Charmante N.S. van vraagbaak *t zilver in Morschpoort: opbergplaats van „vryelyk rondlopend gespuis" ^kfscheid prof. Van Groningen na s35-jarig Leids hoogleraarschap Helikopter vlieger in; Katwijk hegraven s Classicus van wereldfaam "JJiad invloed op zeer velen schildersverven, ladders en schildersgereedschappen Leidse verfhandel „de Valk" n.v. DRIE EEUWEN GELEDEN GEBOUWD Chr. Lyceum vraagt gratie voor Soemokil Tornado eist elf levens """gericht 1 maart 1860 Zaterdag 9 mei 1964 Tweede blad no. 31256 71- Advertentie Het best gesorteerd int Nl 47 zeer grote belangstelling heeft prof. dr. B. A. van Gro igen gistermiddag in het Academiegebouw afscheid genomen als ^eic*s hoogleraar voor de Griekse taal- en letterkunde en no Griekse oudheden. Prof. Van Groningen, die deze leerstoel Jm 35 jaar heeft bezet, beëindigt zijn arbeid in deze functie aan uit einde van het lopende academische jaar omdat het bereiken rt«P de pensioengerechtigde zeventigjarige leeftijd hem daartoe ringt. r. De Leidse classicus van wereldnaam Van Groningen heeft het corner erg voorzien op publiciteit. Zijn afscheid kreeg daarom de van een afscheidscollege waarop slechts enkele sobere woor- cin van dank voor zijn arbeid en een eenvoudige receptie volgden. zijn tijdens deze bijeenkomsten duidelijk de gevoelens ken dank en v.aardering gebleken, die velen bij dit afscheid be- cerst moeten hebben. ™°Grote kracht en chj activiteit 'a in het begin van zyn afscheids- _:e gesproken te hebben over de jen, waarlangs hij tot de studie ta' klassieke letteren en tot zijn ludse functie was gekomen, verdiep- prof. Van Groningen zich in ver killende aspecten van de bekoring IJ zyn vak. In enkele woorden om- dereef hy die bekoring als het ken- met de Grieken en met ^Jeken, met volk en mensen dus. .^prekend over die Grieken vroeg 0 Van Groningen allereerst de Idacht voor hun grote activiteit, rgö steeds bezig zyn, en hun gees- engesteldheid waaruit de democra ts is voortgekomen. Het recht tot 4ije meningsuiting dat zy zozeer ere hielden, hing samen met hun ^moedigheid van denken, de kracht i dat denken en de kracht van de 0Me. Vaak is die kracht juist ook pr hen overschat, maar dezelfde 40iht van het logisch redeneren en ooputcren deed hen spoedig de juis- s. grenzen terugvinden en eerbiedi g- kan men voor deze tucht geest bewondering koesteren, le psychische gesteldheid van u, gemiddelde Griek een gevaarlijke >p(enstander in het geweer kon bren- nameljjk een sterke emotionale- zelfs een geestelijke onevenwich- Jpeid. Maar het evenwicht werd ",I*ds weer hervonden door een even- ns kenmerkende zelfbeheersing, (lor die twee kanten van hunwezen iren zij zo volkomen menselijk. Een "jjdere kenmerkende eigenschap vjemde prof. Van Groningen de ster- w) neiging tot ethiek, de bestudering etln de grondslagen van het menselijk itdrag. De idee had de neiging, de iterie te overheersen. De algemene enswijze was eenvoudig: naar ma- Iele weelde ging in het algemeen begeerte niet uit, en technisch de maatschappij daardoor ook it zwak toegerust, was nog een ander ideaal, dat grote kracht is geweest, namelijk lOJt ideaal van de schoonheid. Dit »cht prof. Van Groningen op het Nfen terrein van de literatuur, waar- g] hij zich gedurende tientallen ja- 6'jn met liefde heeft bewogen. .jjiSpreker ging vervolgens na, wat I belangrijkste Griekse dichters voor >ftn hebben betekend. Hy gaf korte 1 Irakteristieken