LEIDSCH DAGBLAD SPAANSE „BOYCOT" GOEDERENVERVOER Pinksterweekeinde met 700.000 buitenlanders COMMUNISTEN IN LAOS RUKKEN OP Twee verzetsgroepen in Cuba aan land Grens weer open voor toeristen Vrachtvervoerders ernstig gedupeerd Fantasierijk meisje 14 dagen spoorloos (Durf WChmm Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 16 MEI 1964 No. 31262 pjrecteur: A. E. van Dlshoect hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f.355 per maand, f.0.78 per weetc Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 3150? Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57065 De Spaanse grens is dicht voor alle wegvervoer uit Nederland, >lgië, Luxemburg en Italië. Aanvragen voor vergunningen van vervoer van Nederlandse goederen over de weg worden sinds woensdag door Spanje niet meer in behandeling genomen. De Nederlandse transportondernemers worden door deze maatregel ernstig gedupeerd. Set toeristen vervoer bij de Spaanse grens levert sinds gisteren plotse ling geen moeilijkheden meer op. De Spaanse ambassadeur in Den Haag teelde gistermiddag in een communiqué mee, dat berichten over Spaanse fycriminerende maatregelen tegen Nederlandse bussen met toensten de Spaanse grens volkomen ongegrond" zijn. Dat het Spaanse ministerie van Verkeer geen faciliteiten meer zal verlenen aan Nederlandse wegver voerders, is het gevolg van de hou ding van Nederland ten aanzien van de toetreding van Spanje tot de E.E.G. Nederland, België, Luxemburg en Italië hebben zich namelijk tegen de spoedige toetreding van Spanje Geschrokken Nederlandse reacties. Wellicht heeft hij de heropening van de Spaanse pens voor Nederlandse toeristen de belangrijke bron van inkomsten een rol gespeeld. Jongen (12) kreeg zilveren medaille dierenbescherming De 12-jarige Mari van Wijlen uit het gehucht Genderen in het land ran Heusden en Altena is onder leiden met de zilveren medaille ran de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren. Mari is diarmee de jongste bezitter van de- k medaille, die slechts by hoge uit kering wordt uitgereikt. Tijdens dsDleehtige uitreiking op het raad je van Eethen—Genderen uitten Inkele sprekers hun bewondering voor de moed van de jonge knaap, die op 12 maart j.l. met gevaar voor eigen leven 31 koeien redde uit de als een fakkel brandende boerderij van lijn ouders. Levensgevaarlijke medicijnen zoek Een dokter uit Voorburg mist een tas met medische instrumenten en medicijnen. Daarbij zijn ook ampul len, waarvan de inhoud bij gebruik levensgevaarlijk is. De ampullen, de andere medicijnen n de ink.rumenten zitten in een bruine varkensleren tas, die vermoe delijk uit de auto van de dokter is ontvreemd. De medicus bemerkte de vermissing, toen hij met zijn auto in Voorburg terugkeerde na een tocht, mrop hij ook in Den Haag en Voorschoten was geweest. Het eerstvolgend nummer van i dit Blad zal verschijnen op dinsdag 19 mei a.s. Onze kantoren zyn beide pinksterdagen gesloten. f hamolweer WEERBERICHT MOOI PINKSTERWEER Volgens het weeroverzicht van 10 Ur van het KNMI bevindt zich bo en onze omgeving een gebied van °ge luchtdruk, dat zich maar heel mgzaam verplaatst. Het zal het ko- ien.de etmaal het weer beheersen. Overdag blijft het droog en overwe gend zonnig met in het algemeen iets hogere temperaturen dan vandaag. Aan de kust is echter in de middag bewind met aanvoer van iets koelere "kht te verwachten. Op het midden hn de Oceaan ontwikkelt zich een gecompliceerd lagedrukgebied, dat de bomende dagen geleidelijk naar de Noordzee zal doordringen. Misschien wordt het daardoor tweede pinkster- J1? wat minder zonnig. De regen- Obtóen blijven echter zeer klein. 