LEIDSCH DAGBLAD JARINGVLOOT GAAT 20 MEI NAAR ZEE Hoeveel kantjes worden maandag 25 mei aan de Katwijkse afslag verhandeld? WEER PRIJZENREGEN VAN HET L.D. Jpgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 13 MEI 1964 [jjcteux: E. A. E. van Dlshoeck jofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f.3.35 per maand, f.0.78 per wees Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 'ET Is bijna weer zover! Van daag, precies over een week us woensdag 20 mei zullen de iggers en treilers met de vlaggen in vertrekken uit de havens van dieveningen, Vlaardingen en IJmui- i, Op jacht naar de beroemde maatjes! De nieuwe elt is altijd weer een evenement. Voor de vissers en oor de liefhebbers van het zo bij uitstek beroemde tllandse zeebanket. De naar zee vertrekkende sche en zullen worden uitgezwaaid door vrienden en be- nden van de opvarenden en door hen, die dit altijd eer boeiende schoüwspel voor geen prijs willen mis tri Ook dit jaar zullen geen „groene" in de handel worden ge acht. De haringen zullen, evenals dat de voorgaande jaren het !val was, iets sterker en iets langer gezouten moeten worden, aarom heeft het Produktschap voor Vis en Vosprodukten be- iald, dat de eerste haring van de nieuwe teelt niet voor zondag mei mag worden aangevoerd en niet voor 25 mei mag worden ïhandeld. Dus het duurt nog wel even voor deze delicatesse in de restau rs en viswinkels en aan de met vlaggetjes versierde karretjes straat te koop zal zijn. De echte liefhebbers kijken dan heus it naar de prijs. Het gaat hen erom, dat zij tot de eersten be- iren die kunnen zeggen: „De Nieuwe, die hebben we reeds ge- Het was een streling voor de tong" Het is nu nog erg moeilijk te zeggen wat de prijs zal worden van eerste malse maatjesDe aanvoer is daarvoor mede bepalend, en moet er echter wel rekening mee houden, dat het de eerste igen zo tussen de f 0.50 en f 0.75 per stuk zal zijn. Voorschriften Da drijfnetloggers zullen voorlopig met 80 netten naar zee mogen ver- an na 12 juli met een onbeperkt aantal. Zij worden echter, wat de nvoer betreft, niet aan beperkingen gebonden. Dat is wel het geval met de ilers die tot en met 4 juni niet meer dan 100 kantjes gezouten haring per mogen aanvoeren, ongeacht of dit eigen vangst is dan wel overgenomen andere schepen. In de daarop volgende vijf weken mogen de treilers tweederde van hun ringaanvoer als gezouten haring aan de afslag brengen met een toege- n minimum van 175 kantjes. Na 7 juli mogen zij 300 kantjes aanvoeren reis, plus een zodanige hoeveelheid, dat tegenover elk kantje meer kisten verse haring staan. Tevens heeft het Produktschap bepaald, dat alle gezouten haring, voordat se op de afslag wordt aangeboden, tenminste drie dagen gepekeld moet geweest. Dus weer een reeks van voorschriften, die van de schippers ote nauwlettendheid vergt, want als het zoutgehalte niet in overeenstem- Ing is met de bepalingen, zullen de controleurs de haring moeten ophou- en geen toestemming tot de verkoop mogen geven. Maar ja, de schippers i nu wel zo langzamerhand gewend aan de voorschriften en zij kennen de consequenties 1 De L.D .-wisselplaquette - nu in het bezit van Meerburg's Noordzeevis- export, doordat de KW 7 „De Arend" in 1963 als eerste in IJ muiden meerde is weer de inzet van de jacht op Hollandse Nieuwe. De winnende rederij ontvangt het grote model en de schipper van het eerst aankomende schip krijgt het verkleinde. Wisselplaquette dit jaar zal wederom gestreden worden om de fraaie wisselplaquette sn het Leidsch Dagblad. Deze valt ten deel aan de Katwijkse reder wiens ship het eerste aan de Tegeltjesmarkt in IJmuiden meert. Deze fraaie pia nette werd het vorig jaar gewonnen door Meerburg's Noordzee- en Ha- nsexport. Het was schipper Kees Kuyt van de KW 7 „De Arend", die zijn chip als eerste in IJmuiden, de