S53&-S E.E.G.-MINISTERS WERDEN HET IN BRUSSEL NIET EENS Koopman dreigt met een handvol kogels altijd al de sigaar voor moderne mannen! Theaterdirecteuren gaan vergaderen '0 KOP,wG MICHEUN* met l^Trnet rS-8»wrK.. Belangrijke korpsen op de Navo-taptoe Brusselse forensen gaan zelf liun tram besturen. LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 21 MEI 1964 Duitse delegatie hield het been stijf (Van onze Brusselse correspondent) „We verkeren in een moeilijke situatie, maar een breuk is tot toe vermeden en het is nog altRd mogelijk, dat er op 2 en 3 juni door grote ministerraad van de EEG politieke beslissing zal worden genomen", aldus vatte de Nederland se minister van Landbouw, mr. Bies heuvel, gisteravond de toestand samen aan het einde van de verga dering van landbouwministers de EEG. Twee dagen hebben de ministers bijna zonder uitzondering over nieuwe voorstel van de Europese Com missie met betrekking tot de een making van de graanprijzen gespro ken. Steeds weer bleek de princi piële tegenstelling tussen Duitsland i de andere vRf landen. Duitsland is op het standpunt blij- >n staan dat eerst opheldering moet worden gegeven over de befaamde aoht punten (harmonisatie van gociale maatregelen en van vervoers- tarieven, garanties dat na 1 januari geen wezenlijke veranderingen in het graanprijsbeleid zullen worden ingevoerd enz.) alvorens het een besluit kan nemen. De andere landen vragen eerst een politieke beslissing over het vaststellen van de gemeen schappelijke graanprijzen, te begin nen met de oogst 1966/67. Daarover is veel geharrewar en heen en weer gepraat geweest, waarbij er onder de vijf buiten Duitsland een onverwach te eenheid van opvatting bleek, zelfs Italië, dat overigens zijn mening zijn oordeel nog al eens pleegt te wijzigen. Minister Pisani van Frankrijk heeft gisterochtend, nadat de raad van ministers was begonnen met de puntsgewijze behandeling van het enigszins gewijzigde en aan de Duit- insen aangepaste, voorstel en men daarbij kennelijk steeds weer op de Duitse tegenstand, of liever gezegd: op de onmogelijkheid voor de Duitse minister tot het nemen van besluiten stuitte een besloten zitting in alleen de ministers gevraagd. Toen heeft hij. daarin gesteund, door de Nederlandse minister Landbouw, de Duitsers gevraagd zich duidelijk uit te spreken. Daarna, zo zei hij, kunnen vrij het gaan heb- ver de financiële compensaties. Het bleek, dat de Duitse delegatie geen enkel mandaat had en minister De wereld van de bijbel In het Koninklijk instituut voor de tropen zal de algemeen-voorzit- k ter van het Nederlands Bijbelge- nootschap, ds. J. H. Sillevis Smitt, ig 26 mei de tentoonstelling ,De wereld van de bijbel" openen. De expositie beoogt een indruk te geven van de omgeving, waarin de bijbelse geschiedenis zich heeft af gespeeld. Voorts zal prof. dr. M. A. «jBeek, hoogleraar aan de universi- eit van Amsterdam in de uitleg van iet oude testament en in de He- it< breeuwse taal- en letterkunde een aj uiteenzetting van de tentoonstelling p geven. Als opvolger van dr. W. Huender per 15 juni als adjunct algemene secretaris van het Nederlands Bij belgenootschap benoemd de heer H. M. J. van Eeghen te Amsterdam. Schwarz heeft zijn collega's toen toch weer verveeld met zjjn befaamde acht punten. Dr. Mansholt, die het debat kort wilde samenvatten en die zei: „Vijf landen willen wel een ge meenschappelijke graanprijs voor 1966/67, maar Duitsland niet, dus is een akkoord op korte termijn onmo- Nozems gepakt Drie meisjes in Amsterdam aangerand (Van onze A'damse correspondent). De Amsterdamse politie heeft vijf jongens van 15 tot 17 jaar aangehou den, die betrokken zijn geweest bij het