EROLME DENKT AAN ERF IN INDONESIË r.4 K.V.P. neemt de handschoen op 99 N Vliegramp 44 doden In drie jaar twee ton van anderen verbrast Kredietverzekering Ivormt nog knelpunt Weer belangrijke winst van Labour in gemeenteraden Mantels vanEgmond - ZWART - LET OP! alles Vlieland (9ücf IN PRINCIPE AKKOORD BEREIKT ijj n Etentje buitenshuis! eter Leenen Hillman-Imp JONGELEEN" VOL AUTOMATISCHE DEMCO N.V. WEERBERICHT Verslag Bij Soekarno „Aardverschuiving" verwacht Zuivering in Brazilië „Zorgeloos" Canada wil internationale vredesmacht U kunt automatisch wassen Antivoord op V.A.R.A.-uitdaging Weinig begrip Moderner Duizenden guldens aan prijzen Neem geen risico...verf met De verf met flexabiliteif 'extra speling voor de doe-bet-zelver DIERENIDEETJES weet heeft W3 [Jpfjericht 1 maart 1860 VRIJDAG 8 MEI 1964 No. 31253 EIDSCH DAGBLAD gcteur: E. A E. van DishoecK ofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f.3.35 per maand, f. 0.78 per wees Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 (Van onze Amsterdamse correspondent) De Rotterdamse scheepsbouwer C. Verolme heeft in principe •eenstemming bereikt met de Indonesische regering om in idjong Priok, de haven van Djakarta, een groot industrieel be- ijf te stichten, waar naast kleinere schepen voor het verkeer :n de eilanden, ook machines kunnen worden gebouwd. )it verklaarde de heer Verolme, toen hij gisterochtend vermoeid, maar er voldaan, op Schiphol terugkeerde van een tiendaagse reis naar lonesiëdat zijn hart spoorslags heeft veroverd. LU moet het zien als een oriënte- u gsreis, die een groot succes is ge- rden. Wij zijn zeer hartelijk ont- ïgen en hebben veel contacten w men leggen. Indonesië staat aan /en vooravond van een grote ontwik- 3V ing, met name van een vreed- ne industriële revolutie. Er liggen ar grote kansen voor ons", aldus 'heer Verolme, die op zijn reis was rgezeld van zijn mededirecteur, de '-minister van Financiën expert [ofstra. heer Hofstra zei: „De topmen- »©nin Indonesië staan met büzon- ze| 'e gevoelens tegenover Nederland, zullen in de toekomst vele indus- eën moeten komen. Voor Neder- id kan dat een aanvullende werk eenheid betekenen, want wij oefen ons niet blind staren op de dige arbeidsmarkt. Er zijn echter kapers op de kust. Het grote zot Bezoek dan ons NIEUWE RESTAURANT op de eerste etage. Ook voor recepties en partijen, dags geopend van 1224 uur. NGETJE 14 TEL. 24905 Verkoop en service AUTOMOBIELBEDRIJF ST.-JACOBSGRACHT 10—16 EDEN - TELEF. 21560 WASMACHINES AE.G. - IGNES - INDESIT ERRES - SIEMENS BICO. RONDO In etalage nr. 4 van juwelier giebel Lange Poten 11 Den raag ontdekt U gouden dames- jngen in bonte verscheiden- Nel, stuk voor stuk echte pieraden. De goud-gollectievan Juwelier Siebel heeft Europees liveau. WISSELEND BEWOLKT Het KNMI verwacht van heden- f morgenavondwisselend bewolkt fop de meeste plaatsen droog. Ma ke tot vrij krachtige wind tussen pdwest en west. Koudere nacht, prgen overdag dezelfde temperatu- p als vandaag of Iets hogere. (Opgemaakt om 11.15 uur) 9 MEI ton op: 4.56 uur; onder: 20.18 uur; daan op: 4.23 uur; onder: 16.58 [uur. Hoogwater te Katwijk te 1.10 en 3.34 uur, laagwater te 9.10 en 21.45 lur. fHt nummer bestaat uit 30 pagina's) probleem van de industrievestiging is dat van de financiering. Zelfs het grootste concern zal de enorme in vesteringen, die daarvoor nodig zijn, niet uit eigen middelen kunnen be talen". De heren Verolme en Hofstra zul len van hun reis verslag uitbrengen aan de regering, nog voordat over enkele weken twee Nederlandse ministers Indonesië zullen bezoeken. Verwacht mag worden, dat deze ministers de besprekingen zullen af ronden, die Verolme is begonnen. De heer Hofstra gaf een duidelijke aanwijzing, hoe het concern de mo gelijkheid van scheepswerven in Tandjong Priok en elders ziet: „Voor waarde is, dat er op regeringsniveau een kredietverzekering zal komen voor een lange periode. Indonesië is bereid met het Westen samen te wer ken en heeft een duidelijke voorkeur voor Nederland. Of ons land tot die samenwerking zal komen, hangt ge heel af van die kredietverzekering. Is die er eenmaal dan zijn er genoeg banken te vinden voor de financie ring." De heren Verolme en Hofstra voer den in Djakarta onder anderen be sprekingen met enkele Indonesische ministers. Ook hadden zij een prettig gesprek in het Nederlands met pre sident Soekarno. Het duurde vier uren. Daarna lunchten zij met net echtpaar Soekarno. De heer A. Rijke, die in het Verolme-concern de lei ding heeft over de buitenlandse (Van onze Londense correspondent) Bij de gisteren gehouden gemeen teraadsverkiezingen in Engeland en Wales voor het deel van de zetels dat om de drie jaar openvalt, veroverde Labour (socialisten) acht gemeenten op de conservatieven, waaronder Portsmouth, Ramsgate, Colchester en St.-Albas. Vijf gemeenten gingen om ten gunste van de conservatieven. Volgens de tot vanochtend acht uur binnengekomen gegevens boekte Labour btf deze generale repetitie voor de komende algemene verkie zingen (hoewel de geringe opkomst vergelijkingen moeilijk maakt) een netto-winst van 250 zetels en leden de conservatieven een netto-verlies van 130 zetels. De liberalen verloren 59 zetels en de onafhankeljjken (gro tendeels verkapte conservatieven) verloren netto 64 zetels. De vooruitgang van Labour werd, gezien de politieke atmosfeer van het ogenblik, verwacht maar de socialis tische winst is niet zo groot als som mige commentators voorspelden. Dit is toe 'te schrijven aan het feit dat er een einde schijnt gekomen te zijn aan de liberale herrijzenis. Vele kie zers die enkele jaren geleden uit pro test tegen de conservatieven liberaal stemden, zijn thans weer naar de Tories teruggekeerd. In Richmond werden alle liberalen verslagen. Het is een troost voor de Tories, dat zij tenminste enkele gemeenten hebben veroverd zoals in de overigens voor het land niet representatieve bad plaatsen Scarborough, Eastborne en Blackpool. In het gebied van Groot-Londen behaalde Labour 977 zetels, de con servatieven 577, de onafhankelijken 52, de liberalen 16 en de communis ten drie zetels. In de altijd reeds socialistisch ge regeerde Oostlondense gemeente Hackney won Labour alle zestig zetels. De omzwaai naar Labour bedroeg tussen de 5 en 8 pet., een herhaling van het beeld bi.i de provinciale ver kiezingen van vorige maand. Indien ditzelfde zich tijdens de algemene verkiezingen in oktober herhaalt kan Labour rekenen op een behoorlijke Lagerhuismeerderheid, waarschijnlijk van 90 tot 100 zetels. De te verwachten netto Labour- winst van ongeveer 300 zetels steekt scherp af tegen het netto-verlies van 226 zetels, dat de socialisten in 1961 hebben geleden, toen er voor dezelfde gemeenteraadzetels werd gestreden. De plaatsvervangende voorzitter van Labour, Brown, heeft voorspeld, dat zijn partij de a.s. verkiezingen zal winnen. „Het wordt een politieke aardverschuiving". vestigingen, verblijft nog in Indone sië. Hij onderzoekt daar de vesti gingsmogelijkheden in Soerabaja, Makassar, Ambon, Palembang, Medan en Sabang. Bij Concord in Californië is gis teren een tweemotorig vliegtuig van de Pacific Airlines neerge stort. De 44 inzittenden verloren allen het leven. De machine een Fairchild F-27 was van Reno op weg naar San Fran- De Braziliaanse regering heeft 22 afgevaardigden en andere politici hun mandaat ontnoiren en 34 an deren voor tien jaar hun politieke rechten ontzegd. Zij zijn allen afkom stig uit de zuidelijkste staat van Bra zilië, Rio Grande do Sul. Waarnemers zijn van mening dat deze lijst een be gin is van een nieuwe zuivering, staat voor staat, die op 8 juni moet