Bevoordelingsclausule pi c.a.o. geen precedent V isser i j tentoonstelling „Navito" morgen open Esperantisten uit de gehele wereld deze zomer naar Den Haag Tweehonderd li.b.s.'ers van school gestuurd Iverleg over gunsten an georganiseerden Belangrijk centrum van voorlichting Einddiploma's voor 58 leerlingen 'fj, Y> fflCHTING VAN DE ARBEID: Jantje voor achtste maal voor rechter Zeg het met bloemen Westduitser in Berlijn doodgeschoten In Houtrusthallen in Den Haag Tuinbouwschool Rijnsburg Bloemen voor moederdag niet te duur MET ULTRA-WASWERKING, rericht 1 maart 1860 ,gericr Woensdag 6 mei 1964 Vijfde blad no. 31254 (Van onze parlementaire redactie) èe Stichting van de Arbeid wenst haar besluit tot goedkeuring i de C.A.O. voor het administratieve personeel in de grafische f tuf stak waarin een bevoordelingsclausule is opgenomen ten Jlüe van de georganiseerde werknemers niet uitgelegd te zien ipen precedent. De clausule is incidenteel geaccepteerd in af- &hting van nader overleg op centraal niveau over het probleem ^de ongeorganiseerden de vakbeweging: bestaat al ja- it streven te voorkomen, dat de r aniseerde werknemer zonder de vruchten kan plukken van -tiviteiten, die de vakbonden de contributies van hun )e- idernemen. Het wordt één van ken genoemd, dat het per werknemers, dat bU een er- vakorganisatie is aangesloten r 40 procent) in ons land zo is. Steeds meer stemmen gaan van de ongeorganiseerden via lerneming, waarin zij werken, lrage te verlangen voor het [tan de vakbeweging, t de vorige week goedgekeurde voor het administratieve per il in de grafische bedrijfstak is de eerste keer in ons land een Iscontract tot stand gekomen, Ie georganiseerde werknemers rdeelt boven de ongeorganiseer- )e C.A.O. bepaalt namelijk, dat rkgevers verplicht zijn een bij- an ruim één procent uit te ke- an de bij een erkende Vakbond Bloten beambten ter compensa- in de gestegen pensioenpremie. Ilscriminatie te vermijden heb- lartyen echter op verzoek van chting moeten toestaan, dat de ook aan ongeorganiseerde be- in kan worden uitbetaald, maar erkgever is daartoe niet ver- Meer volgen Stichting heeft bepaald, dat het goedkeuringsbesluit geen piële betekenis mag worden lend. Op verzoek van werkge- jde is besloten, dat het stich- estuur zich in het najaar nog Bal bezinnen op de vraag in hoe bevoordeling van georganiseer- erknemers boven ongeorgani- >n in een C.A.O. toelaatbaar orden geacht. In de toelichting besluit is dan ook uitdrukke- tuleerd, dat geen precedent (jfrljg Ik Ie hoogste •cipaarrente «zip een jfermIJnspaarBrlef fc°»an De ^itwENTSCHE Bank !,J pfjfermeerdert Uw spaargeld met Icwirt, koopt Termij nspaar- .jren van De Twentsche Bank. TermijnspaarBrief groot 100 |ocin is op 1 oktober 1969 inwia- 'v<ur tegen 125 gulden. Verkrijg- ttot 50.000 gulden per persoon, Ojllle kantoren van De Twentsche xfik en de met haar geaffilieerde ten Van Mierlo en Zoon en de bensche Bank. is geschapen voor de goedkeuring van soortgelijke clausules m andere con tracten. Desondanks mag worden aangeno men, dat volgend jaar bij de vernieu wing van de contracten wel verdere stappen op dit terrein zullen worden gezet, al voelt men in de vakbeweging over het algemeen weinig voor invoe ring van een verplicht lidmaatschap, zoals men dat in het buitenland veel kent. In ons land bestaat slechts voor de grafische handarbeiders en hun