Bollenstreek werd door tienduizenden bezocht Vierduizend tieners zongen met Cliff mee ai MOEDERDAG FRANKRIJK WIL KLM WEL STEUNEN Westerse attache's in Sowjet-Unie verdoofd Bankwerker lichtte diverse meisjes op Rit Leiden-Haarlem kostte vaak uren Twintig arbeiders bij Hoogovens door steekvlam gewond Drukte op Hemelvaartsdag P Chroesjtsjow naar Egypte Jaar geëist NYLON HANDSCHOENEN ZAKDOEKJES SJAAL 2.95 ONTBIJTLAKENS 4.95 PLACEMATS 2.75 BADDOEKSET 4.90 COCTAIL SCHORTJES 3.50 DOUCHE- en BADLAKEN 4.50 GEEN SCHADE, WEL VEEL TUMULT In de Air-Union Leiderdorpse jongen gedood door schot uit pistool Amerikaans-Britse protesten Tarieven post en telefoon 1 juli hoger Opgericht 1 maart I860 Vrijdag 8 mei 1964 Vierde blad no. 31255 j De Russische premier Chroesjtsjow is woensdag aan boord van de „Ar- i menia" uit Jalta naar Egypte ver- I trokken voor een bezoek van zestien dagen Chroesjtsjow wordt, behalve door zUn vrouw en zijn schoonzoon Adzjoebei vergezeld door de min. v. Buitenl. Zaken Gromiko, de 1ste on derminister van Defensie maarschalk Gresjko en de hoofdredacteur van de ..Prawda", Satjoekow. Waarnemers in Moskou zien in Chroesjtsjows reis een poging Ruslands positie in de Afri kaanse en Aziatische wereld te ver dedigen tegen Peking. Zoals bekend heeft de Chinese premier Tsjoe En- lai onlangs 'n reis door Afrikaanse en Midden-Oosten en door Afrikaanse landen voor te bereiden. Om de drie jaar conferentie over wereldhandel Groot Brittannië en de Ver. Staten hebben gisteren voorgesteld om de drie jaar een wereldhandelsconferen tie bijeen te roepen en voorts een VN- commissle voor internationale han del op te richten. Het voorstel, dat wordt gesteund door Nederland. Canada, Japan en Zweden, is voorgelegd aan de vierde commissie «institutionele re gelingen) van de Wereldhandelscon ferentie in Genève. Het ontwerp bepaalt, dat de fun damentele verantwoordelijkheid van de conferentie de bevordering van de internationale handel zal zijn, vooral met betrekking tot de econo mische ontwikkeling van de achter gebleven landen. ROYAAL MET TROUWBELOFTEN De officier van Justitie bij de Am sterdamse rechtbank heeft tegen een 28-Jarige ongehuwde bankwerker twaalf maanden gevangenisstraf waarvan drie maanden voorwaarde lijk met een proeftijd van drie jaar met aftrek van het voorarrest en ondertoezichtstelling geeist. „Huwelijkszwendel is iets te veel gezegd, maat het lijkt er verschrik- (Van een onzer redacteuren) Het is Hemelvaartsdag bij zonder druk geweest in de Bol lenstreek. Duizenden en nog |eens duizenden auto's reden in eer laag tempo over de we gen tussen de met veelkleurige [bolbloemen getooide velden. De ^(versterkteRijkspolitie had de grootste moeite het verkeer in f goede banen te leiden. Dat er zich tegen de avond toen dereen huiswaarts keerde opstop ingen voordeden was begrijpelijk. Bij iet Haagse Schouw vormden zich tus- in vjjf en zeven uur zeer lange files. »k in Leiden en op de uitvalswegen de richting Alphen en Den Haag was het een drukte van belang. Die drukte gold overigens niet al- in de Bollenstreek, waait ook in itwljk aan Zee en Noordwijk aan genoten 's middags velen van het •lijk schijnende zonnetje. Op het id was het zeer druk en ook de .urants hadden niet over belang- filing te klagen. Keukenhof kreeg 1.000 bezoekers binnen de poorten, Scheveningse pier verwerkte zo'n '.000 gasten en Madurodam kon 1.000 bezoekers noteren. I Bumper aan bumper De verkeersbrigade van het district Leiden van de Rijkspolitie had ver sterkingen laten aanrukken om het verkeer op de meest bedreigde pun ten op de juiste wijze te regelen. Het begon met de drukte 's mor gens al. toen zeer veel Duitse auto's uit de richting