17 JUNI Zon op: 04.44 uur; onder: 20.30 uur. «aan op: 10.10 uur; onder: 01.42 uur. Hoogwater in Katwijk: 7.18 uur en '9.55 uur laagwater: te 2.57 uur en 1527 uur. 18 JUNI Zon op: 04.42 uur; onder: 20.32 bbr. Maan op: 11.27 uur; onder: 02.15 bir. Hoogwater: 8.28 uur en 21.07 w; laagwater: 3.57 uur en 16.29 uur. 19 JUNI z°n op: 04.41 uur; onder: 20.33 «ur. Maan op; 12.43 uur; onder: 02.40 Hoogwater; 9.33 uur en 22.25 jUaagwater: 5.02 uur en 17.45 uur. Dit d verklaard. Telegi ram Het NOB-wegtransport heeft het volgende telegram aan de regering gestuurd: „Spaanse autoriteiten ge ven geen vergunning meer voor Ne derlandse goederentransporten over de weg naar Spanje. Wegens toene mend vervoer naar Spanje worden Nederlandse transportondernemers hierdoor ernstig gedupeerd. Verzoe ken U met klem het mogelijke te doen om een eind te maken aan deze boycot". In het laatste halfjaar is het weg transport op Spanje sterk toegeno- derd ritten uit. Geen overleg Omdat het gisteren in Spanje een kerkelijke zondag was, waren in Ma drid de Kamer van Koophandel noch de Nederlandse ambassade te berei ken. Dit heeft het overleg tussen Den Haag en Madrid bemoeilijkt. Van daag wordt in Spanje wel gewerkt. De ministers van Verkeer en Wa terstaat en van Buitenlandse Zaken zullen zich waarschijnlijk dit week einde nog met deze kwestie bezig houden. Vuurgevecht in Caracas Op het terrein van de universiteit in de Venezolaanse hoofdstad, Ca racas, is gisteren een vuurgevecht geleverd, toen de politie twee van haar agenten trachtte te bevrijden, die door studenten waren „gekid napt" op de weg die langs de hoofdtoegang tot de universiteits gebouwen loopt. Volgens de politie hadden de stu denten ook schoten gelost op pas serende politieauto's. Een van de ontvoerde agenten had een schot wond in een voet en de andere zou zijn toegetakeld. Het schieten begon, toen de politie bij haar speurtocht naar de ont voerden de studenten uit de col legezalen verdreef. Later werden verscheidene vrachtauto's en jeeps volgeladen met pamfletten die in de kamers van de studenten wa ren gevonden en waarin propa ganda werd gemaakt voor de „na tionale bevrijding". Er werden geen arrestaties verricht. Het Laotiaanse ministerie van De fensie heeft gisteren bekendgemaakt dat Thathom, een belangrijke stad ongeveer 145 km ten noordoosten van Vientiane, donderdag in han den van de Pathet Lao is gevallen. Er zou voorts een aanval tegen de verdedigingsgordel van Paksane.llO km ten noordoosten van Vientiane, op handen zijn. met Thathom. Vanuit deze laatste plaats begaf twee maanden geleden een sterke eenheid regeringsstrijd- krachten zich diep in het gebied van de Pathet Lao, en werd later gedwongen zich op Moeong Sai, 95 km ten noordoosten van Vientiane, terug te trekken. In het communiqué van het mi nisterie wordt gezegd, dat de Pathet Lao versterkingen aanbrengt op de Vlakte der Kruiken en in andere delen van het land. Twee compag nieën Chinese troepen uit Namtha, in noordwest-Laos, en vijf compag nieën van de Vietminth uit Dien Bien Phoe, Noord-Vietnam, zouden bezig zijn met het „uitroeien" van rechtse guerillastrijders bij Moeong Sai. Luitenant Vang Sjoe, een recht se stamleider in Moeong Sai, zei gis teren, dat ongeveer duizend vluchte lingen die door de pro-communis tische Pathet Lao werden achter volgd. Tijdens een voettocht van vijf tien dagen waren omgekomen. