De kraaien vormen een intelligente familie KQLENPLOEG TWEE METHODEN Kom er ACHT-er PRIJSPROBLEEM Blikken worm" op de Autobahn m m m m s KIJKJES IN DE NATUUR Jonge kauw grootbrengen is een karwei Onze bridgernbriek door Sjouke van der Zee Onze damruhriek \mm m i EENi Kom er ACHT-er Zaterdag 9 mei 1964 Pagina 4 Uit een brief van maart j.laan het vogelvoerplankje hang ik altyd een snoer pinda's. Een keer zag ik, dat een kauw net als een putter met de snavel het touwtje optrok, zyn poot er op zette, tot hy de pinda's op het plankje had gehaald. Toen was het gauw gebeurd". Dit was alle maal naar aanleiding van hetgeen ik had geschreven over een Vlaamse gaai, die bij ons de pinda's van het snoer wist te bemachtigen. En nu ik het toch over kauw en gaai heb, kan ik de hele familie er wel bU betrek ken, want ook de bonte en de zwarte kraai, de roek, de ekster, ze hebben alle het gewiekste, ondernemende, het onderzoekende en ongedurige, wat toch wel wUst op een behoorlijke graad van intelligentie, al mogen we hier niet overdrijven. Het lijkt er vaak op, of deze vo gels (de kraaienfamilie dus) met een zeker overleg te werk gaan. Ja ik heb meer dan eens opge merkt, dat ze een toevallige ont dekking bij een volgende gelegen heid als 't ware bewust weten te gebruiken, als dat in hun kraam te pas komt. Wie wel eens met het karwei belast is geweest, een jonge toren kraai te moeten grootbrengen, weet misschien wel, wat ik bedoel. De manier, waarop zo'n vogel het stukmaken van een pinda ge daan krijgt om er de nootjes uit te kunnen halen, is zeker wel een bewijs voor de stelling, dat kraaien wat intelligentie betreft, hoog staan genoteerd". Eerst schuttert het dier met de hem onbekende vrucht wat rond, hij verliest hem een paar keer bijna, want de snelle snavel is altijd nog net iets vlugger dan het wegrollende ding. Maar je kunt er op wachten, zo gauw heeft hy het kunstje door van het bre ken van de dop met de sterke bek. Mocht de noot by toeval in een spleet van een tak raken, waardoor hij klem komt te zitten en dit toe val herhaalt zich een paar keer, dan tien tegen één, dat de vogel het „foefje" overneemt en in 't vervolg zün nootjes op die manier soldaat maakt. Ik heb tenminste een Vlaamse gaai gehad, die let terlek alles, wat hu aan eetbaars te pakken kreeg, in de klem zette. Stropers Die levendigheid en die zucht om alles wat maar los en vast zit, met de sterke snavel te onderzoeken, gevoegd by de aard van het voed sel, maakt de kraaien en hun ver wanten in bos en veld. maar ook in onze tuinen tot ongelofalijke stro pers. Dit woord deugt natuuriyk niet, want de dieren doen eenvoudig, waarvoor ze zyn geschapen, maar een rondhippende ekster in een weiland, een torenkraai, die de boomkruinen inspecteert en een gaai, die geluidloos door de strui ken glipt, ze maken altyd de in druk niet veel goeds in hun schild te voeren. Wie wel eens gezien Bridge vraag dezer week: Zuid gever, niemand kwets baar, parenwedstrijd. Zuid heeft: SAH4S H 9 7 4 RH 10 3 KA 10 8. Biedverloop: zuid een klaver OW passen noord twee harten zuid twee schoppen noord drie Sansatout wat moet zuid doen?? Ant woord elders on deze pagina. Als oefening voor de wedstryden, die in New York gehouden worden, heeft het Nederlandse team (Boen der-Helleman, C. Kaiser-Kokkes met L. Oudshoorn-Ryke) enkele wedstryden gespeeld. Op een week einde in april vond te Rheden een wedstryd plaats, waarin de genoem de spelers wonnen van een Neder lands jeugdteam en van een Gelder se combinatie. De jeugdspelers won nen op hun beurt weer van Gelder land. Een spel, dat in biedtechnisch op zicht byzonder leerzaam was, werd tussen het Nat. team en het Jeugd team gespeeld en gedemonstreerd op het bridgerama demonstratie - tableau) S3 H H 10 RAB732 K A 8 6 5 3 S 10 6 2 H A 8 6 5 4 RH 108 4 KB S AHB87 H 9 2 R V 9 6 KH92 N W O z S V954 H V B 7 3 R 5 K V 10 7 4 Oost gever, OW kwetsbaar. Aan beide tafels opende