voorstelling van Die Zauberflote V erantwoorde Mozarts opera kAleiöOSCQQP Izwestia beschuldigt Mao van 'zuiveringen' VELE K.ENO.-LEDEN AANWEZIG BIJ: Arnold van Mill en Christine Deutekom in het centrum Scliwencl in Peru KASTEN Kennedy's kansen op vice-presidentscliap zijn kleiner geworden Nieuwe loot aan Fiat-boom Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 20 mei 1964 Vierde blad no. 31264 Tijdschrift Kaf-t ondergaat in Vrijdag voordraditsavomd in Prytancum Een daadkrachtig initiatief is ge nomen door enkele Leidse literaire jongeren: besloten is namelijk om •tin 1958 door mr, Cohen Jehoram rerichte driemaandelijkse, satiri. Je studententijdschrift „Kaf-t", dat n" tot toe verscheen in een ge- icilde oplaag van 100 exemplaren ingang van september grotere geven. Het zal dan ^endheid ,nmaal in de twee maanden chijnen in een oplaag van 1000 jemplaren. Het initiatief hiertoe is uitgegaan i de heren T. Segaar. W. A. Siere M. J. Koornstra (zakelijk leider), redactie zal gevormd worden door heren T. Segaar (student Neder igs» en C. H. A. Broos (kand. jnstgeschiedenis). Het tijdschrift f-t is indertijd opgericht, omdat behoefte bestond aan wezenlijk Üdere poëzie dan die, welke ver- •heen in de Virtus, dat door de 'ter van het L.S.C. bepaald was. Ook het nieuwe Kaf-t wil een fflaapklep vormen voor de stem van |et-corpsleden. u. onze stad woonden indertijd »ds vele bekende schrijvers, meestal rbonden met de Leidse Universi- it Men denke aan de studenten neppelhout, Paaltjens. Beets en de (ogleraren Verwey en Van Eyck. Première van lauses Concertante? Dinsdag 26 mei geeft het Ned. tns Theater een balletopvoering de Kon. Schouwburg te Den iig. Het programma vermeldt als romière „Danses Concertantes'i de choreografie van Job. Sanders de gelijknamige compositie van r Strawinsky. De kostuums wer- ontworpen door Annen Hyde, jet programma vermeldt verder yolgende reprises: Sol Y Sombra 1-prkaVv/Ohana), Valkuil (San- h n/Creston)Pas de deux uit Don ibehotte en het ballet „De ana- mlsche les" (Teteley/Landowsky). (estauratie geboortehuis Jean Sibelius Set geboortehuis van de beroem- Finse componist Jean Sibelius Hameenlinna wordt gerestau- AR >rd. Men hoopt met dit werk ge il :e komen tegen de zomer van volgende jaar, op tijd voor het sïfeest van zijn geboorte. led. Dans Theater oor T.V. der V.S. Al f EEI 18 tot en met 21 mei worden het kasteel „Doornenburg" te leerenberg opnamen gemaakt de complete „Carmina Burana" het Ned. Dans Theater voor Amerikaanse televisie (National itional Television, NET). De len zijn bestemd voor een lesprogramma van een uur in „srie van zes programma's van belangrijkste balletgezelschappen Europa. toast het Ned. Dans Theater tre- ,r deze serie op het ballet van Parijse Opera, het ballet van tkholm en het ballet itigste e Brussel. et programma zal over alle ïikaanse zenders worden uitge- ien Het is voor de eerste maal Nederlands gezelschap ramma. voor risie verzorgt. Maurice Bejart Amerikaanse erste jaarverslag an de Nationale- Nederlanden Dividend 13 procent Nationale-Nederlanden N.V. In 1963 van de geboden moge- tld tot uitbreiding der zaken htig gebruik weten te maken, blijkt uit het eerste jaarverslag concern, waarin de raad van schrjjft er zich van bewust n dat grote verwachtingen wor- pkoesterd van de Nationale Ne- nden, ontstaan door een fusie it Nationale Levensverzekerings- de Assurantie Maatschappij ederlanden van 1845. De raad de loop van de komende erwachtingen te kunnen ttenljjken. nen met het aandeel in .het •inkomen der niet. geconsbli- maatschappijen steeg het to- premie-inkomen tot f659,1 min 3 min)De totale geconsolideer- ■Jto winst van het concern be- 119,93 min (f51,92 min). Hier- terd voor belastingen gereser- f 13,21 min (f 15.73 min), waar- li netto winst blijft van f 36,72 '136,19 min). Nationale-Nederlanden ontving winst verdeling van haar beide dividend van f7,22 min. vordt het eerste dividend llen op 13 lad van Bestuur vertrouwt in a de zaken opnieuw krachtige Bding te kunnen geven. 