en nu een nieuw karpet Minister overheerste kritische aandeelhoudersvergadering KLM ILenteJIasticolor! Supersonisch luchtverkeer een gok tussen twee onzekerheden "ADELBORST"! BelOfast 12. Westduitsers maken IJ-mond onveilig Verf? Plasticolor! Doe hetzéifmet Plasticolor... Prima 1 maart I860 Vrijdag 15 mei 1964 Vierde blad no. 31261 Vrije boeren in actie Negen Friese „vrije boeren" heb ben in Sloten en in Wolvega gisteren achtereenvolgens honderd en twee honderd liter volle melk voor dertig cent per liter aan particulieren ver kocht. De initiatiefnemer tot de actie, veehouder P. W. Leffertstra uit Wijckel, was wel bU de verkoop aan wezig, maar verkocht zelf geen melk. De vrije boeren hebben de politie min of meer verschalkt. De politie dacht, dat eergisteren volle melk ders van het standaardisatiebesluit te verbaliseren. De vrije boeren ren evenwel niet zo „vrij" om onder die omstandigheden aan de slag te gaan. Gister werd hun actie niet ver wacht. Er werd geen proces verbaal opgemaakt. De heer Leffertstra had het toch raadzaam geacht, niet aan de actie, die een beperkte omvang had, deel te nemen. Hij kreeg deze week een boete van f 600 wegens overtreding De vrije boeren willen met hun actie beklemtonen, dat zij te weinig de melk ontvangen. Vele nieuwe commissarissen In de aandeelhoudersvergaderingen van de KLM van na de tweede wereldoorlog is nog nooit zoveel kritiek geuit op het feit dat aandeelhouders eigenlijk niets te vertellen hebben als in de ver gadering van gisteren. Deze vergadering kenmerkte zich bovendien door de lange duur (van even half twaalf vanochtend tot tegen kwart voor drie vanmiddag) en door het feit dat de als commissa rissen voorgedragen leden van de gehele nieuwe raad van commis sarissen niet bij acclamatie zijn benoemd. Er werd bij zitten en op staan over gestemd en er werd kritiek op personen geleverd. De vergadering werd bijgewoond door 71 aandeelhouders, vertegenwoordi gende 1.035.082 aandelen en evenzovele stemmen. Naar later bleek was de vertegenwoordiger van de minister van Verkeer en Waterstaat als grootste Aandeelhouder goed voor 1.010.000 aandelen met evenveel stemmen. Deze aandeelhouder gaf, uiteraard, bij de stemmingen de doorslag. Er waren te genstemmers en, maar dat werd niet genoteerd, aandeelhouders die noch voor noch tegen bleken doch zich kennelijk wensten te onthouden. De heer Besan?on deelde voorts mee dat in dit meerjarenplan ook tot uitdrukking is gebracht dat er voor het voeren van overleg een eenheid tot stand moet komen aan de kant van de werknemers. Een eenheid die zodanig is dat bij overleg tussen directie en werkne mers over primaire arbeidsvoorwaar den een beter gecoördineerd geheel als gesprekspartner kan optreden. De reacties van de kant van werk nemers op dit plan zijn weliswaar genuanceerd, maar de heer Besan- <?on geloofde toch dat uitvoering van het plan mogelijk is. Binnenkort wordt er met vertegenwoordigers van het personeel weer over vergaderd. Ook is in het meerjarenplan opge nomen een verbetering der commu nicatie tussen leiding en werknemers Een moeilijk punt is b.v. dat in de ondernemingsraad alleen vertegen woordigers van het grondpersoneel zitting hebben. Het vliegend perso neel is daarin niet vertegenwoordigd. Betreurenswaardig Een aandeelhouder vroeg, waarom geen gevolg is gegeven aan de sug gestie uit werknemerskring Prins Bernhard toch terug Op deze wijze werden door een bindende voordracht die door hou ders van prioriteitsaandelen was opgemaakt benoemd tot leden van de nieuwe raad van commissarissen :dr. J. E. de