Belachelijk Russisch boek over situatie in Vlissingen Canadese „onderduikers" zitten er warmpjes in Inwoners op het punt te creperen Onder dikke ijszolder heerst Egyptische duisternis JE MOET ER MAAR OM LACHEN 5? Zwaar beroep stelt hoge fysieke en psychische eisen Zaterdag 9 mei 1964 Pagina 2 (Van onze Vlissingse correspondent) /N Vlissingen kan men lachen over een zojuist verschenen Russisch boek Roesski zakaz" (De Russische order), waarin de toestanden in Vlissingen en met name die bij de grote scheepswerf, de Kon. Mij. ,JDe Schelde" uit de doeken worden gedaan. Zoals het opschrift van het boek vermeldt, zouden de schrij- vers N. Reoet en M. Skrajbin zijn. maar in Vlissingen is men er van overtuigd dat de echtgenote van Skrajbin. Nathalie, de ver antwoordelijkheid draagt. Nathalie, die journaliste en schrijfster is. verbleef in 1957 in Vlissingenwaar haar echtgenoot als elek trotechnisch ingenieur toezicht hield op de bouw van drie ijs- brekers voor Rusland. De wind jankt Wat de meeste opschudding heeft verwekt is, dat vele Vlissingers zich in „De Russische order" zien ver noemd of beschreven in de meest vreemde en onwerkelijke situaties. Zo kan de oud-directeur van „De 6chelde", ir. C. Kapsenlberg zich te rugvinden maar dan als de Vlis singse voddenboer. Nederlandse namen zijn toege dacht aan tal van bekende perso nen uit Vlissingen. Zo wordt de pre sident-directeur van „De Sohelde", de heer J. W. Hupkes, Rekers ge noemd. (Waarschijnlijk afkomstig van de lerares, die de Russin En gels leerde, mejuffrouw Rekkers). President-directeur Rekers laat de auteur allerlei vreemde avonturen beleven. Zij denkt hem een zoon toe, „die nog niet geheel verloren is" en houthakker in Siberië wil worden. „Hoor je de wind Janken, kame raad?" roepen de inwoners van Vlissingen elkaar lachend toe. nu „De Russische order" het gesprek van de dag vormt. Want van de frisse zeewind, die van de Wester- schelde waalt, heeft men in Rus land blijkbaar een zeer vreemde in druk: „van de Schelde Jankt de wind door de straten: veel verdien Je niet, maar van de honger zul je niet creperenDe Vlissingse teen-agers weten ook niet meer hoe ze het hebben: zij zouden zelfmoord moeten plegen omdat de economi sche situatie in hun stad zo bijzon der slecht zou zijn. Hun moeders zouden gillend over de straat moe ten rennen, krijtend „dat zij sinds vanmorgen niet meer gegeten heb ben" Stinkend moeras De inhoud van het Russische boek over Vlissingen komt in het kort hierop neer: de Vlissingers staan op het punt te creperen, werkeloze ar beiders trekken dreigend op naar „De Schelde" wanneer er plotseling uit Moskou een opdracht binnen komt tot de bouw van 30 schepen, elk 20.000 ton groot. Hierdoor wordt de situatie in één „Hier komt de kapitalist, kame raad", riep de heer Daalhuizen, wanneer hij by de familie Skrjabin de trap op kwam. „Hier is een com munist, en hy heeft een glas wod ka voor je! „riep dan Skrjabin. De heer Daalhuizen heeft de heer en mevrouw Skrjabin leren kennen toen zy in zyn zaak inkopen kwa men doen, gekleed in ouderwetse kostuums en met hoeden-met-een- kinb&ndje op het hoofd. „Toen de Russen eenmaal kennis hadden gemaakt met de Westerse kleding en stoffen, waren ze enthousiast. Zoals zy over by na al les hier opgetogen waren. Ze wa ren ook heel belangstellend en vroe gen iedere keer weer honderd uit. Over de Koningin, wier positie ze maar niet konden begrijpen, enfin dat biykt wel uit haar boek. Óver de salarissen van de arbeiders, over de huizen, het Deltaplan, enfin van al les. Ik heb ze steeds geantwoord en alles uit de doeken gedaan, want. zo zei ik, hier in het Westen ken nen wij geen geheimen. En wat on- De heer Daalhuizen: ..En nou dit. met dat boek ze staatkundige inrichting betreft, ook die konden ze begrijpen. In sommige opzichten bleken ze zelfs voor de democratie te zijn. ,Door zee bedreigd De heer Daalhuizen heeft zyn naam overigens ook teruggevonden in het Russische boek: veranderd als Dolhuizen, speelt hy ongewild de rol van een onsympathieke Schelde-directeur„Deze directeur Dolhuizen is tegen de Russische order. Als een spion sluipt hy dage- ïykt door het bedrijf om te zien of de arbeiders wel hard genoeg wer ken", aldus Nathalie Skrjabin. Met directeur Dolhuizen wordt directeur Van Ginkel bedoeld meent men in Vlissingen. Volgens Nathalie Skrja bin wordt Vlieringen door de zee be dreigd. iedere