963 bleef de levensverzekering, 's stijgende kosten en een gro- itaandeel der verzekerden, vol- geven. Bij de schadeverze- ?n echter de wind be- _.iee. Dat de resultaten Échts weinig achterbleven bij "het gunstige jaar 1962, stemt eveneens tot voldoening. Hij frt zich dat de stijging van de Imede wordt veroorzaakt door Inrijdende prijsstijgingen. ar het premie-inkomen de Nationale Nederlanden tweede plaats in onder de Ifeuren in de EEG. Wat haar [totaal betreft wordt het con- I Nederland alleen overtroffen Olie, Unilever en Philips. Ihste eigendommen van Natio- lerlanden schuilt een behoor- rve. Voor het hele con- de beurswaarde van het fabezit per ultimo 1963 f 164 r dan de boekwaarde (bijna In). Bij de belegging in aan- s het groei-element vaak be- Ook na de oorlog zijn er belangrijke Leidse auteurs te signaleren. Wij wijzen op J. M. W. Lehman, J. B. Charles, Wilfred Smit en Dresden. Men mag nu benieuwd zijn naai de prestaties der jongere generatie, die in Kaf-t aan het woord zullen komen. Tot de medewerkers behoren de dichteres Edithe de Clerq Zubli, van wie in 1960 de bundel „Vogels en andere geluiden" verscheen, Frank Martinus Arion (bundel „Stem uit Afrika"), Rudi Fuchs, Maarten Bies heuvel, Willem Arend Sars, Hein Vink en Axel van Caspel. De inder tijd uit Spanje geëmigreerde schilder Juan Gorris, wiens werk onlangs in het trappenhuis van de Leidse Universiteit te zien was, zal als teke naar aan Kaf-t verbonden zijn. Ter inleiding tot de oprichting van Kaf-t vindt vrijdagavond a.s. te tien uur op de zolder van het Prytaneum een voordrachtsavond plaats, waarop verschillende toekomstige medewer- brengen. Het initiatief hiertoe gegaan van het L.A.K., dat al eerder dergelijke avonden verzorgde. De acht dich ter-schrijvers, die dan zullen optreden, zijn allen min of gegroepeerd rond de literaire Portretschilder Zwaan overleden Cornells C. Zwaan, een Neder landse portretschilder die in 1954 een Nederlandse onderscheiding ontving, is zondag te Detroit in zijn woning aan een hartaanval over- Zwaan, die te Amsterdam gebo ren werd, heeft de laatste 25 jaar in Detroit gewoond. Hij heeft de les sen gevolgd op de Rijksacademie van beeldende kunsten te Amster dam. In 1910 is hij naar de Ver. taten geëmigreerd. Zwaan kreeg in dracht portret werd daarvoor benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Kon. Militaire Kapel in Houtrust Vrijdagavond 29 mei om 8 uur zal de Koninklijke Militaire Kapel onder auspiciën van het Algemeen Haags Comité in het Houtrustge- bouw een concert geven, dat voor de eerste keer zal worden uitge voerd onder leiding van haar nieuwe directeur, eerste-luitenant A. Posthumus. Het programma, bestaande uit populaire muziek, omvat marsen, gearrangeerde volksliederen en dan sen uit Rusland. Noord- en Zuid- Amerika en Nederland en enige voor harmonie-orkest gecomponeer de werken van Serge Prokofief, Morton Gould, duard Künneke e.a. Advertentie Belangrijke aankoop van kunst in V.S. De Newberry Bibliotheek van Chicago, een particuliere studie instelling, is voor .ongeveer 2.750.000 dollar" in het bezit ge komen van een fraaie verzame ling oude boeken en manuscrip ten waaronder werk van Dante en Shakespeare. Van Dante was er de eerste druk van de Divina Commedia uit 1472 in Foligno, van Shake speare 19 sonetten en vier fo lianten, de eerste uitgaaf van Cervantes' ,,Don Quichot", Ma drid 1605, de eerste Duitse bij bel, in 1466 gedrukt in Straats burg, de eerste uitgaaf van Ali ce in wonderland" met de origi nele illustratie van sir John Ten- niel en