Quay, mr. J. Burgerhout, prof. dr. P. A. J. M. Steenkamp, M. Ruppert, H. J. Hofstra, drs. J. W. de Pous, J. M. Fenter van Vlissingen, jhr. mr. E. van Lennep, prof. mr. P. Sanders en mr. C. J. G. J. Vin- kesteijn. De vergadering wijzigde de statu ien, overeenkomstig het voorstel, zo danig dat het mogelijk wordt een buitengewoon commissaris te benoe- Het ligt in de bedoeling hiervoor Z.K.H. de Prins der Nederlanden te benoemen die zich bereid heeft ver klaard een dergelijke benoeming te aanvaarden. De vergadering heeft de jaarstuk ken bij acclamatie vastgesteld. Voorts ligt het, zoals is gemeld, in het voornemen de heer de Quay te benoemen tot president-commissaris. Tot gistermiddag hadden nog zitting in de raad van commissaris sen mr. F. J. M. A. Houben, prof. mr. P. Lieftinck, W. H. de Monchy, H. P. Rahusen en prof. dr. J. Tin bergen. zy allen keren niet terug, de heren Tromp en Den Hollander hadden eind vorig jaar hun man daat neergelegd. In de nieuwe raad hebben weder om zitting de heren mr. J. Burger hout, jhr. Ruppert steij n. Lennep, C. J. G. I. Vinke- Verbaasd en gekwetst Nadat, de heren Gieben en presi dent-directeur Alberda toelichtingen hadden gegeven op de jaarstukken, merkte aandeelhouder Posthumus- Meyes o.m. op dat het hem ver baasd had dat vier leden van de raad zich nog weer voor een herbe noeming hadden beschikbaar gesteld. De minister van Verkeer en Water staat heeft immers in de Tweede Kamer, met voorbijgaan van aan deelhouders van de K.L.M., medege deeld dat de raad zyn mandaat maar ter beschikking moest stellen, opdat er vryheid zou zUn een an dere en verjongde raad samen te stellen. Deze aandeelhouder twyfel- de aan het slagen van het doel der verjonging. De kleine aandeelhouders zijn, naar de mening van deze aandeel houder, in de hoek gedrukt. Hij voel de zich gekwetst door de mededeling in het jaarverslag over de weinig opbouwende kritiek. Heeft de minister ook nog het voornemen de statuten buiten wer king te stellen en andere richthjnen te geven aan commissarissen die door de aandeelhouders moeten worden benoemd? De heer Gieben antwoordde o.m. dat het hier niet de plaats was om te oordelen over het optreden van de minister van Verkeer en Water staat. Hy legde er de nadruk op dat de minister de raad niet heeft heengezonden, maar dat het colle- ïe van gedelegeerden zelf heeft voor- festeld de zaken te veranderen. Verdere afvloeiing van personeel In antwoord op vragen van an dere aandeelhouders heeft directeur ir. F. Vcsancon o.a. medegedeeld dat in het aan de regering overgelegde meerjarenplan (dat tot 1967 loopt) 'ia belangryke taakstelling o.m. is opgenomen dat nog verdere belang de afvloeiingen van personeelsle den beeld van de gisteren ge houden aandeelhoudersvergade ring van de KLM. Achter de be stuurstafel van links naar rechts mr. Steenstra Toussaint. presi dent-directeur mr. Albarda en president-commissaris dr. v. d. Wal. merking te brengen. Er is daarover uitvoerig overleg geweest. De heer Ruppert kan z.i. niet meer als spe cifiek representant van de werkne mers worden beschouwd. De heer Hofstra evenmin. Jhr. I. L. van den Berch van Heemstede, mede-oprichter van de K.L.M., merkte op dat de K.L.M. langzamerhand van karakter is ver anderd. De nu als leden van de raad voorgestelden vormen samen een I staalkaart van de politieke partyen in ons land. By de oprichting heeft een normale vennootschap voor ogen gestaan. Nu is het zover gekomen dat als houdster van prioriteitsaandelen de j regering eigenlijk uitmaakt wat er moet gebeuren. De K.L.M. is min of meer een organisatie van de Staat geworden en dat betreurt hy in hoge mate. De heer