Johnson boekte al tal van successen „Oorlog" tegen Castro vooral via de radio DRIE GROEPEN BALLINGEN IN ACTIE Amerika staat er officieel buiten DUET Ms Volkspresidentis een dynamisch man Achtjarige jongen in „rovershol" verbrand Belgische moeder- beschuldigd van moord - ontkent Meer dan de helft van schade-claims Nazi- vervolging onderzocht Compromis over aow en lagere belasting LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 22 MEI 1964 (Van onze correspondent in Washington) Washington doet alsof zijn neus bloedt tegenover de hernieuw- pogingen van Cubaanse ballingen om Castro van zijn troon te stoten. De Amerikaanse regering is wijzer geworden sinds het debacle van de invasie in 1961 in de Varkensbaai, waarbij zij zo nauw betrokken was dat de mislukking toen grotendeels op Ame- rika's hoofd neerkwam. Ditmaal houdt men vol dat de ballingen in Cuba zelfstandig infiltreren. Onloochenbaar is het evenwel dat Washington de ontwikkeling volgt met de openlijke hoop dat Castro gewipt zal worden. Bovendien krijgen de Cubaanse ban nelingen nog feitelijke steun van Amerikaanse burger-comité's, van rechtse organisaties en van het Amerikaanse leger, waarin on geveer driehonderd Cubanen een training hebben ontvangen. Voorlopig: is de nieuwe anti-Castro rida, die „het tweede front van Es- iverzichteiyk. Weliswaar leeft de „Revolutionaire Junta", een Ier drie ballingenorganisaties, een Jeuwe onafhankelijkheidsoorlog op iet eiland geproclameerd, maar irlopig lUkt deze krjjg nog voor- melijk gevoerd te worden via- ra- i-nitzendingen naar Cuba vanuit t veilige Miami. Daar aan de kust van Florida zijn ond honderdduizend uitgeweken Cu neergestreken, die grotendeels eorganiseerd zjjn in drie elkaar kri- iserende anti-Castro-organisaties. Ten eerste is er de eerstgenoemde Revolutionaire Junta", die geleid ordt door Manuel Ray Rivero, een (.jarige oud-minister uit de eerste (gering-Castro, die ook al promi- ent was tijdens de revolutie tegen in 1959 ten val gebrachte dicta- Batista. Rivero is een progres- leve socialist, die de Castro-dic- ituur wil vervangen door een link democratie. Een jaar geleden kon- - igde hij aan dit jaar op 20 mei Cuba's onafhankelijkheidsdag) te ug te zullen zijn op het eiland om guerrilla-strijd te beginnen. En olgens zyn medestanders is hij dan uk sinds enkele dagen op Cuba, ver- ,n vyf vrienden. Al eerder Jingen enige tientallen medestrijders j lar het eiland terug. ,w,a mocht denken dat Rivero's in- e met zo weinig manschappen leer is dan een operettestunt, oet zich echter herinneren dat >tro zelf in 1956 vanuit Mexico met niet meer dan elf man op luba landde, maar een zo grote kreeg ter plaatse dat zijn te- rtutie slaagde. dergerlijke steun hopen na- lurlijk ook Rivero en infiltranten de tweede ballingengroep in Flo- brengt een nieuwe kous elegante, o zo sterke •wandel-nylons de legendarisch sterke nylons van na de bevrijding keerden terug in elegante vorm. DUET extra sterke wandel-nylons ƒ295 Inschakeling van onbenutte bouwcapaciteit Minister Bogaers van Voïkshuis- sting en Bouwnijverheid heeft vijf aatregelen genomen om de onbe- itte bouwcapaciteit produktief te iken, terwijl wordt vermeden, dat i spanning op de bouwmarkt op- Dpt. I Aan vijf provincies is een extra wijzing van 12.5 procent van het ntlngent ongesubsidieerde wonin- y toegekend. Voor de bouw van ongesubs. voor |tn bewoning bestemde, woningen, arvan de bouwkosten niet meer a 17.000 gulden bedragen, mag de tdkeuring worden verstrekt onder voorwaarden, die ook gelden voor „Bogaers-woningen" (aannemings n f14.000). •De toewijzing van het aantal wo- ngwetwoningen voor kerngemeen- (1.200) is enigszins uitgebreid, ijl voor deze gemeenten nog 450 tmiewoningen