LEIDSCH DAGBLAD Geen steun van Nederland aan de strijd in Vietnam BEJAARDEN EISEN: AOW MOET OMHOOG DUNCAN SANDYS BEZOEKT ADEN Ondanks Amerika's druk zal Den Haag „de boot afhouden Auto gleed in vaart: 4 mensen verdronken ttvs Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 11 MEI 1964 No. 31287 Directeur; E. A E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f.3.35 per maand, f.0.78 per wee* Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 2150T Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67055 5? Het Amerikaanse plan om de indirecte steun van de bondge- iten te winnen voor de strijd tegen de communistische rebellen {n Zuid-Vietnam zal een van de belangrijkste punten vormen het NAVO-beraad, dat morgen in Den Haag begint. Het Ivalt echter niet te verwachten dat het Amerikaanse streven veel resultaten zal opleveren. Vrij algemeen leeft het gevoel, dat de Zuidvnetnamese strijd een Amerikaanse zaak is, die wel de sym- iathie, maar niet de steun van de bondgenoten verdient. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, zei laterdagmiddag in Brussel te hopen, dat de vrije landen hun soli dariteit met Zuid-Vietnam zullen tonen door het verlenen van tteun op allerlei gebied en het nalaten van acties, die het com- Dunistische streven bevoordelen. Ook Cyprus en NAV O-structuur aan de orde Gisteren, bij zijn aankomst in Den roerde minister Rusk de iwestie Zuid-Vietnam weer aan. Ook ijdens een onderhoud met minister flns, gistermiddag, is over het Ame. Ikaanse verzoek om hulp gesproken. Waarnemers verwachten, dat Ne erland de boot zal afhouden. Den laag heeft nooit veel woorden i e Zuidvietnamese oorlog gewijd al op de NAVO-conferentie ook niet oorop lopen met steun aan de Ame- Ikaanse plannen. Na de jarenlange loeilijkheden met Indonesië is men Ier in de eerste plaats gesteld op ust in de betrekkingen met Zuid- )st-Azië. Bovendien realiseert men ch in Nederland dat de Amerikaan positie in Zuid-Vietnam ook in de 5. zelf een onderwerp van discussie De langdurige steun aan het Kime-Djem heeft velen vervreemd in de strijd tegen de communisten, idat de strijd tegen de communisti- :he rebellen politiek-psychologisch muanceerder is dan de strijd tegen communistische agressie tijdens Koreaanse oorlof?. Men denkt ook in Amerika veel zwart-wit-verhoudingen echt aanzien gekregen van een echte ferentie-stad. Gisteren is de uit breide Amerikaanse delegatie reeds meekomen, 'met aan het hoofd sinister Rusk, die dezelfde dag nog m onderhoud had met premier Mjnen in het Catshuis en met sinister Luns. Ook de Griekse en ministers van Buitenlandse zijn reeds gearriveerd. Van- sa? zou het grootste deel van de elegatïe der andere landen in Den tóe aankomen, zodat dan reeds het wieg achter de schermen zal be- Men verwachtte, dat de merikaanse. Britse. Franse en Duit- ministers van Buitenlandse Zaken raar vanavond reeds voor een eer- gesprek zullen ontmoeten. Waar- smJnUik zal het gesprek gaan over structuur van de NAVO in de nende jaren. De eerste officiële .bedelingen over de conferentie in vandaag reeds te verwachten als secretaris-generaal, mr. Stikker, eerste perconferentie geeft. Plan-Norstad I" Generaal Lauris Norstad, oud- TOperbevelhebber van de NAVO, *ft, in een televisie vraaggesprek in jashington ten behoeve van de 'estduit.se televisie, zich voorstan- 'r verklaard van een verandering „structuur van de NAVO- leiding. Er zou volgens Norstad een „bestuur" moeten komen waarin de V.S., Engeland en Frankrijk zitting hebben en, onder bepaalde voorwaar den, ook West-Duitsland. Dit bestuur zou speciale verantwoordelijkheden moeten hebben op politiek en militair terrein. Generaal Norstad is verder van oordeel, dat de leden van de NAVO moeten proberen de achterstand op de Sowjet-Unie in te halen wat de conventionele strijdmacht aangaat. De Turkse minister van Buiten landse Zaken Erkin, is vastbesloten de kwestie-C y p r u s aan de orde te stellen. Hij deelde dit aan journalis ten mede, toen hij gistermiddag uit Ankara op Schiphol aankwam. „Wij hadden gehoopt, dat de in terventie van de troepen der V.N op Cyprus de Grieken het gebruik van geweld onmogelijk zou maken", aldus Erkin, „maar helaas gaan de Grie ken nog steeds met hun aanvallen voort. Dit veroorzaakt in Turkije grote ongerustheid en opwinding". Relay werkt