oost met een schoppen zuid paste wat moet west bieden? Boender (west) achtte het spel terecht te slecht voor het positieve antwoord van twee harten, maar daar in het door OW ge speelde biedsysteem (Romeins) de opening in een hoge kleur op een matige vierkaart kan geschieden, bleef hem (west) niet anders over dan één Sansatout. Noord volgde hierna met twee ruiten oost en zuid pasten west doubleerde. Dit stelde noord in de gelegenheid drie klaver te bieden, wat ongedoubleerd het eindcontract en juist gemaakt werd. De toeschouwers vonden wests doublet twijfelachtig en meenden dat west beter door te passen vaste winst had kunnen nemen. Derge lijke meningen zyn altyd eenvoudig als men tevoren alle spellen ziet. Nemen wij bijv. eens aan, dat oosts ruiten negen omgewisseld was met zuids klaver tien (oost heeft dan KH 1092), dan zou noord het drie klaverbod niet hebben overleefd en was wests doublet van lovende kri tiek voorzien. Twee harten De westspeler van het jeugdteam (na: oost een schoppen - zuid pas), bood twee harten; de algemene kracht van het westspel is te schraal voor dat bod en dit strafte zich later. Noord bood hierna twee Antwoord op bridgerraag lezer week: Zuids tweeschop pen bod was in de gegeven si tuatie wellicht niet het beste. Het is nauwehjks nog aan nemelijk, dat het spel in schoppen moet worden ge speeld, zodat twee Sansatout beter was geweest. Het had ook dii-ect verteld, dat zuid geen grote hartensteun had en hy had veilig later (en to nodig) een „voorkeur" in harten kunnen geven. Hoewel zuid een minimum in pun ten heeft, bezit h" een fraai spel in hoge controles. Zuid beste bod is vier ruiten het laat alle mogelijkheden open en de beslissing tot ver der gaan aan noord. Zou noord nu vier harten of vier 3ans bieden, dan moet zuid ermee ODhouden: vier Sans Is -Vn situatie zeer duide- liik een verzoek ot« «'®r Sans te spelen. Noord had S B 6 HAH863 RAVB6 K H 5. Zowel zes harten als zes Sans waren gemakkeiyk te winnen geweest. onderscheiden. Dat agrarische werk wordt meestal zwygend verricht, maar als ze op hun basis zyn teruggekeerd, maken ze weer deel uit van een groepsverband en dan zyn ze verre van zwygzaam. heeft hoe een echtpaar gaai in een kwartier tyds achtereenvolgens een heel vliegevangerbroed. dat aan 't uitvliegen was, eventjes uit de lucht plukte, die weet wat ik be doel. Dus de dood van de kraaien, de gaaien, de eksters? Nee, nee, be slist niet, want dan komen we toch weer in het schuitje van de ver delgers van roofvogels en uilen en daar moeten we nu juist niet zyn. De moeiiykheid is alleen: hoe hou den we deze dieren binnen de per ken? Een moeiiyk probleem, dat door de enkeling nooit kan worden opgelost, maar dat in samenwer king van verschillende groepen mensen, die erby zyn betrokken, moet worden beoordeeld, waarby niet het gevoel de richtiynen zal mogen aangeven, maar de nuchte re betrouwbare conclusie van streng wetenschappehjk onderzoek. Daar is men trouwens reeds lang mee bezig. 's Morgens vroeg hebben ze hun vaste plaatsjes al ingenomen op de televisie-antennes, op een dakvorst, in het topje van een boomkruin en van daar uit maken ze hun voorjaarsvliegspelen die behoren by het ceremonieel van de paring en de broedtyd. Kauwen zyn van huis uit holenbroeders, vandaar dat kerktorens, holle bomen, schoor stenen en in Zuid-Limburg de mer gelgrotten geliefde nestelplaatsen zyn. Men heeft zelfs in een oud konynenhol wel kauwtjes aange troffen. Nu geeft het moderne bosbeheer deze vogels steeds minder gelegen heid tot nestbouw, omdat de hout- pi'oduktie nu eenmaal met oude holle of zieke bomen niet gediend is. Dus moeten de spechten en de spreeuwen vaak het veld ruimen, als de sterke en brutale toren kraaien een onderkomen zoeken en dat is, wat betreft de nuttige spech ten, toch weer te betreuren. In de bebouwde kom nemen de zwartrok ken de schoorstenen vaak voor lief maar dat geeft ook alweer bezwa