Geen meer takkebos en doos naast vuilnisemmer erst bij komst reinigingsdienst emmers buiten zetten Geneesmiddelen-onderzoek leeft in nuttige symbiose met farmacie Studenten Vak Beweging besluit fractie in NSR te handhaven LETOACH DAGBLAD WOENSDAG M MEI 19*4 POLITIE GAAT STRENG TOEZIEN Naar uit ccn voorstel van B. en W. aan de raad blijkt, is het het College ernst om de stadsver- ntreiniging met het afkondigen van strenge maatregelen tegen te gaan. Gehoor gevende aan de >r de Leidse raad in het verleden geuite wensen, hebben B. en W. doen nagaan op welke punten Verordening op de straatpolitie aanvulling c.q. herziening behoeft. Een en ander heeft er je geleid, dat B. en W. in deze Verordening een bepaling wensen opgenomen te zien, welke er in uitgaat, dat het in het vervolg verboden is om takkebossen en dozen naast de vuilnisemmers neer te leggen. Aanlijngebod voor honden Reinheid van de stad Voorts zal het, zonder noodzaak, verboden worden om vuilnisemmers op iwef te plaatsen voordat een luidklinkende bel de komst van de Reini- Dfidienst heeft aangekondigd. Ook voelen B. voor een aanlijngebod voor honden. i W. in het centrum van BRON VAN VERVUILING Iet komt, zo schrijven B. en W. in i voorstel aan de raad, ons in de •te plaats gewenst voor, dat de rschriften inzake de aanbieding i vuilnisemmers worden gewijzigd, (et betrekking tot de emmers ut met zoveel woorden te worden geschrevendat deze in gesloten rtand aan de Gemeentelijke Rei- ingsdienst moeten worden aange- Honden aan de lijn Mede i.vjn. de bestrijding van de stadsverontrelniging hebben B. en W. zich nog eens beraden met betrek king tot het aanlijngebod voor hon den. Zij menen na hernieuwde over weging, dat uiteindelijk door een ver bod om honden op de openbare weg los te laten lopen of los te hebben een steentje kan worden bijgedragen tot verbetering van het uiterlijk aan zien van de stad. Een dergelijk ver bod komt bovendien de veiligheid van het verkeer ten goede. B. en W. stellen zich voor om voorlopig bij wijze van proef voor de duur van één jaar het gedeelte van de gemeente, gelegen aan de bui tenzijde van de singelwegen, aan te wijzen als gebied, waar honden zul- ;estaan, mits dit behoorlijk is ge- ien mogen loslopen, zulks met uit- deld. Aangezien de losse dozen, tebossen en andere losse voorwer- emstige bron van ver droging vormen, zijn B. en W. mening, dat het neerleggen van stoffen absoluut moet worden oden. Degene, die zich van grof enz. zal willen ontdoen, zal daar- of gebruik moeten maken van een «de of derde emmer dan wel een ep moeten doen op de speciale isdag-ophaaldienst. .het bestaande artikel 9 van de idening worden voorschriften ge- met betrekking tot het tijd- n aanbieden en weghalen van uilnisemmers: aanbieding mag Is geschieden, nadat de Reini- sdiênst door een belsignaal zijn heeft aangekondigd; de ge le emmers moeten direct daarop len weggehaald. 's Nachts geen emmers buiten! haar huidige stringente lijn deze voorschriften in vele dien moeilijk na te komen. An- tjds dienen de bepalingen zó te opgesteld, dat op maximale wijze tegengaan van vervuiling wordt ikt. B. en W. menen het juiste len te hebben gevonden wat be- het tijdstip van plaatsing luid klinkende bel de komst de Reinigingsdienst heeft aan- odigd en om zonder noodzaak de deze wijze kan zoveel mogelijk n voorkomen, dat op ongewen- ilden her- en derwaarts emmers en neergezet, met alle kwade n dien. zondering echter van het park Room burg, het Sportpark-Noord, het Bos- park in de Kikkerpolder en de plant soenen aan de Zoeterwoudsesingel tegenover de Van Disselbrug. Geen vuil bij automatieken Voorts is het naar het oordeel van B. en W. dienstig om een bepaling vast te stellen, op grond waarvan be reikt kan