PEKING WIL TOP MET MOSKOU PAS IN 1965 De Gaulle bezweert misnoegen van boeren Rusk over Vietnam en Cuba Piloot neergeschoten van in Californië verongelukt vliegtuig Chinezen schuldig aan 5diefstal9 van atoomgeheimen Man bij redden kind om leven gekomen LET OP! Grote brand in Manilla: 28 doden WEERBERICHT Aanvraag voor regionale t.v. in Rotterdam Een miljoen voor Harlem FRANSE PRESIDENT HAD DRUKKE DAG Kongolezen in cel gestikt... Wordt benzine goedkoper? Chroesjtsjow in Egypte Duizenden guldens aan prijzen (§ücf Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 9 MEI 1964 No. 31256 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f.3.35 per maand, f.0.78 per wees Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1. Lelden - Giro no. 67055 Een topconferentie tussen Moskou en Peking ter beslechting van de geschillen kan op zijn vroegst in mei van het volgend jaar worden gehouden, aldus de opvattingen van Rood-China. Voor die tijd acht de Chinese partijleiding elke discussie zinloos en vergeefse moeite. Dit is het antwoord van het Chinese centrale comité op een brief van het Russische, gedateerd op 7 maart, waarin de Russen een conferentie in mei van dit jaar of eventueel in juni a.s. voorstellen, alsook een bijeenkomst van de communis tische partijen der gehele wereld in de herfst van dit jaar. Nog vijf grote geschilpunten Volgens het Amerikaanse persbureau United Press International hebben gezaghebbende communistische krin gen in Londen onthuld, dat de Chi nezen belangrijke atoomgeheimen van de Russen hebben „gestolen". Dientengevolge zouden de Chinezen in staat zyn de ontwikkeling van bun eigen atoombom te versnellen. Intussen hebben de Chinezen in een thans gepubliceerde brief van 29 februair aangeboden deskundigen Ie zenden om de Sowjet-Unie te belpen haar economische moeilijkhe den te boven te komen. Deze moei lijkheden hadden Peking in ernstige mate verontrust. Verder zijn de Russen ervan beschuldigd „de wet van de jungle van de kapitalistische wereld op de betrekkingen tussen de communistische landen toe te pas- zen". Een ander belangrijk punt, is dat de Chinezen in hun brief van 29 fe bruari er de nadruk op hebben ge legd, dat zij geen aanspraken zullen doen gelden op grote gedeelten van bet Russische grondgebied, die onder het tsaristische bewind aan Rusland toevielen krachtens wat de Chinezen „Grove laster" Premier Jiwkow van Bulgarije heeft gisteren op een bijeenkomst in Sofia aandacht gewijd aan berich ten volgens welke de secretaris-ge - neiaal van de NAVO, mr. Stikker, di Griekse regering gewaarschuwd zou hebben tegen een mogelijke Bul gaarse aanval op noord-Griekenland wanneer Griekenland en Turkije en Cyprus in een gewapend conflict zou den geraken. De Bulgaarse premier noemde deze beschuldiging „grove laster". Hij deed vervolgens 'n scher pe aanval op de „agressieve politiek" van de NAVO. In Athene bracht de Bulgaarse zaakgelastigde om dezelfde reden een bezoek aan het ministerie van Bui tenlandse Zaken, waar hij minister Costopoulos de verzekering gaf, dat zijn land geen agressieve plannen 'fgens Griekenland smeedt. Een gebouw van zes verdiepingen in het centrum van de Philippynse hoofdstad Manilla is gisteren door brand geheel vernield. Tot dusverre z\jn 28 doden gevonden, 27 mensen wedden ernstig gewond. Er wordt in de puinhopen nog naar slachtoffers gezocht. Een politiewoordvoerder achtte brandstichting niet uitgeslo ten. In het gebouw lagen meer dan honderd mensen te slapen toen de brand op de begane grond uitbrak nadat er twee ontploffingen waren geweest. DROOG WEER De Bilt verwacht een droog week- e,nde. Er nadert op de Oceaan wel ten nieuwe depressie, maar het KN.m.I. gelooft niet, dat zij morgen j net weer in ons land zal kunnen beïnvloeden. Er komt tijdelijk weer i jjat meer wind uit zuid tot zuidwest, i Nu en dan zullen wolkenvelden over- drijven, maar de opklaringen zullen i overheersen. Blijkens het weerover- rjcht. dat om tien uur werd ver- i «rekt, zulen de temperaturen verder j omhoog gaan. 10 MEI 1964. Zon op: 04.55 onder: 20.19. Maan op: 04.43 onder: 18.23. Hoogwater in Katwijk: 1.56 en «.19. Laagwater: 9.59 en 22.29. 