ren, omdat ze al nestelende de rookkanalen verstoppen. Daarom ziet u wel eens schoorstenen die met gaas zyn afgesloten. Nuttig Om op onze kauw (zie tekening) terug te komen, het gaat niet aan, dit dier te verdelgen alleen omdat hy onze tuinnesten plundert. Want dat doet hy, er is geen legsel, geen broed, dat aan zyn scherpe blik ontgaat. Maar we moeten hem ook zien by zyn nuttige arbeid op een omgeploegde akker, waar hy insek- telarven uit de aarde haalt, o.a. de schadeiyke erigerlingen van de meikever, de ritnaalden van de kniptor, de emelten van de lang pootmug en dan de verschillende aardrupsen. Op een weiland zijn de slakken, de sprinkhanen van zyn gading en verder alles, wat van rot tende stof ligt te geuren, want als alle kraaien, is de kauw een oprui mer van afval. Karwei Want, hoewel de holenbroeders in 't algemeen weinig werk maken van de nestbouw, de torenkraai sleept allerlei materiaal aan. zoals takjes. lappen, haren, veren en stro. Jonge kauwen zijn alleraar digste dieren, ik kan dan ook zo goed begrüpen, dat geen dieren vriend aan de verleiding ontkomt, zo'n jong diertje te gaan groot brengen, als dat nodig mocht bly- ken. Het is echter een misvatting, te menen, dat het een gemakkeiyk karweitje is, dat iedereen maar even kan opknappen. En het is helemaal verkeerd, als kinde ren met een jonge kraai aan 't exerceren gaan, omdat ze geen no tie hebben van wat zo'n peuter no dig heeft. Je bent maar niet klaar met brood. De behuizing is allereerst al een kistje en een bakje geweekt van belang, maar ook de juiste sa menstelling van het voedsel en de variatie hierin naarmate het dier groeit; voorts 't toedienen van wa ter, omdat de ouderkraaien niet uit hun krop voeren «die ze niet heb ben!) maar uit hun keelzak, waar het voedsel sterk met vocht wordt vermengd. Kinderen sjouwen altyd met een vogel, wat voor zo'n dier volkomen tegennatuuriyk is. maar het ergste is, dat al gauw ,.de aar digheid eraf" is, omdat ander speelgoed hun aandacht vraagt. Daar zyn het kinderen voor. Dan wordt de vogel vergeten, of hy ontsnapt, gaat in de buurt rondzwerven en loopt een van de vele kwade kansen, die op het on ervaren en niet meer schuwe dier liggen te wachten. Hy vliegt in een pot met verf, hy wordt opge jaagd en breekt een poot en vult u zelf maar aan. En hoe slecht komt zo'n jonge vogel door zijn rui heen by gebrek aan onmisbare voedingsstoffen, by gebrek aan da- gelyks badwater Plicht Een kind echter, dat onder lei ding van een volwassene, die op dit moeiiyke terrein ervaring heeft een jonge kauw mag grootbrengen, krijgt de gelegenheid heel wat prak tische kennis op te doen, die het het later meermalen te stade zal komen. Kennis van zaken, maar vooral ook gevoel voor verantwoor delijkheid! Waarby ik er de na druk op wil leggen, dat dit groot brengen een plicht moet zijn, door de omstandigheden opgelegd, en nooit een gevolg van het verfoeilü- ke uithalen van een nest. Op hun mooist Nu in april zyn de torenkraaien op hun mooist. Met een prachtige staalblauwe glans op de onberispe- lyk gevouwen vlerken, met licht- gryze nek- en wangveren, benen ze over de aardkluiten, meestal in groepjes van 10 k 20, waarin ech ter altyd duidelyk de paren zyn te Sansatout een conventioneel vraagbod naar de beste lage kleur van de partner. Het noordspel is zeker sterk ge noeg om dit bod te doen; sommigen doen het ook met veel zwakkere spellen, welke techniek in de prak tijk meestal slechts in het voordeel van de tegenstander uitvalt. Oost paste zuid bood drie klaver waarna west drie schoppen zei. N<x>rd paste en oost kon niet aan nemen dat het westspel er zo ar moedig zou uitzien en verhoogde dan <x>k tot vier schoppen. Zuid paste m i. had hij wel kunnen doubleren. Hoewel oost een kansloos contract speelde, liep het nog met een sisser af: één down. Volgens een natuurlyke biedmetho- de (byv. Acol) is wests beste bod over één schoppen van oost: twee schoppen. Dit