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken in Washington zei, dat de val van Thathom en de hernieuwde Doden van oom was noodweersituatie Een 24-jarige grondwerker uit Bor- culo is gisteren door de rechtbank in Zutphen in vrijheid gesteld nadat de officier van Justitie, mr. G. Duis- terwinkel ontslag van rechtsvervol ging had gevraagd van het misdrijf waarvoor de grondwerker sinds fe bruari in het huis van bewaring zat: de geweldadige dood van zijn oom. De invrijheidstelling was de anti climax in een uiterst tragische zaak. De aankoop van een tweedehands auto door de oom van de verdachte was de aanleiding geweest. De oom had klachten over de auto en wilde hierover met de vader van de ver dachte „afrekenen". „Dan moet je niet die oude man hebben, maar mij", had verdachte toen geroepen. De oom greep een ol'etankje en gaf er de grondwer ker een flinke klap mee. De jonge man wankelde achteruit, keek om en zag zijn oom een stilletto trek ken. De gronde jrker had toen het mes gegrepen, waarmee hij repa- atiewerk deed, wist de aanval van ziin oom af te weren en stak deze met het mes in de borstslagader en kort daarop overleed zijn oom. De Officier beschouwde het als een noodweersituatie en beperkte zich tot het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel de dood tengevol ge hebbend. aanvallen van de Pathet Lao „de moeite die prins Soevanna Phoema zich getroost tot het bereiken van een nationale verzoening met vreed zame middelen" slechts kunnen dwarsbomen. Tunis gaat lening uitschrijven De Tunesische regering heeft gis teren besloten, een nationale lening uit te schrijven teneinde de gevol gen van de stopzetting van de Fran se steun op te vangen. Dit is bekend gemaakt na een bijeenkomst van de ministerraad. Zoals gemeld heeft Frankrijk de hulpverlening aan Tunesie gestaakt uit protest tegen de Tunesische wet om het grondbezit van buitenlan ders hoofdzakelijk Fransen te onteigenen. In het begin van de ko- Hotels in Randstad Holland vol De prinsessen Beatrix en Mar griet zijn gisteren van Schiphol naar Kopenhagen vertrokken. Zij zullen het hofbal bijwonen, dat ter ere van prinses Marga- rethe van Denemarken in kas teel Frederiksborg in Denemar- EEN DRUK PINKSTERBEZOEK van buitenlandse toeristen kan worden verwacht, temeer daar de weersverwachting optimis tisch is. Het ziet er naar uit dat er gedurende de pinksterdagen tussen de vijfhonderd- en zevenhonderdduizend vreemdelingen in Nederland zullen zijn. De kuststreek is voor hen weer de grote trekpleister. In Arnhem en aan de grenspost Bergh bij Zevenaar, op de zoge naamde „HollandLinie" was het gisteren al flink druk. De hotels, vooral in de steden van de Randstad Holland, zijn vrijwel volgeboekt. Ook veel particulieren hebben aanvragen voor overnachtingen ontvangen. De bollenvelden zijn al geen at tractie meer, maar de Noordzee stranden des te meer. De Keukenhof staat nog in volle bloei met late tul pen, zoals darwins en breders. Het is te verwachten dat deze bloementuin bjjzonder veel bezoekers zal trekken. Via radio Het publiek zal dit weekeinde via de radio worden geattendeerd op de grote drukte. Deze mogelijkheid is geopend door de sectie bijzondere verkeerstaken van het korps Rijks politie in overleg met de omroepen. Het is de bedoeling dat radiomeldin gen worden gedaan, als er op de autosnelwegen een compacte ver keersdrukte heerst en opstoppingen voorkomen, die langr' voor het verkeer ople Staking bij Sabena duurt voort (Van onze correspondent in Brussel) Pogingen tot bemiddelen hebben geen resultaat gehad en het vliegend personeel van de Sabena heeft beslo ten de staking voort te zetten. Van daag zouden dientengevolge slechts zeventien van de in de dienstrege ling voor zaterdag voorziene veertig vluchten kunnen plaatshebben. De liberale vakbond waarvan de meeste personeelsleden lid zyn, heeft gisteren in een communiqué betreurd dat de beide andere vakbonden, de katholieke en socialistische, zich niet bij de staking willen aansluiten. De directie van de Sabena is overi gens van oordeel dat de staking langzamerhand uitgroeit tot een prestigestrijd tussen die drie vakbon den. De maatschappij moet daarvan de rekening betalen: f350.000 per De Zweedse superspion Ko lonel Stig Wennerströmis ver oordeeld tot