worden, dat de omgeving van automatieken, broodjeswinkels en soortgelijke bedrijven, waar eet- en/of drinkwaren worden verkocht, meer dan thans het geval is, wordt schoon- gehouden. Weliswaar is ook thans in artikel 8 van de Verordening een verbod neergelegd om afval, van welke aard ook. op de openbare weg te werpen of te leggen; dit neemt niet weg, dat controle moeilijk is. Het lijkt B. en W. beter om direct aan degene, die een bedrijf uitoefent, dat tot veront reiniging van de openbare weg aan leiding geeft, de verplichting op te leggen te waken tegen verontreini ging van de omgeving van dat be drijf, voor zover de verontreiniging wordt veroorzaakt door voorwerpen of stoffen, kennelijk uit het bedrijf af komstig, dan wel daarvoor bestemd. Paus naar Philippijnen uitgenodigd. President Macapagal van de Phi lippijnen heeft Paus Paulus uitgeno digd volgend jaar op bezoek te ko men ter gelegenheid van het feit. dat het dan 400 jaar geleden zal zijn dat In Azië met de prediking van het christendom werd begonnen. Voordat hij de uitnodiging deed heeft de president overleg gepleegd met de Philippijnse kardinaal Rufi- Santos. redikant weigerde huwelijk in te zegenen Swijnenburg, oud Leids predikant, noemt dit ergerlijk en aanstotelijk weigering van de gereformeerde bondspredikant. ds. Van 'ik, een huwelijk in Meppel in te zegenen, toen hem bleek, dat lienstdoende ouderling en diaken beide vrouwen waren, noemt oud-stadgenoot, ds. J. Swijnenburg. ergerlijk en aanstotelijk. verlangen niet", zo schrijft ds. «burg in Hervormd Amers- „dat de zogenaamde gerefor- le richting in ohze kerk van 'medewerkt aan het benoemen kouwelijke ouderlingen, ze mag betreft herhaaldelijk verkla- ze om des gewetenswille en 1 van Schrift en belijdenis er moet zijn. Maar we verlangen zij er begrip voor opbrengt, *t voor de anderen, die ook in we gehoorzaamheid evenzeer een ernstige zaak, dat k vrouw niet langer van de eljjke dienst in de kerk mogen Sten, en dat we niet eindeloos ■'e van de lieve vrede maar toe- aan de bezwaren van één zijde kerk, omdat deze pretendeert -v vrouw naar de Heilige („Uw zonen èn dochters zul- "ofeter en, in Christus is noch noch vrouw") niet langer bui- !loten mag blijven van haar 'Hike medewerking in de ge tal, dat het handhaven van «aditionele uitgeslotenheid voor *k en haar arbeid een schade- Jfclemmering is en door onze «eld terecht als een godsdienstig nsme wordt gezien is de vaste overtuiging van hen, die de vrouwen met dankbare blijdschap in de ge meente hun volle medewerking toe stonden. Zoals de gereformeerde broeders op willen komen voor hun recht, in de kerk gereformeerd te zijn en te leven, zo komen anderen er voor op, deze tenvolle aanvaardbare zaak in de kerk volledig ruimte te verschaffen. Zolang we elkaar hierin niet kunnen vinden, zullen we van weerszijden het van elkaar moeten leren verdragen, dat we naast elkaar in de kerk verkeren. Ik ben van me ning dat hetzelfde gelden moet van een vrijzinnige geloofsopvatting, die niet in aperte strijd komt met het belijden van Jezus Christus als het enig fundament der kerk. Bh dit samenleven om elkaar beter als leden van hetzelfde lichaam, de kerk, te verstaan zullen we om het nuchter te zeggen moeten leren ons als nette mensen tegenover elkaar te gedragen. Ik weet dat dit, christelijk gesproken, volstrekt onvoldoende is. Paulus spreekt in zijn brieven wel van wat anders, maar ergens stelt hij toch de menselijke deugden van verdragen, niet eigenwijs zijn, waarderen wat rechtvaardig en eerlijk is, lieflijk is en welluidt als noodzakelijke eigen schappen aan de gemeente voor. dat er zelfs niet is, wat zal dan de liefde terechtkomen?", aldus vraagt ds. Swijnenburg zich in het bewuste artikel af. geleven