Rode Kruiscolonne onder eigen dak EINDELIJK wajang* Professor G. de Grootli verlaat Leidse Universiteit Willielminabrug voor drie maanden dicht KASTEN opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 22 mei 1964 Derde blad no. 31266 EINDELIJK Na vele jaren van om zwervingen heeft de Rode Kruis Colonne van de afdeling Leiden en omstreken in het Neder- landsche Roode Kruis eindelijk weer een dak boven het hoofd. Een modern dak, dat zich uit strekt over de voormalige noodklasselokalen van de hervormde Beatrixschool aan de Hoge Morsweg. Met medewerking en voorlichting van de architect, de heer A. C. Gathier, is hier een colonne-gebouw tot stand gekomen, dat er wat inrichting en accommodatie betreft, zijn mag. Voor theorie en praktijk zijn hier alle mo gelijkheden aanwezig. |i Dat daarbij ook de sfeer een woordje meespreekt ligt voor de hand. Dit roeide de commandant van het Rode Kruiskorps Nederland, de generaal b.d. P. Alons, goed aan toen hij gistermiddag in zyn woord van gelukwens Igprak van: „Uw Colonne heeft hier niet alleen een goed tehuis, doch vooral 'l! ook een goed Tehuis gevonden". En daarover waren allen het eens. Kamgaren TREVIRA met 45%wol de uitverkoren stof kleurecht gemakkelijk reinigen blijvend correct Na omzwervingen nu thuis Alvorens de heer Alons, die ook sprak namens het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis, zijn ivoord van gelukwens tot het be stuur en de vele aanwezigen kon richten, gaf de voorzitter van de Leidse afdeling, prof. dr. P. J. Gaillard, een opsomming van de vele tegenslagen, welke moesten worden overwonnen voor en aleer „het zo ver was". Reeds kort na de bevrijdingal dus spreker, zijn wij aan het zwerven begonnen. Van gebouw tot gebouw en van school tot school zijn wij gegaan. De groot ste tegenslag kwam toen ivij ons onderkomen in het voormalige Weeshuis aan de Hooglandse Kerkgracht moesten ontruimen. Tal van gebouwen zijn nadien op hun deugdelijkheid onderzocht-, doch het was steeds negatief. Een contact, dat wij uiteindelijk kregen met het bestuur van de Ver. voor Chr. (her vormd) Onderwijs heeft tot succes en tot dit onderkomen geleid. En thans zijn wij blij, simpel blij, met deze efficiënte inrichting, waarvan het bestuur verwacht, dat zij ook zal leiden tot een gereactiveerd wei-ken, waarbij bestuur en colonne-comman dant rekenen op de steun en het enthousiasme van de colonne-leden. Een enthousiasme, dat zo zeer bij de bouw en inrichting van dit nieuwe onderkomen aan de dag zijn gelegd. Een lichtreclame: „help uw Rode Kruis helpen" zal nog op het gebouw worden aangebracht. Op suggestie van de afdeling heeft het hoofdbe stuur hiertoe besloten. Teneinde het werk en de plaats van het gebouw een duidelijk accent te geven, leeft bij het afdelingsbestuur de wens om het viaduct bij de Hoge Morsweg de naam van J. Henry Dunant-viaduct te geven. B. en W. zullen over deze naamgeving worden benaderd. Spaarpot is bijna Pro/, dr. P. JGaillard toont ook trots het geschenk van het Ned. Roode Kruis: een foto van J. Henry Dunant. (Foto LD/Holvast) burgemeester en de wethouders ir: J. J. G. van Hoek en C. J. Plena en de commandant van de Koksschool, ko lonel Th. H. Wessels. PLANTEN MARGARINE MUZIEKFESTIVAL LEGER DES HEILS Het stafmuziekkorps van het Leger des Heils in Nederland musiceert za terdagavond in d<» Stadsgehoorzaal. Kapelmeester is kapitein W. F. Pal stra, terwijl de algemene leiding in handen is van lt.