aanranden van drie meisjes. Ze zijn aangehouden op aanwijzing van een 16-jarig meisje. Dit meisje werd vorige week van, haar fiets getrokken door een grote groep jongens, die het Het molesteren van de meisjes had plaats bij het oude RAI-gebouw in de Ferdinand Bolstraat, waar een kermis in opbouw was. Uit het on derzoek bleek, dat er ook een meisje van 15 jaar was gemolesteerd. Zij is opgespoord en heeft verklaard door de zelfde bende nozems -te zijn vast gepakt. Zij wist zich los te rukken en vluchtte in de richting van een houten noodschool, maar werd daar opnieuw door de knapen térd. De politie heeft nu ee uitgaan, waarin een c dat het slachtoffer van geworden, wordt verzocht zich te melden. Dit meisje moet ongeveer 17 jaar oud zijn. De politie acht het niet uitgesloten dat er meer aanhoudingen zullen vol gen. argumenten konden de vjjf anderen niet overtuigen. Het wachten is thans op de nieuwe vergadering van de raad van minis ters. Dat is dan de zogenaamde Grote Raad, waaraan ook de ministers van Buitenlandse Zaken en die van Financiën zullen deelnemen van gin juni. Komt men daar niet een resultaat dan zal de Europese Commissie nieuwe voorstellen moe ten doen en in elk ^eval zullen de landen de graanprijzen voor de oogst 1964/65 moeten vaststellen. Voor de onderhandelingen binnen de Kennedy-ronde doemen dan ook be paalde moeilijkheden op, die thans nog niet geheel en al te overzien zijn. De andere landen willen wel over compensatie aan de Duitse boeren praten, maar eerst nadat er politieke beslissing is genomen. Om voor Nederland te spreken, minister Biesheuvel zei: „Wij willen niet graag tientallen miljoenen geven, maar wel wanneer wij op die manier direct een gemeenschappelijke graanprijs kunnen krijgen". Zilveren jubilaris bij het slachthuis De heer P- C. Hoogteyling is gister middag in zijn woning gehuldigd ter gelegenheid van zijn zilveren jubi leum bij het openbaar slachthuis aan de Pasteurstraat. Zowel de wethou der, ir. J. J. G. van Hoek, als de direc teur van het slachthuis, de heer H. Vis, spraken de jubilaris toe. De heer Vis herinnerde eraan, dat de jubilaris op 16 mei 1939 bij die technische dienst van het slachthuis werd aange steld, waar hij in 1943 hoofd van de afdieling werd. Onder zijn leiding werden na de oorlog vele vernieuwin gen tot stand gebracht. In 1962 kwam de vernieuwde grote koelinstallatie gereed. De wethouder sprak namens het gemeentebestuur zijn waardering uit voor de persoon en het werk van de jubilaris. Namens de personeels vereniging werden eveneens geluk wensen aangeboden. Een en ander ging vergezeld van attenties en ge schenken. Op de hierna volgende re ceptie hebben velen blijk van him be langstelling Bij Sociale Zaken in Leiden De Leidse politie heeft een veertigjarige koopman aangehouden, die met zjjn woonwagen in Wassenaar staat. De man kwam gistermorgen bU de Dienst voor Sociale Zaken om onder steuning. Toen zijn eisen niet snel genoeg werden ingewilligd liet htf de lokettist met een dreigend gebaar een handvol geweerkogels zien. De on- middëllijk gewaarschuwde politie trof in de auto van de koopman een door geladen geweer aan. De man kreeg een proces-verbaal wegens overtreding van de wapen- en de vuurwapenwet. Uit het politie-onderzoek is verder ge bleken, dat de koopman op eerste pinksterdag ruzie heeft gezocht ln het Leidse woonwagenkamp en daar drie kampbewoners met een geweer heeft bedreigd. De koopman is ingesloten. MARTINEZ... nog altijd even geurig en voortreffelijk als vroeger. Martinez in een fijnproevers-serie van 14 tot 35 cent. Zo heerlijk licht, zo rijk van geur, zo fantastisch fijn! PROMINENT De geurigste, mildste en royaalst® sigaar in deze prijsklasse fiUNA ISO JAAR FABRIKANTEN VAN UCHTE» GEURIGE EN FIJNE SIGAREN! Kerkelijk Leven Woerden te Moerdijk. .,y- land (toez.) M. G. Kamps tra te Mij drecht te Barneveld (vac. B. Eysen- ga) C. den Boer te Slledrecht te Glanerbrug G. R. Bruins te Nieuw- Bulnen te Voorthuizen J'. H. Cirkel Huizen (N.