Wie... Eigen omroep voor patiënten Leids Academisch Ziekenhuis KREYMBORG-TIP 15.' ,üe vrije lijn" met thuis zorgt voor contact en reportages WEEKENDERS 90 vraagt om „Philadelphia" inwoning bij schoolbouw KUNSTENAARS IN LEIDEN IN LOOP DER EEUWEN MEISJE (5) VERDRONKEN blijf jong. blijf fit.. fiets! SCHETSPLAN VOOR MODERN ROUWCENTRUM IN LEIDEN maakt een hoge spaarrente? ledereen met een TermijnspaarBrief van De Opgericht 1 maart I860 Vrijdag 15 mei 1964 Tweede blad no. 31261 Gezonden voor zieken (Va een onzer „U luistert naar uw programma op „De Vrije Lijn". Een programma, dat tot stand kwam in samenwerking met de geestelijke ver- zorgingsdienst van het Academisch Ziekenhuis 't Is dinsdagavond en wij zitten in de radio- en uitzendkamer van het Acad. Ziekenhuis op het moment, dat Ria Steemers uitstekende redacteuren) microfoonstem het programma aankondigt, dat deze avond, bijna twee uur lang, door circa 600 patiënten is te volgen op „De Vrije i^ijn Ria, een enthousiast medewerkster aan deze omroep en als analiste werkzaam in de afdeling medische chemie van het A. Z„ doet dit nu bijna een jaar. Luisteraars variëren in leeftijd van acht tot tachtig Zij en al haar medewerkers het zijn er vier zijn verrukt over de (■hcties, die zjj van de luisteraars ontvangen. Het programma: reportages nn belangrijke gebeurtenissen, welke zich in Leiden en omgeving afspelen, psprekken met thuis, een verzoekplatenprogramma en een stichtelijk woord kt besluit, is dan ook geheel afgestemd om de patiënten in contact met de amenleving te brengen en te houden. Zij zijn dan ook vastbesloten om er mede door te gaan. april „Vrije 't Begon op zolder Van de iring geleerd: de „Leid.se omroep'' heeft zijn btrum juist achter de rug, heeft me» het programma in de loop van feze vijf jaar steeds meer aange- v erlang e n der luis te- leeftijd vctrieëren van wht tot tachtig. Het begon alles teer simpel en wel op een zolder 1 het perceel Herengracht 5. Op initiatief van de heer T. Nijs, on- ierwijzer aan de Dr. Van Voort- hijsenschoól, kwamen daar 1959 toMo-amateurs bijeen om een pro- mammaatje voor de patiënten van 'iet Acad. Ziekenhuis samen te Hellen. Onder hen bevond zich de heer D. L. J. Koster, hoofdtechnicus van het A.Z., die ook thans nog de stu wende kracht van de Radio Zieken omroep „De Vrije Lijn" is en in het begin als omroeper fungeerde. Kort de opname ging het programma, voorzien van een inleidend woord van de geneesheer-directeur van het Acad. Ziekenhuis, dokter W. S. Jongsma, „de lucht in". Reeds de oerste uitzending na vijf jaar is vast programma-onder- gouden verlovingsringen Constant - Love - Anjer JUWELIER V. d. WATER Haarlemmerstraat 207, heeft ze. Zeer grote keuze Op het graveren kunt u wachten de dag, afwisselend gesproken door voorgangers uit diverse kerkge nootschappen. Het eerste platenpro- grammia werd gepresenteerd onder de toepasselijke titel „Van groot- moe's rommelzolder". Dertig 1959 waren reporters van d< lijn" aanwezig bij de aubade schoolkinderen op het Stadhuis plein om daar een klankbeeld te maken, dat in de rubriek „Gehoord en gezien" de patiënten werd aan geboden. Eigen studio Het enthousiasme onder patiën ten, die de ontvangset kunnen be luisteren via een geluidskussentje, en leiding van het A.Z. was over de eerste uitzendingen zo groot, dat de sanienstellers van de program ma's reeds kort daarop in het A.Z. de beschikking kregen over een eigen studio. Inmiddels waren ook de heren E. C. Offenberg, L. Bontje en Tn. Wand tot de omroepstaf toegetre