OOFDSCHOTEL? VLEES 29, JONGENS SHORT WERKSTUKKEN VAN K. en O. IN DE BOERHAAVEZAAL KREYMBORG KREYMBORG GEEN TONEELMANIFESTATIE TIJDENS HOLLAND FESTIVAL Hartewens-Festival in Haarlem in december kunst kAleiÖOSCQQP ELISABETH BAS If-gericht 1 maart 1860 Vrijdag 15 mei 1964 Derde blad no. 31261 „Creatief bezig-zijn Bezienswaardige expositie Gisteravond heeft de waarnemend wethouder van Onderwijs, de lieer Harmsen, in de Boerhaavezalen een 'tentoonstelling geopend van werkstukken dèr cursisten, die deelnemen aan de „Creatieve cursussen K. en O.". De wethouder deed dat met een korte toe spraak, waarin hij de nadruk legde op het nut van „actief-bezig- lijn". Aan deze toespraak wa Wessen Het is een gezellige tentoonstelling, .en bric brac van allerlei aardige dingen, die met meer of minder kun de maar altijd met veel liefde door de cursisten onder leiding van de do tenten zijn vervaardigd. Het is niet illles „hoge kunst", hetgeen niet wil l korte inleiding door drs. J. N. zeggen dat er geen mooie werkstuk ken te bewonderen zijn, al moeten we er meteen op laten volgen, dat de zwaarste, dat is de moeilijkste kunst vorm, het olieverfschilderij ,ook het minst geslaagde onderdeel is. Na tuurlijk ligt dat ook min of meer voor de hand en het doet aan de waarde van het creatief-zelfwerk- zaam willen zijn in genen dele af. Bo vendien is het verblijdend, dat er nog zovelen zijn, die van hun hobby, meer willen maken dan huis-eri-tuin knutselwerk. kinderportretten, op de fi_ wijlen Dirk van Egmond, de karak teristieke studentenkoetsier, mooie opnamen van vogels geestige prent van varkens op de veemarkt. Op een mooie foto ook var het Academiegebouw in de schijn' werpers om 20 maar een greep te doen. Er hangen tekeningen te kust te keur, in allerlei stijl en velerlei uitvoering, van schetsmatige figuur tekeningen tot minutieus uitgevoerde bladen. Er vallen mooie voorbeelden bloemschikkunst te bewonderen voor de vakman-binder heus de neus niet behoeft op te halen wat betreft de harmonie van kleur en composi tie. Schilderwerk hangt er in vele men. Stillevens waaronder enkele zeer goede stukken portretten, tot zelfs non-figuratief toe. Voorts blijken er onder de cursis ten knappe aquarellisten te schuilen, die met waterverf resultaten weten te bereiken, die er zijn mogen. „Nuttige en fraaie handwerken", zoals de klassieke naam voor deze huiselijke kunst nu eenmaal nog steeds officieel is, zijn in ruime mate vertegenwoordigd: kinderkleertjes, applicaties, wandlappen in allerlei technieken. We zagen een prachtige Tijdens de opening van de ex positie van werken der K. en O.- cursussen. V.l.n.r. de heren Herman Stenz, drs. J. N. van Wessem, directeur van de La kenhal en wethouder P. 1 S. Harmsen. doek hangen met een „Levensboom" .e een juweeltje was van compositie 1 spitse techniek. Veel boetseerwerk, ook geglazuurd, stond op de tafels. Beeldjes, „figuur- loze" plastieken, tegels, alles getui gend van fantasie en handvaardig heid. Natuurlijk zal deze opsomming niet volledig zijn. Door het vele, dat is tentoongesteld, ziet men licht iets over het hoofd. W« raden een leder aan deze tentoonstelling te gaan zien. Vanavond en morgen is er nog gelegenheid voor. Sterke Denim In vier kleuren leeftijd 6 Jaar nu 3?5 kleine stijging per maat Alleen geldig 16 mei Stille Rijn, t.o. Hartebrugskerk Rotterdamse muziek in Wenen Op uitnodiging van het Weense stadsbestuur is gistermiddag met 'n gecharterde DC-7 van de KLM een 81 leden tellende delegatie van de gemeente Rotterdam van Schiphol Wenen vertrokken. Het gezel schap staat onder leiding van de bur gemeester van Rotterdam, mr. G. E. van Walsum. Verder maken gene- raal-majoor der Mariniers J. G. M. Nass, de directeur van de VVV, de heer A. J, M. Schutter, een verte genwoordiger van de ANVV, dr. F. A. Hoyte Goudsmit en enkele wet houders deel uit van de groep. Het grootste gedeelte van de Rot terdamse delegatie bestaat echter uit een 70-tal musici van de Mari