11 MEI 1964. Zon op: 04.53 onder: 20.21. Maan op: 05.05 onder: 19.51. Hoogwater: 2.37 en 15.02. Laagwater -0.46 en 23.10. noemen „onbillijke verdragen". Vol gens het Chinese persbureau Hsin- hoea zijn er voornamelijk vijf kwes ties, die drukken op de verhouding tussen Moskou en Peking: de niet opgeloste grensgeschillen tussen China en de Sowjet-Unie; de kwestie van de Russische hulp aan China; het vertrek van de Russische deskundigen uit China; handelskwesties tussen China en de Sowjet-Unie; de openbare polemiek tussen de beide mogendheden. Het Chinese persbureau meldt verder, dat het Chinese centrale co mité in een brief van 7 mei aan de Sowjet-Unie gezegd heeft, dat het onder de huidige omstandigheden niet alleen onmogelijk is een Rus- sisch-Chinese conferentie in mei van dit jaar te beleggen maar dat het ook in oktober te vroeg zal zijn voor een dergelijke conferentie. De Chi nezen zeggen verder in hun brief van 7 mei, die een antwoord is op de Russische van 7 maart, dat de datum van de bijeenkomst ter voor bereiding van de internationale con ferentie van alle communistische partijen moet afhangen van de re sultaten van het Chinees-Russische gesprek. Voor deelneming aan deze voorbereidende conferentie somt China 17 landen op, die reeds in een Chinese brief van 29 februari van dit jaar waren genoemd. Het Chi nese centrale comtié is in beginsel niet gekant tegen uitbreiding van dit aantal, maar niet tot 26, zoals de Sowjet-Unie had voorgesteld. De Chinese communistische leiders verklaren, dat de Russische voorstel len slechts bespoediging beogen van de open breuk in de boezem van de internationale communistische be weging. (Van onze R'damse correspondent) De directie van het Rotterdamsch Nieuwsblad heeft het initiatief ge nomen tot oprichting van de Rot terdamse Omroep en Televisie Stichting, de R.O.T.S. Het doel van de stichting is te komen tot uitzen ding van radio- en televisiepro gramma's, die een plaatselijk of re gionaal karakter dragen en die uitsluitend bestemd zijn voor de bevolking van Rotterdam en om geving. Dartoe heeft de Rotterdamse Om roep en Televisie Stichting gisteren bij de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. Th. H. Bot, machtiging gevraagd voor het uitzenden van regionale programma's, die voorlopig een aanvulling zullen zijn op de pro gramma's van de landelijke zen ders. Daarbij zal het accent komen te liggen op de actualiteit, op het verschaffen van plaatselijk nieuws en het geven van informaties over evenementen van Rotterdams be lang. De R.O.T.S. heeft de minister ge vraagd gebruik te mogen maken van een van de officiële reserve kanalen in band 4 (22.25 of 28) voor zijn uitzendingen via televisie en van een kanaal in band 2 voor P.M.-radio-uitzendingen. De zen ders zullen een bereik hebben van ruim twintig kilometer, waardoor het gehele Waterweggebied met ongeveer een miljoen inwoners de uitzendingen zal kunnen volgen. Het bereik van de zenders strekt zich uit tot en met Hoek van Hol land in het westen en Gouda in het oosten. De voorzitter van het Russische comité voor Afrikaans - Aziatische solidariteit, Mirso Toerson-Sade, heeft de Chinese opvatting, dat de Sowjet-Unie geen Aziatische mo gendheid is, volkomen belachelijk genoemd. Het Aziatische deel van de Sowjet-Unie omvat volgens hem 40% van 't gehele Aziatische gebied, dat wil zeggen tweemaal zoveel als de oppervlakte van de volksrepubliek