Utrecht kwamen en |iich via Bodegraven, Alphen en Lei den naar de Bollenstreek begaven. Tegen het middaguur werd het bij zonder druk. Bumper aan bumper reden de auto's over de Hoge Rijn dijk en over de wegen tussen Sassen- heim en Haarlem. Het kostte vaak uren voor men van Leiden uit Haarlem had bereikt. Iets van die verkeerschaos heeft ook de Engelse tulpen-koningin eefjj 1964 Diane Thomas (20) meege maakt. Als gaste van het ministerie van Landbouw cn het ANVV bracht *lj gisteren een een-dags bliksem bezoek aan ons land. Een snelle lift bracht haar in het restaurant op de Euromast, daarna lunchte zij op de Scheveningse pier en ten slotte bezocht zij Keukenhof. Die rtt van Scheveningen naar Lisse zal baar nog lang heugen. Ze had er ruim twee uur voor nodig. Van die tijd heeft de auto slechts een half uur gereden en ruim anderhalf uur stilgestaan in verband met ver keersopstoppingen. Allerlei afspra ken op Keukenhof liepen daardoor mis. Over de verkeersdrukte op Hemel vaartsdag deelde de verkeersbrigade Van het District Leiden van de Rijks politie mede, dat er gedurende dit ilbollenseizoen nog nimmer zoveel ver- y«fer in de middaguren op de weg is feweest als op deze dag. Er werden vele automobilisten odgedwongen in een richting gedi- - enroeerc*' ^ie niet in hun rij plan was opgenomen. Vooral de afvoerwegen in de richting Den Haag en Rotter dam waren vaak urenlang verstopt. In de middaguren bewoog de ver keersstroom zich stapvoets door de Bollenstreek. Bij Ouderi j n De verkeersdrukte rond Utrecht ls gisteren weer groot geweest. 'Mor gens ging het nog wel, al vorderde men uiterst langzaam, maar tegen i ieu* nen! >4 •f.J zen Russische lening aan Algerije In een Algerijns-Russisch commu- dqué is bekendgemaakt, dat de Sow jet-Unie de Algerijnse regering een langlopende lening zal verstrekken jan 115 miljoen roebel, bestemd voor .ijde bouw van een staalfabriek. Ula'f Voorts zal de Sowjet-Unie Algerije «ra olie- en gasinstituut met een (technische school voor 2.000 leerlin gen aanbieden, en technische hulp verlenen bij de oprichting van een ^textielschool voor 500 leerlingen en Dij de stichting van twee studiecentra inrit"001- landbouw en industrie. In 1965 'pd Rusland een tankschip van 19.000 )U<Jftton aan Algerije leveren in het raam van de lening van 1963. Voor direct naar met en zonder naad 0.98 DAMES 3.15 DAMES een prachtsortering. Effen ZIJDEN baddoek met handje Leuke effen Het verkeer LeidenUtrecht gaat dwars door de Bodegraafse dorpskern. De smalle straten zijn hier niet op berekendzodat geregeld opstoppingen ontstaan. Als de omleidingsweg klaar is, zal dit veranderen. Gisteren stonden lange rijen auto's van bezoekers van de bollenvelden en de kuststreek tot kilometers buiten Bodegraven te wachten. (Foto Leldsch Dagblad) vier uur konden de verkeerslichten het verkeer op Rijksweg 12, uit de richting Arnhem, niet meer verwer ken. De rijen auto's werden steeds langer en tegen zeven uur waren de files soms tien kilometer lang. Tot laat in de avond is de Utrecht se politie met 20 man de drukte te lijf gegaan. Agenten, op met mobilo foon uitgeruste motoren, bewogen zich tussen de rijen auto's door. Zij tastten a.h.w. de drukte af en gaven aanwijzingen aan de centralepost by het verkeersplein. Er hebben zich in de files enkele kop-staart-botsingen voorgedaan, maar de gevolgen hier van bleven tot blikschade beperkt. I kelijk veel op", kwalificeerde de pre sident, mr. I. Knottenbelt, de daden van verdachte, die het hem ten laa- te gelegde toegaf. De bankwerker had onder valse voorwendsels van enkele meisjes verschillende geldbedragen losgekre gen. Een dag, nadat hy in januari van dit Jaar uit de gevangenis