LEIDSCH DAGBLAD "Nieuwe taak voor Stikker in Grieks-Turks geschil Veel verwarring rond het vervoer naar Spanje NA VO-communiqué belangrijk om wat er niet in staat. hamolweer Politie-actie tegen zes verkeers-lioofdzondeii Busje opgetakeld Peter Leenen 3,10 alles Vlieland FRIO Automatisch wassen - ZWART - (Bite/ Opgericht 1 maart I860 VRIJDAG 18 MEI 1964 No. 31261 Directeur; E. A E. van Dishoeck [dredacteur: J. Brouwer ^HooW DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN t.10.05 per kwartaal, f.3.35 per maand, f.0.78 per wees Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 [Devijftien ministers van de NAVO hebben gisteren aan het slot ra hun Haagse bijeenkomst de secretaris-generaal van het bond- ftnootschap, mr. D. U. Stikker, opgedragen de verhouding tus- len Griekenland en Turkije als een „waakhond" in het oog te louden. Hij zal binnenkort naar Anthene en Ankara gaan om een legin te maken met zijn nieuwe taak en zal daarna de permanente ad van de NAVO verslag uitbrengen. De opdracht van mr. Stikker is een moeizaam bereikt com- iromis tussen de Griekse en Turkse opvattingen over de bemoeie- issen van de NAVO in de kwestie-Cyprus. De Griekse minister ran Buitenlandse Zaken Kostopoulos heeft zich daar langdurig «gen verzet en stemde eerst in de gespannen slotvergadering in net de vage opdracht aan mr. Stikker op voorwaarde, dat deze lich niet zou inlaten met de moeilijkheden op Cyprus zelf en dat opdracht niet vermeld zou worden in het slotcommuniqué. Geringe steun voor Amerikanen in Zuid-Vietnam Ie Turkse minister Erkin heeft lang. durig aangedrongen op een scheids- echterlpke of tenminste 'n bemidde lde rol voor de sec.-gen. Maar hjj e zich tenslotte bij het compro- neer toen de raad besloot in het lotcommuniqué zijn bezorgdheid uit VOL AUTOMATISCHE WASMACHINES 1EMCO N.V. Advertentie vandaag» WEERBERICHT ZONNIG Het KNMI verwacht van heden- morgenavondheldere nacht met «er en daar nachtvorst. Morgen jjerdag zonnig weer en warmer dan Indaag. Zwakke tot matige wind "diende naar zuidelijke richtingen. (Opgemaakt om 11.15 uur). Zon op: 4.45 uur; onder: 20.29 uur a"an op: 8.55 uur; onder: 0:5ri uur Hoogwater te Katwyk te 6.22 uur 18.53 uur; laagwater te 2.02 uur 1 nummer bestaat uit 24 pagina's. te drukken over de situatie die het gevolg is van de „voortgaande orde verstoringen" op Cyprus. Het gevolg is, dat de enige bemiddeling voor de moeilijkheden op Cyprus zelf blijft berusten bij de Verenigde Naties en dat de NAVO zich slechts bezig houdt met de gespannen verhouding tussen de twee partner-landen Grie kenland en Turkije. Hoe moeilijk men ook töt dit com promis is gekomen, het is geen ge ïmproviseerd novum. Op basis van het rapport van de „drie wijzen" de Noor Halvard Lange, de Italiaan Gaetano Martino en de Canadees Lester B. Pearson dat in 1956 door de NAVO-ministers werd aanvaard, kan de secretaris-generaal een rol spelen bij het vreedzaam beslechten van geschillen tussen bondgenoten. De bespreking van de Grieks-Turkse moeilijkheden, die volgens velen toch wel een matigende invloed op de verhouding tussen beide landen heeft gehad, nam bijna de gehele ochtend van de laatste vergaderdag in be slag. De resterende tijd werd besteed aan de opstelling van het betrekke lijk vage slot-communiqué dat zijn duidelijkheid vooral ontleent aan dat wat er niet in staat. Weggelaten Zo is er aan de woensdag gehou den discussies over de toekomst van de NAVO geen regel gewijd. Dat de permanente raad deze discussies zal voortzetten staat er evenmin in te lezen. Men mag deze opvallende weg lating wel als een Frans succes be schouwen, want Couve de Murville bleek tijdens de vergadering het minst geporteerd voor deze De NAVO-conferentie in Den Haag behoort weer tot het ver leden. De secretaris-generaal mr. D. U. Stikker tijdens de sluitingstoespraak. ken. Woensdagavond verwachtten verscheidene delegaties nog, dat er aan di-t onderwerp wel een paragraaf in het communiqué gewijd zou wor den. De Franse delegatie heeft dus blijk baar gisterochtend het been stijf ge houden. Ook de Amerikaanse wens inzake niet-militaire steun van de NAVO- partners in de Vietnamese oorlog wordt nergens in het