levenslang. Wennerström bij het verlaten van het gerechtsgebouw op weg naar de staatsgevangenis te Laengenholmen. Protest tegen verhoging van PTT-tarieven (Van onze Bossche correspondent) Het hoofdbestuur van de Federa tie der Werkgeversorganisaties in het Boekdrukkersbedrljf heeft telegra fisch aan de minister van Verkeer en Waterstaat meegedeeld, ernstig verontrust te zijn over de voorge nomen verhoging van de P.T.T-ta- rieven, vooral ook over de wijze en de datum van invoering. De verhoging van het drukwerk- port betekent een enorme lastenver zwaring voor het bedrijfsleven. Naar de mening van de drukkersorganisa tie oefent de tariefsverhoging een frustrerende invloed uit op het prijs beleid van de regering. In het telegram wordt voorts ge wezen op het feit dat het drukwerk- port voor het binnenland tot 50 gram in december 1963 nog vier cent be droeg. Dit zou per 1 juli aanstaande zeven cent gaan bedragen, een stij ging van niet minder dan 75 pro cent. Het hoofdbestuur verzoekt drin gend de voorgenomen verhoging niet door te België Duizenden manschappen van de Belgische marechaussee, twee ver kenningsvliegtuigen, een helikopter en talrijke Rode-Kruisposten zijn ge mobiliseerd om de verwachte drukte op de Belgische wegen op te vangen. Onder de buitenlanders die reeds in Brussel zijn aangekomen om daar de pinksterdagen door te brengen, ne men de Nederlanders een belangrijke plaats in, aldus het commissariaat voor toerisme. De Belgische spoor wegen hebben tientallen extra-trei nen ingelegd. Parijs In Frankrijk heeft men nog groot scheepser maatregelen getroffen! Van en naar Parijs zijn 540 extra treinen ingelegd. Men heeft uitgere kend, dat dit weekeinde een kwart miljoen Parijse auto's rond de hoofd stad zal draaien; circa 1.200.000 Pa- rij zenaars zullen de gelegenheid waarnemen om op het platteland een frisse neus te gaan halen. Omdat de terugkeer op tweede pinksterdag het ergst belooft te worden, zal de ver keerspolitie voor het eerst de proef nemen, op een deel der toegangs wegen slechts verkeer in de richting naar Parijs toe te staan. Niets vermoedend, zetten de ouders van de 13-jarige Rietje Afink uit Amsterdam hun dochter op 30 april op de boottrein naar Hoek van Hol land, die om 20.53 uur van het Cen traal Station in Amsterdam vertrok. Het meisje zou in het kader van de uitwisseling van scholieren met de boot uit Hoek van Holland voor tien dagen naar Engeland gaan. Gebleken is echter dat het kind het hele verhaal over het schoolreisje heeft gefantaseerd. Sindsdien ont breekt ieder spoor van het meisje. Waarschijnlijk heeft zij het ouderlijk huis willen ontvluchten, uit vrees voor ontdekking van het geknoei met haar schoolrapporten. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat zy in juni 1963 zelf haar rapport heeft ingevuld en onder tekend, waardoor het er naar uitzag overgegaan alsof zij tweede klas i ï.Lo.-school. Nieuwe versie Irene-lied Vlissinge correspondent) (Van Door de nogal uitgebreide publi caties rond het Irene-lied, dat vori ge week onder de leden van de Gere formeerde Gemeente In Middelburg werd verspreid, is de voorganger van deze kerk. ds. Zijderveld, tot de con clusie gekomen dat het lied in ieder geval niet „Irenisch" door de Ne derlandse bevolking wordt opgevat. Eigenlijk verwondert het ds. Zijded- veld dat het bekendworden van het naar hij zegt oude lied. zoveel reac ties heeft gewekt". Wij willen in geen geval vijandig tegenover de r.k.-kerk staan, maar proberen de r.k.-kerk te hervormen. Wij hebben het lied nu wat gewijzigd en het in de nieuwe versie aan de r.k.