JACHT OP HARING BEGON VANMORGEN Bemanningen hadden ditmaal geen haast arwick Kritiek op van lierv. rapport synode Luchtverontreiniging kan worden beteugeld te Zandzakjes vullen is geen havenwerk jericfit 1 maart 1860 Woensdag 20 mei 1964 Vijfde blad no. 31624 Overal slechts geringe belangstelling (Van onze visserijredacteur) De jacht op haring is begon- Stn! Omstreeks half negen van- orgen werden in IJmuiden, laardingen en Scheveningen trossen van de eerste vleet- sleepnettreilers los- Visserman-in-de-dop Jan Remmelswaal (6) pto L.D./Jaap v. Duljn, Katw. a/Z.) -Staf Bruggen overleden BEKEND VLAAMS iCTEUR EN REGISSEUR 60 <Van °nze Brusselse correspondent) IGpe Vlaamse acteur en regisseur qclf Bruggen is na een operatie in ziekenhuis te Gent op "Tl-jarige ggltijd overleden. ii Vlaamse kringen wordt hij als OOI van de belangrijkste vernieuwers I het Nederlands-talige toneel in 93 «ië beschouwd. nnin de eerste wereldoorlog werd hij Ws snel krijgsgevangen gemaakt 73 te Göttingen stichtte hij toen met jfce medegevangenen een toneel- 41 [ep „De Vossen". Dezelfde tijd plde in België achter het front 15! Vlaams-fronttoneel van dr. Os- f de Gruyter..In 1920 ontstond uit samengaan van beide het Vlaams 'oneel dat tien jaar lang grote heeft genoten in Vlaanderen ook wel daarbuiten. Het bracht i oorspronkelijk Nederlandse en unse stukken. ok onder regie van Johan de *ter speelde het Volkstoneel toen irieken van Neumegen", „Ramuz, chiedenis van de soldaat", Von- „Lucifer", Timmermans' „En de ster bleef stille staan", „Dol- 'ffns" van Fabricius en de stuk van Herman Teirlinck. Na 1930 itond er verwijdering tussen De lyter en Bruggen. Laatstgenoem- heeft. ook „Het Nieuwe Volksto- T opgericht. Ook daarmee heeft tot aan de tweede wereldoorlog f het gehele Vlaamse land gereisd de boodschap van het eigentijdse cel tot in alle uithoeken gebracht, tjdens de bezetting van 1940 tot 1 was hy directeur van de Kon. Jvn Schouwburg te Gent. Het was li trots dat hy er seizoenen bracht alleen Nederlandse en Vlaamse y, ken. Na 1945 heeft hij nog tot kort overal in Vlaanderen regie °erd. Verleden jaar ter gelegen- d van zijn 70e verjaardag Ls hy te jt op grootscheepse wijze gehul- gegooid. Evenals voor Vlag getjesdag Dag van de Ne derlandse zeevisserij bestond er voor het uitvaren van de haringvloot slechts geringe be langstelling. Een heel verschil met voorgaande jaren! Ook de schippers deden het kalm aan. Zij maakten helemaal geen haast om te vertrekken. Om acht uur mochten zij de vissershavens ver laten, doch nergens werd eerder ver trokken dan half negen. „Een half uurtje of een uurtje later komt er ook niet op aan", zei schipper Jan Goedknecht van de VL 131, „Petro- nella", „want we mogen toch met voor zondagavond binnen zijn". Zijn collega Kees Dubbelaar van de KW 121 „Brittenburg" voegde eraan toe: „Kalm aan, dan breekt het lijntje niet. We zijn snel genoeg op de vis gronden". Het was daar in IJmuiden reeds in de vroege morgenuren op de log gers en treilers een drukte van be lang. Voor de laatste maal werden de schepen geïnspecteerd, proviand wera aan boorn gebraclit en nier en daar was men nog bezig met het la den van ijs. Toen de klok zeven uur had ge slagen arriveerden oe eerste ousoen met bepakte en bezakte bemannings leden: uit Katwijk, Scheveningen en Vlaardingen. In die bussen zaten ook veel familieleden. Zij