werkgevers alsmede voor enkele kleine groepen fabrieksarbeiders het verplichte lidmaatschap. Vaker komt de bepaling voor, dat georganiseerde werknemers extra verlof kunnen op nemen voor het bijwonen van vak bondsvergaderingen en scholingscur sussen. Metaal In de grote metaalindustrie is de werkgever verplicht zijn personeel voor dit soort, activiteiten vrij te ge ven, al dan niet met behoud van loon. De bonden streven ernaar het extra verlof contractueel ook doorbe taald te krijgen. De tabaksbewerkers, die aan een scholingscursus van hun vakorganisatie wensen deel te ne men, kunnen ter bestrijding van de daaraan verbonden onkosten putten uit een fonds, dat door de werkgevers wordt gevoed. De C A O. voor het ad ministratief personeel in de dagblad bedrijven schrijft voor, dat ongeor ganiseerde werknemers, die een be roep doen op de grafische recht spraakcommissie, voor de behande ling van hun klacht f 50,per geval moeten betalen. In de landbouw wor den de georganiseerde werkgevers be voordeeld boven de niet bij een standsorganisatie aangesloten boeren. Zy mogen een belangrijk deel van hun contributie in mindering bren gen op de heffingen van het Land bouwschap. Maar voor het overige kent men in ons land dergelijke bepalingen nog maar weinig, al gaan de gedachten wel steeds meer in die richting. In de bouw bijvoorbeeld, zou men van de ongeorganiseerden graag een ver goeding heffen voor het verzilveren van de vakantiebonnen. Met deze verzilvering zyn namelijk de vakbon den belast en de werknemer, geor ganiseerd of niet, kan daarvoor by de bondskassen terecht. De admini stratiekosten komen voor rekening van de organisaties. Het 49-ste Esperanto-wereldcon- gres zal van 1 tot 8 augustus in Den Haag worden gehouden. Totnutoc hebben zich 2200 deelnemers uit 39 landen aangemeld. In sectievergade ringen zullen besproken worden de educatieve waarden van het onder wijs van het Esperanto op de scho len en de toepassing van morderne voorlichtingsmethoden wat betreft het Esperanto. Voorts zullen vele werkvergaderingen worden gehouden, waaraan ongeveer 25 gespecialiseer de internationale verenigingen zul len deelnemen. Er zal een welspre kendheidsconcours voor jongeren tot 25 jaar worden gehouden. Er zullen verder filmprogramma's en toneel voorstellingen van stukken van Sar tre, Ionesco en Tsjechow worden gegeven. i Gelijktijdig met het wereldcongres heeft in het conferentieoord Over- I voorde het 34-ste internationale con- I gres van blinde esperantisten plaats. I Voorts zal in het kader van het con- gres, maar afzonderlijk georgani seerd, het negende internationale kindercongresje plaats hebben in het j conferentieoord „De Tempel" te I Overschie. Hieraan zullen ongeveer I f<0 kinderen uit vijftien landen deel nemen. Na de congresweek blijven I vele deelnemers nog in Nederland voor het bijwonen van een toeristisch nacongres in Friesland, of een popu lair-wetenschappelijk congres in Groningen, georganiseerd door de geografen-esperantisten, of het twin tigste internationale jongerencon- gres, dat wordt gehouden m het An ne Frankhuis te Amsterdam (Van onze Roermondse Jantje uit Venlo, die in januari in het nieuws kwam toen hy in de strafgevangenis in Scheveningen verlof kreeg een bezoek te brengen aan het Venlose ziekenhuis, waar zjjn vader was overleden en daar de benen nam, heeft voor de Roermond- se rechtbank