-H.) te Heerliugo- Koudum (toez.) J. G. F. Ankersmit, eervol ontheven pred. met bevoegd- buitengewone werkz. (legerpred.) H. Griffioen, kand. Huizen (N.-H.). Bedankt voor St.-Annaland J. Smit te Lopik. GEREF. KERKEN Beroepen te Niezijl H. D. de Wit, kand. te 't Harde te Lutjegast J. de Hoop te Erica te Groningen- Zuid (evang.pred.) I. Meijer te Oegst- geest. Bedankt voor Mlddelstum A. Geel hoed te Zwagerveen-Zwaagwestelnde. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Opperdoes K. J. Velema te Hoogeveen. Vlietstra te IJmulden. afhankelijke gem.) J. Enschede-Oost M. Achtste eeuwfeest Notre Dame Een pontificale mis en de uitvoe ring van een symfonische compositie getiteld „Pacem in Teris" van de Franse componist Darius Milhaud zullen de hoogtepunten vormen van de feestweek welke eind mei-begin juni wordt gehouden vanwege het achtste eeuwfeest van de Parijse „Notre Dame" kathedraal en haar officiële inwijding (consecratie) d e pas honderd jaar geleden geschied de. Paus Paulus heeft kardinaal Ma- rella aangewezen als zijn speciale legaat om de godsdienstige plechtig heden te leiden die op 27 mei be ginnen en door een tiental kardi nalen uit Frankrijk, Italië, Spanje en Duitsland zullen worden bijge woond. Bij de pontificale mis welke op sacramentsdag, 28 mei, door mgr. Pierre Brot, deken van het kathe drale kapittel, wordt opgedragen zal ook president De Gaulle aanwezig zijn. Op 1 juni opent Wladimir d'Or- messon, voormalige Franse ambassa deur bij het Vaticaan, een driedaags congres over de historische, oudheid kundige en liturgische aspecten van de kathedraal. MATADOR Havenarbeiders ERNSTIG GEWOND Een van de bekendste Spaanse stierenvechters, Manuel Benitez, bij genaamd „El Cordobes", is gisteren, bij zijn eerste optreden in Madrid, ernstig gewond. In het gevecht met zijn eerste stier nam het dier hem op de horens, waardoor Benitez in de lies werd getroffen. Toen de man op de grond lag, bewerkte de stier rnet zijn horens diens hoofd. De gewonde werd met spoed naar een ziekenhuis gebracht, waar hij onmid dellijk werd geopereerd. Zijn toe stand werd gisteravond „zeer ern stig" genoemd. De 27-jarige „El Cordobes" zou voor zijn optreden een recordbedrag ontvangen, namelijk een miljoen pe seta (ongeveer 60.000 gulden). In 1961 verdiende hij al naar schatting vijf miljoen peseta (ongeveer 300.000 gulden). Pas toen hij in de arena naam had gemaakt, leerde hij lezen en schrijven. Veel van zijn geld stel de hij ter beschikking van zijn ge- werken weer De Delfzijlse havenarbeiders heb ben gistermiddag omstreeks half drie het werk hervat, zij het onder pro test. Zandzakken vullen blijven zij een bezigheid noemen, die niets met de haven te maken heeft. Voor de ze ene keer zullen de tweeduizend zakjes voor het met verzakking be dreigde booreiland mr. Cap echter gevuld worden. Ontstemming over het uitblijven van een nieuwe c.a.o. voor de haven Delfzijl heeft bij de staking een grote rol gespeeld. De Ned. Bond voor Vervoerspersoneel is gisteren gaan onderhandelen met het bestuur van de stuwadoorsmaatschappij over het ontwerp- c.a.o.. Daarin staat o.m. dat de Delfzijlse havenarbeiders overal ingezet kunnen worden, waar de maatschappij dit nodig acht. Dit artikel accepteren de havenarbeiders niet. boortedorp, waar zijn vrijgevigheid legendarisch werd. Drie jaar geleden liep Benitez in Granada bij