verontreiniging van onze stad. Zij zijn zich ervan bewust, dat alleen wijzi ging van de verordeningen niet het gewenste resultaat zal opleveren. Het voorstel moet dan ook worden gezien binnen het raam van een groot aan tal maatregelen. Voorts ligt het in de bedoeling om een vlugschrift te ver spreiden en om extra personeel aan te stellen, belast met de controle op de naleving van de voorschriften. Ook de actie „opgeruimd staat net jes" denken B. en W. weer te acti veren. Naar B. en W. hopen, zal het uiteindelijk resultaat zijn. dat de in ters van Leid. zullen inspai i de reinheid In zijn zitting van a-s. maandag middag, welke zo nodig 's avonds zal worden voortgezet, zal de raad over d*ze ingrijpende wijziging van de Verordening een beslissing moeten F amilieber ichten (Overgenomen uit andere bladen) GeborenPrédérique, dr van Cit- tersGt el dan us, Aerdenhout; Mar- greet Heieen Lilian, dr van v. 't Haaftv. d. Ploeg Castricum; Gerrit Gerardus. zn van Lanser Knauff, Sliedrecht; Ewoud Wilbert Pancr&s, zn van Den BakkerMonod de Froideville, Oud-Beijerl&nd. Overleden: N. J. J. van Opzeeland, 58 jaar, Haarlem; J. Schouten, 78 jr Arnhem; A. Schilder, 76 jr, Ensche- P. Bus traanRekem, 76 jr, Brand in dakkapel Als gevolg van het afbranden van verf ontstond gisterochtend brand in een dakkapel van een perceel aan de Hoge Morsweg. De brandweer was het vuur spoedig meester. Voor deze werkzaamheden was geen vergun ning verleend. Auto ontvreemd In de avond van 18 mei is een aan de Boerhaavelaan geparkeerd staan de Opel Kapitan, kenteken TG-5431 ontvreemd. De auto heeft een blauwe kleur en is van het bouwjaar 1955. Ongeluk in Herenstraat Gisteravond is een 71-jarige man. die vermoedelijk onder invloed van sterke drank verkeerde, op de Heren straat tegen een passerende bus van de NZH gelopen. De man liep een kaakfractuur en verwondingen aan het gelaat op. Dr. C, Voute aanvaardde Leids lectoraat voor hydrogeologie Beheer grondwaterkapitaal zuinig! Gistermiddag heeft dr. C. Voüte met een openbare les in het Groot Auditorium van de Leidse Universiteit het ambt van buiten gewoon lector in de hydrogeologie officieel aanvaard. Dr. Voüte. die sprak over ,,Het kostbare grondwater", wees op de noodzaak van een zuinig beheer van ons grondwaterkapitaal, waartoe een samenwerking tussen wetenschap en techniek noodzakelijk Toenemende verontreiniging Rijksinstituut in Leiden door staatssecretaris geopend Gistermiddag werd in Leiden het Rijksinstituut voor Genegs- middelen-Onderzoek officieel geopend, nadat het reeds geruime tijd in actie is geweest. Dit instituut werd in het levèn geroepen als consequentie van de geneesmiddelenwet, welke in 1958 tot stand kwam, doch wat de verpakte geneesmiddelen betreft eerst in oktober j.l. van kracht werd. Het nieuwe instituut, kortweg RIGO genoemd, is een voortzetting in groter opzet en met een ruimere taakomschrijving en bevoegdheid van het voormalige RIPTO, het Rijksinstituut voor Pharmaco-Therapeutisch Onder zoek. Evenals het oude is ook het nieuwe instituut gevestigd in het Farmaceutisch Laboratorium van de Leidse Universiteit. Het RIGO heeft tot taak de chemisch-farmaceutische eigen schappen te controleren van de verpakte geneesmiddelen, die sinds oktober in ons land dienen te zijn geregistreerd bij een over heidscommissie. alvorens zij verhandeld mogen worden. De opening van het instituut geschiedde door de staats-secre- taris van Sociale Zaken en Volksgezondheid dr. A. J. H. Bartels. hauer. Leids hoogleraar in de toxicologie en gerechtelijke schei kunde, die van de oprichting af ge durende 43 jaren het secretariaat heeft vervuld. Spreker bracht haar dank voor de thans beëindigde arbeid op dit gebied van de volks gezondheid. Dank aan