W Overgang op aardgas vraagt investering van acht miljoen a Inruilvergoeding weegt op tegen ombouwkosten BOUW BRUG OVER DE ZIJL Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 20 mei 1964 Tweede blad no. 31264-. B. en W. aan Leidse raad In verband met de grote hoeveelheden aard- is, welke in de Nederlandse bodem zijn aan getroffen en geëxploiteerd zullen worden, zal de gehele openbare gasvoorziening in ons land ge durende een groot aantal jaren op de distributie van aardgas moeten worden gebaseerd. Ook de Leidse gasfabriek zal derhalve in haar verzor gingsgebied tot distributie van aardgas moeten overgaan. Aardgas voor verbruiker veel voordeliger De langdurige en uitvoerige onderhandelingen, die de commissie S.R.O.G. met de Gasunie over de levering van aardgas heeft gevoerd, hebben geleid tot overeenstemming omtrent één van de belangrijkste componenten het aardgasvraagstuk, namelijk de inkoopprijs van het aardgas vooi gemeenten. Het is noodzakelijk thans voorbereidingen te treffen omtrent de maatregelen, die de overgang van stadsgas naar aardgas in het Leidse zorgingsgebied met zich zullen brengen, te meer, omdat nu reeds aardgas oit het Westland beschikbaar is. Belangrijke verschillen in het praktisch gebruik tussen het bestaande itadsgas en aardgas maken deze overgang, zo schrijven B. raad, tot een ingewikkeld en veelomvattend vraagstuk. Deze werkzaamhed< vangrijk, dat zij niet in eigen beheer kunnen worden uitgevoerd zonder in schakeling van de plaatselijke gasin- stallateurs en andere bedrijven, welke steeds hebben meegewerkt aan de uitvoering van leidingaanleg en -on derhoud. Voor de ombouw van de verbruikstoestellen Is zulks echter on mogelijk. Hiervoor vindt overleg in landelijk verband plaats, opdat de ombouw der verbruikstoestellen met het mogelijk geachte arbeidspoten tieel in een aanvaardbare termijn tot stand kan worden gebracht. Het is dan ook niet alleen de G.G.Z.H., doch vooral de Commissie S.R.O.G., welke grote aandacht aan dit onderwerp geven. Voor de uitvoe ring der werkzaamheden wordt daar bij gestreefd naar de oprichting van één ombouwonderneming. waarin één of meer zeer grote Nederlandse on dernemingen samengaan met een Amerikaanse met grote ervaring in de ombouw van gasverbruikstoestellen. De oprichting wordt mogelijk ge acht indien een voldoend aantal gas bedrijven de ombouw der verbruiks toestellen aan deze firma opdragen. Aan de G.G.Z.H. is inmiddels mede gedeeld, dat, ingeval een goed aan bod wordt gedaan, voor het Leidse Gasbedrijf van de diensten der om- bouwfirma gebruik zal worden ge- Zoals bekend, geschiedt de exploitatie van aardgas door de N.V. Nederlandse Gasunie, terwijl de belanghebbende gemeenten zijn geor ganiseerd in regionale organen, die zich op hun beurt weer hebben verenigd in een commissie, genaamd Commissie Samenwerking Regio nale Organen Gasvoorziening, de Commissie S.R.O.G. Ombouwen van erbruikstoestellen Een economisch en tevens veilig Igebruik van gas vereist, dat de ver branding volledig geschiedt. Dit viltaat wordt bereikt door de bran- leropeningen van de verbruikstoe- iteïïen zodanig te construeren, dat 'Mrl ie snelheid, waarmee het gas uit- nS iroomt, gelijk is aan de snelheid li caarmee het gas verbrandt. Een IJ belangrijk verschil van aardgas met A,® tadsgas is, dat de verbrandings- eun nelheid lager ligt. Alle thans in ge- K> 1 bruik zijnde stadsgastoestéllen zijn inarom zonder ombouw ongeschikt der w°r verbranding van aardgas. :;j Met de calorische