China. President Johnson heeft vandaag een schenking van een miljoen dol lar aangekondigd voor de dichtbe volkte negerwjjk van New York, Har lem. In een toespraak die hU in New York op een bijeenkomst van textiel arbeiders hield, zei de Amerikaanse president, die een campagne tegen armoede en voor gelijke rechten voert, dat het geld gebruikt zal wor den om scholen in Harlem te ver beteren en misdaad tegen te gaan. HU gaf voorts de verzekering, dat de wet op de burgerrechten er door zal komen al zou de behandeling in het parlement nog de gehele zo mer moeten duren. Senator William Fulbright, voorzitter van de Amerikaanse senaatscommissie voor Buiten landse Zaken, is gisteren op Schiphol aangekomen voor een bezoek aan ons land. Fulbright (links) werd verwelkomd door de Amerikaanse ambassadeur John S. Rice. Dc 50-jarige Th. N. Dudink uit Beverwijk is gistermiddag laat om het leven gekomen, toen hij een jongetje te hulp kwam, dat klem was geraakt tussen de treinrails. Het tragische ongeval gebeurde op de spoorbaan tussen Uitgeest en Bever- wük. De heer Dudink schoot de tienjarige Johan Peters uit Santpoort te hulp, die met een voet klem was geraakt tussen de rails. TerwUl hU bezig was de jongen los te maken, naderde de trein, die van Alkmaar via Uit geest op weg was naar Amsterdam. De machinist van de trein, die plotseling twee figuren voor zich op de rails zag opdoemen, remde uit alle macht, maar hU kon niet meer ver hinderen, dat de trein de man en het kind raakte. De man werd op slag gedood. De jongen werd ernstig gewond. Zyn voet werd afgereden. Dit blad bestaat uit 16 pagina's en een byvoegsel (Var onze Parüse correspondent) President De Gaulle heeft gisteren de drukste dag beleefd sedert hy een week geleden na zyn operatie uit het ziekenhuis werd ontslagen, 's Och tends vond hü een boerendeputatie op de stoep, waarmee hy zich byna een uur lang onderhield. Na de lunch ontving hij gedurende ruim drie kwartier de president van Senegal, Leopold Senghor, en in de middag reed hy in uniform en gedurende het hele traject staande in een open auto over de Champs Elyseés naar de Are de Triomphe om daar een krans te deponeren ter gelegenheid van de 19-de verjaardag der geallieerde overwinning op de Duitsers. De ontmoeting met de leiders der Franse boerenfederatie, die al sinds 1 april in de pen zat, moet, volgens hun eigen getuigenis, een positief ka rakter hebben gedragen. De boeren hadden indertyd hun audiëntie aan gevraagd om te protesteren tegen de weigering der regering de melk- en vl°esprijzen te verhogen De generaal had de boerenleiders toen geantwoord dat hy graag eens met hen over de toekomst van de Franse landbouw jou praten, maar dat zij dan moes ten zorgen dat eerst de rust terug keerde op het platteland Nu aan die laatste voorwaarde in de ogen van de president der republiek blijkbaar was voldaan, heeft hij gisteren van de opvattingen der boerenfederatie uitvoerig kennis willen nemen. De ge- dachtenwisseling schynt, als gezegd, wel vruchtbaar te zyn geweest want een der leiders liet by zyn vertrek uit het Elysée weten dat het contact voor een dialoog nu weer was her steld. Niettemin heeft De Gaulle met een beroep op het stabilisatieplan op nieuw geweigerd de landbouwprijzen le herzien Daarentegen zal de ont vangst op het Elysée voorlopig ver- moedeiyk wel de bedreiging hebben opgeheven van een actie door de boe ren op het politieke en het parle mentaire plan. Begin van deze maand had de machtige federatie kans gezien ruim 200 parlementsle den te mobiliseren met het verzoek een motie van wantrouwen tegen de regering in te dienen Bovendien hadden de boerenleiders laten door schemeren dat ze eventueel niet zou den aarzelen het gewicht der vele Gisteren is president De Gaulle voor het eerst weer in het open baar