prof. Steenhauer Staatssecretaris Bartels herin nerde in zijn toespraak aan de op heffing van het Rijks Instituut voor Pharmaco-Therapeutisch On derzoek (RIPTO) bij de oprichting van het RIGO in januari vorig jaar. Dit RIPTO heeft gedurende vele jaren onder bekwame leiding en met bescheiden middelen een belangrijke functie voor de volks gezondheid verricht. Een woord van dank aan de medewerkers van dit RIPTO achtte hij dan ook zeer op zijn plaats. In het bijzonder richtte dr. Bar tels zich tot mej. prof. A. J. Steen- Gebruik meer emmers: De toenemende vervuiling van de straten is volgens B en W onder meer het gevolg van het feit, dat overvolle vuilnisemmers op straat worden ge plaatst, waarvan de deksels de in houd niet volledig afsluiten. Als ge volg hiervan worden papier en an dere lichte stoffen gemakkelijk door de wind meegevoerd. Ook worden hierdoor baldadige handelingen als het ware uitgelokt. De reinheid van de straten kan naar het oordeel van Ben W dan ook worden bevorderd door het gebruik meer emmers te stimuleren. Dit kan geschieden door het tarief voor de derde emmer aantrekkelijker te maken door middel van een verlaging het voor deze emmer verschul digde bedrag. Het normale tarief voor de vuilnis emmers bedraagt thans per maand: f 0,50 per emmer voor de eerste twee emmers en f 1,25 per emmer voor de overige emmers. Om toeneming van het em merge- bruik te bevorderen is gewenst het tarief voor de eerste drie emmers te brengen op f 0.50 per emmer, per maand. Ten opzichte van het huidige tarief wordt de derde emmer dan f 0,75 per maand goedkoper. Om verlaging van de totaalopbrengst wegens het opha len van huisvuil ln emmers zoveel mogelijk te voorkomen, stellen B en W d« raad voor het tarief voor de vierde en volgende emmers van f 1,25 per emmer, per maand te verhogen tot f 1,50 per emmer, per maand. Bij gebruik van vier of meer em mers is er aldus B en W geen sprake meer van het meegeven van huisvuil, daar het niet aannemelijk is. dat een normaal gezin meer dan drie emmers nodig heeft voor het bergen van huis vuil. Het komt B en W dan ook bil lijk voor cb» vierde en volgende em mers te belasten volgens een tarief van f 1,50 per emmer, per maand. Daaren boven betaalt iemand, die zes emmers gebruikt tot nu toe 2 X f6. 4 x f 15,— f 72,— per Jaar, ter wijl hij volgens het voorgestelde tarief 3 X f 6,— 3 X f 18,— eveneen: f 72,per jaar zal gaan betalen, zo dat pas bij de zevende emmer een ta. riefsverhoging van in totaal f3,pe: jaar optreedt, hetgeen, vanaf de eer ste emmer gerekend, per emmer eet verhoging van f 3,— 7 f 0.43 per emmer, per Jaar betekent. B en W verwachten, dat de uit de voorgestelde tariefswijziging voo gemeente voortvloeiende verminde ring van de opbrengst van de reini gingsrechten f 600,— pqr jaar zal bedragen. Voorts herinnerde dr. Bartels aan de initiatieven van prof. dr. E. H. Vogelenzang, Leids hoogleraar in de farmaceutisohe chemie en laat ste voorzitter van het RIPTO, wel ke initiatieven hebben geleid tot de instelling van het RIGO. waaraan hij als adviseur verbonden zal blij ven. De taakomschrijving van het nieuwe instituut weerspiegelt vol gens dr. Bartels datgene, wat be schouwd kan worden als conglome raat van waarborgen, waarmee de kwaliteit van het geneesmiddel in Nederland wordt omgeven. Uiteraard vergt het onderzoek van geneesmiddelen een voortdu rende aanpassing van methoden en technieken en het is dan ook nood zakelijk. dat het nieuwe instituut zich bezig houdt met speurwerk, waarbij een samenwerking met andere soortgelijke instellingen in binnen- en buitenland onontbeer lijk is. Een goed bemand huisvest instituut naar behoren te kunnen vervullen. Het is te danken aan de medewer king van het college van curatoren