weer De communicatiesatelliet Relay-I functioneert weer na vier weken ten gevolge van een storing te hebben gezwegen. Volgens de Nasa was de storing te wijten aan het oplopen van de temperatuur in de kunst- Delft krijgt slokje van Den Haag Vrijwel geheel Delft is zaterdag morgen even voor negen uur zonder drinkwater komen te zitten door een breuk in de waterleiding, die is ont staan doordat een graafmachine op Rijksweg 13 een buis heeft vernield. Omstreeks elf uur is men begonnen over te schakelen op de Haagse wa terleiding. Delft is ,nu tot vreugde van de Delftenaren, tijdelijk verlost van het enigszins zoute Rotterdamse drinkwater. De hoeveelheid water die men op deze wijze kan betrekken is echter veel te gering. De druk is zeer laag en de bovenwoningen blijven over het algemeen van water verstoken. Deze noodsituatie zal op zijn minst nog enige dagen duren. Indrukwekkende demonstratie (Van onze Utrechtse correspondent) Meer dan 25.000 bejaarden (de oudste was 97!) hebben zater dag tijdens een indrukwekkend demonstratief congres in Utrecht een klemmend beroep gedaan op de regering om de A.O.W. op te trekken tot het sociaal minimum: f 3650 voor gehuwden en f 2550 voor ongehuwden. Onder donderend applaus werd een resolutie van deze strekking aangenomen. Uit alle hoeken van Nederland waren zij gekomen. Uit het zui den en het noorden stroomden de 500 autobussen in Utrecht sa men. Helaas, de Irenehal van de Utrechtse Jaarbeurs bleek daar door zelfs te klein, Het aantal zit plaatsen was te gering. Vele be jaarden slecht ter been of niet moesten staande de redevoe ringen van hun voormannen aanhoren. Ongetwijfeld zal de massale opkomst indruk hebben gemaakt op de aanwezige autori teiten. Naast minister Veldkamp van Sociale Zaken was er een twintigtal eerste- en tweede-ka merleden aanwezig. Maar de dag viel vele bejaarden duidelijk zeer zwaar. Na een busreis van vaak uren moesten de meeste congresgangers nog een flink stuk lopen voordat zij in de Irenehal waren. De bussen kon den niet alle een plaats bij de hal vinden. Sommige moesten een kilo meter of nog verder weg worden ge parkeerd. Deze tocht te voet bleek een aantal ouden van dagen te veel. De zestien aanwezige EHBO-krach- ten kregen tientallenen flauwtes te behandelen. Maar deze lichamelijke handicap heeft de kracht van het congres niet kunnen verminderen. De geestdrift en het medeleven was groot. De enorme opkomst en het herhaaldelijk opklaterende applaus demonstreer den overduidelijk, hoe het inkomen van de bejaarden voor hen een le vend probleem is. Sigaar Minister Veldkamp keerde met een reuzen-sigaar van 60 cm lengte van het congres naar huis terug. Oud-sigarenmaker J. P. J. Burgers uit een bejaardenhuis in Cuyk, had dit aparte rokertje voor de bewinds man gemaakt om daarmee uiting te geven aan de wens der bejaarden tot verhoging van de AOW tot een so- Keurig verpakt in een houten ko ker bood de heer Burgers de sigaar voor het begin van de bijeenkomst aan minister Veldkamp aan. Verrast en breedlachenid keek deze bij 't uit pakken van de koker naar de inhoud, die pas voor de dag kwam. na aan twee lintjes in de nationale 'driekleur te hebben getrokken. Eerst hield mi nister Veldkamp een reuzen-namaak- sigaret in de hand, maar daaruit kwam toch uiteindelijk de echte reu- zensigaar te voorschijn. Hij vond het een kostelijk cadeau. De bijeenkomst zelf, die minister Veldkamp van het begin tot het eind meemaakte, vond hjj overweldigend. „De ontlading is wel begrijpelijk, want die AOW leeft natuurlijk onder al die mensen", antwoordde dr. Veld kamp, toen wij hem naar zijn in drukken vroegen. Slot pag2 Prinses Beatrix heeft zater dag een deel bijgewoond van het weekeinde van de Europese Werkgroep in het internationale studentencentrum ,,De Drom- medaris" in Enkhuizen. De Prinses arriveert via het smalle ophaalbruggetje in het studen tencentrum. Turkije is ontevreden Y.N. over De Turkse vice-premier, Kemal Satir, heeft gisteren op een bijeen komst van de Republikeinse Volks partij gezegd, dat Turkije in staat is binnen 6 uur op Cyprus in te grijpen. Turkije heeft met vreedza me middelen de kwestie-Cyprus wil len regelen om de wereldvrede te bewaren, maar de activiteit van de Verenigde Naties heeft de Turken niet tevreden gesteld. De Turkse minister van voorlich