waren meege gaan om hun mannen, verloofden en zonen een „behouden vaart en goede teelt" toe te wensen. Natuurlijk ont- Draaen de reders eveneens niet op net appèl. Geen centraal punt By het vertrek uit Katwük aan Zee viel het op, dat de Koningin Wilhelminastraat niet langer meer liet centrale vertrekpunt voor de be manningen van de loggers en treilers is. Daar stapte ditmaal slechts een handjevol mannen, vrouwen en kin deren in de bussen. Vroeger was net altyd gezellig druk in de Koningin Wilhelminastraat, maar door ue groei van het vissersdorp is het haast ondoeniyk voor de opvarenden om daarheen te komen. Nu ryden de bussen het gehele dorp door om by vaste vetrekpunten de „visserman nen", die naar IJmuiden moeten, op te halen. KW 3 eerste Katwijker Rond de IJmuider Haringhaven en de Vissershaven was het opmerke lijk rustig. Slechts een enkele bui tenstaander was gekomen om de bemanningen uit te wuiven. Het was half negen toen de eerste scheepsfluit klonk. Dat geloei was afkomstig van de VI. 110 „Machiel jan", die om 8.36 uur precies de Haringhaven verliet om de vangst op het goud van de zee te begin nen. Een kwartier later volgden de VI. 131 „Petronella Jacoba" en de VI. 121 „Willem" en precies om 9.59 uur voer de eerste Katwijker, de KW 3 „Koraalbank" de haven uit. Op dat moment lagen er nog vele Katwijkse schepen roerloos aan de kade gemeerd. Ook de KW 121 „Brit tenburg", met het rood-wit-blauw en de drie Produktschapwimpels in top. Dit schip vertrok om half tien, nadat tien minuten eerder de KW 139 „Bea trix" en de KW 149 „Arie Jacob" zee had gekozen. De eerste echte drijfnetlogger, de KW 167 „Michiel", begon de rei» enkele minuten voor tien. Hoeveel Katwijkse schepen er van daag naar zee zullen vertrekken is nog niet bekend. Er waren acht dryfnetloggers opgegeven en een aan tal treilers en kotters. Men sprak van in totaal 27. Vast staat dat er van middag ook nog een aantal IJmuiden verlaat. Erw aren schippers die nog geen complete bemanning hadden. In Vlaardingen en Scheveningen Ook in Vlaardingen was er van morgen, in tegenstelling met andere jaren, weinig belangstelling bij het uitvaren van de haringvloot. Behal ve de naaste familieleden warer maar weinig op de kade van de Ko ningin Wilhelminahaven aanwezig, toen tegen half negen de VI. 89 „Jan en Ineke" als eerste de havenmond verliet. De VL. 110 Machiel Jan'' was het eerste schip, dat van morgen de haven van IJmuiden verliet. (Foto Leidsch Dagblad) vertrokken. Maandag zullen zich nog zes treilers by de vloot voegen. Een snelboot met ongeveer veertig ge pensioneerde vissers deed de vloot uitgeleide tot Hoek van Holland. Vanuit Scheveningen zyn 32 vleet- loggers uitgevaren. Voorts zullen zich nog 21 treilers (sleepnetvissers) en 5 kotters bij de vloot voegen. Vele Scheveningers waren op het haven- wezlg i ARRESTANT GING WEG... (Van onze Arnhemse correspondent) Met veel glasgerinkel belandde een 18-jarige stalknecht op de stoep voor het hoofdbureau van politie in Ny- megen. De jongen was gearresteerd op verdenking van beroving. Tydens zün verhoor sprong hy, na geannon ceerd te hebben dat hy wegging, op en dook halsoverkop het gesloten venster uit van de op de eerste ver dieping gelegen recherchekamer. Ze ven meter lager bleef hij gewond liggen. Hij moest per G.G.D. naar het ziekenhuis worden vervoerd, waar bleek, dat