waarde van gas 'ordt aangegeven de hoeveelheid larmte, die 1 m8 gas kan leveren, nni 6 calorische twaarde van aardgas idraagt 7980 kilocaloriën, derhalve aa het dubbele van die van het 'n{ idse stadsgas. welke 4250 bedraagt. lf ingezien aardgas puur zal worden 31 tdistribueerd, betekent dit, dat de 0 erbruiker voor eenzelfde hoeveelheid larmte ruim de halve hoeveelheid orWurdgas nodig heeft. Saneren van het u distributienet Naar de ervaring elders in het land ,Y feft geleerd, brengt het verhogen in de gasdruk met zich. dat onvol- j omendheden in het distributienet, .001 telke bjj de lagere druk geen aanlei- smu Ing tot storingen geven, thans tot ;k, i iting zullen komen, hetgeen de oor- 0 1 lak van een groot lekverlies zal linnen zijn. Het is dus in de eerste bats zaak het gehele distributienet Nil in een goede controle te onderwer- )r8e' tn en daarbij naast het opheffen lV" »n lekken ook oude leidingen van 0. eringe doorsnede te vervangen. »rbti Het saneren van het distributienet il uiteraard zoveel mogelijk vooraf loeten gaan aan de overschakeling iar aardgas. Deze werkzaamheden iz., °rden dan ook reeds voorbereid en illen spoedig een aanvang nemen, lerlei Het is onmogelijk voor alle verbrui- >rmc irs de rechtstreekse overschakeling ^mt 1 aaSdgas op hetzelfde tijdstip uit m voeren. Daarom is het noodzake- jlana k het distributienet in sectoren te Nle trdelen en deze sectoren achtcreen- GrJ flgens op aardgas te doen overgaan, solds 8.30 Wijzigen van (le huisaansluiting iallM M 50 Vi >PS De oude gasmeters en hoofdkranen jn ongeschikt voor gebruik irdgas met hogere druk. Ook de z.g. mstleiding de verbinding tussen i hoofdbuis in de straat en de gas- goli zal gecontroleerd ihoeten NU »den. Een gelukkige omstandig- zznM lid hierbij is, dat, mede Lvjn. een inging der IJkwet, reeds geduren- i enige jaren oude gasmeters syste- itisch door nieuwe zijn vervangen. Alvorens met de levering van aard- een aanvang te maken, zullen ge- r opleverende binnenleidingen, installaties en aansluiitkranen s Nten worden gerepareerd, c.q. ver- Si ogen. Daarna zullen deze op hun c Hdbaarheid voor aardgas moeten ïden beproefd. In feite zou der ive van een dubbele keuring sprake i Ingevolge de leveringsvoorwaar van stadsgas zouden de kosten de eerstgenoemde voorzieningen rekening van de eigenaren van leidingen en installaties c.a., in de huiseigenaren of de gebrui- jj ta, moeten komen. Om billijkheidsoverwegingen ver at het aanbeveling de bedoelde, ijvel voor het leeuwendeel door de ^schakeling op aardgas veroor- 4te kosten, voor rekening van de lt aeente te nemen. Deze oplossing 'ft het voordeel, dat een dubbele "ring achterwege kan blijven en 't de werkzaamheden zodanig ge- teld kunnen worden, dat de nood- |S|«lijke voorzieningen tijdig gereed zijn. Ombouwtoestellen noodzakelijk - -. Jfct ombouwen van de verbruiks- 6 stellen is ook één van de onaf- jj adbare consequenties van de om- li «keling van stadsgas op aardgas. maakt. Kosten van ombouw Ten aanzien van de kosten, welke verbonden zijn aan de ombouw der verbruikstoestellen, kunnen de ver bruikers in twee groepen worden ver- grootste groep, die der kleinverbrui kers. Voor de overgang naar aardgas zal in het algemeen voor deze groep reeds van een prijsverlaging van be tekenis gesproken kunnen worden. Deze prijsverlaging is voor de kleinste kleinverbruikers echter niet aanwezig en voor vele andere verbruikers even min van een zodanige betekenis, dat bet billijk zou zijn hen de kosten der ombouw te laten dragen. In het S.R.O.G.