was ontslagen, was hy in contact geko men met een Jonge gescheiden vrouw, moeder van twee kinderen „U papte met haar aan zoals u met zo veel meisjes aanpapte", zei de president. De volgende dag woonde hij al by haar in. Veertien dagen later ondertrouwden ze met de be doeling in maart te trouwen. De vrouw ontving een inval iditeitsren- te. Het geld had verdachte, toen de vrouw bulten de stad op bezoek moest, onder zich genomen. Hy zou er de rekeningen van verschillende leveranciers voor betalen. Dit deed hij niet. Toen de vrouw thuis kwam vond zij een briefje op de deur met de mededeling van haar vriend, dat hy even weg moest. Hy kwam ech ter niet terug. Uit de linnenkast mis te zij een bedrag van 75 gulden. Bijna vierduizend Haagse tieners compleet met spandoeken, waarop teksten als "Cliff we love youen 'Beatles go home' hebben woensdagavond de beide optredens bijgewoond van Cliff Richard en The Shadows in de Scheveningse Kurzaal. Ongere geldheden hebben zich bijna niet voorgedaan. De grootste moei lijkheden waarmee de organisatoren te kampen hadden: het leeg maken van de Kurzaal na Cliffs eerste optreden, terwijl weer zo'n kleine tweeduizend tieners voor de deur stonden te dringen om te worden toegelaten. "We want Cllff". schreeuwden de tieners van de eerste voorstelling, terwijl zy samendromden voor het goed bewaakte podium. Het liep tegen kwart voor tien, de tweede voorstelling moest beginnen. Maar wat de i zachtzinnigeKurzaalsup- poosten niet scheen te zullen lukken, daarin slaagden Cliffs Britse begelei ders. Zy hadden vaker met dit bijltje gehakt: met wilde armbewegingen e.i nog veel harder schreeuwend dan de tieners veegden zy de zaal schoon. Op de stoelen De totaal uitverkochte eerste voor stelling was overigens veel turbulen- ter dan de byna uitverkochte twee de. Van het moment af dat Cliff op het podium verscheen gingen alle op gewonden meLsjes en jongens op de (met fluweel beklede) stoelen van de Kurzaal staan. Het tumult was oorverdovend, het leek wel of er een zwaar onweer los barstte en de bliksem van de blitzap- paraten der honderden amateurfoto grafen was niet van de lucht. Cliff is een aardige jongen, die aardig zingt. Niet meer. Dat hy zo enorm populair is, heeft hy voor een deel te danken aan de Shadows, een beetje aan zijn aardige gezicht, een beetje aan zyn zingen een voor een groot deel aan het feit dat hy de goede liedjes kiest. Meer dan ooit bleek overigens woensdagavond de neiging van het jeugdige publiek om mee te zingen, zoals dat bij de voor stellingen van Trini Lopez al is ge bleken. Lucky lips". Bachalor boy" „Maria no mas", „Don 't talk to me", j.l deze hits werden door de tweedui zend tieners in koor meegezongen. Tydens het zingen van „The young ones", de titelsong van één der Cliff- films, toonde Cliff Richard zich een volleerde koordirigent, die de zaal zo in zijn macht had. dat hy de twee duizend jongens en meisjes met en kele handgebaren hard. zacht of zelfs fluisterend kon laten zingen! Gisteravond zongen Cliff en zyn fans in de Frisianahal in Blokker. Met twee Herenstraat 9 Haarlemmerstraat 172 - 174 MIDZA Twintig arbeiders van de Hoogovens in IJmuiden werden woensdagavond gewond, toen plotseling grote steekvlammen uit de blaasmonden van hoogoven 4 schoten. Twaalf van hen, zes Spanjaarden en zes Nederlanders, moesten met brandwonden in het Rode Kruis-ziekenhuis in Beverwijk worden opgenomen. Twee Spanjaarden werden ernstig gewond, maar zij zijn buiten levensgevaar. Acht gewonde arbeiders konden, na behandeld te zijn, naar huis terugkeren. Oven 4, die vijf jaar in gebruik was geweest, was aan een periodieke schoonmaakbeurt toe. Onderin de circa tachtig meter hoge oven