van de Leidse Universiteit, dat zo spoedig een adequate huisvesting van het RIGO beschikbaar is ge komen, waarvoor spreker zijn waar dering uitte, alvorens het instituut officieel voor geopend te verklaren. Vruchtbaar samengaan De president curator van de Leid se Universiteit dr. E. H. Reerink zag het feit, dat de Universiteit ondanks groot eigen ruimtegebrek bereid is ruimte af te staan aan het nieuwe instituut, als een .bewijs van het belang dat aan de samen leving van farmaceutisch laborato rium en RIGO wordt gehecht. De opleiding tot famaceut kan naar de mening van de president curator slechts gediend zijn met de aanwezigheid van het instituut in het universitaire laboratorium. Men zou misschien zelfs wel een ver gelijking kunnen maken met de betekenis van de kliniek voor de theoretische vakken in de medicij nen. Een voorwaarde voor deze symbiose is een zeer nauwe samen werking en een prima verstandhou ding tussen de directie van het instituut en de hoogleraren van de vakgroep farmacie. De wetenschap dat aan deze voorwaarde is voldaan heeft het curatoren mogelijk ge maakt het besluit te nemen tot de huisvesting van dit instituut. Blijvende band Ook prof. dr. E. H. Vogelenzang, adviseur van het nieuwe en laatste voorzitter van het voorgaande in stituut, herinnerde in zijn toespraak aan de voorgeschiedenis van het instituut, en aan de grote verdien sten van prof. Steenhauer. Het tot stand komen van de geneesmidde lenwet heeft ln 1958 de inrichting van het RIGO noodzakelijk ge maakt. De kwaliteit van de werk zaamheden van dit instituut kon slechts gegarandeerd worden door een sterke uitbreiding van toepas sing van instrumentele analyse methoden en derhalve voor sterke ruimtelijke uitbreiding. Bij de opzet van het nieuwe in stituut werd rekening gehouden met een noodzakelijke blijvende band met het universitaire farmaceuti sche laboratorium en met de nood zaak. gereed te zijn met de inrich ting binnen enkele maanden na de in werking treding van het besluit op de verpakte geneesmiddelen. Het was spreker een behoefte, de medewerkers van het voormalige RIPTO dank te zeggen voor hun arbeid en bovendien dank uit te spreken jegens het directoraat van de Volksgezondheid en het college van curatoren van de Leidse Uni versiteit. Wedijveren met industrie De directeur van het RIGO, dr. C. A. Teijgeler gaf een overzicht van de verschillende taken, waar voor het instituut zich gesteld ziet, onder meer een zware research - taak. Dit laatste brengt belangrijke financiële consequenties voor de overheid mee. Het RIGO zal met analytische laboratoria van de ge- Het is dan ook noodzakelijk dat al lengs, hydrogeologen zowel als hydro logen en technici, betrokken bij de opsporing ,de winning en de conser vering van het grondwater, niet al leen een degelijke wetenschappelijke vorming krijgen, doch ook gewezen worden op de maatschappelijke as pecten van een zuinig beheer van ons grondwaterkapitaal Na afloop van de openbare les, die met de gebruikelijke toespraken werd besloten .recipieerde dr. Voüte in de ontvangstkamer van de Academie. Nieuwe uitgaven door drs. J. P. Parijs, door drs. J. P. Doedens. Der Jeu. Kosmos de NRV door NV "urt gevers- keling daarmee gelijke tred moeten j het doenlijk Dr. C. VOÜTE In hete heeft de r torische en vroeg-historischê perio den moeten wenden tot het grond water, om in zijn behoeften te voor zien voor huishoudelijk gebruik, vee en landbouw .aldus dr. Voüte. Hier voor was vaak veel vernuft en grote inspanning vereist. In dit verband kan opgemerkt worden, dat het em merrad mogelijk reeds tussen 3000 en 1500 v. Chr. is toegepast in Mohenjo Duro in de Indus-vallei. De moderne wetenschap en tech niek hebben het mogelijk gemaakt sneller en