Minsten en dividenden over het jaar 1963 vallen mee RIPOLIN ONDANKS KRIMPENDE WINST MARGES De „industrials" staan aan de spits speldjes Kerkdiensten Leiden en omgeving Waarom ik? met is 't èf! Vandaag demonstratief congres in Utrecht Bejaarden wijzen op hun financiële nood LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 9 MEI 1964 (Van onze financiële medewerker) Dere week hebben de internationale aandelen, waarvoor zoals men weet U.F./C.B.S. een afzonderlek indexcijfer publiceren, voor de periode van lopende jaar, die achter ons ligt, een nieuw hoogterecord bereikt. Het Lorgaande was er op 15 januari, nl. 592, nadat het Jaar 1963 met een cijfer Li 548 was gesloten. Het gebruikelijke nieuwjaarsoptimisme, waarmee men Lp de beurs ook 1964 is ingegaan, duurde amper veertien dagen. Daarna |i op de Amsterdamse beurs, mede onder invloed van buitenlandse ver lopen, een periode van afbrokkelende koersen ingetreden, die het index- Lor voor de internationals reeds half februari tot ca. 562 deed dalen. Bij L begin van de maand april was het indexcijfer nog weinig hoger, maar Lisdien heeft er een geleidelijke stijging plaats gehad, die het cijfer op hiti op 593,4 bracht. De door de internationale concerns ?.erde voorlopige bedrijfsre>- hebben weinig uitgewerkt, de definitieve cijfers met de verstrekte toelichting in de jen blijken de beleggers wel aangesproken, met het ge- dat ze bereid waren de uit het nd aangevoerde stukken op te Voor de onderscheidene in- tals laten wij hieronder het sinds begin 1964 volgen: Philips f 148,— f 162,50 f 147.— f 160.— Kon. f 177 f 190 f 180 f 194 Unilever Aku Hoog- dec 1963 f 138.50 jan 1964 f151,— april f 137.- 540 655 Voor een goede vergelijking hebben de koers van aandelen Koninklijke 4 mei J.l. nl. f 162 met het dividend 20in aandelen verhoogd en die Philips (op 4 mei f 152,40) met bonus van '5%. In de koers van indelen Aku is het slotdividend van 5 nog begrepen. Goede indruk indexcijfer op 4 mei hebben bij igen, dat Philips zich nagenoeg el heeft kunnen herstellen, maar nllever en Aku zijn achtergebleven, trst de laatste tijd is ook voor de 'len van laatstgenoemde con- meer vraag ontstaan. Het ver- -an de Aku heeft een bilzonder indruk gemaakt en de aanmer- e vooruitgang van het winst- niet minder, terwijl de interes- Dte mededelingen op de jaarverga- tying van de Unilever over de haast jDrmachtige ontwikkeling van de le- .middelen sector ook op de aande. de aandacht t doen vallen. ïi hebben er meer dan eens op ge it de grote internationale met hun wijdvertakte be- hun stevige financiële po- hun onbegrensde research- pgelijkheden, beter dan de kleiner nationale ondememin- b, in staat zijn zich bij nieuwe iStuur 4 Yoki - merkjes aan Yoki, Postbus 1234, Den Haag en u ontvangt gratis zo'n prachtig Yoki - speldje. maatschappelijke verhoudingen en de mede daardoor stijgende bedrijfskos ten aan te passen. t blijkt ook uit een belangwek- e becijfering in „De Financiële Koerier" van de tot dusver bekende winsten, afschrijvingen, reserveringen uitkeringen over het afgelopen jaar, want terwijl de winst na aftrek belastingen bij de 109 Neder landse industriële ondernemingen van rond f 419 miljoen tot f 439 miljoen dat is nauwelijks 5% kon stijgen, ging het winstcijfer bij de internationals f 4063 miljoen tot