zijn toegewezen en menkort nog 350 ongesubsidieerde 'Hingen zullen worden verdeeld. I Bovendien is de mogelijkheid upend om extra contingenten van ttlmaal 1/24ste deel van het jaar- bungent beschikbaar te stellen premie- en ongesubsidieerde De vyfde maatregel is in studie, gegaan wordt of er aanleiding is 'grens voor de „Bogaers-woning", 14.000) te verhogen. Het behoeft Igens de minister nauwelijks be- &g, dat de verhoging van de bouw- «tengrens in elk geval slechts be delden kan zijn, omdat anders een de doeleinden bestrijding van benutte bouwcapaciteit in een over "Ten bouwmarkt zou worden djgeschoten, cambray" heet. De leider daarvan, majoor Guttierez Menoyo, ook al een voormalig medestander van Castro, die eens het verzet tegen Batista in de bergen organiseerde, zou eveneens al op Cuba geland zijn om een guer rillastrijd voor te bereiden. De derde groep ballingen noemt zich „Beweging voor Revolutionair Herstel" en wordt geleid door Ma nuel Artime Buesa, die ook een grote rol speelde bij de invasie in de Var kensbaai. Artime is verreweg de con servatiefste van de Cubaanse leiders. Hij wordt voor een groot deel ge- tor Batista. Typerend overigens voor de bena dering der VS van het verschijnsel Cuba is, dat men uitgerekend met Artime in zee ging bij de door de Amerikaanse geheime dienst voorbe denis staat trouwens in het middel punt van de belangstelling sinds de recente publikatie van een boek van de hand van Haynes Johnson, waar in niet alleen uit de doeken wordt gedaan dat de invasie slecht was voorbereid, maar ook dat president Kennedy willens en wetens door de geheime dienst, toen nog geleid door Allan Dulles, werd misleid. En bo vendien ging de dienst zelfs zover in het bedrijven van een eigen poli tiek, dat hij ondanks de opdracht van Kennedy niet aan de Cubanen doorgaf dat zij zich moesten voorbe reiden op een guerrilla als de invasie niet meteen succes mocht hebben. In het licht van deze bijzonderhe den is het begrijpelijk dat Washing ton nu doet of zijn neus ernstig bloedt. Maar alles wijst er op dat men dag en nacht duimt voor een succes van de infiltratiepogingen, dat men nog steeds wacht op de val van Castro en dat men nog niet be reid is met een communistisch Cuba in vreedzame coëxistentie te leven. Advertentie bruining en bescherming PiGmadeimf^ Verzoening tussen twee China's Twee kranten in Hongkong, de Britse „China Mail" en de rechtse „Ming ao" hebben gisteren gemeld dat professor Sjang Sjih-sjao, een oude Chinese staatsman, zich in Hongkong bevindt waarschijnlijk met de opdracht tussen de communisten en nationalistisch-Chinese leiders een verzoening tot stand te brengen. Professor Sjang zou veertien dagen geleden uit Peking aangekomen zijn. Hij is lid van de permanente com missie van de politieke raadgeven de volksconferentie. De kranten schrijven, dat profes sor Sjang minister van Onderwijs is geweest in de begintijd van de na tionalistische regering, en zowel in nationalistische als in communisti sche kringen veel vrienden heeft. Enkele jaren geleden had hij reeds contact gehad met nationalistische leiders, in Hongkong. Daarbij zou hij al getracht hebben beide partij en nader tot elkaar te brengen. De „China Mail" tekent hierbij aan dat de Chinese premier, Tsjoe En lai, kort na de aankomst van professor Sjang toevallig tegen een Japanse verslaggever had opgemerkt „dat de nationalisten en commu nisten een derde maal zouden kun nen samenwerken." (Van onze correspondent in Washington) Het is vandaag, 22 mei, een half jaar geleden, dat een scherp schutter in de stad Dallash et leven vernietigde van de jonge pre sident Kennedy en vice-president Lyndon B. Johnson uit Texas tijdens een geïmproviseerde plechtigheid