nierskapel, die in Rotterdam is ge legerd en gedirigeerd wordt door de kapitein der Mariniers, H. C. van Lijnschoten. Zij zullen o.a. op het plein voor het Weense stadhuis con certeren. x De reis naar Wenen, die plaats vindt in samenwerking met de ANVV, heeft ten doel meer bekend heid te geven aan de stad Rotterdam Onder de titel „Rotterdam in vogel vlucht" is in het stadhuis van We nen een expositie ingericht, waarop de Maasstad door middel van ma quettes, platen en foto's aan de be zoekers wordt getoond. Prijs voor Hannes Postma In de derde driejaarlijkse interna tionale tekenwedstrijd onder auspiciën van het Zwitserse ministerie van Bin_ Inenlainidse Zaklen heeft (die Neder landse deelnemer Hannes Postma de eerste prijs van tweeduizend franken gekregen. Er waren ongeveer 4000 in zendingen van 934 Zwitserse en bui tenlandse deelnemers. Ned. Comedie over Clausvertaling Acteurs zonder affiniteit met het te spelen stuk (Van onze correspondent) Er is geen sprake van dat de acteurs van de Ned. Comedie heb ben geweigerd de vertaling van Hugo Claus van het 19e eeuwse stuk ..Scherz. Satire. Ironie und tiefere Bedeutung" van Christian Dietrich Grabbe te spelen. Wel hebben zij duidelijk laten weten geen enkele affiniteit met het stuk te hebben en zich niet voor hun rollen te kunnen inzetten als dat van een toneelspeler mag worden verwacht. Regiseur Ton Lutz heeft daarop gelijk kort gemeld zijn opdracht teruggegeven. Daarmee vervalt deze Nederlandse toneelmanifestatie in het Holland Festival en het hierdoor ontstane hiaat van 13 voorstellingen zal ondanks het aanbod van de Ned. Comedie om een repertoirestuk in het kader van het Festival uit te brengen, niet worden opgevuld. Dit is gistermiddag meegedeeld op i een persbijeenkomst in de Stads schouwburg te Asmterdam, als gevolg van de berichten dat de bezwaren van de acteurs tegen de vertaling van Claus hadden geleid tot afge lasten van de verdere repetities. Guus Oster, directeur van de Ned. Comedie, zei dat men Ton Lutz die reeds lang met het idee rondliep het stuk van Grabbe te spelen, een kans wilde geven. Toen men de vertaling bezwaar tegen het actualiseren Onaangename verrassing Voor het bestuur van het Holland Festival was het uitvallen van „Schertz,, Satire, Ironie und tiefere Bedeutuing" een onaangename ver rassing. Bestuurslid mr. J. den Daas zei dat de toneelcommissie van het Holland Festival destijds op zeer gun stige wijze had geadviseerd over de bewerking van Claus, en daarbij had opgemerkt dat dit stuk door Lutz ongetwijfeld op zeer goede wijze zou worden geregisseerd. „Er is nu wei- meer aan te doen. Er zijn nog pogingen gedaan om een andere ma nifestatie aan te trekken maar die hadden geen resultaat. Ik heb het gevoel dat we ook niets meer zul len vinden dat van enige betekenis Holland Festival zal kunnen van Hugo Claus zag, die niet alleen een vertaling was maar een actuali sering van het uit 1820 daterend stuk, was de directie niet erg en thousiast, maar liet zich overtuigen door Lutz. Guus Oster ontkende dat zijn bezwaren met name waren ge richt tegen de spottende teksten waarin een aantal personen en bla- LAATSTE BOEK VAN AGATHA CHRISTIE De beroemde schrijfster Agatha Christie heeft het laatste boek van de .Hercule Poirot"-serie voltooid. Het zal pas na haar dood worden uitgegeven. De uitgeverij heeft de lezers echter gerustgesteld met de mededeling, dat zij voor die tijd nog heel wat boeken met de kleine de tective ate held hoopt te schrijven. Tivaalfhonderd deelnemers (Van onze correspondent) De voorbereidingen voor het ..Hartewens-Festival" dat op 28. 