den. Gezamenlijk werden ideeën uitgewisseld, programma's bespro ken en plannen voor grote reporta ges gemaakt. Zij werden ook ge realiseerd. Zo werden de patiënten in de afgelopen vijf jaar o.a. deel- De technische sta[ in de stu dio van het A.Z. V.l.n.r. de heer D. L. J. Koster, mej. Ria Stee mers en de heren E. C. Offen berg en L. Bontje. genoot van de 3 oktoberfeesten, een Koninginnedagvienng, de ballon opstijging (in I960) vanaf een ter rein achter Endegeest, een taptoe op het LFC-terrein en nog vorige maand van het Bloemencorso, dat door de Bollenstreek trok. Voor de samenstelling van de programma's, die doorgaans 1V2 uur duren, zijn technici en omroeppersoneel in de regel twee avonden per week drie uur ingespannen bezig. Men be schouwt het als een nuttige vrije tijdsbesteding, met als enig doel de zieke medemens te diienen. De waardering van de zijde der direc tie en personeel is hierover zo groot dat onlangs bij de viering van het eerste lusbrum een bandrecorder werd aangeboden. Van tijd tot tijd wordt heet van de naald, ook een „extra bulletin" uitgezonden. Veelal is dit een re portage van een feest of plechtig heid, welke enkele uren voor de uitzending plaats vond. Ook met de rl ibriek jn contact met thuis" heeft men veel succes. Voor de samenstelling van dit. programma onderdeel moeten vaak verre af standen worden afgelegd. Maar dat heeft men er graag voor over. Voor een patiënt is het immers een bij zondere belevenis wanneer stem men van thuis tot op zijn (haar) ziekbed doorklinken. Populaire muziek veel gevraagd Uit de belangstelling welke voor het platenverzoekprogramma be staat heeft men kunnen afleiden, dat voor populaire plaatjes grote interesse bestaat. Vijftig procent van de patiënten vraagt naar popu laire muziek, veertig naar klassiek en slechts 10 procent naar jazz. Zwarte schijven, welke vrijwel onafgebroken op de draaitafel kor men zijn: „Ik heb eerbied voor jouw grijze haren", „Spiegelbeeld" van Willeke Alberti en „Soerabaja" van Anneke Grönloh. Maar ook „The three Jacksons" zijn zeer in trek. Chopin en Mozart hebben de over hand bij de klassieken, doch ook Aafjes Heynes en Jo Vincent. Voor kerkorgelmuziek '4a.lt men veelal terug op Feike Asrna, terwijl bij vele patiënten de voorkeur ook uit gaat naar gemengde koren. Om aan al dieze vragen tegemoet te komen heeft men de beschikking over par ticuliere discotheken, waarin ruim 800 platen. In aansluiting op ons artikel „Kan dit ook in Leiden niet?" waarin wij aandacht vroegen voor de landelijke Zieken Omroep Ne derland (Z.O.N.), meenden wij er goed aan te doen om dit Leidse initiatief, zjj het dan nog op be perkte schaal, ook eens naar voren te brengen. Nu al vijf jaren werken hier met groot enthousiasme ge zonden voor zieken. Patiënten, die deze uitzendingen op hoge prijs stellen. Lof voor zulk een initiatief! Meisje breekt been op het sportveld Een 13-jarige scholiere uit de Zaanstraat heeft gisteravond om streeks acht uur tijdens het sporten in de Leidse Hout haar rechteron- derbeen gebroken. Het meisje is door de EHD naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. CAMERA-SHOW Onder auspiciën van de fa. N. van der Horst werd gisteren in restaurant Van der Heijden een „Canon"-show gehouden. In de middaguren was er gelegenheid om het volledige Cancn- assortiment, bestaande uit klein- beeldcamera's, smalfilmcamera's en Canon-filmprojector te bezichti- 's Avonds was er een projectie kleurendia's, verzorgd door de heer W. Fokkema te Den Haag. Hij liet onder meer zien hoe met betrek kelijk eenvoudige middelen voortref felijke dia's gemaakt kunnen worden. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Cornells, GEBOREN n van M. vaj Dijk M. Hazenoot; Carolina Anna Ilona dr van G. G. J. Riethoven en A. J. M. Beljaars. ONDERTROUWD J. Kap aan en G. C. M. van Schagen; D. J. van der Werf P. C. Rosier en M. K. J. Baartwijk C. M. de Kr oor Goudswaardt; Sommei ing; G. P. M. Burgmeljer; K. J. Zwart; N. C. M. Kleij en J. T. M. an den Heuvel woerd den Bezemei per; C. H. P. Verl Boer; J. A. de Ra L. A. Eradus en R. Glnkel en D. R. Hulshoff Pol J. P. Hoogervo S. G. Bruggeling Dobschlitz; van Westrle- Jong; i M. C. J. Maaskant; P. en A. Verberg; G. M. N. M. Burgmeijer; H, P. D. M. Tetteroo; H A. C. M C. Pot; A. C. i. van Delft; C. Jelte- hout; T. Ke Most; G. N. H. Groenhui]z< Guy. Warmerdam; J. OVERLEDEN uitgebreid assortiment In self-ironing kwaliteit STILLE RIJN, T.O. DE HARTEBRUSSKERK De afdeling Leiden en Omstreken van „Philadelphia", Prot. Chr. vereni ging van ouders en vrienden van het afwijkende kind, hield haar jaarver gadering in restaurant Van der Heijden. Na een openingswoord van de voorzitter, de heer A. Huigens, werden de jaarverslagen van secretaris en penningmeester goedgekeurd. Als bestuursleden werden herkozen die heren Boekholt en Smits en als nieuwe bestuursleden gekozen mevr. Zaalberg en de heren dr. Van Duyn Leiden. Gestreefd wordt de school formeel over te nemen voor de aan vang van het nieuwe schooljaar in september as. Weinig steun In het bestuur van de Stichting Na_ zorgwerkplaatsen was Philadelphia vertegenwoordigd door de heer Chr. Hanegraaff, die helaas moest aftre den. In zijn plaats heeft het bestuur van Philadelphia aangewezen dokter J. W. Postma. De vereniging Phila delphia acht het van groot belang, wivuuuavil dat de stem van de ouders in het be- I Onderwijs te Leiden reeds drie jaar stuur van deze werkinrichting wordt bK!ig ls met oprichting van een gehoord. Prot. Christelijke School voor indi vidueel onderwijs. Philadelphia ls van oordeel dat vele leerlingen van de Ds. De Wol ff school voor deze vorm van technisch onderwijs in aanmerking De gemeente Leiden is van plan komen. Op de bestaande gemeente- aan de Willem de Zwügerlaan een school is door plaatsgebrek echter centrale school, met aparte afdelin- weinig opnamemogelijkheid. Van ge- gen, te bouwen voor het onderwijs meentewege wordt echter bij de ver- imbeciele kinderen van rooms- wezenlij king van de plannen Nieuwbouw katholieken huize, en kinderen die thans de openbare b.l.o.-school be zoeken. Daar de huidige huisvesting van de thans bestaande scholen voor deze kinderen te wensen overlaat, worden deze plannen toegejuicht. Het bestuur van Philadelphia heeft er bi' het gemeentebestuur op aangedron gen. bij deze plannen ook rekening t' houden met het Prot. Chr. Onderwijs aan imbeciele kinderen, naar alle waarschijnlijkheid in sep tember zal worden begonnen. Verzocht ls hiervoor bij de bouw enkele klassen te Het bestuur acht dit een unieke gele genheid om met de drie richtingen tot samenwerking te komen menlijk gébruik te maken centrale voorzieningen, die meentewege zullen worden getroffen voor de geestelijk zwaar gehandicapte kinderen. Overeenstemming is bereikt overdracht van de Ds. de Wolffschool van de Vereniging voor Christelijk Onderwijs aan de op 11 maart 1963 opgerichte vereniging voor Prot. Chr. Ver. voor Buitengewoon Lager On derwijs te Leiden. Philadelphia heeft het recht in het bestuur van deze nieuwe vereniging een derde aantal