HOOFDSCHOTEL? VLEES! Vlaggetjesdag een trieste vertoning Kees Dubbelaar kreeg Produktschapbeker Geen nationale manifestatie Zigeuner koning Petaio voelt zich bedreigd Onrust in Kongo IN HET KURHAUS IN SCHEVENINGEN Achteruitgang van haringexport is ernstige zaak Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 19 mei 1964 Derde blad no. 31263 Advertentie Scheveningen trok iveinig belangstelling (Van onze visserijredacteur) Scheveningen was dit jaar aan de 'beurt 'het grote feest van Vlaggetjesdag Dag van de Nederlandse Zeevisserij te vie ren. De andere visserijplaatsen met havens 1 Vlaardingen en IJmuiden brengen dan vol gens afspraak geen groot, con currerend programma. Het Scheveningse festijn is zaterdag echter slechts een zeer flauwe afspiegeling geworden van de feesten, die voorgaande jaren in IJmuiden en Vlaardingen aan de uitvaart van de haringvloot vooraf gingen. De ongeveer 60 gepavoiseerde sche pen hoofdzakelijk loggers oefenden slechts een geringe aan trekkingskracht uit. Ook de andere programmapunten het concert door de Koninklijke Militaire Kapel. toen er een telefoontje naar Kat wijk ging. wanneer deze schepen naar de Vissershaven zouden wor den verhaald, werd geantwoord, dat dit niet meer kon. Gelukkig heeft hij deze mislukking niet behoeve te aanschouwen. Hij heeft het vermoedelijk aan zien ko- besloten enige da- rpniptPn in Hp nm. geplaatst gen vakantie te genieten geving van Zwolle Er zijn in Scheveningen niet zonder veel belangstellenden de ■sierde lichte vis: de havenkwartier komen kijken."Dit in tegenstelling tot het strand, duizenden hun nog winterblexe huid t bloot stelden i izoen met een wedren ;rd geopend. het bad- j IJmuiden, zo vertelde het lid va de Vlaggetjesdagcommissie, mocht 5 wel laten verhalen, als men dan ook zelf maar de kosten van de sleep boot betaalde. Het gemeentebestuur van Velsen heeft nog getracht ook uit toeris tisch oogpunt wat fleur aan deze te geven. Er waren vlaggemasten de IJmuidenharmonie maakte zaterdagmiddag een mars door IJmuiden. Eindpunt was de Vissershaven, waarheen men een honderd man bleek te hebben mee getroond. Er werd nog een concertje gegeven met daar in ook de Visserij- i mars van dirigent Jan Groot, n daarna stapten de muzikanten snel I in de bus. Zij hadden er geen ple- 1 certeren. triest decor te handjevol Avonds werden de Wanneer men met de vissers sprak die naar him schepen in de haven kwamen kijken, dan werd het wel duidelijk wat de oorzaak van de ge- geringe animo vöor Vlaggetjesdag is geweest: de bedrijfsresultaten in de zeevisserij waren gering en boven dien had de visserijstaking het en thousiasme voor een uitbundige vie ring van deze dag Ook in IJmuiden het vissersdorp en de vertoning van visserijfilms in de visafslag kon den nu niet bepaald bogen op een massale belangstelling. Het is bijzonder jammer. Vooral voor de heer J. G. Kolkman uit Sant poort, die in de na-oorlogse jaren vlaggetjesdag nieuw leven heeft ingeblazen en de Dag van de Ne derlandse Zeevisserij heeft gemaakt drumbands door geworden. Alleen de KW 121 „Brit- de WKD I „Helena ris in de verf en rijk de Vissershaven. Daarbij tenburg" j Janny" lag bevlagd tot nationale manifestatie. Hij is het geweest, die de feestvie ring geconcentreerd heeft tot één plaats. Vroeger was het namelijk de gewoonte, dat iederen visserijplaats op eigen houtje een programma sa menstelde en zo de aandacht op zich vestigde. Niet aan roer De heer Kolkman stond dit jaar voor het eerst niet