handschriften van Michel Angelo Buonarroti, Como Ca sanova en Benvenuto Cellini. De Izwestia, het blad van de Rus sische regering, heeft de communis tische leiders van China er van be schuldigd dat zü zuiveringen op gro te schaal hebben uitgevoerd, waar- Deze „onderdrukking" mene schending van de elementaire democratische rechten van vrije bur gers". De campagne van de Chinese lei ders tegen de zogenaamde aanhan gers van de rechtervleugel, aldus de Izwestia, ging gepaard met onder drukking op grote schaal. In 1957 hadden de autoriteiten in Peking zich zelf de macht gegeven om „vrijwel alle verdachte Chinese burgers zon der proces voor onbeperkte tijd in speciale kampen op te bergen. Vele hiervan het slachtoffer geworden." "it artikel in de Izwestia, het eer- Eerst tegen kwart voor twaalf kwamen de vele K. en O. opera liefhebbers gisteravond in autobussen in onze stad terug, na bij woning van Mozarts ,,Die Zauberflote". in het Haagse Gebouw van K. en W., waarin deze in samenwerking met de tekstschrijver, de theaterdirecteur Schikaneder een onvergankelijk monument stichtte voor de vrijmetselarij, van welke loge beiden lid waren. Op 30 september 1791, kort voor Mozarts sterfdag (5 december 1791) beleefde deze opera haar première in het Theater auf der Wieden te Wenen, gedirigeerd door Mozart zelf. Het succes werd al spoedig bijzonder groot, ondanks de gecompliceerde en wat zwakke intrige. Maar de muziek was dan ook geniaal! Nog steeds staat „Die Zauberflote" op het repertoire van elk zichzelf respecterend opera-instituut, zelfs ook op dat van onze nu al of niet „ontbonden" Ned. Opera. En het moet gezegd, dat deze er, onder leiding van de jonge en be kwame dirigent Leo Driehuys, zij het gehouden in een naar ons ge voel soms iets te traag en te weinig beweeglijk tempo, een allerverdien- stelijkste opvoering van heeft ge geven, met in het centrum der vocale prestaties, de zang van de jeugdige, doch veelbelovende so praan Christine Deutekom als „Koningin van de Nacht" en die van de ervaren, internationaal be kende Wagnerzanger Arnold van Mill in de monumentale rol van Sarastro. De eerste bereikte een opmerke lijk niveau in haar veeleisende doch reeds met veel zekerheid en opmerkelijke gaafheid gezongen coloratuuraria'B. de tweede impo neerde met zijn indringende en grandioze bas. speciaal in de aria „In diesen heil'gen Hallen", of schoon zijn dictie aan duidelijkheid winnen kan. Onder de zorgvuldig afgewogen directie van Leo Driehuys, die reeds de aandacht trok met zijn interpre taties van Carmen en Traviata, bleek ook nadrukkelijk het streven van alle andere medewerkenden om tot een opvoering van hoog peil te komen. Een tenor als Ettore Babini ls een ervaren kracht en ofschoon zijn stem niet steeds meer de glans van vroeger bezit, heeft hij zich toch met veel verve en uithoudings vermogen van zijn moeilijke Tami- no-opgaaf gekweten, met als een bijzonder levendig tegenspeler Jos. Burcksen in de humoristische rol van Papageno. Kostelijk vooral was diens duet met Nel Duval, die als Papagena allerardigst partij gaf. Dit duet groeide uit tot een perfect voorbeeld van beider kunnen! De wel eens te veel vibrerende Jeannette van Dijck bleek overigens over de nodige expressie te beschik ken om als Pamina indruk te maken. Theo Baylé handhaafde zijn reputatie als „Spreker", Simon van Trierum bleek wat zwak als Priester (ook in de dubbelrol van „Eerst Geharnaste", naast wie echter Henk Smit als „Tweede Geharnaste" be paald uitblonk). Ook Chris Reumer gaf een gevarieerde uitbeelding van de Moor Monostatos. Bepaald superieure herinneringen behouden wij aan de damesterzet ten, resp. Mizzi van der Lans, Lidy van der Veen en Sophia van Santé en aan dat der „Goede Geesten", (eigenlijk door jongens te zingen), vertolkt