dag opnieuw, omdat er maar een heel kleine en versle ten dyk om Vlissingen ligt. Door de Russische order zou er elndeiyk geld komen om een nieuwe, stevig zeedijk te bouwen. Maar de inwoners van VUsatag» die by de boulevard wonen, tienfe niet eens aan de dreiging van 6, zee. En tóch staan er geen Rujg. sche schepen op stapel by tv Schelde". De Vlissingers gaan *s morgea vroeg rustig naar hun werk, gezellig winkelen (met een vo& maag), trekken naar het strand kopen het zoveelste paar schoep naar de laatste mode. Tegen bet* weten in natuurlijk, want ze wefcj wel dat ze eigenlyk gillend van i, honger over straat moeten renner, zelfmoord moeten plegen vanwep de slechte economische toesta^ terwyi de wind maar zingt datii van de honger niet znllen erop» ren Maar al wil mevrouw NathaS, Skrjabin dat nu zo, daarom dot> de Vlissingers het nog niet. Ze zq, gen, met oud-Schelde-directeur C. Kapsenberg, die van Nathal) z(jn naam moest afstaan aan voddenman: „Je kunt er elgenty alleen maar om lachen... DIT IS VLISSINGEN! klap zeer zonnig: de mensen gaan drie keer zoveel haring eten als normaal. Maar door Koningin Ju liana, Prins Bomhard en een Ita liaanse kardinaal wordt de scheeps- bouwopdracht weer ongedaan ge maakt, omdat „een klein land in het .Oosten", vallend onder de Wes terse invloedsfeer eerst aan de beurt komt voor een aantal sche pen. En Vlissingen verzinkt weer t4n het stinkende moeras van het kapitalisme". De directie-secretaris van „De Sohelde", de heer Langman ver klaarde: Een dergeiyke grote Rus sische opdracht tot de bcmw van schepen, is by „De Schelde" noodt binnengekomen maar dit kunnen de Vlissingers ae schrijfster wel als dichteriyke vrijheid vergeven. Wei zyn er tot nu toe twee maal drie schepen voor Rusland gebouwd door „De Schelde", die overigens steeds op prettige wijze zaken heeft gedaan met Rusland". Dé presi dent-directeur, de heer Hupkes. was verschillende malen in Moskou, o.a. als lid van een Nederlandse han delsdelegatie. Hy heeft nog geer* keninis geno men van het boek, waarin hy be schreven wordt, want thans ver toeft hy, met zyn echtgenote, in Rood-China. „Ik snap het niet „Nonsens dat boek", zeggen ook die mensen die in 1957 bevriend zyn geweest met de nu zo omstre den familie Skrjabin. De heer H. G. Daalhuizen, eigenaar van een mo dezaak, die de Russen onder zyn vriendenkring telde, zegt: „Ik snap niet hoe Nathalie zo iets heeft kun. nen schrijven over een stad, waar zU zo vriendeiyk en gastvry l» ont vangen. Want dat zy het gedaan heeft, daar ben ik zeker van", zegt de heer Daalhuizen. „Ik heb vaak genoeg gezien dat zy bezig was een verhaal te schrijven als ik bij hen op bezoek kwam. (Byzondere medewerking) CANADA heeft een troepje „beroeps-onderduikers' 'in dienst. „Klein maar fyn" zou het motto kunnen zyn. Zy is nog jong, die eenheid, want zy verscheen pas officieel ten tonele In februari 1954. Voordien hadden „losse onderduikers" het werk, dat de „beroeps-onderduikers" thans ver richten, opgeknapt. Er vielen toen veel mynen op te ruimen en dat ging met behulp van duikers sneller. Hoewel de „beroepsonderduikers" ALS GROEP („Clearance Driving Branch" is de officiële naam) nog erg jong zijn, zyn zy allen jongens van stavast. Zy vormen een kleine, selectie en hechte vredeskern, zo georganiseerd, dat er onmiddellijk versterking komt, als er ernstige gevaren dreigen. ager. Hy kwam terecht in het Winnipeg Meer naby Glmll in de provincie Manitoba. De militaire autoriteiten wilden byzonderheden weten omtrent de oorzaak van het ongeval en bovendien kostbare on derdelen bergen. Een paar onder watermatrozen werd aangewezen om naar de bodem van 't meer te gaan. Het meer was bedekt met een ys- laag ter dikte van 1.25 meter. Men hakte een byt in het ys en de mannen verdwenen in de donkere diepte. Twee weken duurde het Horde opleiding dote wètuuêét^g noü JmntpÊnMittduiktt' Alle „beroepsonderduikers" beho ren tot de Canadese marine, zy zyn allen vrijwillig toe getreden tot hun eenheid. Niemand kan verplicht worden om te gaan om „matroos-onderwater" te wor den. Dit heeft het voordeel, dat allen, die tot de eenheid behoren, hun werk met toewyding en be langstelling verrichten. Maar zelfs de vrywillige basis is smal. Mannen van 26 jaar en ouder komen niet in aanmerking voor de opleidine hoe graag zy ook sou den willen en hoe uitstekend hun conditie ook moge zUn. Bovendien worden alle