Journalisten zeggen perfecte organisatie' Staking kost Sabena 350.000 per dag DRAMATISCHE BETOGING VAN INVALIDEN IN ROME Thorez is van plan om roer van Franse CP uit handen te geven Welvaart heeft soms een bittere bijsmaak Terreur van Vietcong wordt steeds erger NAVO-circus is voorbij Het is voorbij. Om half vijf gistermiddag stak mr. Stikker twee jianden omhoog als afscheidsgroet en toen was alles afgelopen. De journalisten liepen de zaal uitfotografen begonnen hun camera's in te pakken en de NAVO-secretaresses zoenden elkaar op beide wangenmet de beste wensen voor het pinksterverlof en een tot weerziens volgende week in Parijs. En hoe vond men het „Navo- circus"? Laten we het drie toeschou wers vragen. William Rademaekers uit Wash ington is de politieke redacteur van Time, één miljoen achthonderddui- jend abonnees over de hele wereld. Zijn woord is wet voor miljoenen trouwe lezers. Des te prettiger klinkt liet voor de organisatoren van deze conferentie dat hij voor alles de ex cellente organisatie roemen wil. Lauwerkrans William Rademaekers de Neder landse naam bracht zijn vader ge woon uit Rotterdam mee kan een een vergelijking trekken met soort elijke massavergaderingen in ande re landen, maar volgens hem ver dient de man ,die verantwoordelijk js voor de gang van zaken tijdens liet Haagse NAVO-gesprek (ambas saderaad L. J. Goedhart van Bui tenlandse Zaken) een grote lauwer krans voor alles wat hij deed. Voor al voor het mooie weer dat hij bij alle faculteiten ook nog wist te leve ren en dat, naar de mening van Rademaekers heeft bijgedragen tot het positieve resultaat van het over- Amerikaan was hij blij met de sympathie, die hij meende te heb ben bespeurd voor het V.S.-stand- punt inzake Cuba en voor de mede werking, die is toegezegd voor de strijd in Vietnam. Het belang van de besprekingen is volgens hem veel groter geweest dan mocht worden verwacht, vooral doordat voor het eerst openhartig over de kwestie van 'de reorganisatie van de NAVO is gesproken. Opgeklaard „Op vorige conferenties lag die pak al jaren op het puntje van de longen, maar nu is zij eindelijk eens jaar buiten gekomen. Dat heeft de politieke atmosfeer aanzienlijk opge klaard". Nog meer? „Wel. U hebt t?n paar dingen die andere confe renties misten. Vierhonderd dames voor de deur voor een vredesdemon stratie èn een bijzonder mooie stad waarin het fijn was te werken. Die grachten in de binnenstad en dan die bloemen overal. Marvellous!" TWEKA HELANCA DAMES BADPAKKEN 18.75 TWEKA HELANCA TEENAGER BADPAKKEN 15.75 LASTEX JONGENS BADSLIPS £.45 LEUKE MEISJES SHORTS 2.35 DAMES SHORTS vanaf 4.35 TRICOT KINDER PYJAMA 3.95 NYLONS met en zonder naad, vanaf 1.55 KINDER SOKJES 98 Haarlemmerstraat 172-174-179 MIDZA Viel het provisorisch ingerichte perspaviljoen met het linnen dak niet tegen? „Integendeel! Ik heb nog nooit zo gemakkelijk gewerkt. Mees tal zijn de persfaciliteiten verspreid over verschillende gebouwen of toch op zijn minst over een aantal ver diepingen. Hier was alles gelijkvloers, je liep van de bar zo naar de tele fooncentrale, heerlijk gewoon. En als iemand je nodig had dan werd je i in correcte uitspraak omgeroe pen en je hoorde het altijd mees terlijk!" Wat de Zweden weten van de NAVO-conferentie, hoorden of lazen an Bengt Goeran Gauffin van Stockholms Tidningen, tegelijk de correspondent van de Zweedse radio televisie. Zijn krant heeft 180.000 abonnees, maar elke avond om zes hing Bengt Gauffin een half aan