door Els Bolkestein, Nelly Morpurgo en Gré Landzaat. Zij allen bleken voortreffelijk en accu raat op elkaar ingezongen en vorm den telkens een glanzend geheel. De décors en kostuums, naar ontwerpen van Ita Maximowna droegen door de smaakvolle kieu ren in hoge mate bij tot het grote succes van deze herhaaldelijk door „open doekjes" onderbroken visueel spectaculaire opvoering, waaraai ook de regie van Wolf-Dieter Lud wig veel reliëf schonk. Het koor KUUSINEN OVERLEDEN Otto Wilhelmowitsj Kuusinen i; dezer dagen op 83-jarige leeftijd ii Moskou overleden. Hij was het oud ste lid van het presidium der Rus sische communistische partij deskundige op het gebied van bui tenlandse politiek. Hij werd in Finland geboren was in 1918 minister van Onderwijs in het socialistische kabinet. Toen de linkervleugel van de Finse socia listische partij zich afscheidde en zich in de communistische partij transformeerde, werd Kuusinen daar de leider van. Later werd hij verban nen en vestigde hij zich in de Sow- jet-Unie. In verscheidene Russische organi saties nam Kuusinen een vooraan staande plaats in, o.a. in de Komin tern. In 1946 werd hij gekozen tot vice-voorzitter van het Sowjet-pr Lenin onderscheiden. Ook piramiden in Kazakstan Op 5.000 km. van de Nijl en wel in het dal van de rivier de Ili in Kazakstan (Rusland) heeft men di verse koninklijke graven gevonden die ongeveer dezelfde vorm hebben als de piramiden in Egypte. Tass meldt, dat de graven gemaakt zijn van enorme blokken sparrehout. Zij staan op grafheuvels van steen, die zo hoog zijn als een gebouw van zes verdiepingen. In de graven trof men de stoffelijke resten aan van mensen die 2.500 jaar geleden heb ben geleefd. o.l.v. Henk Wielink muntte uit door een beschaafde klank. Wanneer men getuige is van deze opera, waarin de mengeling van gewijde ernst en boertige levenslust, van fantastische .sprookjessymbo liek, uiterlijke schittering en van mystieke exaltatie vervulde inner lijke diepte zo volmaakt zijn samen gebracht en hoort en ziet hoe aan al dezie uiteenilopende elementen met zoveel verantwoordelijkheids besef aandacht wordt gewijd, waar bij ditmaal tevens ook een woord van waardering voor het zorgvul dige orkestspel (met de fluiten vooraan!) niet achterwege mag blijven, komt men tot het besef, dat het toch wei uitermate te be treuren is. wanneer het met de Ned. Opera definitief „gedaan" zou zijn. Nee: er móeten alsnog wegen ge vonden worden vfoor een voort bestaan. Een operacultuur dient in ons land in stand gehouden! Zij, die de voorstelling van gisteravond bijwoonden, zullen met deze me ning ongetwijfeld akkoord kunnen gaan. De Ned. Opera heeft met de op voering van ,<Die Zauberfloöte", waarmee het type van de Duitse klassieke opera ontstond, waarlijk bewezen, dat zij er recht op heeft, niet te verdwijnen! Met een voortvarend dirigent als Leo Driehuys, die er in slaagde ondanks het merendeels statische karakter van het werk, toch tot een boeiend verloop wist te komen, in de toekomst zeker nog veel De gewezen Gestapo majoor Friedrich Schwend, die dezer dagen in Italië tot 21 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld wegens het doden, in 1945, van een soldaat, woont in de omgeving van de Peruaanse hoofd stad ais een respectabel zakenman. Schwend, die het Peruaanse staats burgerschap heeft, speelde een voor aanstaande rol bij Hitiers „operatie- Bernhard", een plan om groot-Brit- tannië met vals geld te doen over stromen. Schwends huis is omgeven door hoge muren en bordjes waarschuwen tegen de aanwezigheid van waak honden. Toen journalisten hem de uitspraak van de Italiaanse recht bank mededeelden, zei Schwend dat de Italiaanse justitie niet in staat is hem in Lima iets te maken. ste van een serie over China, is in feite een directe aanval