hij beschadigingen aan de ruggewervels had opgelopen. De stalknecht is geen onbekende van de politie. Juist vorige week woensdag was hij weer vry man ge worden, nadat hij een straf had uit gezeten voor het beroven van een oude vrouw en een invalide man. Deze keer was een 52-jarige zyn slachtoffer. Nadat hy eerst met hem gedronken had, zei hy de oudere man naar huis te zullen brengen. Onderweg overviel hy hem en roofde zyn portefeuille, die ongeveer f 60, bevatte. Britse vezelfabriek in Sowjet-Unie Een consortium van Britse bedry- ven onder leiding van Imperial Che mical Industries zal binnen enkele weken een overeenkomst met de Sow- jet-Unie sluiten voor de bouw van een synthetische vezelfabriek ter waarde van ongeveer vyftig miljoen pond sterling, zo heeft de president van ICI bekendgemaakt. De fabriek zal teryleen onder Brits patent vervaardigen. Binnen twee jaar zal de produktie beginnen. De teryleenfabriek is de helft van een transactie waarmee in totaal honderd miljoen pond gemoeid is en waarover met de Sowjet-Unie eerder dit jaar overeenstemming werd be reikt. De andere helft bestaat uit de levering van uitrusting voor kunstmestfabrieken. Volgens de pre sident van ICI zyn nog onderhande lingen met de Sowjet-Unie gaande over andere transacties. In de Koningin Wilhelmina straat te Katwijk aan Zee stap pen opvarenden en [amilieleden in de bus. (Foto L.D./Jaap v. Duijn, Katw. a/Z.) Veiligheidsraad behandelt Cambodjaanse klacht De Veiligheidsraad is gisteren be- waarin melding is gemaakt van ster- gonnen met de behandeling van de i ke druk van het Pentagon op de Cambodjaanse klacht over „herhaal- Amerikaanse regering oor, de agressiedaden" van Amerika en i rechtstreekse tussenkomst Zuid-Vietnani. De vertegenwoordiger van Cambodja verklaarde, dat er in 1963 en dit jaar 261 schendingen van het Cambodjaanse grondgebied zyn geweest; by verscheidene daar- zouden Amerikaanse militaire adviseurs betrokken zyn geweest. De incidenten hadden verlies van men senlevens en goederen tot gevolg ge had. De Cambodjaan drong aan op herstelbetalingen en eiste byeenroe- ping van de conferentie van Genève rer Indo-China. Volgens de Amerikaanse afgevaar digde Yost waren by de incidenten geen Amerikanen op Cambodjaans grondgebied doorgedrongen. Niets duidt op vyandigheid jegens Cam bodja. De incidenten waren een volg van de pogingen van de Zuid- vietnamese regering om' Vietcong- te wyken. „Myn regering is ten volle bereid", aldus Yost verder „om ell- redeiyk voorstel voor een nieuwe er doeltreffende regeling in VN- ver band ter stabilisering van de toe stand langs de Cambodjaans-Viet- grens in overweging te ne- De Rus Fedorenko stelde byeenroeping van de conferentie over Indo-China voor. De Rus ging fel tekeer over de „zogenaamde" Ameri- door Amerikaanse militairen Cambodjaans grondgebied bepaald geen vergissing, maar gebeurde dit welbewust. De Veiligheidsraad besloot met ne gen tegen twee (Rusland en Tsecho-Slowakye) stemmen ook een vertegenwoordiger van Zuid-Vietnam aan het woord te laten. Dit gebeurt morgen. W aarscliuwing Cambodja heeft de VS maandag ervoor gewaarschuwd, dat alle vlieg tuigen, die het Cambodjaanse lucht ruim schenden of aanvallen doen cp Cambodjaans gebied, zullen wor den neergeschoten, „zelfs als zy be stuurd worden door Amerikaanse piloten". De verklaring van de rege ring van