29 en 30 december 1964 in Haarlem zal worden gehouden, zijn thans zo ver voortgeschreden dat de Nederlandse jeugd van 15 tot 20 jaar zich kan opgeven voor deelneming en vooral: dat zij bij postbus 800 in Haarlem haar (harte) wensen kenbaar maken over de samenstelling van het programma. Want dat laatste is de lei dende gedachte van dit muziekfestival voor klassieke, populaire en jazzmuziek dat voortbouwt op het Hartewens-concert. Van juni 1963 door het Noordhollands Philharmonisch Orkest onder leiding van Henri Arends. lichte muziek in de overtuiging dat men dusdoende een grote publiek zal winnen voor „goede muziek". Henri Arends is de initiatiefnemer en ar tistiek leider van het Hartewens- De jeugd bepaalt zelf wat en bij de teenager-muziek vooral wie, zij willen horen waarbij een combinatie wordt gemaakt van klassieke en Schouwburgbouw in Ned. Antillen Van 26 mei tot en met 7 juni a.s. zal de heer Wim Vesseur, lid van de Rijkscommissie van advies voor de bouw van schouwburgen een bezoek brengen aan Curasao en Aruba. Hij. zal de regering van de Antillen rap port uitbrengen omtrent de bouw van een schouwburg op Curasao en het culturele centrum op Aruba. Zijn komst naar de Antillen ge schiedt op verzoek van de Antilli aanse minister E. O. Petronia aan de Nederlandse regering, gedaan tij dens de laatste vergadering van de adviesraad voor culturele samen werking tussen de landet\ technische architect en toneelont- de Ned. Antillen uit te Reisbeurzen voor beeldende kunstenaars het ministerie van O K en W ontvan gen. Het zijn J. L. van Aanholt (Maastricht), mevr. T. van Doornik (Amsterdam), J. N. van Empel (Utrecht), D. van Guük (Amster dam), J. L. de Haas (Den Haag), H. van Kruiningen (Amsterdam), F. Lensvelt (Brussel), A. Maas (Maas tricht), R. Peeters (Eindhoven), R. Pleysier (Den Haag), het echtpaar Rieserde Leeuwe (Den Haag), mej. M. de Ruiter (Den Haag), C. Staut- hamer (Amsterdam), P, A. van Stui- venberg (Schiedam), mej. T. Suringh (Rotterdam), J. van den Thillart Cs-Hertogenbosch) en G. Verdijk (Den Haag). „Voor een tientje" bij Vinkenoog c.s. (Van onze A'damse correspondent). Amsterdam is een nieuwe at tractie rijker. Tien kunstenaars onder aanvoering van Simon Vin- keoog hébben besloten hun wo ningen open te stellen voor ieder een die daar een kijkje wil ne men. Die huizen geven meer te zien dan de bewoners want men zal er kunnen kijken naar schil derijen en andere uitingen van beeldende kunst die voor dit doel zijn afgestaan of men kan er luis teren naar goede grammofoon- muziek. „The art of living" zoals het idee wordt genoemd, heeft de bedoeling de kunst dichter bij het publiek te brengen. Om te voorkomen dat zich rijen mensen voor de deur van zo'n woning gaan opstellen, zal alleen toegang worden verleend aan hou ders van kaarten die a raison van f 10 verkrijgbaar zijn aan het Ste delijk Museum en de WV—kantoren. De kleine exposities die in de hui zen worden ingericht zullen van tijd tot tijd worden vernieuwd. Houders van kaarten kunnen ter plaatse kunstwerken aan kopen waarbij een reductie van 25% wordt verleend. Wie b.v. bR Simon Vinkenoog, Louis van Gasteren- of de andere acht kunstenaars op visite komt, heeft de kans dat een gesprek ont staat dat hem spoedig doet terugke ren. De initiatiefnemers hopen op deze wijze belangstelling te wekken voor de kunst, met name voor de avant-gardistische kunst. Als het experiment slaagt zal „The ontplooien. Hiertoe is o.m. overleg met de Bijenkorf om in het najaar een aantal etalages ter be schikking te krijgen waarin de aan dacht van het publiek voor bepaalde kunstuitingen zal worden getrokken. festival. De Haarlemse wethouder voor On-, derwijs, de he?r D. J. A. Geluk, is voorzitter van' het bestuur. De ge meente Haarlem levert een belang rijke bijdrage aan de organisatie. Om de kosten te kunnen dekken worden i de gemeente Haarlem. Tot het Festival zullen ongeveer 1200 deelnemers worden toegelaten. De organisatoren verwachten merkelijk meer aanmeldingen gezien het succes van het Hartewens-i cert van vorig jaar. Op basis vai wensen der deelnemers zal worden bepaald welke ensembles, solisten, sterren en idolen zullen worden uit genodigd. De deelnemers worden ge huisvest bij Haarlemse particulieren. Hjdens de Festival-dagen zullen muziekuitvoeringen van velerlei soort worden gegeven