biedt méér aan spaarders Auteur Anne de Vries vandaag zestig jaar TWEE „WINNERS" UIT DE RITMEESTER STAL RITMEESTER kunst kalei öObCQQp deNHM 27tT STRAUSS EN SHAKESPEARE BEPALEN WEENS FESTIVAL Zijn Bart je' wordt nog best verkocht Kodak RIANT PIKEUR IBct Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 22 mei 1964 Vierde blad no. 31266 Maar heel zelden is in ons land een schrijver een succes bescho ren geweest, zoals Anne de Vries ten deel viel toen hij zijn verhaal van het Drentse jongetje Barjje de wereld inzond. Van deze roman die in 1935 verscheen, werden in een jaar tijd bijna 100.000 exem plaren verkocht. Het werk werd vrij spoedig vertaald in het Deens, Duits, Fins, Hongaars Noors, Tsjechisch en Zweeds. Nu, bijna 29 jaar na het verschijnen van de eerste druk, behoort deze uitgave nog steeds tot de best verkochte boeken. iyn de vertalingen geheel buiten beschouwing gelaten. Vandaag viert Anne de Vries aan de Boulevard in Zeist zijn zestigste verjaardag. Op 22 mei 1904 werd hy geboren in boèrderytje te Kloosterveen Assen), temidden van heide, bos esgronden van het prachtige Drentse landschap. Hy zwierf als kind dag in dag uit in de natuur en las alles wat hij maar in zyn handen kon krijgen. Eerst pseudoniem Op 12-jarige leeftijd werd Anne tuinmansknecht en na een jaar let terzetter bij de Drentse- en Asser Courant te Assen. De overgang was roor hem echter te groot en hij keerde dan ook spoedig terug in de tuinderij. Toch werd hij geen tuinier i beroep, want hij kwam terecht _r de Rijksnormaalschool te Assen, met het doel onderwijzer te worden. Vier jaar later slaagde hij, waarna J zijn carrière begon in tweede Exloermond. Vervolgens diende hij het onderwijs in Zeist (christelijk blindeninstituut Bartimeus) en in Ermelo op een school voor verwaar loosde debiele kinderen. In 1929 begon hij te schrijven. De eerste boekjes voor schoolgebruik kwamen een Jaar later reeds uit. Met het schrijven van dit soort boekjes en enkele novellen (onder pseudoniem) ging hij door tot 1935. In dat jaar verscheen zijn roman Bartje; over het leven van een kind ln het Drentse land. In hetzelfde Anne de Vries ontslag als onderwijzer en sindsdien leefde hij geheel van de pen. Om geen successchrijver te worden keerde hij na „Bartje" terug tot de kinderlectuur en vertelde hy de jjbel aan de jeugd. Daarna schreef hy pas zyn vol lende roman „Hilde", die ook al door ienatuuriyke en eenvoudige schrijf, trant by na een evengroot succes werd ils Bartje. De auteur bracht de orlogsjaren in Drente door. Verzetroman In het voorjaar van 1945 werd hij iet een aantal verzetslieden gevan- ien genomen door de Duitsers en ter dood veroordeeld. Een Duits S.D.-officier, die „Hilde" bad gelezen in de Duitse vertaling en die onder de indruk was gekomen het boek, redde hem het leven. Uit zyn ervaringen in oorlogstijd herinnert „De levensroman \an Johannes Post", de biografie van de Drentse boer, die een groot verzet- Srijder werd. Op verzoek van de Stichting 1940—1945 schreef hy voor de jeugd „Reis door de lucht", de teschiedenis van een gezin op zün spannende reis door de bezetting. Ook dit boek wordt thans op ver schillende scholen gebruikt. In 1952 naakte hij met zijn gezin op verzoek de Nederlandse regering een reis een jaar naar Suriname om daar te helpen by de onderwysver- aieuwing. Ere-burger In 1954 werd ter gelegenheid van zyn 50ste verjaardag door het Drentsch Genootschap (culturele raad voor Drente) op het plantsoen achter het Asser gemeentehuis aan de Noordersingel een beeldje van Tydens een bijzondere