Cambodja is een reactie op een artikel in de „Washington Post", Cam bodja. In de verklaring van de Cam bodjaanse regering wordt gezegd, dat onmiddellyk steun zal vragen de mogendheden, die hulp heb ben toegezegd, als er agressie tegen Cambodja zou worden Omroeptij den „De Hoop'"' De omroeptyden en de werkfre- quenties van het hospitaalschip ,De Hoop", geldig voor 1964, zyn als volgt: van 6 00 tot 6.10 uur op 129 m./2316 kc: van 7,30—7.40 uur op 128 m. 2331 kc; van 8,30—8,40 uur op 136 m. 2201 kc; van 1030—10,40 uur op 129 m./ 2316 kc (herhaling weerbericht); van 10,45—10,55 uur op 136 m./2201 kc (herhaling weerbericht); van 11,00 11,10 uur op 128 m. 2331 kc; van 13.15—1335 uur op 129 m./2316 kc; van 6.15—16,25 uur op 129 m./2316 kc (weerbericht); van 16,3016,40 uur op 136 m./2201 kc (weerbericht); van 16,45—16,55 uur op 128 jn. 2331 kc; van 19,30—19,40 uur op 129 m./2316 kc; van 20,30—20,40 uur op 136 m./ 2201 kc. Buiten deze omroepperioden wordt continu geluisterd op de z.g. nood- of oproepfrequentie: 137 m./2182 kc. De uitzending van de kerkdiensten vinden plaats op zondag van 10,30— 1130 uur en van 18,45—19.30 uur en woensdag van 19,3020,00 uur, op 129 m./2316 kc. Soi -f jfa j?. r*-* 100% nylonvezel,blijvend mooi tapijt Barwick tapijt is gemaakt van Dupont nylon- vezel. Zachtpolig, veerkrachtig. En onverwoest baar sterkBovendien altijd gemakkelijk te reini gen, omdat de gladde vezel geen vuil vasthoudt. exclusief gemaakt voor INTERTEST door de "finest carpetmakers of America' wyers - afd. vraag uw woninginrichter Dr. G. Th. Rothuizen (Leiden) en ds. J. v. d. Wiel Haarlemover politieke verantwoordelijkheid Het functioneert niet in concrete omstandigheden Het convent voor een nieuw poli tiek ethos heeft gistermiddag in Utrecht onder voorzitterschap van prof. dr. A. J. Rasker een conferen tie gehouden over de politieke ver- antwoordeiykheid der kerk. Dit on derwerp wordt ook behandeld in een rapport van de Synode der Neder- lande Hervormde Kerk, dat binnen kort zal verschynen. Prof. Rasker heeft aan dit rapport meegewerkt het concept ervan is ook voor gelegd aan de twee inleiders op de conferentie. Ds. J. van der Wiel. her vormd predikant in Haarlem, en dr. G. Th. Rothuizen uit Leiden, die bin nenkort prof. Brilienburg zal opvol gen als hoogleraar aan de Theolo gische Hogeschool in Kampen. der Wiel betrok in zyn beschouwing de indrukken, die hy onlangs heeft opgedaan tydens een veertiendaags bezoek aan Oost- Duits land. Hy gelooft, dat de kerk de D.D.R. helemaal niet opge- jsen is tegen de problemen en uitdagingen, die vanuit de samen leving naar haar toe komen. De kerk de D.D.R. neemt er eigeniyk ge noegen mee als ze een beetje met rust gelaten wordt, aldus ds. van der Wiel. Ze denkt meer aan het de kerk dan aan het bouwen van een gemeente. Over het rapport van de hei-vorm de synode zei hy, dat dit geen keiyk verlossend woord heeft ge- wy niet voor het hervormde rapport. Hy had met instemming geconstateerd, dat de kerk zich realiseert dat het ko- ningkryk Gods niet buiten geschie denis en politiek valt, maar er zich middenin realiseert. Verder vestigde hy er de aandacht op, dat het stuk niet ingaat op concrete zaken, maar slechts op principiële achtergronden. Dr. Rothuizen heeft bezwaar tegen de manier waarop de christelijke po litieke partyvorming in het stuk is besproken. Deze