LEIDSCH DAGBLAD CASSIS HERO Kosten levensonderhoud aanmerkelijk KOMEN IN ALGERIJE RUSSISCHE BASES? Nr. 1,3,4 Minister heeft thans prijzen nog in hand Parijs wil nieuw overleg met Laos Weg om Bodegraven wordt toch verhard UITGERUST! DRAKACELE3 êuc/ Qföe Opgericht 1 maart 1860 Directeur: E. A. E. van Dishoeck goofdredacteur: J. Brouwer DONDERDAG 21 MEI 1964 No. 31265 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f.3.35 per maand, f.0.78 per wees Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no 57055 Vooral door duurder groente en fruit (Van onze parlementaire redactie) Het leven in ons land is de laatste tijd aanmerkelijk duurder eworden. Dit werd vooral veroorzaakt door een forse stijging an de prijzen van groenten en fruit. Een verschijnsel overigens, at men elk jaar kan waarnemen, 11 'Het Centraal Bureau voor 'de Statistiekdat maandelijks de kosten van msonderhoud nauwkeurig registreert, heeft berekend, dat het prijs- - iexcijfer in de periode van half maart tot half april met maar liefst ii/ punten is gestegen. Daarmee ivas medio april een prijsniveau be- jikt, dat ongeveer kfi procent lag boven het niveau op 1 januari van Ijaar. Volgens het C.B.S. steeg het prijs- idexcyfer van 113 tot 118 punten, jaronder c' ie punten voor aardap- ilen, groenten en fruit, 0,4 punt voor -aretten, 0,3 punt voor zuivel, rund- jes en brood, 0.45 punt voor pre mieverhoging vrijwillige ziekenfonds- rEizekering, 0.05 punt voor benzine, 15 punt voor ontspanning (duurdere tontiehuisjes en pensions) en 0,15 int voor woninginrichting (waar- _lder;bloemen). Opgeteld komt t een stijging van 4,5 punten, rond. Seizoeninvloed Van deze vijf punten moeten echter de worden toegeschreven aan nnal estijging van de groente- aitprjjzen, zoals die elk voorjaar pïeedt om tegen de zomer weer te :dwijnen. Sinds 1959 (een uitzon - slijk gunstig groente- en fruit jaar) et daardoor elk jaar het prijsin- (Eijfer van april een forse stijging Afweer tegen microfoons is niet moeilijk Washington weigert men te gen welke omstandigheden ertoe eid hebben een hele kamer in de ambassade in Moskou slopen, waardoor daar en elders het gebouw veertig microfoons or de dag zyn gekomen. De mo- m ijkheid bestaat, dat communisti- overlopers aanwijzingen hebben ?en, maar ook is het mogelijk, de aandacht van de veiligheids- u zjjn getrokken door het een microfoon is ontdekt ïuur van een andere Wes- jke ambassade in Moskou. •verigens bestaan er afweermidde- tegen verborgen microfoons, zo- bij v. worden toegepast in de ambassade in Moskou. Zodra langrijke personen daar een ge er zaken van belang met aar beginnen, zenden speciale ap- raten een kakofonie van geluiden zoals gejuich, geschreeuw enz. De «luisterende spion kan dan van gesprokene niets verstaan. Het ie ministerie van Buitenlandse ten heeft voorts opdracht gegeven gezette tijden deurknoppen, ioppen van verwarmingsradiatoren n muren in de ambassades onderzoeken. De gewezen ibassadeur in Moskou, Sir Willi- Hayter, verklaarde in Londen een correspondent van AFP, dat Üdens zijn ambtsperiode twee aie apparaten in ffen ontdekt. |n etalages nr. 1, 3 en 4 van uwelier Siebel, Lange Poten 11 D&n Haag ligt het gouden collier, de droomwens van Uw wouw. Decoreer haar met iets WEERBERICHT WISSELVALLIG Set KNMI verwacht van heden- morgenavond: Aanvankelijk veel ®olklng met enige regen, later en- opklaringen. Matige tot vrij -tige wind tussen zuid en west. koude nacht, morgenmiddag fter iets lagere temperaturen dan •"daag, (Opgemaakt om 11.15 uur). 