Werk Haagsche Schouw door 'financiën' vertraagd R ijkswaterstaat kreeg geen geld voor vijf tunnels "fe&lenka Schipbreukelingen weer veilig thuis Nieuwe regeling bij het groeiitenveilen tijdens weekeinde 5; Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 21 mei 1964 Vierde blad no. 31265 er op de waterstaatsbegroting voor 1964 een post voor deze werken wor den opgenomen dan kan het werk in de winter, dus een ongunstige tijd voor de bouw begin volgend jaar starten. Met het voltooien van de tunnels is men er nog niet, want dan kan de verharding van de weg weer niet klaar zijn. Die is namelijk weer afhankelijk van het gereedkomen van de tunnels. Kortom, als eind 1966 de drie kilometer nieuwe weg in gebruik kan worden genomen, is al les meegevallen. De gang van zaken met dit project it er een duidelijk voorbeeld van, hoe het rode potlood van de minister van Financiën de vaart uit de bouwac tiviteiten kan halen. Het is immers duidelijk dat de wetenschap, dat de weg tóch niet opengesteld kan wor den, al het andere werk zal vertra gen. Het geld voor de viaducten zou tegelijk met het geld voor de brug en de weg beschikbaar moeten zijn gesteld. Pas dan was er een behoor lijke planning van de bouw mogelijk geweest. Gevaarlijk '(Van een onzer redacteuren) Terwijl op enige honderden meters een gloednieuwe brede brug zal klaarliggen, moet het 'autoverkeer zich nog over een lelachelijk smalle ophaalbrug persen. Deze merkwaardige si tuatie zal zich eind van dit jaar voordoen bij het Haagsche Schouw. De ergernis over de flessehals in de rijksweg 4 (Den Haag—Amsterdam) zal met het gereedkomen van de nieuwe brug nog toenemen, want dan tal het nóg zo'n twee jaar duren Voor het verkeer er ook werke lijk over kan. Wie nu het Haagsche Schouw pas- Beert (maximumsnelheid en stop lichten) ziet de weg naar de brug al groeien. Een rechte weg, die aan de andere kant van de Oude Rijn ook een bocht afsnijdt. De zuidelijke oprit is bijna geheel opgespoten, de noor delijke ligt nu klaar om opgespoten te worden. Een werk van een paar maanden. De brug in het nieuwe weggedeelte is inmiddels zover, dat deze zomer het beweegbare stuk ge monteerd kan worden. Dat wordt dan opgetrokken en blijft tot eind in die stand staan. Want er is Uiltje d'Or, de het handige, 10 stuks Huren moeten 20 procent omhoog" De Nederlandse Bond van Huis- n Grondeigenaren vindt het per centage van de voorgestelde huurver hoging te laag. De bond heeft dit laten weten in een adres aan de mi nister van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid. Hij is Nvan mening, dat de huren zeker met 20 procent zouden moeten worden verhoogd. De bond verlangt verder dat de minister bevordert, dat van het jaar 1965 af jaarlijkse, bij de wet vastge stelde, huurverhogingen kunnen wor den toegepast, waarbij rekening wordt gehouden met de ontwikkeling van de stichtingskosten van nieuwe woningen. Het adres vraagt de mi nister voorts o.m. liberalisatiemaat regelen te treffen .vóór woningen en bedrijfsruimten boven bepaalde huur- grenzen en ..ingrijpende verbeterin gen aan te brengen in de premie regeling tot verbetering en splitsing woningen. Agent wist geen raad met boek van Jan Cremer (Van onze Haagse correspondent) Een hoofdagent van de Hen gelose gemeentepolitie heeft vorige week op eigen initia tief een exemplaar van het pocketboek Jk Jan Cremer" in de stationskiosk in beslag genomen. Het was hem ter ore geko men dat dit boek pornogra fie bevatte. Hoewel er nog enkele exemplaren van het boek in de kiosk aanwezig waren, liet de agent deze on aangeroerd. De agent heeft van zijn op treden niet onmiddellijk ver slag uitgebracht aan zijn su perieuren, zodat die van niets wisten toen zij van ver schillende zijden werd opge beld over deze zaak. Pas dezer dagen kwam de zaak aan het licht, toen het in beslaggenomen boek uit 'n bureaulade van de hoofd agent tevoorschijn kwam. Hij had niet goed geweten wat hij er mee doen moest. Op bevel van de commisaris heeft de agent het pocket boekje maar weer naar de kiosk teruggebracht. De oude ophaalbrug over de Oude Rijn bij het Haagsche Schouw is een knelpunt voor het verkeer op rijksweg 4. (Foto L.D./Holvast) maken Het knelpunt zijn de vijf gepro jecteerde onderdoorgangen. Vijf tun nels, waarvan er vier bestemd zijn zijn universiteit hier wil uitbreiden. De vijfde, is bestemd