zitting van de gemeenteraad van Assen op zater. dag 6 juni 1959 werd Anne de Vries tot ere-burger van de stad Assen be noemd. Met deze benoeming uitte Assen de waardering voor de grote Eiekrromognetisch koorwerk van Badings De componist prof. Henk Badings heeft in opdracht van het Kon. Man nenkoor „Die Haghe Sanghers" (diri gent Jos Vranken) 'n werk Voor man. nenkoor met begeleiding van twee elektromagnetische klanksporen ver vaardigd „Europees drieluik", op Ne derlandse. Duitse en Engelse teksten van Lucebert, op dinsdagavond 26 dit experiment in Den Haag listeren. By di •ordt de menselyke stem niet vormd, zoals tot dusver het geval was, zo wordt van de zyde van „Die Haghe Sangers" medegedeeld. Aan- vankeiyk hebben er by de koorle den weerstanden bestaan tegen de studie van deze muziek. De N.C.R.V. 7.:il een opname maken van dit deel het concert. Verkoopexpositié plan dr. Gans Een verkoopexpositie van heden daagse Amerikaanse grafiek, sai gesteld door de Print Council of America, is gisteravond by Knoll ANNE DE VRIES Openingsconcert Studenten Kamer Orkest Het onlangs opgerichte Ned. stu denten Kamerorkest geeft op 4 ju li in de kleine zaal van het Con- Krtgebouw in Amsterdam een ope ningsconcert ten bate van het Uni- Tersitair Asielfonds. Het uit 28 stu denten bestaande orkest zal onder- leiding staan van Dick Broekarts. Als lolist treedt op G. Hettema. Groot succes voor Dietrich in Moskou Mariene Dietrich heeft gister avond bij haar eerste optreden de Sowjet-Unie groot succes geoogst met haar internationale repertoire van Engelse. Franse. Duitse en Jiddische liedjes. Tot haar gehoor van 1500 Russen en buitenlandse diplomaten, zei Mar- "X Sparen op een spaarrekening 3>/2% of spaardeposito 4% bij de N.H.M. betekent ook: veilig en vertrouwd sparen gemakkelijk sparen (geen geloop met boekjes) volledige bankservice geen kosten Vraag telefonisch toezending van onze spaarfolder. NEOEHLANDSCHE HANDEL-MAATSCHAPPIJ BANK lene: „Ik zal terugkomen met nieuwe songs en Russisch leren om ze in uw taal te kunnen bren gen". Ze kreeg elf open doekjes! Mariene Dietrich was opgekomen in een mantel van witte veren. Toen ze die aflegde kwam een vleeskleurig toilet bespikkeld met paillettes te voorschijn. Na succesnummers als „Johnny", „Lola", „Talk to me about love", en „I can't give you anything but love, baby" te hebben gezongen, zei miss Dietrich: „Ik geloof dat ik een-Rus sische inborst heb. Ik spreek geen Russisch, wat erg jammer is. Ik kan u zeggen dat ik altyd van u „Russen" gehouden heb om uw grote schryvers, dichters en compo nisten enuw ziel". Naar het enthousiast met handen en voeten applaudisserende publiek handkussen werpend, stapte Mariene Dietrich uit het licht van de schynwerpers om naar Leningrad te vertrekken. Brabants Festival De vorig jaar in Noord-Brabant opgerichte stichting Brabants Festi val wil de cultuurspreiding bevorde ren door jaarlyks een festival te or ganiseren. De ervaringen in 1963 op gedaan werden niet onbevredigend genoemd. Zes Brabantse openluchttheaters zyn by de activiteiten van de Stich ting betrokken, namelyk Best, Hees- wyk, Luyksgestel, Oisterwyk, Roosen daal en Someren. Moest de Stichting het in 1963 voornamelijk hebben van een subsidie die door de gemeenten en enkele standsorganisaties werd toegekend, van 1964 af is steun toe gezegd van ryk, provincie, gemeenten en het Anjerfonds. In de Brabantse openluchttheaters zullen binnen het kader van het Bra- slaat, maar ook geen gemakke- bants Festival 50 voorstellingen ge- njke man. De samenwerking tussen geven