voor de achtste maal terechtgestaan. De zeven maanden gevangenisstraf die hij in Scheveningen moest uit dienen zaten er weliswaar op. maar de 28-jarige Venlonaar had zich nog te verantwoorden voor twee inbra ken die hij tijdens een kortstondige vrijheid zou hebben gepleegd. Een aantal sieraden en een geldbedrag van ruim f 2200 waren de buit. De officier van Justitie, mr. P. Mes- schaert eiste tegen Jantje een ge vangenisstraf van een jaar. De Ven lonaar wiens woordenstroom bijna nie van zijn verdediger overtrof, ont kende de tenlasteleggingen. Uitspraak over 14 dagen. Advertentie MOEDERDAG - 10 MEI en bestel tijdigi Oostduitse grenswachten hebben maandagavond een 21-jarige West- berlijner doodgeschoten, toen deze trachtte „hen aan te vallen", zo heeft het Oostduitse persbureau ADN gisteren meegedeeld. De man, Adolf Philip, technicus by de Westduitse televisie, knipte het prikkeldraad in de Britse sector van West-Berlijn door. ..vernielde" Oostduitse grensversterkingen en trachtte de wachten aan te vallen. Zijn lichaam wordt naar West-Ber- ïyn overgebracht. Volgens de Westberhjnse politie is maandagavond langs de grens niet geschoten. ADN beweert, dat de man in het bezit was van een revolver. De heer J. A. Risseuw, direc teur van de Algemene Neder landse Vereniging voor Vreem delingenverkeer, zal Hemel vaartsdag in de Houtrusthallen in Den Haag de internationale visserij tentoonstelling „Navito'' openen. Deze expositie is geboren uit een initiatief van de heer H. Oosterman, een zakenman, die in zjjn dagelijks werk niet zozeer met vis te doen heeft, maar in zjjn vrye tyd een enthousiast sportvisser is. Hy zal zo lang zjjn geesteskind leeft van 7 mei tot en met 18 mei er de di- I rectie over voeren. De heer Oosterman wordt byge- staan door een bestuur, waarin het bedrijfsleven en de sector vrijetijds besteding zyn vertegenwoordigd en waarvan de heer R. H. Schaafsma van de Centrale Kamer van Handels- bevordering voorzitter is. De Navito beoogt een voor lichtingscentrum te zjjn in de ruim ste zin van het woord en voor drie categoriën: de sportvisser, de be rt rijfsvisser en de consument. De consument zal by voorbeeld kennis kunnen maken met de berei- dingsmogelykheden van vis en met maatjesharing in vacuumverpakking, een nieuwtje op de binnenlandse markt. Dit produkt werd reeds ge ëxporteerd naar Zuid-Afrika. De beginnende sportvisser wordt wegwas gemaakt door de ANWB en de gevormde sportvisser zal zyn hart kunnen ophalen aan de nieuwste snufjes op visserij gebied uit eigen land en uit Duitsland, Frankrijk, Italië. Portugal. Zweden, Noorwegen, Amerika, Japan, Mexico. Leden van de Nederlandse Onder watersportbond demonstreren in een basin met een inhoud van 36.000 liter hoe men onder water zyn vrye tyd kan besteden, de Bond voor Algemene Waterrecreatie geeft voorlichting over de bestrijding van watervervui ling. De Stichting „Biologia Maritima" I komt met een schelpencollectie en j zee-aquaria, de Vereniging „De heeldfilatelist" is er met een inzen- j ding postzegels met vis en vissery als hoofdmotief en de kunst is vertegen woordigd met schilderyen, tekenin gen en wandtapyten van Kees An drea, Jos van den Berg, Jan van den Bergh, Cees Boldingh, W. J. van Dyk en Hugo Liebe. Men had voor deze tentoonstelling een „Hovercraft", een luchtkussen vaartuig, een reis over de Noordzee willen laten