Posthumus Meyes voegde aan de reeds eerder vermelde op merkingen nog toe dat men zich kan afvragen of oud ministers die z.i. niet altyd het beleid hebben ge voerd dat het bedrijfsleven wenst, nu juist de eersten moeten zyn om, als ze geen minister meer zyn, hoge functies in dat bedryfsleven te gaan vervullen. De heren De Quay, Hof stra en De Pous zyn oud-ministers. Hy merkte ook op bezwaar te heb ben tegen de dubbeltallige voordrach ten. Ook andere aandeelhouders gaven te kennen dat ze zich gepasseerd voelden en dat hun stem geen enkele waarde had. Er moest tenslotte, omdat er verzet werd aangetekend tegen het benoe men by acclamatie, by zitten en opstaan worden gestemd over de bin dende voordracht van benoeming Fabrikaten van Desso K.V.T. v. d. Brink en Campman Een sortering van meer dan 500 soorten vindt U bij Haarlemmerstraat 172 - 174 - 179 Herenstraat 9 (Alleen voor textiel). K.L.M. neemt optie op zes vliegtuigen Zoeken ïuiar voordelige plaats Reeds geruime tijd is de internationale burgerluchtvaart aan de westelijke kant van de scheildingslijn tussen Oost en West bezig zich ,,in te dekken" tegen verrassingen op het gebied van supersoon (boven de geluidssnelheid vliegende verkeersvliegtuigen). Zowel voor de Brits-Franse ..Concorde" als voor het nog niet bestaande maar veel snellere ontwerp van een supersoon verkeersvliegtuig van Amerikaanse makelij bestaan al wachtlijsten, waarop verschei dene Amerikanse, Europese en Australische luchtvaartmaatschap pijen zich, tegen storting van aanzienlijke ,,plaatsbesprekingskos- ten", van een zo voordelig mogelijke plaats in de rijen van produk- tie-toestellen hebben trachten te verzekeren. De K.L.M. heeft met toestemming van de regering optie genomen op drie stuks van elk van de twee types. Vrije keuze Deze reservering voor plaatsen !n de produktie van de twee geheel ver schillende typen kan worden gezien als een verzekering: men weet nog weinig of niets van de supersone verkeersvliegtuigen, weet ook niet welke van de twee typen zal voldoen, nog minder in welke mate. Mocht een van de twee tegenslag krygen, of tegenvallen, dan is er altyd nog kans dat de ander minder tegenslag heeft of minder tegenvalt. Op die manier kan men ook niet door de concurren tie worden verrast. Het gaat bjj de kostprys van supersone verkeersvliegtuigen om grote bedragen: een Concorde zal, naar het zich nu Iaat aanzien, om streeks dertig tot veertig miljoen gulden kosten. Een Amerikaans ont werp, dat, het zy herhaald, nog niet in ontwikkeling is omdat onlangs over de keuze van drie In aanmerking komende ontwerpen nieuwe moeiiyk- heden zyn ontstaan, kan tussen de negentig en honderdtwintig miljoen Verhuur-systeem? De heer Albarda herinnerde er aan dat in de Verenigde Staten plannen worden uitgewerkt door financiële instellingen om supersone verkeers vliegtuigen te kopen en dan te ver huren aan luchtvaartmaatschappyen. De bedoeling is dat bv. de KLM zulk een toestel zou kunnen huren voor haar traject Amsterdam-New York. In New York zou een Ameri kaanse maatschappy hetzelfde vlieg tuig huren voor het traject naar bv. San Francisco, waar weer een andere maatschappy het vliegtuig zou hu ren voor de vlucht naar bv. Japan. Daar zou dan de KLM liet toestel weer huren voor de vlucht over het gebied van de Noordpool naar Am sterdam. Het is noodzakeiyk dat een super soon verkeersvliegtuig, met inachtne ming van inspectietyd en onder houd, zoveel mogeiyk uren vliegt. Reserveringskosten Samenwerking Vele maatschappyen zyn de KLM al voorgegaan by het reserveren van ..plaatsen". Het merendeel daarvan heeft plaatsen besproken