de telefoon cm rechtstreeks zijn blocknote een overzicht voor de radio-luisteraars te componeren. In hetzelfde gesprek met „thuis" hoorde hij dan welke „shots" er via de Eurovisie waren binnengekomen daarbij verstrekte hij dan met- in ook nog even een commentaar. Bewondering Dat alles in zijn eentje. Want voor Gauffin brengt het verslaan van een NAVO-conferentie nog een heel aparte moeilijkheid mee, omdat hij steeds te bedenken heeft, dat hij de vertegenwoordiger is van een neu traal land. Dus moet hjj objectief, van elke standpunt iets weergeven. Hy kan als enige Zweed ook nooit eens,, sa- spelen" met een collega. Hoewel „De Nederlandse journa listen vooral, zijn heel vriendelijk oor me geweest", zegt hy. Grote be- ondering had hy voor de techni sche voorzieningen van radio, televi- i en P.T.T. „Zo omstreeks zes uur middags liepen er tegelijkertijd wel twintig radio-uitzendingen naar ver schillende landen", vertelt hij, „en alles ging prima. Nooit is er één fout gemaakt. En de telefoonverbinding geloof ik nog perfecter dan nor maal al in uw land". Asahi Sjimboen De krant van de „rijzende zon" is wereldkampioen in zijn oplage. Ochtends drukt de Asahi Sjimboen vijfmiljoen exemplaren en tegen de avond gaan er nog eens driemiljoen kranten de deur uit. Over heel Japan worden zij, net als bij ons, door be zorgers thuisgebracht. De krant wordt gemaakt in vier verspreide drukkerijen, met de grootste in Tokio Er werken in totaal achtduizend tweeduizend op de redactie en van hen is Soe- misato Arima er één. Drie maanden gelden ging hij op ?is. Eerst voor reportages naar Cy prus. „Een tragedie", zegt hij daar- Toen naar Den Haag voor de voortreffelijk georganiseerd, het van de vijf die ik tot nu toe heb meegemaakt". Wat Soemisato Arima vooral heeft getroffen is de grote bereidwilligheid van de dames van de telegraafdienst. Zijn speciale probleem was dat het nacht is in Japan, als hier de mid dagvergadering eindigt. Het tijdstip van half een 's nachts Nederlandse klok was voor hem 't meest geschikt om zijn verslag over te seinen, want dat is half negen 's ochtends in To kio en heerlijk op tijd voor de mid dageditie. En nooit, nooit, nooit in al die dagen hebben de telegrafistes ook maar één keer gemopperd op Arima, hoewel hun diensttijd er strikt geno men om middernacht op zat. LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 15 MEI 1964 Mannen aan de kook (Van onze Venlose correspondent). Twintig mannen van 18 tot en met 58 jaaronder wie een kapelaan, hébben in het Bra- bantse plaatsje Sint Antho- nis een kookcursis gevolgd 1 aan de plaatselijke huishoud- 1 school. Een deel van de cur- 1 sisten was gehuwd, maar wil- 1 J de ook in de keuken volledig nn dp. h.nnnfp fiin We+ mnc 1 Succesvol Heeft Japan belangstelling voor de NAVO? „Ja, wjj zijn vooral geïnteres seerd in de eenheid of de on-enigheid binnen de Westerse alliantie. Be plaats van Japan in de wereld is toch niet meer los te denken van de situa tie in Europa en de V.S. Als het u slechter gaat .gaat het ons ook min der goed en ik vind daarom vooral de kwestie-Cyprus en de houding van Frankrijk zulke nare zaken. Toch heeft deze conferentie veel op gehelderd. Zij is beslist onverwacht succesvol geweest", zegt Siemisato Arima en tot slot van ons gesprek buigt hij, alsof wij een eind maken aan een judogevecht. AAA/:/ R d R. MEEKPOEtj (Van onze correspondent In Brussel) De staking bij de Sabena duurt nog steeds voort. Zij kost de maat schappij ongeveer 5 miljoen Belgi sche franken per dag (350.000 gulden) gisteren heeft de directie eindelijk Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Hoogezwaluwe (toez.) F. J. G. i Bruchem en Boyl J. J. Kalma te Scheveningen (vac. A. Groot) J. C. v. Renkum voor Bielswij k C. A. Helms i Kamerik C. den Boer te Sliedrecht. Be noemd tot leraar aan het M.O.