verschenen na zijn ontslag uit het ziekenhuis, waar hij een operatie onderging. Staande in een open auto reed De Gaulle naar de Are de Triomphe voor een kranslegging bij het Graf van de Onbekende Soldaat. honderdduizenden stemmen in een der balansen van de weegschaal te werpen, wanneer volgend jaar de de nieuwe president zou moeten wor den gekozen. De komende weken zullen nog moeten leren wat de waarde is van de overeenkomst die generaal De Gaulle gisteren in beginsel met de boerenleiders zou hebben gesloten. Doch vanuit het platteland zelf wer den de laatste dagen al stemmen ge hoord die de leiders van de boeren federatie beschuldigden dat ze voor De Gaulle door de knieën zouden zUn gegaan. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Dean Rusk, heeft vandaag op een byeenkomst van Belgisch-Amerikaanse organisaties in Brussel de Westelijke bondgenoten opgeroepen „verschillende soorten hulp" te bieden aan Zuid-Vietnam, dat vecht tegen de communistische Vietcong. Minister Rusk zei in zyn reeds, vooruitlopend op de NAVO-ministers conferentie die komende week in Den Haag wordt gehouden, te hopen dat de NAVO-bondgenoten „hun po litiek en inspanningen buiten het Noordatlantische gebied steeds nau wer aan elkaar zullen verbinden". Engeland en Frankrijk kregen op nieuw een veeg uit de pan voor hun handel met Cuba. „Wij vinden dat vrije landen hun eigen belangen het best dienen wanneer zy weigeren aan Castro goederen te verkopen die van overwegend belang zijn voor de Cubaanse economie". De veiligheid en het welzijn van niet-communistisch Azië, Afrika en Latyns-Amerika is van levensbelang voor alle leden van de NAVO. De communisten concentreren zich op dt minder ontwikkelde gebieden om dat zy weten dat de NAVO „te sterk militair, economisch en sociaal voor hen is om daarop te wedden". In de Kongolese provincie Zuid- Kasai zijn dezer dagen in een cel van een politiebureau zeventien mensen door verstikking om het leven ge komen. Vijf anderen zyn er ernstig aan toe. De politie had de tweeen twintig arrestanten in een kleine cel zonder ventilatie gedreven, waarna de deur nog maar met moeite dicht kon. Op het geschreeuw werd geen acht geslagen. De volgende morgen ontdekte men de rampzalige gevol gen. De autoriteiten stellen een on derzoek in. Bandopname in wrak gevonden De piloot van het vliegtuig van de i wrak van het toestel Is een bandop- .Pacific Airlines", dat donderdag in name gevonden, waarop de piloot Californië verongelukte, waarby alle 44 inzittenden om het leven kwamen, is naar alle waarschijnlijkheid neer geschoten, aldus de Amerikaanse Omroepmaatschappyen NBC (Natio nal Broadcasting Company). In het De ministerraad van de Europese Economische Gemeenschap heeft gis teren in Brussel het gemeenschap pelijke buitentarief voor de invoer van olieprodukten vastgesteld op een niveau, dat lager is dan op het ogenblik voor Nederland geldt. In dien dit E.E.G.-douanerecht, dat op 1 november van kracht moet wor den, geheel zal worden toegepast, dan zal in ons land de benzineprijs kun nen dalen met 0.4 cent per liter voor gewone en 0.3 cent voor super. Premier Chroesjtsjow is vanoch tend in Alexandrië aangekomen, al dus Radio-Cairo. De Sowjetrussische premier begint hier zyn eerste be zoek aan een Afrikaans land. President Nasser verwelkomde Chroesjtsjow met een rede, waarin hy de Sowjetrussische premier „een dapper strUder" noemde die zyn hele leven heeft gewijd aan de idealen van vrede op „aarde". De Egyptena- ren kennen hem als „een trouw vriend, die ons in onze moeilijkste tyden heeft bygestaan. U bent het levende symbool van de vriendschap tussen onze beide landen." Chroesjtsjow antwoordde dat zyn tegenbezoek Nasser bezocht de Sowjet-Unie in mei en juni 1958 „de samenwerking tussen onze lan den zal helpen