thuishaven van de Katwijkse vloot, af- eerde. wordt ook nu een spannende strijd verwacht. Al is het dan geen ingrace meer zoals wij die vroeger kenden, toch zal iedere schipper er eer in stellen als eerste de voorsteven van zijn schip tegen de kade aan drukken. Nu dit jaar de met sterke motoren uitgeruste treilers weer aan haringvangst deelnemen, kan een spannende strijd verwacht worden. Wie herinnert zich niet de indrukwekkende vlootschouw tijdens de nationale visserijweek 1963 in Katwijk aan Zee. Vele tienduizenden uit binnen- en buitenland hebben toen genoten van het voorbijvaren van de met vlaggen versierde vloot van loggers, treilers en kotters. Vooral 's avonds was het een fantastisch gezicht: de vloot baadde in een zee van licht en voerde grote verlichte letters mee, die samen de hartekreet Katwijk wil een haven" vormden. Dit jaar zal er geen vlootschouw en ook geen visserij-tentoonstelling zijn. Maar er bestaan wel plannen in 1965 een dergelijk evenement te organiseren. Het is te hopen, dat men de mid delen daarvoor bijeen zal kunnen brengen en dat men ook weer mag rekenen op de medewerking van reders en be manningen, want zonder hen is het houden van een vloot schouw uitgesloten. Wij zijn benieuwd welk Katwijkse schip het eerste in IJmuiden meert en daardoor in het bezit komtf' van de L.D.-wisselplaquette. De reder ontvangt de grote plaquette en voor de schipper is er een ver kleind model. Bovendien wordt voor de bemanning* een bedrag van f 200.beschikbaar gesteld, dat de schipper naar eigen inzicht onder de opvarenden mag verdelen. Zij gaan naar zee De volgende Katwijkse schepen zullen woensdag 20 m*i ter haringvangst gaan: N.V. Rederij en Haringhandel v.h. A. den Duik: KW 62. N.V. Rederij en Haringhandel M. Parlevliet: KW 22 en KW 130» Meerburg's Noordzeevis- en Haringexport: KW 7, Rederij Gebrs. Schoonenberg: KW 70. Ouwehand's Rederij en Visverwerking: KW 121. N.V. Rederij en Haringhandel N. Parlevliet jr.: KW 44. Gebrs. Den Dulks Handelmaatschappij: KW 141. Visserij Maatschappij Kennemerland: KW 40. Er kan in deze opgave nog een wijziging komen, want verschillende rederijen hebben plannen meerdere schepen in te zetten als men tijdig in het bemanningsprobleem kan voorzien en de schepen op tijd voor de reis uitgerust kan krijgen. Prijsvraag Er is ook ditmaal voor de lezers van het Leidsch Dagblad weer een attractie verbonden aan de^e jacht op de Hollandse maatjes. Een prijsvraag, waarvoor de directie van het L.D. belangrijke geld prijzen beschikbaar heeft gesteld. De vraag luidt: Hoeveel kantjes worden op maandag 25 mei aan de Kat wijkse afslag verhandeld? Iste prijs f50. 2de prijsf 25. j 3de prijsf 20. j 5 prijzen van f 10. i 10 prijzen van f 5. De inzendingen moeten, voorzien van het opschrift „Haringprijsvraag" en van de naam en het adres van de inzender, per briefkaart aan ons bu reau worden bezorgd voor zaterdag 23 mei, 's morgens 10 uur (dus eerste post)Inzendingen, die later binnenkomen worden niet meer geaccepteerd. Voor de prijzen komen uitsluitend abonnees van het Leidsch Dagblad (één inzending per gezin) in aanmerking, alsmede zij die thans een proefabonnement ontvangenOver de uitslag kan geen correspondentie worden gevoerd Succes En zo gaat dan de jacht op haring weer beginnen. Wij z-ijn be nieuwd naar de resultaten van de nieuwe teelt. Vast staat, dat velen met de vissers op zee. meeleven. In bet bijzonder is dat het geval in Katwijk. In deze vissers- en badplaats zal menigeen via de visserijband. die op bijna geen enkele toestal ontbreakt, proberen de „roepjes" van de schippers op te vangen om zo iets te horan over het we-1 en wee op de visgronden. Schippers en opvarenden heel veel succêsI Goede vaart-, succes volle vangst en behouden thuiskomst!

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1