HARINGVLOOT GAAT 20 MEI NAAR ZEE ff Hoeveel kantjes worden maandag 25 mei aan de Katwijkse afslag verhandeld? WEER PRIJZENREGEN j- VAN HET L.D. Chroesjtsjow is niet onder de indruk van Egyptische industrie Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 13 mei 1964 Vierde blad no. 31259 ET is bijna weer zover! Van daag, precies over een week Jits woensdag 20 mei zullen de loggers en treilers met de vlaggen in top vertrekken uit de havens van Scheveningen, V laar ding en en IJmui- ien. Op jacht naar de beroemde maatjes! De nieuwe teelt is altijd weer een evenement. Voor de vissers en Door de liefhebbers van het zo bij uitstek beroemde Hollandse zeebanket. De naar zee vertrekkende sche pen zullen worden uitgezwaaid door vrienden en be kenden van de opvarenden en door hen, die dit altijd weer boeiende schouwspel voor geen prijs willen mis ten. Ook dit jaar zullen geen „groene" in de handel worden ge bracht. De haringen zullen, evenals dat de voorgaande jaren het geval was, iets sterker en iets langer gezouten moeten worden. Daarom heeft het Produktschap voor Vis en Vosprodukten be paald, dat de eerste haring van de nieuwe teelt niet voor zondag 24 mei mag worden aangevoerd en niet voor 25 mei mag worden verhandeld. Dus het duurt nog wel even voor deze delicatesse in de restau rants en viswinkels en aan de met vlaggetjes versierde harretjes op straat te koop zal zijn. De echte liefhebbers kijken dan heus niet naar de prijs. Het gaat hen erom, dat zij tot de eersten be horen die kunnen zeggen: ,.De Nieuwe, die hebben we reeds ge- proefd. Het was een streling voor de tong Het is nu nog erg moeilijk te zeggen wat de prijs zal worden van de eerste malse maatjes. De aanvoer is daarvoor mede bepalend. \Men moet er echter wel rekening mee houdendat het de eerste n zo tussen de f 0.50 en f 0.75 per stuk zal zijn. Voorschriften De drijfnetloggers zullen voorlopig met 80 netten naar zee mogen ver trekken en na 12 juli met een onbeperkt aantal. Zij worden echter, wat de «invoer betreft, niet aan beperkingen gebonden. Dat is wel het geval met de treilers die tot en met 4 juni niet meer dan 100 kantjes gezouten haring per reis mogen aanvoeren, ongeacht of dit eigen vangst is dan wel overgenomen Tan andere schepen. In de daarop volgende vijf weken mogen de treilers tweederde van hun haringaanvoer als gezouten haring aan de afslag brengen met een toege staan minimum van 175 kantjes. Na 7 Juli mogen zij 300 kantjes aanvoeren per reis, plus een zodanige hoeveelheid, dat tegenover elk kantje meer twee kisten verse haring staan. Tevens heeft het Produktschap bepaald, dat alle gezouten haring, voordat deze op de afslag wordt aangeboden, tenminste drie dagen gepekeld moet rijn geweest. Dus weer een reeks van voorschriften, die van de schippers ppte nauwlettendheid vergt, want als het zoutgehalte niet in overeenstem ming is met de bepalingen, zullen de controleurs de haring moeten ophou- a geen toestemming tot de verkoop mogen geven. Maar ja, de schippers Rijn nu wel zo langzamerhand gewend aan de voorschriften en zij kennen dus de consequenties If isselplaquette Ook dit jaar zal wederom gestreden worden om de fraaie wisselplaquette Tan het Leidsch Dagblad. Deze valt ten deel aan de Katwijkse reder wiens ichip het eerste aan de Tegeltjesmarkt In IJmuiden meert. Deze fraaie pla quette werd het vorig jaar gewonnen door Meerburg's Noordzee- en Ha- rlngexport. Het was schipper Kees Kuyt van de KW 7 „De Arend", die zijn schip als eerste In IJmuiden, de thuishaven van de Katwijkse vloot, af meerde. Er wordt ook nu een spannende strijd verwacht. Al is het dan geen haringrace meer zoals wij die vroeger kenden, toch zal iedere schipper er een eer in stellen als eerste de voorsteven van zijn schip tegen de kade aan te drukken. Nu dit jaar de met sterke motoren uitgeruste treilers weer aan de haringvangst deelnemen, kan een spannende strijd verwacht worden. De L.D.-wisselplaquette nu in het bezit van Meerburg s Noordzeevis- en nanng- export, doordat de KW 7 „De Arend" in 1963 als eerste in IJmuiden meerde is weer de inzet van de jacht op Hollandse Nieuwe. De winnende rederij ontvangt het grote model en de schipper van het eerst aankomende schip krijgt het verkleinde. Wie herinnert zich niet de indrukwekkende vlootschouw tijdens de nationale visserij week 1963 in Katwijk aan Zee. Vele tienduizenden uit binnen- en buitenland hebben toen genoten van het voorbijvaren van de met vlaggen versierde vloot van loggers, treilers en kotters. Vooral 's avonds was het een fantastisch gezicht: de vloot baadde in een zee van licht en voerde grote verlichte letters mee. die samen de hartekreet Katwijk wil een haven" vormden. Dit jaar zal er geen vlootschouw en ook geen visserij-tentoonstelling zijn. Maar er bestaan wel plannen in 1965 een dergelijk evenement te organiseren. Het is te hopen, dat men de mid delen daarvoor bijeen zal kunnen brengen en dat men ook weer mag rekenen op de medewerking van reders en be manningen, want zonder hen is het houden van een vloot schouw uitgesloten. Wij zijn benieuwd welk Katwijkse schip het eerste in IJmuiden meert en daardoor in het bezit komt van de L.D.