-V.H.O. te Bussum A. Sluiter, Ned. herv. pred. te Honselersdijk. GEREF. KERKEN Beroepen L. Rlngnalda) te Goor J. Melse 1 GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Aangenomen naar Enschede-Z. (vac. J. Kok) I naar Rorn wolde (Dr. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Zlerlkzee J. J. Rebel te Haaxlem-N. en J. H. Velema te Apel- doorn-C. Bedankt voor Zaamslag M. S. VRIJE EVANG. GEMEENTEN Beroepen te Kampen H. R. Tlmmer- Beroepen te Capelle a/d IJssel G. Schlpaanboord te Apeldoorn. Bijbel en geestelijk gehandicapten Het hoofdbestuur van het Neder lands Bijbelgenootschap zal een commissie instellen om to bestude ren hoe de bijbel ook aan geeste lijk gehandicapten kan worden door gegeven. Het zal daarbij in de eer ste plaats gaan om de methodiek. Het wordt een studiecommissie van psychiaters en andere deskundigen. haar stilzwijgen doorbroken en een persconferentie gehouden waarin zij haar oordeel over een en ander uit de doeken heeft gedaan. Het blijkt dat het vliegend perso neel, van de boordcommandant tot en met de dame die in het Vlaams zo aardig luchtwaardin wordt ge noemd per maand niet meer dan tussen de zestig en de tachtig uur in de lucht is. Omdat er voor die genen die vliegen allerlei extra les sen zijn te volgen teneinde op de hoogte te worden gebracht met de categorie 150 uur moet werken op ongeveer 240 werkuren, die een acht urige werkdag in een maand met zich zouden brengen. Bovendien heeft het personeel dat minimum vijf jaar in dienst is, recht op een jaarlijkse vakantie van vijf weken. Wat de salariëring van de stewar dessen betreft: ze verdienen ten min ste 1200 Belgische franken (850 gld) per maand en na enkele jaren is dat bedrag voor haar en voor haar mannelijke collega's opgelopen tot ongeveer f 1700.-. Een jeugdige piloot verdient circa f 2500 per maand en dat bedrag wordt na enige dienst jaren ongeveer f 6000. Het pesioen gaat in op 55-jarige leeftijd. De Sabena-directie is van mening dar de staking geen betrekking heeft cp de beloning van het personeel, maai" op de prestaties die het moet verrichten. op de hoogte zijn. Het was een cursus van twaalf weken en kostte f25 per persoon. i Op de avond van de diplo- ma-uitreiking moesten de J p mannen een diner klaarma- p ken en dit voorzetten aan J p hun echtgenoten of verloof- p den. Ze mochten zelf ook f a meeëten. Alle cursisten kwa- p men in aanmerking voor het p felbegeerde getuigschrift. a Een deel van hen had zich p zo maar voor de grap opgege- p p ven, maar toen de mannen p p bemerkten dat ze er echt wél p wat van konden leren, heb- p p ben ze zich ijverig op de p p kookkunst toegelegd. i Jeroen Bosch en Victor Hugo overtroffen (Van onze Romeinse correspondent) Er werden aan beide kanten fik- Ise slagen uitgedeeld, bij de mismaak- Zoals gisteren reeds in het kort werd gemeld, hebben de Italiaanse in- ten werd gebruik gemaakt van d( validen woensdag in Rome een grote demonstratie gehouden. Het is krukken en de stokken waar de span- een manifestatie geworden, die waarschijnlijk uniek was in Europa. Alles doeken aan waren gespijkerd, bij