zwakke bod houdt OW binnen de reële mogeiykhe- den. Noord kan hierna wel twee SA bieden oost past zuid drie klaver waarna west meteen bod van drie harten alsnog en zonder gevaar voor een te hoog contract, de hartenvyfkaart kan introduce ren. Oost zal terugkeren tot drie schoppen en alles wat de tegen- party nu nog hoger biedt is by goed tegenspel tot downgaan ge doemd. „Blikken worm" hebben de auto mobilisten dit vreemde bouwsel ge noemd, dat door zijn zigzagvorm in derdaad lykt op een voortkruipen- de worm. Deze metalen constructie staat by wyze van proef op de mid denberm van een Westduits Auto- bahntraject in de buurt van de stad Hagen. Zy dient om automobilisten te beschermen tegen het schijnwer- perlicht van tegemoetkomende voer tuigen. In tegenstelling tot de tot nu toe voor dit doel gebruikte be planting, die op deze plaats door de sterke wind steeds omwaaide, is, naar men zegt, deze nieuwe con structie uitstekend bestand tegen sterke zijwind, daar zij nauwelijks aangrijpingsvlakken biedt en boven dien aanzienlijk steviger is uitge voerd. De automobilist heeft by deze methode van afbakening een nog betere bescherming tegen het verblindende licht van tegenliggers zonder dat hem het uitzicht naar de andere zyde geheel ontnomen wordt. Men zal het systeem echter niet over grote afstanden toepassen, daar de vooi-tdurende aanblik van de nu niet bepaalde mooie blikken worm menige automobilist zenuw achtig zou maken. Kunt U de acht afwijkingen in de beide bovenstaande tekeningen vinden? De juiste oplossing vindt U elders in dit By voegsel. reau van dit blad. Er is wederom een pry's van f 5,— beschikbaar. J. Pauw, Hooigracht 34, Leiden heeft na loting, het prüsprobleem gewonnen dat gesteld was naar aanleiding van de vrij gecompli ceerde standen van ir. Viergever. De oplossingen van de drie vraagstuk ken op eenzelfde idee waren: II: 28—22. 32x23, 39—34, 49—43. 40—34, 35x4, 4x1! wint. III: 17—12, 18—13, 22x2. 32x27, 49—43, 38—33, 40x9, 35x24, 2x1. wint. IV: 20—14, 29—24, 28—23, 44—40, 37—31, 47—42, 32x3, 3x1, wint. Als prijsprobleem no. 5 dient nu de positie onder diagram I, die voorkwam in een competitiewed strijd van de Amsterdamse club „Jo zef Blankenaar". Er volgen eerst een paar stille zetten, waarbij zwart hoopt dat wit op zijn plan ingaat. Ook de tweede positie is uit de com. petite van dezelfde club. Wit ki-eeg het op zeker momzent in zijn hoofd om 39—34 te spelen! In de derde stand dacht zwart dat het volgende hem winst zou bren gen. Het zag er „aanvankelijk" ook werkelijk naar uit: 23—29, 34x14. 24—29, 33x24. 3—9, 14x3, 13—18, 3x17, 11X44. 24—19, 44—50, 19—14, 50—11, 14—10, 18—22, 27x18, 25—30. 35x24, 21—27, 31x22, 11x4, 48—42. 4x22, 32—27, 22x31, 36x27 en wit staat nu gewonnen! Een fraai soort „zelfmoord"! Van wie de vierde positie afkom stig is, is ons helaas niet bekend. De stand is de moeite waard. Voor zover wij weten werd zy jaren gele den aangeduid als het volmaaktste stukje damwerk dat ooit is ver toond! Dat is toch geen kleinigheid. Zwart is juist begonnen met een aanval op de korte vleugel van wit, waartoe 2329 de inleiding is. Inzendingen van het prijspro bleem binnen 10 dagen aan het bu- PRIJSPROBLEEM NO 5. I 13 3 4 a - 9- 11 m Z.: 1/3, 8. 13, 14, 16, 19, 21, 23, 24. 26. h W.: 30/23, 35, 37, 38, 41/43, 45, 47 M Hoe kan zwart op spelen? II een damslagL In zogenaamde handpijlers wordt de kooll langs de wand van de doortocht telkens f over een diepte van 2o3m in handwerk weggebroken en afgevoerd. Z.: 2'4, 6, 8. 9. 13/21, 23. 25. W.: 25. 27, 28. 32, 33, 37/45, 47/49 Kan wit een belangryke foutzei lopn? 1. vogeltje meer in de lucht 2. 2 patryspoorten meer 3. voet minder zichtbaar onder zeildoek 4. hoed rechtse man dieper over ogen gezakt 5. man rechts ander petje op 6. knoopjes overhemd middelste man 7. dame zonder hoed 8. strepen op pUp van schip anders

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 12