zitten blaasmonden van bijna een halve meter doorsnee. Tegen lichaam Hiervoor stonden arbeiders met harken cokes uit de oven te halen, toen een gloeiende aanzetting ergens boTen in de schacht naar beneden stortte en op de laag cokes onder in de oven viel. Dit had een luchtdruk- Dc 13-jarige Bartje de Mun- nik uit de Emmastraat in Lei derdorp is gisteravond omstreeks half 7 overleden aan de gevol gen van een pistoolschot. De jongen had het pistool in zijn broekzak, terwijl hij over de Doeslaan fietste. De jongen had koelen gemolken. Toen hy naar huis fietste ging het pistool af. De kogel kwam door zyn maag in het hart. Omwonenden hoorden een schot. Toen zy gingen kyken vonden zy de knaap bloe dend op de grond. Direct daarna overleed hy. Het pistool was eigendom van de va der van het slachtoffer. Hij had het overgehouden uit de bezettings. tyd. Hy meende het veilig te heb ben opgeborgen in een kast met een dubbel siot. De heer De Mun- nlk beschikte niet over een wapen- i vergunning. vermeerdering tot gevolg, waardoor grote vlammen uit de blaasmonden schoten en de arbeiders tegen het li chaam sloegen. Paniek Even brak er onder de arbeiders groot paniek uit. Door het gedrang van de mannen liepen ook nog eni gen kneuzingen op. Maar dit was spoedig over, omdat de vlammen vanzelf weer terug in de oven gingen. Er werd snel hulp geboden. Vier artsen en verbandmeesters verzorg den de gewonden en de ambulances uit Beverwijk en Velsen vervoerden hen naar het ziekenhuis. (Van onze Haagse correspondent) In kringen van het Franse ministe rie van Buitenlandse Zaken kan men vernemen, dat Frankryk bereid is Ne derlands toetreding tot d« Europese „Air Union" te vergemakkeiyken. „Er staan nog wel ingewikkelde onder handelingen met veel loven en bieden te wachten, maar wy hopen overeen stemming te bereiken", aldus deze kringen. ZR wilden natuuriyk niet ingaan op een hardnekkig bericht uit Den Haag. dat Frankrijk zyn steun aan de KLM zou willen koppelen aan de verkoop van de Franse „Caravelles". Deze kwestie is vooral voor de Nederlandse luchtvaartmaatschappij actueel, om dat van de zes maatschappyen in de Air Union de KLM het eerst aan ver. nieuwing van een deel van de vloot toe ls. Nog vorige maand bracht de leveranoier van de Caravelles met veel lawaai het aanbod om zyn toestellen wat goedkoper te leveren in het nieuws. Nu maar wachten of ©r in de boezem van de KLM een meerderheid voor het Franse toestel zal kunnen worden gevonden. Maar de regering heeft als grootste aan deelhouder het laatste woord. Van de week zyn de KLM-ers terugge keerd van een Air-Union-overleg. Zo gesloten als een bus. Geheel overeen komstig de afspraak tydens het over leg gemaakt. Desondanks lekte er wel wat uit. Men voelt er niet zo by ster veel voor zich aan de Franse verlan gens uit te leveren. Men vreest, dat men dan niet meer het modernste materiaal op de wereldmarkt kan kopen. Bovendien wat Frankryk kan. kan Amerika ook. Washington kan ook politieke druk uitoefenen. Men denke aan de levenskwestie van de landingsrechten in Amerika. Bus stopt niet: vrouw gedood Oe 67-jarige mevrouw G. Hoekstra Koopman* is by het oversteken van de weg in Leeuwarden door een pas serende bus overreden. Zy was op slag dood. De vrouw stond met an dere passagiers tegenover de bushalte op de bus te wachten. Zy stak, den kend dat de naderende bus zou stop pen, d« weg over. De bos was echter vol en reed door. Prins Bernhard heeft in Vel sen een nieuwe fabriek van ponskaartenpapier geopend, welke gebouwd is door een Ne derlandsAmerikaanse com binatie. De Prins bij een van de machines tijdens de rondgang door het bedrijf. Daarna ging verdachte met twee meisjes tegelyk