worden: 33 door plaatselijke de twee ging twee jaar goed, toen verenigingen en 17 door beroepsgezel- kwam er zegge en schrijve een enkel schappen, waaronder het reizend conflict en nu heeft Von Karajan Volkstheater i afdeling van het Na- eenvoudig te kennen gegeven dat hij üonaal Toneel van België", de Nieu- I niet meer van plan is om met Hil- we Komedie, de Zuidnederlandse bert. samen te v/erken. Opera en The Dutch Swing College Het gevolg van deze ontwikkeling Band. International te Amsterdam (Kei zersgracht 699) geopend. Deze ten toonstelling wordt gehouden onder auspiciën van de United States In formation Service en vindt plaats in het kader van het plan-Gans. Dit plan van de oud-conservator van het Stedeiyk Museum. Dr. L. Gans. is gericht op het bevorderen van de aankoop van hedendaagse beeldende kunst en de stichting van een internationaal kunsthuis in Amsterdam. Tot de activiteiten van dit kunsthuis zal straks de organi satie behoren van internationale uit wisselingstentoonstellingen, mede met de bedoeling de Nederlandse kunst in het buitenland meer bekendheid te geven en het verkoopterrein er van te vergroten. Vooruitlopend op de oprichting van het kunsthuis zal een. programma worden ontwikkeld dat op basis van uitwisseling eigentydse Nederlandse kunst in het buitenland zal brengen. Het ligt in de bedoeling buitenlandse kunstenaars uit te nodigen te expo seren by Knoll International te Am sterdam en verkooptentoonstellingen van werk van Nederlandse kunste naars te houden in de expositie ruimten van de buitenlandse vesti gen van deze meubelfirma. De gis teravond geopende expositie die tot 15 juni duurt, is de eerste in de reeks uitwisselingstentoonstellingen. Huttoncollectie wordt verkocht De bijzonder waardevolle collectie impressionistische schilderijen die toebehoort aan de kleindochter van Marconi, mevrouw Edward F. Hutton te New York. zal op 1 .juli a.s. bjj Sotheby ln Londen worden geveild. Dit zal de tweede veiling van een be langrijke Amerikaanse verzameling binnen enkele maanden zijn. Di brengst zal vermoedelyk enkele joenen guldens bedragen. Van de collectie maken deel uit een belangryke Van Gogh „Champ de Blé"; een fraaie voorstudie van Tou louse Lautrec voor zyn „Au Bal du Moulin de. la Galefcte"; een prachtig stilleven van Bonnard; twee bloem stukken van Fantin-Latour en wer ken van Monet. Pisarro, Vuillard en Renoir. Tijdens dezelfde verkoping zullen ook werken van Signac, Roualt en Chagall onder de hamer komen, die eveneens uit Amerika afkomstig zyn Valse Picasso in Canada? Jong paar raast in auto naar vrijheid Een Westberlynse student, de 21- jarige Wolfram Bickerich, is er gis teravond in geslaagd zyn Oostduitse verloofde, Hanna Vogel uit Dresden, via Tsjecho-Slowakye naar de bondsrepubliek te brengen. Met het 21-jarige meisje in de kofferruimte van zijn auto wist hy bjj Waidhaus met grote snelheid de Tsjechische grenspost te passeren. Bickerich had zich drie weken ge leden in Oost-Berlyn met Hanna Vogel verloofd, die daar studeerde. Zij hadden afgesproken elkaar in Praag te ontmoeten. Hanna was daar gisterochtend per vliegtuig aangeko men, terwijl Wolfram daar al was, met een bijzonder laag gebouwde auto. Bij Waid reed Bickerich niet grote snelheid door de eerste contro lepost heen waarvan de tolboom was geopend. Om de tweede versperring kon hy heenrijden en tenslotte vloog hy onder de derde tolboom door. De Tsjechoslowaakse grensbewaking was zo verbouwereerd, dat zy niet tot schieten kwam. Een schilderij dat is toegeschreven casso en in januari en