aan het roer. Nog geen vijf maanden geleden heeft hij de visserij vaarwel gezegd om zich als wethouder in dienst te stellen van de gemeente Velsen. Het is voor hem wel zeer teleurstellend, dat de door hem aangegeven koers zó wordt misgevaren. het gebleven zijn als de Vlagge- Koning Petaio tjesdagscommissie tenslotte niet had besloten nog wat voor de dinsdag- markt binnengekomen schepen met vlaggen te versieren. Deze goed bedoelde poging kon echter de triestheid niet wegnemen. Zij werd er nog door geaccentueerd, omdat de vlaggen hingen op sche pen, die zo uit hun werk kwamen en er bepaald niet op hun voorde ligst bijlagen. „De werkpaarden, heb ben ze ook maar een strikje gege- merkte iemand bij de vissers- haven op. Boos op Katwijk Een van de leden de IJmuidense vlaggetjesdagscommissie stak zjjn verbolgenheid niet onder stoelen of banken. „Wü zjjn door Katwijk in de steek gelaten", zei hij. En daarbij wees hij op de Haring- haven, waarin nog vijf fris geschil derde loggers lagen. De ploeg vlag- gen-ophangers stond klaai ,,Ik ben de koning der zigeuners en mijn bevelen worden gehoor zaamd door de tweeeneenhalf miljoen zigeuners in Europa en Noord-Afrika' Dit vertelde de 21-jarige Koos Petaio, die zich als de koning der Europese zigeuners beschouwt en als zodanig ook schijnt te worden erkend door zigeuners in binnen- en buitenland. Koning Petaio was, vergezeld van twee van zijn ..ministers", spe ciaal naar het ANP in Den Haag gekomen, om de pers ervan te verwittigen, dat hij zich bedreigd voelt door de pretenties der Westhiners, een geslacht, dat meent het recht te hebben uit zijn midden de koning te mogen aanwijzen. ontstoken, doch ook dit kon de ont- moedigende aanblik niet wegnemen, j Opvallend was, dat de rederij kanto ren niet vlagden I De Vlaardingse loggers en treilers, i die woensdag uitvaren, lagen gepa- te liefhebbers konden het voiseerd en 's avonds verlicht I V iaggeijesdag in Scheven gen bleek slechts weinig belang- J stelling te trekken. Doch de e „Deze Westhiners", aldus Petaio, „zijn geen adellijk geslacht en uit hun midden kan dus nooit, een koning worden gekozen. Bovendien zijn het eigenlijk geen echte zigeuners. Mis schien hebben zij voor 10 procent zigeunerbloed in de aderen, maar dat betekent nog niet, dat ze meetel len. Het is een onontwikkelde groep hebben zich aan mij te onder- irpen Beledigd De zigeunerkoning voelt zich be ledigd door bepaalde uitlatingen var de Westhiners. Tegenover een ver slaggever van een ochtendblad zou den de Westhiners hebben gezegd, feesttooi te zetten. Maar dat Koos een bordenwasser is. De „ministers" van Petaio knakken in stemmend, als de zigeunerkoning zegt, dat er op deze manier ernstige conflicten kunnen ontstaan. „Ik zou er een rechtzaak van kunnen maken en mijn eerste minister adviseert ndj dit te doen. De eerste minister, de 48-jarige Philippe Koudakof uit Casablanca, die zegt de anderhalf miljoen zigeu ners in Frankrijk, Marokko, Algerije en Tunesië te vertegenwoordigen, laat in rad Frans weten, dat hij het optreden van de Westhiners als een bedreiging voelt, wat de koning beaamt. nalaten wandeling langs de de schepen te maken I In de Kongolese provincie Kwiloe zouden twee compagnieën stoot troepen van het nationale Kongo lese leger, die geen munitie meer hebben, omsingeld zijn door rond vierhonderd terroristen. De Ver enigde Naties treffen voorberei dingen om ruim vijf ton munitie van Leopoldstad naar Kikwit te brengen, vanwaaruit men 'n poging