Ongelukkig voor de minister viel de kritiek hem juist op het lijf in de week, waarin de miljoenste auto op de weg verscheen. Onbehagen wacht, kwamen v-ooral de katholie ken in de oppositie. De Brabantse senator Teyssen, burgemeester van Waalwijk, was opvallend geirriteerd toen de minister de miljoenste auto ten spijt weinig vatbaar bleek voor zijn suggestie een volgen de keer maar wat minder vpor de Zuiderzeewerken en wat meer voor de wegen uit te trekken. Weliswaar beloofde mr. Van Aartsen de Kamer zijn ambtgenoot van Financiën, te zullen aanspreken over een ruimer budget, maar voor beknibbeling op de uitgaven voor Lelystad bleek hy niet ontvankelijk, omdat de bevol kingsgroei de nieuwe polder onmis baar maakt. Daar kon een belang rijk deel van de Senaat, denkende aan de ruimtelijke problemen rond Amsterdam en in Het Gooi, wel in komen, maar het onbehagen over de slechte verbindingen, met name tus- den de Randstad Holland met zijn havens en het oosten en noorden met hun industrie, bleef. Vaagheden Behalve de socialisten, van moeilijk anders kon worden Ondanks de kritiek op zijn beleid zag de bewindsman, die zich verder verloor in een lange reeks van vaag heden zoals „deze zaak is in studie" en „die kwestie heeft de grootste aandacht", zijn begroting toch goed gekeurd. Dat kon ook moeilijk an ders, want de eerste kamer heeft niet het recht van amendement en kan in een begroting dus geen wijzi gingen aanbrengen. Slechts in het uiterste geval zou de Senaat een be groting in haar geheel kunnen ver werpen, maar zoiets heeft zij sinds 1907, toen de oorlogsbegroting werd afgestemd, niet meer durven on dernemen. Trouwens, net als toen zou zoiets zeker een kabinetscrisis tot gevolg hebben en daarvoor is de tijd nog niet rijp, al steekt in de K.V.P. dan ook duidelijk een stro ming de kop op. die de liberalen graag als regeringspartner zouden ruilen voor de socialisten. Laatste zetel Een kabinetscrisis of niet, rond het Binnenhof gelooft men niet dat in eer volgende regering, hoe die ook mag zijn samengesteld, nog een ze tel zal zijn weggezet voor mr. Jan van Aartsen. De bewindsman, die r.et als zijn huidige collega Marijnen en zijn vroegere collega De Pous via het secretariaat van een werkgevers verbond in de politiek verzeild raak te. eerst als wethouder, later als mi nister ziet men in Den Haag toch meer in de wieg gelegd voor bur gemeester, commissaris of staats raad. De indruk bestaat dan ook, dat de bewindsman, door één van de senatoren tijdens het debat in de Eerste Kamer een „consciëntieus wethouder" genoemd, zijn overigens niet onverdienstelijke carrière met een dergelijke post zal afsluiten.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 11