februari te zien is geweest op een aan de be roemde schilder gewyde tentoonstel ling zou een vervalsing zUn. De kun stenaar zelf heeft na een bestude ring van de catalogus van de ten toonstelling gezegd dat het doek niet van zijn hand is en de kunstcriticus Douglas Cooper, een persoonlyke vriend van Pablo Picasso, heeft de directrice van het museum van To ronto op dhoogte gesteld van de twijfelachtige herkomst van het schilderij. Het doek is het eigendom van een gewezen diplomaat, Hamilton Sou- tham uit Ottawa, die het in 1950 voor 15.000 dollar heeft gekocht. Het be hoorde tot de „collectie Vollard", een verzameling kunstwerken die ten toon gesteld in de „National Gallery", van Ottawa. Volgens schattingen zou het doek 100.000 dollar waard zUn indien het echte „Picasso" zou gaan. De waarde ls nu onzeker geworden. De eigenaar is nog steeds met het schil dery ingenomen, maar zal Picasso in ieder geval schriftelijk om ophelde ring vragen. NV'V- voorzitter naar Amerika Drs. D. Roemers, voorzitter van het N.V.V., zal in juni op uitnodi ging van het Amerikaanse ministerie van Arbeid een studiereis van drie weken door de Verenigde Staten ma ken. Het programma vermeldt o.m. orientatiebezoeken aan New York. Washington. Detroit, Ithaca en San Fransisco. Van zyn kant zal drs. Roemers Amerikaanse vakbondsbe stuurders voorlichten over het Neder landse sociaal economisch bestel. Over dit onderwerp zal hy ook in leidingen houden op een aantal universiteiten. De heer Roemers ver hittende trekt 30 mei van Schiphol daar 26 juni terugkeren. KENNERS KOPEN FILMS Ras is onmiskenbaar. Ras zit niet in bet formaat. U herkent het in de heerlijke Pikeur, maar ook in de geurige Riant. Twee „volbloed" Ritmeesters. Ivens schonk archief aan Filmmuseum De cineast Joris Ivens heeft zijn omvangryk archief aan het Neder lands Filmmuseum in Amsterdam af gestaan. Deze waardevolle collectie van scenario's, documentatie-mate- riaal, ontwerpen, artikelen en lezin gen, filmkritieken en circa 2000 foto's, is dezer dagen van Parys naar Am sterdam overgebracht. Nog rumoer roncl Von Karajan (Van onze correspondent) Over het alg< hun Festival ken zij steeds m eerd •een zijn de Weners geen „vluggerds"maar met <aarover wij gisteren reeds kort berichtten ma- r haast. Vroeger was hiervoor de maand juni ge- iu begint men al op 24 mei. Dat brengt het voor deel mee dat Wenen de primeur heeft van een aantal solisten en orkesten die daarna de hele serie van Europese Festivals systema tisch aflopen en dan niet meer zo interessant lijken. Men kan niet zeggen dat het dreigende heengaan van Von Ka rajan als een schaduw de glans van deze muzikale demonstratie zal verduisteren. Zijn dreiging levert wel dankbare stof voor dis cussiesmaar het bedrijf in de Weense Opera gaat door en het mu zikale leven in de concertzalen wordt niet onderbroken en lijdt geen schade, ook al is de maestro maandenlang afwezig. Von Karajans aanhang mindert Eind juni zal zyn taak als ar tistieke directeur van de opera af lopen. Hiervoor beriep hy zich op zyn gezondheid, maar zy die al da- deiyk aan deze motivering twyfel- den, beginnen geiyk te krygen, want de dirigent blykt wel bereid te zyn om zyn functie voort te zetten -voor- opgesteld dat hy een nieuwe admi nistratieve directeur krijgt die geheel naar zyn pypen danst. Nu heeft hy dit spelletje al tweemaal gespeeld. Eerst vroeg en kreeg hy Erich medisch advies ontslat Als opvolger koos Von Karajan zelf Egon Hilbert, een opera-enthou- Von Karajan tot nu toe door dik en dun hebben verdedigd zich lang zaam van hem