veelal te gen bedragen van een kleine vier honderdduizend gulden per plaats) op beide typen, sommige voor een der twee. De president-directeur der KLM, mr. H. Albarda. heeft op de vergade ring van aandeelhouders gistermid dag in antwoord op een vraag mede gedeeld, dat het vraagstuk van de sypersone burgerluchtvaart iedereen, van welke luchtvaartmaatschappy ook, uitermate bezig houdt. Het gaat daarby om enorme be dragen. Voor de supersone techniek is een heel byzondere financiering nodig. Die kan worden verkregen als de „Air Union" slaagt. Daartoe zou een onderling sterke groep Europese luchtvaartmaatschappyen in staat kunnen zyn. of andere manier zal moeten nwerken met andere maat schappyen. Het is uitgesloten dat de KLM alleen in staat zou zyn zes supersone vliegtuigen te bekostigen. Ir. F. Besanson, directeur der KLM, merkte op dat in de twee su persone projecten van dit ogenblik nog steeds aan sterke veranderingen onderhevig zyn. Hy gelooft dat de Concorde niet voor 1971 zal kunnen worden gebruikt.. Het Amerikaanse ontwerp zal er zyns inziens niet voor 1975 zyn. We hebben dus nog wel even de tyd om alles te regelen", zo zei hy. Kernaandrijving van schepen nog niet actueel Britse deskundigen, die de toepas- singsmogeiykheden van kernenergie voor de voortstuwing van schepen hebben bestudeerd, zyn tot de con clusie gekomen dat er op het ogen blik geen enkele reactor in ontwik keling is, die op dit gebied econo mische beloften inhoudt. Volgens de deskundigen, behorend tot een door de Britse regering be noemde studiegroep, bestaat echter de mogeiykheid dat de kernenergie op de lange duur op de koopvaar- dyschepen zal worden toegepast. Voor het ontwikkelen van een ex perimentele reactor in Groot-Brit- tannië voerden de deskundigen o.m. het argument aan dat de Britse scheepvaart daar veel kennis mee kan vergaren. Belgisch Koninklijk Paar weer thuis Koning Boudewyn en Koningin Fabiola van België zyn gisteren van een officieel bezoek van drie dagen aan Zweden in Brussel teruggekeerd. Zij maakten de reis naar Zweden met een toestel van de Belgische luchtmacht, dat donderdagmiddag om vyr uur op de militaire lucht basis Meisbroek by Brussel landde. shirts van Perfect afgewerkte shirts, die zichzelf in de was strijken. Let op de versterk te boord en manchetten. In het modernste boord- model. 'n Merkshirt van klasse I Exclusief voor p &c. 90 IssSlÉiiiüi - Gevangenisstraffen geëist (Van onze Haarlemse correspondent) Jonge Westduitsers werkzaam bij de Hoogovens, wonend in Beverwijk en hun vertier zoekend in café's in Wijk aan Zee, heb ben gisteren voor de Haarlemse rechtbank terecht gestaan, wegens de ernstige onheilen die zij als gevolg van deze levenswijze hadden aangericht met hun onder invloed bestuurde auto's. Zij maken deel uit van een groepje, dat de hele streek onveilig maakt, zei de offi cier van Justitie. Een 26 jarige bankwerker had tg 26 januari 20 glazen bier dronken in Wyk aan Zee. Tegen middernacht reed hy terug i Beverwyk met in zyn auto een derlands meisje, dat had gevraagd te mogen meeryden. Onderweg reed de an met een snelheid van 130 km ;r uur tegen een lichtmast. Het meisje overleed. De verdachte verkeerde sterk onder invloed van drank, stelde de politie vast. Hij was in Duitsland al tweemaal voor een dergeiyk verkeersmisdryf veroor deeld. De officier eiste een jaar ge vangenisstraf en vyf jaar ontzegging van de rybevoegdheid. Bewusteloos Een paar weken later was laat op de avond opnieuw een ernstig onge luk gebeurd met een auto met beschonken Duitsers, die uit wyk aan Zee terugkeerden naar Bever wyk. Daarvoor had zich