trouw beloofde aan de Grondwet. En dus is er gelegenheid een voorlopige balans op te maken over deze „echte man uit Texas", die het onmiskenbare accent heeft van zijn streek. Zijn geliefkoosde vakantieoord is zijn ranch bij Austin en zijn manier om met mensen om te gaan zeer populair: hij slaat graag op schouders, geeft graag porren in de ribben en vertelt doorlopend anekdotes uit zijn geboortestreek, waarvan de pointe iedereen, die niet in Texas geboren en getogen is, meestal ontgaat. Af en toe Is het prachtig, dat Johnson in het nieuws komt als kindervriend en zelfs is het wellicht niet ongunstig als de couranten schreven over zün kleine menselij ke tekortkomingen, zoals het over schrijden van de maxium snelheid op de wegen van Texas op het op tillen van (zittende) honden aan hun oren, maar het moet nieuws blijven en mag niet verworden tot alledaagse grappenmakerij. Het lijkt erop, dat de president naar deze adviezen geluisterd heeft. De laatste weken is hij weer wat te rughoudender geweest, al kon hij niet vermijden dat zijn tournees door de armoedige streek Appalachia over het hele land publiciteit kre gen, waardoor weer een paar dagen vol met Johnson-nieuws. waren. Inmiddels betekent de nieuwe Vlot, hartelijk, ongecompliceerd Johnson is door deze instelling een „volkspresident" geworden. Hij is, in tegenstelling tot de koele en intel lectuele Kennedy, een Amerikaan zoals 90 procent van de bevolking hem tot buurman zou willen heb ben: vlot, hartelijk, ongecompliceerd en vol grappen. Men voelt zich thuis bij Johnson en zijn gezin, men heeft het gevoel dat hij is als iedereen, behalve dan dat hèm gelukt is wat elke rechtgeaarde Amerikaan zou sen: schatrijk worden en het Witte Huis bewonen. De eerste maanden na de dood tn Kennedy hield Johnson zich kalm. Hij trad weinig naar buiten, ontving zelden de pers, vertoonde zich sporadisch. Maar na drie maan den gooide hij het roer om. Hij had kennelijk het gevoel gekregen het presidentschap aan te kunnen en de zaakjes te beheersen.. Typerend voor zijn in veel dingen drastische instel ling begon hü zich plotseling dage lijks te vertonen. ~e Witte Huis- correspondenten en geen oog meer dicht, want ging geen dag meer voorbij of Johnson hield een onvoorbereide persconferentie, wandelde onver wachts met reporters of toevallige bezoekers door de tuinen of rende naar het Witte Huis-hek om han den te schudden met verbijsterende voorbijgangers. Het hoogtepunt van deze golf pre sidentiële vlotheid werd bereikt toen hij twee weken geleden op het ga zon achter het Witte Huis een pers conferentie hield voor journalisten met hun vrouwen en kinderen. Het leek een volksfestijn uit de tijd van Breughel. Niets ontbrak: een koek en zoopie-tent voorzag de ravottende persspruiten van limonade en snoep en hoempa tetterde dat het een lieve lust was. De president schudde tientallen kinderhanden en liet zich fotograferen met de limonadezuigers, alsof zij al de kiesgerechtigde leeftijd bereikt hadden. Dat de persconferentie geen euws opleverde maar alleen een herhaling gaf van oude standpun ten werd gauw vergeten. Indruk maakte alleen de huiselijkheid, de bereikbaarheid van de hoogste man in de staat en 75 procent van de Amerikaanse bevolking vindt dan ook dat Johnson zich uitstekend van zijn prominente taak kwijt, zo bleek dezer dagen uit een opiniepeiling. Af en toe Inmiddels hebben Johnsons mede werkers de president gewaarschuwd al te grote publiciteit. Zij zeg gen: ten koste van alles moet ver meden worden, dat het nieuws over president de bevolking begint te vervelen. het wil, niet dat het bewind- Johnson al leen maar goed is voor het tappen van moppen. Integendeel. De nieuwe president heeft in het