Scheepsbouwwerven „DE INDUSTRIE" en „DE VOORUITGANG Wij wensen U een goede vangst Urker vissers tevreden over resultaten afslag L. VAN DUIJN Nieuwbouw en reparatie van vissersschepen Scheepsbouwers sinds 1851 ALPHEN AAN DEN RUN TELEFOON 01720 - 2197 3361 D. EN JOH. BOOT N.V. GARAGE YA\DERPLAS HARINGTEELT 196 prima spek en vlees TOEKOMST VOOR SCHEVENINGEN Omzet groeit van jaar tot jaar Heel klein Grote vloot begonnen LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 18 MEI 1964 •k De ruime, zuinige gezinsauto. Luchtgekoelde boxermotor. Snelheid 120 km/u. Verbruik 1:16. f 5.295,- incl. ruitensproeiers, buitenspiegel, verwarming, airconditioning, lichtseiner. verstelbare rugleuning, luxe bekleding en anti-diefstal slot Verkrijgbaar by: SECR. VARKEVISSERSTRAAT 64 - TEL. 01718—2482 Dealer voor KATWIJK e.o. Onze vangst is al binnen I Wij hebben voor U een bril die U ge past en waarmee U goed kunt kijken Ook een ruime sortering in horloge gouden ringen, barometers, cassett J PRINCESTRAAT 15 - IEL. 2734 - KATWIJK AAN 29 Laat Keurslager Krijn Roel Uw logger bevoorraden, dan is U verzekerd van en een groot assortiment beleg voor de boterlu] Goede vangst en behouden vaart toegewenst. KEURSLAGER KRIJIN ROEI SLUISWEG 9—10 TELEFOON Verse vis naar Duitsland Duitsland voert jaarlfjks ca. 100.000 ton verse vis ln. Hiervan neemt verse en bevroren haring, alsmede sprot de voornaamste plaats ln. De nemarken heeft zyn positie als hoofdleverancier verstevigd. Verder kon IJsland zyn uitvoer bijna ver dubbelen. Noorwegen en Zweden zagen hun leveringen teruglopen. Tegenover 1962 werden de leveringen uit Nederland met één derde ver minderd. durfden dat risico te aanvaarden. Dat wil wat zeggen, want die 28 stoere Urkers hoefden het om den brode niet te doen. zy hadden allemaal een bloeiend bestaan op zee of (dit geldt voor de ouderen) een verzekerde le vensavond. Geen liefhebberij „Natuurlyk", zei de heer Kramer, „is de U.V.A.A. geen liefhebberijtje van ons. Het is echt wel onze bedoeling, dat deze n.v. voor ons een goede geldbelegging wordt. Voorop heb ben wy gesteld, dat door de stich ting van de U.V.A.A. het Urker be lang gediend moet worden. De handel ook op het buitenland brengt leven in de brouwerij en voorts kon de werkgelegenheid worden uitgebreid". Zo werken de Urkers met voortvarendheid aan de verwe zenlijking van de plannen Urk te maken tot een visserijcen trum in de meest uitgebreide zin van het woord. Er is al veel tot stand gekomen, maar er moet nog heel veel gebeuren. Het ge meentebestuur heeft de plannen gereed voor de uitbreiding van de haven en van de afslag. Vissersschepen niet meer naar IJmuiden de havenaccomodatie en alles wat daar byhoort de afslag, de koel cellen en de andere gebouwen be langrijk te vergroten zyn daaraan ook niet vreemd geweest. Ze hebben het gewaagd. De resul taten zyn niet uitgebleven, want de omzet groeide steeds: in 1963 onge veer bW miljeon gulden! Urk had zich in het verleden altyd zeer eenzydig georiënteerd op de techniek van het vissen. By de ont wikkeling van Urk als vissershaven is in wezen de handel als bedrijfs tak ten achter gebleven. Niet, dat er geen goede handelaren waren. Verre van dat! Maar in het geheel van de visserij speelden zy tegenover de vissers toch geen geiykwaardige rol. Verandering Door de stichting van de U.V.A.A. kwam daarin verandering. De moge lijkheid om de ontwikkeling van Urk als marktplaats te stimuleren werd daardoor geschapen. Men is aan het werk gegaan en heeft kans gezien de bestaande markt uit te breiden. De stichters namen grote risico's, want uiteindelyk is de vishandel ook uitgegroeid tot een bedrijf van spe cialisten. De Urker Noordzeevissers NOG niet zo heel lang geleden was IJmuiden de be langrijkste aanvoerhaven voor de Urker vissersvloot. Tussen de vele schepen zag men er talloze liggen met het bekende kenteken UK. Dat is verleden tijd. Sinds 1962. De IJmuidense vislossers zijn er de oorzaak van. Zij wilden een vrije zaterdag en dat zinde de Ur kers niet. Dan gaan we met onze vangsten naar Urk, zeiden de schippers. Ze voegden de daad bij het woord! Het begon heel klein. De kot ters UK 59 en UK 87 deden in mei 1962 de thuishaven aan. Ge lukkig viel de besomming niet tegen. Dit voorbeeld werd door anderen gevolgd met als resul taat, dat in dat jaar voor het eerst een omzet van drie miljoen gulden werd bereikt. Een record dus. Wat men in vroeger jaren voor on- mogelyk had gehouden bleek nu te kunnen. Urk heeft jarenlang als het war' geleefd in een vicieuze cirkel: de vloot bleef in IJmuiden markten, omdat Urk als marktplaats niet aan- trpkkelyk was en aan de andere kant zag men in Urk geen mogelykheid het handelscentrum te