van Homerus, Sap- bo, Pindarus, Aeschylus, Sophocles 3fl Euripides. "Na enkele opmerkingen over het Ispel, dat hem over het algemeen "ider heeft kunnen boeien, liet prof. Groningen in het kort de voor- i taan de figuren uit de Hellenisti- ie periode de revue passeren, zo- poezie- als prozaschrijvers, om te ligen met Pkutarchus, een van laatste grote vertegenwoordigers het tot verdwynengedoemde hei lom. Deze laatste term doet even geen recht aan het verheven, eer- Iwaardig religieus inzicht en uit- it van de Grieken, dat velen steun innerlijke vrede heeft geschon- 1311. Efemeer iaJi de ge< Jdat de j Prof. Den Boer (links) biedt prof. Van Groningen het af- scheidsgeschenk aan. (Foto LD/Holvast) Prof. Den Boer overhandigde als resultaat van deze waardering een aldus samengesteld boekwerk aan de scheidende Leidse hoogleraar. Na het afscheidscollege ln het Groot Auditorium en de toespraak van de rector magnificus namens talloos velen vond in de ontvangst zaal van de Academie een drukbe zochte receptie plaats. Met militaire eer LAMMERMARKT 3 - LEIDEN - TELEFOON 33909—33300 Verkoop uitsluitend engros. Onder grote belangstelling werd gistermorgen op de roomskatholieke begraafplaats ln Katwijk aan den Ryn het stoffelijk overschot ter aar de besteld van de adjudant-vlieger Ze weten alles en vandaag hebben ze feest. Ze: dat zijn de informatrices van de Nederlandse Spoorwegen. Alles: dat is alles wat voor het pu bliek van belang kan zijn op het ge bied van treinverbindingen in Neder land, om niet te zeggen in heel Euro pa. Peest: dat is een bijeenkomst in Utrecht, waar ze met een paar hon derd bij elkaar zyn en waar dus heel wat gelachen zal worden. Want aan gekke ervaringen hebben ze geen ge brek. Het begon in 1939 met een inlich tingenbureau in Amsterdam-C.S. en drie meisjes. Het is nu, 25 jaar later, een om- vangryk apparaat met in totaal 92 meisjes, verdeeld over tien stations. De grootste groepen zitten op de vier grootste stations: Amsterdam 30, Rotterdam en Dan Haag elk 20, Utrecht 15 meisjes. Honderd uur per week kan iedereen aan deze stations terecht om te vragen, wanneer een doorgaande trein naar Groningen vertrekt, maar ook om te horen wat de vlotste treinverbinding met Istan- boel is. De zes andere plaatsen waar infor matrices klaarstaan om spoorwegin lichtingen te geven zyn Groningen, Arnhem, Nymegen, Maastricht, Haarlem en Leiden. Merkwaardig In allerlei opzichten vormen de in formatrices een van de merkwaar digste afdelingen van de Nederlandse Spoorwegen. Waar by voorbeeld wordt een chef aangesproken door de col lega's met Mieke, Annette of Adrie? En vooral: waar in het spoorwegbe drijf is zo weinig personeelsgebrek? In totaal werken er 90 tot 100 meisjes by de inlichtingenbureaus. De „omloopsnelheid" om in spoor wegtermen te blyven is ongeveer vier jaar: dan gaan de meesten trou wen. Een rekensommetje leert, dat de Spoorwegen dus per jaar circa 25 informatrices kunnen plaatsen, maar per jaar melden zich zo'n 200 lief hebsters. Er kan en moet dus grondig geselecteerd worden. Vooropleiding op middelbaar ni veau is vereist, de kandidaten worden grondig getest en de overgeblevenen krijgen een opleiding van ongeveer een half jaar, die in september be gint en die net op tyd is afgelopen om in het voorjaar tegen het aan breken van de seizoendrukte de door huwelijk gedunde gelederen in de inlichtingenbureaus aan te vullen. Bezwaren