een stierengevecht ook al een zware verwonding op, welke teen bijna een einde maakte aan zijn loopbaan. Onderwerp: toneel in Zweden (Van ónze correspondent) De directeur van het Svenska -Teatem te Stockholm, de heer Bengt Blomgren, zal op 1 juni tijdens het jaarlijkse congres van de Vereniging van schouwburg- en concert gebouwdirecties te Sittard een referaat houden over de toneelconstellatie in Zweden. Deze voordracht en de daaropvolgende discussie zullen het belangrijkste onderdeel vormen van de tweedaagse bijeenkomst van de circa 70 theater-directeuren. „Wy willen eens wat meer weten i hoe het in andere landen toegaat wij hebben Zweden gekozen om dat de situatie daar die van Neder land nog het meest nabijkomt", al dus de voorzitter van de vereniging Evert Smit. De Nederlanders zijn nieuwsgierig naar de vraag hoe Stockholm een viertal schouwburgen met succes weet te exploiteren en vijfde in aanbouw heeft, terwijl daarnaast diverse toneelgezelschap pen de overige Zweedse theaters be reizen. De vereniging van schouw burg- en concertgebouwdirecties heeft onlangs een reorganisatie on- _aan, waarbij drie secties zijn gevormd, te weten de grote theaters, de kleine theaters en de concertza len. Op deze wijze hoopt men effi ciënter de problemen die zich in be paalde sectoren voordoen, te bespre- Groots program Weens Festival Zaterdag begint in Wenen het voorjaarsmuziekfeest dat duurt tot 20 juni en als titel draagt „Begin van onze eeuw kunst en cultuur rond 1900". Gastorkesten- en dirigenten zullen men met de twee grote Weense orkesten, het Filharmonische en het Symfonische, werken uitvoeren van Strauss (Richard), Mahler, Proko- vlew. Ravel. Bartok, Hindemith, Schönberg, Debussy, Kodaly, Reger, Pfitzner, Honegger, Strawinsky, Webem, Sjotakowitsj, Janacek, Schmidt, Bernstein, Gershwin, Brit ten, Respighi en Wolf. Als dirigenten en solisten zullen optreden Krips, Ludwig, Sawallisch, Keilberth, Kubelik, Solti, Ancerl, Schmidt-Isserstadt, Rossi, Böhm, Von Karajan, Krombholz, Prêtre, Santi, Rowicki, Backhaus, Cherkass. ky, Gulda, Demus, Schneiderhan en Wührer. Het eerste festivalconcert is op zondag, wanneer Joseph Krips Mah- lers Achtste zal dirigeren. Een twee de hoogtepunt zal zijn de nieuwe produktie van „Die Frau ohne Schatten" van Richard Strauss, laatste daad van Herbert von Kara jan als directeur van de Weense Staatsopera. Deze is verleden week als zodanig afgetreden, zogenaamd om gezondheidsredenen, maar in werkelijkheid omdat hij en zyn mede-directeur Egon Hilbert net op beleidspunten oneens waren. Richard Strauss staat hoog geno teerd op het Weense Festival. Van hem zullen nog worden uitgevoerd Arabella, Rosenkavalier, Capriccio, Intermezzo, Daphne en Feuersnot. Het Burgtheater zal speciale aan dacht schenken aan Shakespeare. De Old Vic komt „Loves labour lost spelen, een Italiaans gezelschap Hamlet" in een produktie van ae gevierde Franco Zeffirelli. Waar staat Europa vandaag zal het thema zijn van polltici en econo- men die het meer prozaïsche deel van het Festival voor hun rekening zullen nemen. Michelangelo in Haarlem herdacht In het Teylers Museum te Haar lem is gistermiddag onder auspiciën van de ambassade van Italië in Ne derland een bijeenkomst gehouden ter herdenking van de 400ste sterf dag van Michelangelo en een ten toonstelling van tekeningen en gra vures geopend. Een der directeuren van de Tey lers Stichting, prof. J. Q. van Regte_ ren Altena, hield een voordracht over het leven en werk van Michelangelo, onder de titel „Michelangelo na vier eeuwen". Muzikale medewerking verleende Herman Schey (bas), die met bege leiding van de pianiste Miep van Luin enkele liederen van Hugo Wolf