ontwikkelen, want er werd veel te weinig vis aan gevoerd. De Urker vissersvloot mag er zyn: zo'n 110 Noordzeeschepen in hoofdzaak kotters en 70 IJssel- meerschepen. Er zijn in de afgelopen acht jaar ruim veertig Noordzeekot- lers voor Urker rekening gebouwd. Zeer moderne vissersboten, die van de allernieuwste snufjes op naviga- tiegebied zyn voorzien. De Noordzeekotters markten dus in IJmuiden. Toen daar de vislossers echter besloten op zaterdag niet meer te werken zaten de Urkers met een zeer grote moeüykheid. zy waren gewend 's maandags ter visvangst te gaan en vrijdags in IJmuiden teurg te keren voor de afslag op zaterdag. Als die was afgelopen keerden zy naar huis terug om daar de zondag te vieren temidden van hun gezin. Daarom was de actie van de vislos sers voor hen een gevoelige slag. Die actie van de IJmuider vislos- ers viel niet in goede aarde by de Urker vissers. De zaterdag konden zy als marktdag niet missen. Het is een traditie van de Urkers de zondag niet op zee door te brengen, maar thuis te zyn in het gezin om op deze wijze de dag des Heren intens te beleven. De actie van de IJmuider vislossers OoA: in Urk heeft men moderne machines voor het fileren van vis. hen daarom een gevoelige Protest Er werd hevig geprotesteerd. Maar dat hielp niet. Toen hebben zy de grote stap van het overschakelen ge waagd. Het viel niet mee. De goede prys, die doorgaans in IJmuiden voor de vis kan worden gemaakt, speelde in dit verband een belangryke rol. Ze hebben echter doorgezet. „Gelukkig voor Urk", vertelde de heer Lub Jan Kramer, secretaris van de „N.V. Urk's Vis Aan- en Af voer" en oud-Noordzeevisser, „had IJmuiden ook bepaalde nadelen, die byvoorbeeld ook de Katwykers dervinden. De IJmuider vishallen zyn niet meer berekend op de steeds groeiende aanvoer. Het gevolg was, dat de vissers vaak lang moeten wachten op hun losbeurt, zodat ze vaak dinsdags pas ter visvangst kon den uitvaren. En dan dat wegvallen var de zaterdagse afslag. De vissers zeggen nu: In IJmuiden kregen we weliswaar doorgaans een goede prys, maar daar staat tegen over, dat we kostbare tyd verloren door het zeer lange wachten en door dat we door het wegvallen van de za- lerdagmarkt veel eerder van de vis gronden moesten gaan stomen. Het scheelde soms wel meer dan een dag. Die was dan voor het vissen verloren. Dat kostte tijd en geld. Nu gaan we rechtstreeks van de visgronden naar Urk, waar we dan tydig zyn voor de zaterdagmarkt, die vry dagsavonds zes uur reeds begint. Initiatief Nieuwe visaf'slag en verbetering van buitenhaven Mr. W. C. A. Riem. directeur van het Haagse haven- en marktwezen en tevens directeur van de Scheveningse visafslag, is over de toekomst van zijn Noordzeehaven optimistisch ge stemd. ,,Ik geloof in de visserij en in Scheveningen. De ligging van onze haven is buitengewoon gunstig, zo niet uniek. En daar naast weet ik zeker, dat de vis serij in ons land een goede toe komst heeft", zei hij. Aan de westeiyke kade van de oude binnenhaven groeit een kolossaal be tonnen bouwwerk: de nieuwe visaf slag. die in juli zal worden geopend. En binnenskamers by het minis terie van Verkeer en Waterstaat, in het Waterloopkundig laboratorium en by het gemeentebestuur van Den Haag krijgt een ander project vorm: een betere buitenhaven. Alles wordt dus gedaan om het voor de vissers aantrekkelyk te maken Sche veningen aan te doen! Mr. Riem zei: Een moderne Sche veningse haven heeft in alle opzich ten bestaansrecht. De Nederlandse vissery heeft zeer goede kansen voor de toekomst en onze haven is uit dat beeld niet weg te denken. De laatste jaren wordt een groot deel van de aanvoer op de Scheveningse afslag al verzorgd door niet-Scheveningse schepen, en die aanvoeren zullen biyven stijgen. Met nadruk betoogde de directeur tenslotte: „Anderen kunnen profite ren van een moderne Scheveningse haven. Daarom zyn uitbreidingen en verbeteringen van het havenbedrijf dringend noodzakelyk. Vandaar ook, dat binnenkort de moderne visafslag wordt geopend. Wanneer over enige jaren de tariefmuren binnen de E.E.G. zijn geslecht zullen niet alleen de Katwykse, Vlaardingse, IJmuiden se of Goereese schepen komen mark ten, maar worden ook de Belgische, Franse en Duitse visers regelmatige gasten. Mr. Riem besloot: „Samen met de snelle technische ontwikkelingen zal dit bezoek de aanvoeren verveelvou digen. In die situatie zijn een goed toegeruste haven en een ruime, mo derne visafslag eerste vereisten voor eer. gezond bedryf. Op de Boulevard bij het be kende witte hervormde kerkje staat het monument ter na- dachtenis aan de op zee omge komen vissers. Het zijn er in de loop der eeuwen zeer velen ge weest

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 4