my de ruimte" GROET IN KOKER Katholieke jongeren: verwarrend beeld KAMSTEEG'S Zeister Scholier Dick Gorter: Verkeerscompetitie voor scholieren uit negen landen - IRRITATIE „De Overval nu voor schooljeugd DANSEN met legitimatie geen succes IN HILVERSUMSE EXPOHAL Zaterdag 9 mei 1964 Als op ies^id de kreet „Geef hem de ruimte" van toepassing is dan is het zon der twijfel op de Zeister Mulo-scholier DICK GORTER, de algemeen leider van „Jeugdwerkgroep-Ruimtevaart", die onlangs in Utrecht werd opgericht. Ofschoon nog maar kort van bestaan heeft de jeugdgroep al veel van zich doen spreken. Dick Gorter is niet iemand, die geruisloos in de ruimte timmert. De befaamde Amerikaanse astronaut Gordon Cooper heeft hem. via collega Alan Shepardbericht, dat hij gaarne het be schermheerschap van de JWR aanvaardt. Het hoofd van het Russische Instituut voor Internationale Be trekkingen. Sarkisow. heeft interesse getoond voor foto's, die Gorter heeft gemaakt van Russische tv-uitzendingen over ruimtevaartlanceringen e.d. De veiligheidsdienst in Nederland heeft de Zeistenaar al laten blijken, dat zij niet al te gelukkig is met enkele van zijn activi teiten. Tekst RUUD PAAUW Foto's W. DIJKMAN De „Irritatie van Soesterberg", zo zou men de onenigheid (die op niet meer dan een bagatel berustte) met de veiligheidsdienst kunnen noe men. Het begon allemaal op een dag toen Dick, al draaiend aan de knop van het tv-toestel, op een Russische uitzending van een ruim tevaartlancering stuitte. Hij besloot er opnamen van te maken en schreef direct daarna een brief aan de Russische Afdeling voor Inter nationale Betrekkingen. Het hoofd van dat instituut, Sarkisow, zond een epistel terug, „gemakshalve" in de Russische taal gesteld. Dick kon met de beste wil van de wereld niet ontcijferen, wat de man hem wilde laten weten. Russisch is met wis kunde één van zijn zwakke plek ken. Hij belde vliegveld Soesterberg op, draaide zijn verhaaltje af en vroeg of iemand de brief voor hem zou kunnen vertalen. Bommetje „Het leek even of daar op de ba sis een bommetje ontplofte", aldus Dick. „De man. die mij te woord stond, wist niet waar hij het moest zoeken. Hij raakte volkomen in pa niek. Hoe was het in hemelsnaam mogelijk dat ik aan het adres van die Russische expert was gekomen en wat dat allemaal te betekenen had met die foto's. Ik zei hem dat dat echt geen heksentoer was. want wie maar even op de hoogte is met literatuur op dit gebied kan het je vertellen". „Nou, ze hadden daar wel iemand, die de brief zou kunnen vertalen, maar daar konden ze echt niet aan beginnen. Dat was alle maal veel te gevaarlijk. Toen werd ik ontzettend nijdig. Ik zei: meneer, als u mij niet wilt helpen dan zal ik de brief wel naar de Russische Ambassade in Den Haag zenden. Dat heb ik dan ook gedaan. Maar dat was nog niet het einde van het verhaal. De volgende dag beide een veiligheidsman mijn moeder en vroeg of ik die brief werkelijk naar de Russische Ambassade had ge zonden. Toen ze „ja" zei, barstte die man in een luide vloek los en hing op. Later moest ik het in Soester berg maar eens komen uitleggen. Het was allemaal reuze opwindend. Het leek er een beetje op of Rus- lands bestaan van Soesterberg af hing", voegt Dick er met een brede grijns aan toe. „Een paar dagen later kreeg ik keurig netjes de vertaling van de Russische Ambassade toegezonden. Daar stond dan in dat Sarkisow graag die foto's eens wilde zien. Ik heb ze toen aan hem opgezonden". Schrijver De algemeen leider met jeugdruimtevaarthond Kazan. Dick Gorter, zoon van een in Fin land geboren vader en een in Duitsland geboren moeder. „Een zonderling allegaartje, maar niet onaardig" noemt zijn broer en mede JWR-lid Egbert het gezin derhalve, heeft meer pijlen op de boog dan het werk voor de Ruimte- vaartgroep. Op zijn zestiende jaar schreef hij een oorlogsroman, „De Spookbommenwerper", die prompt werd uitgegeven ook. Dat kwam zo: „Tot twee keer toe had ik ge merkt. dat een Belgische uitgever een soort nazi-lectuur in vertaling uitgaf. Je kent dat wel: werkjes