-kerkelijke auto riteiten en aan de Nederlandse pu bliciteitsmedia ter kennisgeving toe gezonden," aldus de predikant. In het eerste lied is de passage „pauselijke gruweldaen" veranderd in 's werelds gruweldaen". In een volgend lied is de regel „wil de prin ses toch sparen voor het plan van Rome's vos" veranderd in „wil de prinses toch leiden door het donke re distelbos". In werkelijkheid was zij blijven zit ten. De politie neemt aan dat het meisje vreesde, dat haar bedrog aan het einde van het jaar zou uitkomen. Pas afgelopen woensdag begonnen de vader en de stiefmoeder zich on gerust te maken, toen Rietje niet op de afgesproken dag thuis kwam. Toen men de u.l.o.-school opbelde, bleek dat men niets van een reis naar En geland afwist. Sinds 30 april was het verzuim van het meisje op school nog niet gesignaleerd aan de ouders. Het signalement van het meisje luidt: 1.60 meter lang, donkerblond kort haar, grijs-groene ogen, smal ge zicht. Gekleed in blauw rokje, grijs Nederland zit 3 met de wrakken S „Als de overheid niet snel in- 2 grijpt, krijgt Nederland een vre- g selijk autowrakken-probleem. g Vooral als binnenkort de g W.A.-verzekering verplicht g wordt, zullen vele slechte auto's g niet worden geaccepteerd door g de verzekeringsmaatschappijen. Als er niets gebeurt, komen deze duizenden autowrakken langs J de wegen te staan, want de schroot handel heeft niets aan autowrakken. Het is te kostbaar om de verschillende metaalsoor- ten te sorteren. De verwerking H van een autowrak moet 50 gul- den kosten en niemand zal be- reid zijn geld toe te geven als hjj zijn auto afdankt." g Dit zei de heer N. Nijkerk, g voorzitter van de „Federatie van g verenigingen van handelaren in g oude materialen en afvalstof- g fen" tijdens het driedaagse con- g gres van het „Bureau interna- g tional de la recuperation", in g het Amsterdamse Hilton Hotel. 5 Duitse journalist gearresteerd De Westberlijnse journalist Herbert König, die met een aantal leden van een filmclub op een gemeenschappe lijk visum en bezoek aan Praag had gebracht, is maandag jongstleden op de terugreis in Bad Schandau door Oostduitse grensbeambten uit de trein gehaald en gearresteerd. De redenen hiervoor zijn niet bekend. König was medewerker aan het Westberlijnse blad „Der Tagesspiegel" en het Ame rikaanse radio - omroepstation „Rias". Hij is afkomstig uit de Oostduitse stad Dresden en woont sinds 1947 iD West-Berlijn. De beschieting van de haven stad Pilon aan de Cubaanse oostkust op woensdag j.l. is een afleidingsmanoeuvre geweest. Terwijl Pilon vanuit zee on der vuur werd genomen, gingen aan de Cubaanse noord- en zuidkust groepen verzetslieden aan land. Dit is gisteravond meegedeeld door het „revolutio naire comité voor een vrij Cuba" een organisatie van Cubaanse ballingen. De woordvoerder van de ballingen liet er zich echter niet over uit, of het hier gaat om grote landingen van guerrilla-strijdkrachten of spelde- prikken. De Sowjet-Unie heeft een beroep gedaan op secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties, zijn bemiddeling te verlenen en te trach ten de Verenigde Staten ertoe te brengen de verkenningsvluchten met U-2's boven Cuba te staken. Op 23 april heeft Cuba Oe Thant eveneens verzocht, zijn invloed aan te wenden om de Verenigde Staten ervan af te brengen, de verkenningen voort te zetten. Volgens een woordvoerder van de Verenigde Naties heeft de secretaris-generaal van de V.N. de zaak „ln overweging". Advertentie Mantels en Mantelkostuums van bijzondere belijning en afwerking vindt U bij Van Egmond, Bree- straat 173. Naar men verneemt M door eenige handelaren en industrieëlen in het Sama- i rangsche een plan gevormd ter exploitatie der oliebron- i nen, die in genoemde resi- densie aangetroffen De vier geneesheeren in het garnizoen te Brussel hee- ten: Le Long (de lange), Le Gros (de dikke), Carré (de vierkante), en Pointus (de puntige).

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1