bevorderen. Ons be zoek aan de V.A.R. is een bewijs van de ontwikkeling die heeft plaats gevonden in de betrekking tussen onze landen. Uw vooruitgang is een aanwyzing voor wat de Afrikaanse natie heeft bereikt", aldus Chroesjt sjow. Waarschuwing aan Cubaanse ballingen Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren organisaties van Cubaanse vluchte lingen gewaarschuwd, dat zy volgens de Amerikaanse wet kunnen worden vervolgd, als zy van Amerikaans ge bied een gewapende actie onderne men tegen Cuba. De waarschuwing werd uitgegeven naar aanleiding van berichten dat groepen ballingen in Florida nieuwe aanvallen zouden overwegen. Leiders van dergelyke groepen hebben gezegd, dat wellicht tegen 20 mei een actie zal worden ondernomen. De woordvoerder in Washington zei officieel niets hier van te weten. DE GARANT COURANT zegt: „Myn god. ze hebben op my geschoten, ze hebben op my gescho ten". Hierna volgde een gil. Tussen de wrakstukken vond men eveneens een geladen revolver, waarvan de haan was gespannen. Voorts zou het onderzoek hebben uitgewezen, dat de passagier, die de revolver in bezit had, vlak voor de vliegtocht een le vensverzekering voor een bedrag van vyftigduizend dollar had afgesloten. Bedoelde bandopname is thans aan de federale recherche overhan digd. Volgens een woordvoerder van het Federale Luchtvaartbureau (FAA) had men het ongeschonden gedeelte van de band kunnen beluis teren en daarop zou niets bijzonders zyn voorgekomen. Het laatste ge deelte van de band zou ln het onge rede zijn geraakt. Welingelichte kringen deelden aan het Franse persbureau AFP en het Britse persbureau Teuter mede, dat een passagier tenminste één lid van de bemanning zou hebben beschoten. De federale recherche zou hebben geconstateerd, dat de revolver on langs werd gebruikt en zes lege hul zen bevatte. Een assistent-lijkschou wer verklaarde in Concord, Califor nië, dat op het in het vliegtuigwrak aangetroffen menseiyk gebeente een kerf is waargenomen, die mogeiyk door een kogel Is veroorzaakt. Onder degenen, die by het vlieg tuig ongeluk het leven hebben ver loren .bevond zich een inspecteur van het politiekorps van San Fran cisco. De woordvoerder van de FBI wilde zich niet uitlaten over de mo gelijkheid, dat de gevonden revolver het eigendom van deze inspecteur is eeweest. Hy wilde evenmin zeggen of er met dit wapen een schot was ge lost. C.a.o.-lonen bindend voor alle bouwers Aangezien tegen de verbindend verklaring van de C.A.O voor het bouwbedrijf een aantal bezwaar schriften te verwachten is en met de. afdoening enige tyd gemoeid zal ziin. heeft het College van Ryksbe- middelaars het initiatief genomen tot het vaststellen van een tydeiyke bindende loonregeling. Daarmee wordt bereikt, dat de lonen en ar beidsvoorwaarden uit de C.A.O. ook van toepassing zullen zUn op onge organiseerde werkgevers. Dit zal van groot belang zijn om partijen by de C.A.O. te steunen in hun krachtig streven om tot een juiste toepassing van de C.A.O. te ko men en de zwarte lonen ln het bouw- bedryf te saneren, aldus het Colle ge van Rijksbemiddelaars. De Stichting van de Arbeid en party en bij de C.A.O. hebben hun instemming met deze maatregel be tuigd. 'iWS Uit het Leidsch Dagblad van 9 Mei 1864: (Advertentie) A. J. C. Poe- naart, chirurg dentiste, ge- breveleerd door Z.M. den Ko ning, zal op het vereerend verlangen van zijne patiën ten, geregeld alle Dingsdagen te Leiden te consulteren zijn bij den heer Smits, Tabaks handelaar, Haarlemmerstr. hoek Bakkersteeg. De Tweede Kamer heeft besloten dat a.s. Zaterdag in behandeling zal worden ge nomen o.a. het wetsontwerp: voorstel van den heer Cool en 4 andere leden betrekkelijk de schadeloosstelling aan de slavenhouders te St Martin.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1