wil doen de stoottroepen te ont- it Kikwit is voorts bericht, dat Idiofa, een stad in het noordoosten van Kwiloe die in januari door vallen. "ok uit de provincie Kivoe heeft men meldingen ontvangen over nieuwe terroristische activiteit. Drie dagen geleden vielen gewapende benden 'iet stadje Oevira aan het Meer van Tanganjika binnen. De terro risten zouden daar nu een „nieuw bewind" hebben gevormd. Zij staan tnder bevel van ex-minister van Onderwijs Pierre Moelele en zijn voor het grootste deel gewapend met ouderwetse voor laders en pijl en boog. Men schat het aantal ter roristen in Oevira op zeshonderd. :'en maand geleden begonnen de terroristen hun activiteit in de pro-, vincie Kivoe, kennelijk met de be doeling het provinciale bewind in Boekavoe omver te werpen. De een- trale regering in Leopoldstad heeft laten weten, dat de benden in cen- traal-Kivoe en Kwiloe gesteund worden door een „nationaal bevrij dingscomité" van extremistische politici die nu in ballingschap leven. Erkenning „Desnoods", zegt Petaio. „vraag ik erkenning aan de Nederlandse autoriteiten. Ik heb trouwens al toestemming voor een CD-num- merplaat". En hij laat vol trots zijn nieuwe auto zien, die van een ge woon Nederlands nummerbord is voorzien, maar waarop hii aan de achterkant het „CD"-teken heeft laten schilderen. „Ziet U, ik heb altijd een lijfwacht bij me", zegt Petaio, wjizend op een zigeuner, die zich eerbiedig verwijdert, wanneer de koning en zijn ministers de auto naderen. De andere minister', die met de koning is meegekomen, is een Bel gische zigeuner, de 51-jarige Adol- phe Petaio, die eveneens zegt het een schande te vinden, dat de Westhiners aanspraken op het koningschap maken. Ook hij spreekt de hoop uit, dat het con flict zonder geweld zal kunnen worden geregeld. Deze Petaio was speciaal eveneens naar ons land gekomen om namens de Belgische Juist als man kun je dat zo waarderen Een lekkere Amerikaanse sigaret ja graag: Chroesjtsjow „erg moe'" Chroesjtsjow is „erg moe" en men heeft daarom wijzigingen aange bracht in het program van zijn ver blijf in Egypte. Dit is gisteren mee gedeeld in kringen rond de Russische zijn vanmorgen per speciale trein van Cairo naar Port Said vertrok ken. In Port Said zouden de drie staatslieden een massabijeenkomst bijwonen, georganiseerd door het Prinses Irene wil in Madrid wonen Prinses Irene en haar echtgenoot zijn zaterdag op hun huwelijksreis na een verblijf van vijftien dagen op het eiland La Palma aangekomen in Santa Cruz, de hoofdstad van Te- nerife, het grootste van de Canari- sche eilanden. Het paar zou spoedig doorreizen naar Al Aaiun, ip de Spaanse Saha ra, waar het drie dagen denkt te blijven. Vandaar keert het naar Ma drid terug, waar het van plan is zich te vestigen. Prins Huge vertelde aan een ver slaggever dat het de „uitdrukkelijke wens" van prinses Irene was in de Spaanse hoofdstad te wonen. (Van onze visserijredacteur) In het Scheveningse Kurhaus zijn zaterdagmiddag de kwali teitsprijzen van het Produkt- schap voor Vis- en Visproduk- ten door de voorzitter, drs. D. J. van Dijk. uitgereikt. Schipper Kees Dubbelaar van de KW 121 Brittenburg" bemachtigde voor de derde maal een eerste prijs en kwam daardoor in het blijvend bezit van de wisselbeker de wimpel en de erepenning. Drs. D. J. van Dijk, voorzitter van het Produktschap, hield een belang wekkende toespraak, waarin hij de noodzaak van kwaliteitsverbetering van de vis duidelijk maakte. Hij pleit te voor een betere