-kolonel H. Lahuis en de loco-burgemeester, de heer S Menken, het woord zal voeren. Ook aan de zondagssamenkomsten in de korpszaal aan de Hooigracht zal het muziekkorps, om 10 uur v.m. en 7.30 uur nam., medewerking verlenen evenals aan de openlucht bijeenkomst op zondagmiddag om half vier aar de Boulevard te Katwijk. MEÖAL-TI5T Voor de tweede maal dit jaar heb ben leerlingen van het dansinstituut Tibboel gedanst voor de Medal-Test-, welke test werd afgenomen door de heer J. Donders uit Den Haag. In de afdeling brons slaagden de dames: Jannie Vink (met lof Els Fi- lippo, Anneke Bos. Cobi Trouwee (met lof), Didi de Kier, Sarie Trou wee. Marry Geskes (met lof), Ria van Weizen (met lof), Rietje Geskes, Anneke Planje, Bep Bos, Ineke Smeenk, Lia Wubben, Willy Hendriks (met lof), Elly Smeenk (met lof) en Marry Krijgsman. In de afdeling brons slaagden de heren: Karei Labrujère, Frans Miere- met (met lof), Jacques Dissevelt (met lof), André Straver, Jan de Wit (met lof), Rudi van der Voet, Aad Heyns Gerard Kreffèr, Koos de Vos (met lof), Jan Tuinhof de Moed (met Piet van Weeren (met- lof), Henk Otto, Piet Neuteboom (met lof), Ro bert Cox (met lof), Jacques Huntel- man en Koos Pret. In de afdeling zilver met ster slaag den de heren; Bram Pater, Arie Hoo- gendijk en Aad van der Spek. In de afdeling goud slaagden de dames: Alie Vondeling en Jannie Ju en de heren: Herman St)ruitenburg, Jan Langezaal en Ton Bet gen. In de afdeling goud met ster slaag den de dames Ria van der Hoogen en Jenny Geskes. In deze zelfde afdeling Simon de Prof. mr. G. de Grooth, buitengewoon hoogleraar in het Engels privaat recht sinds 1955 en voordien gewoon hoogleraar in het burgerlijk recht en internationaal privaatrecht (sinds 1947) heeft vanmorgen in de Meyerszaal van de Academie onder aanwezigheid van tal van collegae, juristen en stu denten zijn afscheidscollege voor de Leidse Universiteit gehouden. Om uitdrukking te geven aan zijn gevoelens bij dit afscheid, citeerde prof. De Grooth een grapje uit „Punch": een oud mannetje moet op reis en gaat naar het plaatselijk stationnetje, waar hij een retour bestelt. Op de vraag van de loketbediende, waar de retour heen zal zijn, antwoordt hij: „Wel, hierheen natuurlijk". Rij verkeer gedupeerd Wielrijders, bromfietsers en voetgangers kunnen passeren Sportieve VRIJE TIJDSKLEDING in plezierig vlotte pasvorm. Ver rassend grote keus, iTliVml .SPORTCOLBERTS 69.50,79.50, 59?° iTHViml SPORTPANTALONS 39.75,49.75, 297S Hoewel onze spaarpot, aldus prof. dr. Gaillard, door de aankoop en in richting van dit gebouw een behoor lijke deuk heeft verkregen, vertrou wen wij erop, dat de burgerij bij de komende inzameling van 25 tot 30 mei ons niet zal vergeten. Blij als wij zijn, dat wij de droeve historie thans ach ter de rug weten. Aa.n het einde van zijn toespraak droeg de voorzitter het gebouw over de Colonne-commandant, dokter J\ Veldhuijzen, die op zijn beurt zijn vreugde uitte over dit blijde ge beuren. Nu men in zulk een goede omgeving, met uitstekende outillage, verkeert, verwachtte spreker een gro te toeloop van colonne-leden. Zij. die interesse voor dit prachtige, mens lievende werk hebben, kunnen zich iedere woensdagavond tussen 8 en 10 uur melden aan het nieuwe centrum (naast Hoge Morsweg 12). Namens de colonne-leden bood de heer Van Gent deze middag een smeedijzeren klok aan, terwijl de heer Alons zijn felicitaties vergezeld liet gaan met de aanbieding van een set foto's van prominente figuren in de kring van het Rode Kruis en een foto van H. M. Koningin Juliana. Onder de velen, die deze middag ge lukwensen aanboden, waren o.m, de Half juni gaat de Wilhelminabrug voor al het rijverkeer, met uitzondering voor wielrijders en bromfietsers, voor drie maanden dicht. Deze afsluiting houdt verband met de werkzaamheden aan de nieuwe brug. Ook voor voetgangers blijft de brug geopend. In verband met deze afsluiting komt vooral ook de NZHVM voor grote moeilijkheden te staan. Zoals bekend rijdt één van de beide stadslijnen via de Hoge Rijndijk naar Leiderdorp. Zou men besluiten om deze route via de Lage Rijndijk te leiden, dan komen b.v. de bewoners van de Hoge Rijndijk tussen Wilhelminabrug en Leiderdorp zonder directe verbinding met het stadscentrum te zit ten. Bovendien zou dan ook de frequentie van de bussen voor pas sagiers, wonende aan de Hoge Rijndijk (stadszijde), worden ge