22 MEI op: 4.37 uur; onder: 20.37 uur. bop: 16.18 uur; onder: 3.35 uur. "'ater te Katwijk te 0.38 en uur; laagwater te 8.34 en Wuur, Ir" blad bestaat uit 20 pagina's het landelijk prijsniveau nog lang niet gestegen tot het peil dat het Centraal Planbureau in zijn progno ses voor 1964 als jaargemiddelde had voorspeld. Die prognose betrof na melijk een prijsstijging met zeven procent, terwijl het huidige prijspeil nog maar 4,6 procent boven dat van januari ligt. Nog ruimte Daarmee wil niet gezegd zijn dat die zeven procent nooit zal worden bereikt, want het eind van de prijs stijgingen zijn nog niet in zicht en er komt ook nog een huurverhoging. Maar het zou bepaald onjuist zijn minister Andriessen (Economische Zaken) nu al te verwijten, dat de prijsontwikkeling hem uit de hand loopt. De bewindsman heeft enkele maanden weliswaar voorspeld, dat de indexcijfers half april met zes pun ten gestegen zouden zijn, terwijl' het er acht zijn geworden, procentueel gerekend is er toch nog altijd 2,4 j procent ruimte bjnnen de grenzen, die het Planbureau heeft aangegeven en waarvan de regering bij haar I loon- en prijsbeleid is uitgegaan. Londen is niet enthousiast Mods en Rockers weer slaags In verscheidene Engelse steden zijn gisteravond de „Mods" en de „Rockers" (groepen tieners waar van eerstgenoemden de „Dandies" en laatsgenoemden hun in leren vesten geklede rivalen zijn) weer met el kaar slaags geraakt. De politie ver richtte vijftig arrestaties. Op een tentoonstelling in Pinner, nabij Lon den, moest de politie dertig jonge lui i wapens vorderingen hebben gemaakt, kan thans in de volgende punten worden samengevat: 9 de neutralistische generaal Kong Le heeft zich met drieduizend man in bergachtig terrein ten westen van de Vlakte der Kruiken teruggetrok ken. Dit terrein wordt beheerst door anti-communistische guerrillastrij ders; volgens het Chinese persbureau „Nieuw China" zouden vier door Amerikaanse officieren geleide Sia mese bataljons infanterie in het gebied van Vientiane zjjn geland; 9 de leider van de Amerikaanse delegatie bjj de V.N., Adlai Steven son, zou vandaag in de Veiligheids raad „een buitengewoon belang rijke rede houden over de slechter wordende toestand in Zuidoost- Q Parjjs heeft een nieuwe inter nationale conferentie over Laos voorgesteld, een voorstel, dat in Amerika niet op bezwaren stuit. Wat de militaire situatie betreft: volgens de plaatsvervangend com mandant van de neutralistische troepen, kolonel Som Boon, heeft de Pathet Lao een etmaal achtereen met zware Noordvietnamese artille rie geschoten. De neutralisten waren daardoor zeer verrast, omdat zij niet wisten, dat de vijand daar over kon beschikken. Ten aanzien van de politieke ont wikkeling meldt onze Parijse cor respondent, dat generaal De Gauile zijn rustperiode gisteren heeft on derbroken om een speciale minis terraad te presideren ter bespreking elk geval een goede beurt kunnen maken, ofwel als de man die zijn Amerikaanse vriend ten overstaan van de gehele wereld zijn ceremoniemeester van een inter- nationale conferentie, die de Ameri kanen uit hun Chinese impasse zou kunnen helpen. Intussen hebben de Franse ambas sadeurs in Washington, Londen en Moskou een voorstel overhandigd, dat het bijeenroepen van een inter nationale conferentie over Laos be helst. In Londen voelt men echter niet veel voor een dergelijke stap, omdat dit een aanmoediging zou betekenen voor de communisten om de Geneefse regeling van 1962 als een dode letter te beschouwen en bovendien de politieke positie van de neutralisten, welke door de regering Brussels plein wordt vernoemd naar Schuman In Brussel zal in het najaar met een plechtigheid, waarvoor tal van Europese autoriteiten worden uitge nodigd, het „Robert Schumanplein" in gebruik worden gesteld. In het midden van het plein, aan het einde van de Wetstraat, zal een vijftien ton wegend en 2.25 meter hoog granietblok worden geplaatst, waarop in de vier officiële talen van de Europese gemeenschap (Frans, Duits, Italiaans en Nederlands) het opschrift Robert Schuman-plein zal worden aangebracht. Het graniet is afkomstig uit de Vogezen, de geboortestreek van de vader der Europese gemeenschappen. Craeybeckx trekt ontslag in Burgemeester Lode Craeybeckx van Antwerpen heeft besloten het verzoek om ontslag, dat hij de vorige week had