behandeling van de vis. aan boord en aan de wal. Met klem drong hij aan op een betere spreiding aan van „De visconsumptie in Nederland is vry stabiel", aldus drs. Van Dijk. „De wijze waarop het produkt aan de man wordt gebracht, wijzigt echter snel. Was het voor de oorlog een beetje vreemd als een consument van de detailhandelaar gefileerde vis eiste, tegenwoordig is de verkoop van gefi leerde vis welhaast noodzaak. Voor de oorlog kon de huisvrouw de vis bekij ken en betasten, dat gaat nu niet er en de consument kan versheid kwaliteit van de vis nagenoeg niet De voorzitter, drs. D. van Dijk (2de van links) overhan digt schipper C. Dubbelaar van de KW 121 Brittenburg" de fraaie beker. Geheel links schip per J. Wely van de KW. 133< ..Koningin Juliana". 4de van links schipper D. Kuyt van de KW. 155 „Fiducia" en daar naast schipper Jac. Guyt van de KW. 132 „Jacoba Catharina" (Foto Letdsch Dagblad) huisvrouw veel meer verwerkte dan vroeger. Zij wil de vis gebakken, gerookt, gestoomd of als visconserven. Bij de koop is kwaliteitscontrole dan onmogelijk. Behalve de visconserven wordt verwerkte vis merkloos ver kocht en de huisvrouw moet volko men op de detailhandelaar vertrou wen. Een greep nog verder' terug zou prettig zijn". Ernstige zaak Duitse markt. De teruggang is dan dertig procent. Tegen de Neder landse achteruitgang staat voor de Denen een exportwinst van vijftig miljoen kilo per jaar. „De Deense kwaliteit is zo goed" motiveert de Duitser zijn overgang van het Neder landse produkt op het Deense. „Een ernstige zaak" meent drs. Van Dijk, „want de haring is voor de Nederlandse visserij het hoofdarti kel. We moeten ervoor zorgen, dat de verkopen weer toenemen. Een intensieve aangepaste reclame kan veel doen, maar het belangrijkste is de kwaliteitsverbetering. Lang be waren en een langdurig transport gaan ten koste van de kwaliteit, en dus moet de aanvoer beter gespreid. Op de Nederlandse markt is sprei ding ook gewenst, mede in verband met, de nieuwe reclamecampagne „Tweemaal per week vis, ....vis, een zee van gezondheid". Prijzen Vervolgens reikte drs. Van Dijk de prijzen uit. Eerste prijzen gingen naar schipper J. Wely van de KW 133 „Ko ningin Juliana", van de rederij M, van der Plas, Katwijk aan Zee: schip per D. Kurt van de KW 155 „Fiducia" van de rederij KI. Kuyt en Zn, Kat wijk aan Zee; schipper Jac. Guyt van de KW 132 „Jacoba Catharina" van de rederij D. Meijvogel. Katwijk aan Zee; schipper A. van der Toom van de VL 84 „Jan Senior" van de N.V. Zeevisserij Mij en Haringhandel v/h A. Verboon Vlaardingen; schipper S. Harteveld van de SCH 64 „Frank Vrolijk" van de NV Vishandel. Re derij en Ijsfabriek v 'h Frank Vrolijk, Scheveningen (in 1961 ook eerste prijswinnaar); schipper C. Dubbelaar van de KW 121 „Brittenburg" van Ouwehand's Rederij en Visverwerking NV, Katwijk aan Zee (voor de derde maal eerste prijswinnaar en daarmee de trotse schipper, die de wisselbeker blijvend in bezit krijgt) en schipper N. Korbee van de IJM 9 „Haarlem", van de Visserij Onderneming v/h J. C. Pronk NV, IJmuiden. Extra produktschapswimpels gingen naar schipper A. Bot van de VL 89 „Jan en Ineke' van de rederij K. Kor_ naat's Hand-el mij NV, Vlaardingen schipper A. Zoutenbier van de SCH 47 „Oceaan 2" van de rederij W. van der Zwan en Zonen N.V., Schevenin gen en naar schipper C. Krijgsman van de KW 70 „Nelly Maria" van de rederij Joh. Schoonenberg Azn, Kat-» wijk aan Zee.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 5