zong op tekst van Michelangelo. Ver volgens sprak de Italiaanse ambas sadeur in Nederland een kort woord ter opening van de tentoonstelling. Het tentoongestelde komt uit het bezit van het Teylers' Museum. Er zijn 35 tekeningen en gravures van Michelangelo of betrekking hebbend op het werk van deze schilder te zien. De expositie is geopend tot 1 september. ken en op te lossen. De secties ver gaderen apart, doch deze bijeenkom sten kunnen door alle leden worden bijgewoond. Nieuwe toneelprijzen Een andere reorganisatie heeft plaats gehad in de toekenning van de toneelprijzen. Tot dusver had men een eerste prijs, de Louis D'Or of Theo d'Or voor de acteur of actrice, die uitzonderlijke prestaties leverde in meerdere hoofdrollen, een tweede prijs (zilveren medaille) voor de ac teur of actrice, die in één hoofdrol uitblonk, en een derde prijs (bronzen medaille) voor een acteur of actrice, die in een bijrol tot bijzonder pres tatie was gekomen. Dit systeem bleek aanleiding te zijn tot veel kritiek omdat de prijzen bedoeld waren als gelijkwaardige, maar in de praktijk niet dezelfde waardering kregen toegekend. Volgens de nieuwe regeling zullen in de toekomst na afloop van ieder toneelseizoen tweemaal twee prijzen worden uitgereikt. In de eerste plaats weer de Louis d'Or en de Theo d'Or thans beide aan de acteur en aan de actrice, die zich in een hoofd rol hebben onderscheiden en voorts twee beeldjes, voorstellenden Harle kijn en Colombien, bestemd voor de acteur en de actrice, die uitzonder lijke prestaties hebben geleverd in een andere dan een hoofdrol. Ook de jury is opnieuw samenge steld en van drie op vijf personen gebracht: prof. dr. Fr. W. S. van Thienen, mevr. Hella Haasse, Char les Boost, ds. J. J. van Hille en de heer A. C. Willink. De prijzen voor 19631964 zullen op PRINSES CHRISTINA VAN ZWEDEN OPENT EXPOSITIE MADURODAM Prinses Christina, de jongste van de Zweedse prinsessen zal op 15 juni 's middags om half drie in Maduro- dam de expositie openen van onge veer 100 kleinplastieken van 28 Zweedse beeldhouwers. De expositie duurt tot 7 augustus en staat onder beschermheerschap van de ministers mr. Th. H. Bot en mr. J. M. A. H. Luns. De tentoonstel ling wordt gehouden in het kader van het Holland Festival. Prinses Christina van Zweden is 20 jaar. Zij was de eerste Zweedse prinses die, in 1961, zich voornam het toelatingsexamen voor studenten te doen, waarvoor zij slaagde. Prin ses Christina houdt van literatuur, ballet en sport. Ze danst zelf ook en heeft daarvoor balletles gehad van de danseres Nina Kozlowsky. Van de sporten die zij beoefent is schaatsen favoriet. Prinses Beatrix, die burgemeester van Madurodam is, zal bij de opening van de expositie aanwezig zijn. 1Ste-?ab^seringsgorde» zlin bli*ondere ae 50*000 ^i,omnetce,rrcf SO opJe\ ;^VnV,ia van een nieuwe benden. Nederiand D°rarTeTp°^en zenden wl|- oo aanvraag- Weer een ander verrassend klank- en kleurrijk gezicht (Van onze Arnhemse correspondent) Het kleur- en klankrijke schouw spel dat Navo-taptoe heet speelt zich over een maand voor de zevende maal in Arnhem af. Militaire korp sen en orkesten uit zes, bü de ver dragsorganisatie aangesloten landen, treden negenmaal aan op de markt, waarbij het huis der provincie weer het magnifieke decor vormt. Tradi tiegetrouw wordt voorts een uitvoe ring gegeven in het Olympisch Sta dion te Amsterdam en wel op 19 juni, de dag na de generale repetitie. De taptoe 1964 staat in het teken van 15 jaar Navo. Dat tevens aan dacht wordt besteed aan het feit dat Europa 20 jaar geleden D-day be leefde, betekende voor de Bondsre publiek West-Duitsland geen onover komelijk bezwaar ook een muziek korps naar Arnhem