-verband is daarom aanbevolen de ombouw der huishou delijke toestellen van alle kleinver bruikers voor rekening van het gas bedrijf te doen geschieden voor zover zü, aangesloten aan de gasleiding, in regelmatig gebruik zjjn. De tweede groep verbruikers zijn zij, die bij de stadsgaslevering reeds meer dan 5000 m3/jaar, equivalent van 2500 m3 aardgas/jaar, betrokken en daardoor in aanmerking kwamen voor een leveringscontract met bijzonder tarief. De overgang naar aardgas zal deze groep industrieën en andere grootverbruikers een zeer belang rijke prijsverlaging (ca. 50 bren gen en haar zeker in staat stellen de ombouwkosten zelf te dragen. Inruilvergoeding Een zeer belangrijke beperking der ombouwkosten van huishoudelijke toestellen zal worden verkregen, in dien de eenvoudigste gastoestellen de één- en twee-vlams komforen, worden omgebouwd, doch ter stond worden vervangen door nieuwe komforen uit de middenprijsklasse. j een dergelijke vervanging zal de aankoopprijs gelijk zijn aan de in ruilvergoeding. Indien de betrokken verbruikers een duurder of ander toestel wenst aan te schaffen, wordt voorgesteld hem tegen inlevering van het in gebruik zijnde komfoor een dienovereenkomstige inruilvergoeding toe te kennen. Het toekennen van dergelijke inruilvergoedingen, ook bij inlevering van andere toestellen dan de eenvoudige komforen, bij gelijktij dige aankoop van een nieuw toestel, uiteraard voor gebruik van aardgas, acht men voorts een zeer goed mid del om de kwaliteit van de thans in gebruik zijnde toestellen te verbete ren en om de ombouw van oude toe stellen te vermijden. De inruilvergoe- dingan, welke in Sit.O.G.-verband zijn voorgesteld, zijn van zodanige aard, dat zij opwegen tegen de be sparing op ombouwkosten en een deel van het voordeel, verworven bij de gezamenlijke inkoop der toestellen. Aan het toekennen der inruivergoe- dingen zullen dus geen extra kosten verbonden zijn. Teneinde een inzicht te verkrijgen omtrent het aantal toestellen en hun onderscheidene aard, welke thans bij de verbruikers aanwezig zijn, werd hun verzocht een daartoe strekkende opgave te doen. Aan dit verzoek werd inmiddels door rond negentig procent der verbruikers gevolg gegeven. Aan de hand van deze opgave kunnen de volgende cijfers worden verstrekti aantal verbruikers, welke ec opgave deden aantal sudderkomforen aantal 1 vlams komforen 2 vlams komforen 2 *,2 vlams komforen aantal aantal aantal aantal aantal aantal aantal aantal geisers 3 vlams komforen 4 vlams komforen 3 vlams fornuizen 4 vlams fornuizen losse bakovens keuken- of douche- 36472 3240 11378 14204 3453 1240 1819 730 16456 voorgestelde algemene tariefstelling de financiële uitkomsten van de gas- exploitatie tijdens de eerste jaren van de overgang op aardgasdistributie in het algemeen niet voldoende ruimte zullen laten om deze kosten te dek ken, is overeengekomen, dat de Gas unie aan de gemeenten voor éénmaal en naar gelang de ombouw voortgang vindt, een vergoeding zal uitkeren groot f 50.per bestaande aanslui ting. Bij het reeds genoemde aantal van 40.000 aansluitingen betekent dit een vergoeding van f 2.000.000,zo dat per saldo naar een globale schat ting een bedrag van f 8.000.000,ge- investeerd zal moeten worden. Uii laatstgenoemd bedrag dienen der halve de kosten van de aanpassing van de hoofd- en dienstleidingen c.a. en huisinstallaties, zomede de kosten van ombouw c.q. vervanging van di verbruikstoestellen. te