maken. Dat is niet ge lukt, maar Hovercraftmodellen zullen I wel te zien zyn. Strandvissers zullen een kleinood inden in de vorm van een draai- schyfje, dat hun het hele jaar door precies vertelt op welke tyd van de dag het in verschillende kustplaatsen hoog water is. Het is een uitvinding van de oud-marine-officier Van der Krab. Aan de tentoonstelling zyn ver bonden een internationale zeehengel- wedstryd in Scheveningen op 10 mei en een internationale af stand werp- wedstryd, eveneens in Scheveningen, op 16 mei. PRINSES SOPHIE, de echtgenote van Don Juan Carlos, een van de Spaanse troonpretendenten, heeft een be zoek gebracht aan de uranium- mijnen in Andujar. De prinses in mijnwerker skleding in de mijn. Ongeveer tweehonderd leerlingen van de christelijke h.b.s. in Leeuwarden zyn voor onbepaalde tijd van school gestuurd wegens uanordelyk gedrag. De leerlingen weigerden gistermiddag de lessen te volgen, omdat zy boos waren dat zij op de herdenkingsdag van de bevryding geen vrye middag hadden gekregen. Terwijl dit op sommige andere scholen in Leeuwarden wel het geval was. De stakende leerlingen hielden een protestdemonstratie voor de school, waarbij zij het verkeer zodanig belemmerden dat de politie er aan te pas moest komen om orde te scheppen. De christelke h.b.s. tiet ongeveer 500 leerlingen, van wie het grootste deel gistermiddag na een bemiddelingspoging van de directeur, dr. A. Schouten, de lessen hervatte. President Johnson, zijn oudste dochter en zijn echtgenote toon den zich goedlachs tijdens een ontvangst in het Witte Huis. waar delegaties voor de verkie zingscampagne hun opwachting kwamen maken. vr. Schürmanns uwelen gestolen onze Haagse correspondent) [echtgenote van de Nederland- ibassadeur in de V.S., mevrouw 'et Schürmann-Brook Pack. is t Scheveningse Kurhaus beroofd ■vintig juwelen en sieraden, voor ttamenlyke waarde van zeker w. De diefstal is gepleegd tus- ondagavond en gistermorgen. Iverzekeringsmaatschappy heeft Cloning van tien procent van jrzekerde waarde beschikbaar 5»oe tipgever die informatie kan gekken die leiden tot de opspo- jvan de rijke buit. Het bureau achting van de Haagse politie ïde hele juwelendiefstal stil wil- puden. Schürmann, opvolger van dr. van Royen, is in Den Haag het by wonen van een diploma- J conferentie over internationaal jhistratief- en handelsrecht. De- r*k vertrekt hy weer naar Was- „Er zal tegen moederdag voldoen de aanvoer van snijbloemen en pot planten voor ieders beurs zyn. Het kindje, dat zyn spaarpot omkeert om zyn moeder zondag een boeket je bloemen of een plantje te geven zal voor niet te veel geld by een han delaar terecht kunnen". Dit heeft de voorzitter van de Vereniging „De Ne derlandse Bloemistery", dr. A. J. Ver hage, gistermiddag tijdens een pers conferentie in Den Haag meegedeeld De prijzen zullen ongeveer geiyk ziin aan die van vorig jaar. Voor tie goede kwaliteit zullen de pryzen uiteraard iets hoger liggen. Ondanks ric lange winter is de produktie thans normaal te noemen. Het as sortiment aan potplanten is dit jaar groter dan vorig jaar. De export van bloemen stygt nog steeds. Dr. Verhage deelde voorts mede, dat Nederland zal deelnemen aan de internationale snybloemententoon- stelling te Manchester op 17 en 18 juli en op de Chelsea-show van 25 tot en met 28 juli. Nederlandse sny- bloemen zullen ook te zien zyn op de tentoonstelling