een 21-ja- rige bankwerker te verantwoorden. Hy had de wagen bestuurd na 8 gla zen cognac en twee glazen bier te hebben gedronken. „De Hoop" had goede reis Het nieuwe hospitaalkerkschip „De Hoop" is teruggekeerd van de eerste reis en meerde aan de Konin gin VVilhelminahaven in Vlaardingen na eerst IJmuiden t« zyn binnenge lopen om drie patiënten af te geven. Gedurende deze reis van het nieuwe schip werd voornameiyk gewerkt tussen de trellers op circa 58° en 60° NB en 120 myi westeUjk van de kust van Noorwegen. Het schip heeft in alle opzichten aan de verwachtin. gen voldaan. Degenen die naar de kerkdienst uitzendingen geluisterd hebben, zullen heoben bemerkt, dat dankzy de vele ontvangstrapporten de kwa liteit van de uitzendingen steeds beter is geworden. De „kerk op de Noordzee" is thans over een veel grotere afstand te beluisteren. Tydens de afgelopen reis werden door ds. A. C. Scherpenisse 6 kerk diensten en 8 dagsluitingen gehou den, waarvan er resp. 6 en 3 via de scheepsradio werden uitgezonden. Het aantal luisterrapporten bedroeg 176. In het nieuwe goed Ingerichte hospitaal Werden 8 patiënten opge nomen. In totaal werden 24 patiën ten door scheepsarts A. v. Willigen behandeld, waarvan 20 Nederlanders. 2 Oostduitsers, 1 Fransman en 1 Portugees. Het totaal aantal ver- pleegdagen bedroeg 39. Er werden 32 recepten afgegeven. 18 Maal werd een radio-medisch advies gegeven. De radio-technische dienst met als radio-telegrafist H. Distel was ook actief. De radiomonteur Ouwendyk is dertien maal op een vissersschip overgestapt om een reparatie te ver richten, er kon 21 maal met een ra dio-technisch advies worden vol staan. Het aantal heruitgezonden weerberichten bedroeg 41, terwyl 158 weerrapporten, samengesteld door de officieren van de dekdienst aan het KNMI ln De Bilt werden gezonden. Door de technische dienst, onder leiding van hoofdwerktuigbouwkun- dige J. J. van der Wilk werden drie reparaties (laswerk) aan boord van de vissersschepen uitgevoerd. In Beverwyk was hy gestopt. Een 41-jarige Beverwyker, die de dron ken mans toestand overzag, herinner de zich het kort geleden doodgereden meisje en wilde verydelen dat de Duitsers hun weg zouden vervolgen. Daartoe boog hy zich door het ge opende portier van de wagen naar binnen en pakte het stuur vast. Op dat moment gaf de verdachte vol gas en reed weg. Even later lag de Be verwyker bewusteloos op straat met een verminkte neus en andere ver wondingen. De verdachte gaf toe dat hy te veel had gedronken om nog te kun nen chaufferen. De officier achtte voorwaardeUjke opzet tot zware mis handeling bewezen en eiste 10 maan den gevangenisstraf, twee Jaar ont zegging en verbeurdverklaring van de auto. Uitspraak op 28 mei. op rijksweg 12 PROEF MET MELDPALEN (Van onze Utrechtse correspondent „U praat met paal vyr'. Gistermorgen was dit voor de eer ste maal officieel te horen aan Ryks weg 12 onder Utrecht. Nu maakte de man achter de paal zich nog bekend, want het was de hoofdcommissaris van politie in Utrecht, de heer H. W. Offers. Maar het is in de toekomst niet nodig, al mag het natuuriyk wel. Over een afstand van 12 kilometer zyn aan weerszyden van Ryksweg 12 (Den Haag-Utrecht/Arnhem) tien draadloze meldzuilen geplaatst, die een rechtstreekse verbinding moge- ïyk maken met de politie in Utrecht of de Rykspolitie in Linschoten. Wie men aan de andere kant van de lyn krygt. hangt af van de paaL De nummers 1 tot en met 5 geven ver binding met Utrecht, 6 tot en met 10 met Linschoten. Het betreft voorlo pig nog een proef, zo zei by de in gebruikneming de directeur-generaal, hoofd van de directie