worden bestre- den. Verkoopprijs van aardgas By de resultaten van de onderhan delingen tussen de SROG en de Gas unie zijn een groot aantal gasbedry ven in Nederland ten nauwste betrok ken. Zoals bekend, zal het aardgas door de Gasunie op uniforme voor waarden aan de gemeenten, c.q. com binaties van gemeenten, worden gele verd. De SROG stond derhalve De opgave werd aan alle verbrui kers gevraagd en zal voor de uitvoe ring der ombouw nog nader moeten worden uitgewerkt. uitgegaan, dat de bij de overgang naar aardgas aan te sluiten nieuwe toestellen in deze bijzondere omstandigheden door het gasbedrijf worden aangeschaft en geleverd. Het is redelijk, dat de daardoor getroffe nen, zowel fitters als winkeliers een zekere schadeloosstelling wordt ver leend. N.a.v. het terzake gepleegde landelijk overleg stellen B. en W. voor aan fitters of winkeliers, die geen bemoeienis met de verkoop van nieuwe toestellen hebben gehad, vergoeding van 10 van de win kelprijs der verkochte toestellen toe te kennen. De toestellen, welke gratis aan de verbruikers als vervangings apparaten ter beschikking worden gesteld, blijven voor deze vergoeding buiten beschouwing. Voor het geval de fitters het. plaatsen, aansluiten en controleren van de verkochte toestel len verzorgen, Stellen B. en W. voor de bedoelde vergoeding op 15 van de winkelprijs te brengen. De ombouw van oude toestellen zal op technische en/of economische be zwaren kunnen stuiten. In dat geval zal het gasbedryf de ombouw mogen weigeren en zal de verbruikers de keuze moeten worden gelaten tussen de omruil tegen een nieuw toestel dan wel de ombouw voor eigen reke ning, uiteraard onder technische con trole van het gasbedryf. Voorts zullen ingeleverde en in goede staat verkerende toestellen in aanmerking komen voor ombouw en op biliyke voorwaarden aangeboden kunnen worden aan diegenen, voor wie de aanschaffing van een nieuw toestel, ook met inachtneming van de inruilvergoeding, nog op financiële bezwraen stuit. Globaal 250.- per aansluiting In verband met de uitvoering van de werkzaamheden, welke de alge hele overgang naar de distributie van aardgas mogelijk maken, zullen be langrijke investeringen moeten niet anders dan globaal kan geschie den. Op grond van ervaringscijfers van gemeenten, die reeds aardgas dis tribueren, moet gerekend worden op tenminste een bedrag van f 200,per aansluiting. B en W zouden dit be drag thans globaal willen ramen op f 250,per aansluiting, daarby over- ;ende, dat het landelijk karakter i het Leidse verzorgingsgebied en de grote mate van inwoning in de stad Leiden, deze kosten wel ongun stig zullen beïnvloeden. Rekening houdende met 40.000 aansluitingen nze gemeente, tezamen met de ooncessiegemeenten, zullen de kosten derhalve rond f 10.000.000,bedra gen. Aangezien tijdens de onderhande lingen, welke tussen de Commissie In het verzorgingsgebied van de S.L.F. wordt door circa 50% van de huisvrouwen de maaltijd op den gasfornuis bereid. Ook voor deze fornuizen wordt, bij aankoop van een nieuw appa raat. een inruilvergoeding gege- (Foto L£>./Holvast) de byna onmogelijke opgave om in de onderhandelingen tot een voor alle gemeenten redelyke prys te komen. In het overleg tussen SROG en Gas unie is daarom uitgegaan van een „Norm"-bedryf ter grootte van 20.000 aansluitingen, dat de bedrijfs-econo- mische en financiële verhoudingen, welke in Nederland voor een dergelijk gasbedryf gemiddeld gelden, zoveel mogelyk benadert. In de aangenomen tariefstelling