slotcommuni qué weerspiegeld. Officiële Ameri kaanse zegslieden verklaarden giste ren wel dat „verscheidene landen" aan de Amerikaanse oproep gehoor zouden geven, maar de instemming was blijkbaar toch niet zo van harte dat de namen van deze landen be kend gemaakt konden worden of dat er iets in het slotcommuniqué is op genomen. Duits succes De alinea over de oplossing van het Duitse vraagstuk op basis van het zelfbeschikkingsrecht is een bijna letterlijke aanhaling van de verklaring, die de Grote Vier van de NAVO aan de vooravond van de ministerraad uitgaven. Dit citaat, evenals een zinsnede waarin de Bondsrepubliek wordt genoemd als de enige pleitbezorger voor het Duit se volk wordt algemeen beschouwd als een belangrijk succes voor de Duitse delegatie. Een alinea over de voortdurende Russische druk en de vastbesloten heid va streven alsmede ning en breiding de NAVO-landen in hun ar werkelijke ontspanning :n zinsnede over ontwape- ?n paragraaf over de uit- n verdieping van de poli tieke raadpleging binnen de NAVO weerspiegelen de algemene strekking van de debatten en werden met be trekkelijk weinig moeite opgesteld. Een lofrede aan het adres van de scheidende secretaris-generaal mr. Stikker, zal de vergadering stellig de minste moeite hebben opgeleverd, want iedereen is er van overtuigd dat dé NAVO in mr. Stikker een staatsman van de eerste rang en een energiek strijder voor de versterking van de NAVO verliest. Mr. Stikker deelde op zijn perscon ferentie na afloop van de minister raad mee dat hij op korte termijn ontmoeting met zijn opvolger, de de wacht te komen. STAKINGEN IN SPANJE Een deel van het personeel van drie metaalfabrieken in Bilboa heeft gisteren twee uur gestaakt uit soli dariteit met de stakers in Asturië. In pamfletten worden de arbeiders in Bilboa tot staking opgeroepen uit solidariteit en om „vakbondsvrijheid en een loonsverhoging van minstens 160 peseta's per dag" te verkrijgen. In Xeres, Andalusië, is de staking van de journalisten overgeslagen op de landarbeiders. In totaal zouden daar 15.000 personen staken. Ver scheidene leiders zouden zijn gearresteerd genis Carabanchel overgebracht. de Spaanse dat de bomaanslagen van de laatste tijd in de Spaanse hoofdstad het erlc zijn van de overheid. In een brief aan de buitenlandse persvertegen woordigers in Madrid zegt het be stuur, dat het wel merkwaardig is dat „de terreurdaden telkens worden gepleegd als er arbeiders in staking zijn. Zij betekenen een waardevolle steun voor de dictatuur". Het partij bestuur zegt langs vreedzame weg een rechtsstaat te willen nastreven samen met alle anderen die tegen het regime van Franco zijn. Minister mr. Y. Scholten van Justitie heeft gistermiddag per mobilofoon alle mannen van de Surveillancegroep Autosnelwegen (SAS) de verkeerspolitiedie in de snelle witte auto's de snelwe gen in Nederland controleert vanuit restaurant International Hoornwijck Corner in Rijswijk opgeroepen om hen te verzoeken te beginnen met de actie (Zwarte Zes". In de komende zes maanden zal het Verbond voor Veilig Verkeer in nauwe samenwerking met de sectie bijzondere verkeerstaken van het Korps Rijkspolitie speciale aandacht gaan besteden aan een zestal fouten, die volgens de rapporten van deze SAS-groep oorzaak zijn van 90 pro cent van de ongevallen op de auto snelwegen. Deze zijn: de lin- i inhaal- uit te voeren zonder voldoende aandacht te schenken aan het achteropkomend verkeer. Spaanse druk op Nederland? Geen spoor van slachtoffers Het Volkswagenbusje dat zateidag met drie inzittenden van de veer boot „Stad Zierikzee" bij Middelhar- nis in het Haringvliet stortte, is gis termiddag opgehaald. In de auto be vonden zich geen lichamen van de slachtoffers. De bergingspoging begon al kort na het fatale ongeluk. De bodem van het Haringvliet werd mirutieus met echoloden afgetast en begin deze week werd uit de peilingen af geleid, waar het busje lag. Het is hem" Pinksterdagen zomers weer Het KNMI in De Bilt heeft goe de hoop op zomerse pinkster dagen. Op korte termijn verwacht het bij overwegend zonnig weer stijging van temperatuur. Maar ook op langere termijn zijn de vooruitzichten gunstig. De wind zal uit