de wat fantasie van Jeroen Bosch in zijn schilderwerk heeft kunnen uiten of wat Victor Hugo in "Les Misérables" heeft beschreven werd ver overtroffen door wat men te Rome kon zien: zóveel leed van mismaakten en misdeelden was nog nooit eerder bij elkaar geweest! Een aantal leden van de vrou wen-vredesbeweging Women strike for peace" luisterde gis teren aandachtig op de tribun van de Tweede Kamer naar een discussie over het aanvankelijk niet in ons land toelaten van buitenlandse deelneemsters aan het vrouwencongres. Duur ommeletje De cursusleider van een Zwit serse hotelvakschool zou zijn leer lingen in een bar in Zürich even tonen hoe een ommeletje wordt gebakken. Omdat de spiritusbran der niet goed wilde branden goot hij, veronderstellend dat de vlam was gedoofd, nog wat brandstof in het apparaat. Er volgde een zware knal en even later stond de hele bar in brand. Het ommeletje komt nu op ongeveer 80.000 gul den te staan Enkele jaren geleden is in Italië een genootschap opgericht onder de mismaakten en invaliden, die het niet door de oorlog zijn geworden, doch bijvoorbeeld door een ongeval. In totaal zijn dat in Italië bijna 2 miljoen personen!! Deze mensen hebben geen speciale steun van re geringszijde en zijn, wanneer zij voor 100% ongeschikt zijn voor enige ar beid, aangewezen op steun van fa milieleden of wel zij zijn verplicht te bedelen.'. De meesten willen na tuurlijk niet in instituten worden opgenomen en dat is in Italië ook allerminst verplicht. De bond heeft al enige tijd pressie op de regering uitgeoefend om te komen tot een algemene ondersteuning voor alle in- regering niet over de middelen be schikt om al deze mensen een onder steuning te bieden. Italië is op de rand van de infla tie en juist op dit ogenblik is men niet in staat om de uitgaven nog verder op te drijven. De belastingen hebben een hoogtepunt bereikt en doordat de lonen van talrijke per sonen in rijksdienst onlangs sterk z(jn verhoogd zijn de regeringsuitga ven bijzonder groot. Daarbij komt dat van het geld, dat de belasting opbrengt een bijzonder groot gedeel te, meer dan de helft, gebruikt moet worden voor de rente van oude staatsschulden. Italië heeft een bij zonder zware staatsschuld, die elk jaar nog toeneemt. de mensen op het plein te blijven. Urenlang hebben toen die 20.000 mis maakte personen, onder wie werke- l'jk bijzonder meelijwekkende en ook wel afgrijselijke, gebivakkeerd in de meest onbeschrijflijke wanorde. Te gelijkertijd was er een geweldige po litiemacht van een paar duizend man op de been, die een kordon- vormde om het parlementsgebouw en het paleis van de minister-pre sident. Toch succes Er is toen, door de grote hitte, een vijftiental invaliden in de loop van de middag aan een zonnensteek be zwijmd. Zij moesten naar het zie kenhuis worden overgebracht. Ten slotte hebben deze mensen hun ge duld verloren en trachten zij het par lementsgebouw binnen te dringen waardoor een handgemeen ontstond gummiknuppels weerkolven. Ook hierna moest een flink aantal personen naar het zie- kenuis worden overgebracht, zowel van de zijde van de politie als van de betogers. Hedenochtend kon onze corres- dent telefonisch nog de volgende verheugende toevoeging melden: De mars van de invaliden heeft toch nog succes opgeleverd: gister avond is bekendgemaakt dat de re gering alles in het werk zou stellen om aan de gerechtvaardige verlan gens van de invaliden tegemoet te komen. Men hoopt in januari 1965 een