worden d^ kleinverbrui kers in drie categorieën met voor iedere categorie een afzonderlijk maandelijks vastrecht van resp. f 1, f 2,25 en f 7.25 en een bijbehorende prys per m3 aardgas van resp. 25, 20 en 10 ct verdeeld. De eenvoudigste vorm, waarin deze tariefstelling gege ven kan worden, is echter een vast recht, onafhankelijk van het verbruik van 1 gld/maand en 25 ct/m3 voor de eerste 300 m3/jaar, 20 ct/m3 voor de volgende 300 m3/jaar en 10 ct/m3 voor alle volgende verbruikte m3 aardgas. Deze priJzesi gelden voor de leve ring van aardgas van „Slochteren'- kwaliteit met een verbrandingswaar- de van 7980 kilocalorieën/m3. Voor een vergelijking met de huidige stads- gasprijzen, met een calorische waarde van 4250 kilocalorieën/m3. dient de kleinverbruiker er derhalve rekening mee te houden, dat zijn verbruik, on der overigens gelijkblijvende omstan digheden. uitgedrukt in kubieke me ters aardgas tot het 4250 7980ste ge deelte. ofwel tot bijna 50% zal af- veer het gemiddelde jaarverbruik der kleinverbruikers, is daarvoor volgens het bestaande gastarief A in totaal verschuldigd f 112.80, terwyl voor 320 m3 aardgas, vertegenwoordigende dezelfde hoeveelheid warmte-eenhe- den, in totaal f 91,verschuldigd zal zijn. Een groter jaarverbruik zal rela tief meer voordeel geven, een lager jaarverbruik minder. Financiële consequenties De financiële consequenties voor het Leidse gasbedrijf bij toepassing van de voorgestelde tarieven laten zich, omdat nog geen oplossing is ge vonden door de desinvesteringskosten en mede door een onvoldoende inzicht in het te verwachten acores van de gasafgifte, moeilijk becijferen. Om een oppervlakkige indruk te geven van de financiële consequenties INRUILVERGOEDING VOOR VERBRUIKERS Inruilvergoeding bij inlevering van zijnd: en aankoop in regelmatig gebruik 1 vl. 2 vl. 3 vl. 4 vl. for- komfoor komfoor komfoor komfoor nuis 1 vl. komfoor f 11, 2 vl. komfoor f22,— f35,f35,— f 35,. 3 vl. komfoor f25,— f49,- f59,- f69,- f93,- 4 vl. komfoor f33.50 f57,50 f67,50 f72.50 f 102.50 fornuis f80.— f90,— f 100,- f 125. Inruilvergoeding bij inlevering van een in regelmatig gebruik zijnd en aankoop van een gelijk nieuw toestel: Sudderkomfoor f8.55: industrie (was)-komfoor f8.55: keuken- geiser f72,badgeiser f 125,gashaard, verbruik kleiner dan 1 m3/h f77.gashaard, verbruik groter dan 1 m3/h f 102,50: losse oven f24.50: gasradiator f87,50: muurkachel f 125. Juwelier v. d. WATER Haarlemmerstr. 207. heeft z Grote keuze in alle prijzen. van de overgang op aardgasdistributie niet meer dan dat is voor de al lernaaste toekomst een exploitatiebe rekening opgesteld, waarbij de gasaf- zet in 1963 en de thans bekend zijnde gegevens over de kosten van aardgas als basis hebben gediend. Deze berekening geeft een nadelig verschil van f 1.088.300,— te zien. Dit nadelig verschil mag evenwel niet als een nadelig exploitatiesaldo worden gezien. In de eerste plaats hebben B en W de nieuwe kapitaalslasten, voortko mende uit het bedrag van f 8.000.000, dat wegens ombouwkosten noodza kelijk is, om de gedachte te bepalen, geraamd op f 600.000. zynde 7&% van de genoemde f 8.000.000. Hoeveel deze lasten in werkelijkheid zullen bedra gen, is thans nog niet te bepalen. Levering aan engrosgenieenten De overgang van stadsgas naar aardgas brengt de gaslevering door het Leidse bedrijf aan engros-ge meenten in een moeilijke positie. De Gasunie heeft zich namelijk be reid verklaard in principe aan alle gemeenten in Nederland aardgas te