afgelopen hal ve jaar al heel wat reële successen geboekt: Het spoorwegconflict is opge lost, de belastingen zijn verlaagd een anti-armoedeprogramma is onderweg, de militaire uitgaven konden worden beperkt (ten de le in samenwerking met de Rus sen) en de wet op de burger rechten, die een eind moet ma ken aan rassendiscriminatie, is al flink gevorderd op de weg naar aanvaarding. Voor een deel zün dit resultaten, die het gevolg zün van de formida bele gewiekstheid van deze president het overtuigen en onder druk zet- i van mensen, een talent dat hij jarenlang kon oefenen in de Senaat als Democratisch fractieleider. Vooruitgang Het ziet ernaar uit, dat Johnsons her verkiezing a.s. herfst bijna zeker is. Het is verre van uitgesloten, dat hy in 1968 opnieuw kandideert en weer herkozen wordt. Dat zou betekenen dat de era-Johnson tot 1972 gaat duren en dat de Texaanse stijl be palend wordt voor Amerika's rege ring, wat inhoudt: méér breedge rande hoeden, méér dassen met film sterren er op (Johnson droeg ze vroe ger vaak) en méér boertige anekdo tes dan Washington, de federale hoofdstad, ooit meegemaakt heeft. Het kan ook met zich meebrengen een wat hardere benadering van we reldproblemen. Het betekent zeker ook een grote onconventionele vlot heid van werken. Men moet voorts niet vergeten, dat Lyndon Johnson een echte Amerikaanse partijpoliti cus is, wiens carrière niet altijd een toonbeeld van doorzichtigheid ge- Maar hiervan afgezien zal John son waarschijnlijk kans zien voor el kaar te krijgen wat hü wil berei ken en dat is een vooruitgang ver geleken bü het bewind Kennedy, dat vaak zijn schoonste initiatieven ge smoord zag in de tegenwerking van parlement, zakenleven of andere machten en krachten. Advertentie AUPING i één modellen. Textielhandel en Woninginr. W. J. ZIRKZEE VAN 'T HOFFSTRAAT 7—7A LEIDEN - TEL. 24610 MIDZA Onderwijzer wegens vloek geschorst (Van onze Zwolse correspondent) „Het is gekomen door die school reisjes" zegt de heer A. Vogelaar, het hoofd van de School met den Bijbel in Vierhouten, die door het bestuur is geschorst. „Zij willen niet, dat er andere men sen dan van het bestuur met de schoolkinderen in de bus zitten. De ouders, die meewillen, mogen wel in een andere bus meegaan, maar zij mogen niet als leider optreden". De heer Vogelaar vindt, dat één leider voor dertig kinderen niet verantwoord is. Hü had daarom tijdens vorige schoolreisjes zfjn buurman meegenomen, die jeugd leider is bü de sportvereniging E.S.V. uit het naburige Elspeet. Toen hierover in een bestuurverga- dering gediscussieerd werd. en de gemoederen verhit raakten, door dat het bestuur er bezwaar tegen maakte, dat de jeugdleider op het volgende schoolreisje mee zou gaan, heeft de heer Vogelaar, ter wijl deze zich even vergat, geroe pen: „Nou wil ik verdomme wel eens weten, waarom niet!". Hü heeft geen antwoord op deze vraag gekregen, maar wel een brief, waarin hem de schorsing werd aangezegd omdat hü „ruwe en ongepaste taal, waaronder zwa re vloeken, had gebruikt". De heer Vogelaar vindt deze omschrijving zwaar overdreven en is in hoger beroep gegaan. Volgende week vrüdag wordt de zaak behandeld. Hü kon niet vertellen, hoe de dorpsbevolking op het be stuursbesluit reageerde. „Dat ver tellen zü mü niet, maar er wordt wel veel geroddeld". ZESTIG DODEN DOOR STORM Als gevolg van een zware storm zün in de rivier de Gorai in Oost- Pakistan meer dan zestig mensen verdronken doordat een aantal scheepjes omsloeg. Elders liepen ver scheidene mensen verwondingen op. (Van onze Enschedeee correspondent) Een even romantisch als ge vaarlijk roversspel heeft gister middag onder tragische omstan digheden de achtjarige Henkïe Jansen uit Doetinchem het leven gekost. Hij