zuidelijke richting gaan waaien, waardoor een verdere temperatuurstijging is te ver wachten. Als er dus niet onver wacht een of andere depressie komt opdagen, die plotseling roet in het eten komt gooien, ziet het er naar uit, dat we althans ivat het weer betreft een goede Pinksteren tegemoet gaan. Sergeant eerste klas Wim Dijkstra (29), duiker van de Vaar- en Duik school in Gorinchem, meldde gister middag kwart over twaalf, dat h;t busje inderdaad op de aangegeven plaats lag, 43 meter onder de water spiegel. Hij zei: „Het is hem" Hij slaagde erin een kabel om het busje te leggen. Drie kwartier nadat de duiker te water was gegaan, verscheen hij weer aan de oppervlakte. Om twee uur begon de lier van het bergingsschip te draaien en amper tien minuten Fluittelefoon (Van onze Utrechtse correspondent). Als primeur vooor Nederland wor den woensdag 20 mei in Utrecht achthonderd fluittelefoons in wer king gesteld. Dit zijn telefoons zon der bel die fluiten als er een gesprek (Van onze Haagse correspondent) Legt Spanje het Nederlands goederen- en toeristenvervoer aan de grens moeilijkheden in de weg of niet? En zo ja betreft het dan een tijdelijke maatregel of één op lange termijn? Het zijn vragen waarop vanochtend in Den Haag geen enkel ministerie en geen enkele vervoersorganisatie een duidelijk ant woord wist te geven. de Spaanse regering heeft meege deeld, dat er geen vergunningen meer worden afgegeven. Maar aan de andere kant is ook niet beves tigd, dat de moeilijkheden rondom de vergunningen zijn opgelost" Vergunning Het ministerie heeft inmiddels de Rijks ver keersmspectie en de ver voersorganisaties als de Kon. Ned. Vereniging van Transportonderne mers en de Federatie van Ned. Orga. nisaties voor het Personenvervoer meegedeeld, dat het niet aanbeve lenswaardig is naar Spanje te rijden als\men niet in het bezit is van de vereiste vergunning. De KNVTO wist vanochtend nog niet anders of alle faciliteiten voor Nederlandse vervoersondernemingen zijn door de Spaanse regering opge schort. „Maar wy hebben nog geen concrete klachten van leden. Wij hopen dat het zal meevallen. Het ziet er naar uit, dat met name het z.g. „pendelen" van touringcars, waarvoor een officiële vergunning vereist is, zal worden getroffen". Maar zelfs dat is niet zeker, voegde deze woordvoerder eraan toe. De KNVTO had nl. bericht gekregen, dat het Spaanse ministerie voor het toerisme zich beijvert ook dit toe ristisch verkeer geen moeilijkheden in de weg te leggen. De bussen zou den volgens dit bericht worden toe gelaten als de chauffeur in staat zoi zijn een duplicaat-vergunningsaan vrage te tonen. Zolang dit alles echter niet offi cieel is, slaat men bij de vervoersor ganisaties de ontwikkeling met enige bezorgdheid gade. Weliswaar heeft het goederenvervoer naar Spanje kwantitatief nog niet veel te beteke nen, maar men is juist druk bezig dit De Ned. Internationale Wegver- voersorganisatie„Van officiële zijde hebben wij vernomen, dat in verband met de houding van Ne derland t.a.v. de toetreding van Spanje tot de EEG, het Spaanse ministerie van Verkeer geen facili teiten meer zal verlenen aan Ne derlandse wegvervoerders". De Spaanse minister van Voor lichting Fraga Iribama zei van ochtend tijdens een persconferentie „Er schuilt geen waarheid in de berichten over weigering van ver gunningen aan Nederlandse ver voersbedrijven om Spanje binnen te rijden. Er is geen sprake van Ne- rei- ving. De voorlichtingsdienst van het ministerie van Buitenlandse Za ken wist niet veel anders te doen dan te verwijzen naar „de krante artikelen". Een woordvoerder van het ministerie van Verkeer en Wa terstaat verklaarde: „Het enige wat wij weten is, dat de vergunningen, maand geleden naar Ma- daarna bungelde het busje triest bo ven de waterspiegel. Van de slachtoffers was geen spoor te bekenen. Van het busje ontbrak de achterbumper en de voordeur was weggespoeld. Het is door de Justitie in beslag genomen en naar Dordrecht ver voerd voor onderzoek. Gistermiddag is men er met behulp van duikers van de vaar- en duikerschool in Gorinchem in geslaagd het busje, dat zaterdag van een veerboot in het Haring vliet reed, boven water te bren gen. Het busje