leveren. De engros-gemeenten, die. zoals bekend, over een eigen distri butieapparaat beschikken, zullen vai deze mogelijkheid gebruik kunnen maken. De bestaande contracten, door Leiden met deze gemeenten gesloten, bieden aan partijen de gelegenheid de overeenkomsten te herzien, indien de gasproduktie van Leiden wordt ver vangen door inkoop van gas van derden. Zy eventuele vervroegde be ëindiging van de overeenkomsten zal aandacht moeten worden geschonken aan de desinvesteringskosten vai gemeente Leiden, aangezien met de investeringskosten rekening is gehou den by de vaststelling van de prijs- formule voor levering van stadsgas aan de engrosgemeenten. Zoals bekend, behore. de concessie, gemeenten tot het verzorgingsgebied van de Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit. Het totaal van de aansluitingen in deze gemeenten is ongeveer de helft van dat binnen de gemeente Leiden. Aangezien Leiden zich contractueel heeft verbonden in de betrokken gemeenten gas te leve ren op dezelfde voorwaarden als aan de Leidse ingezetenen gas wordt ge leverd. zal de conversie van stadsgas op aardgas gedurende de contractpe riode ook in dit gedeelte behoren te geschieden Hoewel, zoals reeds mee gedeeld is. de Gasunie in principe be reid is om aan elke gemeente in Ne derland aardgas te leveren, is het niet voor de handliggend, dat de concessie gemeenten hiertoe gemakkelijk zullen overgaan. Levering aan industrieën De minister van Economische Za ken heeft aan de goedkeuring van de voorwaarden voor de levering van gas KUNSTGEBIT Wanneer de vorm van het mond» weefsel of tandvlees zich wijzigt, waardoor Uw prothese loslaat, dient U de tandarts te raadplegen. PROTHESE TUSSENRUIMTEN, woorzo schrompelen va Alleen de tandarts is in weer possend -Ie maken. lokt door n het tondvleee stoot het gebil Tracht^dit nie# ?e6re mo^dwe'Séls^unnTn Indien U zich nie» onm tandarts kun! wenden, is voorlopig DENTOFIX te s»ev?genoSmz°jn°plMtrt ddelïii°kS,p d» udt^DENTOFIX oor hef schoon- ploot. Het vormt een zacht, beschermend loog- {TemSne9nebLe,n natuu'rlifke" ton°den. DUS r ^verschuiven "l"- zdlen eefd.,Uldonch wel heid dank zij DENTOFIX. (DCNTÖfjx) Verkrijgbaar bij Apotheke s en Drogisten. door de Gasunie aan de gemeenten een regeling gekoppeld, volgens welke de levering van aardgas aan indus trieën met een jaarverbruik van meer dan 1,000.000 m3 door de Gasunie rechtstreeks zal geschieden. De ter zake reeds bestaande gasleveringen voor industriële doeleinden zijn hier van echter uitgezonderd. B en W zyn zich ervan bewust, dat zy in het vorenstaande slechts een indruk hebben kunnen geven van de omvangrijke vraagstukken, welke aan de overgang van stadsgasproduktie naar aardgasdistributie zyn verbon den. Een groot aantal maatregelen zal nog uitvoerig overleg vereisen. Nadere voorstellen zuilen daarom moeten volgen. Thans dienen de eer ste maatregelen te worden genomen, die de conversie op aardgas mogelyk zullen maken, waartoe behoort de vaststelling van de vergoeding aan de verbruikers, die hun oude gastoestel wensen te vervangen door een nieuw apparaat, zomede het beschikbaar stellen van een aanloopkrediet tot een bedrag van f 1.000.000. Overeenstemming bereikt Onderhoud en bediening voor rekening van Leiden Langdurige onderhandelingen tussen het Leidse College van B. en W. en het College van Ged. Staten van Zuid-Holland en B. en W. van Leiderdorp, hebben er thans toe geleid, dat B. en W. van Leiden de raad een voorstel kunnen aanbieden tot