met die typische „pro-Duitse" in slag. Dat maakt me altijd ziedend. Ik besloot die man eens te laten weten hoe ik erover dacht. De kerstvakantie besteedde ik aan het schrijven van een stuk. waarin ik de heldendaden van Engelse piloten uit de doeken deed. Korte tijd la ter kwam tot mijn verbazing het bericht, dat men mijn manuscript wilde uitgeven. Nou, dat vond ik natuurlijk best. Maar wat betaalt het slecht, hè. Ik heb er zegge en schrijve 180 gulden mee verdiend. Maar ja, ik zit nog op school en dan moeten alle beetjes helpen. Voorts houdt Dick zich bezig met bet schrijven van science-f ction verhalen. Ook daarvan heeft hij al het een en ander kunnen publice ren. „Vaak is het niet meer dan heerlijke onzin. Zelf tracht ik, ruimtevaartkundig gezien, de wer kelijkheid zoveel mogelijk te bena deren. Op het ogenblik ben ik weer een boek aan het schrijven. Ook I Y,/W& WflW science-fiction. Het gaat over een expeditie, die op Venus verzeild raakt en daar ontdekt, wat er met Atlantis en zijn bewoners is ge beurd". TV-ui tzend i ngen Het maken van foto's van tv-uit- zendingen over ruimtevaart bracht Dick op het idee een „jeugdgroep- Ruimtevaart" op te richten. Het plan werd uitgewerkt in samenwer king met ds „Vereniging van Jonge Sterrekundige Amateurs" en de „Stichting Lucht- en Ruimtevaart Vereniging". Dick schreef eind maart een introductievergadering uit, die gezien het wat aparte ka- CA umt* m 8 w Mr. Dick Gorter Leader Youthworkgroup - spacetravel 91, Gerolaan Zeist, The Netherlands Dear Mr. Gorter: Thank you for your letter of January 31 to Astronaut L. Gordon Cooper, Jr., requesting permission to use his name at the top of all your publications as the patron of the Youthworkgroup - Spacetravel. Astronaut Cooper appreciates yoür thoughtfulrtess, and is happy to grant the permission you requested. All of us in the astronaut group join with him in extending our best wishes to you and the members of the Youthworkgroup for every success in the pursuit of your space interests. Anne Frank fotowedstrijd De organisatoren van het 20ste internationale jeugd, congres, dat van 8 tot 15 augustus in het Anne Frankhuis in Amsterdam wordt gehouden, hebben in samenwerking met het 49ste Universala Kongre- so de Esperanto een foto wedstrijd uitgeschreven. Onderwerp hiervan is een zin uit het dagboek van Anne Frank: „Zou het ko men omdat ik zo lang mijn neus niet in de bui tenlucht kon steken, dat ik zo dol ben geworden op alles wat natuur is?" Aan de wedstrijd zijn een aantal geldprijzen en me dailles verbonden. Sincerely, rn»\ Alan B. Shepard, Jr. Chief, Astronaut Office De brief, waarin Alan Shepard Dick Gorter bericht, dat Gordon Cooper het beschermheerschap over de jeugdwerkgroep heeft aanvaard. „Een visser, die niet kan lezen, kwam mij de brief in het koker tje brengen van Janny van Mee- teren in Breukelen". Dit schrijft de Nederlandse Maria Heemsker uit Penisch in Portugal aan 't Ne- derlandsche Jeugd Roode Kruis. Het Nederlandse meisje, dat „uit zee" een verre groet van haar ge boorteland ontving woont in Por tugal om Portugees te studeren. Deze reactie is één van de vele hon derden, die het Nederlandsche Jeugd Roode Kruis in de afgelo pen weken heeft ontvangen, naar aanleiding van zijn vriend- schapsa^ie ..kinderhanden sme den vriendschapsbanden". De ac tie wordt gevoerd door middel van plastic kokertjes met brieven van Nederlandse kinderen. De kokertjes worden door tankers, over alle werelddelen verspreid, in zee geworpen. Na de eerste verspreiding zijn al briefkaarten binnengekomen uit Algerije, Marokko. Portugal, Span je, Frankrijk, Engeland, Dene marken en Zweden. Onlangs heeft een KLM-toestel een zending ko kertjes meegenomen naar Singa pore, waar zij in een tanker zijn overgeladen en daarna in zee ge gooid. Binnenkort kunnen dus ook uit de tropische gebieden be richten voor de Nederlandse jeugd binnenkomen. De actie gaat onverminderd voort. Wie hieraan nog niet heeft mee gedaan, kan een briefkaart., met één gulden extra aan postzegels, aan het Roode