is levend verbrand. Henkie was met drie oudere vriendjes aan het spelen in een schuurtje achter de ouderlüke wo ning van één der Jongens. Dat schuurtje, nauwelüks enkele vier kante meters groot, was sinds enige tüd een vast rovershol. Ze hadden het in tweeën gedeeld. Achter de houten tussenwand was de gevange nis en die had uiteraard geen uitgang. In de celmuur was wel een klein luikje, waardoor eventuele ge vangenen hun voedsel in ontvangst konden nemen. Gevangene Gistermiddag was Henkie de rol van gevangene toegedacht. De drie vriendjes hadden hem in de gevan genis gestopt en daar had hü. zoals de jongens naderhand tegen de poli tie hebben verklaard, rustig zitten lezen. In het eigenlüke rovershol stond toen een braadpan met aardappelen op een stenen haard, waarin een vuurtje was gestookt. Tegen vier uur besloten de drie rovers de gevange ne even aan zün lot over te laten, omdat ze nog een boodschap moes ten doen. Henkie vond het best. De aardappelen bleven op het vuur. Om te voorkomen dat andere jongens konden binnenkomen, werd het schuurdeurtje op slot gedraaid. In brainl probeerde het blussen. Het lukte niet. De vuurgloed en de rookontwikkeling waren te hevig. Op dat moment kwamen de joiv* gens terug. Hun eerste schrikreactie was: „Henkie zit er nog in!" Dat deed één der mannen besluiten de toegang te forceren, maar toen was het al te laat. Een inmiddels te hulp geroepen politieman vond in het schuurtje het verkoolde lichaam van de jongen. Vermoedelük is de knaap door de dichte rook, die geen uitweg mee* door de kachelpüp kon vinden, bui ten bewustzün geraakt en niet mee* in staat geweest uit te breken. De politie heeft niet meer kunnen na gaan hoe de brand in het rovershol is ontstaan. MAN STEEKT VROUW MET STILETTO (Van onze Rotterdamse T correspondent In de woning van zijn schoon ouders aan de Hillestraat in Rot terdam heeft gistermiddag een schoonmaker zijn 24-jarige vrouw met een stiletto neerge stoken. De vrouw, die steken opliep in hals en borst, viel bloe dend op de grond. In alleryl is zü naar het Dykzigt- Nog geen half uur later was het1 ziekenhuis gebracht, waar bleek, dat drama al gebeurd hoe precies kan de halsslagader was geraakt. Haar worden gegist. De der van één der drie „roversjongens" zag het schuurtje in brand slaan. Zü alarmeerde de andere buren en ,Ik spreek de waarheid". Snikkend sprak de 34-jarige mevrouw Marie- José Longpré, beschuldigd van moord met voorbedachte rade op haar zoon tje van zeventien maanden Pierre, gisteren op de tweede dag van haar proces voor het hof van assisen in Namen deze woorden. De zitting werd voor een groot deel in beslag genomen door een lange uiteenzetting van de rechter van instructie, die de dag van de 12de april 1963 in herinnering bracht waarop Pierre Longpré, wiens lükje enkele dagen later in de rivier de Samber werd gevonden, verdween. moeder houdt staande, dat de baby werd ontvoerd uit een kin derwagen, die zü voor een winkel in de Belgische plaats Auvelais had laten staan terwijl zü boodschappen deed. De rechter van instructie ech- Door het Roode Kruis (Van onze Haagse correspondent) Het informatiebureau van het Nederlandsche Roode Kruis heeft nu 38.000 van de 55.000 aanvragen tot schadevergoeding van Nazi-slachtoffers geverifieerd. De afgewerkte aanvragen gaan terug naar het bureau van de Cadsu, die zich met de schaderege lingskwestie bezighoudt. Alleen de verificatie is in handen van het Roode Kruis. Het hoopt in november klaar te zijn. Campagne van twee miljoen? Dit is meegedeeld door de direc teur-generaal van het Roode Kruis, A. van Emden, naar aanleiding van een campagne voor '64 die de 25ste begint. Het Roode Kruis hoopt met de campagne een bedrag van f 2.000.000,- binnen te krügen. Vorig jaar was de opbrengst f 1.800.000.