f 4324 miljoen, dat is niet bijna 6vooruit. Hoewel zowel bij de internationale concerns als bi) de Nederlandse in dustriële ondernemingen ook in het afgelopen jaar de conservatieve uit- delingspolltiek is bestendigd, kan toch worden geconstateerd dat ook de aandeelhouders van de grotere winst hebben geprofiteerd, zij het dan dooreen genomen in bescheiden mate. Bij de internationale concerns blijkt in 1963 ca. 75% van de winst in de vorm van afschrijvingen en reserve ringen in het bedrijf te zijn gebleven, bij de Nederlandse bedrijven ca. 70%, het uitgekeerde dividend, voor zover in aandelen uitgekeerd tot de no minale waarde aangenomen, is bU de internationals met meer dan 10%, bij de Nederlandse industriële aan delen met bijna 4%, toegenomen. Niet ontevreden cijfers moet i over de re sultaten van 1963 en de daarvan uit gekeerde dividenden algemeen ge sproken niet ontevreden mag zijn, ook al kan daarbij de vraag worden gesteld of ze een redelijke basis vor men voor de loonexplosie, die in het lopende jaar opnieuw een belangrijke kostenstijging zal meebrengen. Bü de beoordeling van de bedrijfs- en winstmogelijkheden voor de naas te toekomst is het van het aller grootste belang dat zowel de inter nationale als de Nederlandse onder nemingen doormiddel van afschrij vingen en reserveringen een bewuste, maar wel eens aangevochtc zelffi- nancieringspolitlek hebben gevolgd, die vooral in tijd van geldontwaar ding de ondernemingen tegen een geleidelijke uitholling van hun finan ciële positie kan behoeden. Hierdoor ziin ze in staat ook in een tijd van winstmarges toch op het aandelen kapitaal een redelijk dividend uit te keren, zonder dat daardoor de posi tie van de vennootschap wordt aan- Nu een groot deel van de ter beurze bekende ondernemingen hun jaar verslag gepubliceerd en hun dividen den hebben uitgekeerd of gedecla reerd, is men op de beurs in het al gemeen daarover niet ontevreden. Uit een opgaaf van het Financieel Dag blad blijkt dat van 217 ondernemin gen over 1963 (1962 63) 92 een hoger. 95 een gelijk en slechts 30 een lager dividend hebben uitgekeerd. Dit is, gelet op wat men bij de jaarswisse ling meende te moeten verwachten, omdat hierbij wordt overwogen dat niet tot hogere dividenden wordt be sloten als voor het lopende jaar ern stige terugslag wordt verwacht. Er zijn zoals ook deze week weer ge bleken is, ondernemingen, die met slechtere cijfers en lagere uitkeringen beterde beursklimaat, dat de laatste uitkomen, maar ze zijn sterk in de minderheid en het aanmerkelijk ver weken kan worden geconstateerd, is ongetwijfeld mede daaraan toe te schrijven. V.S. naar de 1000? Hoezeer men zich over een en an der kan verheugen .anderzijds is het ook weer niet zo dat voor het lopende boekjaar op de Amsterdamse beurs een haussebeweging in grote stijl verantwoord zou zijn. Men zal te vreden moeten zijn als het door gro tere omzetten en bezuinigingen mo gelijk blijkt de bedrijfswinsten op peil te houden. Geheel anders dus dan in de V.S., waar de bedrijfsexpansie on verminderd aanhoudt, de dividend uitkeringen groter worden, het in dexcijfer voor industriële fondsen sinds uit. 1963 van 763 tot 827 is oo gelopen en naar veler mening een cijfer van 990. zo niet van 1000 in het verschiet ligt. Zondag 10 mei Lelden: Herv. Gem.: Pieterskerk: uur