kleine uitkering te kunnen doen en deze dan geleidelijk te verhogen. Tekens zal een circulaire worden \erzonden aan alle openbare instel lingen en alle gemeenteraden om zo veel mogelijk invaliden werk te ver schaffen. Dit is in Italië reeds se dert enige tijd gebruikelijk. De voorzitter van de bond heeft be kendgemaakt dat een zeker succes is bereikt en heeft tevens zijn dank getuigd aan de Romeinse politie voor het grote begrip dat men heeft getoond voor de moeilijkheden en voor de wijze waarop de optocht door de stad werd geleid. Dr. Albering: Het ivas toch van VARA (Van onze parlementaire redactie) De documentatie over de Spaanse burgeroorlog waarop KVP-secreta- ris dr. Albering, woensdagavond in zijn televisiegesprek met VARA- reporter Herman Wigbold doelde, blijkt een filmfragment te zijn ge weest uit „De Spaanse aarde", uit gezonden lu de filmrubriek van Jan Blokker. Dat heeft dr. Albering nu aan de VARA geschreven met het verzoek de pertinente ontkenning van de heer Wigbold, dat de VARA ook maar enige documentatie over de burgeroorlog tijdens de kwestie- Irene zou hebben verstrekt, te rec tificeren. Achteraf blijkt de heer Wigbold gedacht te hebben aan een documentatie, die de AVRO kort na de verloving van de Prinses heeft uitgezonden. (Van onze correspondent in Parijs) IVf De Franse communistische party, die met zyn ongeveer 250.000 leden nog iTliÖUcclU altyd de machtigste politieke formatie van Frankrijk is, heeft gisteren in Parijs een vierdaagse congres geopend dat een myipaal in zyn 44-jarige Maar dat neemt niet weg dat de- geschiedenis belooft te worden. Algemeen wordt nu immers wel verwacht hLimere voêtenUNu hééft dat de 64-->ariSe Maurice Thorez. bijgenaamd „de zoon dei volks", na 31 jaar de bond Sn proLtmaSfestatirl" als secretaris-generaal met vaste band de dagelijkse leiding over de partij organiseerd, waaraan werd deelge- hebben gevoerd, in die kwaliteit eindelijk zal aftreden om zich met de nomen door 20.000 invaliden uit ge- nieuwe erefunctie van president te vergenoegen. Even zeker is wel, dat heel Italië, die met treinen, auto-Thorez het roer dan zal overgeven aan de 59-jarige Waldeck-Rochet die zich tot dusver speciaal met de actie onder de Franse boeren bezighield. bussen en in vele gevallen zelfs met ambulances naar Rome werden ver voerd. Eerst hebben zij in de voor middag een meeting gehouden op een groot plein rondom het grafmonu ment van keizer Augustus. Vandaar zijn ze toen in een optocht, die uren lang duurde, naar het plein waar de gebouwen van het parlement staan, gestrompeld. Een delegatie van twintig perso nen werd ontvangen door de fractie leiders van alle pol. partijen. De besprekingen hebben ongeveer drie uur geduurd en toen tenslotte de delegatie weer het parlementsgebouw verliet, kon ze mededelen dat de leiders van de verschillende partijen hun medewerking hadden toegezegd, maar ze voegde er tevens bij, dat zij geen enkel direct of positief resul taat had bereikt en verzocht daarom Vaders laten gezinnen aan lot over Vele arbeiders, uit Zuid-Nederland, die in West-Duitsland of België zün gaan werken hebben him vrouw en kinderen in de steek g •- laten. Alleen al in Heerlen zijn ze ventig van dergeiyke gevallen be kend. Dit zei mevrouw prof. mr. D. Hazewinkel-Suringa, oud-hoog leraar aan de Vrye Universiteit in Amsterdam gisteren in Utrecht op een bijeenkomst van de vereniging onderlinge vrouwenbescherming. Z(j pleitte voor overeenkomsten met andere