komt, volgens hem, niet voldoende uit de verf, terwyi in het christelijke ervan te weinig za- kelyke intenties zyn verdisconteerd. Hy meent ook. dat de mondigheid van de gelovigen in het rapport te veel wordt beperkt doordat de chris- teiyke meningsvorming wordt ge zien als een taak voor de kerk. Het rapport van de Nederlandse hervormde kerk over de kernbewa pening noemde dr. Rothuizen een stuk met profetische allure. Helaas, zo voegde hy hieraan toe, is deze profetie toevallig een slechte profe tie, waarmee de hervormde kerk haar leden, de andere kerken en de staat een slechte dienst heeft bewe zen. Waardering had hy voor het maximum aan verontrusting, dat uit dit rapport spreekt, maar volgens hem gaat de kerk te ver als ze de strijdkrachten een welomschreven „nee" wil aanbieden in geval van een kernoorlog. Dr. Rothuizen staat op het stand punt, dat een kerk, die dat doet, zich onder de huidige omstandigheden feiteiyk heeft onttrokken aan haar politieke verantwoordelykheid. Al leen de kerk is pastoraal, zei hij, die doet om een oorlog, die sproken: „het functioneert niet in concrete omstandigheden". In het herderlijk schrijven komen vooral principiële kwesties aan de orde. Het rapport stelt, dat kerk en staat in het ryk Gods ieder een eigen plaats hebben met een eigen, zelfstandige elkaar onderscheiden verant woordelykheid. De kerk aanvaardt de staat en de politieke party en en oefent, eenvoudig door er te zijn, in vloed uit en heeft een directe ver antwoordelykheid in politiek pasto raat, voorbede en profetische getui genis. der Wiel meent, dat het hier gaat om een belangrijke theo logische aangelegenheid. Volgens hem moet men de kerk niet insti tutionaliseren. De gemeente moet geroepen worden, zei hy. Het is no dig dat er werkeiyk gesproken wordt. Hy voegde hieraan toe, dat het voor de kerk nodig is een nieuwe ecclesio- logie te zoeken, omdat dat politieke relevantie heeft. Tenslotte merkte hy op dat hy het de opstellers van het rapport kwalyk neemt, dat er toch een pleidooi in wordt gevoerd de Christelyke politieke party. Naar zyn mening kan men zich, als men praten wil, zoiets niet ver oorloven. De gereformeerde collega van ds. van der Wiel had meer waardering kunnen, te voorko- DR. L. BUREMA: (Van onze Haagse correspondent) ..Het staat voor mij vast. dat wat de mens produceert aan lucht- verontreiniging, ook in principe door hem beteugeld kan worden, zonder dat daarbij zover gegaan behoeft te worden, dat de activi teiten die tot de luchtverontreiniging hebben geleidgeheel stilge legd moeten worden". bleem viel gisteren in Delft te beluis teren uit de mond van dr. L. Burema, directeur van de G.G. en G.D. In Rott erdam, op de provinciale gezond- ,":-,sdag van de Provinciale Raad Volksgezondheid in Zuid Hol land. Dr. Burema stelde dat de lucht verontreiniging de prys is, die wy moeten betalen voor de welvaarts toeneming door de industrialisatie. Evenwel, deze prijs ls door vele an dere landen reeds eerder betaald en daardoor is ons land voor vele kin derziekten der industrialisatie ge spaard gebleven. In Zuid-Holland is de luchtverontreiniging nu nog wel tolereerbaar. Wanneer wy echter een sprong van 200 jaar in de toekomst maken, is Nederland misschien de grootste metropool ter wereld en mis schien tevens de eerste metropool, die ondergaat aan luchtverontreiniging, als wy niet nu