voor het auto verkeer uit Leiden, dat eerst onder dc weg door moet om de rijbaan geld gekregen. Daardoor blijft dit miljoenenwerk vlak voor de vol tooiing onafgewerkt liggen. Schriel beleid van het ministerie van Finan ciën heeft dan weer eens het voort duren van een wantoestand in de hand gewerkt. Nog twee jaar Het werk bij het Haagsche Schouw is van groot belang. Juist in deze drukke autoweg ligt een brug (met twee bochten), die voor de oorlog al ontoelaatbaar werd geacht. Hoewel er intussen geen trams meer over de brug rijden, is de capaciteit van de brug uiteraard ieder jaar lachwek kender geworden. Ook de aansluitingen voldoen niet aan de eisen. Terwijl de Rijksweg I voorbij Wassenaar twee gescheiden rijbanen heeft, ontbreekt de midden berm weer bij het naderen van de brug. Drie stroken zijn daar nodig om voor te sorteren (rechtdoor en afbuigingen naar Leiden en het dorp Valkenburg). Uit de tegenovergestel de richting is er maar één rijstrook over. Na het passeren van de stop lichten en de brug, ligt er tot Oegs- geest (het Rijnzichtviadukt) weer een smal stuk weg zonder midden berm. Bovendien zit er in dit gedeelte een gevaarlijke en tamelijk wachte bocht. Gescheiden rijbanen Dit gehele stuk weg wordt vervan gen door een recht tracé. Er zullen twee gescheiden rijbanen komen, ieder met twee rijstroken en vlucht- bermen. De brug over de Oude Rijn wordt 20 meter breed en krijgt even eens een middenberm met twee rij stroken aan iedere kant. Aan de ioordzjjde komen op enige afstand -an de brug aansluitingen op de nieuwe weg. De oude weg met de brug zal aan de gemeente Leiden worden overge dragen. Hoewel daar nog niets van vaststaat, zal de oude brug wel wor den gerestaureerd voor lokaal keer i fietsers. En geen wonder:niemand wil gekreu keld achterblijven bij correcte collega's. Terlenka kostuums staan borg voor góed-staan heel de dag. Sterk, kreuk- herstellend en plooihoudend. Dat eist u. Dat gééft u Het is alléén Terlenka met het Terlenka etiket, want alléén de artikelen die A.K.U. goedkeurt verkrijgen het merk Terlenka. Artikelen die niet aan de A.K.U-eisen voldoen zullen veelal'onder een soortnaam zoals polyester in de handel komen. Met de bouw van de brug vordert men snel. (Foto L.D./Holvast) De bemanning van de tijdens het afgelopen weekeinde bij Gibraltar gezonken Nederlandse kustvaarder „Vijgendam" is gistermiddag met bet KLM-toestcl uit Londen op Schiphol aangekomen. Alle opvaren den werden na de aanvaring met het Griekse schip „Leandros" gered. Het zijn de 34-jarige kapitein W. A. van Dijk, zijn vrouw en zijn bijna derde machinist G. Hovenkamp, derde machinist B. Jelsma en vier Spaanse matrozen. „Wat er ook gebeurd is, ik ben blij dat ik mijn vrouw, mijn zoon en de andere opvarenden heb kun nen redden", zei de kapitein van de „Vijgendam" bij aankomst op de luchthaven. Het schip was met een lading porseleinaarde op weg van Tynemouth naar Valencia, toen het het op de eerste pinksterdag in aanvaring kwam met het ruim 10.000 ton metende Griekse vrachtschip, elf kilometer ten noordoosten van Tanger. „Toen wij het grote Griek se schip op ons zagen afko men wij hadden het reeds eer der gesignaleerd heb ik alles ge daan om een aanvaring te vermij den, maar er was geen redden meer aan", aldus de heer van Dijk. Kalme zee Na de aanvaring, die plaats had op een kalme zee, begon het schip wa ter te maken. Het in de buurt va rende Engelse schip „Gracechurch", dat de aanvaring heeft zien gebeu ren, snelde onmiddellijk te hulp en nam de twaalf schipbreukelingen aan boord. De „Vijgendam" liep bin nen veertig minuten vol water en verdween al spoedig onder het wa teroppervlak. Het Griekse schip, dat van de aanvaring weinig schade had ondervonden, is na het ongeluk doorgevaren. De opvarenden van het gezonken schip, die bij deze schipbreuk al hun bezittingen verloren, werden op het Engelse schip, dat hen in Gibraltar aan land zette, van het meest nood zakelijk zoals enkele kledingstukken hotel, terwijl de andere op varenden onderdak vonden in de zeeliedenclub. Vandaar zün zij per Animo voor jeugd- tandverzorging wordt minder Volgens de laatste opgaven staan thans 28 schooltandartsendiensten in Nederland onder leiding van een di rigerend tandarts. Dit betekent, dat bij de overige 93 diensten, die leiding praktisch in handen ligt van een ad ministrateur, een