gemakkelijker putten, bo ringen en tunnels te maken. Kon men bovendien in de oudheid slechts in beperkte mate met enige zeker heid vaststellen, op grond van over geleverde ervaring, waar water in de bodem te vinden zou zijn, thans kunnen houden. Belangrijk verband is de door localisatie mo gelijke nauwe samenwerking met het farmaceutisch laboratorium, hoewel deze band in geen enkel op zicht schade zal mogen doen aan de geheimhoudingsplicht van de medewerkers fan het RIGO. Dr. Teijgeler gaf voorts enkele voorbeelden uit de praktijk, waar uit het nut van een Rijkscontrole op geneesmiddelen bleek. Na de toespraken, die in de col legezaal van het farmaceutisch laboratorium werden gehouden, be zichtigden de aanwezigen de Ioca- liteiten en de outillage van het nieuwe instituut, waarover wij in ons blad van zaterdag j.l. uitvoe riger schreven. l gedegen hy- BROMFIETSER OVERLEDEN In de afgelopen nacht Is in het Acad. Ziekenhuis de 36-jarige heer A. Tilgenkamp uit Den Haag over leden. De heer Tilgenkamp riakte op 18 april ernstig verwond bij een hem op het fietspad langs de Hoge Rijn dijk overkomen ongeval met zijn bromfiets. drogeologisch onderzoek, vaak ge bruik makend van geophysische- en andere opsporingsmethoden. om voor grondwater-exploitatie gunstige gebieden aan te wyzen. Ook is het ons nu technisch mogelijk water in zeer grote hoeveelheden aan de on dergrond te onttrekken. Tegenover deze vooruitgang staan thans echter ontwikkelingen die aan leiding kunnen geven tot grote scha de. Er vindt geen onbeperkte na tuurlijke voeding van het grondwa ter plaats, en in veel gebieden is deze aanvulling zelfs zeer gering. Al te intensieve waterwinning kan der halve leiden tot het blijvend versto ren van het natuurlijke evenwicht en tot het uitputten van de nog in de ondergrond aanwezige voorraden. Voorts worden wij steeds meer ge confronteerd met de gevolgen van een toenemende verontreiniging van liet grondwater, deels door allerlei Chemische produkten en afvalstoffen, die wij willens of onwillens in het grondwater terecht laten komen, deels doordat zout water zich met het zoete grondwater mengt. Dit laatste is vaak een gevolg van een verstoring van de natuurlijke grond- waterstromingen door over-explolta- tie, of door de invloed van allerlei clviel-technische en waterbouwkun dige werken. Hier staat echter tegenover dat de behoeften aan water zeer snel stij gen, en dat ook onze kwaliteitseisen hoger worden. Het is dus begrijpelijk dat zowel grond- als oppervlaktewa- Ambtsaanvaarding prof. dr. J.Winsemius Het oud-gemeenteraadslid, prof. dr. J. Winsemius, thans hoogleraar in de economische en sociale aardrijks kunde aan de Rijksuniversiteit te Groningen, heeft gistermiddag zijn ambt aanvaard met een inaugurele oratie, getiteld „Het minimum aan tal bewoners van een dorp". Prof. dr. WINSEMIUS bepaald door de levensvoorwaarden, waarbij nog een leefbaar milieu voor de dorpsbewoners wordt gewaarborgd- Op grond van een aantal criteria: een bevredigende lagere schooloplei ding. een redelijke bestaansbasis voor de winkeliers en een voldoende ou tillage van de dorpsmiddenstand komt men al naar gelang men de levensvoorwaarden kiest tot een ver schillend resultaat Bij een bevredi gende voorziening volgt vrij alge meen een minimum dorpsgrootte van rond 5000 bewoners, terwijl bij een ontoereikende voorziening dit aantal kan dalen tot 2500 a 3000 bewoners. In het laatste geval zal men bij sanering rekening moeten houden met de toepassing in de praktijk, waar, bij de gestelde dorpsgrootte soms niet of nauwelijks in een of twee generaties lijkt te kunnen wor den bereikt. Toch moeten deze getalsmaten met het oog op de toekomst wor den beoordeeld tegen de achter grond van de tendentie