in alle zalen over Haarlem beschikt De deelnemers zullen een optimale vrijheid genieten met name inzake het al dan niet bezoeken uitvoeringen. De kosten voor het Festival bedra gen f. 35,— waarin .zijn begrepen de uitgaven logies, maaltijden, toegang, tot de manifestaties en treinreis. Marinus Flipse naar Australië De pianist Marinus Flipse vertrekt op 17 mei voor een tournee naar Australië, georganiseerd door de Aus- Broadcasting Commission. Hij optreden in samenwerking met de violist Henryk Szeryng. Op Éj i figjafir werken FORUM OVER TOEKOMST VAN HET NED. TONEEL Woensdag 30 mei zal ln de R'damse Schouwburg een forumbUeeniomst over „De toekomst van het Neder landse toneel" worden gehouden. Onder leiding van jhr. mr. P. J. W. de Brauw. voorzitter van het Ned. Toneelverbond, zullen aan dit forum deelnemen: de actrice Annet Nleu- wenhuyzen van het Nieuw Rotter dams Toneel en Bas ten Batenburg van de Haagse Oomedie, Richard Flink van het Nieuw Rotterdams To neel. Jurg Molenaar van toneelgroep Theater, Guus Oster van de Ned. Co medie en Robert de Vries van het Nieuw Rotterdams Toneel. Het is de bedoeling door middel van deze bijeenkomst te komen tot de op richting van een afdeling Rotterdam van het Ned. Toneelverbond onder d. naam Theaterclub Rotterdam. Festival in Berlijn 13 september4 oktober geëngageerd door de Berliner Fest- wochen, die van 13 september tot met 4 oktober worden gehouden. Strawinsky dirigeert de Berliner Philharmoniker in de eerste uitvoe ring in Europa van zijn „Abraham en Isaac", op een Hebreeuwse tekst en van Boris Blacher gaat „Ein Kommentar zu Eugen Onegin" in première. Verder zullen werken onder meer Varèse, Silwestrow Partos voor het eerst worden uitge voerd. Yehudi Menuhin is solist in het vioolconcert van Alban Berg en het kwartet van Dave Brubeck zal met het Radio-Symphonie-Orchester Berlijn twee stukken voor jazzcombo en orkest uitvoeren: „Brandenburg Gate" en „Elemental". Andere jazz musici die aan dit festival deelnemen zijn Miles Davis, Roland Kirk Jimmy Rushing. Wat de theater-voorstellingen be treft heeft men zich verzekerd van de medewerking van onder meei Deens Kon. Ballet, de ,31ack Nati vity Play Company", die „De Ne gers" van Jean Genet zal spelen „Oba Koso", een groep zangers dansers uit Nigeria, die voor eerst naar Europa komt. Bovendien zijn twee tentoonstel lingen in het programma opgenomen Eén over de invloed van de „primi tieve" kunst op de moderne Westerse beeldende kunst en een welke geheel is gewijd aan plastieken uit Afrika. „Niet lekker" Ton Lutz zei o.m.: „Na vier dagen repeteren had ik het gevoel dat we niet lekker zaten met het stuk. Het tikte niet aan. De acteurs voelden geen samenhang met de tekst. Dat gebeurt natuurlijk wel meer maar meestal slaag is er wel in om als regisseur de mensen te overtuigen. In dit geval kon ik het niet. Het was voor mij dan ook geen verras sing toen ik hoorde dat de acteurs een bespreking met de directie had den aangevraagd." Bij die bespreking was ook Ton Lutz aanwezig. Hij zei de neiging te hebben gevoeld bij de gelegenheid de opdracht terug te geven doch Guus Oster stelde voor nog een week door te gaan met de repetities en daarna opnieuw bijelkaar te komen „Ik heb de zaak dit weekeinde eens diep overdacht", aldus Lutz. „Ik kwam tot de conclusie dat ter een dusdanig onbehagen heerste onder de medewerkers dat zij tenslotte waarschijnlijk niet meer dan 60% van hun kunnen over het voetlicht zouden kunnen brengen. Ik heb toen gemeend alsnog de opdracht te moe ten teruggeven". Names de 14 acteurs die een rol in het stuk van Grabbe hadden ge kregen, zei Henk Richters: „Het stuk sloeg op geen enkele wijze bij ons en wij voelden er niets voor op half-saboterende manier ons vak uit te oefenen. Natuurlijk komt het meer voor dat een bizar of ab surd stuk enkele spelers niet pakt Maar het komt nooit voor dat alle spelers niemand uitgezonderd geen affiniteit met het stuk heb ben. Geen van ons had