zijn voltooid. De lijst die gisteren werd be kendgemaakt was de derde na de af kondiging van de wet waaronder af gevaardigden, die van communisme worden verdacht of anderszins ge vaar voor de nationale veiligheid kunnen opleveren, kunnen worden verwijderd. Het Moskouse avondblad „Wetsjer- niaja Moskwa" is van mening, dat de zorgeloosheid van de Moskouse voet gangers ten nadele een overblijfsel le van het Stalinisme. Het blad redeneert als volgt: „In de tijd van Stalin publiceerden de kran ten geen berichten over ongelukken, omdat ongevallen een verschijnsel werden geacht, dat zich alleen in de kapitalistische landen zou voordoen. Het gevaarlijk gedrag van Moskovie- ten en andere stadsbewoners vloeit in zekere mate hieruit voort". Voetgangers die zich door het ver keer bewegen en van de stoep stap pen zonder uit te kijken, zijn verant woordelijk voor de meeste straatonge vallen in Moskou, aldus het blad. van bijzondere belijning en afwerking vindt U bij BREESTRAAT 173 Een 43-jarige Haagse vertegenwoordiger is vandaag voor de officier van Justitie geleid. Hij wordt ervan verdacht de laatste drie jaar dertien mensen in Zuid-Holland te hebben benadeeld. Hij leende van hen f 350.000, waarvan hij twee ton uitgaf aan goede sier. De man zou hebbeh voorgegeven, dat hij op voordelige wijze meubel transacties tot stand kon brengen. Hij had daarvoor grote bedragen no dig. In totaal leende hij f 350.000. Hij ging akkoord met de bedongen fikse rente of aandeel in de winst. Aan vankelijk voldeed hij aan zijn beta lingsverplichtingen, maar later zou hij het ene gat met het andere heb ben gestopt. Daartoe zou hU zijn gekomen door de grote uitgaven, die hU aan het Haagse uitgaansleven besteedde. Bij de Haagse politie, die hem reeds kende als een kleine oplichter, zijn twee aangiften binnengekomen, van een oud-notaris en een ambte naar uit Den Haag, die respectieve lijk voor f 100.000 en voor f 60.000 werden benadeeld. Op Schiphol arriveerde giste ren de secretaris-generaal van de NAVO, mr. D. U. Stikker, die de voorjaarsconferentie van deze organisatie in Den Haag zal leiden. Maandag werd de man in zijn wo ning aangehouden. Hij was juist te rug uit Hannover. Daar was hij te recht gekomen, toen hij meende, dat de grond in Nederland hem te heet onder de voeten was geworden. Hij wilde naar Oost-Duitsland vluchten. In Hannover bedacht hij zich echter en liet zijn vluchtplan varen. In Den Haag wachtte de politie hem op. Canada heeft het voornemen ver trouwelijke onderzoekende bespre kingen te voeren met een aantal lan den over de stichting van een inter nationale vredesmacht in dienst van de Verenigde Naties. „Wij zullen deze onderzoekende besprekingen doen volgen door meer formele stappen by de betrokken landen", zo verklaarde premier Pearson gisteravond bij een lezing ter nagedachtenis van wylen Dag Hammerskjöld, eens secretaris generaal van de Volkerenorganisatie. Volgens minister Pearson zijn deze landen Nederland, Zweden, Fin land, Denemarken en Noorwegen. Advertentie VRAAG DEMONSTRATIE HOOIGRACHT 18 - TEL. 23951 De KVP heeft de handschoen op genomen, die de VARA-televisie- rubriek „Achter het nieuws" haar heeft toegeworpen. Zij is bereid woensdagavond toelichting te geven op de documentatie, die het partijbe stuur van de KVP heeft toegezonden aan het partijkader over de houding van de KVP-politici in de gebeurte nissen rond het huwelijk van prinses Irene. De VARA heeft bezwaar ge maakt tegen de passages in deze do cumenten, waarin over de voorlich ting van socialistische zijde wordt gesproken. Dr. L. A. H. Albering, de secretaris van de KVP zal op 13 mei de gevraagde toelichting geven. Inmiddels heeft de voorzitter van de KVP, mr. P. J. M. Aalberse reeds een uiteenzetting gegeven aan de voorzitter van de Partij van de Ar beid, de heer