halveerd. De directie van de NZHVM, die pas deze week van deze ingrijpende maatregelen op de hoogte werd gesteld, is nog aan het puzzelen om aan deze moeilijkheden het hoofd te bieden. Voor de directies van de vervoersondernemingen in de Rijnstreek, die o.a. veel schoolvervoer hebben en van deze route gebruik ma ken, werpt deze maatregel eveneens moeilijkheden op. Hoogtepunten Prof. Van tie Yen ontvangt prijs De in 1959 ingestelde „Koninklijke Shell prijs" is door de Hollandsche Maatschappij der Wetenschappen or 1963 toegekend aan prof. dr. A. H. M. van de Ven, hoogleraar in wiskunde aan de Rijksuniversiteit te Leiden voor zijn onderzoek be treffende de twee dimensionale kom- piexe ruimten, in het bijzonder zulke, waarop een minstens 1- dimensionale komplexe lie-groep holomorf ope reert. Deze prijs heeft tot doel de bevor dering van wetenschappelijk onder zoek. Elk jaar komt een andere tak van wetenschap in aanmerking. Voor 1963 werd de prijs uitgeloofd voor onderzoek op het gebied van de middag uitgereikt door ir. L. Sche pers, directeur der N.V. Koninklijke Nederlandsche Petroleum Maat schappij, ten kantore van deze ven nootschap in Den Haag. De prijsuit reiking werd o.a. bijgewoond door Prof. ir. R. J. Forbes en de heer R. Fontein, bestuursleden van de Hol landsche Maatschappij der Weten schappen te Haarlem. Prof. Van de Ven heeft medege deeld dat hU het bedrag van de prijs wil besteden voor verdere studie over dit onderwerp waarbij het in de be doeling ligt buitenlandse geleerden hiertoe in Leiden uit te nodigen en om zelf in het buitenland kennis te nemen van de aldaar bereikte vor deringen op dit gebied. Uitingen van afkeuring Naar aanleiding van de verklaring van twaalf hervormde predikanten ten aanzien van uitlatingen van ds J. M. D. van den Berg in de dienst in de Pieterskerk op Koninginnedag heeft de Centrale Kerkeraad van de Ned. Herv. gemeente hier ter stede aantal uitingen van afkeuring made law. het common-law-systeem. De daaruit te trekken conclusie is, i, dat, wie meent dat een codificatie van privaatrecht als systeem superieur is. moet opteren voor hercodificatie. Bij die hercodificatie, waarmee wij goed op weg zijn. zal uiteraard aandacht worden besteed aan buitenlandse wetgevingen. Weloverwogen invoer van wat daarvan voor ons nuttig1 blijkt, zal plaats vinden. Dat geldt ook voor het privaatrecht van de Anglo- Amerikaanse i Vertegenwoordiging Op dit college behandelde prof. de Grooth de common-law leer omtrent vertegenwoordiging, en wel die om trent de „middellijke vertegenwoordi ging bij rechtshandelingen" (Agency and the doctrine of the undisclosed principal). Er zijn personen, die een hun ge geven opdracht tot het sluiten van een overeenkomst ten behoeve van hun opdrachtgever uitvoeren door op eigen naam te contracteren (com missionairs, expediteurs). Naar con tinentale opvattingen Is hier rechtens van vertegenwoordiging geen sprake. De opdrachtgever, de principaal kan geen enkel recht doen gelden tegen de persoon met wie de lasthebber in eigen naam contracteerde. Ook de derde heeft slechts te maken met de lasthebber, met wie hij uitsluitend contracteerde. Dat dogmatische uitgangspunt heeft veel moeilijkheden veroorzaakt. Wie moet de schadever goeding vorderen? De lasthebber? Hij contracteerde wel, maar niet. hij had .schade, immers de opdrachtgever. De prncipaal? Hij heeft wel de schade geleden, maar hij is geen nakwam, vri^copt van het betalen van de schade. De doc rin? in het Nederlands recht tracht op zichzelf terecht uit. deze moeilijkheid te komen. De rechtspraak blijft nochtans aarzelen. Het Anglo-Amerikaanse recht, biedt hier een oplossing in zijn doctrine of the undisclosed prnc'pal. Het ziet de „agent" hem die t b.v. de principal op eigen naam contrac teert. evenzeer als de agent die na mens zijn principal contracteert, als vertegenwoord'ger van die prncipa'. Daarom kan overal waar de „agent" heeft