-wisselplaquette. De reder ontvangt de grote plaquette en voor de schipper is er een ver kleind model. Bovendien wordt voor de bemanning een bedrag van f200.beschikbaar gesteld, dat de schipper naar eigen inzicht onder de opvarenden mag verdelen. Zij gaan naar zee De volgende Katwijkse schepen zullen woensdag 20 mei ter haringvangst gaan: N.V. Rederij en Haringhandel v.h. A. den Duik: KW 62. N.V. Rederij en Haringhandel M. Parlevliet: KW 22 en KW 130. Meerburg's Noordzeevis- en Haringexport: KW 7. Rederij Gebrs. Schoonenberg: KW 70. Ouwehand's Rederij en Visverwerking: KW 121. N.V. Rederij en Haringhandel N. Parlevliet jr.: KW 44. Gebrs. Den Dulks Handelmaatschappij: KW 141. Visserij Maatschappij Kennemerland: KW 40. Er kan in deze opgave nog een wijziging komen, want verschillende rederijen hebben plannen meerdere schepen in te zetten als men tijdig in het bemanningsprobleem kan voorzien en de schepen op tijd voor de reis uitgerust kan krijgen. fgmtmmmÊmmmÊÊmmmmKmÊmm ■lüüii Prijsvraag Er is ook ditmaal voor de lezers van het Leidsch Dagblad weer een attractie verbonden aan deze jacht op de Hollandse maatjes. Een prijsvraag, waarvoor de directie van het L.D. belangrijke geld prijzen beschikbaar heeft gesteld. De vraag luidt: Hoeveel kantjes worden op maandag 25 met aan de Kat wijkse afslag verhandeld? i lste prijs f50.t 2de prijsf 25. J 3de prijsf 20. j 5 prijzen von f 10.— i 10 prijzen van f 5. De inzendingen moeten, voorzien van het opschrift „Haringprijsvraag" en van de naam en het adres van de inzender, per briefkaart aan ons bu reau worden bezorgd voor zaterdag 23 mei, 's morgens 10 uur (dus eerste post)Inzendingen, die later binnenkomen worden niet meer geaccepteerd. Voor de prijzen komen uitsluitend abonnees van het Leidsch Dagblad (één inzending per gezin) in aanmerking, alsmede zij die thans een proefabonnement ontvangen. Over de uitslag kan geen correspondentie worden gevoerd. Succes En zo gaat dan de jacht op haring weer beginnen. Wij zijn be nieuwd naar de resultaten van de nieuwe teelt. Vast staat, dat velen met de vissers op zee meeleven. In het bijzonder is dat het geval in Katwijk. In deze vissers- en badplaats zal menigeen via de visserijband, die op bijna geen enkele toestel ontbreekt, proberen de „roepjes" van de schippers op te vangen om zo iets te horen over het wel en wee op de visgronden. Schippers en opvarenden heel veel succes! Goede vaart, succes volle vangst en behouden thuiskomst! «TUdens de crisis rond Suez heb ik tegen premier Sir Anthony Eden (lord Avon) van Engeland gezegd: u wilt vechten, dan verklaar ik in &aam van de Russische regering, dat *1) er niet met de armen over elkaar bj) zullen blijven staan". Dit vertelde Chroesjtsjow gisteren bij een bezoek Jan een chemnische fabriek in de buurt van Cairo. Sir Anthony had hem gezegd, dat hij „met alle hem ter beschikking staande middelen zou vechten" als Engelands oliebe- langen in het Midden-Oosten be dreigd zouden worden. Chroesjtsjow had de toenmalige Britse premier ook gezegd, dat hij begreep dat Engeland olie nodig had. Maar als u olie nodig hebt, zo had hij er aan toegevoegd, dan moet u het kopen van de landen die het bezitten. Chroesjtsjow zei verder in zijn toe- spraal tot de arbeiders van de fa briek, dat de Russen, vrienden van de Britten willen zijn, maar dan „op handelsbasis". Wij willen vriend schap maar wij zullen nooit Enge lands imperialistische politiek steu nen in de koloniën, die Groot-Brit- tannië nog heeft in verscheidene de len van de wereld, aldus de Russische premier. Na een rondwandeling door de fa briek, die met Russische hulp ge bouwd is, zei Chroesjtsjow tegen de arbeiders, dat hy nu niet bepaald industrie is van essentieel belang. V onder de indruk was gekomen van kunt nu zien wat u nodig hebt in de de prestaties. Maar, zo voegde hij stryd tegen het imperialisme. Alleen hier direct aan toe, het feit dat u j door uitbreiding en versterking van iets gemaakt hebt, is eeen grote j hun economie, cultuur en wetenschap vreugde. Ik geloof dat Ik uw gevoe- kunnen de onderdrukte volkeren de lens begrijp. Het bezit van ©en eigen overwinning behalen. KUNSTENAARS NAAR ZUID- EN NOORD-AMERIKA Onder auspiciën van de Sticusa zullen de zangeres-harpiste Lea de Boer en de fluitist Dirk Alma in oktober, november en december een reeks concerten geven in de Ned Antillen en Suriname. Ook zullen zij optreden in Venezuela. Trinidad en Noord-Amerika.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 13