landen, die het mogelijk maken de daar in concubinaat le vende Nederlandse mannen te straffen. Wij hebben de medewer king van de ons omringende lan den nodig, de grenzen moeten niet de barrières vormen, waarachter de mannen veilig zyn. Mevrouw Hazewinkel zei, dat vele van de verlaten vrouwen in diepe psy chische nood verkeren, terwijl de mannen ongrijpbaar zijn. Zy zul len bij verstek worden veroordeeld wegens het in hulpeloze toestand achterlaten van het gezin, maar zolang ze bulten Nederland biyven kan hun niets gebeuren. Slechts wanneer zy de Nederlandse grens weer overschrijden kan te gen hen proces-verbaal worden opgemaakt. Dit kwam in 1962 nog wel enige keren voor, het jaar daarna gebeurde het al minder en dit jaar is er nog geen enkel ver baal voor een dergelijk delict opge maakt, simpel omdat de Neder landse vaders, die hun gezin in de steek hebben gelaten thans op de hoogte zijn van de maatregelen, die de Justitie tegen hen kan ne men, aldus prof. Hazewinkel. Volgens haar zal dit euvel overigens voortduren tot dat de grote ver schillen in prijzen en lonen in Ne derland en West-Duitsland zyn genivelleerd. ZU noemde deze trieste zaken een typisch wel- vaartsverschijnselkwaad, waartegen in de Nederlandse rechtstuin nog geen kruid is gewassen. Ook de welvaart heeft zUn zeer bittere bijsmaak, aldus mevrouw Hazewin- kel-Suringa. Waldeck-Rochet heeft gisteren de ongeveer 1500 gedelegeerden en de vele deputaties van zusterpartijen uit het buitenland, waarbij China echter schitterde door afwezigheid, toegesproken in een lange rede die, volgens goed communistisch gebruik, zo'n drie tot vier uren duurde. In zijn maidenspeech trok Wal deck-Rochet ferm van leer tegen de sociale en economische politiek van generaal De Gaulle. Minder afwij zend stond de toekomstige voorman van de Franse communisten tegen over de buitenlandse politiek van de generaal waarvoor De Gaulle in ver band met de onafhankelijkheid van Algerije, de erkenning van Peking- China en de verhoopte toenadering tot Moskou verschillende aanmoedi gende schouderklopje mocht incas- Daarentegen moest De Gaulles te genkandidaat, de socialistische bur gemeester van Marseille, Gaston Defferre, het weer zwaar ontgelden omdat hij bleef weigeren om met de communisten, wier stemmen hij niet temin nodig zal hebben, een gemeen- schapelijk programma van actie op te stellen. Mocht Defferre in die weigering blijven volharden, dan zouden de communisten, zo dreigde Waldeck-Rochet, zich genoodzaakt kunnen zien een eigen kandidaat voor het presidentschap aan te wy- zen. Het schijnt dat de vroegere fractieleider in de Kamer, de kleine en gewiekste debater ex-banketbak ker Jacques Duclos, is voorbestemd eventueel als communistisch concur rent aan de presidentsverkiezingen van het volgend jaar deel te nemen. .Over de achtergronden die bij het terugtreden van Thorez een rol heb ben gespeeld, wordt intussen in po litiek Parijs nog druk en veel ge sproken. Alle waarnemers zyn het er trouwens nog niet over eens dat Thorez in de komende jaren enkel met een ere-positie genoegen zou willen nemen. Als toekomstig voor zitter zou, volgens die lezing, Thorez, die in West-Europa vandaag de communistenleider met de meeste dienstjaren is, als een soort boven- partijdige arbiter de koers toch kun nen bly'ven bepalen. Men heeft hem zelfs al wel de toekomstige De Gaul le van de communistische partij ge noemd. Niettemin blyft het on miskenbaar dat Thorez, die in 