duikers in spé medisch en psychotechnisch heel scherp ge keurd. Dit is begrypelyk, want al vallen er door die keuring enthou siaste gegadigden af, het leven on der water is zo zwaar, dat slechts het puikje der jongelingschap het met succes kan doorstaan. Zy, die goedkeurd en aangeno men zyn, moeten een zware cursus volgen, die niet minder dan 62 we ken (veertien maanden) duurt. Het leer- en oefenprogram Is zeer veel omvattend. De matrozen moeten de lessen en de oefeningen met by zondere aandacht en met inzet van hun gehele persooniykheid volgen. Immers, zouden zy door hun exa mens „zwynen", dan zouden ze la ter, bij de uitoefening van hun dienst, levensgevaar lopen. Een der belangrijkste „lesloka len" is de recompressie-kamer, een grote „duikhelm", waar men de onder-water-omstandigheden zoveel mogeiyk nabootst en de cursisten controleert op hun geesteiyke en li- chamelyke reacties. Die proeven ',yn van grote betekenis. Er zyn kandidaten, die na de „kamer" af vallen. Het valt niet mee om een tydlang in zo'n nauw kamertje te worden opgesloten. Het komt voor. dat mannen, voor niets ter wereld bang zyn in zo'n proefka- mer engtevrees krygen. Dit betekent dat zy ongeschikt zijn voor het dui- kerswerk. Maar zelfs kandidaten, lie in de proefkamer geen spoor van engtevrees vertonen, verkrij gen het soms danig te kwaad, als zy worden „opgesloten" In een dui- kerspak- Een verbiyf ln die kledy is biykbaar een ervaring, die maar weinig mensen kunnen doorstaan. ..Kamer" en „duikerspak" zyn riechts twee van de vele zware troeven en oefeningen der cursis ten. Aan het einde van een cursus >H1kt. dat een diploma van geoe indheid en bekwaamheid slecht an de allerbeste leerlingen kan vorden uitgereikt. Maar zy mogen zich voortaan „beroepsonderdui kers" noemen en worden in de eenheid opgenomen. Wisselend werk 1—v taak der onder-water-matro- zen is zeer gevarieerd. Z' -/ moeten afdalen in de diep n der yz'ge wateren van de pool see. zy moeten steeds gereed zyn om onder te duikeen in meren en rivieren. Een enkel voorbeeld. Enige karwei. Al die tyd bleven de dul- kerse steeds weer 2Vz uur achtereen beneden. En toen de operatie ge ëindigd was, hadden zy belangwek kende byzonderheden ontdekt en ongeveer duizend kilogram materi aal naar boven gebracht. Hoe het beneden was? O ja zei een der duikers, boven was het Siberisch koud en beneden heerste een Egyptische duisternis, maar weet U we zyn er vertrouwd mee en daarom doen die dingen ons niet veel meer! De „beroepsonderduikers" moeten speurtochten onder water doen. zy moeten de rompen van schepen Inspecteren, onderhouden en zo no dig herstellen. Zy moeten, zoals wy zagen, bergingsoperaties kunnen uitvoeren. ZZy moeten obstakels onder water, die voor de scheep vaart gevaariyk kunnen zyn, op ruimen. Daar komt springstof aan te pas. Daarom noemt men hen wel „Dynamiet-Jongens". En nog steeds gebeurt het, dat er mynen voor de kust verschynen, die zy onschadeiyk moeten maken. Maar ja, zeggen zy, je went aan die ongewone karweitjes, en we zyn er op getraind. Wat wil je? Óp een hoge bouwsteiger te staan is ook gevaariyk. Wat dragen die „Dynamiet-Jon- gen"? Als zy aan de slag moeten, dragen zy allen Angora-wollen on dergoed. Dat houdt hen warm. Voorts trekken zy een rubber zwem- Het valt werkeiyk niet mee om by koude en onty in de diepte te verdwynen. Toch gaan de „beroeps-onderdui kers" al tyd weer blijmoedig naar beneden. Maar vóór ze dat mogen doen moeten zij een harde leerschool door lopen. pak aan (geen bikini!) Op hel hoofd hebben zy een nauw aan sluitende duikhelm met een "ge zichtsmasker" „Net als in de schoon heidssalon", gekscheerde een dei „onderduikers zy zyn voorts uit gerust met een zware gordel en een aqua-long, die nodig is om te kun nen ademhalen, zy dragen boven dien en dit is heel belangrijk - allen het hart op de goede plaats! Zo'n „Dynamiet-Jongen", „bo- roepsonderduikers" of „matrooo- onderwater" duikt als hy opdracht krygt het te doen. Maar natuur ljjk is hy liever boven water." „Be- roepsonderduikers moeten er zijn" zei een hunner, „maar op de drop begane grond is het leven tod prettiger. Dat begrijpt U toch wel KUk hier, wy duiken onder, ji maar we gaan niet onder, neen!' Drie cursisten tijdens eer, ..droge duik" in de proefkamei De instructeur test de manner op hun fysieke en psychisch reacties.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 10