het verlenen van financiële medewerking voor de verwezenlijking van de bouw van een brug over de Zijl. halve zal elk der beide gemeenten de kosten van onderhoud en bediening van één brug dragen. Leiden zal van die provincie de kosten van onderhoud en bediening van de brug over de Zijl kunnen afkopen. Onderhoud van de Zijldijk Totale breedte 23 meter Deze brug, zo schrijven B en W aan de raad, zal een uitstekende verbin ding tot stand brengen van Leiden - Noord via de provinciale weg 5 met rijksweg 4a en het plassenrecreatie- gebied, terwyl de brug Leiden tevens in staat zal stellen haar centrum functie beter uit te oefenen. Daar naast wijzen B en W ook op de belan gen, welke de gemeente Leiderdorp by de bouw van de brug heeft. t.w. verbinding met Leiden, welke vooral voor de toekomstige woonwij ken in Leiderdorp van betekenis zal zyn, alsmede doorgaande verbindin gen met de kuststreek en de bollen streek. Uiteraard is de brug overigens in meer dan alleen lokaal belang. Een moeilijkheid was om, gezien het belang, cla/t zowel de provincie, de gemeente Leiden als de gemeente Leiderdorp bij de brug hebben, te ko- tot een op deze belangen geba seerde biliyke verdeling van kosten. De kosten van de beweegbare brug kunnen in die van de volgende objecten worden verdeeld: 1. de wes- telyke oprit naar de brug, in Leiden: 2. de brug zelf en 3. de oostelyke op- 't naar de brug, in Leiderdorp. De westeiyke oprit moet door en op kosten van Leiden worden gemaakt. De oprit, welke aansluit op de Wil lem de Zwygerlaan, maakt geen deel ran een provinciale weg en is ge legen binnen de bestaande bebouwde kom. zodat Ged. Staten van de aan vang af hebben gesteld, da/1 de aanleg i de kosten daarvan voor rekening in Leiden dienen te komen. Provincie bouwt de brug De brug wordt door de provincie ge bouwd. De provincie zal 40% van de kosten dragen, terwyl Leiden en Leiderdorp de resterende 60% voor hun rekening moeten nemen. Hierbij van uitgegaan, dat een brug met breedte van in totaal 23 meter tussen de leuningen zal worden ge bouwd (rybaan 12 meter, twee af scheidingsstroken van 05 meter, twee rijwielpaden en twee voetpaden van elk 3 resp. 2 meter). Met Leiderdorp zijn B en W tot de conclusie gekomen, dat 40% ten laste d© gemeente Leiden moet komen j0% ten laste van de gemeente Leiderdorp. Onderhoud en bediening van de brug dienen, naar het oordeel van Ged. Staten, volledig voor rekening van Leiden en Leiderdorp te komen. Aangezien by de nieuwe Leider- dorpse brug over de Ryn de kosten van onderhoud en bediening geheel voor rekening van Leiderdorp komen, terwyl met de bouw van die brug ook Leidse belangen worden gediend, heb. ben B en W van Leiden zich uitein- deiyk bereid verklaard de kosten van onderhoud en bediening van de nieuwe brug over de zyi geheel voor rekening van Leiden te nemen. Der betekenis meer hebben voor het door gaande verkeer. Deze weg zal, aldus Gedeputeerde Staten, geheel in de sfeer van de agglomeratie komen te liggen. Dit College is daarom van me ning. dat als onderdeel van de rege ling met d© lokaliteit betreffende de bouw van de brug, het gedeelte van de zyidyk tussen de Spanjaardsbrug en de Dwarswabering door de lokali teit van de provincie in beheer en onderhoud dient te worden overgeno. men tegen kwijtschelding van de jaarUjkse onderhoudsbijdrage ad f 600,— per km. Overeengekomen is, d^t de gemeen te Leiderdorp het weggedeelte in be heer en onderhoud van de provincie zal overnemen. Leiden zal alsdan de