bestuurslid^ of in een enkel geval een economisch di recteur. In Nederland bestaan, evenals in Engeland twee mogelijkheden voor ziekenfonds. In Engeland is geble ken, dat onder dergelijke omstan digheden de deelneming aan de ge organiseerde verzorging terugloopt, een symptoon in die richting is thans in zijn beginstadium ook in Neder land waar te nemen. Dit kwam tot uiting tijdens de vandaag in Nijmegen gehouden le- 'ng van de ver Tandheelkunde. De enige achtergeblevene was „Toppie", een kleine zwarte hond, die weliswaar van het zinkende schip werd gered, maar niet mee naar Nederland mocht. Hij is in een ken nel in Gibraltar opgenomen. In Zuid-Holland Bij de groenteveilingen in Zuid-Holland, ongeveer vijfen dertig in getal, wordt zaterdag a.s. een nieuwe regeling van kracht voor het veilen in de weekeinden. Men hoopt hier door een einde te maken aan de moeilijkheden, die de groente exporteurs bij het verzenden van op zaterdag ter veiling gekochte artikelen ondervinden doordat hun personeel op zaterdagmid dag graag vsij wil zijn. In veilingkringen verwacht men er ook een gezondere prijsvorming van. De regeling houdt in dat op vrijdag, na de voor die dag normale veilin gen, nog zogenaamde voorverkoop veilingen worden gehouden, die de zaterdagsveilingen grotendeels zullen moeten vervagen. Een restant-aan bod kan dan 's zaterdagsmorgens nog geveild worden, maar niet later dan halftien. De eerste zaterdagsveiling begint al om ha,lf acht. Het aanbod op voorverkoopveiling en zaterdags veiling zal met elkaar niet groter mogen zijn dan 't aanbod op de ge- Verplettering van Maleisië duurt voort... de zon op 1 januari a.s. zal opgaan, Maleisië zal hebben verpletterd. De president sprak tot een menigte van naar schatting 100.000 mensen, die waren samengekomen voor de offi ciële vorming van de eerste brigade vrijwilligers, die „spoedig" naar Bor neo zal worden gezonden om „op elk gewenst tijdstip" zich te voegen bij de „vrijheidsstrijders" die al metter daad bezig zün met de verplettering President Soekarno verklaarde, dat Maleisië hulp kan verwachten van „de imperialistische mogendheden" Indonesië wordit echter gesteund door de Afrikaanse, de Aziatische en de Latijns-Amerikaanse landen. On langs hadden de Sowjet-Unie en communistisch China nog hun in stemming betuigd met de Indone sische politiek tegenover Maleisië. e vrijdagochtendveiling. Om spe- culaties te voorkomen zal het gemid delde worden uitbetaald van de op voorverkoopveiling en zaterdagsve!- - ling gemaakte prijzen. De bij de bond Westland aangesloten veiling- verenigingen zullen combinaties vor- men, zodat het aantal in het West- land te houden veilingen in het weekpinde beperkt kan worden. De regeling is tot stand gekomen in overleg tussen de Algemene Ne~ derlandse Bond van Groente- en Fruitexporteurs, de betrokken vei lingen en het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen. Volgens het centraal bureau heeft de gang van zaken, zoals die tot nu toe op zater dag was, wel eens marktverstorend gewerkt: Als het laat werd, hielden speciaal de grote exporteurs op met kopen, omdat ze vreesden de produk- ten niet meer weg te zullen krijgen. Daardoor zakten de prijzen. KLANDESTIENE VERKOOP VAN GEDISTILLEERD NEEMT TOE De klandestiene verkoop van ge distilleerd neemt hand over hand toe, zowel in de provincie als in de stad. De klandestiene verkoop vindt plaats via levensmiddelenbedrijven en groentewinkels, maar vooral via de horeca-bedrijven. Dit zei de voorzitter van het Be drijfschap voor de Detailhandel in Alcoholhoudende Dranken, de heer L. J. Platenburg gistermiddag in Utrecht tijdens een forumbijeen komst van de Nederlandse Bond van Slijters en de Verenigde Katholieke Slijters. Het was de heer Platenburg bekend dat ook veel sigarenwinke liers, die zich de laatste jaren hebben beziggehouden met de verkoop van wijnen, thans ook gedistilleerd ver kopen. De erkende handel in gedistilleerd maakt hiertegen ernstig bezwaar. De heer Platenburg toonde zich voor stander van een regeling, waarbij wordt bepaald dat bijvoorbeeld aan Horeca-bedrijven geen eenheden mo gen worden geleverd, die kleiner zijn dan een liter. Men zou daarmee de verkoop van zakflacons gedistilleerd een halt toeroepen. Nog geen einde aan flessehals in rijksweg 4

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 7