in de takels van het bergingsvaartuig. aldus de zegsman Boemerang Niettemin is echter in Den Haag de overheersende indruk, dat door beperkende maatregelen de Spaanse regering vooral in eigen vlees zou snijden, met name gezien de beteke nis van het toerisme als inkomsten bron. Het gaf de Spaanse ambassade in Den Haag aanleiding te verkla ren, dat het allemaal vermoedelijk een misverstand is, omdat zo'n ge dragslijn als een boemerang zou werken. Het Nat. Spaans Verkeers bureau, eveneens in Den Haag, zei: „Vanochtend is ons nog per tele gram uit Madrid bevestigd, dat het toeristenverkeer van Nederland naar Spanje geen enkele moeilijkheden in de weg zal worden gelegd". Dit lijkt te worden bevestigd door een bericht uit Heerlen, dat de bus sen van een groot reisbureau in die stad vanaf 25 mei weer in Spanje zullen worden toegelaten. De be drijfsleider van het bureau had de vereiste toestemming al ontvangen. Versterking voor Ambassade Madrid Minister Luns van Buitenlandse Zaken heeft in zjjn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer nog maals gezegd, dat htf de Nederlandse ambassadeur in Spanje, jhr. mr. W. E van Panhuys, berekend acht voor zijn taak. Hij voegde hieraan toe, dat met het oog op de in de eerstkomende tijd wellicht te verwachten zwaardere taak voor de post Madrid, deze post is versterkt met een ambtenaar van de buitenlandse dienst in de rang van gevolmachtigd minister. Advertentie 'n Etentje buitenshuis! Bezoek dan ons NIEUWE RESTAURANT op de eerste etage. Ook voor recepties en partijen. Zondags geopend van 12—24 uur. GANGETJE 14 - TEL. 24905 rijden vanaf de Vluohtbennen. Het keren door Het te dicht op de voorganger rij den. Daarom is de actie ..Zwarte Zes" georganiseerd in het kader waarvan het Verbond een zevental tv-filmpjes heeft laten vervaardigen en een vlug schrift heeft uitgegeven. Drie tussentijdse verkiesingen Tories houden twee zetels Bij een tussentijdse verkiezing in Devizes (Wiltshire» heeft de Britse conservatieve regeringspartij haar ze tel behouden. De conservatieve meer derheid bedraagt 1.670 stemmen Bij de algemene verkiezingen in 1959 was de conservatieve meerderheid 3 838 zetels. Maar in 1959 had de conserva tieve kandidaat slechts de Labour- kandidiaat tot tegenstander. Bij de huidige tussentijdse verkiezing was er nog een derde, liberale, kandidaat. De stand van deze verkiezing is: Con servatieven 19.554 stemmen, Labour 17.884 en Liberalen 4.281 stemmen. Ook bij de tussentijdse verkiezingen in Winchester (Hampshire» hebben de conservatieven hun zetel behou den. Zij kregen 18.032 stemmen tegen Labour 11.968 en de Liberalen 4.567 stemmen. De conservatieve meerder heid op Labour bedraagt dus 6 064 stemmen. In 1959 was deze meerder heid 12.132 stemmen, waarbij echter eveneens de Labour-kandidaat de enige tegenstander van de conserva tieve kandidaat was. De derde uitslag, namelijk die voor de parlementszetel in het district Rutherglen in Schotland, betekent evenwel een klinkende overwinning voor Labour. Labour heeft deze zetel op de conservatieven veroverd met 18.885 stemmen tegen 15.138 voor de Conservatieven, een Labour-meerder heid derhalve van 3.747 stemmen. Bij de algemene verkiezingen van 1959 behaalden de Tories een meerderheid van 1.552 op Labour. Fijn tuinieren met Pinksteren Op uw akkertje - lekker. Goed en genoeg materiaal? Vlieland heeft alles. Voor vader, moeder en spruit. Schoppen, een serie van 17.70 lof 4.65. Harken, 6 tot 14 fands, ook met essesteel van 8.10 tol 2.J5 compleet. Schoffels, 14-16-18 cm ook met essesteel van 7.10 naar beneden tot, com pleet weet heeft Nieuwe Rijn SO Tfn 20824 (017 40) FRIO DIEPVRIES [Braadkuiken Een feestelijk idee voor een feestelijke maaltijd IBBBEEI Vraag demonstratie en prospectus HOOIGRACHT 18 - TEL. 23951 teuws Keizer Napoleon heeft den homeöpatischen doctor Ca- barris geraadpleegd zonder voorkennis zijner lijfartsen, 1 die daarover zeer misnoegd zijn. De heer Cabarris was bij de keizerin steeds zeer ge zien. De opstand te Sfax nabij Tunis uitgebarsten, is ten on- f der gebragt. De woningen der Joden zijn door de Arabieren geplunderd.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1