ting, Gogoes, zei dat de biliykste op lossing van de kwestie-Cyprus een verdeling van het eiland is. Een deel van het eiland zou dan aangesloten kunnen worden bij Turkije en het andere bij Griekenland. Zondagavond hebben 300 Griekse Jongeren een betoging gehouden voor Britse en Amerikaanse oorlogssche pen die in een baai bü Athene ge meerd liggen. Zij droegen spandoeken met de woorden: „De Britten uit Cyprus" en „De Amerikaanse Zesde Vloot uit de Griekse territoriale wa teren". Ngo Dinli-can terechtgesteld Ngo Dinh-can, de 53-jarige jong ste broer van wijlen president Djem van Zuid-Vietnam is zaterdagochtend in Saigon door een vuurpeleton te rechtgesteld. Ngo Dinh-can werd op 22 april j.l. door een revolutionair tribunaal in de Zuidvietnamese hoofdstad ter- dood veroordeeld wegens moord, on wettige arrestaties, afpersing en ille gale financiële transacties. Een ver zoek om gratie werd afgewezen. Vier Enschedeërs een volwassene en drie kinderen zijn gistermiddag verdronken in de nabijheid van het voetbalveld van Z.A.C. in Zwollerkerspel. De auto waarin zij zaten was bij het parkeren in de berm van de wegdoor een ongelukkige manoeuvre van de bestuurder in de aangrenzende Willemsvaart gereden. De bestuurder zelf, een 42-jarige schoolhoofd wist zich als enige uit de zinkende auto te bevrijden. De vijf inzittenden waren Ensche- dese voetbalsupporters, die de wed strijd ZACVosta wilden bijwonen. De wedstrijd was echter al begonnen, vermoedelijk is de bestuurder daar door eniszins gehaast geweest bemerkte hij de steile helling var berm te laat. De auto gleed in het vrij diepe water en boorde zich met de neus in de modder. De bestuurder kon het portier nog openen er auto verlaten. Maar de vier andere inzittenden, de 41-jarige G. F Rouing, zijn twee zoontjes en de 5 van de bestuurder bleven in de auto opgesloten. Pogingen van twee inwo ners van Zwollerkerspel, die gekleed te water waren gesprongen om hen te bevrijden mislukten. De ontzielde lichamen konden pas een uur later met de auto door een takelwagen naar boven worden ge- bracht. De voetbalwedstrijd werd ge- Drie doden Mantels van bijzondere .belijning en afwerking vindt U bij ^van Egmond BREESTRAAT 173 WEERBERICHT WARMER ^ten zuid. (Opgemaakt om 11.15 uur) 12 MEI J?n°P: 4.51 uur; onder; 20.22 uur. 2i tón op; 5.32 uur; onder- 21.19 uur. Prater te Katwijk te 3.19 en 15.44 te 11.32 en 23.54 uur. I blad bestaat nit 20 pagina's de Lekbrug in Vianen. Twee auto'_, die op de vierbaansweg beide aan het inhalen waren, kwamen frontaal met elkaar in botsing. De drie inzittenden van de beide auto's waren op slag dood. Het zij de 58-jarige G. Bakos uit Waalre met zijn echtgenote en de 33-jarige H. Holman uit Doorn. O Een auto, bestuurd door een leraar van de hotelschool Horecaf in Den Haag, met vijf leerlingen van deze school als inzittenden, is zater dagmorgen met grote snelheid uit de bocht van de Scheveningse boulevard gevlogen. De 22-jarige E. J. H. Hijl- kema uit Groningen werd uit de wa gen geslingerd, kwam eronder terecht en werd op slag gedood. Het zestal had deelgenomen aan een feestje ter afsluiting van het schooljaar. O Het 16-jarige meise Ida Krech- ting uit Westervoort is overleden, kort nadat de bestelauto, waarin zij en drie andere personen zaten, zater dagavond in Duiven (Gld) uit de bocht vloog. De wagen ramde enige bomen en sloeg over de kop. De be stuurder liep een shock op. O Zaterdagmorgen vroeg zag een voorbijrijdende automobilist in Wuustwezel een vernielde auto tegen een boom. De bestuurder hiervan, de 32-jarige Johannes de Rooy uit Zun- dert overleed, op weg naar het zie kenhuis. Een klein meisje was talloze mensen van de veiligheidsdien sten te vlug af. toen zij in Cairo een rondrit van Chroesjtsjow en president Nasser gadesloeg: zij wist door het kordon te slippen en met een lenige sprong op de motorkap van de open auto te recht te komen. Lang bleef ze daar niet. Stoere mannen maak ten spoedig een einde aan deze escapade, welke enigszins be nauwd door de inzittenden van de auto werd gadegeslagen. Belangrijke besprekingen De Britse minister van Kolo niën en voor Gemenebestzaken, Duncan Sandys, is vanochtend in Aden aangekomen. Hij werd op het vliegveld begroet door de Britse hoge commissaris en door de Engelse generaal, die het be vel voert over de Britse