J. G. Suurhoff, die daarom had gevraagd. Mr. Aalberse wijst erop, dat het document negen pagina's telt en dus zeer summier in de kranten is weergegeven. Hij heeft nu de heer Suurhoff een exemplaar gestuurd. Mr. Aalberse heeft een nadere ver duidelijking gegeven over wat in de documentatie ten aanzien van de socialisten wordt gesteld. Het woord „onbarmhartig" is volgens hem ge bruikt, omdat van socialistische zijde zowel in pers, radio als televisie maar bitter weinig begrip is opgebracht voor de menselijke kant van de grote moeilijkheden, waarvoor prinses Irene stond, toen zij moest kiezen, Een keuze tussen haar verplichtingen als prinses en als toekomstige echtgenote van een jonge man met bepaalde as piraties, hoe men zelf ook over deze aspiraties mag denken. Ten aanzien van de gebruikte kwa lificatie betreffende „tendentieuze voorlichting" wijst mr. Aalberse op de volgende punten: 1. Gebruik makend van de actuali teit heeft de VARA bijna iedere gelegenheid aangegrepen om op haar eigen wijze de toestanden in Spanje en het Carlisme te heke len. Tot zelfs in een muziekpro gramma. Met „op haar eigen wijze" bedoelt mr. Aalberse de zeer eenzijdige en in die eenzijdigheid overdrijvende en tendentieuze voorstelling van zaken. Mr. Aalberse noemt het commentaar op het interview van prinses Irene, een beschouwing over prins Hugo als ongewenste vreemdeling en het interview met een pensionhouder van Carlisten in het Gooi. Tendentieus, zegt mr. Aalberse, kan ook zijn door iets achterwege te laten. Zoals b.v. een reportoge van het huwelijk in Rome, hetgeen uit het oogpunt van een objectie ve berichtgeving niet aanvaard baar kon worden, geacht. In zijn algemeenheid, zo zegt mr. Aalberse kan worden gesteld, dat de gehele strekking van de socia listische voorlichting over Spanje, in dit geval gebonden aan de ac tualiteit van de gebeurtenissen rond prinses Irene en daarmede dus in verband gebracht, een be paalde tendens, vertoonde, welke niet objectief genoemd kan wor den. Mr. Aalberse benadrukt, dat vele aspecten van de Spaanse samen leving niet gewaardeerd kunnen wor den door welk democratisch denkend mens dan ook, maar hij wijst erop, dat de benadeling van de Spaanse problematiek, vaak uitgaat van de politieke tegenstellingen van 1936, waarbij voorbij wordt gegaan aan het feit, dat een aantal verschijnselen verouderd zijn. Het wordt tijd de ogen te openen voor de hedendaagse werkelijkheid, aldus mr. Aalberse. Hij besluit zijn brief als volgt: „Uit het vorenstaande zal u duide lijk zijn, dat wanneer er gesproken wordt over tendenties en bijbedoelin gen van de socialistische voorlichting, mede werd gedoeld op een gebruik maken van bepaalde actuele omstan digheden om propaganda te maken voor opvattingen van het internatio nale socialisme tegenover de actuele internationale politieke problematiek inzake Spanje. DE GARANT COURANT Aan de Heijeroordseweg in Arnhem, waar „Het Dorp" zal verrijzen ,is het administratie gebouw van het complex ali eerste gereed gekomen .Het mo derne gebouw, dat gelegen is te genover de ingang van de Jo- hannastichting. voor onze Mam! Prachtige vogeltjes die zingen. fluRM, praten. Kooien, die een paleltie zijn. Voor Mam's poezektnd of trouwe vier voeter een mooie halsband of 11)^ mand of divan, voerbak, borstel of kan. Kom, voor wel 99 cadeau-ideetje# I Nieuwe Rijn 50 Tfn 20824 (01710) Uit het Leidsch Dagblad van f 5 Mei 1864; Men verneemt, dat Mr. P. Amersfoordt, burgemees ter der gemeente Haarlem- l mermeer, door keizer Napo- leon is benoemd tot ridder van het Legioen van Eer. Advertentie Koffijhuis de Groote Vink. Donderdag 5 Mei 1864. Groote soirée musicale. Pianist de heer Fastré, en Hof-organist van wijlen Z.M. Willem II, der Nederlanden. Aanvang ten 5 ure.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1