ds. W. H. Walvaart te Sassenh voor ds. Vossers. Hooglandse Kerk: 10.30 uur dr. P Schoonhelm (Openbare Bel. en E Marekerk: 10.30 u ds. J. A. Eek D. Bouman te Katwijk. Bethlehemkerk (Driftstraat): 10 u ds. E. Saraber te Voorschoten voor ds Groot. Maranathakerk (Lage Morsweg) Berg Geref. Kerk (vrijgemaakt)9.30 uur leesdlenst en 4.30 uur ds. H. Scholte. Geref. Gem,: 10 en 6 u lees dlenst. Evang. Luth. Kerl ds. G. Griffioen, herv. pre (HA). Evangelisatiekring: 10 uur Ere dienst en 6.45 1 Boskoop: Hera L. Heijmans ds H. J. van Achterberg ds. H. Bouter. Konlngskerk (Koningsstraat) ds. P. van den Berg te T Herv. Ulo-school Asser dr. K. E. H. Oppenhelmer. Ver. VriJz. Herv. (Leldse Volkshuls): 10.30 u ds. W. J. H. Hubeek. Egll Hof m Den Haag. G. H. Dlaeonessenhuls: 10.30 uur dr. C lothulzen. Jeugdkerk (Aula Gymnasium): 10.3 dr. Dronkert. Oude Wetering C. A. Ver- rest 10 uur ds. H. Post te Rijnsburg en 5 uur ds. De Boer. Maranathakerk. Lage Morsweg 26: 9 uur ds. De Boer en 5 uur ds. J. van Drie te Leiderdorp. Bevrijdingskerk. Aerent Bruunstraat 10.30 uur ds. De Boer en 5 uur dr. Rothuizen. Groenhoven: 10 uur dr. Westerink. Zulderkerk 3 uur dienst voor doven Lage Rijndijk 64: Oudei „De Mirt" 10 uur dhr. Witte. Geref. Kerk 10 uur (ond. Toegang Rem. Gem.: 10.30 uur ds. J. M Lindemans te Rotterdam. Doopsgezinde Gem.: 10.30 uur ds. J Nooter te Den Haag. Christian Science (Steenschuur 6) 10.30 uur Dienst. Vrije Kath. Kerk (Vreewijkstr. 19) H. Mis. Is: 10 uur heillglngs- openluchtsamenkomst iur opwekkingssamen- (Zw. singel 50): Evang. Luth. Kerk: stegracht 3)10 Fiscale huurwaarde van nieuwbouw De staatssecretaris van Financiën, W. H. van den Berge, heeft nor- vastgesteld voor de vaststelling de huurwaarde /an. nieuwbouw- toingen voor de berekening van de 'Hing van de inkomstenbelasting de premieheffing. de aanslagregeling in de in- itenbelasting en de premiehef- over het jaar 1963 gelden de Igende normen: De huurwaarde van vrije sector- dingen wordt gesteld op 150% van huurwaarde, die geldt voor de 'Hing van de personele belasting "w het jaar 1963/1964. Voor de vaststelling van de huur waarde van premiewoningen gelden Ie volgende percentages: woningen gereed gekomen in 1956 eerder, 100% van de huurwaarde a Personele belasting "63/'64; in 1956 ,n™ 110%; in 1960. 115%»; in j8--. in 1962, 125% en in 1963 De normen die zullen gelden vooi r, aanslagregeling in de inkomsten- ii Wasting 1964 en volgende jaren, deefó 'ec*er jaar worden medege- Voor de heffing van de loonbelas- lln8 geldt met betrekking tot de ■aststelling van dc economische Sparde met ingang van 6 ||U64 een overeenkomstige regeling die voor de heffing van de in- 9): 9.45 en 4 uur dienst (donderdag .45 uur dienst). Baptistengemeenten: 10 uur en 5.30 lur H. Schouten Jr. (vrijdag 8 uur Geref. Gem.: 10 C J. 10 6.30 u ds. W. J. van Hoek Chr. Geref Kerk: 9.30 uur Dienst des Woords en 6:45 uur ds. D. H. Blesma té Llssse. den Ryu: Herv. Gem. Adventskerk. Jullanastraat:^9.30 J- P. A. Lefeber en f nemaaljer. Aula Hanemaalje: ds. M. Ha- Immanuelschool, Burenlaan: 9.30 ds. P. feber. Gebouw Jonathan: 9.3 Le- i?.30 uur ds. J. Boertje Moerkapelle (Jeugddienst). Geref. Kerk: 9.30 en 5 u ds. G. Vesseur. Chr. Ger. Kerk: 9.30 uur leesdlenst; 3 uur ds. L. S. De Boer te Sassenhelm. Geref. Gem.: 9.30 uur en 6 uur Lees dlenst. Ver. VriJz. Herv.: 10 uur ds A. Kalis. Hillegom: Herv. Gem.: 10 uur ds. J. Bronsgeest en 7 uur ds F. Brouwer. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. D. J. Modderaar te Voorschoten. Chr. Geref. Kerk 10 uur ds. D.\H. Blesma. te Lisse 7 uur ds. J. P. Geels te Haarlem. Hoogniade: Herv. Gem.: 10 uur ds. J. G. L. Brouwer te Den Haag. Katwijk aan den R(Jn: Herv. Gem.: :erk10 uur ds. W. A. B. Ha- Kat wijk (Dorpskerk): 10 gen te Katwijk Baas (Kapel Nieuwe Duinweg) Baas (HD) C. Groene woud te lokaal school Narcisstraat) 10 Kerk (In herv. Dorpskerk) ds. P. Kranenburg Zee. Herv. Gem.: Nleu- ur kandidaat C. A. Tuk- De Vos (HD). Oude C. M. Krijger te Den Haag. Groen van Prinstererschool10 uur ds. Bouman. 10 u ds. Moerenhout. (Evertslaan)9 30 i 4 30 uur Intrede c. ds. Pijlman. Zeehospitium: 6.45 ds. De Vries. Cl 5 uur ds. De J( gemaakt)8.30 mers te Langeslag er ds. Breen. Geref. Gerr ds. Makklnga. Leiderdorp: Herv. Gem.: 10 uur dhr. J. v. d. Hoek en 6.30 uur ds. J. P. Honnef (Kerkzaal Zijlkwartier) 6.30 u dhr. J. v. d. Hoek. Geref. Kerk: 10 u ds. Mlnnema en 6.30 uur ds. Van Drie. (Kerkzaal Zijlkwartier) 9 u ds. Van Drie en 5 uur ds. Minnema. Ver. VriJz. Herv.: (geb. L 10.30 u ds. C. P. Thoi D. Lekkerkerker dhr. uur ds. Langi femaakt)10.15 uur ds. Brands uur ds. Breen. Voorhout: Herv. Gem.: 10 t J. Elfferlck. Geref. Kerk kerk) 7 uur dienst. Voorschoten: Herv. Gem. kerk)10 uur ds. Meijerlng i (Dorps- i 7 uur ds. Sepmeyer (Open Deur). (Rijndijk) ds. J. Groot te Lelden. (Hulp Heil): 10 kapel) 10 u Kring. Hall Cultureel Centrum: 10.30 dr. S. L. Verheus. Geref. Kerk: 9, 10.30 en 5 uur ds. Smit. Geref. Kerk (vrijgemaakt): 10 en 5 uur ds. Joh. Stratlng te Alkmaar. Warmond: Herv. Gem.: 10 uur ds. H. L. Boonstra en 7 uur ds. J. Irik te Oegstgeest (Jeugddienst). Wassenaar: Herv. Gem. (Dorpskerk) 10 en 7 u ds. F. van Raalten te Voorburg. (Klevietkerk) 9 uur Jeugd kerk en 10 uur ds. H. J. Voors. (Dey- lerhuis): 10.15 uur ds. P. J. Roscam Abblng te Zeist. (Dorpscentrum) 10 jeugdkerk aan/zijllaan) 10 Geref. Kerk (Bloem- 'Ik stook kolen, omdat iedereen bij ons thuis Luister verder: 'Kijk, zo'n knop in je kamer, van gezelligheid houdt. En niets is zo gezellig waarmee je automatisch de temperatuur ia als een stuk brandend kolenvuur in je kamer. Wij kunnen het weten, want wij hebben cen trale verwarming in onze villa. Tenslotte: gemak dient de mens, nietwaar?' Aldus me- hele huis regelt, is bijzonder praktisch. Maar een knop lééft niet. Roept niks op. En daarom hebben we een kolenhaard neer gezet. In de woonkamer. Omdat d&t de kamer vrouw H. J. van Meerten-de Zwart, Wagner- is waarin je leeft. En omdat kolen datgene laan 2 in Hilversum. doen wat warmwater-buizen niet kunnen. Merkwaardig - om een kolenhaard te nemen Lééfwarmte! Warmte waar je wat aan beleeft. als je al C.V. hebt? Begrijpt u?' Zo is hat! gezellige mensen stoken Vos. Ned. Prot. Bond (Lange Kerkdam 10.30 Johannahuls)10.30 Warner. Soefibeweging montlaan 6) 11 uur Sperna Welland, ds. D. Kempenaar te Den Haag (Jeugddienst). Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur kand. De Wit te 't Harde. Zoeterwoude. Herv. Gem.: 10 uur ds. R. Hengstmangers. Zevenhoven: Herv. Gem.: 9.30 uur kandidaat W. de Greef te Utrecht. Hoef 7 uur ds. F. de Jonge. Geref. Kerk: 9.30 J. Maas- Herv. Gem.: 10 i Lent te Frledrlchstadt. Christendom in Soedan uitroeien Gljsbers. Geref. Kerk: 9.30 ds D H I trekken, hebben in Lourdes verklaard en 7 uurdat de Soedanese regering erop uit is, het christendom in het land uit (Jeugdlenst). Geref. Geref. Kerk (vrljgem.): 10 en 4.30 v ds J. J. Verleur. Oud Geref. Gem. Bond: 10 u mej. L. A. G. Moen. Kruiskerk, Gouwsluis: ds. G Jonkers te Hazerswoude. Kapel Hooft- straat: 9.30 uur ds. H. Koudstaal. Oudshoornseweg: 10 uur ds. G. Cadee en 6.30 uur ds. H. Koudstaal. Martha- Stlchting: 10.30 u ds. J. Veen. Geref. Kerk. Maranathakerk. Raadhuisstraat 10 uur ds. Schuring en 6.30 uur ds. WIJma. Salvatorlkerk. W. de Zwijger laan: 10 uur ds. WIJma en 6.30 uur ds. Schuring. Alphen-Noord: Hooftstr. Geref. Gem.: Van Mandersloostr. 9.30 en 4 uur Leesdlenst. Rem. Geref. Gem.. Van Mandersloostraat 7 uur ds. mevrouw A. Hoff-Vlsscher. Baptisten- gemeente, IJsclubgebouw: 10 ds. M. Cohen. Leger Samenkom- Benthuizen: Herv. Gem.: Bodegra- W. Balke. 30 en 6 uur Leesdlenst. ren. Herv. Gem.: 9 uur ds. 10.30 uur ds. De Vey Mest- (Nleuwerbrug)9.30 uur ds. A. den Hartogh en 6.30 uur ds. J. J. Polder vaart te Scheveningen. Geref. Kerk Chr. Geref. Kerk: 9 30 en 6.30 uur Dienst des Woords. Rem. Geref. Gem.: 7 u ds. P H. van Lent te Friedrichstadt. Nieuwveen: Herv. Gem.: 9.30 uur ds C. J. Baart te Rijnsaterwoude en 6 30 uur ds. J. de Lange. Geref. Kerk: 9.30 uur en 6.30 uur ds. Meinders. Noord wijkerliout: Herv. Gem.: 10 u ds. A. H. Smits (HD). Oegstgeest: Herv. Gem.: Groene- of Wllllbrordkerk10.30 uur ds. P. W. Spruyt te Amsterdam (jeugdlenst). en 7 uur dr. Ph. van Akkeren te Drie bergen. Pauluskerk: 10 uur ds. J. Irlk Ver. van VriJz. Herv., W. de Zwijger- kerk: 10.30 uur dhr. J. P. Hulsbos te Sassenhelm. Geref. Kerk: Maurltslaan 10 en 7 uur ds. Meyer (HA). Geref. Kerk (vrijgem.): W. de Zwijgerkerk: 8.30 en 3 uur ds. R. Brands. Oude Wetering: Herv. Gem.: 9.30 u ds. F. de Jonge te Zevenhoven en 7 u dr. P. L. Schoonhelm Rijnsaterwoude: Herv. Gem.: 10 uui Is. T. D. van Soest te Rotterdam er u ds. C. J. Baart. Chr. Geref. Kerk i.30 u Dienst des Woords en 2.15 v C. van Ravenswaay te Schevenln- J. Vossers te Leiden en H. Walvaart. Geref. Kerk i. H. v. d. Berg en 5 uur ds P D. Kuiper. Chr Geref. Kerk: 10 er. 9.30 uur ds. Huls te Gouda en 6.30 uur ds. Lin- denburg. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 u I Zij vertelden verslaggevers: „offi cieel zijn wij uitgewezen omdat wij buitenlanders waren", in werkelijk heid echter is dit gebeurd omdat de Soedanese regering het christendom in het land wil uitroeien. Zij wijst ook de protestanten uit". De missio narissen, Bresciani en Tescaroli, ver telden voorts, dat de achtmiljoen mo hammedanen in het noorden van Soedan de viermiljoen negers in het zuiden „uitbuiten in een nieuwe vorm van kolonialisme, die erger is dan alle Ongeveer vijftienduizend militairen uit het noorden houden volgens hen het zuiden van het land bezet. Kerken bouwen 125 huizen in Skopje Voor 125 gezinnen in de vorig jaar door een aardbeving verwoeste stad Skopje in Joegoslavië is een nieuw huis klaar dankzij de internationale hulpactie van de kerken. De huizen zijn vorige week overgedragen. Het stadsdeel waarin ze staan kreeg daar bij een nieuwe naam: „Kerkenwijk" dr. W. A. Visser 't Hooft, secretaris