Kruis (Postbus 900. Den Haag) sturen. Men ontvangt dan een kokertje met. daarin een brief voorzien van een tekst in het Nederlands, Engels, Frans en Spaans. rakter van de vereniging („Het is tenslotte geen voetbalclub") een succes mocht worden genoemd Ruim 60 jongens werden lid (maar tussen haakjes: ook meisjes zijn welkom», een aantal, dat inmiddels tot 107 is opgelopen. Overigens bewaart Dick aan de openingsbijeenkomst toch een on prettige herinnering. „Ik had er een zaal voer gehuurd en die kostte me 90 gulden. Met enige moeite schraapte ik dat geld bij elkaar. Maar kort daarna kreeg ik bericht, dat ik ook nog vermakelijkheids belasting moet betalen. Dat begrijp ik nou gewoon niet. Nou hang je eens niet om een patateskraam en dan zitten ze je achter je broek". Tja, „vermakelijk" is hier wel een weinig toepaselijk woord Afdelingen Het werk van de ruimtevaart- groep is in drie afdelingen onderge bracht: Afdeling Satelliet-waarneming o.l.v. Frank Israël, Dunants- straat 3 in Assen. Zij heeft me dewerking gekregen van de sterrewachten in Utrecht en Kessel (België). Enige particu lieren hebben telescopen ter be schikking gesteld. O Het Ruimtevaart Documentatie Centrum met als leider Dick van Stuijvenberg. Marten van Ros- sumsingel 47. Zaltbommel. Deze afdeling zorgt er voor. dat de JWR-leden hun documentatie kunnen uitbreiden, terwijl hier ook alle gegevens over projecten kunnen worden aangevraagd. Het Documentatie Centrum krijgt zijn gegevens voor een groot deel van de beroemde Amerikaanse National Aeronau tics and Space Administration (N.A.S.A.) en van verschillende lanceerbases. Afdeling Reportage en Fotogra fie met aan het hoofd Dick Gor ter. Gerolaan 91, Zeist. De leden hiervan nemen foto's van het televisiescherm en ruilen deze onderling om zodoende hun ver zameling uit te breiden. Met bandrecorders worden reportages van ruimtevluchten samenge steld. Raketten De nationale federatieve raad van het „Voormalig Verzet Neder land" zal de film „De Overval" voor leerlingen van het mulo en het VHMO gaan vertonen. De film werd door Rudy Meyer vervaardigd naar een manuscrip van dr. L. de Jong. De geslaagd' overval tijdens de bezetting op de strafgevangenis in Leeuwarden wordt in beeld gebracht in de film die zowel in Nederland als in het buitenland veel waardering oogstte Het is niet de bedoeling de film te laten zien om aan te tonen waartoe het verzet nu wel in staat is geweest, maar de jeugd in het bijzonder wil men er van doordrin gen wat vrijheid en democratie be tekent Aan het begin van de film is in verband hiermee een korte toelichting opgenomen. De landelijke actie begon 27 april in Den Haag. Daar worden dertig voorstellingen gegeven in verscheidene theaters. Men hoopt hiermee alleen in Den Haag al 45.000 leerlingen te bereiken. Een groot aantal gemeentebesturen heeft zich bereid verklaard mede werking te verlenen door middel van een subsidie, waardoor de toe gangsprijs per leerling tot ongeveer twee kwartjes kan worden beperkt. Cleidsch dagblad Veranderde instelling of niet j t Uit de antwoorden, die de cen trale jongerengroep van de KVP van 458 katholieke jongeren uit het hele land heeft ontvangen op een vraagstelling over de geboorte regeling, zyn grote tegenstellingen en verwarring naar voren gekomen Veel jongeren waren aarzelend in hun antwoorden. Vele jongeren groepen juichen het zwijgen var. de Kerk toe, omdat dit zou wijzen op een veranderde instelling ten opzichte van het eigen geweten Anderen zien in dit zwijgen even wel een handhaven van het tradi tionele kerkelijke standpunt. Maar velen vroegen zich ook af wat dit standpunt eigenlijk is. Het stichten van voorlichtings bureaus werd gewenst geacht, maar steun aan de Ned. Ver. van Sexuele Hervorming werd afgewezen. Voor lichting geven voor radio en tv. werd ook gewenst geoordeeld, maar sommige jongeren merkten op, dat de geestelijkheid het optreden van dr. C. J. Trimbos vaak met. grote zorg beziet. Dankbaarheid was er ten opzich te van de tv-toespraak van mgr. Bekkers, maar sommige