zetels te bezetten. Op deze wijze kunnen de ouders mede invloed uitoefenen op het onderwijs aan hun kinderen. Naast de ouders hebben hierin zitting vertegenwoordigers de hervormde, gereformeerde er Chr. Nationale Schoolvereniging in (Advertentie) Iferf ¥an Vettewinkel OLYMPISCH SPEL Dies-lezing voor sociologen In een vlotte en met velerlei grap jes doorspekte causerie heeft de di recteur van het museum de Laken hal, drs. J. N. van Wessem, giste ren in zyn eigen museum ter ge legenheid van de 36ste dies van de westers sociologische subfaculteit van Leidse studenten, gesproken over „De kunstenaar in de Leidse samenleving ln de loop der eeuwen", nadat hij door de praeses dezer subfaculteit de heer G. 't Hart was welkom ge heten. De heer Van Wessem hield zich eerst bezig met de vraag „Waar staat kunstenaar?", daarbij behande lend de tegenstelling burger- artiest tot de conclusie komend, dat de artiest doet, wat de burger niet durft. Thans ls de kunstenaar zich zijn waarde bewust; dit is een sociologisch probleem, aldus spreker. De kunstenaar is met uitzonderin gen, afhankelijk van z'n omgeving. Leiden is 'n provinciestad en daarom draagt de kunst van deze stad me- rendeels een provinciaal karakter, i Toch heeft Leiden ook grote mees ters voortgebracht, tot tweemaal toe zelfs genieën. Aan de hand van een groot aantal lichtbeelden ging de heer Van Wessem hierop nader in, waarbij hij vele figuren de revue liet passeren. Wij noemen van hen Cornelis Engelbregtz, Lucas van Ley- den, een aan de stad ontgroeid genie (invloeden van Durer en Michel An- gelo), Rembrandt, eveneens al spoe- die de stad ontgroeid. Jan Lie- elders ver- Schooten (typisch provin ciaals), de fijnschilder Gerard Dou (dikwijls vervelend en burgerlijk), Gabriël Metsu, v. d. Pluym (on-in- teressaht), de Vanitas schilder Steen- wijk, de portretschilder v. d. Tempel, Jan van Goyen, die boven het bur gerlijke uitgroeide en zijn schoon zoon Jan Steen, de oer-burgerlijke Frans van Mieris (met zijn „De drie generaties"), de weinig frisse Biedermeyertijd, met evenwel een opmerkelijke figuur als Bakker Korff en de uiterst fijnzinnige Floris Ver ster („De kluizenaar van Groenoord). In de 19e eeuw was het in onze stad hoofdzakelijk een naschilderen van de Haagse School, het echte „durven" kwam pas later met o.a. een Ka- merlingh Onnes. Ook besprak de heer Van Wessem nog enkele „beeldhouw werken", o.a. uit de „brave" periode van Jan Wolkers. De kunstenaars van nu leven naast en in de gemeenschap en het merk waardige is, dat een „bijbaan" dik wijls stimuleert. Deze is als een ener giebron te beschouwen, welke het werk eerlijker maakt. In dit verband wees speker op de schilderijen van Will Tweehuysen en de tekeningen van Rein Doel en Kees Buurman. Spr. concludeerde, dat hoe ook het Het Leidse fluidium doorgaat en dat de ontwikkeling van de kunte- naar en van de stad dikwijls parallel lopen. Hierop volgde nog een be langwekkende discussie. Prot. Chr. Vereniging- tot dusverre weinig steun ondervonden. Dit wordt betreurd omdat men van de zijde van het Rijk wel bereid is steun te ge ven aan de plannen van de Vereni ging van Chr. Individueel Technisch Onderwijs om op deze wijze de moge lijkheden voor dit onderwijs uit te breiden. Hierna hield mevrouw Karstens, tandarts, een causerie over de moge lijkheden van deelname aan de tand- verzorging op school. Aan de hand van dia's werden de ouders gewezen op het grote belang van goede tand- verzorging van hun kinderen. Deze bijeenkomst werd besloten met vertoning van