tot structuur- vergroting tot steeds grotere eenhe den. Een tendentie die berust op de steeds voortschrijdende techniek, al dus prof. Winsemius. Ondanks velerlei grieven De Nederlandse Studenten Vakbeweging heeft in Amsterdam op een demonstratief congres een resolutie aangenomen, waarin zij de wenselijkheid uitspreekt dat ondanks de op het nationaal studentencongres gebleken meningsverschillen met de Nederland se Studenten Raad -de SVB-fractie als vertegenwoordigster van een kwart van de Nederlandse studenten", in deze raad moet worden gehandhaafd. De SVB pleit in de resolutie voor het on verkort streven naar een wettelijke yastlegging van rechten en plichten van de student en noemt de woonregel op de campus van de nieuwe TH in Drienerlo een verwerpelijk uitvloeisel van het campussysteem. De resolutie roept voorts op tot het ontplooien van nieuwe initiatieven om te komen tot de World Student Unity. Een aan de collegekaart gekoppelde ziekteverzekering beschouwt de Studenten Vak Beweging als een van haar belangrijkste pro grammapunten. zitter, die als primaire voorwaarde voor de samenwerking van alle stu dentengroeperingen de onderlinge groepssolidaritelt en de erkenning en verdediging van eikaars belangen Bursalen genegeerd? De fractievoorzitter van de Studen ten Vak Beweging in de Nederlandse Studenten Raad, de heer A. A. Reg- tien, heeft kritiek geuit op de niet- bursalen, „die het op het nationaal congres 1964 van de NSR eenvoudig niet op konden brengen om de be langen van de bursalen als Integrale studentenbelangen te zien". „Het be staansrecht van de groep bursalen die volledig zelfstandig in haar kos ten van levensonderhoud moet voor zien is door het nationaal congres doodgewoon ontkend, niet als stu denten erkend", aldus de fractievoor- noemde. De algemeen voorzitter van de Studenten Vak Beweging, de heer A. J. L. van Hooff, stelde dat de SVB tegenover de cultuur van het concer- vatlsme hernieuwde dynamiek en vi taliteit in het Nederlandse studenten leven heeft gebracht. De heer Van Hooff vond het onjuist dat het na tionaal congres het besluit had ge nomen het algemeen stellen van het renteloze voorschot als rijksstudie toelage te bepleiten. „De bestaans zekerheid van het volledige bursalen werd niet geteld bij het opstellen van dergelijke de theoretici bevredigende plannetjes", aldus de algemeen voor zitter. Rechtspositie De heer G. M. Kilian, „onderwijs- specialist" van de SVB-fractie in de NSR, noemde het meest opvallende gebrek in de wet op het wetenschap van de student. De heer K. Kolthof, eveneens lid van de SVB-fractie in de USR, ging nader in op het beginsel van de studievrijheid. Hij uitte kritiek op een op het nationaal congres aan genomen resolutie over deze kwestie waarin wordt gesteld dat de student zelf kan bepalen waar. wat en wan neer hij wil studeren en ten tweede dat de student zelf zijn persoonlijke verantwoordelijkheid bepaalt. „Deze visie impliceert dat de student zou kunnen studeren zolang hij wil on danks gebrek aan ruimte, outillage Buitenlands beleid De heer J. Blok, praeses van de Algemene Studenten Vereniging Am sterdam, sprak over het te voeren buitenlands beleid van de Nederland se studenten, met name tegenover de International Union of Students (IUS). De praeses sprak er zijn te leurstelling over uit dat de Neder landse Studenten Raad tegen toetre ding tot het IUS had gestemd. In 1948 besloot de NSR niet tot deze organisatie toe te treden „wegens be zwaren tegen partijpolitieke activi teiten door communistische infiltra tie". (Het IUS omvat alle commu nistische landen alsmede een groot aantal neutralistische staten in Afri ka, Azië en Latijns-Amerika).

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 11