gaan terugtrekken. Er valt niet aan te twijfelen dat hij tot de werkelyk fenomenale di rigenten behoort, maar de vraag wordt nu gesteld of hy Zyn er geen prominente dirigenten te vinden, die tevens als artistiek directeur kunnen optreden en die zijn werk kunnen overnemen? Met zijn laatste démarche is Von Kara jan te ver gegaan en langzaam richt zich de publieke opinie ook in Oos- tenryk tegen hem. Natuurlyk zal zyn aanhang aanvankelijk nog voor hem blijven demonstreren. Tydens het Festival zelf treedt de maestro niet overmatig op, maar wel heeft hy de hoogtepunten voor zich in beslag genomen, namelyk het feest- concert op de geboortedag van Richard Strauss en op de sluitings dag van het Festival het slotconcert. In het land der opera's werken herhaaldelyk zullen worden uitgevoerd in de twee concertzalen: in de Musikverein en het Konzert- haus. Wenen kent het gehele Strauss oeuvre, behalve ..Daphne" dat enke le jaren geleden zijn première in Salz burg beleefde. De grote verrassing zal echter de nieuwe interpretatie en mise-en-scène zyn van „Die Frau ohne Schatten" met het magnifieke libretto van de Oostenrykse dichter Hofmannsthal, uitgevoerd op de ge boortedag van de componist en gedi rigeerd hoe kon het ook anders?— door Herbert von Karajan. Het overige programma staat -ge- deeltelyk weer onder invloed van Von Karajan in het teken van Italiaanse opera's, alles by elkaar acht stuks, voornameiyk van Verdi, Puccini en Mascagni, natuurlyk zon der uitzondering in het Italiaans ge zongen. Wagner is dit jaar met „slechts" vier verschillende opera's vertegenwoordigd. Koningsdrama's Interessant zal de opvoering zyn van „Jenufa", het meesterwerk van de Tsjech Janacek. De belangstel ling voor het werk van deze nabu ren is in Oostenryk zeer groot. Daar om heeft men ook van Smetana's „Verkochte bruid" een geheel nieuwe vertolking ingestudeerd. Men ver wacht by deze opvoeringen een groot aantal bezoekers uit Bohemen en Moravië, omdat men daar met recht -acht dat het westen de in Praag Het archief bevat veel belangryke documenten uit de lange en bewogen carrière van de nu 65-jarige Ivens, o.a. over zyn eerste filmjaren en de oprichting van de filmliga in Neder land. Verder van zyn werk in Fr ank- ryk, Rusland, Amerika, China, Polen, Duitsland, Chili en Italië, tot en met de ontwerpen van „Le Mistral", een film die nu pog in bewerking is. Joris Ivens is zelf. tussen de filmopnamen van „Le Mistral" in Zuid-Frankryk door, een aantal weken naar Amster dam gekomen om het eerste classifi- catiewerk met een medewerkster van de documentatie-afdeling van het filmmuseum te regelen. Het archief wordt, overeenkomstig de wens van Ivens dusdanig opgezet, dat het een toegankelyke studiebron wordt voor filmstudenten en -geïnteresseerden. Deze collectie en gift behoort tot een van de belangrijkste aanwinsten van het Nederlands Filmmuseum. Het Festival staat echter ook in het teken van Shakespeare, die zyn stempel heeft gedrukt op het pro gramma van het Burgtheater. Op gevoerd worden „Macbeth". „Hendrik VI" en ..Richard III", waarop dan iets later „Richard II" en Hendrik IV en V zullen aansluiten. Men wil dus in Wenen alle koningsdrama's op voeren onder leiding van de eminen- regisseur Lindtberg die zo lang- |ls dat "de meeste muziekcritici, die Igebracht, terwijl auTlyiWnlzchë I Burgtheater iTsewordlm het SPECIALE VERKOOP HERENWEEKENDERS 3 leuke moderne kleurstellingen, per stuk 6.95 DE 2 VOOR 13.- Haarlemmerstroat 172 - 174 - 179 Herenstraat 9 Midza

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 7