-. Het ledental ligt rond de 770.000. Het Roode Kruis hoopt dit in 1967, bü het eeuwfeest, op 1.000.000 te heb ben gebracht. Het Roode Kruis heeft nu de mo- gelükheid tot het inrichten van een tweede Henry Dunant-huis. Het heeft door een schenking van mevr. C. SminiaVan Hoboken in Velp nu de beschikking over een 27 ha groot stuk landgoed en een (vervallen) he renhuis. De financiën en het vinden Staking Sabena geëindigd (Van onze correspondent in Brussel) De staking van een groot deel van het vliegend personeel van de Sa bena, de Belgische luchtvaartmaat- schappü. is te middernacht geëin digd. Zü heeft tien dagen geduurd en de maatschappü ongeveer drie- miljoen gulden gekost. De bezwaren van de stakers richtten zich niet te gen de salariëring, maar tegen de verdeling van het aantaL werkuren. Aan beide züden zün thans con- seeeiss, sada&n. Probleem Gebrek aan mensen is ook het pro bleem voor hulp aan ontwikkelings landen. Er is nu een „pool" gevormd van Roode Kruis-medewerkers in de zes EEG-landen die kunnen worden uitgeleend. Het Roode Kruis vat ook dit jaar weer zün normale taken op. Sommi ge heeft ze uitgebreid. Bü de hulp verlening aan het buitenland is o.m. steun gegeven aan Opper-Volta, For mosa en Jemen. ter trachtte de uit twaalf leden be staande jury er van te overtuigen, dat zü met een lege kinderwagen naar de winkel reed na de baby om het leven te hebben gebracht. Een bezwarend feit is, dat zü op de ochtend van de 12de april met een tas nabü de Samber is gesignaleerd. De voorzitter van het hof, rechter Caprasse, uitte gisteren by het eerste verhoor van de verdachte zün ver wondering over haar verklaring, dat zü oude flessen en afgedankt speel goed naar een stortplaats voor vuil aldaar had gebracht. Hü merkte daarbÜ op, dat diezelfde dag in de straat waar zü woonde, het huisvuil zou worden opgehaald. De kinde ren pakten het oude speelgoed steeds terug, als ik het in de vuilnisem- stopte". antwoordde zü vrijwel onmiddellyk. Ook op de talrijke an dere vragen die haar werden gesteld, had zü steeds een antwoord klaar .Ik weet het niet" zei zü. toen de rechter haar vroeg, waarom zoveel getuigen pertinent verklaren dat de kinderwagen leeg was toen zü naar de winkel toeging. De tranen werden haar echter weer te machtig, toen rechter Caprasse haar herinnerde aan de reactie, toen het lükje was gevonden. „Het is mün kind niet", had zy gezegd. „U kunt niet weten wat het betekent zo zün kind te zien. U weet niet, wat dat voor een moeder moet zün". De rechter van instructie verklaar de hiema, dat mevrouw Longpré niet van haar zoontje hield, omdat het niet normaal was gegroeid. Na de verdwijning werd in haar woning geen enkel kledingstuk meer van hem gevonden. Het was nooit gefoto grafeerd. Het lükje woog slechts ne gen pond inplaats van de 22 tot 24 pond waarvan zü had gesproken. Tot drie keer toe werd zü met het lükje geconfronteerd, doch zü bleef ontkennen, dat 't haar zoontje Pier- De rechter van instructie betoog de hierna, dat de baby zo mager was door verwaarlozing en niet van een ziekte, zoals uit een medische onderzoek was gebleken. Hü ver klaarde, dat alle onderzoekingen naar vermeende ontvoerders zonder resultaat waren gebleken. Advertentie HENKES JONGE JENEVER E DE ÉCHTE WILLEN I (Van onze parlementaire redacteur) De ministers Veldkamp ((Sociale Zaken) en Witteveen (Financien) schü- nen een compromis gevonden te hebben voor de invoering van de A.O.W.