politie van het ministerie van Justitie, jhr. mr. F. A. Groenlnx van Zoelen. Maar hy voeg- 'r direct aan toe dat een goed werkend systeem langs de be langrijkste verkeerswegen voor het melden van verkeersongelukken, het regelen van het verkeer en het ach terhalen van gepleegde misdrijven, zowel voor de politie als voor de ver keersdeelnemers van groot belang is. Dit systeem is dus niet bedoeld om pech aan de auto te melden. Ook op enige afstand van het ver keersplein Oudenrijn zyn zuilen ge plaatst. De palen worden tevoren aangekondigd met een verkeersbord, waarop een telefoontje is te zien. Het gebruik van het meldsysteem wordt ter plaatse aangeduid. Ook 's avonds kan men direct verbinding met de politie krygen, want de kastjes aan de palen zyn van binnen verlicht. Nederlanders van Kon. Marine als proef op V.S.-jager Voor gemengde A-ivapen-schepen Achttien man van de Nederlandse marine zullen een jaar lang deel uit maken van de internationale bemanning van de Amerikaanse jager Blddle. Ja, het ls toch wel leuk. En dat vind ik niet alleen, maar alle zes, die reeds voor de uitzending zyn aangewezen", verklaarde de commandant van het Nederlandse detachement, de 29-jarige luitenant ter zee tweede klasse oudste categorie M. Scheurkogel. Hy, de sergeantmajoor van de gevechts informatiedienst P. J. Harkes (37) en de korporaal geschutskonstabel J. Kraaykamp (33), allen uit Den Helder, zeiden desgevraagd het interessant te vinden mee te werken aan de proef om te onderzoeken wat de praktische mogeiykheden zyn van een multilaterale nucleare strydmacht van boven waterschepen met gemengde bemanningen. Nog drie marinemensen, de kor poraal wapenelektronicamonteur W. J. H. Vranke (22) uit Beek (L), ma troos der eerste klasse P. C. Hof- mans (21) uit Venlo en magazyn- bediende de eerste klasse F. Bal (20) uit Rotterdam, zyn reeds aangewe zen. Binnenkort zullen de overige twaalf marinemensen voor de „Bidd- le" bekend worden gemaakt. Dan zal het detachement bestaan uit een of ficier gespecialiseerd in de onder zeebootbes try ding, een majoor, vier korporaals en twaalf manschappen. Van hen gaan er acht de komende maanden naar de Verenigde Staten voor een opleiding. De specialisatie cursussen worden voor de Nederland se marinemensen op verschillende plaatsen gehouden en verschillen in duur van zes tot twintig weken. In december van dit jaar zal het gehele detachement aan boord van de „Biddle" komen waar zy dan collega's uit andere Navo-marines zullen ontmoeten: Amerika, Enge land, West-Duitsland, Italië Grie kenland, en Turkye. De „Biddle" die 133 meter lang ls VAST TAPIJT uit één stuk geweven. 380 cm breed. MATADOR Bouclé Desso 96.50 CURLY Super Desso 145. Gaarne maken wy U een offerte met de stalen van de nieuwste kleuren. BULTHUIS Botermarkt 23 en een waterverplaatsing heeft van 4500 ton. is uitgerukst met o.a. 42 „Tartar" raketten en een anti-on derzeebootbewapening van twee ra ketwerpers voor de „Asroc". twee triple - opstellingen van torpedolan- ceerbuizen en een dieptebomrail. De volledige bemanning telt 18 of ficieren en 315 onderofficieren en manschappen. „Tydens de proef zal de beman ning niet worden afgelost. Het Ne derlandse detachement zal in 1965 repatrieëren en voor Kerstmis thuis zyn", aldus de commandant van het detachement. .r 5 per- Mir-conamonino- Gesynchroniseerde Bogsbak. Stuurse me wegllgglng.' MAAK ©NTDDCKJNGSRiT BIJ: ifrostere. Tochtruitl ronnekJep e Gmynchronwr_ ■ngsbak. StuurschaJteBng. Subllo- Automobielbedryf GEBR. HUISMAN Levendaal 80. TeL 22962—34000. LEIDEN.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 7