in Zurich van 24 september tot en met 6 oktober. Britse tulpenkoningin naar de bollenstreek De Engelse tulpenkoningin Diana Thomas, die verleden zaterdag in Birmingham door Sjoukje Dykstra werd gekroond, komt donderdag naar Nederland Zy zal 's morgens om half twaalf Rotterdam en de Euromast bezoeken, omstreeks een uur lunchen op de Scheveningse pier en om drie uur 's middags een bezoek brengen r.an Keukenhof. Diana Thomas is de gast van de ANVV en van het ministerie van Landbouw. Aan 58 leerlingen van de Chr. Tuinbouwschool in Rijnsburg werd gisteren het einddiploma uitgereikt door de rijkstuin- bouwconsulent in Lisse, ir. A. F. Vlag. Ook werden de bevorde ringen bekend gemaakt. De voorzitter van het schoolbe stuur, de heer T. Kralt, kon een groot aantal belangstellenden be groeten. In zyn openingswoord wees hy op het nut van de N.E.G. Ook spoorde hij de geslaagde aan zich te werpen op de studie van talen, omdat van buitengewoon groot be lang is voor het aanknopen van bui tenlandse relaties. Door zes leerlingen werden vervol gens verschillende onderwerpen be handeld: Niek Kooy sprak over de teelt van tomaten, Bas Mechelse be lichtte de economische zijde van de tomatenteelt, Bram de Mooy gaf een uiteenzetting over korte- en lange- dag chrysanten. Kees van de Eykel sprak over „Hoe werk ik mij om hoog. Hans Helmus gaf een over zicht van de hyacint en Jan van der Mey sprak over de modernisering en automatisering in de bloementeelt. Vervolgens wees ir. Vlag op het belang van het handhaven van onze concurrentie in de land- en tuin bouw en daarna reikte hy de diplo ma's uit. Nadat een van de geslaagde boe- kenbonnen had overhandigd aan de directeur en de leraren bond de di recteur, de heer G. Docter, de jon gens op het hart niet tevreden te zyn met het bereikte resultaat, maar zich verder te ontwikkelen op hun eigen terrein. De heer M. Kraan sprak een dankwoord namens de ouders. De namen van de geslaagden zyn: Klas 5a: Gijs van Dyk, Wim Kor- pershoek en Piet van Ryn te Kat- wyk. Onno Jongewaard te Leiden, Henk Bouwman, Dirk van Delft, Arie van Egmond, Bram van Eg- mond, Henk Glasbergen, Dik v. d. Gugten, Arnold v. d. Haak, Jaap Heemskerk, Leen Kralt, Jan v. d. Mey. Bram de Mooy, Gerrit Ravens- bergen, Kees W. Star en Kees Star te Rijnsburg, 2 afgewezen. Klas 5b: Piet v. d. Berg, Henk v. d. Slot en Cok Warmerdam te Voorhout, Hans Helmus te Sassen- heim. Jan Kraan en Cap Timmer mans te Wassenaar, Gerrit Ooms te Valkenburg, Hennie van Schooten te Noordwyk, Hennie Oostdam te Noordwykerhout, Gereard Spiegeler en Frans Valentyn te Voorschoten, Henk v. d. Voort en Martien v. d. Voort te Katwyk, Dik van Egmond, Kees v. d. Eykel, Anton Heeringa en Gertjan de Heyer te Rynsburg, 3 afgewezen. Klas 5c: Dik Aanhaan en Kees v. Duyvenvoorde te Katwijk, Jan Bel- jaars te Leiden, Leen de Blanken en Daan v. d. Eyk te Woubrugge, Ge rard v .d. Devl, Rein v. d. Meulen, Huug v. d Niet en Klaas Schmall te Noordwijk, Leo Edelaar en Huib Jongeneel te Wassenaar, Frans Ge- bert te Koudekerk aan den Ryn, Niek Kooy en Bas Mechelse te Voor schoten. Jan v. d. Lee te Leidschen- dam. Jan W. van Zomeren te Oegst/- geest, Gerrit van Diggelen, Anton Grimbergen, Gerrit Koelewyn, Bram Kromhout, Bram de Mooy, Piet de Mooy en Jan Ravensbergen te Ryns burg. Geen afgewezen. Sunil

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 9