De betrekking van informatrice heeft een heleboel aardige kanten maar ook haar bezwaren: vakantie in de zomer kan byvoorbeeld nooit. En als op een regenachtige zondag laat in de middag een verveelde stem naar een verschrikkeiyk moeiiyke treinverbinding door half Europa vraagt, mag ze niet zeggen: „Vraagt u dat nou om de tyd door te komen?", want de klant hoort koning te bly ven en de kans bestaat al is hy klein naar de ervaring met regen achtige zondagen leert dat de vraag serieus bedoeld is. Dus: des noods een uur snuffelen in de spoor- boeken van zeven landen. Ook de jubileumviering wordt vol ledig bepaald door de eisen van het werk: 6 juni is de eigeniyke datum, maar geen informatrice kan dan meer op haar post gemist worden. Daarom is de viering vier weken ver vroegd. vyfhonderd informatrices en ex-informatrices zyn uitgenodigd vandaag in het hoofdgebouw van de N S. in Utrecht by elkaar te komen op 'n gezellige receptie, gevolgd door een etentje. Twee- k driehonderd worden er verwacht. Het zal een ple zierige byeenkomst zyn. Ook om te zien. Want niet voor niets heeft een Brabander eens tegen een informa trice gezegd: ,,'t Is niet allenig da ge myn zo'n schone trein opgeeft, mar ge zyt er nie zo liliyk bie ok". Zoekt U een GERO-CASSETTE van f40.— of f400.—. T. d. WATER, Haarlatraat 207 heeft het. De Gero-specialist. I KwellingEen Deense postbode, gle ln 1962 was ontslagen wegens ge- f>rek aan werklust, bekende gisteren *oor de rechter dat hij ongeveer 1500 (brieven had weggegooid omdat hy zich l^wenate te kwellen door ze te be- Gevaren dreigen Een leven, in gezelschap van dezulken doorgebracht, is een rijk leven geweest, aldus prof. Van Gro ningen. Wanneer iemand door dit contact niet innerlyk wordt gevormd en vervormd ten goede, dan ligt het aan hemzelf en niet aan het oude Griekse volk met zyn op ideële waar den berustende beschaving, noch aan zyn edele vertegenwoordigers met hun verheven boodschap. Het aantal mensen dat althans gedurende enige jaren van zijn le ven, en wel in die meest ontvanke lijke periode daarvan, nl. tussen 12 en 18 jaar, die zuivere, sterkende lucht inademt, is in ons land nog steeds betrekkelyk groot. Deze posi tie wordt aangevochten. Alle goede en waardevolle dingen moeten altyd str'f:d voeren om zich te handhaven, I vooral in tyden waarin het materiële leven gemakkelijk verloopt en dus sterk beslag op den mens legt, zoals op het ogenblik in onze Westerse, in onze Nederlandse wereld het geval is. Maar zeker is, dat een opzettelijk of onbedoeld verzwakken van de in vloed die van het oude Griekenland en zyn geestesbeschaving kan uit gaan, ten nadele van onze generaties zou zyn. In dit opzicht heeft ook de Univer siteit een taak, een soort apostolaat. Ook op haar rust de plicht ervoor te waken, dat geen kostbare cultuur goederen teloor gaan. Moge de Leid se Universiteit steeds aan die hoge roeping trouw biyven. Prof. Van Groningen besloot zyn afscheidscollege met enkele persoon- lyke opmerkingen, waarin hy dank bracht voor de vele ondervonden har- teiyke vriendschap ook in moeiiyke uren. Boekwerk vertolkt dank De rector magnificus prof. dr. W. den Boer, zelf leerling van prof. Van Groningin, sprak namens de univer siteit, de collega's en vrienden, de medewerkers en vele instanties bui ten de universiteit woorden van grote dank en hulde. Na 'n korte opsomming van zyn vele activiteiten, zyn car