generaal van de Wereldraad van ker ken. opende deze wijk. De gehele internationale kerkelijke actie, heeft f 2.200.000 opgebracht. Zwolsman wil ziekenhuis in Heerlen kopen Beleggingsmagnaat R. Zwolsman heeft de laatste dagen een Intense belangstelling aan de dag gelegd voor enkele miljoenen-objecten in de ge- men te Heerlen. Woensdagavond heeft de heer Zwolsman met burge ter F. Gijzeis en wethouder E. Jon gen van Heerlen onderhandeld over de overname van 't oude ziekenhuis complex in de mijnstad. De gemeente Heerlen heeft dit ziekenhuiscomplex dat onder andere een nog vrij nieuw verpleegsterstehuis omvat, onlangs van een stichting overgenomen voor een bedrag van f 16 miljoen. De heer Zwolsman bleek bijzonder geinteres- seerd te zijn in enkele andere om vangrijke objecten, die in het rond het ziekenhuis ontworpen stedebouw- kundige plan zijn opgenomen. Dit omvat o.a. de sanering van en kele oudere gebouwen, de bouw van 600 woningen in flat vorm. de bouw van een groot garagebedrijf en de bouw van 'n enkele honderden meters winkelgalerij met kantoren en wo ningen op de bovenverdiepingen. De geprojecteerde flatgebouwen in dit plan zouden 12 lagen hoog worden. De heer Zwolsman was met twee van zijn adviseurs met een privé-vlieg- tuig naar het vliegveld in Beek ge vlogen. Tien miljoen voor geref. kerkbouw De gereformeerde stichting steun kerkbouw heeft in tien jaar tyd hulp verleend bfj de bouw of uitbreiding van 140 kerken. Zij werden gesteund met een bedrag van in totaal ruim 10 miljoen gulden. De drie grote acties die SSK in deze tien jaar organiseerde lever den in totaal f 9.630.000 op. In de komende twintig jaar zullen, zo is door deskundigen berekend, in Nederland 420 gereformeerde kerken moeten worden gebouwd. Daarvan komen er 159 in de randstad Holland In de drie noordelijke provincies zul len er 73 nodig zijn, in Overijssel en Gelderland 99. in Utrecht 45, in Zee land 13 en in Noord-Brabant en Lim burg 31. Een nieuwe actie „Werk vjjf minuten «per dag» voor uw kerk" begint daarvoor in september. Voor dit jaar zijn vanuit de plaat selijke Geref. Kerken bouwbergun- ningen voor 84 projecten aange- RIPOLIN Snelverf voor binnen en bulten Met 3 Extra's: Extra glans, Extra dek kracht, Extra duurzaamheid! (Van onze Utrechtse correspondent). Vele duizenden boven 65-jari- gen zijn vandaag naar Utrecht gereisd voor een demonstratief congres, georganiseerd door het centraal orgaan van samenwer kende organisaties. Daarin wer ken samen de Bond voor Staats- pensioneringde Algemene Bond van bejaarden en de confessio nele bejaardenbond. De demon stratie, die plaats heeft in de Ire- nehal van het Jaarbeursgebouw heeft in de eerste plaats tot doel aandacht te vragen voor de fi nanciële nood van vele bejaarden, hetgeen spoedig optrekken van het algemeen ouderdomspensioen noodzakelijk maakt. Dit moet de grootste demonstratie worden, die ooit uit onze kringen is voortgekomen"zeggen de bon den. Het is nodig, dat in deze tijd, waar in zoveel over de A.O.W. geschreven en gezegd wordt de stem van de di recte belanghebbenden duidelijk klinkt. De optrekking van de AOW is op het ogenblik een politiek en eco- Nog niet opgelost Conflict legerpredikanten Het conflict om de opleiding van de legerpredikanten is nog steeds niet opgelost. Dinsdag heeft de