ingediend, in te trekken, aldus heeft de Belgische Socialisti sche Partij vandaag medegedeeld. Hij heeft dit besluit genomen, nadat gisteravond de Antwerpse afdeling van de BSP met een zeer grote meer derheid hem had gekozen als lijst aanvoerder bij de gemeenteraads verkiezingen, die in oktober van dit jaar in België worden gehouden. Dr. Craebeckx, die 64 jaar oud is, werd kort na de bevrijding burge meester van Antwerpen en heeft die functie sindsdien onafgebroken ver vuld. Zijn verzoek van de vorige week om geen kandidaat meer te zijn bij de komende verkiezingen, werd alge meen in verband gebracht met de scherpe kritiek, die hij had onder vonden nadat hij zich in een Ant werps café antisemitische opmerkin gen had laten ontvallen. Akkoord zou vorige maand zijn gesloten (Van onze correspondent in Parijs) Algerije zou de Sowjet-Unie toestemming hebben verleend, op zijn grondgebied bases voor atoomonderzeeërs te installeren. Tot deze militaire overeenkomst van uitzonderlijk grote draagwijdte zou zijn besloten tijdens het bezoek dat de Algerijnse president Ben Bella vorige mand aan Moskou heeft gebracht. Het akkoord zou eveneens voorzien in de aanleg in de Sahara van bases voor atoomgeschut over verre afstand. Dit bericht uit Spaanse bron werd vanmorgen in Parijs officieel beves tigd nog ontkend. Geheel onaannemelijk is het be richt intussen niet, wanneer men he^ verband brengt met de Russische Minister mr. J. van Aartsen heeft de Eerste Kamer verklaard, dat binnenkort de verharding zal wor- dei aangebracht op de weg, die Bodegraven van het drukke verkeer Gistermiddag is uit Rome op Schiphol de Indonesische minis- voor de basis-industrieën dr. Saleh aangekomen. Hij treedt op als hoofd van de Indonesische missie, die in ons land bespre kingen zal voeren. Dr. Saleh (links) werd op het vliegveld verwelkomd door de Indone sische zaakgelastigde dr. Sjarif. in de bebouwde kom moet ontlas ten. Hij beantwoordde hiermee een vraag van senator ir. M. A. Geuze. De vraag was gesteld naar aanlei ding van artikelen in de dagbladen. De Burgemeester mr. J.J. Croles zei ons, blij verrast te zijn met het antwoord van de minister. Wel vroeg de burgemeester zich af, wat de mi nister verstaat onder „binnenkort". Hij verwachtte dat binnen afzien bare tijd ook antwoord zal worden gegeven op de vragen, die burge meester E J. M. Kolfschoten van Alkemade onlangs in de Tweede Ka mer heeft gesteld. In de omleidingsweg rondom Bode graven, die Rijksweg 11 van Leiden naar Bodegraven verbindt met Rijks weg 12 (van Den Haag naar Utrecht) is tot nu toe 5 miljoen gulden ge ïnvesteerd.. De verdere afwerking van de weg zal iets meer dan een mil joen gulden kosten. Op verzoek van burgemeester Cro les heeft de Bodegraafse politie vrij dag en zaterdag het verkeer door Bodegraven geteld. De telling werd gehouden op twee plaatsen. Bij de Overtocht passeerden "vrijdag 8020 motorvoertuigen en zaterdag 7833. Door de Brugstraat reden vrijdag 4965 motorvoertuigen en zaterdag 4636. Het aantal vrachtauto's was opvallend hoog. ingenieurs en andere technici die sinds enkele weken in de Sahara derzoekingen verrichten die officieel echter op de exploratie van nieuwe petroleumbronnen zouden zyn ge- VN-soldaat op Cyprus gedood Een woordvoerder van het hoofd kwartier van de Vredesmacht der Verenigde Naties op Cyprus heeft meegedeeld, dat gisteravond De Fin werd neergeschoten nabij het Grieks-Cyprische dorp Jerolak- kos, op ongeveer vijf km. ten noord westen van Nicosia. Hij is de eerste militair van de VN vredesmacht die op Cyprus is gesneuveld. Op 23 de cember kwam een Britse militair om het leven. Dr. Fadil Kiitchük, de Turks-Cy prische vice-president, heeft giste ren gezegd geschokt te zijn dat pre sident Makarios niet in staat is ge bleken om 35 van de 45 Turks-Cy prioten op te sporen, die sinds de schietpartijen in Famagusta, negen dagen geleden, zijn ontvoerd. Vol gens dr. Kütchtik zijn sinds