reeds het milieu waarin wy dageiyks leven, leefbaar houden. Daarom pleitte dr. Burema De directeur van de Provinciale Planologische Dienst in Zuid-Hol land, ir. G. C. Lange, zei bezorgd te zijn over de ontwikkeling van zaken. Wil het woonklimaat in Zuid-Hol land goed blijven, dan dient er ge zorgd te worden voor voldoende re creatieterrein, voor een vlotte afwik keling van het verkeer en voor een zuivere atmosfeer, maar aan alle drie ontbreekt zeer veel, zo zei hij. De heer P. F. Joosting, arts, sprak over de medische facetten van de luchtverontreiniging. Hy zei o.m„ dat het lichaam vry goed toegerust is met systemen om aanvallen in de biologische sfeer te pareren. De ver mogens om chemische vreemde stof fen te ontgiften en te verwyderen zyn echter uiterst gering in verhou ding tot de hoeveelheid en variëteit,r van de in de luchtverontreiniging van de N-v-B. uit Groningen, voorkomende substanties. Daarom Vandaag zou deze districtsbestuur- dient men het lichaam niet meer dan der naar Delfzijl komen om op- nodig is aan deze verontreiniging nieuw te onderhandelen over d< bloot te stellen, zei hy. nieuwe C.A.O. voor de haven Delf- die oorlog moet worden voorkomen ten koste van alles, zelfs ten koste van ons geweten omdat de naaste belangryker is dan het geweten. Chroesjtsjow vleit Egypte Chroesjtsjow heeft gisteren op een massabyeenkomst te Port Said ver klaard, dat het Egyptische volk thans „wonderen verricht, welke die der farao's verre overtreffen". Hy zeg de de steun der Sowjet-Unie toe voor de „rechtvaardige stryd der Arabi sche volken". De Russische premier sprak zyn afkeuring uit over „imperialistische acties", waaronder hy ook het Brit se optreden in Aden rangschikte. Hy zei ook. dat de Sowjet-Unie meent dat er een „redeiyke en rechtvaar dige oplossing" voor het Palestynse vraagstuk moet worden gevonden. Chroesjtsjow waarschuwde verder voor de „ernstige bedreiging" van de veiligheid der staten in het oosteiyke gedeelte van het Middelandse-JZee- gebied, die zou ontstaan indien, zon der toestemming dezer landen, onder zeeboten met Polaris-raketten naar deze wateren zouden worden gezon den. De Russische eerste-minister gaf uiting aan zyn waardering voor de steun van Nasser voor het Russische voorstel, om een verbod uit te vaardi gen op de aanwezigheid van kern wapens in het Middellandse-Zeege- bied. Tevoren had Chroesjtsjow, teza men met president Nasser en diens Iraakse ambtgenoot Arif, een by- eenkomst bijgewoond, waarin de Egyptische doden werden herdacht, die in de stryd om het Suez-kanaal in 1956 zyn gevallen. In de straten van Port Said werd, ter ere van het bezoek van Chroesjtsjow, gevlagd, terwyi op vele plaatsen portretten hem Nasser Kerkelijk Leven Beroepen te Diepenveen W. I. Doude van Troostwyk te Doorwerth te Almkerk L. Boer te Haamstede. Bedankt voor Nieuwe Tonge B. Ha verkamp te Groenekan voor Wor- kum A. P. Peschar te Ballum en Hol- Aangenomen de benoeming tot leraar bij het M.O. en V.H.O. te Bus- sum. A. Sluiter. Ned. Herv. predikant te Honselersdyk. Benoemd tot voorg. van de Herv. Evangelisatie te Geesbrug H. J. Soer, godsdlenstonderwyzer. hulpprediker to Avereest. GEREF. KERKEN Beroepen te Holwerd W. C. P. den VRIJE EVANG. GEMEENTEN Benoemd tot hulpprediker te NiJ- verdal drs. L. v. d. Molen te Cadz&nd. REM. BROEDERSCHAP Beroepen te Groningen J. O. J. van Iterson te Vlaardingen. Avondmaals-stel teruggekocht Ds. L. Verseput, van de Nederlands hervormde gemeente in de Bomme- lerwaardse plaats Kerkdriel, heeft zyn speur- en bedelwerk met succes bekroond gezien. Voor f2.150.