overigens Hond zijn is ook niet alles Staat u er wel 'ns bfl stil, dat hond kan praten? Dat hij vader heeft, dat hij slaapt droomt en vecht en vrijt 'n Hond kent ook zijn uit bundige hondenvreugde en verdrietjes. Hij heeft kwaaltjes net al wij en hij is dol op 'n uitje. Hij houdt van lichaamsbeweging en dat is méér dan het ge wone ommetje tot de brievenbus. En natuurlijk eet hfl. Geen tafel- afval maar goede voeding die zoutloos en llchtverteer- baar is. Waar alles inzit wat hij nodig heeft: vlees, tarwe, lever, mineralen, vitaminen en eiwitten. De naam van dat verant woord hondeneten? FLORA MOPJES. FLORA HONDENBROODFABRIEK POSTBUS 28 - DORDRECHT Verdediging Paus Pius XII „Ik zal niet wijken. Ik ben niet bang geweest in 1918 te MünChen toen de rode gardisten mij aanvielen en de nunciatuur omsingelden. Zij, die nooit een revolutie gezien hebben, kunnen niet weten wat dat is." D?t heeft wijlen Paus Pius XII gezegd, toen hij in januari 1944 tijdens de bezetting van Rome door de Duitsers, de hui dige Italiaanse minister van De fensie, Giulio Andreotti, ontving. Andreotti heeft dit onthuld in een artikel, gepubliceerd in het tijdschrift „Concretezza". De minister, die hierin reageert op de beschuldigingen aan het adres van Pius XII, geuit in het toneel stuk „De plaatsbekleder", laat aan de hand van proefbladen van de ency cliek van Pius XI. die gericht was tegen het nazisme, zien welk aandeel Pius XII, toen nog staatssecretaris, heeft gehad by de opstelling van de tekst van deze encycliek. Andreotti publiceerde zelfs met de hand ge schreven aantekeningen 'van Pius xn. De minister zegt dan dat de be trekkingen tussen de r.-k. kerk en het nazi-bewind altijd gespannen zijn geweest. Hitier en ztfn aanhang zagen in de bisschoppen en de r.-k. organisaties vijanden die verpletterd moesten worden. „Toen de oorlog uitbrak", aldu» Andreotti, wijdde Plus XI zich ge heel aan de liefdadige hulp. SCHENKING VOOR RIJKSPRENTENKABINET Het Rijks te Am sterdam heeft van de erfgenamen van wijlen Chr. Moes portretteke ningen van wijlen prof. Jan Veth gekregen, ter aanvulling op schenking, die in 1962 van de e Jan Veth is ontvangen. De portret ten zijn van Breitner, Leyds, Schaap man en Van Deventer, alle voorstu dies voor de latere lithografie in „De Kroniek" van de hoogleraren Kooy- ker, Stoeder en J. E. van Iter son mevrouw D'aulnis de Bourrouil-Hid- dingh. Voorts behoort tot de schen king een boomstudie. De Staats secretaris van O., K. en W. heeft de schenkers zijn bijzondere dank be tuigd. Interesse theol. studie groter Tijdens de theologische hoge schooldag van de geref. kerken die gisteren te Kampen In de Burg wal kerk werd gehouden, heeft de rector, prof. dr. C. van der Woude, zijn dankbaarheid erover uitgespro ken, dat de Interesse om in Kam pen voor predikant te gaan studeren groter is geworden. Dit is toe te schrijven aan de ver leden jaar tot stand gekomen wet tot herziening van de regeling van de universitaire examens, waarin een bepaling is opgenomen die de toe gang tot de theologische studie ook openstelt voor hen, die in het bezit zijn van een diploma hbs, hts of kweekschool. Als gevolg hiervan konden 29 cursisten als student worden inge schreven. Tijdens de jaarlijkse voor lichtingsdagen vroegen verleden jaar zeven geïnteresseerden om inilchtin. gen betreffende de theologische stu die. Dit jaar waren het er meer dan zestig. Prof. Van der Woude mi reerde dit te meer met vreugde dat in het nabije verleden het tai aankomende studenten van tot jaar minder werd. De vraag zich zelfs voor of, wanneer dit pro- zich zal voortzetten de bestaans mogelijkheden van de hogeschool op den duur niet in gevaar zouden ko men. Dat zou niet alleen jammer zijr. voor de hogeschool zelf. n niet minder voor de kerken die reeds zuchten onder een groeiend aantal predikantenvacatures, aldus prof. Van der Woude. "PARAAT" Onze melangeur gaf u het beste!

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 5