decem ber vorig jaar 223 Turks- Cyprioten verdwenen. Hij achtte het ont moedigend dat de ontvoeringen plaats vonden in aanwezigheid van VN-strijdmacht. Gisteren zijn 68 officieren en man schappen van het Deense contingent de VN-vredesmacht op Cy prus gearriveerd. Het is de bedoeling dat tegen het einde van de week 591 Deense militairen op het eiland lUen zijn gestationeerd. Het uit eindelijke aantal van duizend man ;al binnen enkele weken zijn be- •eikt. Zij zullen patrouillediensten ran het Britse garnizoen in Nicosia Advertentie Uitgeslapen? neen... De HARDE MATRAS met alle comfort van 'n ZACHTE. Ook de agressieve uitlatingen tiie Chroesjtsjow zich dezer dagen in Egypte veroorloofde tegen de Weste lijke mogendheden die de rust van het Middellandse-Zeegebied versto ren, komeni in samenhang met deze geruchten in een ander licht te staan. Ze zouden op voorhand immers als rechtvaardiging kunnen worden ver staan van de Russische atoombases in Algerije, die dan natuurlijk uit sluitend ter bescherming van die hoog geroemde rust in de Middel landse Zee zullen moeten dienen. Mochten deze geruchten worden bewaarheid, dan zou Chroesjtsjow in één slag twee strategische doeleinden van de allereerste grootte hebben be reikt. Hij zou de Amerikaanse Pola- risbases in Spanje kunnen neutrali seren en in Algerije een strategisch Cuba voor Europa hebben veroverd. En bovendien zou Chroesjtsjow zijn politieke positie jegens de Arabische en Afrikaanse landen overgelijkelijk versterkt hebben. Door zijn buiten- en binnenlandse politiek heeft Ben Bella altijd al veel gelijkenis met Fidel Castro vertoond en met de installatie van Russische atoombases in Algerije zou hy die overeenkomst alleen nog wat krach tiger onderstrepen. Een overweging te meer die de geloofwaardigheid van het bericht, waarvan we hierboven melding maakten, intussen alleen maar kan verhogen. Ruby wordt in cel behandeld Jack Ruby ondergaat een speciale psychiatrische behandeling in zijn cel. Men wil hem van zijn „depres sie" bevrijden, zo heeft de districts procureur, Henry Wade, gisteren be kendgemaakt. Wade zei niet precies te weten welk soort behandeling Ru by ondergaat. Rechter Joe Brown zei: „ik geloof dat zij hem „blij- heidspillen" of zoiets geven". De 53-jarige voormalige nachtclub eigenaar Jack Ruby (Rubinstein) is ter dood veroordeeld wegens moord op Lee Harvey Oswald, de vermoe delijk moordenaar van president Kennedy. Naar aanleiding van een psychia trisch rapport zei Wade, dat hij niets tegen behandeling van Ruby in een ziekenhuis heeft, maar wel ge kant is tegen het plan van de ver dediging, nu voor een jury het vraag stuk van de geestelijke gestoordheid Ruby te behandelen. Als com mentaar op het rapport waarin psy chiaters zeggen te menen dat Ruby lijdt aan depressie en achtervolgings- complexen, zei Wade: „Ik begrijp dat deze toestand tamelijk gewoon is onder mannen die tot de elektri sche stoel zijn veroordeeld. Dr. Stub- blefields rapport betekent zeker niet dat Ruby wettelijk gek is". Door een misgreep van een graafmachine werd ongeveer twee weken geleden de aanvoer- leiding van drinkwater naar Delft beschadigd. Daar de as sistentie van de Haagse water leiding onvoldoende bleekzijn thans tankschepen ingeschakeld om de druk op te voeren Gisteren arriveerde het eerste tankschip met drinkwater In de stad. Slechts met moeite kon het zich een weg door de smalle grachten banen. Het herstel zal nog wel enkele weken duren Advertentie onweerstaanbaar Hillman-Imp Verkoop en service AUTOMOBIELBEDRIJF „JONGELEEN" ST.-JACOBSGRACHT 10—16 LEIDEN - TELEF. 21560 teuws i Het Leidsche muziekfeest i was Donderdagavond ook i vereerd met de tegenwoordig heid van den Kommissaris des Konings Mr. J. Loudon, een binnen Leiden zeer be- i kend en geroemd dilettant in i de zangkunst. - Heden Vrijdag waren al hier ter markt aangebragt 4873 lammeren.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1