rière en zyn kwaliteiten als weten schapsbeoefenaar en docent noemde prof. Den Boer de „mens Van Gro ningen" de sleutel van goed begrip van zyn verdiensten als geleerde en docent. Hy heeft steeds in hoogheid van geest, plichtsbetrachting en zelf tucht anderen een levenshouding voorgeleefd. Na 1945 is hij het mid delpunt geweest van de klassieke stu- dieën in Leiden en zyn leerlingen hebben het ook zo aangevoeld. De distantie tussen hoogleraar en student bleef, geheel in eigen styl, maar ge heel anders dan de universitaire ver nieuwers dan thans denken. In de bezettingsjaren heeft prof. Van Groningen in de frontlyn van het verzet gestaan, nooit zwaarwich tig, altyd vol humor en bereid, het gewichtig doen aan de kaak te stel len. Zelfs in het gyzelaarskamp kwa men deze kwaliteiten tot uitdrukking. De studenten van de scheidende hoogleraar staan niet in groten ge tale in de frontlinie van de weten schap, maar wel in die der onder- wysvernieuwing, waarby de huma niora in het gedrang dreigen te ko men. Te hunner bemoediging heeft prof. Van Groningen niet een feestbundel als afscheidsgeschenk willen ontvan gen, maar veel liever een samenbun deling van verspreide opstellen, die voor een breed publiek uiting geven aan de essentiele waarden van de Griekse denkwereld en literatuur. Meer dan duizend intekenaren hebben getoond, deze voorkeur te i waarderen, A. J. van Dun, die maandag om hc4 leven kwam. tóen een Agusta-Bell helikopter van de Marine Lucht vaartdienst by Valkenburg in de Oude RUn storrtte. De begrafenis had met militaire eer plaats. Tevoren werd in de parochiekerk een mis van requiem opgedragen. Onder de vele belangstellenden! merk ten wij op de commandant van het Marine Vliegkamp Valkenburg, ka pitein ter zee vlieger W. de Groot do eerste officier van het vliegkamp ka pitein-luitenant ter zee vlieger J. Leeflang, namens de commandant van de Marine Luchtvaartdienst Ne derland, diens chef 6taf kapdteln-lui- tenant ter zee, waarnemer H. Pol derman, de commandant van het Marine Vliegkamp „De Kooy". kapi tein-luitenant ter zee waarnemer G. H. Woudstra, de commandant van het vhegtuigsquadron 7 (waartoe de overledene behoorde) luitenant ter zee der eerste klasee C. E. van der Minne, afgevaardigden van het vlieg kamp „De Kooy" en de vliegbasis Woensdrecht en tal van collega's en oud-collega's van de overledene. Om tien uur kwam de auto met het stoffeiyk overschot, voorafgegaan door tamboers met omfloerste trom en gevolgd door een auto,, beladen met bloemen, by de kerk aan. In de stoet liepen vele officieren, onder officieren, korporaals en manschap pen van het vliegkamp mee. De kist was gedekt met de Nederlandse drie kleur, waarop waren neergelegd het zwaard, de onderscheidingen en het hoofddeksel van de overledene De plechtige mis van requiem werd ge celebreerd door de hoofdaalmoezenier der Koninkiyke Marine dr. L. A. M. Goossens met assistentie van de vlootaalmoezenier van het Marine Vliegkamp Valkenburg, pater J. Mo lenaar als diaken en pastoor F. P. M. van de Vliet als sub-diaken. Na de Heilige Mis had de ter aarde bestel ling plaats, waarby de absoute werd verricht door de hoofd-vlootaalmoe zenier met dezelfde assistentie als tydens de mis. Voor en nadat de kist ln de gToeve neerdaalde gaf een aan beide zyden opgesteld vuurpeloton een salvo af, waarna vele aanwezigen by de open groeve afscheid namen van een goede vriend en een