- heeft hy twee uit 1723 daterende zilveren avondmaalbekers die eigendom wa ren van zyn gemeente, teruggekocht. In de tweede wereldoorlog namen de Duitsers bezit van het kerkge bouw en tegelyk met de bezetters verdwenen ook de by elkaar horende bekers en een zilveren schotel. De schotel kwam in 1946 al terug uit Alphen aan den Ryn, de bekers ble ven echter geruime tijd spoorloos. In 1955 werd een ervan in Arnhem te koop aangeboden op een zilverexpo sitie. Het Arnhemse gemeentemu seum kocht de bokaal voor f 650. een prys waarvoor het de beker aan de Brielse gemeente wilde verkopen, toen ontdekt werd dat het kleinood uit dit plaatsje afkomstig was. Omdat het avondmaalsstel toch niet compleet was ging de hervormde gemeente toen niet in op dit aan bod. Toen ds. Verseput na een lang durig speurwerk achterhaalde dat het Arnhems museum in 1958 ook op de tweede beker beslag had we ten te leggen (voor f 1.500.), kwam de zaak anders te liggen. De directie van het museum bleek bereid om de bekers voor de kost prijs (f2.150) te verkopen aan de Nederlands hervormde gemeente. De gemeenteleden brachten zelf f 850,- byeen, het Provinciaal Anjerfonds deed daar nog eens f 300,- by en het resterende bedrag werd geschon ken door het Eschedese Edwina van Heek-fonds. In juli zal het stel voor het eerst sinds 20 jaar weer worden gebruikt tydens een avondmaal- dienst in de nederlands hervormde kerk te Kerkdriel. Kerk en Israëldag De Hervormde Raad voor de ver houding van Kerk en Israël bereidt een Kerk en Israël-dag voor, die op 8 juli op het landgoed „Ter Veken" aan de Schouwweg in Was senaar gehouden zal worden. By ongunstig weer is er een tent op het terrein aanwezig, waarin vergaderd kan worden. Het programma vermeldt de ope ning om 10.30 uur door de voorzit ter van de raad, ds. H. Dekker (Amsterdam). Het hoofdthema van de dag is „De betekenis van de toe komst des Heren voor Israël". Ach tereenvolgens spreken dan ds. S. P. Tabaksblatt (Den Haag) over „Wat zegt het Oude Testament?", dr. F. de Graaff (Rotterdam) over „Wat zegt het Nieuwe Testajnent?' en ds. J. H. Grolle (Utrecht), secreta ris van de raad over „Wat duidt hierop in het heden?". Havenarbeiders Delfzijl staken Ze weigerden tweeduizend zand zakjes te vullen. Deze zyn bestemd voor het booreiland „Mr. Cap" by Schiermonnikoog. „Zandzakjes vullen is geen havenwerk meer", schynen de havenarbeiders te heb ben aangevoerd. Het bestuur van de stuwadoorsmaat schappij vergaderde vanmorgen om een standpunt in te nemen. De havenarbeiders wachten op dis trictsbestuurder Van Kuilenburg zijl. Het wordt niet voor onmogeiyk gehouden, dat de havenarbeiders deze onderhandelingspoging heb ben aangegrepen, om hun onge- Zaterdag zyn in de haven van Delf- zyl reeds 2.500 zandzakjes gevuld. Deze werden verscheept naar Schiermonnikoog. De poten van het booreiland „Mr. Cap" bleken namelyk te gaan verzakken door de schurende werking van de zee stromingen. De zandzakken wor den nu als een beschermende ring rond de poten gelegd. Het werk in de haven van Delfzyi ligt door de spontane staking zo goed als stiL

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 15