op het com munistische systeem zoals dat in China wordt toegepast. Vooral de Chinese leiders moeten het ontgel den. Zo zegt de Iswestia, dat de dicta tuur van het proletariaat volgens Pe king de dictatuur van een groep leiders betekent. En de op grond van deze visie gevoerde politiek vond haar bekroning in de persoonsver heerlijking rond Mao Tse-toeng. Het was dan ook volkomen begrijpelijk, dat de ontmaskering van de per soonsverheerlijking door de Sowjet- russische communistische partij door de Chinese leiders werd gezien als een tegen hen gerichte politiek. Waarnemers in Moskou menen, dat uit de steeds sterker wordende Rus sische aanvallen op de Chinese po litiek blijkt, dat Chroesjtsjow nu vastbesloten is het op een kracht meting te laten aankomen. Ook Michail Soeslow. de grote theoreticus van de Sowjet-russische partij, heeft op het congres van de Franse communistische partij in Pa rijs op deze krachtmeting gezinspeeld toen hij verklaarde dat het Kremlin van mening was dat een conferentie van de communistische partijen in de komende herfst „nuttig en nodig" na Hogewoerd 99 - Leiden Telefoon 22536 Verbranding een slok appelsap (Van onze Amsterdamse correspondent) Een verbrande slokdarm en een ge deeltelijk verbrande maag waren het gevolg van een slok uit een flesje appelsap, dat de 53-jarige administrateur H. Martin uit Am sterdam heeft genomen. De man Is in het Wilhelminagasthuis opge nomen waar hij operatief is be handeld. De inhoud van het flesje appelsap was vermoedelijk ver mengt met loog. Het flesje appelsap was van het Duitse merk "Altlander Gold" dat in een vijftigtal zaken in Amster dam verkrijgbaar is. Het stond zaterdagavond op tafel bij een kennis van de familie Martin, die hier op visite was. De heer Martin nam een grote slok en ver ging van de pijn. Zijn 15-jarige zoon en de kennis, die appelsap had aangeboden, konden niet ge loven, dat de pijn van de drank kwam. Zij proefden voorzichtig en kregen brandwonden op de tong. Hetzelfde overkwam de dokter in het Wilhelminagasthuis, die het ook ongeloofwaardig voorkwam. Hoewel de toestand van de heer Mar tin zaterdagavond kritiek was, be staat er geen levensgevaar meer. Zijn zoon, die bij het proeven een ernstige tongverbranding had op gelopen, kon gisteren het zieken huis verlaten. In opdracht van de politie mag ap pelsap van het merk "Altlander Gold" in Amsterdam niet meer worden verkocht. De keurings dienst van waren stelt een onder zoek in. Vermoedelijk gebruikt de fabriek loog om de flessen te reini gen en is bij een hapering van een machine een hoeveelheid loog in het flesje achtergebleven. (Van onze correspondent in Washington) De veelbesproken politieke toe komst van Robert (Bobby) Kennedy lijkt duidelijker le worden. Het is uiterst waarschijnlijk, dat de 38- jarige broer van de vermoorde pre sident, die in de regering van John son het ministerie van Justitie leidt, gaat streven naar de Democratische kandidatuur voor het senatorschap in New York. Het betreft de huidige zetel van de Republikein Kenneth Keating, waarvan de Democraten ge loven dat er mogelijkheden in zitten voor hun partij indien een promi- Aan de toch al rijk beladen Fiat boom is een nieuwe loot ont sproten: de Fiat 850. Een ge heel nieuwe auto tussen de 600 en 1100 modellen, die beide normaal in produktie blijven. Maar voor sommige automobi listen was de 600 te klein de 1100 weer te groot (of te duur). De Fiat-fabrieken hopen nu juist die kopers te behagen met het eerste nieuwe model sinds 1961, toen de 1300/1500 modellen op de druk bezette automarkt verschenen. De Fiat stelt zelf, dat zij nu ein delijk een complete serie kleine wagens heeft. De 850 pousseert de Italiaanse fabrikant als een zuinige familiewagen voor vier of vijf personen met een flinke bagageruimte. Een