bekwaam marineman. Na de indrukwekkende plechtigheid, die door zeer vele militairen en bur gers werd bygewoond, was er in het Parochiehuis gelegenheid de nabe staanden te condoleren» Door een smalle straat bijna aan het gezicht onttrokken staat aan de rand van het oude stadscentrum de Morsch poort. Een oud, duister bouw werk, temidden van kleine huisjes, waarhoven zich domi nerend, de koepel verheft. Op het eerste gezicht weinig in drukwekkend. Een bouwwerk, dat in tegenstelling tot vele an dere toeristische aantrekkelijk heden van de stad eerder plomp en stevig dan gracieus kan ivor- den genoemd. Onwillekeurig welt bij lange beschouwing het woord „potig" op. Een term, die niet eens zo vreemd is, waneer men bedenkt waarvoor de poor ten gebruikt werden. De Morschpoort ia heel byzonder al zien de toeristen het er niet in. Zeker in Nederland, waar vrijwel alle steden in de vorige eeuw de gToeibelemmerende poorten en muren hebben afgebroken. „Geen nut meer, dan maar tegen de girond", zo redeneerde men, zonder zich iets aan te trekken van histo- rlsohe waarden. Waarom nu net de Morschpoort be waard is gebleven valt, buiten het in het Gemeentearchief opgeborgen besluit tot behoud, niet meer na te gaan. Waarschyniyk leverde zy geen moeilykheden op voor het verkeer. Maar het is ook best mo gelijk dat zy indertyd ontsnapt is aan de aandacht van het gemeen tebestuur. In ieder geval, haar naam ontbreekt op de lange lijsten van „objecten ter verkoop en sloop". Hoe absurd het laatste ook klinke moge, dit kan. Want niet alleen ontbreekt de Morschpoort op de lysten, ook is zy onvindbaar wanneer het gaat om de aanbeste ding van het gebouw of de goed keuring tot de bouw van „vroed schap en burgemeesteren". De ge- meentearchievarissen hebben er ve le dikke, vergeelde folianten op nageslagen, maar in de ambtelyke stukken wordt nergens de Morsch poort genoemd. De enige, die iets over de Morsah- poort wist te vertellen was de 17de eeuwse stedenbe^chrijver Van Mie ris. Maar hy heeft uit ydelheid verzwegen, waar hy zyn wysheid uit putte. In een breedvoerig, prachtig geïllustreerd, artikel over de sleutelstad schryft hy dat de poort haar ontstaan dankt aan de stadsuitbreiding van 1610, die het opschuiven van de wallen en mu ren noodzakelyk maakte. Eerst wil de het stadsbestuur het zuinig aan doen en gaf opdracht tot de bouw van een houten poort. Dertig jaar later was deze echter zo bouwval lig geworden, dat zy moest worden vervangen door een nieuwe. Maar weer was het stadsbestuur niet be reid veel geld voor een deugdelijke bescherming van haar burgers uit te trekken en weer verrees een houten poort. Echter niet voor lang. Nauweiyks dertig jaar later verkeerde de poort al weer in een hopeloze toestand. Twee poorten ln nog geen zestig jaar tyds was zelfs de vroede vaderen te erg en na naar alle waarschynlykheid ten minste rijp beraad moest er dan toch maar een nieuw stenen ge bouw komen. Het stadsbestuur gaf daarom in 1667 opdracht aan de stadsarchitect Willem van der Helm een stenen poortgebouw te ontwerpen. Waarschyniyk werd voordien weinig aandacht aan de Morschpoort ge schonken omdat de weg die op de poort uitkwam, liep naar de veen gebieden ten oosten van de stad. Van Mieris schryft hierover: „Ver- mids de weg naar de Hoogemarsch (één der veengebieden) buiten deze poort ligt heeft zy de naam van Morschpoort ontvangen. Ook word- ze van veelen zomtyd de