Interker kelijke commissie voor contact in overheidszaken CIOM) vergaderd over het „ultimatum" van het mode- ramen van de hervormde synode, waarin werd gevraagd om rehabili tatie van ds. H. J. Diekerhof te Eind hoven, die door de hoofdlegerpredl- kant ds. B. A. Bos was ontheven van de opleiding van legerpredikanten. Reeds eerder was de nieuwe cursus, die in Nunspeet zou worden gegeven, veertien dagen uitgesteld. Deze ter mijn loopt maandag af. De CIOM nam dinsdag een meerderheid als besluit, dat inhoudt dat de nieuwe maandag wel kan beginnen, ten de beide hervormde leden be zwaar. aangezien met dit besluit nog geen verandering werd gebracht ln de positie van ds. Diekerhof. Woens dag is vervolgens het moderamen van de hervormde synode bijeenge weest. Het heeft zich geconformeerd met de afwijzende houding van de beide hervormde leden van 't CIOM Dit standpunt is ter kennis gebracht defensie. nomisch vraagstuk van de eerste or de. In het akkoord van Wassenaar dat de basis is van het regeringspro gram van het kabinet-Marijnen staat dat de regering prioriteit zal geven aan de geleidelijke optrekking tot een sociaal minimum van de uit keringen krachtens AOW en AWW". Geen bodem Met deze uitspraak is definitief een eind gekomen aan de oorspronkelijke opzet van de AOW als bodemvoor ziening, dat wil zeggen een pensioen tje, dat de grondslag moest vormen waarop de oude dagvoorziening ln de vorm van bedrijfspensioen of eigen verzekering moest worden opgetrok ken. Dit beginsel heeft niet lang stand gehouden. Door de lage en niet waardevaste bedrijfspensloenen hebben de bejaarden zich van het be gin af ingesteld op de A.O.W. als de enige voorziening, die een dreigende nood op de oude dag kan opvangen. Het verloop van de uitkeringen laat zien. dat ook de overheid al spoedig onderkende, dat de A.O.W. meer moest zijn dan een bodem alleen. Bij de invoering in 1957 bedroegen de uit keringen 1428 gulden per Jaar voor gehuwden en 858 gulden per Jaar voor alleenstaanden. In teven Jaar tijd zijn deze bedragen vrijwel ver dubbeld en staan nu resp. op 2754 gulden en 1770 gulden. Als wij nu spreken over een sociaal minimum dan wordt bedoeld een pensioen voor gehuwden ter hoogte van rond 3500 per jaar. De minister van Sociale Za ken, dr. Veldkamp, heeft voorgesteld die optrekking na 1 Januari a.s. te laten Ingaan, maar over de financie ring daarvan, die rond 950 miljoen gulden moet gaan kosten, is nog geen besluit gevallen". Meer belangen „Liggen nu de belangen van de be jaarden alleen bij de A.O.W.? neen", zeggen zij zelf. En de bonden hebben de volgende cijfers verstrekt: van de 1.150.000 bejaarden in Nederland kan driekwart ronder hulp zelfstandig wonen en leven. Zo'n 200.000 van hen zouden dit ook nog kunnen (en wil len) als er voor hen een gezinshulp zou zijn. Maar aan gecoördineerde gezlns- of verpleeghulp ls groot ge brek. Drie procent van de bejaarden behoeft verpleging, maar er zijn geen algemene regels voor opneming ln verpleeghuizen. Aan bejaardentehui zen ls een enorm gebrek: na de oor log is er nauwelijks voor 30.000 van hen geschikte woonruimte gebouwd Het congres in Utrecht zal zeker aan deze aspecten van de oude dag ook aandacht besteden en zal naar wij hopen bijdragen dat onze oude garde

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 17