thans aan de provincie verschuldigde jaariykse bydrage van f 600— per km aan Leiderdorp uitkeren. Daarby hebben B en W van Leiden voorkeur uitgesproken voor afkoop van deze bijdrage, waarmee het College van B en W van Leiderdorp zich kan vereni gen. Gelet op bovenstaande overwe gingen stelt het Leidse college de raad voor in deze geest een principe-be sluit te nemen. Tentoonstelling in Dn Rien-school Willem de Zwijger' verzamelt ai vijf jaar postzegels In de Du Rieu-school werd gister middag en -avond een postzegelten toonstelling gehouden, die weliswaar bescheiden van opzet was. maar in ieder geval pedagogische kwaliteiten bezat De tentoonstelling was op touw gezet door de postzegelvereni ging „Willem de Zwijger", vyf jaar geleden door de heer J. Ravensber- gen in schoolverband opgericht In deze afgelopen vyf jaar zyn jon gens en meisjes van verschillende onderwysinrichtingen. allen in de leeftyd van tien tot en met achttien jaar. tot de vereniging, die aange sloten is by de Stichting voor het Philatelistisch Jeugdwerk in Neder land. toegetreden. De postzegelclub is in die tyd uitgegroeid tot een ver eniging met dertig leden en zestig donateurs. De heer Ravensbergen, Zilveren jubileum A. van den Berg De heer A. van den Berg, direc teur «an het Gemeenschappelyk Administratie kantoor aan de Sta tionsweg, hoopt maandalg 1 juni zyn zilveren jubileum te vieren. De heer Van den Berg begon zyn loopbaan In 1939 by het Centraal Beheer te Amsterdam. Op l juni 1947 werd hy leider van het kan toor te Alkmaar. Toen in 1952 de naam Centraal Beheer werd veran derd in Gemeenschappelyk Admi nistratie-Kantoor (GAK), veran derde ook de functie-aanduiding; de heer Van den Berg werd direc teur van het districtskantoor te Alkmaar. Op 1 december 1957 zag hy zich benoemd tot directeur te Leiden. Op de jubileumdag heeft te drie uur in Restaurant Van der Heyden een huldiging plaats door directie en personeel, in aansluiting waarop van 4.30 tot 5.30 uur een receptie wordt gehouden. die hoofd van de Du Rieu-school is. twyfelde er niet aan of door deze tentoonstelling krijgt de postzegel vereniging wat meer bekendheid, vooral onder de schooljeugd. Om de twee weken is er voor de jeugd een byeenkomst, afwisselend in de Du Rieu-school en de Willem de Zwy- geschool, waarin dan druk wordt ge ruild en bovendien les wordt gege ven in het postzegelverzamelen. Het tentoongestelde materiaal werd be oordeeld door een Jury, die bestond uit de heren C. Th. Maas en A. Lin- schooten. zy kende in totaal drie pry zen toe Er was aan de tentoon stelling ook een prijsvraag verbon- e w R|de moesten halen. Baker schuldig aan fraude De Amerikaanse Senaatscommissie voor de reglementen heeft Robert G. („Bobby") Baker, voormalig se cretaris van de Democratische frac tie in de Senaat, schuldig bevonden aan „grove onregelmatigheden en frauduleuze praktyken." Hy had zich echter voor de wet niet schuldig gemaakt aan een „belangenconflict" tussen zyn Senaatspost en zyn par ticuliere zaken. De commissie deelt dit mee in een gisteren gepubliceerd rapport. Ba ker. een nauw medewerker van pre sident Johnson toen deze nog frac tieleider van de Democraten in de Senaat was. bedankte in oktober j.L voor zyn functie. Volgens het rap port van de commissie had de Se naat door de zaak-Baker veel aan achting en prestige ingeboet. De com missie dringt aan op strengere ethi sche voorschriften voor senatoren en hun medewerkers.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 3