- verhoging en de verlaging van de belasting. De inhoud van het compromis is niet bekend. Maar het ligt voor de hand, dat de ingangsdatum voor de verhoging van de A.O.W. 1 januari 1965 zal zün. Deze datum werd reeds driekwart jaar geleden door minister Veldkamp genoemd. Over de ingangsdatum van de belastingverlaging bestaat geen zekerheid, vooral omdat minister Witteveen opnieuw een wetsontwerp met open datum van invoering heeft aangekondigd. De verlaging zou dus op 1 januari 1965 kunnen ingaan, maar ook later. De minister wenst de invoering op het conjunctureel meest gunstige mo ment te doen plaats hebben. Dit moment laat zich moeilük lang van tevoren bepalen. Het kabinet heeft zich nog niet uitgesproken over het compromis. Men verwacht in Den Haag, dat de details over het compromis zullen blüken uit de adviesaanvrage, die de regering over enkele weken aan de S.E.R. over beide kwesties zal richten. toestand werd zeer ernstig genoemd, maar in de loop van de avond zou het directe levensgevaar zyn ver minderd. De politie heeft de dader aange- zün vrouw leefden reeds enige tüd niet meer onder één dak. zü waren echter niet officieel gescheiden. De reden van de moei- hjkheden zou zün. dat de vrouw een verhouding met een ander had. Na dat zy bü haar man, die thans geen vaste woon- of verblüfplaats heeft, was weggegaan, had zij met haar kind onderdak gekregen bü haar ouders. Daar stormde de schoonmaker gis termiddag binnen. Er ontstond een. hevige ruzie. Voor de ogen van zün schoonmoeder stak hü zün vrouw neer. Na dit te hebben gedaan, vluchtte hü de straat op. De moe der van de neergestoken vrouw waar schuwde de politie, die de man korte tüd later aanhield. Fruit met al het wisselgeld Een Noordwijkse hande laar, die op het terrein van de Van den Berghstichting met fruit had gevent, miste bij thuiskomst een aanzien lijk bedrag aan wisselgeld, dat hij, geborgen in een pa pieren zak en goed verstopt onder een doos, steeds op zijn wagen bij zich heeft. Nog te mysterieuzer werd de zaak, omdat de fruitkoopman geen moment wagen, waar en geld uit het oog had verloren. Kist na kist en doos voor doos zocht hij na, doch de zak met geld bleef spoorloos. Goede raad was duur. De fruithandelaar ging met de recherche praten. Diefstal of verlies leek uitgesloten. Daarom kreeg hij de raad eens bij de verschillende pa viljoens te informeren. Triomfantelijk deelde de handelaar de andere dag mede, dat hij zijn geld terug had. Bij een van de verpleeg sters stond het gekochte fruit nog in de zak en toen zij deze op verzoek van de koopman leegstortte rolde tot haar grote verbazing een bankbil jet van honderd gulden en nog meer geld op haar si naasappels. De handelaar had met het fruit ook zijn wisselgeld geleverd. Voor chantage 1 V'i jaar geëist „Chantage is het ergste misdrüf, dat het wetboek kent: het gebruik maken van de paniek, waarin de chanteur zün slachtoffer zelf brengt". Dit zei de officier van Justitie, mr. G. R. Nubé gisteren voor de recht bank in Amsterdam tegen een 24- jarige classificeerder. Mr. Nubé eiste een gevangenisstraf van een Jaar en 6 maanden met aftrek van voorarrest wegens afpersing en chantage van een 52-jarige homofiele winkelchef. De officier zei blü te zün, dat de winkelchef die als getuige was ge dagvaard. tenslotte de geestelijke moed had kunnen opbrengen, bü de politie aangifte te doen. Aanslag per post In een bügebouw van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken de Rue La Perouse in Parijs heeft zich dinsdag JL een ontploffing voor gedaan. Een employé een vak bondsafgevaardigde werd licht gewond. Hü had een pakje ontvan gen, dat bü het openen ontplofte. Hec blükt een sprlngbus met kruit bevat te hebben. De betrokken em ployé had al eerder dreigbrieven ont vangen en de politie denkt veeleer can een persoonlüke wraakneming dan aan een aanslag van politiek karakter.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 11