1950 een hartaanval kreeg waarvan hij de gevolgen nooit helemaal mocht overwinnen, niet alleen lichamelijk, maar ook qua politiek aanzien wel vele veren heeft gelaten. Thorez, die onmidellijk na de laat ste oorlog onder De Gaulle, die hem persoonlijk ook wel schijnt te waar deren, minister is geweest, heeft in de loop der jaren heel wat politie ke reuzenzwaaien moeten maken, waarvan hy de gevolgen eveneens nog steeds moet blijven dragen. De Franse communisten hebben onder zijn leiding bijzonder lang getalmd alvorens naar Chroesjtsjows voor beeld het stalinisme en de persoon lij kheidscultuur eindelijk af te zwe ren. En nu nog zyn ze niet bereid, gelijk de Italiaanse voorman, To- gliatti, de Chroesjtsjow-lijn tot in alle consequenties door te trekken en te aanvaarden. De Stalinistische nostalgie waarvan Thorez nooit geheel is genezen, is al oorzaak geweest van ettelijke spanningen en crises binnen de par tij die ook nog lang niet allemaal overwonnen zijn. Zo verkeren de or ganisaties van communistische stu denten en verschillende intellectue len binnen de party nog immer in openlijke revolte tegen de leiding van Maurice Thorez. De komende dagen van het congres zullen misschien al meer klaarheid kunnen brengen in de vraag, of de nieuwe positie van Thorez in het licht van een promotie, van een De Amerikaanse minister van De fensie, Robert McNamara, heeft pre sident Johnson verzocht de militaire en economische hulp aan Zuid-Viet- nam op te voeren om het hoofd te kunnen bieden aan de steeds sterker wordende terreur van de Vietcong- rebellen. McNamara, die kort na zijn terug keer uit Saigon een onderhoud met Johnson had gehad, zei gisteren te gen verslaggevers, dat de Vieteong- rebellen de afgelopen weken meer en krachtigere aanvallen hadden ge daan en wel voornamelijk op de plat telandsbevolking. De tactiek van de Vietcong was erop gericht „de bevol king te kwellen, angst in te boeze men en haar vertrouwen in de regering te ondermijnen". Volgens MacNamara ontvoerden de com munistische rebellen mensen, legden zij hinderlagen en pleegden zij moor den. Ze schuwden geen enkele vorm vai. terreur. Daarom was het „ab soluut noodzakelijk", dat de Zuid- vietnamese regering haar activiteit opvoerde. De terreurcampaghe van de Vietcong-rebeilen moest worden tegengegaan en de Amerikanen moesten onderzoeken hoe zij hun mi litaire en economische steun aan de Zutdvietnamese regering konden ver groten om de Zuidvietnamse regering te helpen in haar stryd. McNamara sloot de mogelijkheid van een aanval op de bevoorradings bases van de Vietcong in Noord-Viet- nam niet uit. Maar de bestrijding van de terreur eiste „actie in Zuid- Vietnam zelf". McNamara heeft bij z(jn aankomst uit Zuid-Vietnam nog verklaard, dat er plannen in de maak zijn om het personeel van de Zuidviemamese luchtmacht in een paar maanden tijds te verdubbelen. Die ,ucht- macht telde nu rond 400 piloten. Er was nu genoeg Amerikaans oplei- dingspersoneel in Zuid-Vietnam, zo zei McNamara, maar als er nog meer nodig was kon dit gestuurd worden. De kwestie van de hulp aan Zuid- Vietnam zou deze week opnieuw be sproken worden. Zoals gemeld heeft McNamara voor zyn vertrek uit Saigon bekend gemaakt dat de VS 75 vliegtuigen van het type Skyraider zullen sturen, die dan by de strijd zullen worden ingezet. Neem geen risico...verf met De verf met flexabiliteif 'extra speling voor de doe-het-zetver

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 13