gecontracteerd op eigen naam. de opdrachtgever 'n de contractsband instappen en dus zelfs nakoming, subsidiair schadevergoeding van de derde vorderen. Omgekeerd kan de derde, met wie gecontracteerd werd, i.p.v. zich aan de lasthebber te hou den, die zich ten e:gen name ver bond, de princpaal tot nakoming, subs'dia'r schadevergoeding aanspre ken. i Na afloop van het college dankte geleden een geheel ander aspect heeftrje ^ccr B. C. Pust namens de Stud, dan nu Facu'teit Vereniging prof. De Grooth „De teksten van de codificaties en bijzondere wetten en de overwegend historische interpretatie daarvan vormden het voorwerp van studie; van de rechtspraak werd slechts in geringe mate kermis genomen. De studie beperkte zich tot Nederlands recht. Er waren geen verplichte keu zevakken. Hoe anders is het 50 jaar De rector-magnificus met de scheidende prof. G. de Grooth (rechts). later! Voorop staat de bestudering van een groot aantal arresten van de Hoge Haad. Het is het hoogste ur gentie-punt. Zozeer, dat het veelal lijkt alsof de artikelen van het wet boek, althans voor wat het privaat recht betreft, met anders zijn dan ge nummerde kapstokken voor het op hangen van die arresten!", aldus prof. de Grooth. „Deze belangrijke verschuiving In diceert vrij scherp, dat wij op weg zijn naar een systeem van rechtsvin ding en rechtsvaststellilwg dat ge grond is op het systeem van judge - hetgeen hij in de loop der jaren zijn studenten heeft gedaan. Hij doelde daarbij vooral op de jaarlijks door de scheidende hoogleraar ge organiseerde excurs'es naar het En gelse Gei'echtshof. Prof. De Grooth recipieerde nava.floop in de Academie. Hogewoerd 99 - Leiden Telefoon 22536 WETHOUDER P. S. HARMSEN VOOR EEN UUR LOCO Zeg het met bloemen en... bestol tijdigl Voor wethouder P. S. Harmsen, een bescheiden figuur, die zich niet spoedig op de voorgrond dringt, was het gisteren ..de dag in zijn leven". Met de ambtsketen omhangen, fungeerde hij als loco-burge meester temidden van vele hoge politie-ambtenaren, die in de Bur gerzaal van het stadhuis hun opwachting maakten bij het College van B. en W., van welk college met wethouder Harmsen slechts de gemeentesecretaris, dr. J. v. d. Poel aanwezig was. Als jongste wet houder in jaren vertegenwoordigde hij deze middag het College van B. en Wdat verstek moest laten gaan in verband met de opening van het nieuwe Provinciehuis in Den Haag. Het zal ook in de va- kantietijd weinig meer voorkomen, dat wethouder Harmsen tot dit hoge representatieve ambt wordt geroepen. Wethouder Menken en de wethouders Van Hoek, Piena en Sannes gaan hem daarbij steeds voor, hetgeen niet wegneemt, dat de heer Harmsen op onze foto in gesprek met de voorzitter van de Vereniging van Hogere Po- litie-ambtenaren in Nederland, de heer P. J. van Uzendoorn uit Hil versum (links) en de commissaris van Politie te Rijswijk, de heer D. M. Verkerke deze middag het College van B. en W. op waardige wijze vertegenwoordigde. In zijn toespraak stelde hij het probleem: de verhouding politie-burgerij centraal, waaraan hij nog enkele be- hartigenswaardige woorden verbond. De Nederlandse burger ~o merkte de loco-burgemeester op, zal zich in het algemeen meer zelf discipline moeten eigen maken. Spreker dacht hier niet alleen aan de achteloosheid op de weg, doch ook aan het gedrang bij bussen en treinen en aan de nonchalance bij het wegwerpen van papier op pu bliek. domein. Indien in de toekomst een pedagogisch aangelegde politie-ambtenaar in de school (vooral na het zesde leerjaarzijn intrede deed, zou dit z.i. ten goede kunnen komen aan een beter samenspel tussen burger en politie. De loco-burgemeester memoreerde nog het feit, dat het hoofd bestuur een werkgroep heeft geinstalleerd met de opdracht een stu die te maken van de functie en de taak van de hogere politie ambtenaren. (Foto L.D./Holvast)

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 5