in zee. Een van haar vertelde hy, dat zyn ouders miljo nairs waren, in Brazilië woonden en daar een fabriek hadden. Zyn vader was ziekelyk en hy zou dus spoedig vee- geld erven. Hy deed het meis je de belofte met haar te trouwen, zy leende hem van haar spaargeld 299 gulden om een paar vliegtickets te kopen. In Duitsland zou hy een sportauto kopen. Een ander meisje gaf aan verdachte eerst 70 gulden Daarna haalde zy 500 gulden van haar spaarbankboekje. Toen ver dachte daar nog niet genoeg aan had nam ze een voorschot op haar salaris. Met het geld ging verdach te er van door. „Dit meisje is zo stoer geweest u er by te lappen en gelyk had ze", zei de president, die \erdachte o.m. voorhield, dat hy voor het c»el ven zyn oplichtingen in zyn verhalen aan de meisjes ook zyn moeder in die tyd een paar maal had laten doodgaan. De meis jes, zei de president, hadden niet zonder schaamte dit alles verteld. Verantwoordelijk Over de persoon van verdachte werd in uitgebrachte rapporten op gemerkt, dat hy volkomen verant- woordelyk wordt geacht voor al wat hy doet. Verdachte had, voor hy in militaire dienst ging, jarenlang in een opvoedingsgesticht gezeten. In een zeer kort requisitoir zei de officier van Justitie, dat er van de hele zaak weinig goeds was te zeggen. Hy achtte de ten laste ge legde diefstal, verduistering en op lichting wettig en overtuigend be wezen. Ook de verdiger was zeer summier in zyn pleidooi. Hy vroeg voor zyn cliënt diens ondertoezichtstelling van een psychiater. De rechtbank zal 20 mei uitspraak doen. De Verenigde Staten en Groot- Brittannie hebben by de Sowjet- Unie geprotesteerd tegen het feit, dat drie Amerikaanse militaire atta chés en een Britse assistent-marine attaché lichtelijk zyn verdoofd op een reis naar de Zuidrussische ha venstad Odessa, tussen 24 en 26 maart. De mannen hadden er overi gens geen schade van ondervonden. De betrokken Amerikanen zijn lui tenant-kolonel Landrigan, luitenant- ter zee eerste klasse Chapiro (beiden assistent-marine-attaché) en luite nant-kolonel Van Meter assistent- luchtmachtattaché). De Britse ma rine-attaché in kwestie is de luite nant-ter-zee eerste klasse Harvey - Samuel. De attaché's geloven dat zy een middel hebben ingekregen tydens een diner op de avond van 25 maart. Medische proeven hadden genoeg barbituraat aangetoond om een gro te sufheid te verwekken. De vier mannen hadden het diner gebruikt in een hotel te Odessa. Toen zy de volgende morgen ontwaakten, ont dekten zy lichte verdovingssympto men. De medische proeven werden verricht na hun terugkeer in Mos kou. De woordvoerder van het State De partment (Buitenlandse Zaken) in Washington, die dit gisteren mee deelde, wist niet of de attaché's mel ding hebben gemaakt van het door zoeken van hun bagage. (Van onze Haagse correspondent) Een groot aantal PTT-tarieven gaat op 1 juli sterk omhoog. Tarief- wyzigingen worden niet alleen toege past by de posteryen de door de gestegen loonkosten grootste verlies post voor de PTT maar ook voor telefoon, telegrafie en draadomroep. Zo komt het binnenlandstarief voor brieven (20 gram) van 12 op 15 cent, briefkaarten van 8 op 10 cent, tele foonabonnement van f 12,50 op f 14,50 per twee maanden, lokale telefoonge sprekken van 4 op 5 cent. De verhogingen zyn volgens de PTT noodzakelijk in verband met de ver- liessituatie van het bedrijf. Zy zyn volgens een mededeling van het be drijf in overeenstemming met de prysgedragsregels van het departe ment van Economische Zaken. De in komsten van de PTT zullen er per jaar met 8% door toenemen. Naast de verhogingen zyn e ikele tarieven iets verlaagd. it a ira au"*ij

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 7