af te vaardigen. Het is het 74 man tellende Heeres Musikkorps uit Münster, dat onder leiding staat van majoor F. Masuhr, mars- en klassieke muziek ten ge hore zal brengen. Navo-opperbevel- hebber in Europa generaal L. L. Lemnitzer legt bijzondere belangstel ling aan de dag voor het muzikale evenement. Niet alleen zal hy op 22 juni de gala-avond bijwonen en dan het sa- Nijpend personeelstekort Brusselse forensen, die nijpend geworden, dat leiding kunnen zij voor iagelijks met de buurt- deze week op de lijn van twee ritten per dag be- trams reizen, wordt gra- Brussel naar Londerzeel stuurder of conducteur bis vervoer en een extra- maar een man per tram- vorden. Het abonnement salaris aangeboden als beschikbaar was. Deze behoeft dan niet te wor- zij bereid zijn bij hun rit gedwongen eenmansbe- den betaald en er wordt naar de stad en 's avonds diening voor twee wa- zelfs een beloning aan- naar huis zelf de tram gons veroorzaakt nogal geboden, willen besturen of als vat vertraging en de conducteur willen fun- naatschappij heeft op Het ligt niet in de be geren. yoensdag de hulp inge- doeling. dat de forens- Het tekort aan perso- roepen van de forensen, bestuurder voor de week- neel bij de Brusselse lie met een abonnement einden een tram tot zijn Buurtmaatschappij is zo reizen. Na een korte op- beschikking krijgt. luut innemen, ook heeft hR persoon* lyk bemiddeld opdat de befaamde Usareur-band naar Arnhem kan komen. Dit uit 70 beroepsmusici be staande orkest van het Amerikaanse leger is gelegerd in Heidelberg. Het merendeel van de medewerkers heeft een conservatoriumopleiding genoten. Het orkest staat onder lei ding van chief Warrant Officer By- Smith. Nadat vorig jaar het verschijnt ditmaal de orginele schot se Black-Watch. De regimentsband staat onder leiding van bandmeester Duncan Beat. De pipes en drums worden aangevoerd door pipe-ma- joor, James Anderson. Grote ver wachtingen hebben de organisatoren van het grote muziekkorps van de Franse luchtmacht. Het orkest telt 90 musici De dirigeerstok wordt ge hanteerd door capitaine Jean Gallet. Het fanfare korps van dit orkest wordt geleid door tambour-maïtre Robert Goute. In ieder geval kwan- tiatief worden de Fransen overtrof fen door het orkest van de Carabi nieri uit Italië. Dit 100 leden tellende orkest, dat voor de tweede maal me dewerking verleent aan de Navo- taptoe, heeft bekendheid verworven door het uitvoeren van werken van beroemde Italiaanse opera-componis ten. Aan Dominico Fantini is de lei ding toevertrouwd. Het laatste grote orkest, dat als een gesloten eenheid optreedt, is de kapel van de Kon. Luchtmacht onder leiding van ka pitein H. F. W. van Diepenbeek, die evenals de zes voorgaande jaren de algehele leiding heeft. Het spookpelo- ton van de Kon. Luchtmacht zal dit maal niet verschijnen omdat de Amerikanen op dit gebied met een verrassing komen. De organisatoren streven er naar de taptoe elk Jaar een ander gezicht te geven. Daartoe wordt steeds een keuze gedaan uit hetgeen de 15-Navo-landen te bieden hebben. Als extra attractie staat dit maal op het programma een speciaal voor deze taptoe geformeerde Navo- kapel. Uit alle aangesloten landen ko men twee of drie militaire musici Zij zullen onder leiding van kapelmees ter Bernard Wamas van de Kon. Luchtmacht als internationale kapel concerteren. Na de generale repetitie op 18 juni, het optreden in Amsterdam op 19 juni en de eerste officiële avond op 20 juni in Arnhem, wordt op de markt aldaar van maandag 22 tot en met zaterdag 27 juni iedere avond een uitvoering gegeven. Bovendien is er woensdag 24 juni een matiné voor de jeugd.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 11