strijd krachten in het Midden-Oosten. Duncan Sandys, die drie da gen in Aden zal blijven, zal daar besprekingen voeren met hoge commissaris Trevaski en de be velhebber der Britse strijdkrach ten in het Midden-Oosten, gene raal Harrington. Hg zal voorts beraadslagen met le den der regering van het zelfbestu- rend Britse protectoraat Aden en met ministers van de federale rege ring van de Zuidarabische staten bond. waarvan ook Aden deel uit maakt. De Zuidarabische ministers wensen meer bevoegdheden, met als uiteindelijk doel onafhankelijkheid voor de Zuidarabische statenbond. Zij wiUen ook een grotere geldelijke ver goeding voor het Engeland verleende recht een basis in Aden in stand te houden. Deze basis Ls een der be langrijkste, waarover Groot-Brittan- nië thans nog beschikt. Volgens een door Radio-Cairo over genomen bericht van Radio-Sana'a zijn dertig Britse militairen, onder wie dertien parachutisten, om het leven gekomen bij gevechten in het berggebied van Radfan, waar in heemse stammen in opstand zijn ge komen tegen de regering van het Britse protectoraat Aden. Twintig andere Engelse militairen zouden zjjn gewond. Volgens de Jemenitische radio-om roep hebben Britse militaire vlieg tuigen bommen boven het gebied van Radfan afgeworpen, hetgeen aan vijf inheemsen het leven zou hebben ge kost. „Dooddoener" Onze Londense correspondent tele foneerde vanochtend het volgende commentaar: VLIEGRAMP 44 DODEN Een DC4 van de Argentijnse luchtmacht met 42 passagiers en 7 bemanningsleden (25 Argentijnen, 12 Peruanen, 4 Urugezen en een Spaan- geestelijke) is vrijdagavond niet van het vliegveld Callao by Lima in Peru in zee gestort. Van de inzittenden hebben slechts twee kinderen en één volwassene het on geluk overleefd. Zy zijn met zware brandwonden naar een ziekenhuis gebracht. verliezen indien het thans geen po litiek gebaar maakt. Sommigen hun ner zijn onder de indruk van het Britse bliksemoptreden, maar men vraagt zich af of de Engelsen niet te ver zijn gegaan doordat hun groot scheepse actie herinnert aan de ouderwetse koloniale grensoorlogen. Premier Baharoon klaagt, dat Enge land de regering In het duister laat en dat hij in Londen ls afgescheept met de dooddoener, dat dit de han den vol heeft met Cyprus en Malei sië. Baharoon zei, dat het doel moet zjjn een levenskrachtige onafhanke lijke Zuidarabische staat te scheppen, gegarandeerd door internationale overeenkomsten, een staat welke de inwoners zelf bereid sdjn te verdedi gen. Het probleem is, dat de federa tie nog geen werkelijke staat is. De verdere politieke en economische ontplooiing is van Engeland afhan kelijk. Volgens sommigen zou de bes te oplossing zijn de federatie onaf hankelijkheid te verlenen, welke dan grondgebied voor de militaire bases in huur zou moeten afstaan. Men is het er over eens, dat de federatie niet mag worden vernietigd, omdat deze anders door Jemen zal worden opgeslokt. De opneming van Aden in de federatie ging destijds gepaard met demonstraties daartegen, voor namelijk van in Aden wonende Jeme- nieten, handelend volgens instruc ties van in Adense Verbond van vakverenigingen en zijn politieke vleugel, de „Socialistische Volkspar tij", welke de eenheid begeert tussen Aden, het protectoraat en een „be vrijd" Jemen op de basis van „demo cratie en socialisme". Duncan Sandys zal In de eerste plaats de militaire situatie moeten opnemen en advies uitbrengen over de omvang van de verdere operaties. Over de aard hiervan schijnt er trou wens verdeeldheid ln het Engelse kabinet te bestaan. Wat de politieke situatie betreft, welke mede de ge beurtenissen in het Radfangebergte heeft beinvloed, zal het behoud van Aden Engeland meer geld voor eco nomische ontwikkeling gaan kosten, afgescheiden nog van het feit dat het wellicht, om Amerlka's steun niet te verspelen, de handel met Cuba zal moeten beperken. (§ud Men verzekert, dat eenige ondernemende mannen het plan gevormd hebben, om de Noordzee door middel van een van den hoek van Hol land uitgaand kanaal met 's Hage i. verbinden. De geleerden verzekeren, dat we in 't jaar 1865 een staartster zullen zien, die zoo nabij de aarde zal komen, dat zij die aanraken of bijna aanraken zal Gedurende 3 maal 24 uren zullen de nach ten dan niet merkbaar zijn.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1