Galgpoort geheeten om dat het buitengerecht niet verre vandaar geleegen is". In verband hiermede was het een bijzonder „vrlendeiyke" geste van het stadsbestuur om raampjes ln de koepel te laten aanbrengen. Im mers in die jaren was het gebrui- kelyk om de ruimten boven de poorten te gebruiken als opberg plaats van dobbelaars en landlo pers, die van hieruit goed uitzicht hadden op wat hun na hun be rechting te wachten stond. Dat men toen wel graag fikse maat regelen tegen „vryelyk rondlopend gespuis" nam, maar er liever in de 9tad niet aan herinnerd wenste te worden biykt wel uit het slot van Van Mieris' beschaving. Hy schryft daarin: „Uit deeze voorbe reidselen is de gemelde poort ge- booren en in 't jaar 1669 voltooid geiyk het daarop gestelde jaartal aanwyst en op datze met geen ver- achtlyken naam meer zoude ge noemd worden heeft men 'er met groote letters aan den buitenkant doen^ voorstellen i Morachpwrt Het Leidsch Christeiyk Lyceum heeft namens bestuur, curatoren, leraren, personeel en leerlingen een telegram gezonden aan president Soekarno, waarin op grond van de verbeterde betrekkingen tussen Indo nesië en Nederland een vurig beroep wordt gedaan om gratie te verlenen aan dr. Soemokil. Dr. Soemokil is oudleerling van deze school Een byzondere militaire rechtbank te Djakarta heeft de 58-jarige dr. Christiaan Robert Steven Soemokil, vroeger leider van de republiek der Zuid-Molukken, eind april ter dood veroordeeld wegens zyn verzet tegen de centrale regering. Hy werd vorig jaar december gevangen genomen tijdens een aanval van Indonesische troepen op zyn laatste bolwerk op Ceram. 3000.- voor Simavi Nu langzamerhand ook alle giro gaven uit Leiden afkomstig op het Simavikantoor in Haarlem zyn aan gekomen. kunnen wy berichten, dat de netto-opbrengst f2.923,46 bedroeg, een aanzieniyk groter bedrag dan vorig jaar, maar een bedrag dat nog aanmerkeiyk groter had kunnen zyn, als ieder die zich voor deze col lecte had opgegeven, ook werkeiyk gecollecteerd had. Maar onze dank gaat uit naar de velen, die het wel deden, vaak onder bezwaariyke om standigheden en ook naar allen, die bydroegen. Ik maak degenen, die niet thuis waren of die zoals wel voorkomt liever een ryksdaalder gireren dan een kwartje uit hun portemonnee offeren, opmerkzaam op de mogeiykheid het werk van Simavi te steunen door een gift op postrekening 128487 van Simavi te Haarlem. Men kan ook donateur worden (adres Spruitenboschstraat 6, Haarlem) en u ontvangt dan het blad, dat laat zien wat er met uw geld gebeurt. Zo kon men lezen van geneesmiddelen voor enkele zeer ernstige melaatsen ln India, die op de nu gebruikeiyke medicamenten niet hadden gereageerd. Het is heer- ïyk te weten, dat onze luttele gaven kunnen worden omgezet ln hulp aan mensen, die zo gevrywaard worden voor een vroegtijdige dood of een totale verminking. Namens SIMAVI voor Lelden, L. Oerth van Wyk-Kruyt E. A. Franken-Duparc. Geveilde percelen In het Venduhuia der Notarissen werd t..o.v. Not. W. S. Jongsma te Lelden verkocht het woonhuis aan de Geversstraat 33 te Oegstgeest; ge mijnd op f 57.510,— door J. C. G. van Alkemade q.q. Een tornado heeft gisteravond in het plaatsje Mount Clement ln de Amerikaanse staat Michigan elf men, senlevens geëist. Er waren honderd gewonden. Volgens de politie ver* woestte de tornado een vyfenveven* tigtal woningen.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 3