wagen pit tig genoeg om in het moderne snelle verkeer goed mee te kunnen en handig genoeg om in de overvolle steden nog een parkeer plaats je vinden. Er zullen twee versies verschij nen: een met een 40 pk motor voor gewone benzine en één met een 42 pk motor voor super Met het laten we zeggen standaardmodel kan een maxi mum snelheid van 120 kilome ter per uur bereikt worden. Met de wagen, die met de wat duur dere superbenzine gevoed moet worden, kan een topsnelheid van 125 kilometer per uur wor den gehaald. Hoeveel deze tweedeurs-wagen in ons land precies zal gaan kos ten is nu nog niet bekend, maar de verwachting is wel, dat de prijs niet ver van de vijfdui zend gulden zal liggen. De ont werpers hebben gestreefd naar een maximum aan nuttigheid en comfort en een minimum aan nodeloze ornamenten. Het gesloten koelsysteem levert in de winter de bekende voor delen op. Geen moeilijkheden meer met anti-vries. Alle vier versnelling zijn gesynchroni seerd- De benzinetank kan JO liter bevatten. Het benzinever bruik schommelt volgens de ge gevens, die ons werden toege zonden om de 115. Aanvankelijk had men gedacht aan Adlai Stevenson, maar deze had geen belangstelling. Kennedy daaren tegen, die tot nu toe omhoog kwam in de schaduw van broer John, was geïnteresseerd omdat hij graag een politieke basis voor zijn verdere car rière kweekt. New York is aantrek kelijk voor Bobby, omdat deze volk rijke staat een belangrijke achter grond vormt en zijn staat van her komst, Massachusetts, in de Senaat reeds door zijn jongere broer Edward Kennedy, vertegenwoordigd wordt. Voor zijn kandidatuur wordt Bobby gesteund door de burgemeester van New York, sleutelfiguur Wagner, terwijl eveneens de liberalen stem men hebben toegezegd. Talrijke New- yorkse negers zullen Kennedy zeker steunen, daar hij als minister van Justitie kampioen bleek voor de ras senintegratie en de antidiscrimina tie-wetgeving. Indien Bobby's kandi datuur door gaat, dan wordt het een harde dobber voor Keating. Voor lopig is er geen officieel besluit to verwachten, daar Kennedy een veel genoemde kandidaat is voor het vice- presidentschap. Eerst nadat de De mocratie conventie Johnson gekozen zal hebben tot kandidaat voor heb presidentschap en deze een vice- presidentiële kandidaat uitgekozen zal hebben, is Bobby Kennedy vrij naar het senatorschap te dingen. De kans, dat Johnson hem als kandidaat voor het vice-president- schap kiezen zal, wordt steeds gerin ger geacht. De populariteit van de president is groot, zodat hij geen stemmentrekker als vice-presiden- tiële kandidaat nodig heeft. Bobby is bovendien alleen stemmentrekker aan de progressieve oostkust, terwijl hij zeer impopulair is in het conser vatieve zuiden. Indien Johnson straks nog steeds sterk genoeg staat om de verkiezingen te winnen zonder hulp van wie dan ook, is het waar schijnlijkste, dat hjj een onopvallen- York betekent voor Kennedy goede voorbereiding voor zijn verdere carrière en zijn eventuele gooi naar het Witte Huis in 1968 of 1972. Kennedy naar West-Berlijn Op uitnodiging van burgemeester Brandt zal Kennedy op 26 juni naar West-Berlijn komen om in het raad huis aldaar een relief van wijlen president John Kennedy te onthul len. De Amerikaanse minister zal voorts in de Westberlijnse universi teit een rede ter nagedachtenis van zijn vermoorde broeder houden. Dit werd gisteren in Washington bekendgemaakt na afloop van een gesprek dat Brandt met minister Kennedy had. Vorig jaar op 26 juni hield wijlen president Kennedy voor honderdduizenden Westberlijners een rede, waarin hy uitriep: „Ik ben een Berlyner". Burgemeester Brandt bracht giste ren ook een bezoek aan mevr. Jac queline Kennedy, de weduwe van de vermoorde president.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 7