jongeren vroegen zich af wat hij nu eigen lijk bedoelt. Eerbied wordt ge vraagd voor het grote gerin, maar daarentegen werd ook opgemerkt dat iedereen meebetaalt aan dit grote gezin en dat in een groot gezin de kinderen niet de kansen voor studie en ontwikkeling heb ben als in een klein gezin. Het eigen geweten gaat de richt snoer worden, zo werd geoordeeld, f maar men meent dat de weg dan open ligt voor willekeur. De moei- lykheden zouden dan wel eens het grootst kunnen worden in de ont wikkelingslanden, zo meenden de jongerengroepen. Dit zou een re den kunnen zijn om maar geen katholieke politicus naar een VN- post in die gebieden te sturen, want de spanningen tussen kerk, gewe ren en plicht worden te groot. Het in het Noordlimburgse plaatsje Helden gehouden eerste officiële jeugdbal is een groot fias co geworden. Teneinde iets voor de jeugd te doen, had men van ge meentezijde het organiseren van jeugdbals gestimuleerd. Dit als compensatie voor het weren van de jeugd uit de danszalen. De legiti matiebewijzen, welke de burge meester van Helden verleden maand invoerde, bleven echter ook voor de jeugd van kracht bjj deze jeugdbals. Een korte tjjd heeft ook nog de „Raket-Afdeling" bestaan, maar die heeft men tenslotte laten vervallen. „Kijk, heb je eenmaal zo'n raket In elkaar gezet, met wat voor midde len dan ook, dan bekruipt je toch de lust zo'n ding de lucht in te stu ren. Dat kan natuurlijk niet. Die verantwoording durven wij niet aan. Daarom hebben we de Raket afdeling maar geschrapt", zegt lei der Gorter. De Zeistenaar heeft ook feci be langstelling voor ruim te vaart-ge neeskunde. Over de bijzonderheden van dat onderwerp heeft hij al een plezierig contact met prof. Lands berg uit Soesterberg (een keel- neus- en oorspecialist). Om het onderlinge contact tussen de leden te bevorderen houdt de JWR lezingen, discussies, vergade ringen. De contributiebedraagt slechts één gulden per Jaar be paald géén astronomisch bedrag maar men dient wel lid te zijn van de Vereniging van Jonge Sterre kundige Amateurs of van de Sticht- se Lucht- en Ruimtevaart Vereni ging. daar in de organen van deze verenigingen de mededelingen van de JWR worden gedaan. Het is voor adspirant-leden niet noodzakelijk kennis van ruimte vaart e.d. te hebben, maar men moet er op zijn minst wel enthou siast voor zijn. Samenvattend kan het werk van de JWR als volgt worden omschre ven: het bestuderen van alle facet ten van de ruimtevaart, het inzicht verschaffen hierin, het vergroten van de feitenkennis en het trachten enig wetenschappelijk werk op dit gebied te verrichten. UtcAC SNELLE^SERVICE AUTOMOBIELBEDRIJF N.V. Scholieren uit negen Westeurope- se landen nemen op 22 mei deel .v...aan de „Coupe Scolaire Interna tionale 1964". Deze internationale schoolverkeerscompetitie wordt door het Verbond voor Veilig Ver keer georganiseerd. Het evenement wordt gehouden In de Expohal in Hilversum. De ministers van Verkeer van de landen, die zyn aangesloten bij de Europese conferentie van Verkeers ministers (CEMTi, zijn uitgeno digd de competitie bij te wonen. Uit elk van de negen landen komt een afvaardiging van vier kinderen tussen tien en vijftien jaar. vergezeld van een begeleider en één of meer geüniformeerde po litiefunctionarissen. De deelne mende landen zijn België, De nemarken. de Duitse Bondsrepu bliek, Frankrijk, Italië, Luxem burg. Nederland, Oostenrijk en Zwitserland. De verkeerscompetitie omvat twee theoretische en twee prakti sche proeven. Het eerste deel van het programma bestaat uit een on derzoek naar de kennis van de ver keersborden. gevolgd door een proef in de kennis van verkeerssituaties. De praktische proeven zijn verdeeld in een behandigheidsproef op de fiets en een rit per fiets of in een trapauto in een verkeerspark. De deelnemende ploegen komen op donderdag 21 mei in ons land aan. Twee dagen later zullen zij, na een gemeenschappelijke excur sie naar Den Haag en Scht-menin gen, Nederland weer verlaten. DICK GORTER

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 7