de film over het lan delijke werk van de vereniging in de tehuizen van Philadelphia in Benne- kom en Nunspeet. De vijfjarige Yvonne Burger- jon uit Leiden is gistermiddag omstreeks half zes tijdens het spelen in een sloot langs da Haag weg, gevallen en verdron ken. Pogingen om door kunst matige ademhaling de levens geesten van het meisje weer op te wekken hadden geen resul taat. De 18-jarige Leonardus van der Werf, die evenals een zuster van de Cortonastichting, het broertje van het verdronken meisje hoorde huilen, snelde onmiddellijk naar de water kant en haalde het kind eruit. Hij waarschuwde vervolgens een dokter, terwijl de zuster de E.H.D. alarmeer de. Na toepassing van kunstmatige ademhaling is het meisje naar het Academisch Ziekenhuis gebracht, waar de dood werd geconstateerd. Ook u kunt een fiets cadeau krijgenl Lees de advertenties in de 'damesbladen. De Coöperatieve Vereniging voor Uitvaartverzorging U.A. „Leiden en Omstreken heeft gisteravond in „Eigenzsorg" haar veertiende alge mene jaarvergadering gehouden. In zijn jaarrede wees de voorzitter, de heer C. M. Middelkoop, allereerst op het feit, dat de vereniging zich ook in 1963 dienstbaar heeft gemaakt aan de gemeenschap, hetgeen mede bleek uit de toeneming van het aantal le den en de vele lofuitingen, die na de uitvaartverzorgingen werden ontvan gen. Zonder andere bonafide begra fenisondernemingen te kort te willen doen, legde hij er de nadruk op, dat de vereniging een coöperatief karak ter draagt en geen commerciële doel einden nastreeft. Gezien de steeds toenemende hoogbouw en de vaak te kleine woningen vestigde hij er nog eens de aandacht op, dat zich ook in Leiden steeds meer behoefte doet ge voelen aan een rouw-centrum waar de overledenen op verantwoorde wij ze kunnen worden opgebaard en waar vooor de nabestaanden een ont vangstgelegenheid zal zijn. In het jaarverslag van de secre taris, de heer C. Ph. F. Zeiler, kwam nog eens tot uitdrukking, dat de coöperatie uitvaart/gedachte ook in Leiden steeds meer veld wint mede gezien de toeneming van het aantal leden. Wat de verenigingsactiviteiten betreft vermeldde het verslag onder meer dat ln 1963 een schetsplan voor een modern rouwcentrum werd ont worpen en met het gemeentebestuur contact was opgenomen om hiervoor de nodige grond in erfpacht te ver krijgen. Tevens werd aan het ge meentebestuur verzocht de stichting van een gemeentelijke begraafplaats te willen bevorderen. Het jaarverslag van de penning meester, de heer W. G. J. v. d. Lin den, gaf blijk van een verantwoord financieel beleid. De vereniging staat er financieel goed voor en kweekte reeds een reservefonds voor het rouwcentrum. De bestuursverkiezing leverde geen moeilijkheden op, daar de periodiek aftredende heren W. G. J. van der Linden, M. Sommeling en P. van Loe bij acclamatie in hun functies werden herkozen. Als antwoord op een desbetreffende vraag deelde de voorzitter tijdens de rondvraag nog mede, dat inzake de verhoging van de begrafenisrechten op „Rhijnhof" van f95 tot f125 de minister van Economische Zaken om nadere inlichtingen werd gevraagd. (Advertentie) Twentsche Bank Vermeerdert Uw spaargeld met een kwart, koopt Tennijnspaar- Brieven Tan De Twentache Bank. Een TermijospaarBrief groot 100 gulden is op t oktober 1969 inwisselbaar tegen 125 gulden. Verkrijg, baat tot 50.000golden pet persoon, bij alle kantoren van De Twentsche Bank en de met haar geaffilieerde banken Van Mierlo en Zoon en de Alphensche Bank.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 3